U Pierre Saccone Damrubriek INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redacfie.). W BfJ een prijs onder de pl.m. f 1.50 kan men ze beter Inkuilen lot persvoer. In verband met de zeer lage aardappelprijzen heeft de coop, suikerfabriek Dinteloord proeven genomen mei het drogen van aardappelen voor veevoeder. De kosten zullen bedragen pl.m. 70 ets. per 100 Kg. natte aardappelen. De analyse van Wageningen was: droge stof eiwitachtige stoffen vetachtige stoffen zetmeelaehtige stoffen ruwe celstof aschbestanddeelen 83.2 o/o 8.5 o/o 0.6 68.6 o/o 1.8 o/o 3.7 o/o Dezelfde verterings-coëfficiënten aannemende als van natte aardappelen, komt men tot een zetineelwaarde van omstreeks 70, terwijl het ver teerbaar ruwelwit 4.3 tot 8.5. pet. zou'kunnen be dragen. HetJrendemcnt bedroeg29 pet., zoodat uit 345 Kg aardappelen 100 Kg. gedroogd produet komt. Ten aanzien van maismeel van f8 heeft het product dus een waarde van pl.m. f7 per 100 Kg., zoodat de aardappelen, waaruit liet gemaakt is, op f2 kohien, verminderd met f0.70 droog- loon, zoodat resteert fl.30. Goedgékuilde aardappelen hebben, op overeen komstige wijze berekend, een zetmeelwaarde van 35, zoodat hun waarde ten opzichte van maismeel f3.50 per 100 Kg. bedraagt en die der 200 Kg aardappelen, die daarvoor noodig waren dus f 1.7 per 100 Kg., verminderd met eenige centen ar beidsloon voor het inkuilen. Alen kan dus zeggen, dat degeen, die zijn aard appelen beneden de pl.mf 1.50 moet verkoopen ze beter in eigen bedrijf kan opvoeren als pers voer. Binnenland DE ZEKBTIJD-VERBlEELING. Het advies van den Radioraad aan den minister van Waterstaat. Gelijk men weet, heeft de minister van Water staat, mr. Reymer, in de vergadering der Eerste Kamer van jl Woensdag medegedeeld, dat het advies van den Radioraad inzake de zendtijd-ver deeling, hem \rijdag jl. bereikt heeft. Van wel-ingelichte zijde vernemen wij, dat dit advies hierop neerkomt. Voorgesteld wordt over de beide zenders (Hil versum en Huizen) per week te geven: aan de VARA-, KRO., en NCRV. 18 proeent aan de AVRp. 26 procent; Voorts zal 15 proceent bestemd zijn voor uitzen ding Van een algemeen programma (eveneens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een andere omroepvereeniging dit programma zal uitzenden. Ditmaal is het advies van den Radioraad één stemmig geweest. Wij vernemejn evenwel, dat een groep van den Raad (vormende een minderheid) een soort minderheidsnota" heeft ingediend, waarin de motieven worden uiteengezet, waar door deze leden tot onderteekening van bedoeld advies zijn gekomen. Onze zegsman deelde ons mede, dat dit geschied is, om „nog erger te voor komen." Naar men zich herinneren zal, heeft de minister dezer dagen in de Alem. van Antwoord aan de Eerste Kamer verklaard, dat een regeling van den zendtijd zéér spoedig te wachten is. „Hdbld Nieuwstijdingen EEN OFFICIEUZE TEGENSPRAAK. Prinses Juliana zou niet naar Indië gaan. Het Haagsche Corr. Bureau meldt Naar wij uit 3e beste bron vernemen zijn alle geruchten als zou Prinses Juliana eerlang een: reis naar Ned.Indië ondernemen, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. BET INCIDENT IN EEN KERKGEBOUW. Het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente van Delfshaven iheeft den heer .1. R. K>. die Zondagmorgen na a'floop van den officieel en kerkdienst het incident verwekte door het voor lezen van zijn tegen ds. James gericht vertoog, voor den tijd van drie maanden geschorst als kerkvoogd. De schorsing gaat uit van de overwe ging ,dat uit een en ander is ^gebleken, dat onge steldheid den heer K. verhindert, op dit oogenblik te realiseeren, wat tot zijn plicht als kerkvoogd behoort. Voor dien tijd "is hem de toegang ont zegd tot het kerkekantoor en 'tot de vergaderingen die uitgaan van het college van kerkvoogden, en is hem verboden bet bezetten van een plaats in de voor kerkvoogden bestemde banken in de onder scheidene kerkgebouwen. De heer K. heeft hierop geantwoord, dat hij zich tegen dit schorsingsbesluit verzet, omdat bet is genomen zonder dat hij is gehoord en bovendien, omdat het op geen enkel artikel in 't kerkelijk reglement steunt. EEN FABRJEKSRiRANBu In den afgeloopen nacht heeft te Oost Voorne een felle fabrieksbrand gewoed. Omstreeks één uur in den nacht werd brand ontdekt in de stoomtimiMwfabriek van gebrs. Toledo. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de groote voorraden hout, greep snel om zich heen. Het gedeeltelijk uit steen en hout opgetrokken fabrieksgebouw en de houten bijgebouwen zijn totaal afgebrand. D'e brandweer van Oost Voorne kon weinig tegen het vuur uitrichten en moest zich voornamelijk beperken tot het beschermen der omliggende per- ceelen. De brand woedde den geheelen nacht voort en eerst 's morgens 5 uur was gevaar voor verdere uitbreiding geweken. I)c schade is zeer groot. Behalve de gebouwen en de voorraden hout zijn ook eenige machines verloren gegaan. De schade die op ongeveer f50.000 wordt geraamd, wordt door- verzekering gedekt Warga, den 13en Maart 1930. Geachte Redactie: Van bevriende zijde wordt mij uw, van vroeger zou hebben gezegd. Als hij liegt, liegt hij in 8 Alaart j l. vind ik een verslag van een in mijn vroegere gemeente Zuidscharwoude gehouden ver gadering van de daar gevestigde Coöp. Boeren leenbank, waarin de heer Du Burck, kassier dier bank, verslag uitbracht van een door,hem bijge woonde algemeene vergadering der Coop. Boeren leenbanken. In dat verslag wordt melding ge maakt van wat ik volgens den heer Du Burck I eens over Boerenleenbanken zou geschreven heb ben. Nu ben ik bereid den heer du Burck „on- schuldig te houden" voor dit ijdellijk gebruik'' van mijn naam, omdat hij beweert weer te geven wat de voorzitter dier algemeene vergadering, z-^u ihébben gezegd. Als hij liegt, liegt hij in commissie en dat moet men iemand kunnen ver geven. Een andere vraag is wat dan de voorzitter dier vergadering wel gezegd heeft. Ook dat kan ons komt laten, ware het niet dat verkeerde voorstellingen, van die zijde in dergelijke ver gaderingen verspreid, aanleiding geven tot al lerlei misverstand, dat zich op het slachtoffer daarvan dat ben ik in dit geval zouden kunnen wreken. Maar dergelijke uitlatingen, hoe wel van officieele zijde daar gesproken, ontsnap pen aan de controle en daarom moet ieder, die zich in het openbaar, mondeling of schriftelijk) uit, de risico nemen dat, juist omdat hij zich de moeite geeft naar zijn beste weten de publie ke opinie voor te lichten, hij meer dan anderen, die rustig zwijgen, de kans heeft dat zijn uit latingen verkeerd worden weergegeven. Ik meen tenminste te mogen onderstellen dat de heer Slroink, voorzitter dier alg. .vergadering, dat heeft gedaan. Ik stel er prijs op, dat uwe lezers kennis ne men van wat ik dan in werkelijkheid wel heb geschreven. Zij kunnen dan zelf oordeelen en ik verwacht dan dat zij, indien die waarschuwing van den heer du Burck aan het einde van zijn rede, nog in hun ooren naklinkt, zullen weten tegen wie of wien zij op hun hoede zullen moeten zijn. In het bind -Schakels van den 3en April 1929 dan schreef ik een artikel onder den titel „Cate Reduvius", naar aanleiding van een rede, die de heer Spiele, propagandist van het Centraal Bu reau op een vergadering heeft gehouden. In die 'vergadering heeft, hij de koopers van mest- en voederstoffen aangespoord bij dat D. B. te koo- ptn, wal zijn goéd recht was. Alaar toen liep hij tegen de vraag aan hoe het moest met de betaling. Vele koopers kunnen niet terstond contant betalen én dat achtte hij een eerste voorwaarde Zijn antwoord was toen; dan maar- naar de Boerenleenbank. Daarover nu schreef ik het volgende: ,,Het gaat hier «om de kleine luyden, die gaar ne erediet hebben om te kunnen koopen. Tot 'lieden is het de handel, die hen door zijn erediet helpt en dan natuurlijk gaarne "riet dat zij bij hun leverancier blijven. Ook die moeten bij het O. B. komen, zegt de heer Spiele. Alaar hij maakt het hun niet makkelijk. Contant betalen is zijn boodscliap. (roed. Maar als zij dan niet hebben om te betalen B;an maar naar de Boerenleenbank Gaat dat laatste wel zoo makkelijk? Zonder soliede borgen wordt men daar niet als lid of geldopnemer aanvaard. En het is de vraag of de Boerenleenbanken gaarne zouden zien dat het gros ha.rer leden bestond uit de minder kapitaal krachtigen, die, wederkeerig voor elkaar borg zijnde, feitelijk wegens hun financieel weerstands vermogen de soliditeit der bank niet verhoogen. Herinnert men zich niet de moeilijkheid, waarin do Centrale Boerenleenbank voor enkele jaren dreigde te komen omdat de Nederl. Bank twijfel koesterde én dien uitsprak omtrent de liquiditeit en d# waarde van het in de garantie haren deden aangeboden onderpand De practische beteekenis van de opmerkingen van den heer Spiele is dan ook dat de kleine luyden voorloopig wel zullen aangewezen blij ven op erediet van den handel. Het lijkt niet overdreven indien men daarin reden vindt de woordvoerders van het C- B. te verzoeken niet te veel kwaad van den handel te vertellen." Ziehier ,geachte Redactie, de woorden en op merkingen, die den heer Stroink aanleiding ga ven te spreken zooals hij deed en zooals ik dat in de echo, die de heer Du Burck gaf, beluisterde. Ik heb een sterk vermoeden dat uwe lezers den indruk moeten krijgen dat" dat nog al verschilt. Indien de schuld van dat verschil is te zoeken bij den heer Stroink, dan mag ik wel 'de vraag stellen waarom hij er de voorkeur aan gee'ft, mij daar te bestrijden, waar hij weet dat ik niet kon aanwezig zijn om tegen te spreken en waar om hij dat deed op deze wijze. Em misschien is er wel aanleiding 'tot 'het antwoord dat het uit spreken van onjuiste beweringen makkelijker is dan een klemmend betoog en dat men zich van het gebruiken van argumenten ontslag én kan acnten indien men den persoon van den anders denkende verdacht maakt. I>at zal de zin zijn van het „Alen zij dus op zijn hoede!" waarmede de heer du Burok zijn rede schijnt te hebben ge ëindigd. Dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw. dw. G. W, AfELOHERS. alles gereed was om tot de daad over te gaan. Echter, de patiënt, die er toch wel voor voelde, wenschte zich niet te onderwerpen omdat het ook hem wat zou moeten kosten, zoodat de operatie voorloopig niet door kon gaan, wat wel zeer teleurstellend was voor allen die zooveel voorloo pig werk, nu bij de gebleken onwil van, de per soon daar het om ging, te vergeefs haddeif 'ge daan. Alen zqn zeggen die vrienden hebben er nu ook wel genoeg van en laten de persoon verder aan zijn lot over. Bovenstaand geeft een beeld van de stand van de kanalisatie in Westfriésland. Ook de stand daarvan is zoo, als wij in uw be richten kunnen lezen, dat specialiteiten, Alinis- ter en Staalt en steden zeggen de kanalisatie dient te geschieden, opdat Westfriesland tot volle ontwikkeling zal kunnen komen. Hoe te leurstellend is het voor die allen, die steeds en veel hebben gewerkt ter wille van Westfriesland, om nu van eenige gemeenten en polderbesturen te moeten vernemen: Wij hebben voor'die zaak niets over, anderen nu ja, wij geven er wel wat aan, maar dan toch een véél kleiner deel als van ons gevraagd wordt. Het zou verdiend loon we zen, als de toezeggingen van boven af nu ook werden ingetrokken, maar gelukkig, dat gebeurt niet. Veeleer zullen diezelfde lichamen, die al zooveel voorbereidend werk gedaan hebben, voort varen en bij de achterblijvers opnieuw aankloppen om zich te herzien en een beter besluit uit te lokken, wel wetende dat de uitvoering der wer ken hoog noodig is, wil Westfriesland op het eind niet geheel achteraan komen- Ook op heden kun nen wij, althans voor het westelijk deel, weer zien van hoe groot belang de kanalisatie is, en meer en meer zal worden. De laatste dagen worden duizenden manden kool per klein vaartuig ver voerd naar groot vaarwater, in deze het N.-H. kanaal, voor verder vervoer via Antwerpen naar Amerika. Wat zou voor dit en soortgelijk ver voer door de vaartverbetering, veel bespaard en bespoedigd worden. Br- op L. H|, werd Woldouby in de gelegenheid gesteld zich op rustiger wijze met de Fransche meesters te meten en verhuisae hij naar Café du Globe (den zetel der Damier Parisien.) In de nu volgende tournooien en matches bleek eerst duidelijk over welke enorme spiecapaciteiten Woldouby beschikte. Hij benaaiae namelijk het kampioenschap van Parijs na een herkamp met den tegenwoordigen wereldkampioen Marius Fabre. Deelnemers waren Bizet, Cnarüonnet, Fabre, Roger Serf, Sonier en Woldouby. Deze herkamp bestond uit een match van 10 par tijen, Woldouby won 3 partijen, 6 werden remise en slechts de laatste partij won Fabre. In matches versloeg hij Touchebeuf, Bonne, Ar- douin, Dumont, Champenois, Dambrun, Chardon- net, Barteling, Caston Beudin, Ottina, Seul enz. Alleen in Isidore Weiss, den ex-wereldkampioen moest Woldouby zijn meerdere erkennen. Op 17 Juni 1911 vertrok Woldouby naar Havre om zich den volgenden dag in te schepen naar Da kar (Sénégal) en sindsdien hebben wij van dezen genialen speler niets meer vernomen. Wellicht speelt hij thans simultaan tegen zijn zwarte broeders onder de schaduw der palmboo- men of doorkruist hij op een kameel de Sahara! Woldouby, het groote vraagteekenzullen wij ooit nog iets van hem te hooren krijgen?! J. W. VAN DARTELEN. Onervaren spelers gaan liever op schijven jacht, inplaats van een nieuwen dam te halen. Zwart meent hier met 3—26 onmiddellijk remise te ma ken, maar verliest dan juist de partij. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN. RAADHUISSTRAAT 1. (Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, ge lieve men te zenden aan bovengenoemd adres.) In den zomer van 1910 werd de Parijsche Dam- wereld in opschudding gebracht door een mys terieus voorval. Een negerkamp had namelijk in le Jardin d'Ac- climatation zijne tenten opgeslagen onder den ge- heimzinnigen naam van „l'Afrique mystérieuse." Het was echter niet dit negerkamp dat deze re volutie onder de Parijsche dammers ontketende, doch wel een speciale tent In dit kamp, welke het opschrift droeg: „JOUEURS AUX DAMES." In deze tent zat een neger met ontbloot hoofd en naakte beenen in z'n Afrikaansche kleeder dracht, wachtende onder een rieten afdak op de dammers die zich met hem zouden willen me ten. Natuurlijk profiteerden al dadelijk de Parijsche dammers van deze gelegenheid om zich met dezen Senegalees te meten, dochjammerlijk leg den zij het af. Spelers als dr. Alfred Molimard, Blzot, Fabre, Ardouin, Touchebeuf, Dumont, Dambrun, Barteling en Sonierzij vielen als muggen onder het bwonderenswaardige vlugge spel van den neger. Alleen onze Jack de Haas, welke toen te Parijs vertoefde en nog een oude rekening met dr. Al fred Molimard had te vereffenen, bleek hem den baas en was de eenige, die de dammerseer van het blanke ras hoog hield. WOLDOUBY, (dit was de naam van dezen ne ger) had geen kansen tegen onzen kampioen, 'n Partij van de 3 maakte Woldouby remise,' de 2 an deren verloar hij. Wij zien de Haas nog in onze gedachten spelen met Woldouby, om hem heen de oorverdoovende muziek der Senegaleezen, waarvan hij niets be merkt had en na afloop ten hoogste verwonderd te vernemen dat hetgestortregend had. Dank zij de bemoeiingen va nde Fransche offi cials en de medewerking van een der Directeuren van „l'Afrique mystérieuse" Monsieur Tournier, Gedenkschriften van een Commissaris van Politie. 15) Eien onbegrijpelijk en toch meer voorkomend geval van een tegenstrevend patiënt. In'een flinke familie deed zich het' geval voor, dat een der leden van de geboorte af aan een mankement vertoonde, overigens was'de persoon goed gezond. Een operatie in zijn jeugd was verzuimd. Alen hoopte en veronderstelde dat het wel zou gaan/de verdere ontwikkeling zou dit van den gang endaar staande, zag- hij den men- gebrek wel overwinnen, wal echter anders liep. schenstroom vol zacht 'gemurmel en doordringende ,,En zult ge wederom de behandeling hervat ten, welke ge hebt moeten staken, om '.u naar den baron te begeven?" „Daar ge het beveelt." „IkOch kom, ik beveel niets, ik laat u vrij te handelen naar goedvinden, mij slechts voorbe houdende u te doen weten of ik' al dan niet, te vreden benj" Dit zeggende was de hertog aan het foyer ge komen, terwijl de dokter zijn bleek hoofd boog onder deze woorden, die voor hem een geheim zinnige en vreeselijke beteekenis hadden. Inmiddels had Raymond, 'zooals we gezegd heli- ben, zicli onder de wandelaars gemengd en de aanblik der menigte, waarin hij zich bevond, wekte in hem gewaarwording-en op, welke hij tot nu toe niet vermoed had. De lucht was bezwangerd met bedwelmende geuren; elk oogenblik oninnoettvn zijn begoochel de blik smaentende of uitdagenóle blikken, welke hij niet kon doorstaan. Het scheen hèm als leefde h^j in een droom, waarin geheel zijn wezen tevens in het. ideale en de werkelijkheid baadde, en onwillekeurig voelde hij een rilling tot in het diepste van zijn hart. Aran vermoeidheid en aandoening als gebroken, leunde hij een oogenblik tegen een der 'kolommen De ontwikkeling van het lichaam deed het gebrek meer en meer gevoelen, zoodat huLsgenooten en familie raadpleegden, om zoo mogelijk de patiënt te helpen. E.en specialist werd geraadpleegd, diens conclusie was: een dure operatie zou zeker baat geven en de patiënt in staat stellen tot volle ontwikkeling te komen. Gevolg was besprekin gen met familie enz., toezeggingen van finantieole en andere hulp werden verkregen, zoodat nu geuren voorbijgaan. Hij was daar nauwelijks eenige minuten, toen hij plotseling een ademtoeht aan zijjn oor voélde. Hij wilde zich omwenden, maar eem 'hand logde zich op zijn schouder. „Verroer u niet en luister!" zei terzelfder tijd een nauwelijks hoorbare stem. „Alichaël!" zei Raymond. ?)W at er gebeure," voer de stem voort, „waar Stand in cijfers: Zwart een schijf op 43 en een dam op 3. Wit drie schijven op 40. 42 en 45 en een dam op 35. OPLOSSING: Wit: Zwart: 3—2 Stand in cijefrs: Zwart 2 schijven op: 35 en 45 en een dam op 49. Wit een schijf op 43 en drie dammen op 23, 29 en Wit speelt en wint. DE BLOKKADE. Een nieuwe trik-tak-tatie van onzen vindingrij ken eindspel-problemist meester C. Blankenaar. OPLOSSING: Wit: 29—40; 23- Zwart: 35:44 A: 4- verloren. Wit: 1—6 en wint. A. op 45:34 volgt 23:40 en 3876. B. op 45—50 volgt 1—45! ge mij ook moogt ontmoeten, zeg nooit, op 't, gevaar af van uw en mijn leven, mijnheer Ray mond, dat ge mij kent; en hoed u den naam te noemen, Hie ik' draag, of dien ge beloofd hebt, te vergeten." „Alaar." „Alen bespiedt ons misschien, ik kan niets meer zeggen, maar herinner u mijne woorden en houd uwe belofte, vaarwel!" Toen Raymond rich omwendde, was de man verdwenen. Hij had veel lust hem na te ijlen om de ver klaring dier zonderlinge aanbevelingen te erlan gen, maar reeds ledigden zich de gangen, het tweede bedrijf zou beginnen en hij had nog slechts den tijd zich naar den hertog te begeven. •Eten oogenblik later trad hij de loge binnen. XIII. Een eenvoudig gesprek. Allervriendelijkst ontving de hertog hem en bood hem een stoel. „Kom toen, waarde vriend," zeide hij tegelijker tijd, „ik ben ongeduldig u te ontvangen en aan geheel deze elegante en voorname vergadering te toonen dat ik u ken en gij tot mijne vrienden behoort.' „Wat meent ge, mijnheer de hertog?" vroeg Raymond verwonderd over deze inleiding. ,,\V"at ik meen!" hernam Palmares, „waarlijk, 'tis alleraardigst te denken, dat gij alleen hier niet vermoedt welk succes ge erlangt." „Op mijn eer, ik begrijp u niet," „"Welnu, waarde Raymond, laat ik 't u dan zeggen; verneem, daar ge er niets van schijnt te weten, dat ge wezenlijk indruk hebt gemaakt, op al die een weinig van de wereldsche genie tingen verzadigde heeren en dames, die ons om ringen. Aleer dan vijftig personen hebben mij gevraagd wie ge zijt." „Ik tracht te vergeefs te raden wien ik die welwillende belangstelling te danken heb." „Doe geen moeite, vriend, want ik kan 't u zeggen. Eerstens hebt ge die belangstelling te

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4