Rechtzaken j ALRMAAR. VOOR DEN KANTONRECHTER. Djeren vriendschap legt geen gewicht in de schaal. De heer Anth. B. groentenhandelaar te Alk maar is in het bezit van een-oude getrouwe trek hond, die is afgekeurd en thans in de schoot! der familie zijn welverdiend otium cumdignitate ge niet. Niettemin is de heer B., alhoewel hij uit pure genegenheid zijn onbruikbaren huisvriend niet naar het befaamde gaskistje of naar de ver werkingsmachine te Barsingerhorn heeft verwe zen, ten strengste gehouden er voor te zorgen dat zijn honcl zich niet zonder belastingpenning o f's avonds na 10 uur tot den morgen zonder gcdeide pp straat vertoont. Em toen nu begin Maart, eensdeels door het breken van de hals- band, anderdeels door verboden deelname aan amoureuze uitstapjes aan 'deze wettelijke eischon niet voldeed, was het zijn zorgzame baas, die de pisang werd en heden tot 2 maal f2 boete of 2 maal 2 dagen door den kantonrechter werd veroordeeld. Kattenmuziek werd nog meer geapprecieerd. Gewoonlijk voelt iemand, van wien wordt ge tuigd dat hij muzikaal is en over een mooi orgaan beschikt ten hoogste gevleid, niet alzoo echter de jeugdige heer Thijs S., 'n 21-jarig visseher en Jan H., 's 17-jarig als koopman zich preseteerend jongmensch, die beiden heden terecht stonden we gens het te Eg-mond aan Zee verwekte burenge rucht om 1 uur in den nacht, van 24 Pebr. Beide jongelieden ,die in gezelschap van nog vele an dere veelbelovende jongemannelijke dorpelingen, dien avond terugkeerden van een te Egmond aan den Hoef gehouden landelijk bal, wezen elke uiting van muzikaliteit beslist van de hand. Juist zij waren de eenigen van "het zingende gezelschap, die rustig liepen te praten en geheel ten onrechte door dé politie werden uitgepikt om voor de zon den van alle anderen te boeten. De rijksveldwach ter Bergsma gaf echter een voor hen minder on schuldige voorstelling van het gebeurde. De poli tie was door een wethouder op het geweldig ge schreeuw, dat de nachtelijke stilte verscheurde en heel aan den Iloef hoorbaar was, attent ge maakt. Wat de heer Th. S. betreft, deze stond niet gunstig gesignaleerd. Hij was een druk café- feezoeker, lastig, weerspannig en beleedigènd. De meèr jeugdige heer Tan II. genoot alsnog een betere reputatie, doch kon toch al als aankomend leerling worden aangemerkt. Deze debutant kroeg van den kantonrechter dus ook een extra verma ning, alvorens hjj Thijs veroordeelde als voorzan ger tot f8 boete of 8 dagen, en Jan II. als korisl f5 boete of 1 week tuchtschool oplegde. Mei het lang verwachte werk komt ook de politie. Een te Alkmaar gevestigde brood- en koek- bakkerij, van ouds ..De Spaarpot", gevestigde heer H. W. B., had gedurende de maand anuari vulgens regel te kampen met zakenslapie, doch kreeg den laatsteii dag dier maand eensklaps nog een flinke bestelling, die echter eenig overwerk noodzakelijk maakte, maar wat door de arbeids wet niet kon worden getolereerd, zoodat agent Staats, die de overtreding mjet 2 knechts, na inge stelde controle constateerde, te dier 7,jJ*e het. ge bruikelijke procesverbaal opmaakte. 'Toen de heer B., na reeds eenige mailen bedenkelijk zijn horloge te hebben geraadpleegd, eindelijk aan de beurt kwam, waren zijn verklaringen echter van dien aard, dat de kantonrechter het noodig oordeelde, zoowel de verbalisant als de twee bewuste bedien den te interviewen, zoödat de heer B. a.s. Vrij dagmorgen zijn bakkerij nog eens vaarwel kan zeggen. Moeder dood en geen plaatsvervangster, die niet op de schoolbanken behoeft te zitten. Het, 48-jarige zeer bescheiden landbouwertje, Arie Sm. te Heerhugowaard, verscheen mét een nederige buiging voor den kantonrechter naar aanleiding van het feit, dat hij op onderscheidene datums in December r.a. cr als huisvader niet behoorlijk voor'had gezorgd, dat zijn 13-jarig en nog het laatste jaar leerplichtig dochtertje Anna der 8e klasse der lagere school had bezocht. Het manneke gaf zijn tekortkoming te dien aanzien geredelijk toe, doch del de ter verzachting mede, dat het meisje na den dood der moedér belast is met de zorg voor het huisgezin met nog twee jeugdige kinderen. Hij heeft nog wel een "20-jarige dochter, docli dit meisje is ziekelijk, lichamelijk en geestelijk achterlijk en was ongeschikt voor huishoudster. Zij is nu in dienst bij een oude we duwe, waar ze feeter gep'laatst is. Thans bezoekt het meisje, zoo goal en zo okwaad als t gaat, weer de school tot Mei a.s. dan is haar wettelijken leertijd verstreken. De kantonrechter nam be langstellend van deze toelichting, die geheel het stempel der waarheid droeg, kennis. Bovendien releveerde mr. Bas.tért nog, dat van verdachte, was aangebracht, dat hij een inkomen van f 30 tot f60 verdiende, doch dat veldwachter Bleijen- daal deze opgaaf kort en krachtig had gekwalifi ceerd als „schandelijk overdreven". Met dit alles rekening houdend, veroordeelde de kantonrechter den tobber tot 2 maal f 2 boete of 2'maal 2 plagen. tffl Doktersverklaring als onzin bestempeld Ook de 53-jarige heer Simon V-, landbouwer te Middenweg Heerhugowaard, stond terecht om dat hij zijn dochtertje Maria, die onder de leer plicht valt, op 7 en 11 December de school had laten verzuimen. De heer VI. beweerde dat dit niet zijn schuld was, maar het kind was onge steld en werd toen natuurlijk thuis gehouden. Toen den heer V. er op werd gewezen, dat. hij in dit geval voor een geneeskundige, verklaring had moeten zorgen, repliceerde de heer V. dat hij waarlijk niet wist hoe hij daaraan moest komen en dat een dergelijke verplichting de grootste on- zin was die je verkoope konne. Jammer voor hem woog die grootste in den handel te brengen onzin nog zoo zwaar ten zijnen nadeele dat een veroor- déeling tot f 5 boete of 5 dagen volgde. Dankbaarheid voor ambtelijke clementie. i De 18-jarige schoenmaker lEj. Th. Oh. te Alk- j maar werd op 30 Jan. op den reeds in avondduis ter gehulden Bcrgerweg aangehouden, zich voort bewegend op een rijwiel zonder brandende lan taarn, terwijl hij in de hand hield een electriscli zaklantaarntje, die een onbeduidend zwak lichtje uitstraalde. Daar deze wijze van verlichting zelfs verboden is. volgde procesverbaal, doch dc verba lisant had de welwillendheid volgens verklaring van Oh., die heden terecht stond, om' hem toe te staan, zijn weg naar huis per rijwiel te mogen vervolgen. De mededeeling hiervan gaf echter aanleiding tot de opmerking, dat de verbalisant een dergelijke faciliteit niet had mogen verleenen. Daar echter verdachte dien avond althans nog eenigen lichtschijn had wéten te ontwikkelen, kwam hij er af met f2.50 boete of 2<Tlageii. Die wet weet van geen vorstperiode. Belast met den bouw eener nieuwe woning, meende, de heer C'. M... metselaar te Heiloo. be vreesd voor komende koudegolf, zich op 8 Febr. te moeten haasten om het open dak Tegen eventu- eele vorstschade te vrijwaren, door het van pan nen te voorzien. Daarvoor waren echter eenige- uren van den wettelijk vrijen Zaterdagmiddag, doch midden onder den arbeid verscheen majoor ►"■Teen, die de overtreding der arbeidswet con stateerden met het gebruikelijke gevolg. De heer Al. erkende natuurlijk, doch bracht zijn bezwaren in en toonde tevens aan dat een der knechts, was de voor eigen rekening werkenden timmerman Piet, Mooij, die zich onledig hield met het beves tigen der panlatten. Rekening werd gehouden met deze verzachtende omstandigheden en de zorg zame metselaar veroordeeld tot, f3 boete of 'j dagen. iDe nienwe danseommissie kan vruchtbaar werk verrichten. De 21-jarige landarbeider Gerard A., te Fg- mond Binnen, had een dansgelegenheid aldaar be zocht, wat eenigermate 'irriteerend op zijn humeur schoen te werken, althans hij gedroeg zich zoo danig, dat de politie hem tot doorloopen aanmaan de. Toen aan dit bevel geen gehoor werd gegeven, volgde natuurlijk een procesverbaal. De kanton rechter gaf zijn ergernis te kennen over de on ordelijkheden die ten platte lande plaats gre pen en meende, met een ondeugende tinteling in het oog, dat het instellen der dansoommissie dooi de regeering zeer nuttig kon worden geacht. De heer A. ontkende onordelijk te zijn geweest en ook niet beschonken. Hij had niet anders gebruikt dan ehampagnepilsNu, meende de kantonrechter sne dig. in zoo'n mengsel van. champagne pils kan kracht genoeg inzitten. Verdachte werd veroor deeld tot i 6 boete of 6 dagen, verklaarde met. deze veroordeeling niet aocoor'd en in hooger be roep te ziillen gaan. Weinig klanten, en die men nog heeft, mag men niet bedienen. Zcp. ongeveer luidde de klacht van den 50- jarigen cafe- en vergunninghouder. Pieter (i. uit Noordscharwoude. welke heer reeds eenige malen in kestbaar conflict kwam met de drankwet en nu weer leréctft stond, omdat hij op 2 Maart Welbewust had getapt aan zékeren heer B., 'n, zoogenaamd doorgerookte bezoeker, die op de zwarte lijst stond en aan wien geen consumptie mocht worden verschaft. De eatéiiouder erkende onomwonden, dat hij den persoon, hoewel wetende dat hij op'de zwarte lijs1 voorkwam, sterken drank had verschaft. Dit zijn echter de beste klanten en de gedwongen ont houding strekt toch niet tot hun verbetering, philnsopheerde de heer G., dus meende als tapper die wettelijk vergunning heeft te mogen tappen, dit tappen ook in dit geval niet 'te behoeven na te laten. Dat echter zijn meening niet de juiste scheen, bleek uit do veroordeeling tot f5 boete of 5 dagen, door den kantonrechter uitgesproken. Op vereerend verzoek herhaalde opvoering van liet drama: Die fiets, de visehkar, de groentewagen en de vischauto. De heer Corn. Sn., vrachtrijder te Alkmaar, bij verstek veroordeeld wegens overtreding der motor- en rijwielwet in casu de aanrijding met een door Aldert Netel bereden rijwiel op 21 Jan. in de I angestraat, was tegen dit vonnis in verzet gekomen en -stond nu in persoon terecht. Hij er kend ede aanrijding, doch gaf de schuld aan de voètrem, dieuisjt brak, toen hij wilde remmen bij het naderen van het rijwiel, dat Jiij niet tijdig had opgemerkt, Ondanks deze toelichting .ge steund door een schriftelijke verklaring van een autoreperateur, werd echter vastgehouden aan de meening dat hij ontijdig de handkar, waarachter hij het van de andere zijde naderende'verkeer tot een gunstig moment "had dienen af te wachten, was voorbij gereden en dus aan het rijwiel geen ruimte genoeg had overgelaten. Niettemin hield de kantonrechter ditmaal Tekening met de plot seling onklaar geworden voetrem en verminderde de opgelegde straf tot f 15 boete of 15 dagen, echter met toewijzing der civiele vordering aan den heer K. Netel, vader van A. ''Netel, thans als bijstand voor zijn zoon aanwezig, tot een bedrag van 4 gulden. Fienige schriftelijke vonnissen betreffende de gein. winkelsluiting. De heer kantonrechter ontsloeg van. allo rechts vervolging de winkeliers Alb. Vf. te Castrieum. A. B. Ie Zuidscharwoude. en O. A.Tüi. te Bergen, ter zake de hen ten laste gelegde overtreding op de gemeentelijke verordening tot verplichte winkelsluiting .ingevolge zijn te dien aanzien opgevatte meening, dat een dergelijke verorde ning .inhoudende een verboden delegatie. Aangezien echter de ambtenaar van het O-M- een andere opvatting huldigt, zal het- instellen van hooger beroep tegen deze beslissingen wel niet achterwege blijven. Nieuwstijdingen ONGEVAL OP DEN BREDASCHEN WEG. Nabij Oosterhout heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee menschenlevens te betreuren zijn. Omstreeks dién tijd reden op den Bredaschen weg drie arbeiders. Het waren de ongeveer 20- jarige Van Mook, wonende te Oosterhout, de eveneens ongeveer 20-jarige Van der Ellshout te Oosterhout en de weduwnaar Strik, allen fa brieksarbeiders, en komende met de fiets van Breda op weg naar Oosterhout. Ter hoogte van het missiehuis jSteyl" passeerden zij de tram van de Zui.derstoomtram-Maatscha.ppij, die in de richting Breda reed. Vermoedelijk konden de drie arbeiders door den röok niets zien en zijn zij legen een uit de tegenovergestelde richting ko- mende auto gereden. Dp arbeiders Van Mook en Van der Elshout waren onmiddellijk dood, 1 de arbeider Strik werd met zeer ernstige verwon dingen opgenomen. Geestelijken uit het missie- huis „Steyl" waren spoedig ter plaatse en ver- leenden geestelijken bijstand, terwijl onmiddellijk de doktoren" Sluyters, uit Teteringen, en Ven Liebergen, itit Oosterhout, gewaarschuwd werden. De zwaargewonde S. werd naar het St.. Igna- tiusziekenhuis te Breda overgebracht. Zijn toe- stand is hoogst zorgwekkend. Be verslagenheid in het; dorp Oosterhout. is groot. j BEUZINE-ONTPLOFFING. i In een werkplaats te Charlottenburg vloog een benzinetank, inhoudende 5000 liter benzine, in de lucht. Verscheidene arbeiders werden gewond, waarvan één zeer ernstig. De materieele schade is zeer groot. Van de benzinetank werd een zij- wand met een oppervlakte van 12 M2. wegge- slagen, terwijl alle ruiten in de omgeving spron gen. De brandweer kon het vuur, dat door de ontploffing ontstaan was, spoedig blussehen. i EEN ONTPLOFFING. Een dertienjarige jongen uit Berlijn vond op straat een kleine blikken bus. Hij nam har op en probeerde haar -stuk te slaan. E;en ontploffing volgde en den jongen werd zijn rechterhand afge slagen. De knal was zoo groot, dat de menselien verschrikt uit hun huizen liepen. De bus bleek met kruit gevuld te zijn. Binnenland TWVEEDiE kamer. I WIJZIGING ARBEiEDpWET. Dc heeren Drop e.s. hebben eenige amendemen ten ingediend op liet wetsontwerp tot wijziging- van de Arbeidswet 1919. De bedoeling van het eerste, art. 20 betreffende is, geen verlengden werkingsduur van vergun- i ningen tot overwerk in spoedeisehende gevallen toe te staan, voorts om ook den tijdsduur, gedu rende welken een machtiging vaii kracht is, niet te verlengen. I Het tweede wil van art. 52 laten vervallen de alinea: in den tweeden volzin van het zesde lid wordt in plaats van op 24 dagen gelezen op zestig dagen. Immers ,de bestaande termijn voor de werking van bijzondere vergunningen van art. 52 wordt voldoeende geacht. Een amendement op art. 7 heeft ten doel, het. toezicht op de uitvoering en de naleving van de Arbeidswet over te laten aan de ambtenaren van de arbeidsinspectie. j i I

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4