Reclame-aanbieding Colbert Costuum f 68.- ONZE GROENTEVEILINGEN Schoonmaaktijd J. B. KÖSTER, Kleeding naar maat ABËND* OVERZICHTEN EN PRIJSNOTERINGEN Rondvraag De heer Jb, Smit wil sproeipap en turfmolm bij inschrijving inkoopn. Besloten werd om coöperatief in te koopen. Normaalpappoeder, turfmolm en sublimaatpastil les. De pap zal dan eerst op deugdelijkheid schei- knudig worden onderzocht. Een en ander te bestel- ln bij de bestuursleden voor 1 Mei. De heer L. Kalverdijk informeert naar rattense- rum. Het blijkt, dat dit particulier niet meer te ver krijgen is. Getracht zal worden het door bemid deling van de Eendracht te verkrijgen eventueel vergezeld van een bewijs va nden burgemeester. De heer N. Kaan dringt aan om den a.s. winter een cursus te houden in bloembollencultuur. Het bestuur zal dit in overweging nemen en bij voldoen de animo er uitvoering aan geven. Hierna verkreeg de E. A. Heer, burgemeester Wijnveldt het woord. Deze zeide ongeveer: „Mijnheer de voorz., ik dank u voor de vriendelij ke woorden in uw opening tot mij gericht. Met een groot genoegen ga ik steeds naar deze vergaderin gen. In de „Eendracht" worden de zaken op tuin bouwgebied breedvoeing behandeld en ben ik als hoofd der gemeente daarbij steeds gaarne tegen woordig. Mijnheer de voorz., u was in uw opening nogal optimistisch toen u uw tevredenheid uitsprak over de opkomst der leden. Mij viel het tegen, want ik vernam straks dat er 235 leden zijn terwijl er hier slechts een 50 zijn. Dat begrijp ik niet goed. Wij staan in het teeken van de organisaties. Aan vankelijk waren het de werknemers, die zich gin gen onganiseeren en daardoor tot meer macht kwamen. Later gingen ook de werkgevers zich or- ganiseeren. De tuinbouwvereeniging is toch ook een organisatie waar de belangen der tuinbouwers worden behartigd. Zij vergadert niet dikwijls en daarom begrijp ik niet, dat de leden niet als één man opkomen om de gemeenschappelijke belangen te bespreken. Wij moeten steeds paraat zijn want de concurrenten liggen steeds op den loer. Het bui tenland, dat alle moeite doet zijn producten te ver beteren. Duitschland was vóór den oorlog steeds het grootste afzetgebied. Door den oorlog is zijn afhankelijkheid gebleken en nu doet het al zijn best zich zelf te helpen. Het haalt deskundigen om zich onafhankelijk ete maken. Ik hoop, dat de vol gende vergadetring deze zaal te klein zal zijn." De voorz. dankt den voorz. voor zijn hartelijke woorden en hoopt, dat er de volgende vergadering meer belangstelling mag zijn, dat vergadert prettig en bevordert ons algemeen blang. Spr. dankt de aanwezigen voor de aangename besprekingen, deelt mede, dat de prijs van het wortelzaad is f 6 per pond, en sluit dan de verga dering. Binnenland HET ADVIES VAN DEN RADIORAAD. Voor den microfoon van Huizen heeft eergister avond de voorzitter va nden Kath. Radio Omroep, pastoor L. H. Perquin, in „zijn wekelijksch praatje" o.a. het volgende gezegd: „Ge zijn natuurlijk allen nieuwsgierig naar het geen ik zeggen zal over het advies van den Radio- raad, dat deze week gepubliceerd is (hoe men er aangekomen is, weet ik niet) Namens den Minis ter van Waterstaat in den Haag is ons verzocht, niet te spreken over het advies. Eigenlijk gezegd heeft het voor onze luisteraars toch geen nut. Wij vormen een derde gedeelte van het volk. Vaak ge noeg is er over gesproken. Wij zjjn tevreden met 1/4 gedeelte." Het „Hbld." teekent hierbij aan: In verband met bovenstaande mededeeling, vr- nemen wij dat verschillende omroepvereenigingen jl. Zaterdag een schrijven van den minister van waterstaat hebben ontvangen, waarin o.m. wordt gezegd, dat de minister het In het belang van de geheele zaak acht, zich te onthouden van het le veren van commentaren voor de microfoon in ver band met publicaties in de nieuwsbladen Inzake het advies van den radio-raad. Verzocht wordt in dezen medewerking te willen verleenen. Dit nu Is wel wat veel gevergd naar onze meening Vooral voor de omroepvereeniging die door de re geling van den omroeptijd waarvan wij onlangs bijzonderheden vernamen en publiceerden, het grootste offer zou moeten brengen: de „A.V.R.O." Tot dusver is er alleen sprake van een verzoek van den minister om het advies van den radio- raad niet te bespreken. Maar achter dit verzoek staat de potentieele macht om door inhouding van uitzendvergunning dwang uit te oefenen. Al zal natuurlijk de vrije discussie in de pers daardoor niet kunnen worden voorkomen. Heel begrijpelijk lijkt ons het verzoek van den minister dan ook niet. Is het advies van den radio- raad zooals het gepubliceerd werd onjuist, dat men het dan zegge. En dat men dan liever het juiste advies publiceere opdat d publiek opinie in Ne derland een kans krijgt om een zaak van zoo groot belang te worden ingelicht, alvorens de minister zijn laatste gebiedende woord spreekt. De minister wil het advies van den radio-raad rustig bestudeeren, zooals wij onlangs konden me- dedeelen, en geen overijld besluit nemen. Is daar voor in den aether op dit punt stilte noodig. Maar dan toch de stilte voor de nstorm, die on getwijfeld zal losbarsten, wanneer straks mocht blijken dat het advies zooals wij dat publiceerden juist is en dat de minister daaraan zijn goedkeu ring zou hebben gehecht. Een advies dat even onbillijk is als onlogisch, dat alle kenteekenen draagt van politiek lapwerk, en dat de beruchte schotjesgeest van het Nederlandsche volk in zijn zieligste zotheid manifesteert. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Naar de „N.R.Crt."é verneemt zijn kapitein Bor- ren en luitenant Berger, de officieren dié bij de gebeurtenissen van 8 op 9 Juni te Willemstad be trokken zijn geweest, voor een militaire commissie van onderzoek gedaagd. Het blad voegt hieraan toe: Hoewel ons de redenen, die daartoe hebben ge leid, onbekend zijn, moet hierbij wel het vermoe den rijzen, dat dit geschied is wegens het gedrag dier officieren in verband met den aanslag van Ur- bina. Zou dat juist zijn, dan moet ons een woord van verontwaardiging van het hart. Het culminatie punt is de rgerlijk partijdig houding der regeering met betrekking tot de beschamende handelingen va nhet Nederlandsche gezag op Curagao, tegen over de Venezolaansche bende, zou dan met de besluiten der regeering ten aanzien van den ex- gouverneur tegenover welke besluiten in de beide takken der Sta ten-Generaal tot dusver zoo pijn lijk lankmoedig is opgetreden, nog niet zijn be reikt. De heer Fruytier, de hoogste gezagdrager krijgt den 9en November bij zijn eervol ontslag op ver zoek een dankbetuiging voor de aan den lande be wezen diensten. Twaalf dagen daarna blijkt inmid dels ontdekt te zijn, dat er een nieuw hoofdinspec- tuerschap bij de centrale arbeidsinspectie noodig is voor diensten, die reeds bij de indiening van de begrooting van arbeid in Sept. bekend konden zijn geweest en de ex-gouverneur zal door middel van een aantal overplaatsingen worden benoemd in de plaats van den Haagschen hoofdinspecteur, die naar Maastricht moet verhulzen. In tegenstelling tot di euittarting van de publieke opinie zouden nu twee van de Curagaosche subalternen wat er ook op hun beleid moge zijn aan te merken ge weest (voor zoover de gebeurtenissen ons bekend zijn, is er ongetwijfeld reden van ernstige kritiek op de handelinge nvan den troepencommandant) ais zondebokken aan een militair ondrezoek worden.' onderworpen en wellicht etrecht staan. Het lijkt ons hoogst gewenscht, dat omtrent het bericht van dit disciplinair onderzoek, waarvoor de x-gouverneur werd gespaard, zekerheid wordt verschaft. Of is het de bedoeling om met dit onderzoek ook die officieren te renabillteeren, en krijgen ze ook nog een bedankje? ONZE UITVOER VAN POOTGOED NAAR FRANKRIJK. Tot dusver bestond in de Fransche productiecen trum van, pootaaraappelen het departement du Nord nog geen keuring te velde, (wel in tsretagne en in de tourt van Orieans) Nederland bezat door zijn keuringen een grooten voorsprong doch zal die voigens rijKsconsuient ir. Seventer te Parijs thans ten aeele verliezen. In samenwerking met de Société des- agricul- teürs au Nord is aezer dagen te Hazebrouck opge- ricnt het syndicaat des Producteurs de Semences ae Pommes ae terre selectionnêes sur pied et offi- cieliement controles der Fiandree." De werkwijze van dit syndicaat welks leden voornamelijk ge vestigd zijn m net dal va nde Leye, is geneei gelijk aan aie aer bekende Nederlandsche keuringsorga nisaties en afzetcooperaties. De gewassen woraen te velde gekeurd, waarna de oogst onder toezicht van den plaatseiijken controleur voorzien van een garantie-certificaat in geplombeerde zakken wordt verzonden. Het plombe draagt als handelsmerk de Vlaamsche leeuw. Tot de keuringen zullen voorloopig alleen worden toegelaten de variëteiten: Eerstelingen, Bintje, Roy al Kidney en Ideaal. Het succes van deze organisatie schijnt wel verze- kerd te zijn. Ook in de omgeving van Douai, even eens in het Departement Nord gelegen, bestaan plannen tot stichting van een dergelijken keurings dienst met daaraan verbonden coöperatieven afzet der goedgekeurde producten. De markies van Arguillos, de zoon Blanco Iba- nez, de hertogin 'van 'Alva en Oalvos Othell^.die minister van financiën was tijdens het Directo rium .vertoefden een gedeelte va nden avond in de .sterfkamer en baden voor den overledene. Den ganschen nacht waakte de familie bij het lijk, evenals een Spaansche liefdezuster. Op voorstel der regeering heeft de koning een decreet uitgevaardigd, waarbij den overleden dic tator de hoogste militaire eerbewijzen worden toe gekend. De voormalige ministers der dictatuur hebben zich bijna allen naar Parijs begeven. De overigen zullen don overledene aan de grens op wachten. Primo zal waarschijnlijk Worden bijgezet in zijn geboortestad Gerez. De minister-president heeft aan den patriotti- schen bond verlof 'gegeven het stoffelijk overschot in een specialen trein naar Spanje te vervoeren PROPAGANDA TRiGEN DE KERK. In Deutsch-Brod, zijn op de 'hoofdkerk hier ter plaatse, die verleden jaar ten koste van millioenen is gerestaureerd, met roode verf de volgende woor den geschilderd: ,,Los van Rome! I.eye de Si- 8- S. R,! Treedt uit de kerk! Gelooft haar niet!" Deze opschriften zijn ter hoogte van dertig M. aange bracht en zeer duidelijk leesbaar. Het schoonma ken van den muur zal groote kosten meebrengen. Als de daders werden tien gymnasiasten en een leerjongen aangehouden. Bjj hun verhoor op het politic-bureau legden allen een bekentenis af, doch zij wilden niet mededeelen, wie hen tot de daad had aangezet. Ook op 'de muren der Drievuldigheidskerk en van een fabriek zijn opschriften met communis tische strekking geschilderd. Nieuwstijdingen S.S. „BLUDENDIJK" IN BRAND. Een Lloyds-telegram meldt, dat aan boord van het s.s. „Blijdendijk" van de HollandAmerikalijn op weg van Java naar New York in de golf van Suez een brand is uitgebroken. De toestand is gevaarlijk. Volgens een ontvangen Lloyds-telegTam woedt de brand aan boord van het s.s. „Blljdendljk" nog hevig. De bunkers staan in brand. Bovendien heeft het achtergedeelte van de brug eveneens vlam ge vat. Het bergingsvaartuig „Protector" pompt water in ruim UI om de lading in de ruimen 1 en 2 te redden. HET EERSTE KIEVITSEI. Onder Offingewier (Fr.) is het eerste kievitsei gevonden en naar de Koningin gezonden. Te Dr onrijp heeft een schaap zes lammeren geworpen. Te Berlijn vond gisteren een hevigen sneeuw val plaats. In Spanje wast héét water van de Fbro on rustbarend ,er zijn ■al 1500 gezinnen, die hun onderdak nebben verlotren. Radio-Omroep [eiste Langedijker Radio-Centrale 0- Schuitemaker Ir., Noordscharwoude PROGRAMMA HILVERSUM, Woensdag 18 Maart. 1010.15 Morgenwijding. "UJ.30—12 Platen. 11.15—2 Middagmuziek. - 2—3 Platen. 3—4 Naaicursus. 4—4.30 Studiemuziek. 4.305 Platen. 5.30—6.45 Dinermuziek. 6.457.45 Italiaanscli. -- 88.30 Pianoconcert. 8.30 Operette ,,Fva", hierna "tot 12 dansmuziek. Donderdag 20 Maart. 10—10.15 Morgenwijding. 10.3012 Platen. 11.15—2 Middagmuziek. -- 23 Platen. 33.30 Huisvrouwenhalfuur. 3.304 Platen. 4—5 Ziekenuur- 5.306.45 Dinermuziek. 6.457.15 L'andbouwhalfuur. 7.157.45 Eoi- gelsch. 8—8.15 Platen. 8.15 Abonnements concert. Hierna platen. Vrijdag 21 Maart. 1010.15 Morgenwijding. 12.152 Middag concert. 2— 2.45 Schooluitzending. 2.45—3 Platen. 34 .Maak het zelf. 4.305 Pla- Langestcaat ALKMAAR bericht de ontvangst van NIEUWE STOFFEN voor Buitenland SPANjE'S E1X-DIOTATOR, PRIMO DE RIVERA OVERLEDEN. Primo vertoefde sedert eenige weken met zijn familie te Parijs, vanwaar hij binnenkort naar 1 Frankfort a.d. Main zou vertrekken, om daar een kuur te maken in verband met zijn suiker ziekte. De geneesheer en vertrouwde vriend van den overledene, dr. Bandelac, verklaarde, dat de gene raal sedert eenige jaren aan ernstig diabetes leed, die hij zich door te hard werken op den hals had gehaald. Hij had zeven jaar lang dagelijks veer tien tot zestien uur lang gewerkt. Bovendien had hij juist een ernstige griep doorstaan. Om negen uur Zondagmorgen begaven de zoon en de beide dochters van den generaal' zich naar de mis. Toen zij hun vader verlieten, zat deze f rechtop in bod, «de 's morgens ontvangen brieven te lezen. Hij zeide hun, dat hij een zeer goeden nacht had doorgemaakt en zich in geen tijd zoo goed had gevoeld. Nadat zijn kinderen vertrokken waren ,zo owordt uit Parijs gemeld, stond de generaal op, doch spoedig werd hij onwel en moest hij weer naar bed gaan. De kellner, die hem zijn ontbijt bracht, zag hem buiten adem op bed liggen en ging hulp halen. In de gang ontmoette hij de kinderen van den generaal, die juist uit de kerk terugkwamen. De zoon haalde j den dokter. Dpze kon slechts constateeren, dat Primo tengevolge van embolie gestorven was. Het lijk is gisteravond gebalsemd en vanmorgen gekist. Volgens Spaansch gebruik is het lichaam gehuld in een witte pij met kap,, zooals in Spanje de Karmelieten dragen. De voeten drage nsanda- len, de handen omklemmen een rozenkrans van groote zwarte kralen. Het gelaat toont een kal- men trek en schijnt te glimlachen. D|e baard, die hij eenige maanden had laten staan, is afge schoren, waardooT het gelaat eenige trekken van ouderdom v/ertoqnt. ten. 55.30 Lezing'fotografie. 5.306.45 Platen. -- 6.45-7.15 Spaansch. .7.15—7.45 Binnenvaart. 8 Concert Nico Treep. '11—12 La Gaité, A'dam. Zaterdag 22 Maart. 1010.15 Morgenwijding. 12.15—2 Middag muziek. 22.30 Filmpraatje. 2.304 Film muziek. 4- 4.30 Modepraatje. - '4.305 Sport praatje. 5—5.30 Gezondheid. - 5.30—6 Duitsch. 6- 6.30 Speeltuinen in A'dam. 6.307.45 Vooravondconcert. 8 VARA.-toe spraak. 8.15 Concert, hierna tot 11.30 platen. PROGRAMMA HUIZEN. Woensdag 18 Maart. 8.15—9 NCRV. Ochteridconcert. 9—10.30 KRO, Kerkdienst uit Haarlem. 10.30—11 NCRV. Korte ziekendienst. 11—11.30 Platen. 11.3012.30 Harmoniumbespeling. 12.302 Middagconcert24 C;oncer1. 2.453.15 Lezen. 45 Kinderuur. - 66.30 Platen. 6.407.40 Radiq en techniek. 7.40- 8.10 Kui kens. 8.10—8.40 Bestuursmededeelingen. 8.40—11 Concert. 9.25—9.55 Lezing. Donderdag 20 Maart. 8.159 NCRV. Morgenconcert. 9.30—10 Kor te ziekendienst. 1011.30 KRO. uitzending kerkdienst uit A'dam. 11.30—11.45 NCRV. Platen. 11.45—12 Tuinbouw. 12.30—2 Mid dagconcert. 22.35 Schooluitzending. 2,45 3.45 Fraaie handwerken. 45 Ziekendienst. 67.10 Oirgeleoncert7 7.40 Literatuur. 7.408.10 Maleisch. - 8.10 uïtzendavond. Vrijdag 21 Maart. 10.2011 NCRV. ziekendienst, 11.3012.00 'KRO. Godsd. halfuur. 12.153 Lunchconcert. 45 NCRV. Platen. 57.30 concert dames koor. 6.407 Friesche voordracht. 77.30 schriftverbetering. 7,30 VPRO', weekuitzen- ding. Zaterdag 22 Maart. 8.15—9.30 KRO. Platen. 10.30—12 Godsd. halfuur. 12.152 Lunchconcert, 23.15 kinderuur. 4—4.30 NDG. Feperanto. 4.30 Ruwe, roode of wel schrijnende handen zacht mooi door Purol 5 Fmgelsch. - 56 KRO. Vooravondconcert uit Heerlen. 68 Muziek en lezingen. 8 11.15 Concert met humorist. 11.1512 Platen. Per Telefoon. ■R5A AMSTERDAM. 18 Maart V.D. UIT AMSTERDAM: Het gerechtshof ded heden uitspraak in de zaak van den 32jarigen J. P. Douwma en den 34-ja- rigen Dirk van Pieterson, die in hooger beroep hadden terecht gestaan wegens moord op de 66- jarige vrouw Johanna Wesseling, gepleegd in den vroegen morgen van 16 Mei, van het vorige jaar in de woning van den landbouwer Jan Hoogeveen, on der de gemeente Amstelveen, welke moord gevolgd was door diefstal van en gouden horloge en eenige sieraden. Het Ho fveroordeelde beiden tot LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF. De beide vrouwen van de veroordeelden werden door het Hof, terzake heling van het gestolene tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ge-re f. Jongel. Vereen. „Timofcheiis" Noordscharwoude. Agenda voor Woensdag 19 Maart, vr .Jae. .Jong Jr., inl. Geloofsbel. Art. 27 get. van de algemeene Christelijke Kerk. vr. H. Ver burg, Vrij onderwerp, get, ..Souverniers van menschen en dingen uit het Zuiden". De aanvoer van stapelproducten aan de Lange dijker groenteveilingen bedroeg in de afgeloopen week 155 wagons roode-, 82 wagons gele- en 162 wagons deensche witte kool, benevens 7 wagons uien en 2 wagons peen, tezamen 408 wagons. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 119, 130, 117, 4 en 2 of tezamen 372 wagons. Wederom is de afzet der verschillende soorten kool in deze week ten zeerste bevorderd door een goede vraag en over het algemeen heel goed kool- weer, vooral sneeuw om dezen tijd des jaars pleegt de vraag naar kool te doen toenemen. ROODE KOOL kon dan ook niet onaardig in prijs verbeteren, hoewel het aanbod toch zeer ruim was. Van ruim f 5 kwam de prijs voor de grootste kool op minstens f-66.50 en ging het middelma tige goed de laatste dagen voor f79 per 100 kilo gram van de hand. Voor de mooie kleine kool wa ren Zaterdag de prijzen iets lager dan vorige da gen, toen tot fll of f 11.50 en zelfs een enkele maal f 12.10 werd betaald. Dit was wel het gevolg van het overmatige aanbod van dien dag, het welk alleen te Noordscharwoude 35 wagons bedroeg Het aanbod van GELE KOOL was ongeveer gelijk aan vorige week en ook deze soort kon iets in prijs verbeteren, al bleven de noteeringen iets beneden die der roode kool. De laatste dagen waren de noogste noteeringen voor het mooiste kleine goed f 1U of een paar dubbeltjes meer per 100 kilogram Groote kool stond eenter in den regel iets hooger aan de roode en ging hiervan maar weinig beneden de f7 van de hand. Hoewel de prijzen voor genoemde koolsoorten nog niet zoodanig zijn, dat hetgeen voor zooveel reeds geleverde kool tekort ontvangen is, hierdoor gedekt wordt, is het toch zeer verheugend dat zulke groote hoeveelheden thans tegen een bevredigen- aen prijs kunnen worden afgezet. Intusschen is in den ongunstigen bedrijfstoestand nog een klei ne verbetering ingeterden ten opzichte van de DEENSCHE WITE KOOL. Deze vindt op het oogen- olik een grooten afzet naar Amerika en werd voor dit doel zoo graag gekocht, dat de, laatste dagen voor kool va nten hoogste 5 pond per stuk, prijzen voorkwamen van f3 per 100 kilogram. De verpak king en verlading geven een groote bedrijvigheid aan de laadplaatsen. Voor Duitschland is deze soort echter nog steeds matig gevraagd en zoo bracht groote kool dan ook niet meer dan f 1.50 per, 100 kilogram op. Zaterdag was het een recorddag, toen aan bei de veilinge nsamen in totaal 111 wagons kool wer den verkocht, waarvan 74 te Noordscharwoude al leen. Men slaegde er dien dag niet in dezen reu zenvoorraad te verladen. Van UIEN slechts een gering aanbod, wat de prij zen van ruim f 1 per 100 kilogram in de hand heb ben gewerkt. Intusschen was er toch iets meer vraag, zoodat de laatste dagen mooie partijen tot f 1.70 konden maken en de grove sorteering ruim f2 per 100 kilogram. Met PEEN wordt het met den dag treuriger. Eenige belangstelling voor dit product is er niet. zoodat ondanks de geringe aanvoer de mooiste peen niet meer dan f 1—1.30 per 100 kilogram kon onbrengen. Eveneens KROTEN welke ongeveer dezelfde prij zen maakten. Van het veld komen nog steeds TAAIE GELE KOOL ter veiling, die graag tege nhooge prijzen wordt gekocht. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 17 Maart. 42000 kilogram roode kool f5.9011 idem door-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2