Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Uitgavefirma I. H. KEIZER. Redacteuc H. KEIZER. Bureel Hoordscharwfliide. Revue van de Week óuitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek No. 34 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 53. DONDERDAG 20 MAART 1930 NIEUWE LAltvEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 18 Maart. De officieele lente staat nu voor de deur, maar veel zonneschijn van de echte voorjaar-soort, heeft Maart tot nu toe niet gebracht, zoodat men zich troosten mag met het besef, dat de befaamde staart" van Lentemaand zich in 1930 tot dusver niet al te erg geweerd heeft. Maar voor de Hol- landsche huismoeders, die zich voor de traditio- nêele schoonmakerij laten interesseeren, was de noodzakelijkheid om althans in een deel der wo ning het kaehpl-gesnor te. staken of althans op te schorten, verre van aangenaam. Aan beide kanten van het Haagsche Binnenhof werd ook in de afgeloopen week hard gewerkt, in openbare zittingen. De Tweede Kamer nam op Dinsdag 11 Maart ,,in principe" 'het ontwerp winkelsluiting aan- Artikel 2 van het wetsvoor stel bepalend dat er verbod van verkoop zal zijn: op den Zondag, alsook tusschen 8 uur 'sa- vonds en 5 uur 's ochtends, werd goedgekeurd met 749. De Vrijheidsbond, de heer Braai en de communist Wijnkoop, Jzijn vriend-tegensta ncfe r L. de Vissen was absent) stemden tegen. Waarna de lange strijd begon over de verschillen de afwijkingen op 'dezen stelregel. Die zitting van' 11 Maart werd door den soc.-democratischen theo loog ds. v. d. Heide ,,een theologisch bacchanaaJ genoemd". Stellig niet zonder reden.... Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de bladen. Dit werd vooral uitgelokt 'door een amendement ir. Van Dis (van de uit drie maijj bestaande Kersten- groep) dat den echten „Fngeischen Zondag" te onzent wilde invoeren. Minister Vfechuur waar schuwde tegen diistxev.en, waardoor zei JE, Esc. van Arbeid, Handel en Nijverheid de mensehen ,.van den godsdienst zouden worden afgeschrikt' Set amendement-Van Dis werd den Hen j.l., op laat middaguur, verworpen met 79 tegen 2 stem men der Kerstianen v. Dis en Zandt. De heer Kersten was kórt vóór de stemming uit de zaal vertrokken. Een amendement-Van Rappard (sigaren-ver koop in café's ina sluiting der winkels toelatend duikelde met 44—36. F|en amendement-mr. Van Hellenberg Hubar (geen drukwerken op stations verkoopen gedurende den „besloten tijd" werd goedgekeurd met 46-35- Flen tweede van dien af gevaardigde (de automaten in de wet willende be trakken werd afge)wezen 'met 5127. Al deze beslissingen waren geheel in overeen stemming met de adviezen, welke minister Ver schuur de Kamer gaf- De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Woensdag 12 dezer" de interpellatie-L. de Visser over de werkloosheid, alsook die van den anti- revolutionnair v. d. Heuvel over de crisis in het landbouwbedrijf op de agenda geplaatst. Alsook dé regeling der arbeidsovereenkomst voor kapi teins en schepelingen. Op artikel 4 van het win kelsluiting-ontwerp waren niet minder dan dertien amendementen ingediend. Ik teeken aan, dat ten slotte een amendement Van Dis (in de lijn van den „Fingelschen Zondag" vallend) duikel de met 799. Aangenomen zijn, met instemming van minister Verschuur, twee amendementen van den anti-rev. Smeenk, strekkend om de uitzonde ring niet toe te laten voorbanketwinkels op Fiersten Kerst-, Paasch en Pinksteren; 2e. voor bloemenwinkels op Eersten Kerst- en Paaschdag- Zonder stemming kwam er een amend-8noeck Henkemans (Ohr. Hist), om op den avond vóór Goeden Vrijdag den winkeliers te vergunnen, hun zaak tot 10 uur open te houden. Bij artikel 5 kwam aan de orde. de kwestie dei- vrijstelling voor de Joodsche winkeliers, door den Vrijheids bonder dr. Vos met warmte in de Ka- me(r bepleit. Hij wilde tegenover het op den Sabbath gesloten houden gesteld zien: de vrijheid om den geheelen Zondag de zaken opentte houden. De minister had geen^bezwaren van principieelen, wel van practischen aard tegen dit voorstel. Ten slotte is het amendement dr. Vos verworpen met 42—25 een voor,stel, dr. v. d. Berg om gedeelte lijk te gaan in de richting, door dr. Vos. bedoeld, evenzeer. Fin met 3829. De bepaling t.o. van de Joodsche neringdoend^ is dus gebleven, zooals het ontwerp die beval Alle amendementen op art. 8 zijn verworpen of teruggenomen. Fn de Kamer kwam in de zitting van Donderdag 18 Maart tot art. 9, de gelegenheid openlatend aan Gemeentebesturen om onder controle van de Kroon af te wijken van de bepalingen, in de winkelsluitingswet opgenomen- In de zitting van Vrijdag heeft de Tweede Kamer het ontwerp-verplichte winkelsluiting, af gedaan. De eindstemming heeft plaats op Vrij dag a-s. 21 Maart De aanneming van het wets- voorstel staat vast. Ongeveer den ganschen dag was gewijd aan 'het debat over het verband tus schen sluitings- en Zondagswet (van 1815 da teer end). De minister van 'Arbeid, Handel en Nijverheid heeft o.m. verklaard, dat hij tegen het weldra in behandeling nemen van het tien jaar geleden ingediend wetsvoorstel eener nieuwe Zondagswet geen bozwaar heeft. Dr. Nolens, de Katholieke leider, had daar ook zijnerzijds op aangedrongen. Eindverslag over dit ontwerp is reeds den 3en Mei 1929 uitgebracht. De communist Wijnkoop hield Vrijdag j.l. een interpellatie over de huiszoekingen bij leden van de communistische partij te onzent gedaan. Mi nister Donner verduidelijkte dat niet de regee ring ,maar de Justitie daartoe termen had ge vonden. De heer L. de Visser d,ie den heer Wijnkoop het recht ontzegde om in de Kamer namens de communistische Partij op te tófeden, gebruikte met bulderend gekrijseh vervolgenséder- mate ontoelaatbare woorden, dat de voorzitter hem eindelijk het woord moest ontnemen. De heer De Visser bleef doorschreeuwen, maar tegen het gebonk van den presidialen hamer kon zelfs zijn stem 't.toch niet volhouden. Moskou zal wel toe geven. dat zijn agent op 14 Maart 1930 zijne ,,schuldigkeit" in het Nederlandsche Parlement heeft gedaan... De Eerste Kamer 'heeft de Begrooting van Wa terstaat en die van Posterijen, T. en T. den 12en j Maart goedgekeurd. Fn den 13en, j.l. die van Onderwijs Kunsten, en Wetenschappen. De Vrij dag besteedde onze Senaat aan afdeelings-onder- zoek van de Indische Begrooting 1930. Voor de senatoriale bespiegelingén en hetgeen door de Regeering werd geantwoord moet ik verwijzen na-ar-de verslagen, welke de bladen daarover heb ben bevat. De iSenaat zal vermoedelijk nog wel een paar weken noodig hebben om 'door zijn rijk-beladen Voorjaarsagenda te geraken. Uit de Begeerings-keuken" is gekomen het reeds aangekondigde ontwerp tot wijziging der Drankwet, strekkend om de vergunningen van vóór Mei 1904 en de bijzondere vergunningen tot 1 Mei 1930 ie doen voortduren. Te Den Haag kwam onder presidium van den grijzen staatsman en jurist, minister van Staat rar. Th. Heemskerk bijeen: de Con ferentie tot Codificatie van' het Volkenrecht. H. M, de Kóningin beantwoordde een telegrafische hulde Haar .gebracht, met een telegram aan den secretaris-generaal der Conferentie, Sir Firic Drummond, waarin onze Koningin van hare war me belangstelling voor het doel der internationale samenkomst verzekerde. De Conferentie heeft een streng-juridisch karakter en ontsnapt daarmee aan de publieke belangstelling. Een comité heeft zich gevormd om giften bij een te brengen ten bate der slachtoffers van de schrikkelijke overstroomingen, waardoor Frank rijk werd geteisterd. Prof. W. F. Treub is er de voorzitter van. De crisis in het landbouwbedrijf, waarover (ge lijk hierboven vermeld het Tweede Kamer-lid Van den Heuvel weldra zal interpelleeren, is inderdaad van zeer ernstigen aard. Daarbij komt de .strop" voor vélen, dat millioenen eieren in de koelhuizen zijn opgehoopt, waar men in 1930 op een extra-kouden winter had gerekend. Het kippenvoeder is ook fantastisch laag van prijs. Men zal dus op Paschen van dit jaar volop van eieren-éten kunnen profiteeren- Wat nu de land bouwcrisis betreft i;,De Standaard" noemt deze: een benauwend probleem. De prijzen der hoofd producten, vooral van aardappelen, zijn verbijste rend dalend. De geweldige invoerrechten, door allerlei landen geheven, maken de situatie voor onze landbouwers uiterst moeilijk. Een levendig debat" over een en ander zal weldra in de Tweede Kamer worden gehouden. Waarbij de kwestie: vrijhandel of protectie, overheerschend zal zijn. In het voorjaar breekt de periode van de sta kingen aan. Te Amsterdam hebben de drie samen werkende gezellen-organisaties in het meubelma kers- en behangersbedrijf, alsook hun vakgenooten in de Hofstad een ultimatum gericht tot de werk gevers. Wordt aan die eischen niet voldaan, dan zal den 24en a.s. de staking worden geprocla meerd. Dien llen j.l. hebben de Koningin en Prins Hejv drik de 22e Jaarbeurs te Utrecht bezocht. Een 29en Maart zal HM. de nieuwe schutsluis te IJmuiden, welke de grootste, wordt genoemd, tot dusver gemaakt, openen. Het Gemeentebestuur van Batavia heeft den schilder Jan Franken opdracht verleend, een por tret van H. M- te maken, dat geplaatst zal wor den in het Raadhuis aldaar. Fr is thans een officieele tegenspraak gepubli ceerd van de geruchten over de voorbereiding van een reis, welke prinses Juliana eerlang naar Ned.-Indië zou maken. Toch wordt volgehouden, dat de bedoelde geruchten volstrekt niet uit de lucht waren gegrepen. Qui vivra verra. Personalia: De luitenant-kolonel der cavalerie van het Indische Leger Colthof zal eerlang wor den bevorderd tot kolonel en benoemd tot Inspec teur van de Indische cavalerie, als opvolger van kolonel Koopman, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, vierde onder vele blijken van sympa thie zijn koperen ambtsjubileum. Uit de doodenlijst: Jhr. W. F. G. A. van Pes- tel, gep. generaal-majoor der artillerie, 95 jaar. Mr. J. C. Overvoorde, directeur van Tiet museum „De Lakenhal" en van 'het Gemeente-archief te Leiden, 64 jaar, te Wassenaer. P. Roorda, oud directeur van het doofstommen-instituut te Gro ningen ,74 jaar, te Hilversum. V. R. Los van Aarlanderveen, oud-directeur van de Scheepvaart en 2teenkolen-Maatschappij te Rotterdam, 68 j., Ben Haag. Dr. J. van Campen, oud-chef-chi,- rurg van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, op 67-jarigen leeftijd. Pr. J. A. Korteweg, oud-hoogleeraar in de heelkunde .te Leiden, 78 jaar, Bergen (N.-H.). H. J. Ramakers, direc teur van het Huis van Bewaring te 's Gravenhage Van de jongste eriminalie vermeld ik, dat: uit de antecedenten van Jan Hoek, den verdachte van den moord te Bennekom, meer en meer aan den dag is gekomen, hoeveel deze man, aan aller lei misdrijven, inbraken inbegrepen, zeer waar schijnlijk op z'n kerfstok heeft. De Rotterdamsche Rechtbank heeft den ver dachte van dem moord op den heer Lans gepleegd, veroordeeld (wegens doodslag) tot 15 jaar. Liehermann, de veroordeelde in de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank, heeft in zijn vonnis beruSl. Fe zaak komt dus niet voor den Hoogen Raad. N De gemeente-ontvanger van Papendreeht is door den Raad oneervol ontslagen. In zijn kas is een tekort van f 35000 ontdekt. De politie wist een stuk of wat beruchte indi- viduën in 't inet te krijgen. Aan het Centraal-Sta- tion te Amsterdam werd een 27-jarige man inge rekend, die een lange reeks van rijwieldiefstallen .heeft, gepleegd, alsook tal van andere vermo gens-delicten. Te Voorburg (Z.-H.) zijn een paar inbrekers ingerekend. De roode haan blijft helaas ultra-actief- Bij den geweldigen brand in de De Jong's éa- cao-fabrieken te Wormerveer, waarbij voor oen millioen schade werd berokkend, hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Te Nijmegen werd het oude gedeelte van een maïzena- en stijfselfabriek door het vuur ver nield. De schade beloopt eenige tonnen. Een café-restaurant te Beverwijk en een inkt- fabriek te Ulft zijn in de asc'n gelegd. Bij een brand, welke een' kapitale boerderij te Kleingeest (Fr.) verwoestte, zijn 76 stuks vee in de vlammen omgekomen. Gelukkig zijn er'ook thans „nova" van meer opwekkende soort. Het graafwerk is begonnen, bij Zutphen, voor aanle gvan het Twente—Rijnland kanaal. Don 25en a.s. hoopt de heer Veraart, de taai- volhardende, nieuwe experimenten te houden met zijn systeem van regen verwekken. Een andere vriend der toepassing van het woord „de aanhouder wint", is de 60-jarige „tippelaar" de heer P. M. van Wijk, directeur van borstel- fabriek te Hoorn, die in zes dagen een wandeling maakte van Hoorn naar Vlissingen. De kranige en krasse voetganger kwam frisch-als-een-hoentje in zijn woonplaats terug. Ook: ter navolging. vermindering der vlootbewapeningen zal wel niet tot stand komen, of uiterst miniem zijn; het eenige voordeel is dan, dat op deze conferentie de geheele stof eens duchtig doorgenomen is, dat men elkanders standpunten beter heeft leeren zien en kénnen en dat hierdoor voor een volgende, ontwa peningsconferentie de noodige voorbereiding ver kregen is. Mocht het dan al niet tot vermindering der bewapeningen komen, zelfs met stabilisatie, d.w.z. vermijding van den funesten bewapenings wedloop met al de daaraan klevende gevaren zal men voorloopig al zeer tevreden kunnen zijn. Intusschen, de conferentie duurt voort en waar er leven is Terwijl men te Londen poogt de statenscheiden- de invloed der bewapeningen althans in te dam men, worden te Geneve even hardnekkige pogin gen aangewend om de minstens even belangrijke en gevaarlijke scheidingsmuren der invoerrechten en uitvoerrechten, benevens de in- en uitvoerver boden te doorboren. Veel succes heeft men hierbij tot nog toe niet te boeken gehad. F;n dat is be grijpelijk. Want al leven wij in een tijd, waarin de absolute noodzakelijkheid van internationalisee- ring der economische principes algemeen erkend en nagestreefd wordt, wanneer het puntje bij het paaltje komt, is het voor de afzonderlijke lan den meer dan moeilijk óm de binnenlandsche in- dustrieele en agrarische belangen, welke door de kunstmatige bescherming der rechten konden ge dijen deze bescherming 'te ontnemen, o'f in mindere mate toe te dienen. Wel is men algemeen over tuigd van de belemmering, die in laatste instantie de rechten vormen op een gezande economische ontwikkeling, doch, wanneer deze nu eenmaal bestaan .blijkt toch altijd het hemd nader te zijn damde rok. Toegegeven moet natuurlijk onmiddel lijk dat het niet doenlijk is onmiddellijk alle beschermende maatregelen, met behulp waarvan industrieën zich hebben kunnen ontwikkelen en staande te houden op te heffen. Dit zou te fatale gevolgen hebben en misschien even groote nadee- len hebben, als op den duur het voortbestaan der rechten. De moeilijkheid 'zit hem dus: in het vinden van den overgangsvorm.'Eu hierbij wordt nu fel gestreden, leder wil 'zoo lang en zoo veel mogelijk handhaven, wat tot nu toe van voordeel gebleken is voor eigen land, ook al weet men, dat dit op den duur in nadeel zal verkeeren. Want natuur lijk verschillende meeningen over het tijdstip, waarop dit nadeelig worden zou intreden. Laat ons oo khiervan het beste hopen. Binnenland Scheen het reeds geruimen tijd, dat de Londen- sehe conferentie 'tot een deplorabel echec zou lei den, te meer betreurenswaardig, daar de optimisti sche redevoeringen van Miacdonald c.s. de hoop van de geheele wereld en zekerlijk van de pu blieke opinie ten zeerste hadden opgewekt, de be sprekingen tijdens het vorige weekend in Che quers gevoerd, schijnen de lucht weer wat te heb ben doen opklaren, hoewel de oorzaken van deze opheldering nog geenszins duidelijk zijn. Gelijk wij indertijd echter reeds te dezer plaatse schreven, zal men goed doen van de Londensche conferentie niet te veel te verwachten, een directe IJMUIDEN KAN NIET BEELEN IN DE FEESTVREUGDE. Zooals gemeld werd, heeft H.M. de Koningin zich bereid verklaard de nieuwe' sluis te IJmui den op 29 April a.s. te openen. Naar wij vernemen zal het gemeentebestuur van Velsen zich van alle feestelijkheden, die ter gelegenheid van de opeining wellicht zullen plaats hebben, onthouden. In de memorie van antwoord op het" rapport der afdeelingen tot onderzoek der g-emeentebegrooting hebben B. en W. inder daad reeds opgemerkt, dat de opening der sluis geen zaak der gemeente is. Een lid van het ooilege van B. en W. merkte op, dat er neelemaal geen aanleiding is voor de gemeente, om deel te nemen aan de feestelijkhe den. Mer, heeft de sluizen, die op het grondgebied Velsen liggen, afgesloten met prikkeldraad; ver schillend ezaken, vooral de hotels en koffiehui zen, ondervinden van dezen maatregel groot na deel. Want het is in Amsterdam al genoegzaam bekend, 3at mén bij het vertrek van een mailboot niet meer naar IJmuiden behoeft te komen. Gezien dus de houding van de autoriteiten, staat, men te Velsen zeer gereserveerd ten opzichte van de feestelijke opening der nieuwe sluis. ST. MAARTEN. Bij de heden gehouden verpachting van het grasgewas der Westfriesche dijk alhier, waarbij van de 37 perken er 7 zijn opgehouden, bracht dit in massa op f1091, tegen f 1414.50 in 1929. Eveneens de verpachting van Let grasgewas der Banne St. [Maarten, hetwelk in 1929 op bracht f 204.50 tegen thans f 179.50.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1