Vergaderingen Pierre Seccone Binnenlandsch Overzicht VERGADERING VAN DEN BOND VAN BE- GRAFENISVEREENIGINGEN OP DONDER DAG 20 MAART 1930 IN HET GEBOUW „CONCORDIA" TE NOORDSCHARWOUDE. Aanwezig waren de 11 aangesloten af deelingen. De voorz., de heer P. Kramer heet. in zijn ope ningswoord in de allereerste plaats dé afgevaardig den van de opgekomen afdeelingen hartelijk wel kom, en spreekt daarbij den wensch uit, dat de besprekingen in geanimeerden toon zullen worden gevoerd en alles mag zijn in het belang van den bond en in dat van de leden in het bijzonder. Dat wij elkander mogen steunen in dingen waar het de afdeelingen betreft, waarom het goed is dat wij elkander weer eens ontmoeten en dat het doel weder mag worden bereikt, waarnaar gestreefd wordt. Na no geen woord van welkom aan de pers, wor den door den secretaris, den heer L. Molenaar, de notulen van de vorige vergadering gelezen, die on veranderd worden goedgekeurd. Naaiy aanleiding van de notulen zegt de heer de Jong van Heerhugowaard, dat het begraven per auto, toch een interne aangelegenheid van de ver- eenigingen is, en hierin door den bond niet dwin gend kan opgetreden. De voorz. antwoordt bevestigend, maar voegt er aan toe, dat voor Langendijk en Sint Pancras een contract is afgesloten met den heer Wolfswinkel, en het is goed dat men dit zooveel mogelijk hand haaft, waar het doel en streven is om zooveel mo gelijk bij paarden bespanning te blijven. De secretaris ontvangt hierna nog een woord van dank voor de accurate samenstelling. Punt 3 geèft aan rekening en verantwoording door den penningmeester. Door ernstige familie-omstandigheden ten hui ze van den heer Jb. Kramer kan deze niet aanwezig zijn en wordt diens taak vervuld door den heer Jb. Kroon van Zuidscharwoude. Inmiddels worden nog de heeren Wolfswinkel en Kllnkert door den voorz. welkom geheeten. Uit het hierna voorgelezen finantieel verslag blijkt, dat aan contributie is ontvangen een be drag van f170 Voor de verzekering van het perso neel een bedrag van f89.60, terwijl de uitgaven voor de verzekering hebben bedragen f 100.25, zoo- I dat hierop een nadeelig saldo is van f 11.35. j In totaal is ontvangen een bedrag van f259.60, hebben de uitgaven bedragen f231.92, zoodat het j voordeelig saldo bedraagt f27.68. Gevoegd bij het I voordeelig saldo van het vorig Jaar geeft een to taal bezit aan van f243.15. In verband met den vertrektijd van de afgevaar digden van Sint Pancras zal na afhandeling direct punt 8 behandeld worden: nl. aanvulling der sta- tutne op artikel 25. Door de vereeniging Noordscharwoude wordt ge rapporteerd alles in volkomen orde te hebben be vonden en wordt de rekening onder dank aan den Penningmeester goedgekeurd. Hierna komt in behandeling het punt 8, dat als volgt luidt: ging mag zijn, wij zijn allen leden van den bond, en hebben van dit standpunt de zaak te bekijken. En wanneer men werkelijk bezield is met de ge dachte om deze kwestie, die in de vorige jaarverga dering reeds zoo breedvoerig is besproken, te over bruggen, en wanneer men het begrip bond en neutraliteit verstaat; dan is er niets meer op te lossen of te overbruggen, dan is de zaak reeds voor elkander. Wat de motieven van Heerhugowaard en Hens broek zijn, daar wil ik mij niet in verdiepen, maar ■zpo men werkelijk de belangen van het groote geheel op het oog heeft, dan moet men ook anders denkenden overnemen. Maar we staan thans voor het feit, dat Heerhu gowaard en Hensbroek die leden niet wenschen te aanvaarden. Daarmee moet rekening gehouden worden ten opzichte van de r.k. leden. De Bond heeft echter tot taak ook voor hen te zorgen. Ook zij komen eenmaal te overlijden. En zij hebben evenveel recht op een begrafenis, als deanderen, een begrafenis' uitgevoerd op een wijze die steeds gebruikelijk is. Om nu te trachten het verband te handhaven, zou ik wel willen voorstellen, dat bij verhuizing van r.k. leden naar die plaatsen, deze door den bond worden overgenomen en bij overlijden dooi den bond worden begraven. De heer Gayaard van Nieuwe Niedorp is het volkome nmet oen heer Keizer eens. Wanneer de bond neutraal is, dan moeten ook die leden worden overgenomen. En de bond is neutraal, dus kan ie dere vereeniging toetreden. Daarom ben ik het ook met den heer Keizer eens dat deze leden bij overlijden door den bond worden begraven. Ook de afdeeling Wieringerwaard kan zich hier mede vereenigen. Nog wordt ooor verschillende sprekers, de zaak van alle kanten bezien, waarna door de afdeeling Sint Pancras het volgende voorstel wordt inge diend: „De katholieke leden die van een andere afdeeling naar Heerhugowaard of Hensbroek verhuizen, blij ven lid van de vereeniging van waar zij vertrok ken. De eventueel meerdere kosten van begraven van dat lid komen voor rekening van den bond." Na een korte onderlinge bespreking wordt het bestuursvoorstel door het bestuur ingetrokken en wordt het voorstel van Sint Pancras in stemming gebracht. Met de stemmen van 9 afdeelingen voor, en 2 te gen, die van Zuidscharwoude en Nieuwe Niedorp, wordt het voorstel van Sint Pancras zooals dat Is ingediend aangenomen. De voorz. verheugt er zich over, dat men ten slotte tot afhandeling van deze kwestie is geko men. Tot kascommissie voor 1930 worden aangewezen de afdeelingen Zuidscharwoude en Broek op Lan gendijk. Hierna wordt aan den sceretaris gelegenheid ge geven tot het uitbrengen van zijn jaarverslag, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: Wanneer een aangesloten vereeniging verhuist naar het gebied eener mede-aangesloten vereeni ging en deze dit lid in verband met de Statuten of reglement niet kan overnemen, dan wordt dit lid als persoonlijk lid door den bond aangenomen. De Bond int dan de contributie. Bij overlijden va nzoodanig lid wordt de begrafe nis uitgevoerd door de vereeniging ter plaatse. Is de reeds gestorte contributie niet voldoende tot dekking der kosten hiervarf, dan wordt het ont brekende aangevuld uit de kas der vereeniging, welke dit lid om bovengenoemde reden niet kon toe Door den heer de Jong wordt namens Heerhugo waard hierop een amendement ingediend, dat wil, dat bij overlijden van een zoodanig lid de in de bondskas gestorte contributie wordt aangevuld door de vereeniging ter plaatse waar het betrok ken lid woont tot het bedrag van een gewone be grafenis. Dit bedrag is ter beschikking van de be trokken familie, die dan kan zien hoe men de begrafenis wil uitvoeren. Daardoor zijn de vereenigingen vrij of zij be graven zullen of niet. Door den heer Gunder wordt namens de afd. Hensbroek gezegd, dat dege zich daar niet mee kan vereenigen, wat betreft het aanvullen uit de vereenigingskas. Ter verduidelijking deelen wij hier mede, dat deze beide genoemde vereenigingen geen katholie ke leden van andere vereenigingen overnemen. Door den heer Booy van Sint Pancras wordt ge zegd, dat bij hen op de algemeene vergadering is gesproken over de neutraliteit van den bond. De afgevaardigden hebben van de alg, verg. vrij mandaat gekregen en misschien vinden zij aan stonds aanleiding zich van den bond af te schei den, mede met het oog op het feit, dat hun vereeni ging een gemengde vereeniging is. Ons aller wensch is echter wel dat er vorm ge vonden kan worden waardoor de bond in zijn ge heel kan blijven bestaan. Wat de aanvulling van Heerhugowaard betreft, ook deze levert bezwaar op, en kan Sint Pancras zich daarmede dan ook niet vereenigen. Deze af deeling wenscht de neutraliteit van den bond te handhaven. De heer J. Keizer, afgevaardigde van Oudkar spel, zegt, dat zijn afdeeling wel met het be stuursvoorstel kon meegaan, maar naar aanleiding van deze kwestie wenscht hij toch ook nog iets in het midden te brengen. Wanneer wij deze zaak van een zuiver neutraal standpunt bekijken dan moeten wij weten, dat wij hier niet zitten voor sekten, voor bepaalde politie ke richtingen of vóór een religieuse overtuiging. Onverschillig wat men is, hoe een ieders overtui- Gedenkschriften van een Commissaris van Politie. IS) Achter die van schaduw gevormde diepte is verval, verlatenheid, ellende, ouderdomM usse- line was daar nog nietwaarschijnlijk dacht zij er zelfs niet aan dat haar leven ooit zoo somber zou kunnen worden. Overigens had zij geluk ge had, en, wij herhalen het, zij was een goede meid. Zelfs zou zij, zeide men, eens oprecht bemind hebben. Dat was lang geleden, en zij herinnerde, 'tzich misschien niet- meer. In allen geval, 't kwam er niet op aan. Die met haar verkeerden bekreunden zich niet om haar verleden. "Wat zij van 'haar verlangden was hetgeen zij thans bezat en dat schonk zij met de grootste los heid. Hedenavond was er dus receptie bij Mousseline. Te negen uren brandden de liehtkroonen, zoo wat overal stonden speeltafeltjes en in het salon wachtte een arme drommel van muziekmeester aan de piano gezeten tot men hem wilde verzoe ken het sein voor den wals of "de polka te geven. Om de waarheid te zeggen "danste men weinig bij het 'jonge dametje, maar daarentegen speelde men er veel- Mijnheer de Voorz-, Vergadering. Thans is weer een jaar verstreken, en rust op mij de plicht, een overzicht te geven van de werkzaamheden van den Bond, waaraan ik gaarne wil voldoen, maar voorwaar om een jaarverslag van dezen Bond te maken is zeer moeielijk, ge zien de weinige werkzaamheden welke de Bond heeft te verrichten, het is meestal een jaarverga dering. met twee of drie bestuursvergaderingen, net naar gelang er op touw moet worden gezet, zoo hadden wij het vorig jaar, het punt verzeke ring te behandelen, wat nog al wat stof heeft doen opwaaien, en nu weer de neutraliteit van 1 den Bond, en zijne afdeelingen. Ook dat geleek eerst weer een zware strijd te moeten worden, j doch dit werd door de afd. Heerhugowaard tot een goede oplossing gebracht. Hm wanneer de toen aanwezige it, den heer De Jong op de eerder ge" houden bestuursvergadering hadden begrepen, ze- j ker eerder tot een oplossing waren gekomen," tenminste wanneer het bestuur van Heerhngo- j waard, met het voorstel-De Jong genoegen kan nemen, wat. de heer De Jong straks zeker wol bekend wil maken. i Vergadering, zooals u ziet, prijkt op ons con- vocatiebiljet, 1 2de Jaarvergadering, dus zal de. Bond spoedig 12i/g,jaar bestaan hebben, nu is het niet mijn bedoeling, dien dag feestelijk te vieren, inaa rgezien het nut van den Bond, zou ik dien' j i dag toch niet stilzwijgend voorbij willen gaan, 1 door bijvoorbeeld dien dag een Bestuursvergade ring te houden of een algemeene vergadering, toe gankelijk voor alle leden van de afdeelingen. Mochten er onder de aanwezigen zijn, die hierover straks iets willen voorstellen, dan is de voorzitter gaarne bereid die in ontvangst- te nemen. Door het Bondsbestuur zijn dit jaar twee be stuursvergaderingen gehouden en 1 algemeene ver gadering, terwijl het Dag. bestuur vier maal bij elkaar kwam, voor besprekingen aangaande den Bond. In enkele afdeelingen is een kleiiue wijziging gekomen in het personeel en het bestuur. Klach- ten kwamen er ook voor deze vergadering niet in, wel een bewijs dat de afdeelingen allen "naar genoegen hun taak vervullen. Ook is er van den heer Wolfswinkel geen be richt tot verandering ingekomen, zoodat het con tract weer stilzwijgend voor een jaar is verlengd. Door de afdeeling Wieringerwaard is pok oen automatisch toestel aangeschaft, terwijl dezelfde afdeeling heeft besloten haar personeel te ver zekeren tegen ongevallen, welke 1 April alsdan i Tegen tien uren begonnen eenige dames te komen. Mousseline ging ze te gemoet en met de bekoorlijkste beleefdheid hield zij de oer van haar huis op. Daar het gerucht verspreid was dat de baron de Poll geruïneerd zou zijn, wilde'men zien hoe het dametje zich houden zou. Plotseling verhief zich een luide, kreet in de voorste vertrekken, en een oogenblik later zag i ingaat, daar op dien datum het jaar begint Tenslotte wil ik u nog onder de oogen brengen de rapporten der afdeelingen, voor zoover ze mij zijn opgegeven, van de thans elf aangesloten vereenigingengen. en waarvan het ledental -be droeg in 1929: St. Pancras 1202, Broek op Langendijk 913, Zuidscharwoude 534, Noordscharwoude fOTJOud karspel 688, N. Niedorp 856, Schoorl 738, Hens broek 217, St. Maartensbrug '1168, Heerhugo waard 548, Wieringerwaard 360, vorig jaar geen opgaaf ohtvangen. óver 1928 bedroeg het ledental resp. 1210, 8 90, 535, 4.10, 682, 831, 616, 214, 1222 en 546 In totaal in 1928 7156 leden,iin 1929 7628 leden, dus over de 11 afdeelingen een vooruitgang van 112 leden. In 1929 werden in totaal 205 begrafenissen uitgevoerd, en wel als volgt: St. Pancras31, waarvan 19 leden en 12 niet- leden. Broek op Langendijk 27, 10 leden en 17 niet-leden. Zuidscharwoude 19, 3 1. en 16 Noordscharwoude 10, 6 leden en 4 n.-l. Oudkar- spel 14 4 1. en 10 niet.-leden. N. Niedorp 15, 3 lieden, 7 niet-leden. Schoorl 23, 15 leden en nijet-leden. St. Maartensbrug 43, 22 leden en 21 riiet-leden- Heerhugowaard 7, 1 lid, 6 niet-1 Wieringerwaard 10, 3 leden en 7 niet-leden. Hens broek 6, 2 leden, 4 niet-leden. In totaal hadden or dus 205 begrafenissen plaats; waarvan 93 leden en 112 niet-leden. Het vorige jaar was het aantal 157 begrafe nissen, 80 leden 77 niet-leden. Wanneer wij zoo het aantal begrafenissen na gaan, bemerken wij dat het groote aantal inge zetenen nog geen lid zijn onzer afdeelingen, maar aangezien er geen begrafenissen meer worden uit gevoerd zooals vroeger, behoeven wij er bij de ingezetenen niet op aan te dringen, om lid van onze vereeniging te worden, daar een niet-lid een voordeelig saldo afwerpt en een lid een na deelig. Zoo zijn wij dan tot de finantiën genaderd, waav ten slotte de geheele zaak op drijft. In 1929 bedroeg dit: St. Pancras f335.56, achteruit f 73.80, Broek óp Langendijk f1615.51, vooruit f23.27, Zuid scharwoude 1'4667.44, vooruit f 198.55, Noord scharwoude f955.64, vooruit f79.49. Oudkarspel f 1604.52, vooruit f370.88, N. Niedorp f 1846.51 vooruit 'f 242.89, Schoorl f 0.Heerhugowaard f634.31, vooruit f 388.77, ISt. Maartensbrug f 597.42, achteruit f484.98, Wieringerw. f621.85 Hensbroek f256.48, achteruit f 35.53. In totaal over 1929 f 13113.39. Over 1928 bedroeg dit resp. f409.36, f1592.24, 1 1468.89, f876.15, f 1233.64, f 1603.62, f325 f245.54, f 1082.40, f292.01. In totaal f12128.85. Alzoo over de elf afdeelingen een vooruitgang van i' 984.54. Mijnheer de voorz., vergadering, zoo zijn wij dan aan het eind van de rapporten gekomen, en hoop, dat ik de getallen en cijfers voor ieder bevredigend heb opgegeven. Mogen wij in ons ledental een kleine achteruit gang const ateeren, zoo verheugen wij ons zeker, dat wij in de finantiën over het algemeen een goede vooruitgang kunnen boeken. E,n hiermede wil ik mijn jaaroverzicht eindigen, de wensch uitsprekende dat, wanneer zoo aan stonds punt 8 onzer agenda verder wordt afge werkt, wij daar een goede oplossing voor mogen vinden, opdat geen afkeuring in den Bond plaats zal vinden. De secretaris notvnagt het applaus der vergade ring en een woord van dank van den voorzitter. Decontributie voor het jaar 19,30 blijft op de be staande regeling gehandhaafd. Van de gelegenheid tot toetreden als lid van den bond behoeft geen gebruik te worden gemaakt, daar geen niet-aangesloten vereenigingen aanwe zig zijn. Hiermede is men genaderd tot de rondvraag. Ook deze levert geen stof tot bespreking op, waar om de voorz. tot sluiting der vergadering overgaat. Hij doet dit met in de eerste plaats hartelijk dank te brengen voor de ondervonden medewer king. Reeds eenige jaren verkeerden wij op onze ver gaderingen in netelige posities en ook nu weer was dat het geval, edoch, ongedacht zijn wij tot een goede oplossing gekomen. Van harte hoop ik, dat wij voortaan gezellig zul len vergaderen en wij verschoond blijven van deze kwesties. Altijd wanneer ik de afdeelingen zie, kunnen wij ons vergenoegen dat ons werk met dezen zegen wordt bekroond. In onze streken staan wij zelfs in vele gevallen boven de begrafenissen in de steden. Wat de paardenbespanning betreft, deze wijze van begraven is meer indrukwekkend dan per auto. Daarom hoop ik ook dat hier het begraven met paardenbespanning zal blijven voortbestaan. Tevens hoop ik, dat de heer Wolfswinkel op den door hem ingeslagen weg zal voortgaan, want uw werken wordt gewaardeerd Dank wil Ik u brengen dat door u niets wordt nagelaten om de begrafenis zoo net mogelijk uit te voeren. Door den heer Klinkert wordt alles gedaan om den Bond tegemoet te treden. In de mobilisatie hebt ge u er voorgespannen en thans wordt er met roem over uw werk gesproken. goud en de banknoten leefde in de speelhuizen, waarvan hij de dagelijksche bezoeker was. Nauwelijks had hij bij Mousseline zijn intrede gedaan, of alles veranderde van aanzien, en de grootste levendigheid verspreidde zich aan alle zijden. 1 Hector was een echte Parijsche jongen, leven dig, vurig, grappig, lichtzinnig, met afgrijzen de men in het salon een groot elegjant jonkman j akelige vooruitzichten des levens van zich af verschijnen, begeleid door een wezenlijken stoot wecrend en aan het zijne slechts die bezigheden van vrouwen. 't.Was Hector Beaulieu. Hector, een nauwelijks 25-jarigei Cocodes, een losbol, die sedert hoogstens twee jaren zijn dagen en nachten ten offer bracht aan e&h leven van ver maak, van spel en van allerlei buitensporigheden. In die twee jaren had Hector het van zijn vader geërfd vermogen, ongeveer tweemaal honderd dui zend francs, verkwist. Hij had go wed, gereisd, gespeeld, zoodat hij zich op een 'fraaien dag ge heel geruïneerd zag. Daar hij overigens een moedi ge jongen was, dacht hij er een oogenblik aan, zich het leven te ontnemen, en hij' zou zijn voor nemen uitgevoerd hebben, zoo er niet iets ge beurd ware, dat er hem plotseling van had doen afzien. Wat was dat? We zullen het aanstonds weten. Zeker is het, dat den vólgenden dag, na oen oogenblik gedacht te hebben over hetgeen hem nu tc doen stond, hij zich opnieuw aan het los bandig en dwaas leven overgaf, -dat hij geleerd had, en nog rorrekeloozer dan \rxoeger nyet het gevende, welke het koude nvermaken. Zoodra hij in de zaal was, nam hij aan de'speeltafel plaats en bevond zich tegenover Colonna. B'e twee mannen begroetten elkander. „We willen dan weder beginnen zei Hector op blij moedigen toon. „Zooveel ge wilt," antwoordde Colonna. ..Aangezien den loop dien ik genomen heb, moet ik toch wijs genoeg zijn er een stokje bij te steken." ,|Zoo ge wilt, laten wij het er bij blijven." „Wat! eergisteren avond hebt ge tien duizend francs van mij gewonnen; 'tis niets meer dan billijk dat ge me revanche geeft." „Om hoeveel spelen wij „Zie hier een banknoot van duizend." Colonna nam de kaarten af; Hector deed het na hem; zijn partner nam ze opnieuw; en ein- itelijk begon de partij. Aanvankelijk was de for tuin Hector gunstig, ien in minder dan tien minu ten stapelde het goud zich onder zijne handen op, zonder dat hij er veel acht op sloeg. Maar het Ook van u hoop ik, dat u op den ingeslagen weg zult doorgaan en de vereenigingen zich gaarne zul len verplichten bij hem de kisten te bestellen. Ik hoop dat de afgevaardigden met moed naar hun afdeelingen zullen terugkeeren, om het begon nen werk voort te zetten, om datgene te doen, wat den bloei der afdeelingen kan bevorderen. Een prettige, aangename tijd. Een on- eigenlijken winter achter den rug, een mooi voorjaar, geen achterstand in de natuur. Lente! schoonmaak! Lichtelijke overdrijving. Ende desespereert niet! Behoud van natuurschoon. Reclame niet »de eenige, die het natuurschoon bederft. Wat de P.M.E.M. wil doen. De „Rats- keller" te Utrecht, die er mag zijn. Groo te belangstelling. Het publiek maakt „qeue". Nederland op de Antwehrsche tentoonstelling. Wat beteekent een naam .Nederland" en „Pays Bas." Belgische ontstemming. Internationale beleefd heid. Gebrek aan nationale waardigheid Het „Hollandsche" menu. Gaat Prin ses Juliana nog niet naar Indië? We leven in een gelukkigen tijd, een alleraange- naamsten tijd. De winter, die gigenlijk in den wa ren zin des woords geen winter was, achter den rug En tengevolge van den oneigenlijken winter geen achterstand in de natuur, geen bevroren planten, bloembollen of knollen, zooals verleden jaar, toen zoo menigeen bijvoorbeeld zijn dahliaknollen toch maar in de ngrond zette. Je kon nooit weten of ze het toch nog niet deden. Maar, de meeste deden het niet. Geen bevroren aardappelen, integendeel een overvloed van goed bewaarde en zeer goedkoo- pe aardappelen, goedkoope eierën, en wat al niet en bij dat alles de lieve Lente, die in het eind de zer week haar intrede doet, officieel tenminste. Een prettige tijd, waarin het een wellust kan en moet zijn voor menige huismoeder aan den schoon maak te denken, die, naar het oordeel der kleinste helft van het beschaafde menschdom, het man nelijk deel, jaarlijks weerkeerende plaag, van de noodzakelijkheid van welke mannen nu eenmaal „geen verstand" hebben. Mannen, die naar be kend is in de bewering dat de zolder „zwart" en de gordijnen heelemaal „doorgerookt" zijn, lichte lijk overdreven vinden, al zal de ervaring wellicht velen geleerd hebben dat het maar het beste is bij de huisvrouwelijke ontboezemingen inzake zwar te zolders en doorgerookte gordijnen er maar het zwijgen toe te doen en middenin den sehoonmaak- chaos maar aan Jan Pietesrzoon Coen te denken in het bijzonder aan zijn uitspraak: „ende desespe reert niet." Maar over dat alles heen zien we den lieven zomer van wiens komst door dier en plant dagelijks getuigd wordt al is het dan nog maar Lente. Er wordt in ons land, gelijk in zoovele verschil-' lende toonaarden geklaagd over de schending van het natuurschoon. Voor een belangrijk deel komt die schending op rekening van de dikwijls ontsie rende reclame in velerlei vorm. Evenwel is het niet alleen de reclame die In zoo menig stukje natuur schoon het nuchtere, zakelijke stelt naast het po ëtische dat van ouds den zanger insplreerde.Wie zal een malsche wei bezingen, een malsche wei ge stoffeerd met het puikje van ons Hollandsch vee wanneer daar uit het welig groen een of ander onsmakelijk reclamebord schijnt op te schieten, dat in sprekende kleuren de aandacht vraagt voor een mogelijk zeer nuttig artikel, dat ondanks zijn nuttigheid in staat is elke poëtische aandoenning te verjagen? Niet alleen de reclame. Industrie en de toepassing der technische weten schap dragen het hare bij. En zoo is er geklaagd over de ontsierjng va nhet landschap door de hoo- ge masten noodig voor den bovengrondschen ka bel. Wat het behoud van het natuurschoon ten goede komt het zal een beetje te veel gevergd zijn en vermoedelijk moeilijk uitvoerbaar, al wat de natuur ontsiert maar onder den grond te laten verdwijnen. Wij Hollanders met onzen voor een deel zeer slappen bodem kunnen ons de weelde va nhet ondergrondsche niet veroorloven wat voor al met het oog op het verkeer zeer te betreuren is. In ons „uit wier en dras geweld" landje, zijn we hier en daar al blij als de boel niet uit eigen be weging het ondergrondsche zoekt. Men denke even aan de spoordijkverzakkingen op de lijn Rotterdam Gouda. Schrijven we over „ondergrondsch" den ken we aan den pas geopenden „Ratskeller" onder het Utrechtsche stadhuis, een navolging van den Ratkeller" te 's-Hertogenbosch en vele buiten- landsche. Ja, de grijze bisschopsstad heeft, juist in de dagen van de opening van de Jaarbeurs haar Ratskeller" gekregen, die men heel op zijn Hol landsch stadskelder zou kunnen noemen, maar dat klinkt natuurlijk in onze Hollandsche ooren niet lang zoo goed. „Ratskeller" dus. Onder het stad huis. De Utrechtsche mag er zijn. En de Utrechte naren hebben reeds dadelijk getoond het nieuwe be zit te apprecieeren. Bij vele tientallen werd door de belangstellende gemeente „qeue" gemaakt aan den ingang. Uit den aard der zaak heeft de „Ratskeller" iets kelderachtigs, dat spreekt. Maar het ongewone trekt den mensch en de wetenschap, dat boven den .Ratskeller" de vroede vaderen zoo af en toe bij elkaar komen om in alle eendracht en gemoede lijkheid de zaken van het algemeen belang te be hartigen zal menigeen met meer genoegen en met meer smaak doen genieten van het vele, dat in de sufferant gebouwde gewleven van den „Rats keller" aan de elkaar verdringende bezoekers en bezoeksters geboden wordt. Ons land neemt deel aan de dit jaar ter gelegen heid van de honderdjarige Belgische onafhankelijk held te Antwerpen te houden tentoonstelling. Dat ont land dit doet, moge wellicht al als een bewijs gelden dat wij Hollanders vrij zijn van het gevoel van rancune met betrekking tot de gebeurtenissen geluk nam spoedig een keer, en in even zoo korten tijd ging alles wat hij gewonnen had en alles wat hij bij zich had in de handen van zijn tegenpar tij over. Öhde rdegenen die met levendige belangstelling het spel gadesloegen, bevonden zich de hertog en Raymond, die binnengekomen waren zonder dat iemand hen opgemerkt had. Voornamelijk nam Raymond veel vermaak aan dat tafereel. Het oprecht en innemend gelaat'van Hector had hem reëels dadelijk behaagd, en hij gevoelde een wezenlijk verdriet toen 'hij hem, na alles verloren te hebben, de tafe lzag verlaten, „Wie is die jongeling?" vroeg hij den hertog de Palmares. „Men heet 'hem Hector Beaulieu," antwoordde deze. „Is hjj rijk?" „Hij is totaal geruïneerd." „Hij speelt evenwel grof." .jZieker, en gij ziet dat hij met kontanten speelt." „Hij heeft dan andere hulpmiddelen „Niet de minste" „Verklaar mij dan hoe hij aan 't goud komt, dat hij hier mét volle handen wegwerpt. De hertog dacht een oogenblik na vóór op deze vraag te antwoorden; maar misschien onwille keurig tot 'cene vertrouwelijke mededeeling over gehaald, voerde hij Raymond naar een vensternis. „Hector's verkwisting," zeide hij, „is natuur lijk én gemakkelijk te verklaren, en ik zal u deze

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4