Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier -„«"rws; No. 32 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. ZATERDAG 15 MAART 1930 39e Jaargang TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING Speciaal fatten - Magazijn NIEUWE LAÏGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. urum a I. elke rfi?el ™eer 15 cent. firma I. H. IEIZEH. - Mactam I. II. KIM. BwbbI ttoordscharwoude. 0B00T<! 1EITERS NAAR PLAATSRUIMTE. WEES, BLIJ MET DE BILIJDiEN. v De druiven zijn zuur. La Fontaine. Och, wat zijn er veel zure druiven op de: wereld. .,BaIi", hoeren we ieder oogen"blik zeggen, ,,ik zou dat niet willen, ik zou er voor bedanken, tzou mijn smaak iiiet zijn." Maar er klinkt een ondertoon in die woorden waaruit we begrijpen: je zou het ivel willen, het zou je smaak wel zijn, als je er maar bij kon. Want.'de druiven lijken je o zoo heerlijk zoet! 't Is ook niet verstandig om te gaan zitten treuren over alles wat we niet hebben, en wat. anderen wel nebben. Treuren is nooit verstandig. Maar 't is nog veel erger om onszelf wijs te zitten maken ,dat we het niet zouden willen hebben. Want dat is onwaar. En zij, die alle druiven zuur noemen, worden op het laatst zelf nog hef zuurst. Geen onaangenamer mensch, dan die voor alles een minachtend glimlachje heeft, geen onaan genamer mensch dan die altijd jaloersch is. Want het zwartgallig oordeel over de omstandigheden van anderen komt altijd voort. uit. jaloezie. Ja- loersche mense.hen kunnen het. geluk van anderen niet aanzien. (Misschien zijn ze goede vrienden in den nood, maar in het geluk rzijn ze Uw vijan den. Misschien hebt ge zelf ook zoo'n neiging in U? Erken het dan, en bestrijd Uw jaloezie. Waar om jaloersen zijn op geluk Probeer het mee te leven- Als ien ander U van zijn narigheid ver telt, kunt ge dat wel meevoelen. Ju, zoo is' het leven nu eenmaal, narigheid en nog eens narig heid. Ge kent dat. En go zwemt mee in. de treu righeid. Ge vertelt van Uw eigen verdriet, dikt het nog een beetje aan. Dan pas zijt ge werkelijk in Uw element Maar vertelt iemand U over zijn geluk - dan staat er dadelijk verzet in U op. Ge hadt net voor Uzelf vastgesteld, dat de wereld een tranen dal was, wat wil die dwaze optimist dan met zijn geluk.' Heeft U geluk, nee, en waarom hij dan? Het geluk kunt ge niet meevoelen. 'Hei- geluk is dwaasheid. Maar het geluk is juist alles! Probeert U eens één keer geluk mee te voelen. Het zal Uzelf ook gelukkiger maken. En natuurlijk wilt ge wel gelukkig zijn! Zeg niet nee, zeg niet, dat men hier niet gelukkig kan zijn. Ieder mensch heeft een drang naar geluk in zich. Zegt ge: nee, hoor, het. geluk is niets voor mij, ik hen niet zoo dwaas, dan zijn de druiven zuur. Het geluk is ons doel en we moeten dank baar wezen voor elk sprankje geluk dat aan de menscbheid ten deel valt. Fin niet afgunstig zijn op hem die het ontvang!. Wees blij met de blijden en U zult zelf ook gelukkig worden. En erkennen, dat het ge luk ivel voor deze wereld, wel voor'IJ is. Dr. JO.S. DE. COCK,. (Nadruk verboden). MIEHT 7 IEL 644 ALKMAAR Binnenlandsch Overzicht Eindelijk regen. Een droogte record. De protestvergaderingen tegen de gods dienstvervolgingen in Rusland. Vogels van diverse pluimage trekken gezamenlijk op. Nog een record- een koolrecord. Het tienduizendste vat zuurkool met eeni- ge plechtigheid verkocht. Groote bran den in Wormerveer en te Nijmegen: cho cola en maizena en stijfsel. Amsterdam wordt voorzichtiger of de rijders bekwamer Vermoedelijk zal het meerendeel van onze bevol king zich wel verheugen in de langdurige droogte periode welke wij nu sinds Maandag achter ons hebben. Achter ons, want Maandag heeft het zoo hier en daar heusch geregend. De droogteperiode heeft ruim drie weken geduurd wat naar van des kundige zijde beweerd wordt sinds Juli 1909 niet is voorgekomen. Een record is het dus, dat neer komt op een tekort aan regen, want, alweer volgens deskundigen is er dit jaar nog niet de helft van de regenhoeveelheid gevallen, wat intusschen voor de •periode van 1 Januari tot 10 Maart toch nog meer is, dan de regenval in het vorige jaar over hetzelfde tijdsbestek. We hebben dus over de nattigheid tot nog toe niet te klagen gehad, maar wat niet is, kan nog komen, ongetwijfeld. Laten we zeggen, dat we zoowel met den winter als met het voorjaar verwend zijn geworden. Wat ook wel mag na den winter van het vorige jaar, die zijn invloed nog zoo lang heeft doen gelden. Hoe laat en hoe ach terlijk was toch menig gewas, menige vrucht in het vorige jaar. De vorige week stond in het teeken. ook hier te lande in het protest tegen de godsdienstvervolgin gen in Sovjet-Rusland en al moet o.a. in Amster dam ter gelegenheid van de protesten hierbedoeld van zekere zijde de kreet „Blijf van Sovjet-Rusland af" er zijn aangeheven, desniettemin is in menige drukbezocht vergadering een krachtig woord van protest vernomen. Of dit woord Moskou en Petro- grad zal bereiken En welk effect het zal hebben In elk geval is het niet het antwoord op deze vra gen, dat de gemotiveerdheid en de waarde der protestvergaderingen bepaalt. Waar het protest uit ging van alle kerkelijke gezindten en sekten is het te begrijpen dat de sprekers bij de verschillende gelegenheden waren: vogels van diverse pluimage, en dat, in het algemeen, de godsdienstvervolgingen in Rusland van vele en velerlei zijden werd belicht Als iets zeer gunstigs en we zouden haast zeggen iets ongewoons tevens is het feit op te noemen, dta de vertegenowordigers van de verst van elkaar afstaande overtuigingen één bleken, waar het de actie tegen de godsdienstvervolgingen gold. De waarde van het eendracht maakt macht werd al thans in dit geval begrepen. Wij Hollanders zijn toch maar verzot op alles wat naar een record zweemt. Er is veel kool in de wereld, van allerlei soort, tot apekool toe. Vol gens sommigen is de heele wereld kool. Om ech ter op het record terug te komen, onlangs is aq,n de Amsterdamsche groentemarkt door een firma 't tienduizendste vat zuurkool verkocht van dit sei zoen en het spreekt, dat deze bijzonderheid niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. De jubel zit er bij de Amsterdammers nog zoo in vanwege Jan Nauta, den zevenhonderdvijftigduizendsten Am sterdammer. De jublieerende zuurkool was verpakt in een luxe fust. Bij de vermelding van het ge wichtige feit, vonden we tevens de opmerking, dat de in dit jaar afgeleverde tienduizend vaten niet alle door de Amsterdammers zijn geconsumeerd. Zelfs bij de groote en lichte verteenbaarheid van zuurkool mag worden aangenomen, dat een enor- rtie hoeveelheid den Amsterdammers toch wel wat zwaar op de maag gelegen zou hebben. Aan het einde der vorige week en in het begin der loopende week heeft het vuur weer voor enor me sommen vernield. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een der grootste chocoladefabrie- ke nte Wormerveer een prooi der vlammen. Ver schillende Zaansche gemeenten hadden de gelegen heid en maakten er ook gebruik van het „helpt elkander" te betrachten, zoodat het vuur met niet minder dan veertig stralen bestreden kon worden. Wat niet wegneemt, dat de fabriek van de firma de Jong bijna geheel werd verwoest en de schade aanvankelijk al op een millioen werd geraamd. Een andere groote brand woedde te Nijmegen waar de groote maizena en stijfselfabriek van de firma Honig geheel afbrandde. Ofschoon de schade niet direct kon worden vast gesteld wordt deze toch op minstens eenige ton nen geraamd. Een millioen en eeitige tonnen ge ven ons eenigszins een beeld van de groote hoe veelheden die er in ons land aan chocola en mai zena verbruikt worden en, wat de stijfsel betreft, ook verplakt. Gelukkig, dat wij Nederlanders dit alles wel niet alleen te verwerken zullen krijgen. Er is een tijd geweest dat de gemeente Haarlem een min of meer schitterende toekomst werd voor speld als badplaats. Het was toen in de buurt een bron met ijzerhoudend water was aangeboord. Voor de exploitatie waarvan een speciale maat schappij was opgericht. Edoch, de staalwaterbron heeft Holland teleur gesteld of liever gezegd, het publiek deed dit, want de gasten bleven uit, verschenen in elk geval niet in die mate, dat Haarlem de badplaatts werd, die men zich had voorgesteld. Thans is het Bronge bouw door den Haarlemschen gemeenteraad aan gekocht en dus gemeente-eigendom geworden,of schoon nog niet bekend moet zijn welke bestem ming aan den nieuwen aankoop gegeven zal wor den. Haarlem is geen tweede Spa geworden, al valt volgens deskundigen de geneeskrachtige waarde van het bronwater van den Haarlemmermeerpolder niet te ontkennen. Naar gemeld wordt zal het wa ter nu in den handel gebracht worden als tafelwa ter, zonder ijzer, (dat er eerst aan wordt onttrok ken. Bij het steeds toenemen der mechanische kracht voertuigen zal men gereedelijk verwachten, dat het aantal verkeersongevallen eenigszins gelijken tred houdt met de toename van de verkeersdrukte. Gaf statistisch aangaande de verkeersongevallen te Amsterdam in de jaren voor 1929 een stijgende lijn te zien, in het afgeloopen jaar bleek de sterke toeneming tot staan te zijn gekomen in die mate zelfs, dat over het geheele jaar 1929 een zij het ook kleine vermindering te constateeren valt. Zijn de Amsterdammers voorzichtiger geworden of doet het hier den invloed gelden van de wettelijke maatregelen ten opzicht bijvoorbeeld van het ver- leenen van vergunning tot rijden alleen aan diege nen, die getoond hebben de kunst van behoorlijk rijden machtig te zijn. Hoe dit zij, de Amsterdam mers, groot en klein, jong en oud hebben voorloo- pig nog alle reden om in de verkregen meerdere voorzichtigheid te blijven volharden. De Amster damsche verkeerspolitie stelde in het laatste kwar taal van 1929 nog 1853 verkeersongevallen vast met elf dooden en honderdtachtig ernstig gewon den. Er is dus in Amsterdam ook nog ruimschoots j gelegenheid de vruchten van voorzichtigheid te i plukken. Maandag is de 22e Jaarbeurs te Utrecht geopend. Het nieuws van deze jaarbeurs is het in gebruik nemen van het tweede vaste gebouw. Dat een twee I de gebouw dringend noodig was blijkt wel uit het feit, dat alle beschikbare ruimte verhuurd is en zelfs nog velen teleurgesteld moesten worden. De officieele opening van het nieuwe gebouw heeft plaats gehad door H.M. de Koningin. Ook de Prins woonde de plechtigheid bij. Plaatselijk Nieuws Aid. OUDiRARSPELNODRjDj^OHARWOUDE VAN DiEiN ROND) VOOR STAATS- PENEIÖNNEERING. Ledenvergadering van den Bond voor .gtaats- pensioneering, A'fd. OudkarspelNoordscharwou de op Donderdagavond des avonds half acht in het lokaal van den heer O. Jansen'te 'Oudkarspel. De voorzitter, de heer C. Olthoff opent de ver gadering met een woord van welkom en zegt, dat het het bestuurleed doet, dat zoo weinig belang stellenden aanwezig zijn. iSpr. hoopt, dat de wei nigen van hedenavond gedurende de besprekingen steeds de belangen van de ouden van dagen voor 'oogen zullen houden en kort en zakelijk de zaken zullen bespreken. De afdeeling, aldus spreker, kan met genoegen op het afgeloopen jaar terug zien en al zou zij gaarne een stap zijn verder gegaan, n.l. „Oud en niet arm". Spr. hoopt dat in de toekomst zulks verwezenlijkt zal worden. Voorts heet spr. in het bijzonder welkom den burgemeester den wensch uitende, dat Z.Ei.A. steeds op de vergaderingen aanwezig zal zijn. Ook de pers heet spr. welkom, en verklaart hier na de vergadering voor- geopend. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd goedgekeurd, waarna de secretaris de heer Jn. Bruin, het jaarverslag uitbrengt, waaraan wij het volgende ontleenen Er zijn 6 'bestuurs- en '2 ledenvergaderingen ge houden, terwijl 2 feestavonden te Oudkarspel zijn gegeven en bestaat het voornemen in 1930 2 avonden te geven 'te Noordscharwoude. Het leden tal bleef op peil, n 1. ruim 300. Vp het verzoek aan het Gemeentebestuur te Noordscharwoude ontheffing der belasting te ver- leenen, werd afwijzend beschikt, zoodat, niet de medewerking is verkregen zooals van het Ge meentebestuur te Oudkarspel. Het verslag wordt, geëindigd met. den wensch dat het ledental moge groeien en bloeien, hierbij denkende aan het spreekwoord Eendracht maakt macht". Le voorzitter meende dat het goed zoude zijn, indien aan het verslag werd toegevoegd dat er te Noordscharwoude gelukkig nog één raadslid is, dat voor de ouden van dagen durfde opkomen en de ontheffing bepleitte. Voorts brengt spr. den secretaris hartelijk dank voor het verslag. De rekening vermeldt aan ontvangsten f 700-43 aan uitgaven f 554.91, alzoo een batig saldo van f 145.52 Het saldo van het vorige jaar bedroeg f86.13. Enkele kleine vorderingen zijn nog in omloop. Door de heeren K. Rakker en Heijmans wordt de rekening nagezien en in orde bevonden, waar na goedkeuring volgt. De voorzitter dankt den penningmeester, den heer jb. Mosk voor zijn keurig beheer. De heeren Jb. Mosk, C. Slooves en W. Koordes worden op voorstel van den heer A. J. Wijn- veldt, bij acclamatie als bestuursleden herko zen en verklaren hunne herbenoemingen te aan vaarden, onder dankzegging voor het in hen ge stelde vertrouwen. Als afgevaardigde voor de Federatie wordt de heer H. Bakker herkozen. Aan de orde is het voorstel van het bestuur. „Moeten wij demonstreeren". De voorz. deelt mede, dat dit voorstel afkom stig is van de federatie. Dé bedoeling is óp den derden Dinsdag in September, wanneer de groote demonstratie van de S.Di.A.P. en Nederl. Vakver bond te Den Haag plaats heeft, onder een eigen afdeeling deel te nemen aan deze jaarlijksch te- rugkeerende demonstratie. Of dit reeds dit jaar zal kunnen plaats hebben, is niet met zekerheid te. zeggen, daar het hoofdbestuur hierin moet be slissen, Daar echter reeds meermalen bij het hoofdbestuur hierop is aangedrongen, doch steeds een ontwijkende beslissing hierop is verkregen, zal het vermoedelijk nog wel een jaar langer duren. D.e Jieer Mosk vraagt op welke manier hieraan wordt deelgenomen, gezien de kosten hieraan ver bonden. De voorz. antwoordt dat dit van ondergeschikt belang is. Het moreele belang gaai hier eerst. Eventueele deelname, aldus spr-, kan misschien geregeld worden met de S.D.A.P., die ook hier vandaan aan de demonstratie deelnemen, echter heeft iedere afdeeling dat voor zich uit de maken. De heer Heijmans vraagt welke argumenten het hoofdbestuur heeft om niet deel te nemen. De voorz. antwoordt dat het hoofdbestuur van meening is, dat door deelname aan die demonstra tie, de bond aan den leiband van de S.Di.A.P. meeloopt. Dit is sprekers meening in het geheel niet, daar de bond geheel, apart blijft. Om ech ter de aandacht te trekken is een groote opzet noodig en dan wordt hiervoor de gelegenheid ge opend, aangezien het aantal anders te klein zou zijn. De heer Heijmans zegt géhoord te hebben, dat de bond niet op politiek gebied mag komen, het geen hiermede toch het geval zou zijn. Dé voorz. zegt. dat de Bond buiten alle politiek omgaat. De heer Heijmans beweert, dat de Bond niet buiten de politiek kan. I)e voorz. merkt op, dat dit zeer 'goed mogelijk is, daar de Bond het premievrije staatspensioen vraagt voor iedereen, terwijl de anderen heb vra gen voor eigen menschen. Burgemeester Wijnveldt ziet veel meer in actie vlak voor de verkiezingen. I De heer Heijmans wil ieder jaar demonstreeren, om het aantal aanhangers hierdoor te vergrooten. Tenslotte wordt het bestuursvoorstel aangeno men met een stem tegen. Rondvraag. De heer O. Bankersen vraagt of er reeds geld opgestuurd is voor de film. De voorz. antwoordt dat de toezegging is ge daan ,dat zoodra de film bestaat, de afdeeling f 25 beschikbaar stelt. Voorts vraagt dezelfde, wat voor zumerpro- paganja er is, waarop de voorzitter antwoord, dat er weinig of niets is en uitgegaan wordt, met de oudjes, en het publiek veel aandacht hieraan schenkt. De heer Bankersen zou gaarne zien, dat er steeds meetings worden gehouden, terwijl er thans alleen propaganda wordt gemaakt tegen de ver kiezingen. De voorz. zegt dat dit meer het terrein is1 der Federatie en zal zulks ter sprake worden gebracht op de federatievergadering. De heer Bankersen zou ^gaarne zien, dat er naast winstgevende avonden ook bondssprekers zullen optreden. De secretaris merkt op, dat er reeds in die richting wordt gewerkt door Federatie en afdee ling en getracht wordt de heer Felix Donders voor de afdeeling te doen optreden. De heer Heijmans vraagt of er door de feest avonden meer leden bijkomen, daar er op die avonden rneer niet-leden komen dan leden. De voorz. zegt dat door die avonden het ver band tusschen bestuur en leden blijft bestaan, daar liet grootste- deel der leden steeds aanwe zig is. 'Na nog eenige besprekingen van huishoudelij- ken aaiid, wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 S Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbesch er mers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiiiitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Itft den Omtrek ALKMAAR, HEROPENING ZAAK G. WORM, HOUTTIL, Het was gisteren voor de nheer G. Worm een gedenkwaardigen dag- Het was nl. 25 jaar gele den, waarop de 'heer G. Worm de bekende heeren modezaak in de Houttil opende en nu op dezen dag de zaak heropende en op eene wijze, zooals wij nimmer in Alkmaar en verre omgeving heb ben aanschouwd. Bij het bezichtigen dezer zaak, waarop wij op zeer welwillende wijze werden rondgeleid, stonden wij meerdere 'malen perplex over de wij ze, waarop dit werk, hetwelk getuigt van schep pingskracht en ingenieus uitdenken van produc tieve bruikbaarheid, is uitgevoerd en op de meest verbluffende wijze uiting geeft van artistiek kun stenaarstalent. Het voormalige winkelpand is ge heel doorgetrokken tot de achterstraat en heeft eene lengte van 43 Meter. De gevel aan de voorzijde is opgetrokken van zwart marmer, afgezet met teakhout. De zijge vels zijn uitgevoerd in' trovertin-marmer. D'oor de aangebrachte Neonverlichting, welke aan de voorzijde door lood is bekleed, wordt eene zeld-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1