KEG KOFFIE VAN(D5fNMbWE>' f HET BEAT Raad Broek op Langendijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang No. 31 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 13 MAART 1930 NIEUWE LA16ËDIJKËR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bareel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Revue van de Week 11 Maart. Terwijl de carnavalsstemming zich al meer be gint te ontplooien, werd 't lente in de Hollandsche lucht .Eon nog grillige vroeglente, maar toch kon De Bilt aanteekenen, dat 14 graden Celcius werd bereikt. Op hetzelfde uur, dat er bijv. te Groningen bij kil-mistig weer 0 graden Celsius -werd geconstateerd. Be beide Kamers der Staten Generaal hebben ook' in de acnter ons liggende week mot ijver voortgewerkt. Op' Dinsdag 4 Maart bereikte ons Lagerhuis het eindstation der behandeling van de Indische Begrooting Ik teeken nog even aan, dat minister De Graaff de mogelijkheid erkende om in de Oost een weermacht te onderhouden, groot ge noeg om er deneutralitcit te handhaven. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag 5 Maart is de afd. Marine van de Indische Be- grooting goedgekeurd met de stemmen ertegen van de vrijz.- en sociaal-democraten, alsmede van den heer Kloris Vos. den ex-gunsteling van een Middenstandsgroep, dewelke het tafellaken tus- schen deze partij en den afgevaardigde heeft af gesneden. De heer L. de Visser werd toegestaan over de. werkloosheid ta.interpelleeren. Op nader te bepa len dag. Den 5en Maart keurde de Tweede Kamer goed het ontwerp tot verbetering van de Vlissingsehe haven. En wel: om de diepte dier haven van 10 op 12 M. te brengen. De rest van den middag werden den 5en besteed aan het bespiegelen over het ontwerp tot tóe- treding tot de Algemeene Akte nopens vreed zame regeling van internationale geschillen, dooi de 9e Volkenbondsvergadering op 26 Maart '28 voorgesteld. Het ontwerp werd zonder stemming voor den Senaat rijp gemaakt- Eai in de zitting van Donderdag 6 Maart vingen de Algemeene Be schouwingen aan over het wetsontwerp betref fende de verplichte winkelsluiting. De voornaam ste bepalingen ervan zijn weet men de slui ting te acht ure 's avonds en de Zondagssluiting. Artikel 9 van het ontwerp schenkt aan de ge meentebesturen gelegenheid om van de bepalingen der wet af te wijken, natuurlijk onder controle van "de centrale regeering. Bij de Algemeene Be schouwingen kwam nogmaals 'duidelijk aan den dag, dat het ontwerp er zeer-waarschijnlijk zal komen. Zoowel de katholieke als de soe.-democra tische fractie hechten hun goedkeuring aan do strekking de hoofdgedachte ervan. D;e Vrijheids bond is tegen. De Chr. Historischen staan ietwat weifelend tegenover het wetsvoorstel, behalve prof. Hugo Visscher, voor wien de wijze, waarop hier de Zondagsrust wordt beschermd, veel te slap is en die de regeering adviseerde het ont werp terug te nemen. Dat op denzelfden grond de Kerstengroep en ds. Lingbeek er niet aan denken ,hun stem te geven, men zal' 't begrijpen. Ook te Plattelander Braat moet er niets van hebben. In de zitting van '6 [Maart is geboren een inter pellatie v. d. Heuvel over de sterke daling der graanprijzen, alsook van de aardappel- en aard- appelmeelprijzen. Over de agrarische situatie van het oogenblik heeft de heer Bakker (Ohr. H., Vragen tot de regeering gericht. Mjen kan zich dus voorbereiden op een langdurig „agrarisch debat" in ons Lagerhuis. Vrijdag j 1. heeft minister Verschuur op de boeiende en vaak geestige wijze. Z.Exc. van Ar beid, H. en X. eigen, het ontwerp-Winkelslui ting verdedigd. Hij toekende het als een zegen van den Middenstand. Den winkelstand noemde de minister ,,een bedrijfs-gemeenschap", waarbij de enkeling niet hot recht mag hebben, die ge meenschap te verstoren. Hij gaf dr. Vos grof toe, dat de geloovige Joodsche winkeliers aan spraak hebben op een aquivalent voor de sluiting op hun Sabbath en den eraan voorafgaanden Vrijdagavond. Ruime toepassing van het hierbo ven genoemde artikel 9 heeft 's ministers sym pathie, maar het te ver "doorvoeren van de Zon- dagssluiting kan hij niet gedoogen. Die overheid aldus Z.Exc., moet geen „doublure" zijn van de Kerk. 'Hoe warm ook zijn sympathie is voor de Zondagsrust in het algemeen. Artikel 1 definitie gevend van winkel en winkelhuis is den 7en jl. goedgekeurd. Art. 2 bepalend de sluiting op Zondag'en 's avonds na 8 uur zou in de zitting van Dinsdag LI Maart in stemming worden gebracht. In de Eerste Kamer heeft minister R-uijs de Beerenbroeck op Dinsdag 4 dezer de senatoren van antwoord gediend, die aan het „groot politiek debat" hebben deelgenomen. *Veel nieuws kon de premier niet brengen. Ik teeken aan, hoe Z.Exc. heeft aangekondigd, dat de kwestie der herziening van ons kietsselsel bij zijn departement in ern stige studie is genomen. Naar aanleiding van de kritiek, uit de Eerste Kamer gekomen op de ofif- cieele dankbetuiging, den heer Fruytier gebracht na zijn aftreden als gouverneur van Curasao, zei de ministerpresident in zijne dupliek, dat hij zal overwegen of afschaffing van het gebruik om dank ite betuigen aan uit hun ambt. scheidende functionarissen niet voorkeur verdient. Mr. Fock heeft aangekondigd, dat hij bij de Begrooting van Arbeid zal terugkomen op de benoeming van ir. Fruytier tot een der meest.-begeerde amb ten bij de Arbeidsinspectie, waarbij eeh zoo "be kwaam hoofdambtenaar als ir. Huygens werd overgeplaatst van Den Haag. Voor minister Ver schuur kan een en ander nog een min-prettig senatoriaai uurtje brengen. Minister De Geer hield den 4en Maart in de Eerste Kamer een zeer uitvoerige rede, waarin Z.Exc. verduidelijkte, dat de wijze, waarop mr. verduidelijkte, dat de wijze, waarop mr. van [jan- schot onzen financieelen toestand had geschetsti te pessimistisch moet heeten. Voorts betoogde mr. De Geer, dat door renteverlaging van Staats schuld voor Nederland weinig te wachten is. Afschaffing van den vleeschaccijns, welke 12 millioen zou kosten acht hij thans niet mo gelijk. Den heer Ossendorp werd geantwoord, dat het nu niet het moment is om wederom herziening! van de salarieering aan te vatten. Bij Hoofdstuk II (hooge Colleges van Staat) heeft minister De Geer in den Senaat Woensdag jl. 5 dezer nog eens verduidelijkt, dat een vaste vergoeding aan de Eerste Kamerleden met de Grondwet in strijd is. Inmiddels heeft Z.Exc. van Financiën doen begrijpen, dat het aanhangige ontwerp tot verzekering van kosten-vergoeding aan de te 'sGravenhage wonende senatoren zal worden ingetrokken. Daarmede is deze kwestie dus voorloopig van de baan. De Begrooting van Financiën is den 5en door onzen Senaat goedgekeurd, die van Binnenland- sche Zaken en Landbouw in de zitting van Don derdag 6 dezer, die van Justitie op 7 Maart j.l. Voor hetgeen, bij deze hoofdstukken van het Rijksbudget 1930 in de Eerste'Kamer werd be spiegeld moet ik (ook genoopt door den om vang, welke voor dezen wekelijkschen „terug blik' moet worden gesteld, naar "de verslagen tè verwijzen. Verschenen is het verslag der Bezuinigingscom missie-1929. Het bevat een zeker belangrijk sche ma voer reorganisatie van den Staatsdienst. In den avond van 4 Maart j.l. is te Amsterdam een. protest-meeting gehouden in het Concertge bouw, tegen de godsdienst-vervolgingen in Rus land. Door de Katholieke, Protestantsche en Jood sche g?i meen ten was deze meeting voorbereid. H.M. de Koningin richtte tot den President der Eransche Republiek' een telegram van harte lijke deelneming in de overstroomingsramp, wel ke de Toulouse-streèk heeft getroffen. De heer Doumergue heeft HM. zijn dank daarover be tuigd. H.M,. zal den Hen Maart te Utrecht de opening bijwonen van het nieuwe tweede gedeel te der Jaarbeurs. Bij die gelegenheid zal de Ko ningin ook een "bezoek brengen aan het nieuwe Dlaeonessenhuis te Utrecht. De geruchten over een reis, welke prinses Ju liana eerlang naar Oost-Indië zal maken, houden aan. Personalia: Tot voorzitter van het Neder- landsch Landbouw-Comité is benoemd de heer J. L. Nijsingh, te De WijkGeneraal-majoor j H. A". iSeyffardt, chef van den Generalen Staf, wordt eerlang bevorderd tot luitenant-generaal Er. J. Th. de Visser heeft het presidium aan vaard van een door deii oud-minister gevormde commissie in verband met de crisis in de Neder landsche Reisvereeniging. Uit de doodenlijstGep. vice-admiraal F. J. (Stokhuyzen, oud-leeraar der Koningin in Marine- zaken, 87 jaar, Den Haag. Dt. C. Pijl, eerste geneesheer van het krankzinnigengesticht te Zut- phen. 63 jaar. 'Gep. generaal-majoor J. A. J. Smit, 68 jaar, Den Haag. Jhr. Mr. J. H. van Reenen, oud-voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, 81 jaar, 'Den Haag. j Li verschillende blade 'nvindt men de verzueh- ting, dat de misdadigheid in onze dagen in ver bijsterend snel tempo een al breeder vlucht neemt. Helaas, de „eri de coeur" is niet onbegrijpelijk. Ik zal ook nu enkele grepen doen in de massa. Jan Hoek, de verdachte van den moord, te Ben- nekom gepleegd, op 'de 21-jarige verpleegster mej. Koperberg, blijft hardnekkig ontkennen. Maar de bewijzen van zijn schuld vermenigvuldigen zich met den dag. De Argentijnsche schilderijendief is te Brussel in het politioneele net gevlogen. Koomhout v. d. [Meer, de verdachte van den moord, gepleegd op feene dame aan het Haagsche Bezuidenhout, is wegens doodslag tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen den man, die in de Haagsche Faber van Riemsdijkstraat zijn echtgenoote doodschoot en die door de Riechtbank wegfens dood door schuld tot enkele maanden werd veroordeeld, is door den procureur-generaal bij het Haagsclie Gerechtshof twaalf jaar geëischt. Het Hof weigerde in te gaan op iden eisch van het O-M. tot onmiddellijke ar restatie. Het getal inbraken in de jongste week ge pleegd, is overstelpend groot. Te Spekholzerhei- de (L.) werd ergens een waakhond de keel af gesneden en de telefoon-geleiding vernield. Waar na de ,,cambrioleurs" zich met een roofbuit van f500 uit de voeten maakten. Te Rotterdam werd op het (Steiger bij een opticien ingebroken. Men roofde er voor een waarde van f 3000 aan '"instru menten en bovendien f1200 aan geldswaarde. met plaatjes EEN REIS NAAR INDIE" In een Haagsche synagoge is ingebroken. Eeni- ge offerbussen zijn er gelicht. Uit de tragedie van de Veendammer Hypo theekbank is nog „afgedrupt" een èiseh, namens Liebermann door mr. Duijs ingesteld tegen mr. va-n Gigch, te Amsterdam, tot, het op grond van onrechtmatige daad restitueeren van de f 60.000, door mr. van Gigch getdoucheerd voor zijn aan Liebermann verstrekte adviezen. Uit de jongste „criminalia" teeken ik nog aan, datte Goirle bij Tilburg een 26-jarige man der mate werd minhandeld, dat hij er het leven bij liet. De dader is gepakt, antje Alcohol, in carna- valsroes de menschen 'brengend, was hief de „ma- nus ministra"! Te Haarlem werd gearresteerd, later op vrije voeten gesteld de Haagsche bankier Klop penburg, verdacht van verduistering voor een paar* ton van de (gefailleerde) „Prov. Bafikver- eeniging". Eten 26-jarige ambtenaar van de Amsterdam- sche Gemeentelijke Arbeidsbeurs is te Parijs ge arresteerd, onder verdenking van die instelling voor f 6000 te hebben benadeeld. Een 16-jarige Regeeringspupil uit het gesticht te Maarsbergen, is ontsnapt, werd gevonden en onder politie-bewaking in den trein gezet. 'Tus- sehen Nieuwersluis en Utrecht waagde hij den sprong uit den trein, met doodelijkem afloop. Te Rotterdam pleegde'een "Jougo-Slavische zee man een moordaanslag in 'een café op een '25-jarige dienstbode en deed poging tot zelfmoord. De be kende Rijksrechercheur de Jong (uit de Giessen- Nicuwkerk-zaak) is thans bij de passen-eontrole te Hoek van Holland in functie gesteld. Met 'deze „grepen uit de massa" moge ik voor het oogenblik kunnen volstaan. Aan der ubriek der ongevallen ontleen ik, dat: bij eene autobotsing te Rotterdam een 48-jarige dame werd gebood ei®vier personen zijn gewond. Een zeer tragisch eind had een carnavals-fuif bij HillegomDoor een auto-aanrijding werd een persoon gedood, terwijl een tweede zeer zwaar gewond werd. Uit Kalidjati, op Java, kwam de droeve tijding dat een militair vliegtuig er te pletter is geval len. De infanterist Hollebrand werd gedood de le luitenant Hoste levensgevaarlijk gewond. Ik ontvlucht de misère-rubrieken. Minister Deckers heeft het Kamerlid Tilanus op door dezen gestelde vragen verzekerd, dat er van vervroegde pensioneering van onderofficieren der landmacht absoluut geen sprake is. Be Vredes- en Volkenbondstentoonstelling te 's Gravenhage behoort tot het verleden. De 215000e bezoeker ontving, op den laatsten dag, een ge schenk. De Nederlandsche Bank heeft haar rentestand met een i/2 procent verlaagd. Rechtmatige verontwaardiging is gewekt door dien op het Nederlandsche tentoonstellings-ge- bouw te Antwerpen „Les Pays Bas" staat ver meld, inplaats van Nederland. De Utrechtsche Raadskelder is geopend. 't;Moet er een gezellig artistiek „milieu"' zijn. In navol ging van wat reeds sinds vele jaren in Duitsch- land bestond. Uit de oude Bisschopsstad kom.t ook het merkwaardige bericht, dat men wellicht de strafgevangenis op het Utrechtsche Wolvenplein eerlang zal kunnen afbreken, bij gebrek aan gedwongen gasten. 'Eindelijk: proeven met de wichelroede tot het opsporen van water hadden prachtige resultaten In de streek bij Deventer, 't Hazelhouten takje knistc nooit! Reeds Jacob van Lennep, in zijn „Klaasje Zevenster" van 1865, verhaalt wonder baarlijke dingen over de kracht der wichelroede om water in den grond aan te wijzen. Er is niets nieuws onder de zon zei reeds de wijze Salomo. i Einsdagavond half 8 vergaderde de Raad van 1 bovengenoemde gemeente in voltallige zitting t.en raadhui ze, onder voorzitterschap van den Edel- achtbaren heer P. Slot, burgemeester. Secretaris de heer H- Schelhaas. Die voorzatter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering na voorlezing onder dankzegging aan den samenstel- stéller ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van het nieuwbenoemde hoofd der openbare school, de heer v. d. Graaf, voor zijne benoeming. De voorz. deelt mede, dat het nieuwbenoemde hoofd op 1 Maart als zoodanig is geïnstalleerd in tegenwoordigheid van het D;agelijksch Bestuur. Dankbetuiging van de afdeeling Langendijk van het centraal genootschap Kinderherstellings- en Vacantiekolonies voor de over 1929 genoten subsidie. Rekening over 1929 van de Vleeschkeurings- dienst, keuringskring OuÜkarspel. De ontvangsten hebben bedragen f5267.75, de uitgaven daarentegen f4483.96, alzo oeen batig saldo van f 783.79. Het winstaandeel voor elk der vijf aangesloten gemeenten bedraagt f 156.75. Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen de rekening over 1929 betreffende de verbindings lijn den HelderAlkmaiar naar Broek op Lan gendijk. Het aandeel dezer gemeente bedraagt f911.57. Be gegarandeerde opbrengst wordt van f 12000 tot. f5401.88 verminderd. Bericht van den Inspecteur der Directe belas tingen, dat het bedrag der Person, belasting be draagt f 3330, Gemeentelijke opeenten op de grondbelasting f 1320, het kohier op de Dividend- en Tantième- belasting f965. Bericht van Ci. Spaans Jz., dat hij'zijne herbe noeming als lid van het'Armbestuur aanvaard. Idem van den voorz. van de Commissie tot Wering van Sclioolverzuim, idat alle leden en bloc hunne herbenoeming als zoodanig aanvaar den. Van B. en W. te Alkmaar bericht, dat als regent van het Stadsziekenhuis voor de buiten gemeenten zijn benoemd 'Baron von Fridagh en Haringhuizen, resp. burgemeester van Sphoorl en Wier inger waard

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1