Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 36 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 25 MAART 1930 39e Jaargang Bureel Mscharwoude. Stemmingsbeeld -n Groentenland aan NIEUWE 5 LAÏGEDIJKER DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSSAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. We zijn in de lente, en zeggen desondanks: best koolweer. En daar is voldoende reden voor, er waait een stevige bries uit 't Oosten, zoo friseh, dat ge er op de fiets traan-oogen. van krijgt. De kool rot niet half zoo hard, dunkt me, als in Januari De koolveilingen mag je op vandaag be kijken; leek het in December en Januari dat er geen goede producten in Groentenland aanwezig waren, alsof zoowat de heele aanvoer uit door schot kanker en zwakke exemplaren bestond, nu is het anders. Aan de veilingen ziet men 'n praehtproduct, dat de oude roem van den Lan gendijk handhaaft. 'tls vaak 'n lust voor de oogen, die prachtkool. keurig gestapeld, gesorteerd als Amerikaansehe appelen, zoo gelijkmatig, de diverse veilingen te zien passeeren. In dit verband moet me een opmerking van 't hart. Mij heeft de tegenstelling getroffen, tus- sehen de kool, die geveild en vele partijen, die uit de hand worden verkocht. Valt op geveilde kool gemeenlijk niets te zeggen, geheel anders staat het met menige partij uit de hand gekocht. Om zeker te gaan, heb ik 't oordeel over dit verschijnsel van bevoegde beoordeelaars gevraagd. Onomwonden gaf men mij toe: het verschil is vaak groot. Komt men buiten den Langendijk, dan is het verschil in de meeste gevallen nog meer zichtbaar. Meermalen wordt er ook aanmerking op gemaakt, en dan is het typisch de bemerkin gen der bouwers te hooren. Ik heb de kool zóó en niet anders verkocht, luidt vaak de tegenkan ting der leveranciers. Zóó beteekent op goed Langendijks kladdig en onregelmatig gesorteerd. Nu weet men in 't algemeen mijn standpunt in zake de boninen, neen heb geen vrees, dal ik over dit oervervelend onderwerp, zoo afgezaagd als 't al is, nog ga schrijven. De ervaring heëfl mij van de juistheid van de bekende regel nog te meer overtuigd: veilen moet algemeen regel, ver koop op bon of zonder bon hoe langer hoe meer uitzondering worden. Menige bouwer zou zich wel tienmaal bedenken, met eenzelfde partij ter veiling te komen, die hij met een onverstoorbaar gezicht als uit de hand gekocht levert. 'kHerinner me een uitlating van een afgevaar digde uit Opperdoes ter vergadering van de Pro vinciale Commissie uit de tuinbouwveilingen uit Noord-Holland, die wees op het zbo veelvuldig voorkomen van verkoopen in de koolschuur. Die man heeft gelijk, er is op dit gebied nog goed werk te doen. Het stapelproduct buiten den Lan gendijk wordt nog veel te veel buiten de veilin gen om verhandeld. Men staat blijkbaar nog wat vreemd tegenover het koolvellen, me dunkt, er is hier werk voor de verschillende veilingsbe- sturen- 'tls lente, schreef ik. Aan 't weer zou je het, anders niet zeggen, doch or zijn andere teekenen die op wisseling van het jaarseizoen wijzen. Staan daar niet 'de rieten hekken'ter beschutting van vroege aardappelen en wortelen En ziet men 's avonds tegen zessen de bouwers niet van den akker terugkeeren in hun schuitjes, en in de vaar tuigen leege aardappelbakken De akkertijd is er, je ziet het 's morgens aan het veilingsbezoek. Van groote volte is geen sprake meer, de bouwers gaan naar "t land. 'tWordt voorjaar, vandaag zag ik te Noord- scharwoude nog een onmiskenbaar teeken er van- 't: Was middag, 12 uur, tal van bouwers zag ik loopen met een lekkend „buultje", precies 'n knik kerzak. Wie geen vreemdeling is in ons goede Langendijk, behoeft naar den inhoud dier zakjes niet te vragen, 't Is koolzaad, door de diverse heeren van den Plantenziektenkundigen Dienst,' en hun helpers, met germisan ontsmet. Voor den arbeid dezer „ontsmetters" heb ik naast belangstelling geen geringe waardeering. Dit werk is slechts een gering deel van het vele, dat zij in het belang van den tuinbouw ver richten. Vergeten we toch niet, dat dit werk geheel be langeloos wordt gedaan. Ben ik juist ingelicht, dan worden de kosten, aan ziektebestrijding on afscheidelijk verbonden, alsmede die 't gevolg zijn van proefnemingen, door de tuinbouwver- eénigingen gedragen. Komen de correspondenten van den P. IJ. in vergadering bijeen, meestal in een café, dan zijn ze in de'gelukkige omstandig heid, zelf de verteringskosten te dragen. Daar hoor jo niet over mopperen, geen gedachte van. Er is nog ambitie voor 't vak,'er zit nog poëzie in 't werk. Met interesse lees ik altijd de verslagen, die namens de correspondenten van dien „P. DC' worden uitgebracht. Met de prijzen voor de denen is het niet mee gevallen 't ging vorige week zoo mooi, al f 3.50 per 100 Kg. Plots trad reactie in, waarschijnlijk veroorzaakt door allicht te ruimen aanvoer van dit produet, alsmede door een te kort aan manden en kratten. Te Warmenhuizen is b.v. kool ge pakt, vier tot vijf dagen te voren geveild. Toon 't al te erg begon te worden, de bouwers te lang op lossen moesten wachten, is er heel wat kool losgeladen naar de havens verzonden, in de ver onderstelling, dat het makkelijker zou vallen daar fust op te doen. Dat schijnt tegengevallen te zijn, want naar ik vernam, moet voor vele wagons met kool beladen, in Rotterdam standgeld wor den betaahl. 'tWas de vorige week erg druk met de verzending van kool naar Amerika. Tenslotte nog iets over de nieuwste maatregel der Duitsehers inzake den invoer van aardappelen Over dit onderwerp bevatte het Centraal Orgaan van 'j.l. Vrijdag een merkwaardig bericht, dat ik bij dezen overneem. "Die nieuwe Duitsehe iiivoerbepalingcn voor aardappelen. De heer J. Wiegers, aardappelen-export te Ter Apel, schrijft ons met betrekking tot de nieuwe Duitsehe invoerbepalingen voor aardap pelen: „Het verzenden van losse scheepsladingen aardappelen is niet meer mogelijk, evenmin als losse of open wagons, doch wel met flinke geslo ten wagons, evenzoo ook verzegelde of met plom be van de I'. K. IJ. voorziene zendingen per schip. Ik.had het genoegen een onderhoud dien aangaande te hebben met een ambtenaar van een belangrijk iuvoerkantoor voor aardappelen in TJuitschland per schip, welke deze inlichtingen gaf. Deze was betreffende de zakken de meening toegedaan, dat er geen zakken gebruikt mochten worden, die reeds meerdere malen voor de ver zending van aardappelen gebezigd waren, doch wel zakken, waar wel zaden en graan (lijnzaad, La Plata mais, enz.), doch nog geen aardappelen in geweest waren. Ik geloof, indien een kantoor van invoer in Duitschland, dat niet aan een spoor lijn ligt, en alleen per schip invoert zulke in structies van Berlijn ontvangt en de te beladen scheper behoorlijk verzegeld kunnen worden, en voor inladen goed zijn gereinigd en gezuiverd van vroeger vervoerde bijtende kunstmeststoffen, de invoer per schip geen moeilijkheden zal onder vinden wa,t betreft het opnieuw onderzoeken in Duitschland. Dit is geen nieuws voor alle stations. Reeds meer dan drie jaar is op de lijn Coevor- denLaarwald de heer von Schatburg te Bent- heim belast met dit onderzoek, terwijl voor invoer per schip via Haren aan de Ems de heer Kremer te Rutenbroek met dit onderzoek belast is. En ofschoon dit onderzoek ook ten laste van den Mandel komt, is het op lange na niet zoo hoog als van de P. K. IX, n.l. voor schepen ongeveer 1/10 deel der onkosten in Holland. Ik meen deze feiten even fë moeten memoreeren, teneinde onge motiveerde ongerustheid of verkeerde actie tegen te gaan." Het Georganiseerd Overleg. Eienige maanden geleden is door den Raad der gemeente Zuidscharwoude met. groote meerder heid een motie aangenomen, waarin bij de Com missie van Beheer der Lichtbedrijven, o.m. werd aangedrongen op de invoering van een Commis sie van Georganiseerd Overleg. ((G. O.). Blijkens het gemeenteraadsverslag van Oudkarspel van 17 April is deze motie in de Gascommissiever gadering van 4/Dec. met algemeene stemmen ver worpen. Eveneens kunnen wij uit dat raadsver- slag opmaken, dat de Gascommissieleden niet vol ledig met de strekking van het G0|. op de hoogte waren. De Gascommissie kreeg in hare vergadering van 18 Maart j.l. wederom een verzoek tot invoering" van het G. O. In het door haar uitgegeven pers communiqué, opgenomen in ons blad van 20 Maart j.l. luidt het, dat op het adres afwijzend is beschikt, omdat in „de vorige vergadering het georganiseerd overleg in den breede is besproken, en „van vergadering tot vergadering kunnen wij ons standpunt toch niet gaan wijzigen Vooral deze laatste zin geeft te denken! "VVas er misschien aanleiding toe, om het eerder ingeno men standpunt te wijzigen? Op de eerste verga dering waren de Gascommissieleden er voor be reid, terwijl zij op de laatste vergadering door de organisatie van het personeel middels een af schrift van het adres met memorie van toelich ting cenigermate op de hoogte waren gesteld van de beteekening van een Commissie voor G. O. Bovendien hebben zij de besprekingen ih de raden over dit onderwerp kunnen volgen. Flen andere vraag is: „Wat is eigenlijk „Ge organiseerd Overleg", en welke beteekenis heeft het voor een Gemeentebedrijf? Wij hebben gemeend, dat onze lezers, die wel belang stellen in dé leiding en het beleid der ge meentezaken, het op prijs zullen stellen, wan neer "wij eens nauwkeurig omschrijven de wer king en de waarde van een commissie voor Geor ganiseerd Overleg, bezien zoowel in het belang van de Lichtbedrijven als van het personeel. Op den voorgrond willen wij plaatsen, dat het G. O. niet een van de allernieuwste snufjes is op organisatiegebied, maar in tal van gemeenten in ons land is ingevoerd, in Noordholland, voor zoover ons bekend is in Alkmaar, Hoorn, War menhuizen en den Helder, terwijl het voor al het Rijks- en Provincie-personeel is ingevoerd- Een particuliere werkgever met niet al te veel personeel in zijn dienst, kan het contact met zijn personeel steeds bewaren. Is er dus iemand van het personeel die iets heeft te verzoeken aan zijn werkgever dan zal dit zonder veel be zwaar mogelijk zijn. Moeilijker wordt het echter, wanneer een fabriekseigenaar eenige honderden personen in zijn dienst heeft. Dan wordt het zoo als een ieder terstond zal begrijpen, voor dien werkgever ondoenlijk al zijn ondergeschikten per soonlijk bij zich te ontvangen om hunne grieven of verlangens aan "te hooren. Dit gebeurt dan ook nimmer. Heeft het personeel iets te verzoe- kën, bijv. loonsverhooging, veranderde regeling van werkzaamheden, enz-, dan gaat een deputatie uit de arbeiders naar den patropn en bespreekt hun voorstellen, waarbij men in beider belang zal trachten tot overeenstemming te komen. Men gaat dus overleg plegen. Hetzelfde komt nog scherper naar voren bij het personeel in dienst van een gemeente. Hier is het de Raad, die als werkgever optreedt, de werk- zaamheden, loonen enz. regelt. In een gemeente is het, dus heelemaal ondoenlijk om de wensehen j van het personeel in ontvangst te nemen, immers, I dit zou bettekenen, dat een gemeenteraad ging vergaderen met het personeel. Vroeger ging dat natuurlijk wel eenvoudiger, de raad bepaalde de loonen en regelde de werktijden, zonder het personeel te hooren. Wij. leven tegenwoordig ech ter in een democratisch tijdperk, waarin ook de rechten van het personeel meer en meer worden erkend. De raad wijst uit zijn midden een paar personen aan die te zamen met een paar verte genwoordigers van het personeel, alle aangele genheden, het personeel betreffende, behandelen. Komt er dus bijv. in den raad een verzoek van het personeel tot herziening van de loonen, dan gaat dit schrijven éérst voor advies naar de com missie van Overleg. Na dit advies te hebben ge hoord, doet de raad dus uitspraak. Gaan wij ons nu eeniP bepalen tot de Lichtbe drijven hier aan den Langendijk, dan zien wij dat de verhouding hier geheel anders is dan in een ge meente als bijv. Warmenhuizen of Alkmaar. Daar is het de raad die de bedrijven beheert, hier is het een commissie, bestaande uit den burgemeester plus 2 raadsleden uit de 5 gemeenten. Welk contact bestaat hier nu tusschen de Gas commissie en het personeel? Nemen wij eens een concreet voorbeeld. In den vorigen strengen win ter heeft een deel van het personeel soms bijna dubbele weken gemaakt, 'sAvonds zelfs tot 11 uur, Zaterdagsmiddags en -'s avonds, ja zelfs 'sZondags werd er overgewerkt. Dit gebeurde allemaal in een barre koude. Het spreekwoord zegt „loon verzoet den arbeid". Niet alzoo dacht de Gascommissie er over. Want toen de strenge winter voorbij was en er gevraagd werd of de overuren werden uitbetaald, werd het zelfs kwalijk genomen 'dat men er om durfde vragen. In de raadsvergaderingen van Dec- konden wij lezen ,dat het personeel ten allen tijde verzoe ken kan indienen. Zulk een verzoek wordt echter buiten hunne tegenwoordigheid behandeld. De eenige die hier persoonlijk met de situatie op de hoogte is, n.l. de Directeur, zal niet als kamp rechter voor het personeel optreden en dit is o-i. zeer terecht. Zich aan de zijde van het personeel scharen kan vaak beteekenen, dat men tegenover de Oommissie komt te staan. Het personeel ech ter behoort in de gelegenheid te zijn haar rechten te verdedigen. Dit kan zij alleen naar behooren doen, wanneer zij mondeling haar wensch kan "be spreken. Esp is maar een weg om dit op een alleszins be vredigende wijze te doen. De- gascommissie be noemt uit haar midden een subcommissie. Het per soneel wijst uit haar midden eveneens een paar vertegenwoordigers aan, welke dan te zamen met de sub-commissie alle zaken betreffende het per soneel "behandelen en hun gemeenschappelijk ad vies aan de Gascommissie voorleggen. Be Gas commissie krijgt dus een advies, waar haar sub commissie aan heeft medegewerkt. Waar de Gas commissie bij wijze van vertrouwen het advies der sub-commissie zal opvolgen, heeft dus het personeel persoonlijk gelegenheid gehad zijn be langen te behartigen. Beide partijen zullen hierbij welvaren, daar de Gascommissie regelmatig con tact verkrijgt met haar personeel, hetgeen het' beheer ten" goede koirit, terwijl het personeel voor zijn rechten kan opkomen en wanneer een ver zoek niet wordt ingewilligd, althans weet om welke redenen het van de hand wordt gewezen- Zoo ongeveer is de beteekenis van het Overleg. Waar het gewoonlijk de organisatie is, waar het* personeel bij is aangesloten, en er dus overleg wordt gepleegd met de organisatie, spreekt men van een Commissie van Georganiseerd Overleg. In zulk een commissie is het usance dat de ver tegenwoordigers van de Gascommissie gezamenlijk één stem hebben en eveneens de vertegenwoordi gers van de personeelsorganisatie. Het gaat dus niet op een stemmen, maar er moet getracht worden om tot overeenstemming te komen. X. dijk. Door den heer P. W. Schmidt van Bussum werd een rede gehouden waari nhij meesterlijk schetste het verleden, het heden en de toekomst der drankbestrijding als cultureel doel tot heil en opheffing der menschheid. Door mej. Portegies v. Alkmaar werd op gevoelvolle wijze voorgedragen ,.de Zondares", „Zijn eerste gulden" „Drie rekenin gen" „de Kroeg" en fragmenten uit het bekende boek „Van het Westelijk front geen nieuws." Een en ander werd afgewisseld door tableaux, muziek en zang, op dusdanige wijze, dat de avond ook uit het oogpunt van kunstgenot op hoog peil stond. ZUIDSCHARWOUDE. In deze gemeente is de melk met 1 cent per 1. verlaagd en alzoo gebracht op 13 cent. ZUIDSCHARWOUDE. Door den heer M. Benschop alhier is zijn zaak verkocht aan den heer A. Oud van Amsterdam, die deze ongeveer half Juni weder zal heropenen. NOORDSCHARWOUDE. Dezer dagen heeft de uitgeschreven wedstrijd plaats gehad tusschen de acht beste turners van onze gymnastiekvereeniging „Hercules" en de acht beste uit den turnkring „Dordrecht en Omstre ken". Deze wedstrijd werd gehouden te Dordrecht. Op welk een hoog peil de leider, de heer K. Boot zijn mannen heeft weten te brengen, moge blijken uit het feit, dat door „Hercules", die slechts uit eigen ledén de keuze moest doen, terwijl Dordrecht het uit den geheelen kring deed, met een halve punt meer deze wedstrijd werd gewonnen. Vanaf deze plaats een felicitatie aan den leider en zijn turners. Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws LANGENDIJK. Uitgaande van de af deelingen J.G.O.B., N.V. en A.N.G.O.B. afd. Langendijk is Zaterdagavond 22 Maart onder goede belangstelling herdacht het 33- jarig bestaan der G.O.-beweging aan den Langen- SINT MAARTEN. Door de symphonie werd onder leiding van den heer S. Schut in het lokaal „Rust en Lust" een openbare uitvoering gegeven. De zaal was best bezet, hetgeen wij bij dergelijke avonden gewoon zijn. Naast de verschillende nummers muziek die het applaus der aanwezigen verwierven, hoorden wij ook nog eenige zangnummers welke keurig wer den uitgevoerd en in groote mate allen voldeden. Een grappig tooneelstukje „Een tooneel repetitie" bracht de vroolijke stemming erin en was soms niet te volgen door de lachsalvo's. Wat werd er genoten. Als extra attractie kregen wij heden het met vraagteekens geannonceerde slot „aansluiting op het orgel van Tuschinsky." Nu wij zagen een orgel en wij hoorden muziek en het zij hier ge zegd, het was heel aardig bedacht en wel om deze reden. Door den heer Schut werd mededeeling gedaan dat de symphonie dit jaar jubileerde, graag dit feit wilde herdenken maar het geld er voor miste. Nu zou onder de muziek van dit nr. door dames een rondgang met de collectebus ge daan worden. Het feit, dat deze collecte gepaard ging met ja ik zou haast zeggen „Jordaan of Zeedijk-allures" deed haar op "haar plaats zijn en wij willen hopen, dat bij tellen de opbrengst mee ls gevallen. SINT MAARTEN. Vrijdagavond werd in het lokaal der o .1. school onder voorzitterschap van het hoofd der school, een ouderavond gehouden. Bij opening sprak de voorz. zijn groot genoegen uit over de heden be toonde belangstelling, daar in totaal 28 personen aanwezig waren. Deze werden hartelijk welkom geheeten waarna lezing en goedkeuring der no tulen volgde. Voor den heer de Pee, aftredend be stuurslid werd, daar deze heer dit jaar zijn jongste kind van school ziet gaan, gekozen de heer P. Jon ker. Nu volgde een heel aardige lezing door den voorz. betreffende de beantwoording van kinder vragen. Het groote nut wordt hierin bepleit en de taak uitgestippeld welke de ouders bij het vor men van den geest van het kind is opgelegd. Deze geestelijke of verstandelijke vorming wordt opge bouwd, veeal door aandrang üit het kind zelf. het welk steeds vraagt naar alles en nog wat, zoowel het mogelijke als het onmogelijke. Wanneer, zegt voorz., aan deze vragen aandacht wordt geschon ken en zooveel mogelijk in goeden zin beantwoord dan komt dit het kind beslist voor zijn verdere le ven ten goede. Doch daar het kind deze vragen uit den aard der zaak buiten den schooltijd om doet is deze taak ook bijna geheel voor de ouders. Na sluiting der vergadering en nadat de burge meester den ouders en het onderwijzend personeel verzocht had elk voor zich de kinderen er op te wijzen, om niet zoo maar met een vreemdeling mee te rijden of te wandelen, kwamen wij aan het laatste gedeelte van dezen avond en wel het bekij ken van het kinderwerk hetwelk op een groote tafel was ten toon gespreid en veel aan een mooie Sint Nicolaastafel deed denken. Naast schrijf- en teekenschrift werd ook de afd. handwerken als boekbinden, plakwerk enz. geëxposeerd hetgeen in één woord keurig en netjes door de jeugd was uit gevoerd. Na bezichtiging ging een elk hoogst vol daan huiswaarts. KOEDIJK. Van de 21 ingeschrevenen voor de dienstplicht, lichting 1931 zijn er 11 vrijgesteld wegens broe- derdienst. KOEDIJK. De loop der bevolking dezer gemeente over 1929 is als volgt: Op 1 Januari 1929 1014 mannen en 944 vrouwen totaal 1958. Ingekomen 65 mannen en 61 vrouwen totaal 126. Geboren 20 mannen en 21 vrouwen to taal 41. Totaal dus 1099 mannen en 1026 vrouwen of 2125 zielen. Vertrokken 80 mannen en 74 vrouwen. Overleden 15 mannen en 18 vrouwen. Totaal 187. Op 1 Januari 1930 wa§ het aantal ingezetenen dus 1004 mannen en 934 vrouwen of totaal 1938. Schoonmaak geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1