Uit den Omtrek ALKMAAR. HEROPENING ZAAK G. WORM, HOUTTIL. Over de opening van deze nieuwe zaak ver melden wij nog de volgende bijzonderheden: In de speciale hoedenafdeeling is een aantal boxen aangebracht, welke zeer geriefelijk zijn in gericht en waar men op eene rustige, wijze zijne keuze kan doen en het koopen ten zeerste verge makkelijkt. De afscheidingen bevatten wederom kleine vitrines, électrisch verlicht, terwijl hier voor door den heer P. Worm, artistieke wand- lampen zijn ontworpen. Het geheel is overdekt door eene glazen bekapping, waardoor het dag licht 'in ruime mate binnenstraalt. Aan de zijde der Achterstraat zijn twee ruime etalages aangebracht. 'Do vloerbedekking is een Bruyzeel Parketvloer, de wanden zijn van mahonietriplex, hier en daar afgewisseld door brandsehilderwerk van den heer P. Worm. Ook dit getuigt van zeer artistieke smaak. 'De heer W. Worm heeft de etalages verzorgd en ook dit werk getuigt van zeer fijne smaak; en is het etaleeren op een bijzonder smaakvolle wijze uitgevoerd en zal menigeen verleiden tot koopen. De totale verlichting, welke geregeld wordt vanuit twee schakelborden, omvat ruim tweehon derd lichtpunten, waardoor een zee van licht wordt verkregen en de ontelbare kleuren der tal- looze artikelen ten volle tot hun recht doen toe komen. Voorts is een ruim kantoor aangebracht en tevens een flinke pakkamer. De schepper van dit buitengewone geheel is de architect, de heer L. Groen, die met dit werk zijn talenten ten volle heeft kunnen botvieren,,, doch dan ook, als wij het zoo mogen noemen, een kunstwerk tot stand heeft gebracht- De aannemer was aanvankelijk wijlen de-heer li. C. Oudt, doch werd het werk na diens over lijden door den architect in eigen beheer uitge voerd. De uitvoerder was de heer Hulskamp, ter wijl de betimmeringen zijn geleverd door de fa. Bruin en Blom. De geheele verlichting, welke op eene keu rige wijze is aangebracht, werd geleverd door, den heer Genefaas. De centrale verwarming, welke ook hier niet ontbreekt, is geleverd door de fa. Welter en Dtos te Amersfoort. Welk een omvangrijke arbeid het gekost heeft, om tijdig gereed te zijn, behoeven wij niet te zeg gen, doch dank zij het doorzettingsvermogen van de betrokkenen, waarvan wij in het bijzonder noemen mevrouw Worm, was op het aangekon digde tijdstip der heropening alles gereed. Dat het den heer Worm aan belangstelling niet ontbrak, hierva ngetuigen de zeer vele be zoekers, die hunne gelukwensehen kwamen aan bieden en het groot aantal toegezonden bloem stukken (48) en de stapel schriftelijke felicitaties. HEROPENING ZAAK II. VAN GIJZEN Co. PAYGLOP ALKMAAR. De fa- H. van Gijzen en 'Co. heeft hare reeds jaren ter goeder naa men faam bekend staande zaak in het Payglop eene geduchte verandering doen ondergaan. yOpgemerkt. zij, dat de bewoners van dez estraat aan de Westzijde ten zeerste ge dupeerd worden door het Raadsbesluit, hetwelk bepaalt in verband met het uitbreidingsplan der gemeente, dat de 'panden aan deze zijde der straat gelegen, 6 Meter achteruit moeten worden ge plaatst bij nieuwbouw. Naar aanleiding hiervan werd de fa. van Gij zen en Co de vergunning geweigerd hare zaak te verbouwen, hetgeen op billijkheidsgronden valt te betwisten, daar de gemeente zich op deze ma nier in het bezit stelt van eigendommen op eene wijze welke zeker te becritiseeren is, om niet te spreken van onrechtmatig. Niettegenstaande kon deze firma niet worden belet de voorgevel te vernieuwen, waartoe, de heer P. Sanders opdracht werd gegeven en 'hij hierin o pwaardige wijze is geslaagd. De voorgevel is opgetrokken uit Napolitaansch marmer, geleverd en aangebracht door de firma Haker en 8wartHet. inwendige schilderwerk der zaak is op keurige wijze verzorgd door de firma Gebr. Droog, terwijl de etalages door de fa. de Musch-Kuiper zijn verzorgd. Behalve de bovengenoemde verbeteringen, heeft ook het inwendige van het perceel belangrijke uit breiding ondergaan en geeft het geheel het- aan zien van een geheel nieuwe winkelfond en mag zeer zeker een aanwinst worden genoemd voor het Payglop en voor den Alkmaarschen Winkel stand in het bijzonder. OUDE NIEBORP. Vrijdagavond vergaderde de „Floralia-Vereeni- ging" alhier in het lokaal van den heer Balk. Tegenwoordig waren 22 dames en heeren. De voorz-, de heer G. 'Liefhebber opende met een welkom de vergadering, waarna de Secretaris, de heer F. Leek, de notulen las, die onder! dank zegging werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Ootjers en zijn echtgenoote, waarin zij bedankten als bestuursleden. Hierop werd de rekening over het afgeloopen jaar nagezien door de heeren M;. Kiooijman, O. Groe nen P. Krouwel. Bij monde van eerstge noemde werd deze rekening goedgekeurd met een voordeelig saldo groot f76.11. Ontvangen was f714.38 en uitgegeven f638.27.'De Penningmees- teresse, mevr. De Heer ontving een woord van dank voor haar accuraat beheer. Volgde bestuursverkiezing. De heer G. Lief hebber, voorzitter, werd als zoodanig herbenoemd. I In de plaats van den heer H. Gotjers en zijn echt- I genoot e werden benoemd de heer H. Kistemaker bij een 2e vrije stemming en de heer W. Lange- dijk 'in herstemming tegen O. Kroon. Beide na men hunne benoeming aan- Bespreking aankoop bloemen werd aan de orde gesteld. Een schrijven van den heer D. Kruit uit fcenagen, waarin prijsopgave van verschillende planten, werd voorgelezen. Na eenige bespreking werd goedgevonden evenals vorig jaar weer dc planten van genoemde heer te betrekken. Besloten werd twee serie's van drie planten te bestellen. Eien serie buitenplanten en een serie binnenplanten. Evenals het vorig jaar zullen ook weer aan de schoolkinderen planten worden verstrekt. Na nog eenige bespreking van meer huishoude- lijken aard, werd de vergadering na rondvraag, die niets opleverde, door den voorz. met woorden van dank voor de opkomst en medewerking en de hoo p uitsprekende dat de tentoonstelling die 'kt jaar gehouden zal worden even zoo goed mag slagen als de voorgaande, gesloten. .«INT PANGEAS. Naar wij van bestuurszijde vernamen, is het aan de voetbalvereeniging „Vrone" gelukt, aan de Noordzijde van het voetbalvel# een strook grond te huren over de geheele lengte en ter breedte van ongeveer 40 Meter, zulks door be- langclooze medewerking van eenige vooraanstaan de ingezetenen. Tengevolge van het behaalde kampioenschap, werd vergrooting van het veld noodzakelijk, het geen hierdoor op ruime schaal mogelijk is gewor den, zoodat „Vrone" straks op een model-speel veld en in een hoogere klasse haar sportieve te genstanders op waardige wijze zal kunnen ont vangen. 81 NT PANCRAS- De vereeniging Onderlinge Hulp", alhier hield op Vrijdag 14 Maart des avonds 7 uur een alge- meene ledenvergadering bij H- Gerritsen. Aanwezig waren 45 leden. De voorzitter, de heer A. Schuur opende de vergadering met een woord van hartelijk wel kom, er op wijzende, dat de ziektewet, die met 1 Maart in werking is getreden, wellicht bij enke len de gedachte had opgewekt, dat onze vereeni ging thans vrijwel overbodig zou zijn geworden. Dit is echter geenszins het geval. Vooral voor hen, die niet onder de beschermende bepalingen vallen, voor hen, die geen „arbeider" zijn in den zin der wet en toch alle dagen hard werken in eigen bedrijf, voor deze „eigenwerkers" en dat is hier bij ons een beduidend aantal kan de vereeniging nog een 'zeer nuttige en noodzakelij ke taak vervullen. Bovendien heeft het bestuur voor hen die wel onder deze wet vallen, een aanvulling ontworpen waardoor uitkeering van vol loon bij ziekte moge lijk wordt. Spreker vertrouwde, dat het voortbe staan van dit ziekenfonds op deze wijze was ver zekerd, tot nut van alle leden. Na de notulen volgde het jaarverslag van den Secretaris, de heer P. Bruin, waaruit wij aanstip pen, dat het. ledental op 1 Jan. '29 180, en op 1 Jan. 1930, 173 bedroeg. De secretaris werd dank gebracht voor zijn oorrect verslag- Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester de heer G. Booij, vermeldde aan totale ontvangsten f 1848.24, aan uitkeeringen f 1207.98 en diversen f557.54, totaal f 1765.52 en aan kasgeld saldo f 02.72. Banksaldo per 1 Jan. 1930 f2977.48, totaal bezit f3060.20. Aangezien dit op 1 Jan. 1929 bedroeg f 2799.55, viel een vooruitgang te eon- stateeren van f260.65. Als rapporteur der rekening-commissie ver klaarde de heer A. de Ruiter dat alles in vol maakte orde was bevonden en werd de heer G. Booij Az. een'woord van dank gebracht voor zijn acccuraat beheer en duidelijk verslag. Voor 1930 werden als kasnazieners aangewezen de heeren A. de Ruiter en Tj. Kpelemeij. Met overgroote meerderheid werden hierna de drie aftredende bestuursleden J. v. d. Ham, D. Bruin en G. Booij Az. herkozen, die allen de her benoeming aannamen. Hierna volgde een uitvoerige bespreking over de Ziektewet, waaebij vele gestelde vragen door het bestuur werden beantwoord. De voorz. bracht als eerste punt in bespreking een door het bestuur overwogen plan tot bijver zekering van hen die in loondienst zijn en bij ziekte 80 pet. van het loon krijgen uitgekeerd. De resteerende 20 pet. wordt dan door het fonds uitgekeerd gedurende ten hoogste een 'half jaar. De contributie hiervoor zal voorloopig 12 cent per week bedragen. Tot een hooger bedrag mag ingevolge de wet niet word en11 bij verzekerd, aan gezien het loonbedrag niet mag worden overschre den. Het bestuur was echter van meening, dal deze bij verzekering, waardoor behoud van vol loon bij ziekte gewaarborgd is, zoowel door vaste als door losse arbeiders gewaardeerd zou worden en toonde door verschillende voorbeelden aan, hoe dit in verschillende gevallen van groot nut. kan zijn. Na een geanimeerde bespreking kon de vergadering zich met dit voorstel algemeen ver- éenigen. Het tweede voorstel betrof de leden, welke niet in loondienst zijn, dus niet in aanmerkilnlgt komen voor een wettelijke uitkeering, de eigen werkers. Het bestuur stelde voor, hiervoor de bestaande vorm van verzekering te handhaven, doch de be dragen te wijzigen en in te deelen in drie klassen naar eigen keuze, nl. gedurende een half jaar een uitkeering van: a. f 10 per wee"k tegen een contributie van 24 ct. b. f 15 per week tegen een contributie van 36 ct. e. f 20 per week tegen een contributie van 48 ct. Overigens blijven alle geldende bepalingen, o.a. de drie eerste (carens)dagen van kracht, terwijl als nieuwe bepaling door het bestuur werd voor gesteld om leden boven den leeftijd van 60 jaar niet hooger te verzekeren dan tot een uitkering van f 10 per week. Dit laatste gaf nog aanleiding tot uitvoerige gedachtenwisseling, aangezien dit door eenige le den als een onbillijkheid werd beschouwd. De voorz. zette uitvoerig uiteen; 'dat deze bepa ling door het bestuur zeer ernstig was overwogen. De noodzakelijkheid van een leeftijdgrens is ech ter door de practijk en voor 'de statistieken af doende bewezen. Het moge dan, oppervlakkig be schouwd, onbillijk schijnen, indien het fonds zijn verplichtingen tegenover 'de leden wil blijven na komen, is deze maatregel noodzakelijk. Nadat een en ander uitvoerig was besproken, werd ook dit voorste] algemeen aangenomen en kreeg het bestuur machtiging, een en ander na der uit te werken en het reglement in dier voege Ie wijzigen. Door den heer R'uijter werd opgemerkt dat de premiën van sommige particuliere verzekeringen z.i. ook zeer voordeelig waren. Uit de besprekin gen bleek echter, dat de praktijk heeft bewezen dat geen enkele maatschappij zoo voordeelig kan werken als een onderling fonds, waarbij de winst uitsluitend aan de leden ten goede komt. De heer J. de Graaff stelde voor, om in som mige gevallen ook jde drie eerste dagen uit te kee ren, terwijl de heer A. Bobeldijk voorstelde, dit in alle gevallen te doen. Na eenige besprekingen, waarbij de voorz. in het licht stelde, dat juist deze drie eerstè dagen gebleken zïjn als den grootsten steun voor de kas, werd dit punt aangehouden. Den leden werd aangeraden zich bij ziekte onmiddellijk op te ge ven bij den penningmeester, de heer G. Booij Az Hierna volgde de verloting van 3 maanden vrijstelling van contributie. Die gelukkige win naar was de heer D|. Bruin. In verband met de nieuwe klasse-indeeling der contributie werd besloten om deze verloting in het vervolg te doen vervallen. .Met een woord van dank voor de aangename besprekingen en de hoop dat Onderlinge Hulp" op de thans aangenomen basis nog lang mocht werkzaam zijn in het belang van de leden, .sloot de voorzitter de vergadering. Binnenland DE ZEN DTIJDVEfi,DEEDING. TOESPRAAK VAN DEN HEER, W. VOGT. De heer Vogt heeft gisteravond voor de Avro- microfoon liet bericht van het „Hbl." van gister avond inzake het advies van den Radioraad over de zcndtijdverdeeling voorgelezen. Hij knoopte daaraan eenig commentaar vast, omdat het bericht onrust onder de aanhangers van de Avro moet wekken. De voorgestelde regeling zal tot een betreurenswaardigen chaos voeren, zeide spr. Wij staan verbaasd over dit advies. W; ijzijn nu even ver als op 20 October, den dag van de afgebroken radiorede. Spr. berekende, dat de Avro zal, komen tot een gemiddelden zendtijd van 47.6 uur per wee'k, gemiddeld zullen 18 a 19 uren de Avro ontnomen worden. Daarbij komen allerlei bezwa ren van practischen aard. Het plan van den Ra dioraad is een fataal plan, dat den Nederlandschen omroep zal maken tot. een voorwerp van spot van geheel Europa. Maar er is een lichtpunt, dat ons moed kan inspreken. We hebben nml. slechts te doen met het plan van den Radioraad, een in zichzelf verdeeld college. Maar de minis ter moet beslissen of wij in Europa met den vin ger zullen worden nagewezen als een soort radio psychopaten. De minister gaf tot dusver geen reden om aan t-e nemen dat hij het advies zal opvolgen. Voorts mogen we aannemen, dat de beslissing ons niet zal overvallen. De minister zal ons zeker nog gehoor willen verleenen en heeft gezegd zelf het omroepvraagstuk te willen bestudeeren. Met gespitste belangstelling zullen de omroepvereenigingen de beslissing van den minister tegemoet zien. De Avro koestert niet de begeerte inmiddels tot een rumoerige actie over te gaan, hoezeer het gemoed daartoe neiging mocht vertoonen. Wel wordt overwogen wat er te doen valt als de sloopers aan het werk gaan. Dan zullen wij onzen luisteraars onze nieuwe leuze mededeelen tot het nastreven van een goe den omroep. Maar nu hebben we geen recht om aan te nemen, dat Zijne Fpceellentie den moed zal missen om de Avro een beschamende vernedering te besparen. R IJ K8REC HEROHEU R DE JONG. Op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid den heer E. Vos heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het juist is, dat de rijks rechercheur De Jong, bekend uit de Giessen- Nieuwkerk-zaak, is geplaatst bij de passenoontrole te Hoek van Holland. De minister heeft de over tuiging, en bezit daarin voldoende waarborgen, dat de bedoelde post door den betrokkene naar eisch za-1 worden waargenomen. Hij verwijst ver der naar hetgeen hij over deze aangelegenheid bij de behandeling der begrooting in de Fierste Kamer heeft gezegd. DE GIJZELING9EWESTIE. Naar de ,,N. Crt." van mr. Duijs 'vernam, heeft de heer Duyvestein, die, wegens het niet voldoen van een schuld van f 37.95 aan den heer Dorgelo te Gouda, in gijzeling was gesteld en deswege reeds 110 dagen van zijn vrijheid beroofd was, uit wélke gijzeling hij Maandag j.l. door bemidde ling van de Goudsche soc, clem, is bevrijd, hem verzocht een civiele actie wegens onrechtmatige daad tegen den heer Dorgelo in te stellen. Zijn schuldeischer heeft zich z.i. hier schuldig gemaakt aan het z.gji. ,,abus de droit", misbruik van recht, door hem Duyvestein, die zelfs wegens ge brek aan actief niet failliet verklaard kon worden te gijzelen. Hij acht zich door deze daad onrecht matig benadeeld. Plaatselijk Nieuws ZUIDlSCHARWOUDE Het 25-jarig bestaan der Langendijker Win keliers-, Nering- en Vakvereeniging zal op 26 Maart a.s. in de kolfbaan van den heer Kramer worden gevierd. ZUIDSiCHARWOUDE De. heer G. Kooy heeft zijn bouwerswoning met* koolboet verkocht aan den heer Jb. Peters, in brandstoffen alhier. - ZUID8CHARWOUDE Door den heer Commissaris der 'Koningin zijn wqgens broederdienst voor den dienstplicht 1931 vrijgesteld St. Koopman en H. Epgeringh. ZUIBSCHARW OUDE* Burgemeester en Wethouders hebben vergun ning verleend aan den heer N.' de Nijs tót uitbrei ding van zijn zuurkoolfabriek. BROEK OP LANGENDIJK. De verkoop der ansichten van het Dprus Rij kersfonds, uitgereikt aan de leerlingen der O-L-S. te Broek op Langendijk, heeft f5.97 opgebracht. BROEK OP LANGENDIJK. Op Vrijdag 14 Maart, 's avonds half acht trad in de Ned. Herv. kerk op, de bekende declamator de heer Grondsma van Alkmaar. De vergadering stond onder leiding van den heer Dun van Alkmaar. Door den heer Grondsma werden verzen voor gedragen van Vondel, welke eerst werden toege licht door den heer Dun. Na opening met gebed èn zingen van Psalm 130: 1, geeft de heer Dun eerst een overzicht van den tijd, waarin Vondel leefde en de levensge schiedenis van Vondel. De tijd waarin Vondel leefde wordt de gouden eeuw genoemd. Alles kenmerkt zich door groote bloei. Van alle E'uropeesche landen staat het klei ne Nederland aan de spits. Op elk' gebied vinden we heldenfiguren en zoo is Vondel de held onder de literatoren. Vondels leven wordt gekenmerkt door innige vroomheid. Op jeugdigen leeftijd is hij met zijn ouders, die uit liet buitenland werden verbannen, in ons land gekomen. Zijn vader- vestigde zich te Amsterdam, waar ltij een kousenhandel begon, die een flink bestaan opleverde- Na zijn huwelijk nam hij de zaak van zijn vader over. Zijn huwelijksleven was in den beginne geluk kig, doch ook het verdriet werd hem niet be spaard. Van zijn vier kinderen zijn er twee jong gestorven, terwijl de oudste zoon door zijn los bandig- leven hem geheel ruïneerde, zoodat hij op 70-jarigen leeftijd een ondergeschikte betrek king moest aanvaarden als suppoost aan 'de bank van leening. Zijn sterfdag is wel eens zijn geboortedag ge noemd. Na zijn sterven is Vondel voor ons volk gaan leven. In zijn verzen 'is Vondel onsterfelijk. In vele van zijn verzen leunnen we Vondels leven terug vinden, o.a. in „Jozef enDothan". Ja de ouders telen 'tkind en brengen 't groot met smart, D:e kleinentreën op 't kleed, de grooten teen op hart. Vondels karakter is impolsief, wat vooral in zijn hekeldichten tot uiting komt. We onderschei den Vondel's gedichten in gelegenheidsgedichten, hekelgedichten en "dramatische gedichten. Door den heer Grondsma werden eerst enkele gelegenheidsgedichten voorgedragen en uit Von del's psalmberijming Ps. 84. Gezongen werd Ps. 84:2. Na het zingen geeft de heer Dun, "eerst een toe lichting op de dramatische gedichten, eigenlijk tooneelst,ukken. Het tooneel was in Vondel's da gen anders dan nu. De stof voor zijn drama's vindt Vondel bij 'voorkeur in den Bijbel. Al zijn drama's bestaan uit 5 bedrijven, terwijl "ze allen het kenmerk dragen van eenheid van tijd en een heid van plaats en eenheid van handeling. De heer Grondsma draagt eerst twee gedeelten voor uit ,,Gijsbrecht van Amstel", waarin de edelen bezingen de geboorte van Jezus te Beth lehem en het laatste gedeelte over 'de huwelijks trouw. Die machtigste schepping van Vondel is Lucifer,, de val der engelen. De ,r,ei van Eingelen" uit ge noemd stuk is het schoonste literaire werk wat ooit in onze taal is geschreven. Dit gedeelte en de strijd tusschen Lucifer en Gabriël wordt door den heer Grondsma voorgedragen. Tot slot wordt nog voorgedragen een gedeelte uit Jozef en Dothan". Als de zonen van Jakob de veelvervige rok 'van Jozef met bloed besmeu ren en daarna de ontmoeting met hun vader. Op meesterlijke wijze wist de heer Grondsma de gedachten uit Vondel's gedichten weer te ge ven. Onder aandachtige stilte werd geluisterd. Wonderschoon was het gedeelte uit „Lucifer" de strijd tusschen Lucifer en Gabriël. Ontroerend gaf de heer Grondsma weer het gesprek tbssclien Jakobs zonen. Ruben Levi en Juda. en de smart van Jakob bij het vernemen van Jozefs dood. Met dankgebed en zingen van Ps. 73 wordt de vergadering gesloten. Een woord van dank aan de commissie van jongeren, die deze schoone avond organiseerde. ZUIDSGHARWOUBE Diepsmeer en Moorsmeerpolder. Bij de Zaterdag 15 Maart gehouden stemming voo reen voorzitter van den Dieps- en "Mjoors- meerpolder, is als zoodanig met algemeene stem men herkozen de heer K. Bekker Pz. te Noord - scharwoude. Door het Bestuur werd als secretaris herbenoemd de heer J. Groen 'Az. te Zuidschar- NOORDS,CHARWOUDE, Gevonden: E|en vulpotlood; een zwarte hand warmer en een'damestaschje. Inlichtingen kunnen worden verstrekt door de politi ete Noordsoharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6