Db rijven. A/e/syes VERGADERING VAN DE COMMISSIE VAN BEHEER DER LICHTBEDRIJVEN TE NOORDSCHARWOUDE OP DINSDAG 18 MAART 1930. De voorzitter opent de vergadering en doet de volgende mdedeelingen 1. Ingekomen is het rapport van de z.g.n. Lan- gedijk-Commissie. Het verheugt hem dat de con clusie van deze commissie dezelfde is als van ons. Hij feliciteert den Directeur en de Commissie met dezen afloop. 2. Eenigen tijd geleden kwam in de Langedijker Courant een bericht voor over het gas. Het Bestuur heeft dit besproken met den Directeur en geeft hij nu .gaarne aan den Directeur gelegenheid een en ander mede te deelen. De Directeur deelt mede, dat hij enkele dagen na het bericht in de „Langedijker" bericht kreeg van den heer Keizer, dat de gastoevoer bij hem in de drukkerij niet goed was. De Directeur is er naar toe gegaan en heeft geconstateerd dat de druk goed was. Bij het nazien van de zetmachine bleek dat een buis grootendeels verstopt was, waardoor geen voldoende gastoevoer naar den brander be stond. Nadat deze buis opengemaakt was en de brander aangestoken, bleek het euvel verholpen en deed de heer Keizer de mededeeling dat. vanaf het monteeren van deze machine het al niet in orde was. De regulateur op deze machine had nog nooit gewerkt en werkte nu goed. Hij heeft hem toen gevraagd zijn bericht over het gas in te trekken, hetgeen hij beloofde. De druk kan wel eens ver schillend zijn doordat deze van de kleine ketel an ders is als van de groote. Hij had echter gevraagd als de druk weer veranderde dit even op te geven, daar het natuurlijk wel voorkomt, dat de ketel die minder druk geeft ook in het gebruik is. Daaraan heeft hij echter niet voldaan. De voorzitter meent, dat wij dus wel de conclu sie kunnen trekken dat de fout zat bij de machine van den heer Keizer. Waar hij niet heeft voldaan aan het verzoek om het bericht in te trekken, meende het Bestuur dat het nuttig was, dit geval in een persverslag op te nemen. 3. De Voorzitter deelt mede, dat de transport baan thans in orde is en in bedrijf gesteld. Na de vergadering hebben de heeren gelegenheid een en ander te bezichtigen. 4. In de vorige vergadering is gevraagd de rond vraag weer in te stellen. Het Bestuur meent dat de rondvraag weer ingesteld kan worden, onder voor waarde dat deze niet wordt tot een tweede verga dering. Slechts vragen kunnen worden gesteld en daarop zal zoo mogelijk in dezelfde vergadering worden geantwoord. Kan dit niet, dan zal de be antwoording geschieden in de volgende vergadering De Commissie kan zich hiermede vereenigen. Ingekomen is een adres van de afd. Noordschar- woude van den Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst, betreffende wijziging reglement, waar bij de positie van het personeel is geregeld en in stelling van georganiseerd overleg. Voorzitter meent, waar in de vorige vergadering nog in den breede is gesproken over het georgani seerd overleg en toen is besloten geen georgani seerd overleg in te stellen, dat het nu geen zin heeft nog weer op dit verzoek in te gaan. Van vergadering tot vergadering kunnen wij ons standpunt toch niet gaan wijzigen. Mochten er ech ter later redenen komen om ons standpunt te her zien, dan kunnen wij altijd rekening houden met dit adres. Hij stelt daarom namens het Bestuur voor op het adres afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat de kamers in de kamerovens vernieuwing behoeven. Het bestuur heeft daarom een aanbesteding gehouden waaraan verschillende firma's hebben deelgenomen. Het is echter een zeer moeilijke kwestie omdat de bedra gen nogal uiteen loopen. Ook de inlichtingen be treffende den laagsten inschrijver loopen nogal uit een, zoodat het Bestuur nog een nader onderzoek wil instellen voor en aleer voor te stellen tot gun ning over te gaan. Het Bestuur vraagt machtiging na bekomen inlichtingen de gunning te doen. Na de gehouden besprekingen wordt het voor stel van het Bestuur ingetrokken en wordt beslo ten dat door het Bestuur een onderzoek zal wor den ingesteld, waarna de commissie weer zal ver gaderen om een beslissing te nemen. De voorzitter brengt thans in behandeling de verbetering der electriciteitsvoorziening. Hij leest daaromtrent het rapport van den directeur voor. Uit dit rapport blijkt, dat alleen verbetering kan worden verwacht van een ondergrondschenkabel. De kosten van een en ander zullen ongeveer f 120 duizend gulden bedragen. Deze kosten brengen ech ter niet mee, dat de tarieven moeten worden ver hoogd, deze kunnen blijven zooals ze zijn. Waar dit echter nogal een ingrijpende maatregel is, stelt het Bestuur voor advies omtrent een en an der te vragen aan een technisch Bureau bv. van de heeren Boom en Biezeveld te Haarlem. Na ver kregen advies kan dan een beslissing worden geno men. De Commissie gaat met het voorstel van het Be stuur om inzake de verbetering van de lectrici- teitsvoorziening advies te vragen mede en verleent daartoe machtiging. Door den heer Kostelijk wordt voor het eerst van de rondvraag gebruik gemaakt. Hij vraagt daar bij of het mogelijk Is meerdere vrgaderingen te houden. De voorzitter zegt, dat hij gaarne vergaderingen wil houden als er onderwerpen te behandelen zijn, Hij gevoelt er echter niet voor om zoo maar zonder dat er nu bepaalde onderwerpen te behandelen zijn te vergaderen. Hierna sluiting. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE. Het doet ons waarlijk genoegen, dat onze klacht de aandacht heeft getrokken van de Gascommissie. En het doet ons vooral genoegen, dat deze zaak in de vergadering van de genoemde Commissie is be sproken. Evenwel, de zaak is niet voorgesteld zooals ze zjch heeft toegedragen. «De heer Tuyn heeft als baas van het gasbedrijf, onder toezicht van den directeur, de brander van de zetmachine nagezien en werkelijk eenig vuil we ten te verwijderen, die den gastoevoer tegenhield. Wij beloofden den Directeur, onder dankzegging voor de genomen moeite, in het openbaar onze klacht in te trekken, wanneer zou blijken, dat, wat betreft den gastoevoer, geen storingen zich meer zouden voordoen. Wij werden echter ten zeerste teleurgesteld, waar reeds enkele dagen daarna weer de oude toe stand intrad. Verstijvèn van het lood in den giet- pot en het z.g. bevriezen van den gietmond. Met een extra gasvlam moest het lood weer op voldoen de hitte worden gebracht. Wij hebben na enkele dagen wederom om meer gastoevoer gevraagd en weer werd' de brander nagezjen. Toen heette het, dat roetaanslag, dat zich onder aan den gietpot had gevormd, in de gaspijpjes was gekomen, een gevolg van het feit, zooals de heer Tuyn beweerde, van te weinig gasdruk. Wanneer de gastoevoer sterk ge noeg is wij spreken nu niet van gasdruk zoo beweerde de heer Tuyn, dan kan geen roetlaag zich vormen onder aan den gietpot. Intusschen bleef het afwisselend goed en minder goed. Tot verleden Dinsdagmorgen. Toen was het gesprek niet zoo heel gemoedelijk, omdat het dien morgen heele- maal geen werken was. Wij klaagden opnieuw, door het schadelijke oponthoud daartoe gedwongen. Poreuse regels, slecht schrift en eindelijk het loslaten van de gietpomp door te koud lood. Op den dag herstelde het eenigszins en gister en van daag hebben wij wederom niet te klagen gehad. Wij verklaren dan ook, dat van onze klacht een scheeve voorstelling is gegeven en dat, wat wij boven schreven, de waarheid is, niets dan de waar heid. Particulieren klaagden Dinsdagmorgen eveneens over het „slechte gas.'" En de feiten bewezen, dat wij voorzichtig deden met in uitzicht te stellen, dat wij onze klacht zouden herroepen, wanneer het na de eerste behandeling zou blijken, dat vervuiling van de gasbrander de oorzaak van het euvel was. Dit bleek, zooals boven aangegeven, niet het ge val. Maar wanneer wij gedurende een maand niet meer behoeven te klagen, dan willen wij dit gaarne in het openbaar mededeelen. Vóór den tweeden Dinsdag in de maand April, den dag waarop de Gascommissie waarschijnlijk weer zal vergaderen zullen wij van onze bevin ding in dezen in het openbaar kennis geven. Wij hebben nu zelfs alle verwachting dat het goed zal gaan! REDACTIE. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGEDVDIJK. Dinsdag j.l. hield, het Plaatselijk Nut alhier haar tweede Buitengewone Vergadering ten Huize van den heer Vijzelaar. De voorz. opent om 8 uur deze bijeenkomst en zegt dat het hem spe ciaal dezen avond een aangename taak is, deze vergadering te mogen leiden. Gezien de flinke opkomst, met verschillende nieuwe gezichten, bewijst wel dat er iets bizonders aan de hand is. Dit is ook inderdaad het geval. Hedenavond zal voor het voetlicht worden gebracht de kinder operette „Roza, de schowne slaapster". Eenige dames hebben zich de moeite getroost om me't de kinderen der school deze Operette in te studeeren en dat zij hiermede zijn geklaagd, meent'de voor zitter bij voorbaat reeds te kunnen bevestigen. spreker neemt deze gelegenheid tevens waar, om ons nieuw hooft den Openbare Sphool, de heer v- (1. Graaff, alsmede zijne Echtgenoote een har telijk welkom toe te roepen, het is spreker buiten gewoon aangenaam dat 'zij azin onze uitnoodiging gevolg hebben gegeven. Wij hopen met u 'geachte hee rv. d. Graaff op een pretitige wijze te kunnen Samenwerken en vertrouwen dat de band tusschen u en ons eene zeer hechte zal zijn. Daarna krijgen wij het eerste bedrijf van ge noemde Operette. Het blijkt alras dat zoowel decor, als costumeering, zeer naar behooren isi verzorgd. De eenvoudige aardige liedjes worden op echt kinderlijke wijze gezongen, terwijl door enkelen werkelijk aardig spel wordt gegeven. Na ieder tafereel viel hun dan ook! een uitbundig applaus ten deel. Het is te veel om alles! te noe men, met één tafereel mogen wij echter wel een uitzondering maken. nl. dit: waar de Prinses zich kwetst en door tusschenkomst van de booze Pee in slaap wordt getooverd, alsmede het Ko ninklijk paar en kun gevolg, tevens waar de Prins zijne uitverkorene verlost. Snoezig was het spel hier van enkele kleuters. Als attractie kregen wij in de pauze wederom een rebus op te lossen, opgemaakt en welwillend afgestaan door den heer J. Deutekom te Noord- scharwoude, op één na werd deze rebus door allen goed opgelost en moest tenslotte om de prijzen worden geloot. Verder het tweede bedrijf der Operette, wat niet minder als het eerste op keu rige wijze werd weergegeven. Gelukkig keert zich hierin alles ten goede. De Prins krijgt zijn Bruid en wel met vollen zegen van het Koninklijk paar, het gevolg jubelt, er wondt gezongen, gedansti kortom alles verheugt zich over deze ontwaking. Vooral voor ouders waarvan de kinderen mee speelden ,moet dit wel pakkend zijn geweest. De leidsters werden bloemen aangeboden. Na afloop verkreeg de heer v. d. Graaff het woord en dank te mede namens z'ijne vrouw voor de sympathieke ontvangst en gaf verder te kennen dat er op zijn volle medewerking viel te rekenen, teneinde de samenwerking zoö hecht mogelijk te doen zijn. Be heer G. Engel complimenteert de leidsters met een aardige speech voor hunne moeilijke taak. De Voorz. heeft nog een verdere attractie om de noodige dubbeltjes bij elkaar te krijgen, waar van de opbrengst op het oogenblik niet weergege ven kan worden. Hierna sluiting. NOORBiSCH AR,WO UBE. Sneeuw en Lentejubel. 'Terwijl sneeuw en hagel en ijzige lucht ons a|an ouderwetsche Maartsche buien herinneren, Hoorden wij gisteravond den lentejubel van een vogel in den tuin van de studio (A.V.R.Oi.) te Hilversum. Na een eonoertnr. hoorden wij dit vogelgezang, dat daarna, toen het keeltje zweeg en 'het gezang was verstomd, door den omroeper weid verklaard. Uit den Omtrek HEER HUGO WA AR,Bt Dat de dames-afdeeling onzer gymnastiek-ver- eeniging ,,T.A.V,.Fi.N.'Ui," de oefeningsavonden goed besteed, mag worden afgeleid uit het be haalde succes bij den te Schagen gehouden wed strijd van Holl. Noorderkwartier. „T.A.VE).N.U. was vertegenwoordigd door 10 dames en ieder de zer wist een prijs te behalen. In den len graad behaalden de dames A,. Rus, A. Bakker en Cj. Öostmeijer ieder een len pr. Op Bakker een 2en prijs. i i 1 In den 2en graad verkreeg J. Brouwer een len Tr. Reijne een :2en en A. Slotemaker een 3en prijs. In den 3en graad: M, Bakker en N. Koning iéder een 2en prijs en M, Kout "een 3en prijs. Bo vendien werd en le prijs verworven voor de ver- eeniging voor het hoogst aantal punten. Ook voor den heer Nol, den directeur,'een mooi succes. Door heeren van ,,T.A.V.E.N.U." werd aan dezen wedstrijd geen deel genomen. AGENDA Geref. M. V. „Wees een Zegen". Noordseharwoude. Agenda voor Donderdag '20 Maart '30. Aaltje Leijen. Gew. gesch. Schets 33, 2e ged. Kit van Dijk. Vad. Gesch. B. en,Dj. 1 Gan. 1929. J. V. „Eben Haëzer". Agenda voor Zondag !23 Maart van 68 uur. J. Smit, Geloofsbel. Art. 35 ,,van het H. Avond maal". K. Rus, Vaderl. 9. „Degezegende arbeid van de Kerk", (voorlooperéi Geref. M. V. „Ten arbeid geroepen", Afd. A., Broek op Langendijk. Agenda voor Vrijdag 21 Maart. Tj. Geertsema, Gel. Bel. Art. 2. „Door wat mid del God gekend wordt". J. van SergeGezinsleven. „Eier uw vader en uwe moeder" (Zie B. en Bi. 3 Mei '29). G. Plugboer. Bijdrage. Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U 'S avonds een weinig Purol goed in de huid weg Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel Doos 30-60 eo 90 cc. Tube 80 ct. Bij Apoth «n urogisteo Buitenland DE PAPEGAAIENZIEKTE. Naar de bladen melden zijn er te Potsdam tot dusver zeven gevallen van papegaaienziekte gecon stateerd waarvan drie met doodelijken afloop. """wINTEiT BOVEN HET KANAAL. De draadlooze dienst meldt, dat boven een groot gedeelte der Britscne eilanden winterweer neersent Meer of minder nevige sneeuwval wordt gemeld o.a. bove nnet Kanaal, zoooat oe viiegoiensten wer oen gestoord. Gisterocntend vertrokKen geen vlieg tuigen uit uroyoon, terwijl twee vliegtuigen uit oen gewonen dienst r-arys-Lonoen onmogenjK het Ka- naoi konoen oversteaen en bij de rranscne kust landden, rn net begin van oen miooag toen net weer wat was opgejuaard, staxen verscneidene ma- cnines aisnog net Kanaal over. De scneep vaart In net Kanaal ondervond oven eens vertraging. UITVAART VAN PRIMO DE RIVERA. Het stoffelijk overschot van Primo de Rivera is gisterochtend te Madrid aangekomen. Het werd op gewacht door oen nuidigen minister van Arbeid, alle voormalige ministers der dictatuur en tairyxe officieren. De baar werd in een tot rouwkamer ingerichte wachtkamer geplaatst. De vroegere adjudanten van den generaal betrokken den eerewaent. Van haifacht af werden verscneidene missen ge celebreerd welek tot half negen duurden, waarna het publiek verlof kreeg langs de kist te delilee- ren. Om half tien werden de missen hervat, de laat ste werd om haif elf opgedragen in tegenwoordig heid van den koning en alle ministers. Om elf uur vormde de stoet zich. De Infant Fer dinand, die den koning vertegenwoordigde, opende met de geheele regeering den stoet van rouwdra- genden, welke naar het kerkhof van San Isidore schreed. Langs den geheelen weg stond het garni zoen in een dubbele haag opgesteld en bracht de eerbewijzen. De menigte ontblootte zwijgend het hoofd met het voorbijtrekken van de baar, die in de nationale vlag was gehuld en op een affuit was geplaatst. Nieuwstijdingen HET VROEGE KIEVITSEI. Piet Smul kocht een kievitsei, dat eau jaar ge leden reeds gekookt was, maar de vinder van het eerste kievitsei in Friesland raapte een kievitsei op mét chocolade gevUM. Grappenmakers hadden een ledige dop met chocolade gevuld en dit voor den vinder extra neergelegd. Toen zij hem mede deelden, dat het een grap was, was het ei reeds verzonden naar H. ;M. de Koningin. Gelukkig kon de zending nog worden achterhaald. DOOR ZIEKENAUTO GEDOOD. Gisteren liep een 66-jarige man in het midden van de Spaarndammerstraat waar enige auto's re den, o.a. een ziekenauto komende van de Hembrug. De oude man, blijkbaar door de signalen in de war gebracht, maakte onzekere bewegingen. Dit werd hem noodlotting. Hij kwam onder den ziekenauto en overleed na enkele oogenblikken. DOODSLAG FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT. Het Haagsche gerechtshof heeft heden, uitspraak doende in de zaak betreffende het drama in de Fa- ber van Riemsdijkstraat, den marktkoopman schul dig verklaard aan doodslag van zijn vrouw en hem veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van ongeveer zes maanden preventieve hechtenis, en met bevel tot gevangenneming op grond van vrees van vlucht naar het buitenland. Verdachte was zelf niet bij de uitspraak aanwe- HET CONFLICT IN BE NEDERL. REI9- VEREENIGING. i Naar het „U. D." verneemt, is de commissie onder voorzitterschap van dx de Visser haar werk- j zaamheden reeds begonnen. Allereerst zijn gecon- vooeerd hoofdbestuursleden van de oppositiezijde j en leden van de commissie voor de zee-reizen, j Vergaderd wordt op het hoofdkantoor der N. j R V. te 'sGravenhage. Intusschen duurt de onderlinge oneenigheid tus- j schen bestuurders en leden voort. Eir bestaat in den boezem der vereeriiging verontwaardiging over het feit, dat in het officieele orgaan de ge heele zaak wordt doodgezwegen. Het schijnt, dat op de laatste hoofdbestuurs vergadering de voorzitter, mr. v. d. Flier heeft medegedeeld, dat hij aan het centraal bureau op dracht heeft gegeven, hangende het onderzoek.' behalve het dagelijksch bestuur geen andere hoofd bestuursleden toe te laten. Bovendien moet na de vergadering te Utrecht in een hoofdbestuursvergadering alsnog een motie van vertrouwen in den penningmeester zijn aan genomen, ondanks het protest van sommige aan wezigen, die zulks niet óirbaar achtten, nu de zaak rn onderzoek is. Het schijnt, dat de oppositie overweegt, een nieuwe vereeniging te stichten. Reeds is daarover huishoudelijk vergaderd. JONGE LEEUWEN IN ARTIS. In Artis zijn vijf prachtige, jonge leeuwen geboren, maar jammer genoeg heeft de moeder er het leven bij ingeschoten. Dr. Suiiier, de directeur van „Artis", verzoekt nu of er bezitters van groote, zoogende honden (bijv. herdershond of Duiteche dog) zijn, die in het belang van de moederlooze welpen, zoo'n exem plaar willen afstaan of verkoopen en hem dit zoo spoedig mogelijk willen berichten. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 19 Maart. 84000 kilogram roode kool f5.7011.40. idem door schot f5.30—9.30. 66000 kilogram gele kool f4.60— 8.80. 125000 kilogram deensche witte kool f 1.60 3.30. 9000 kilogram uien fl.401.80. Grove fl.60 1.70. Drielingen f 0.801.30. 2400 kilogram bieten f .901.50. 4U00 kilogram peen f 1.101.40. 20 Maart. 60000 kilogram roode kool f511.70 idem door schot f 610.90. 57000 kilogram gele kool f 7.40 9.70. 12200 kilogram deensche witte kool f 2—3.60. 11300 kilogram uien f 1.401.80. Grove f 1.701.90. Drielingen f 0.901.20. 1425 kilogram bieten f 0.90 I. 600 kilogram peen f 1.401.60. 20 kilogram spruit jes f 17.90—18. NOORDERMARKTBOND. 19 Maart. 12600 kilogram uien f 1.101.60. Drielingen f 1—1.10 Grove f22.30. 96400 kilogram roode kool f5.30— II.20. 22400 kilogram gele kool f6.709.20. 272500 kilogram deensche witte kool f 1.403.20. 3000 ki logram kroten f 1. 20 Maart. 11600 kilogram uien f 1.401.80. Drielingen f 1.10— 1.40. Grove f 1.702.10. 1800 kilwogram peen f 1.60 idem kleine f0.80. 161400 kilogram roode kool f5.70 12.20. 48600 kilogram gele kool f7.2010. 348600 kilogram deensche witte kool f 1.403.60. 1000 kilo gram kroten f0.800.90. WA RA1EIN HUIZEN, 18 jMaart. 117925 Kg. roode kool f 5.8010.80, 2e soort f5.50—9.40, 16.475 Kg. gele kool f7.30—8.80, 2e soort f 5.206.70, '168.975 Kg. witte kool f 1.80—3.20, 2e soort f 0.60—1.60, 7000 Kg. uien fl.601.80, drielingen f0.400,70, grove uien f 1.50—2. 19 Maart. Roode kool le soort f5.70—10.20 idem 2e soort f4.808.30. Gele kool le soort f5.407.70 idem 2e soort f 5.30. Witte kool le soort f 1.50—3.20 idem 2e soort f 0.60—1.50. Uien f 1.20—1.90. Peen f 1.20—1.30 Aanvoer: 42600 kilogram roode kool 10500 kilo gram gele kool 60900 kilogram witte kooi 2400 kilogram uien 1000 kilogram peen. ALKMAAR. Boerenkool f 1.90 per 100 stuks. Gele kool f 6.60 per 100 kilogram. Kropsla f 7.80 per 100 stuks. Prei f 2.90 per 100 bos. Radijs f6.70 per 100 bos. Roode kool f 6.50—11.70 per 100 kilogram. Spinazie f 0.410.68 per bakje. Uien f 1.10 per 100 kilogram. Witlof le soort f 5.507.30 idem 2e soort f 2.204.20 per 100 pond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3