Kamerkroniek Burgerlijke Stand men op 20-jarigen leeftijd een premie moet beta len van f 61.90 van 30-jangen leeftijd f 158.van 40 jaren f 195 en van 50 jaren f 425. Ook heeft men hier het voordeel dat de premie nooit weg is. Wanneer men na 5 jaar betalen op houdt met het betalen van premie dan wordt de polis premievrij en krijgt men op 65-jarigen leeftijd een bedrag van 5/20 van het pensioen waarvoor men was verzekerd. Ook moet ik nog meedeelen dat deze premie voor verlaging vatbaar is bij voldoende deelname. De heer DE VRIES (Sint Pancras) zegt zeer met de uit Zuidscharwoude gekomen gedachte te sym- pathiseeren. Spr. zou echter het pensioenfonds aan de L.G.C. willen houden. Met het tegenwoordige percentage, berekend naar den omzet zou men bij een omzet van 4 millioen per jaar een bedrag van 10.000 gulden verkrijgen, hetgeen over tien jaren f 100.000 wordt. Daarmee is dan reeds een aardig fonds gevormd waarmede kan worden begonnen. Spr. zou het op hoogen prijs stellen wanneer de heer Kramer door het bestuur werd gemachtigd om een Commissie van onderzoek te benoemen. De heer KRAMER (Zuidscharwoude) kan zich niet indenken, waarom de L.G.C. deze gedachte van zich schuift en het aan anderen in handen wil geven. Spr, zou willen zien dat deze zaak door het bestuur van de L.G.C. werd onderzocht. Wat de uitvoering betreft, dat is iets anders. Ook geloof ik niet dat het doel nu zoo maar direct bereikt zal zijn, maar wanneer er ernstig aan wordt gewerkt, zal men binnen enkele jaren toch zeker tot resul taten komen. De VOORZ. antwoordt, dat er niets tegen is dat de L.G.C. het uitvoert, maar dan worden de secre tarissen van de vereenigingen de plaatselijke com missarissen. Daarom meenaen wij dat het beter in eigen vereeniging ter hand kon worden genomen, om te zien of er animo is en wanneer die gegevens binnen waren kon het bestuur daarnaar handelen. Dan werd het werk ook niet op den langen weg geschoven. Want het kan veel vlugger. Door den heer BUTTER (Koedijk; wordt op ver zoek van een zijner medeleden een motie voorgele zen, met verzoeK deze aan den minister te zenden waarin wordt verzocht om de 75-jarigen nog in de invaliditeitswet op te nemen tegen bepaalde voor waarden desnoods. De VOORZi.: Lr is wel niets tegen om deze motie aan den minister te zenden, maar wanneer wij dan moeten meedoen, dan kunnen wij het zelf ze ker goedkooper doen dan de regeering, daar er eerst veel te veel weg moet aan administratie. De vergadering besluit om het voorstel nader te doen uitwerken en wordt aan het bestuur van de L.G.C. de nadere uitwerking opgedragen, waarop door den VOORZ. wordt gezegd, dat de secreta rissen, dus eerlang een schrijven van hem kunnen verwachten. De VOORZ. zegt, dan ,dat het vorig jaar beslo ten is de veiling ook open te stellen voor het vei len van bollen. Het bestuur meent de gehouden veilingen als volkomen geslaagd te mogen beschouwen en ook kan worden aangenomen oat daar de juiste prij zen zijn besteed. In oen loop van dezen winter is van de afd. Lan- gendijk van Bloembollencultuur het verzoek ingeko men een paar menschen ter vertegenwoordiging te mogen hebben, hetgeen dan ook is gebeurd. Zooals men ook zal weten, is den 14 Februari een voorveiling gehouden. Er was een enorme aanbie ding, er warev veel koopers en er werden flinke prijzen gemaakt. Den 14 Maart zal wederom een voorveiling worden gehouden en zal het ons een groot genoegen doen een groote opgaaf uit de leden te mogen ontvan gen. De koopers willen de bollen van de klei gaarne hebben. De Rondvraag. Door betaalmeester W. Dikrmaat worden dan eeni- ge cijfers gegeven over den nog aanwezigen voor-, raad op 8 Maart 1928 en 6 Maart 1929 en 1930. Roode kool 330263292 gele kool 515600342 witte kool 341—244—594 uien 60-^7—89 peen 181922 dus totaal 126411731339 wagons kool Spr. heeft hiermede willen aantoonen dat het ver schil in den aanwezigen voorraad met andere ja ren niet zoo groot is, uitgezonderd dan de witte kool Wanneer hij nu wog 2 dagen rekent van 75 wa gons om tot gelijke datums te komen, dan zou de hoeveelheid op 8 Maart 1930 bedragen 1264 wagons. De doorsneeprijs in de jaren 1928, 1929 en 1930 voor de verschillende producten per wagon bere kend was als volgt: Over de maand Januari roode kool f 1410 f 576 f 395 gele kool f 855 f 374 f 418 witte kool f 490 f 542 f 155 uien f 1375 f 1018 f 178 peen I 617 f 414 f 175. In de maand Februari waren deze prijzen in de zelfde volgorde van de jaren: Roode kool f1720 f1022 f 513 gele kool f 1140 f 650 f 597 witte kool f 405 f 991 f 159 uien f 1435 f 1038 f 125 peen f 600 f 437 f 160. De VOORZ. dankt den heer Dirkmaat voor deze zoo belangrijke cijfers. De heer Jb. KRAMER (Zuidscharwoude) zegt, dat toen de heer Kloosterboer bij het jaarverslag het woord vroeg, bij hem direct de gedachte opkwam, dat hij een der pioniers in de tuinbouwbeweging is geweest, eerst in de N. V. Land-, Tuinbouw- en Handelsvereeniging, daarna in de Federatie en weet laetr in de L.G.C. Ik gevoel mij gedrongen u per soonlijk hartelijk dank en hulde te brengen voor datgene wat u in het belang van den tuinbouw hebt gedaan. Want ik weet, dat u met hart en ziel tuinder bent. Door den heer JB. KLOOSTERBOER (Sint Pan cras) wordt gesproken over de fustbeweging. Ie mand klaagde over de erbarmelijke verwaarloozing van de fusten. Spr. zou dit qder lid onder de oogen willen brengen dat dat niet aangaat. De VOORZ. antwoordt, dat wel zooveel mogelijk controle is toegepast. Met genoegen heeft hij de gemaakte opmerking aangehoord en hoopt dat in het vervolg door iedere vereeniging goed zal wor den toegezien. Door den A. HOOGLAND (Bestuur) wordt een klacht naar voren gebracht over den aanleg bij het spoor, o.a. aan de zijde van het café van de Boer, Spr. zou de aanvoerders willen verzoeken, de vaartuigen aan het achtertouw vast te leggen, om dat er dan plaats is voor ongeveer 10, in plaats van aan het middentouw, daar er dan maar 3 kunnen worden vastgelegd. De heer BALDER (Groentecultuur) zegt, dat door den voorz. in zijn opening is gezegd, dat het te be treuren is, dat men den export van minderwaardi ge producten niet kan verhinderen. Maar ik zou willen vragen: waar moeten wij heen met tweede soort, wanneer die niet weg mag voor export. Verder heeft het hem bevreemd, geen voorstel op de agenda te vinden tot sorteering van de aardap pels. In verband hiermede doet hij de vraag of het mis schien mogelijk is, dat in den loop van het jaar een U.C.B. label wordt gegeven voor gesorteerde aardappelen. De VOORZ. antwoordt dat hij met de door den hr. Balder aangehaalde woorden heeft bedoeld den ex port naar zeker land (Amerika). Dit was niet van toepassing op andere landen. Van de sorteering kon nog geen voorstel op de agenda staan. Want geen der vereenigingen had aan zijn afgevaardigden machtiging tot afhandeling kunnen geven, omdat zij het niet in de vereeniging hadden behandeld. De gehouden vergaderingen van Prov. Comm. met de handelaars hebben geen resultaat opgele verd. Maar wanneer de handel de sorteering zou wen- schen, dan zouden wij die niet zonder de leden in voeren. Ik vrees dat er ook dit jaar weder niet veel van terecht zal komen. De heer WAGENAAR (Koophandel) dankt in de eerste plaats mede nameijs den heer Kramer voor de ontvangen uitnoodiging tot bijwoning dezer ver gadering. Spr. twijfelt er niet aan of de verstand houding die bestaat, zal nog vele jaren voortduren waardoor deze vergaderingen door Koophandel dan ook kunnen worden bijgewoond. Maar tevens hoopt hij het punt bonnen niet meer op de agenda aan te treffen. Burgemeester KOOIMAN, hierna het woord ver krijgende, brengt in de allereerste plaats dank voor de ontvangen uitnoodiging tot bijwoning van deze vergadering. Trotsch ben ik geweest op deze uit noodiging, omdat het congres van den tuinbouw in onze gemeente plaats had. Dank wil ik brengen voor de waardeerende her- inwneringswoorden, gesproken ten opzichte van wij len mijn vader. Ook heden heeft de tuinbouw weder te kennen gegeven een organisatie te zijn van groot belang en van groote beteekenis. Ook is mij gebleken dat uw bestuur de bakens weet te verzetten op het oogenblik dat het getij verloopt en heeft men zich niet ontzien de bloem bollenteelt met een groot nieuw gebouw te vereeren Ik hoop dan ook van harte dat het u nog lange jaren gegeven mag zijn, leiding en stuwkracht te zijn van deze organisatie. Groote bewondering heb ik voor uw bestuur. Ook wensch ik, dat men nog vele malen hier zal mogen vergaderen, want dan weet ik, dat ook de tuinbouwbeiangen hier worden behartigd. (Applaus.) De VOORZ. dankt voor deze woorden. Burgemeester SLOT zegt, zich de vraag van den hr. Balaer wel eenigszins aan te trekken waar het de aarnappelsorteering betreft. Nadat Z.E.A. een uiteenzetting heeft gegeven van de zaax en het verloop der besprekingen op de ver- schinende vergaderingen, weixe besprekingen min of meer bekend mogen worden geacnt, zegt hij, dat geen sorteering zal worden ingevoerd zonoer hierin de vereenigingen te hebben gekend. Maar dat er een sorteering moet komen, daarvan is hij overtuigd, gezien de concurrentie van de aardappels uit rtane en België. Mede namens uen secretaris van de Prov. Org. brengt hij hierna een woord van dank voor oe ontvangen uitnoodiging. Verschillende punten van de agenoa zijn zeer gunstig aigewerkt, en nieronder mag zeker worden genoemd, de bijdrage voor de reciame. Ook de besprekingen over het U.C.B. merk hebben mij hoogst aangenaam gestemd. Het ooel va nnet verplicht veilen is schitterend bereikt, Bij deze 'kwestie leggen 4 procent aan bonnen geen gewicht in de scnaal. Dat wij de bonnen nog handhaven doen we toch heusch niet voor ons pieizier. Het bestuur zal den dag zegenen waarop het van de soesan af is. Laten wij elkander daarom niet verketteren, want het is ons allen om hetzelfde te doen. Met genoegen heb ik wederom deze vergadering bijgewoond, ue voorz. is niet alleen den man, die de jaarvergaderingen leidt, maar hij is ook oe man die rtpn warmen oag heeft. Eenter feliciteer ik hem me^'l/et werk dat ooor hem weder is verricht, ter- wijlkeAj als dagelijks leider van oe. markt den dank des kweekers verdient. Hij zoekt niet alleen altijd het goeoe maar loopt zich het vuur uit zijn slof fen. hij heeft getoond de rechte man op de reente plaats te zijn. (Applaus.) De VOORZ dankt voor de welgemeende woor den thans tot hem gericht, maar ook wil ik eenige woorden zeggen ten opzichte van burgemeester Slot. Wij heooen in hem steeds een buitengewoon leider. De vergaderingen van het marktbestuur, die onder zijn leiding worden gehouden, worden be stuurd op een wijze, die het den leden aagenaam maakt deze bijeenkomsten bij te wonen. Het is naar ai net als hier met de jaarvergade- Het is daar al net als hier met de jaarvergade ring, steeds zijn de bestuursleden tegenwoordig. En dat is in hoofdzaak te danken aan den voorz. van het marktbestuur, burgemeester Slot. (Applaus.) Door den heer DE VRIES (Sint Pancras) wordt nog gewezen op de briefjes, die door den betaal meester worden afgegeven voor het aangeven van de belasting. Spr. verzoekt deze zoo juist mogelijk in te vullen. De VOORZ. zegt, dat de betaalmeester hiermede zeker rekening zal houden. Dan zegt hij, wanneer men als voorz. de agenda bekijkt, en men las de verslagen van de besprekin gen in de verschillende vereenigingen, dan bleek mij dat de agenda niet gemakkelijk zou zijn af te werken. Dank wil ik daarom aan de afgevaardigden bren gen niet alleen voor de aangename besprekingen, maar voor de rondborstige wijze waarop deze be sprekingen zijn gehouden, zoodat we weten wat we aan elkander hebben. Dank aan den caféhoude rvoor de nette bedie ning. aan afgevaardigden, bestuur, g.enoodigden en pers voor hun aanwezigheid en hiermede sluit ik deze vergadering. Spr. raad de aanwezigen aan indien ze willen beginnen met Mendeltulpen, alleen goede han delssoorten te koopen. Triumphtulepn zijn een kruising van vroege en Darwintulpen. Ze broeien niet zoo vlug kis Mendeltulpen, doch groei en groote zijn beter. Het is een goede handelstulp en kenmerkt zich door sombere tinten. Brudertulpen zijn in Amerika zeer gewild. Worden ze daar gekweekt op zonnige plaatsen, dan komen ze tot hun volle waarde. In ons land komen ze niet tot hun recht. Ze hebben meest donkere kleuren. Ideaaltulpen, een kruising van vroege en Dar win. Er zij mveèl soorten in edele kleuren, zui ver wit, rose en lichtblauw. Robusttulpen, een kruising van vroege en Dar win. Ze hebben groote bloemen en heldere kleu ren. Of ze voor broeien geschikt zijn is nog niet Plaatselijk Niéuws BROEK OP LAK GENEUK, Openbare vergadering van de Tuinbnuwvereeni- ging ,,Groentencultuur" op Woensdag 5 Maart in café JMarktzicht" te Broek op Langendijk- De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en den spreker en spreekt zijn blijdschap uit over de groote be langstelling. f Als spreker treedt op de heer Van Egmond •van Lisse met het onderwerp „De cultuur van tulpen'1. Spr. merkt op dat hier toenemende belang stelling voor, en uitbreiding van de bollencul- tuur is. Zal het bollenbedrijf rendabel zijn, dan is kennis vai# de cultuur noodzakelijk. Allereerst behandelt spr. de verschillende soor ten die er zijn. De gewone vroege tulpén zijn in 1550 in ons land ingevoerd. Ze zijn afkomstig uit den Bal kan. waar ze in het wild worden aangetroffen- Na de dwaze tulpenhandel van 1637 is men ■begonnen de tulpen te veredelen en heeft men door kruising nieuwe soorten verkregen. Van de vroege tulpen kennen we de Due van Tolsoorten en verschillende enkele en dubbele soorten. G ebroeid kunnen de vroege tulpen in 14 dagen in bloei zijn. Darwintulpen zijn 50 jaar geleden door den heer Krelage uit Noord Frankrijk in ons land ingevoerd. Voor vroege broei zijn ze niet geschikt. Rembrandtulpen zijn tulpen met gebroken kleu ren. Er zijn variëteiten met gestreepte bloemen. Handelswaarde hebben ze niet. Leliebloemige tulpen zijn een kruising van Darwin en late tulpen. Ze hebben een wijde bloemkelk en slappe stengel. Kunnen niet best worden geforceerd. Mendeltulpen zijn een kruising van Due van Tol en Darwintulpen. Zij hebben de groeieigen- schap van de Darwin en de vroege broei-eigen- schap van de vroege tulpen. Men verwacht dat in de toekomst- de beste soorten de vroege tulpen zullen vervangen. Specietulpen worden geïmporteerd uit Rusland waar ze in het wild in de steppen worden gevon den. Het zijn kleine tulpen en gelijken ook wat do kleur betreft, meest op onze vroege tulpen. Verder zijn er nog Bisarrétulpen als uitloopers van gewone en Parkieten met grillig gevormde bloemen. Ze bezitten geen handelswaarde. Vervolgens behandelt spr. de teeltwijze. rDe bol van een tulp is gerokt, in tegenstelling met een knol die massief is. De tulp is een éénjarig bolgewas, de nieuwe bol groeit uit het hart van de oude. Bezien we een bol van buiten naar binnen, dan zien we eerst een bruine huid dan 4 a 5 vleezige rokken van binnen de spruit en klister die weer'een nieuwe bol vormt. Onderaan vinde nwe de schijf waarin alle dee- len zijn ingeplant. De voortkweeking geschiedt voornamelijk langs ongeslachtelijken weg. De groei van een bah staat nooit stil. Wanneer ze in de schuur worden bewaard, vormen zich onder aan de schijf een wortelrand. Van een tulp zijn de eérste wortels de beste. Voorzichtigheid bij de behandeling van dé bol len is dus eisch, wordt de wortelrand bescha digd, dan wordt de groei belemmerd. De tulp groeit óp verschillende grondsoorten ze groeit niet langer dan een jaar op dezelfde grond en moet dus ieder jaar van akker verwis seld worden. De grond moet voldoende los zijn, ongeveer een voet diep. De bedden bij voorkeur niet lan ger dan 10 M- Voor een goede waterafvoer moet de akker iets rond liggen. Op kleigrond is kunstmest de beste bemesting. De diejfte van zetten regelt zich naar de grond soort, 12 c.M. zal hier misschien de gewenschte diepte zijn, waarbij dan later nog een laagje turf molm over de bedden. Het aantal bollen -per regel regelt zich naar de grootte. Tulpen moe'ten niet te dun staan als zo volgroeid zijn moeten ze elkaar raken. Zijn ze in bloei, dan moeten de dwalingen en dieven worden verwijderd. Dieven komen voor zoowel in vroege als Darwinsoorten. We kennen twee kiekten bij de tulpen n.l. de kwade grondziekte en de stekerziekte of vuur. De kwadegrondziekte komt hier nog niet voor maar wel in de bollenstreek. Kenmerk van de ziekte is dat de bollen wel wortels schieten doch niet boven den grond ko men. Het vuur, dat hier ook voorkomt, komt hoofd zakelijk voor bij Soorten met hooge bollen met gesloten punten. Het verdient aanbeveling bij de grootste bollen van die soorten voor het zetten de neuzen af te snijden. Ook het hardhandig be handelen van tulpen op het veld, zoodat de bla den gekneusd worden, kan vuur veroorzaken. Treedt vuur op, dan groeien de bollen niet ver der. Om besmetting te voorkomen, moeten de zieke bollen met den grond worden verwijderd. Het snijden der bloemen moet geschieden als de steel zoo lang mogelijk gerekt is. De steel sterft het eerst van boven af. Hoe langer steel, hoe langer levensduur. Twee dagen voor het afsterven, groeien de bollen evenveel als 2 weken in het voorjaar. Afgesneden bloemen en later het afval van de bladeren moeten van den akker worden verwij derd en om besmetting van ander land te voor komen, ook niet te water worden gegooid. Na rijpheid worden de bollen gerooid, direct schoongemaakt en gesorteerd en koel bewaard. Voor de teelt op kleigrond is stoken niet noodig. Enkele vragen worden nog door den spr. be antwoord. Na een woord van dank aan den spreker sluit de voorz. de vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. In dit nummer vinden we een advertentie, ter aankondiging van een declamatie-avond op Woens dag a.s. We laze nenkele recensies over dergelijke bijeenkomsten elders gehouden; zij zijn heel gun stig- Wat voor ons veel meer waarde heeft is, dat we een literair wel onderlegde dame ontmoet heb ben, die genoten had van de capaciteiten in voor dragen van den heer Grondsma, en van de toelich tingen van den heer Dun. En de entrée-prijs slechts een dubbeltje is voor niemand een bezwaar. Wat we hopen is, dat niet alleen de jonge men schen, maar ook de ouderen in grooten getale ko men luisteren. En dat we allen voldaan worden. TWEEDE KAMER. Poenale sanctie. Moord op assis tenten. Persioenen Indische Mi litairen. Vele andere voorwerpen. Het duurt natuurlijk altijd «enigen tijd, voor dat een nieuw ministerie de door haar in te dienen wetsontwerpen klaar heeft- Daaruit is te verkla ren, dat het eerste jaar, meer dan volgende ja ren zooveel tijd aan „Algemeene Beschouwin gen" wordt verpraat. Dit jaar heeft speciaal de Indische Begrooting een extra-beurt gekregen. En, zoo vragen wij, waarbij zou dan in onzen demo- cratischen tijd, langer kunnen worden stilgestaan dan bij de exorbitante rechten, poenale sanctie, doodstraf en lijfstraffen. Zooals men weet is do bevolking in de uitge strekte buitenbezittingen (De INederlandsche bezit' tingen buiten Java) dun gezaaid en moeten daar om de noodige werkkrachten van elders worden gehaald Het is natuurlijk aan geen twijfel on derhevig, dat bij de werving dezer arbeidskrach ten, gezien de finantieele voordeelen, welke hier aan verbonden worden, soms immoreele praetij- ken worden gebruikt. Bij het systeem van thans gaan de aangeworvenen echter als vrije menscneb naar de buitenbezittingen, kunnen daar tien da gen rondkijken en worden daarna, als het hun niet bevalt, gratis met hun gezin teruggebracht Dat er desondanks toch nog sommigen, na het door hen aangegane Qoritract, naar hun geboorte grond terug willen en wegloopen, is een feit. Ook is er een gevaar voor wegloopen, wanneer het betaald wordend loon voor vrijen.arbeid hoo- ger is dan dat der contractkoelies. Volgens den heer van Boetzelaar (c.h.) kwamen er op cle 250.000 contracten 15000 reengagementscontrac- ten voor, een percentage dat vrij hoog is en waar- uit wel blijkt, dat het lot dezer koelies niet' zoo j heel slecht is. Nochtans komt het wegloopen voor i en wel in .zoo'n mate, dat de poenale sanctie, j welke de wegloopers 'met den sterken arm terug- haalt, niet gemist kan worden. Intusschen is het I een verblijdend teeken, dat 'het langzamerhand j zoover gekomen is, dat men het zonder de poenale j sanctie kan doen, omdat er een voldoende aantal arbeidskrachten te krijgen 'is. De heer Kupers j (s.d.a.p.) ziet 'in de poenale sanctie een soort mo- derne slavernij en was daarom bijzonder krachtig i in zijn betoog voor onmiddellijke afschaffing dier poenale sanctie. Ook in Gerieve heeft hij zijne j meening uitgesproken met als gevolg, dat door den (Senaat van de Vereenigde Staten een amende- ment op het bij dat lichaam in behandeling zijn- de ontwerp van een nieuwe tariefwet werij aan- genomen, hetwelk de strekking heeft om den in voer in Amerika te verbieden van producten, ver kregen met behulp van contractarbeid onder poe- I nale sanctie. Nu is het wel waar, dat oon zonder j de reden van den heer Kupers door de Vereenigde j Staten tot dezen maatregel zou zijn besloten, j niettemin heeft de heer Kupers aan de V.S. een wapen in handen gegeven om het verbod van invoer van Nederlandsche prodeten te motiveeren. Het was hierom, dat men hem zijn weinige va- j derlandsliefde verweet. In de Engelsche mandaat- j gebieden kwam gelijksoortige arbeid voor en hier- voor had de heer Kupers gezwegen.' De in den laatsten tijd herhaaldelijk voorko mende aanslagen op assistenten kwamen, zooals te verwachten was, ter sprake en door eenige le- «dien wérd er verband gelegd tusschen deze aansla gen en de werking der poenale sanctie. Hoe vaak is er in de Kamer al niet gesproken over het pensioen der Indische militairen, voor 1 Januari 1920 gepensioneerd. Minister de Graaff voelt wel iets voor deze naar hun beweren ach- tergestelden. Hij verklaarde bereid te zijn heb geheele vraagstuk nog eens te overwegen en in nader overleg met de Indische regeering te treden. Niet slechts voor de korporaals en soldaten1 dient men iets te doen, ook de onderofficieren en offi cieren hebbein, op grond van hun groote diensten 'aan het land bewezen, aanspraken. Binnen de grenzen der finantieele mogelijkheden is de Mi nister bereid de pensioenen der mannen boven de I 50 jaar te herzien. Over een groot aantal onderwerpen, de cultu- reele verheffing der inlanders rakende, werd nog van gedachten gewisseld. Men sprak over alcoho- i lisme, opiumgebruik, pandhuisdienst, belastingen, j coop, volkscrediet, afschaffing van heerondien-i j sten, emigratie, kolonisatie, erfpacht, aanleg van j wegen en rivierverbetering, enz. Volgens minis- j ter de Graaff heeft mevr. de Vries-Bruins (s.d.) j het vermogen der regeering om verbetering te brengen op hygiënisch gebied wel eenigszins on derschat, men moet rekening houden met de finan- tiën. Gewaakt 'moet worden voor vervreemding der dessa-onderwijzers van de dessa- Minister de Graaff weet uit ondervinding, dat de meening van den heer Gerhard (s.-d.), dat bij de Mohamme- daansehe inlanders een afkeer bestaat van de confessioneele bijzondere school, onjuist is. De onderwijzerssalarissen zijn niet te laag. Omtrent de grieven tegen toelating van katholieke geeste lijken zal de minister aan den G.-G. nadere inlich tingen vragen. Het ambachtsonderwijs wordt, naar den wensch van den heer- v. Kempen (lib.) bevor derd. EERSTE KAMER, Ook 'de Eerste Kamer is weer aan 't vergaderen. I Oude, zeer oude kost wordt daar behandeld. Of we nu te maken hebben met een parlementair dan wel niet-parlementair kabinet, enz. Ook thans weer bleek, dat _er tusschen den r.k. van Lanschot en den chr.h. de Savorntn Lohman op het gebied der sociale wetgeving een j zeer wezenlijk verschil te constateer en valt met betrekking tot het program van minister Ver schuur. Op één punt waren zij het eens, in zoo verre beiden waarschuwden tegen een belasting- van het bedrijfsleven boven zijn draagkracht. Het koloniale beleid van liet nieuwe kabinet heeft de volle instemming van de ar. fractie. Het eenige punt, waaro pde anti-revolutionnairen zich tegenover het mirusterie-Ruys de Beeren- brouck onbehagelijk achteruit gezet voelen, is de samenstelling van het kabinet, waarin de anti- rev. voormannen in tegenstelling tot die der an der erechtsche partijen ontbreken. De heer Gijse- laar (c.h.) ziet den financieelen toestand in heel wat minder gunstig licht dan de heer van Lan schot en den vrijzinnig-democraat Slingenberg, die in het bijzonder de overschottenpolitiek van minister de Geer met betrekking tot de beste- Gemeente W ARMEN HUIZEN "Over de maand Februari 1930. Geboren: Antonia Hendrika, ,d. v. Joh. Groot en A. M. van Lierop. Lustje, d. van Doede Bootsma en A. Jeensma. Ondertrouwd: Cornelis Huibers, oud 35 jaren tuinbouwer, en Barbara Kalek oud 24 jaren, beiden alhier, -v ^Johannes Groot, oud< 25 jaren hoofdonderwijzer en Maria Elisabeth de Koning, oud 25 jaren, onderwijzer, beiden alhier. Getrouwd' Cornelis Huibers én Barbara Kalek, j alhier. Overleden: Geene.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5