Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier ABDU5IR00P 39e Jaargang ZITTING te Broek op Langendijk GRIEP en INFLUENZA NO. 33 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 18 MAART 1930 NIEUWE LANGERIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgavefirma H. KEIZER. Redacteur H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel. Jaar vergadering op Zaterdag 15 Maart jl. ten huize van aen heer C. Wis te Ouükarspei. De voorz. de heer Jb. de Boer sprak zijn bevre diging uit over de goede opKÖmsi. Natuurlijk, al dus spr., had ik graag meer leden hier aanwezig ge zien, want naar vernouding van het ledental is de opkomst niet groot. Gelukkig gaat het met de koolcampagne in stij genden lijn, ook met de deenen, ai gaat het dan ook langzaam. In onze vorige vergadering sprak ik den wensch uit, da, waar de winierkooi veel moest goed ma ken, de uitkomsten bevredigend mocnten zijn. ik meen te kunnen zeggen dat we er niet siecnt voor staan en ik hoop dat er nog veel voor tereent mag komen. Overigens hebben we een paar beste jaren acnter den rug, en hoewel niet prettig, kunnen we wel nagaan, dat daar gewoonlijk weer een te rugslag op volt. Laat ons hopen dat het dan zacnt mag aankomen. Veien contracteeren met de boeren uit den polder maar ik meen goed te doen van deze plaats at te moeren aanmanen tot voorzichtigheid, 'ten slotte zijn het de polderboeren pie ons uitlachen. Het zeitde kan gezegd worden van het koopen van snee zenkooi. Ook nier is voorzichtigheid geraden. Ik neet u alien hartelijk welkom, vooral ook den burgemeester, die steeds veei belang stelt in onze vergaderingen. Ook den heer van oen Abeeie heet ik hartelijk welkom. Hij is in het bezit van de tuin bouwacte en bezit dus de theoretische kennis. Waar hij echter nog maar kort hier is, is hij met den practischen kant nog niet voldoende op de hoogte. Ik hoop, dat hem dit spoedig mag geluk ken, opdat hij ons met raad en daad kan bijstaan. Ik heet ook oe pers weer hartelijk welkom en hoop verder op zakelijke besprekingen. Het gaat slecht en dan wil men zoo graag de schuld op onze voor mannen gooien. Maar dat zou ten onrechte zijn, want die doen toch ook hun best. Hierna worden de notulen- voorgelezen door den secr.-penn., den heer A. Timmerman. Behoudens een kleine opmerking worden deze onder dankzeg ging goedgekeurd. Jaar- en Finantieel verslag. Door de rekeningnazieners, de heeren A. de Boer en G. van Dort wordt vreklaard, dat alles in orde is bevonden. Daarna krijgt de secr.-penn. gelegenheid tot het- uitbrengen van zijn jaarverslag, dat luidde als volgt Mijne Heeren, Was de aanhef van verleden jaar met het schrij ven van mijn verslag met genoegen, nu was ik minder optimistisch gestemd, daar het van het begin van het seizoen tot nu toe nog niet zoo erg rooskleurig is, doch we zullen nog maar hopen. Het einde is er nog niet. Gehouden zijn 2 algemeene- en 6 bestuursver gaderingen, 1 vergadering met de inbrengers in de poterbewaarplaats en 1 met de proefveldhouders Uit de rekening blijkt, dat de ontvangsten heb ben bedragen f 1232, de uitgaven f 872, alzoo een saldo van f 360. Daar ondr de uitgaven is geboekt de exploitatie van het wortelzaad, komt hier ei genlijk bij ht sldo van de verkoopwaard van het wortelzaal. Er is 23 pond terwijl de prijs is vast gesteld op f 6, dat wordt dus f 138. Dan is nog te vorderen een bedrag van plm. f25 van de firma Haijtema, voor monstername, zoodat eigenlijk het saldo over het afgeloopen jaar moet zijn f523. Bij de uitgaven is weer een belangrijk bedrag aan monstername. Dit berust bij uwen voorz. en be hoef ik hier wel niet te vermelden, dat dit voor u in goede handen is. 203'/a snees aardappelen zijn er gesproeid wat aan ontvangst en uitgaven beteekent f 105.82. Het totaal bedrag der aanbesteede kunstmest be draagt f 11581. Dat der ruiten en manden f 1633.14. Steenkool plm. f1600. Nog kan ik vermelden, dat de tuinbouwcursus dit jaar goed gevolgd is; dat het nemen van proeven met verschillende soorten kunstmest bij verschillende tuinders evenals altijd, weer serieus is behartigd; en tenslotte dat de mo torcursus een succes is voor de opwerpers, daar deze van het begin tot het einde door allen trouw werd bezocht en alle avonden een aangenaam ver loop hadden. Vergadering, nu kon ik nog wel den toestand op heden resumeeren, doch dat weet ieder voor zich zelf het best. Ik wil sluiten met den wensch, dat nog eens gevonden mag worden, dat de tuin ders, niet zooals heden met een wisselvallig bedrijf doch dat de tijd zal komen dat zij met al hun wer ken verzekerd zullen zijn van een menschwaardig 1 zoo hoog mogelijk opvoeren door selectie enz. Par- i ticulier is dat te kostbaar, maar als vereeniging i zeer goed uitvoerbaar. De proeftuin in Alkmaar houdt zich daar ook wel mee bezig, maar daar Igaat het over meer dan kool alleen. Is het niet mogelijk dit in de algemeene vergadering van den Noordermarktbond ter sprake te brengen. De voorz. heeft den indruk dat het in de ver gadering een goede ontvangst heeft. Ook het be stuur voelt er veel voor. De vraag is echter op welke manier. Het is echter geen direct belang voor den Noordermarktbond. Als er ites van zal ko men, dan moet de Eendracht het zelf aanpakken. Dan nog zijn er maar niet het eerste jaar resulta ten te verwachten, maar daar kunnen wei eens 6 of 7 jaar over verloopen. De selectie moet dan niet alleen practisch, maar ook theoretisch worden be handeld, dus een theoretisch goed onderlegde hulp is noodig. Misschien is het mogelijk dit te doen in samenwerking met den Proettuin. Bij den N.M. B. zijn 10 vereenigingen aangesloten en natuurlijk is het ook hun beiang. Niet onwaarschijnlijk is het dat ze ons -zullen steunen. Er kunnen goede re sultaten va nverwacht worden. De voorz. vraagt de vergadering het „bestuur te machtigen, in die richting te mogen werken, ook wat de kosten be treft. Hieruit volgt een zeer leevndige discussie, waaruit blijkt, dat het selecteeren reeds eerder is toegepast, maar niet vakkundig. Ook het vallen belek een ei genaardig iets te zijn, dat nog niet yoldoende be- heerscht wordt. De heer G. Yff merkt op, dat het weer veel geld en moeite zal kesten en de oostelijke naburen er dan wel het meest van zullen profiteeren. waar op de heef J. Kos Wz. antwoord dat we de ooste lijke naburen steeds voor geweest zijn en voor moe ten blijven. Wij moeten ons niet laten overvleu gelen. Hierna verkrijgt het bestuur vrij mandaat in deze naar beste weten te handelen. Nadat de voorz. den heer Timmerman had dank gezegd voor zijn verslag, deelde spr. mede, dat vol gens het nieuwe reglement drie kasnazieners moes ten worden benoemd. Het bestuur stelt voor, de oud ste, dat is de heer A. de Boer nog een jaar zitting te laten nemen en dan te benoemen de heeren J. Kos Wz en Jac. Smit Cz. Aldus wordt be sloten en de heeren nemen hun benoeming aan. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen was een schrijven van den heer P. Nap Cz., die, al gevoelde hij zich zoo ongeveer het jongste lid der vereeniging, toch graag met zijn meening voor den dag wilde komen. Schr. wees op de wenschelijkheid om als vereeniging te zorgen dat we hier een betere soort kool krijgen. De aard appel is een bijjyoduct, maar de kool moeten wij mogen worden er al meer gelen komen.' De heer J. Kramer vreest benadeeling van het zetkoolzaad, wanneer in de onmiddellijke nabijheid zaad getrokken wofdt van stronken. Na eenige bespreking blijkt, dat er weinig aan te doen is en het gevaar denkbeeldig is, daar de bloesem van de stronken eerder bloeit en dus geen verkeerde bestuiving kan plaats hebben. De voerz. deelt mede, dat voorloopig althans, de vraag, waarheen met.de stronken, is opgelost, daar deze kunnen worden gebracht in de sloot van Coba Kroon-groet acnter het huis van den voorz. der Banne. Het bestuur zla daar een bord plaatsen en verzoekt van acnter af te beginnen met dempen. Overgiens blijft de regeling van de zetkool bij het ouae. Aardappelsorteering. De Prov. Commissie stelt nieuwe maten voor be treffende de aardappelsorteering. Deze zouden wor den: drielingen 2835 m.M., middelsoort 3655 m. M. en daarooven Bommen. De voorz. vraagt hieromtrent de meening der I vergadering er op wijzende dat hoe beter de sor- teering is, het product zich ook beter verkoopt. Wij moeten, aldus spr., niet vergeten, dat de naburen ook doorgaan. De heer H. de Geus vraagt, wanneer de nieuwe maat zal ingaan. Hierop antwoordt de voorz., dat dit pas zal beginnen wanneer de aardappelcam pagne goed aan den gang is. Wanneer dit precies zal zijn moet de praktijk uitmaken. De heer D. Wonder maakt bezwaar tegen de nieuwe maafT daar deze grooter is dan de oude en wij dan nog meer op achter zullen komen bij de Streek, waar ze altijd veel vroeger zijn. De heer H. de Geus vreest, dat de campagne la ter zal beginnen door de grootere maten. eens, en dan bovendien nog door twee bestuurs leden. In verband met de aansprakelijkheid moest dat natuurlijk in oirde zijn. Daarom heeft de N.M. B. nieuwe lijsten uitgegeven. Mededeeling over de plannen van den N.MB. om een goot bij te bouwen. Dit is opgeschort om fi- nantieele redenen. Op de statuten kan de N.M.B. geen voldoende geld krijgen, tenzij de bestuursle den zich persoonlijk aansprakelijk stellen. Hier wordt echter weinig voor gevoeld. Het voornemen bestaat nu tot het vormen van een bijzonder re servefonds. De middelen daartoe zouden verkre gen moeten worden door de marktprocenten met I 15/100% te verhoogen en de korting der handelaren met 10/100%. Goedgekeurd. rEltectw Hoorns ALKMA Coupons Prolongation Hoornsche Credief en Effectenbank li.V. ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 Des Woensdags van 10 tot I uur van den Heer Lti i i auu ie kjiuga up i in het Gafé „Welgelegen"1 DE BOER Az B Deposito's Safi Safe Deposit De heer Kaan deelt mede, dat het ontsmetten van plantenzaad kan plaats hebben. Maandag en Donderdag van 7 tot 9 uur. In Noordscharwoude ie deren werkdag van 11.30 tot 12.30 uur in de Op. School. De heer A. Swager doet mededeeling omtrent de gehouden kooltelling. Op 15 Febr. waren de cijfers 1078 wagons rood, 350 wagons geel, 1564 wagons deensche, Op 10 Maart resp. 748 rood, 205 geel, 1252 deensche. En op 15 Maart 650 rood, 179Vs geel 1168 deensche. Voorts zal iedere maand aan het veilingsgebouw de nog aanwezige voorraad worden bekend ge maakt. Het bestuur deelt mede spoedig de lijsten te laten circuleeren, waarop de brandstof voor (ien a.s. winter kan worden besteld. Er kan dan natuur lijk nog geen prijs worden opgegeven. Zoodra de hoeveelheid bekend is, zal het bestuur het meteen aanbesteden. De voorz. doet mededeeling van de ontvangen ana lyse van kalizout en super van het Landbouw- kantoor te Alkmaar, agent P. Langedijk Cz. Deze luidt als volgtkaiizout 40 procent, ge halte 41.3. Super 14 procent, gehalte 14.2. Er zal regelmatig met deze analyse worden door gegaan. Het bestuur stelt voor om de contributieregeling te wijzigen. Tot nu toe was dit een cent per sn. Dit is altijd een heel werk om het behoorlijk uit te zoeken. Het stelt voor om fl minimum van de eerste 100 snees te vorderen. Daarboven voor ie dere 50 snees of gedeelten daarvan 50 cent. Op klimmende met veelvouden van 50 snees en 50 ct. Aldus wordt bsloten, Regeling zetkool. De hr. J. van Hout verzoekt aandacht voor het feit dat waar in de Dergmeer deensche witte gezet De heer N. Kaan stelt voor, de maten te laten gelden wanneer de export begint, want daar gaat het voor. In Italië bestaat ook sorteering en over het algemeen is een goede sorteering voor het bui tenland aanbeveling. De heer J. van Hout betwijfelt dit, want als het hier goed gaat, met de producten, dan gaat alles, maar als het niets waard is, da nis alles waar deloos, Let maar op de wortelen. Daarna werd besloten, voor te stellen, wanneer de export begint, de maten in werking te stellen. De heer Scheltus protesteert tegen de willekeu rige weging. Wanneer nien thuis kool laadt per 100 kilogram, dan moet men soms per 45 pond lossen. Dit geeft altijd schade. Meerdere aanwezige nsluiten zich bij dit protest aan, daar dit vaak ernstige schade beteekent voor voor den verkooper. Het schijnt echter dat hier wei nig tegen te doen valt. De heer J. van Hout stelt voor een nieuwe over kapping aan den oostkant van de veiling te ma ken. Hierop antwoordt de voorz. dat dit plan er reeds is, maar bij gbrek aan ctief kan het niet worden uitgevoerd. De heer D. Wonder informeert naar de mogelijk heid van uitbreiding der lijnen op de laadplaats. Dit was echter al geprobeerd, maar er was afwij zend beschikt. De directie der spoorwegen acht het «liet noodig. Het Bestuur stelt voor om het voorstel van ver leden jaar om de bonnen af te schaffen en dat toen met slechts één stem meerderheid is ver worpen, dit jaar weer op de agenda te plaatsen, en het da nbeginnende 1 Januari 1931 voor een jaar te probeeren. Dit werd aangenomen. De heer P. Wijn deelt mede, dat de ledenlijsten niet nauwkeurig waren bijgehouden. Bij toetreden moest men daar op teekenen en bij bedanken even Verloting 7 manden. De gelukkigen waren B. Bommer, H. Kalf, G. Ameling, C. Bruin, P. Kroon Pz., Jb. Timmerman en A. de Boer. Benoeming van 4 afgevaardigden en 4 plaatsvervangers. Gekozen werden de heeren J. van Hout, P. Kui per, G. Yff, en J. Kalverdijk tot afgevaardigden, en de heeren D. Wonder, B. Bommer, J. Kos Wz. en Jb. Smit Cz. tot hunne plaatsvervangers. Bespreking aardappelbesproeiing. De besproeiing zal weer gewoon doorgaan terwijl de heer K. Bood het sproeien weder op zich zal ne men. Opgave kan weer geschieden bij de nheer G. Yff en in de plaats van den heer A. Eecen die bedankt heeft bij den heer Jb. Smit. De voorz. brengt den heer Eecen dank voor zijn hulp in dezen. Bespreking poterbewaarplaats. De voorz. zegt, dat waar met den strengen winter gebleken was dat de bewaarplaats de proef schit terend had doorstaan, ditzelfde ook nu bij den zachten winter kan worden gezegd. Evenals het vorige jaar zal per circulaire gevraagd worden hoe veel bakken men wenscht in te brengen. Uiterlijk 1 Augustus moeten de opgaven binnen zijn met het oog op een eventueele uitbreiding van de be waarplaats, waarvoor het bestuur van de vergade ring vrij mandaat ontvangt. In verband daarmede blijft men aansprakelijk voor het opgegeven aantal bakken. De afmeting der bakken moet zijn 40x85 c.M. en daar mag niet boven gegaan worden. Waar de bewaarplaats te vol is en de zetcampag- ne weer nadert, geeft de voorz. den leden in overwe ging bakken thuis te halen dan komt er ruimte. Alle werkdagen zal de bewaarplaats geopend zijn van 8—9 uur eh van 12 uur. De heer J. Kalverdijk informeert naar de finan- tieele resultaten. Het blijkt dat er nog een voor- deelig saldo is van f 146.63. Kortbeen reuzenzaad. Medegedeld wordt dat er een voorraad is vg^i 4 tot 5 ons reuzenzaad kortbeen. Waar de vraag het aanbod wel verre za lovertreffen, stelt het bestuur voor dit per ons tegen f 6 te verloten. Aldus wordt besloten. Eveneens bestaat gelegenheid tot het bestellen van tusschensoort, eveneens tegen f6 waarvoor echter niet veel animo schijnt te zijn. zijn een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen. Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, m trtfgn m Bronchitis, Klnk- SelXnSLsi hoest en Asthma. Voorde Borst Flacons :f 1.50, fZ75, f4.50 I NieuwsVoor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop 60 cent t£ ..stollen" met behoud d00, van alle genezende bestanddeelen tot ABDUSIROOPBONBONS

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1