oQsxerklsem De Groententuin van Europa Hef Boek der Psalmen Hef invoerrecht op Aardappelen in Frankrijk verhoogd personeel van den geneesk. dienst, dat nog aan wezig was van de vorige aanrijding, constateer de bij hem een hersenschudding, een hoofdwonde en een gebroken rechterbeen, zoodat zij dezen patiënt onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel brachten. De étaleur had bij deze aanrijding de motor fiets losgelaten en het voertuig was voortgerend naar een stapel dakpannen van een in aanbouw zijnd huis. Vrijwel de geheele stapel werd in puin gereden en van de motor bleef evenmin veel over. Het publiek, dat van al deze wederwaardig heden getuige was geweest, wilde zijn ergernis otp den motorrijder koelen, zoodat deze een huis in vluchtte, waar hij ten slotte door de politie weer werd uitgehaald. Onder politiebescherming is hij naar een politie post gebracht, waar hij werd gehoord en waar zijn handen, waaraan hij schaafwonden had ge kregen werden verbonden. Het motorrijwiel is in beslag genomen. GEEN REDUCTIE MEER. Werkgevers, die een zeker aantal jaren bij de Rijksverzekeringsbank zijn aangesloten, genie ten, zegt de „Tel." een jaarlijksche reductie van 25 pCt. op hun ongevallenverzekeringspremiei. Naar het blad thans verneemt, ligt het in het voornemen der regeering deze reductie niet meer toe te kennen. Minister Verschuur wil nl. even- tueele batige saldi van het ongevallenfonds, die aanleiding gaven tot bedoelde reductie, voortaan voojr andere doeleinden zien bestemd, zulks in afwijking van het standpunt ingenomen door zijn am hts voorgangers DOOL VAN EEN KINDJE ONDER. VERlDlACjHTE OMSTANDIGHEDEN. Eenigen tijd geleden stierf te Den Haag een kind van nog geen twee weken oud, onder ver dachte omstandigheden. De vader werd kort daar op in arrest gesteld. Thans is de moeder, nu zij geheel hersteld is, eveneens in, het Huis van Re- waring ingesloten, omdat zij bekend heeft dat zij zelve uit wanhoop en wegens verwijten in haar familiekring het misdrijf heeft gepleegd. Ook onder de regeering van David, toen de treft .verschil tusschen oude en nieuwe, d.w.z. ang begeleid werd door velerlei instrument, als j het hief tot dusver 3 frs. per 100 Kg.' bruto, behalve van 1 Maart tot 31dMei; in die periode Wintenlezingen te Broek op Langendijk. Over bovenstaand onderwerp las Ds. L. J. v. Leeuwen van Den Haag, in de Nederl. Herv. Kerk te Br. op Langendijk, op den 16 Jan. f.1. Gezongen werd Ps. 146 1, daarna ging Zijn Eerwaarde voor in gebed. In 't gebergte van Judea zijn wilde bergstroo- men, omzoomd door donkere wouden; daar treft >imen peillooze afgronden. In deze woeste omge ving zwierf David als balling, en voelde hij weemoed en verlatenheid. Daar zag hij het ver volgde dorstige» hert zich reppen naar de bron en welden uit zijn dichterziel de bekende woorden van Ps. 42: Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstroomen,alzoo schreeuwt mijn ziel tot. U, o God. Straks koning geworden, samengekomen met de gemeente om God aan te roepen, Hem te smeeken om uitredding en hulp, bedienen koning en volk in 't voorhof zich van de woorden van Ps. 42. Het Geuzenvendel trekt voorbij, 't Staat som ber met, de zaak van de vrijheid. Die tyran zetelt nog op den troon, voor de bede om vrijheid, God te mogen dienen naar Zijn Woord, heeft dé dwingeland slechts spot over. De mutsaards bran den .Hoe is het mogelijk, 'toch zingt het vendel van het hert en de waterstroomen en het verlan gen naar God. De gemeente is vergaderd, met alle hun zorgen en kennis van onvoldaanheid. Daar valt het gel krachtig in met de harp, luit, psalter, fluit, schalmei, doedelzak en schel. f i Wat de indeeling der psalmen betreft, is het .bekend, dat in de Septuaginta een andere hoofd stukken-nummering in den Bijbel voorkomt dan de onze, wat ook voor de psalmen geldt. Zoo zijn bij onze vertaling b.v. de psalmen 9 en 10, 113 en 114, 116 en 147 in tweeën gesplitst. De spreker leest de Ps/42 en 43 voor, om dui delijk te laten uitkomen, dat'ze bij elkaar behoo- ren en geheel denzelfden bouw -vertoonen. Men heeft het Psalmboek wel in vijf boeken verdeeld, met Ps. 1 als inleiding, tot het eerste boek rekende men ps. 241; tot het tweede Ps. 4272; het derde 7389; het vierde 90 tot 106; het vijfde 107150; en fde 150ste psalm als lofpsalm tot slot. Het tijdsbestek, waarin den bundel is ontstaan, is zeer groot. De Psalmen zijn ontstaan ten tijde van Mozes en ook ten tijde van de ballingschap, waartusschen eeuwen liggen. Daaruit verklaart men ook, dat er in den bundel gelijkluidende Ps. als Ps. 14 en 83; Ps. 60 en 108 voorkomen. Tallooze malen is geprobeerd de psalmen te elassificeeren. Het is echter een levend geheel, dat naar alle zijden uitschittert. 'tls daarom beter een greep te doen, en te zien naar de ver schillende soorten van Psalmen. Hiervan worden genoemd de Alphabetische, bv. Ps. 25 en 119. In Ps. 25 begint elk vers van den psalm met een letter van het alphabeth; in Ps. 119 volgen op elke Ietter 8 verzen. Verder heeft men de Optochtsliederen, die ge zongen werden bij het opgaan naar Jeruzalem met de groote feesten. Zoo zong men met het Groote Hallel de Ps. 113:118; bij het Paaschfeest vóör het eten de Ps. 113115; na het eten de Ps. 115118. Deze Psalmen zijn ook door Jezus gezongen. Wij denken daar weinig aan; Jezus zong dan Niet ons, o Heere, niet ons, maar Uwen Naam geef eer enz. (Ps. 115). Hoe zal Ps. 116 Hem door de ziel zijn gegaan, immers „het dood'lijkst tijdgewricht" was voor Hem weldra daar; Hij wist zich de verworpen steen, (Ps. 118) door God toch tot hoofd des hoeks verkoren. Leest deze Psalmen en ge krijgt een blik in Jezus' lijden. Verder heeft men nog natuur-, konings-, histo rische en feestpsalmen, die met het Pinkster en Poeremfeest gezongen werden. Langs de straat Onze straat, onze Langendijker dorpsstraat, ze wordt nog beroemd. De Kal verstraat'in de hoofdstad vindt de buitenlander eenig, door haar popperige breedte-afmetingen, chique winkels met eigen i\alverstraat-karakter. Je hoort wel eens van verbreedings-voorstel- len van Amsterdamsche straten, maar geen ras echte iMokummer zal het in zijn kersepit krijgen voor te stellen, de Kal verstraat te verbreeden Stel je voor. W aarom, vraag ik me wel eens af, volgen wij, Langendijkers-met onze eenige smalle dorpsstraat het A'damsehe Kalverstraat-voorbeeld niet? Iaat toch af, Edelachtbare Raadscolleges, ver spil uw kostbare tijd toch niet met deliberaties, over heggen, die ge weg, of achteruit wilt heb ben. De Langendijker dorpstraat zou iets daar door van haar pittoreske inboeten. Trouwens geeft het ook niets, want hoe breeder ge de straat maakt, hoe breeder de autobussen worden. Laat 'Langendijk toch zijn eigen-specifiek Noord- Hollandsche dorpscachet mogen behouden. Iets blijven vertoonen, ook in het florpsverkeer, van de beroemde gemoedelijkheid der bewoners. Daarom deed me 't volgende Voorvalletje langs moet 15 frs. betaald worden uitgezonderd aard appelen van den vorigen oogst. Deze ""Bepaling slaat dus op de Zuid-Europeesche aardappelen. Bovendien moet bij invoer nog een z.g. sur- taxe d'importation worden betaald van 2 pet. der factuurwaarde, bij welke het bovenbedoelde invoerrecht daartoe wordt opgeteld. Deze sur- taxe moet ook een Fransche boer betalen, wan neer hij aardappelen verkoopt. 'Of nu ook het invoerrecht voor nieuwe, lees: Zuid-Europeesche aardappelen gedurende Maart April en Mei zal worden verdubbeld, is nog niet bekend, naar de Fransche handelsdelegatie hier ter istede ons mededeelde, doch dat is voor ons land niet van direct belang. Verder wijzen wij er op, dat in de eerste elf maanden van het afgeloopen jaar ons land in tótaal voor een bedrag van precies f 3 millioen of wel rond 63 millioen Kg. haar Frankrijk uitge voerd heeft. Hiervan was juist twee derde gedeel te kleiaardappelen, de uitvoer van pooters be droeg 9 millioen Kg. voor f590.000. In het jaar 1928 gingen naar Frankrijk 55Va millioen Kg. voor f ,2.7 millioen, waarvan 2 mil- liaen Kg- pooters voor f 140.000. Wanneer men dus eens aanneemt, dat het loopende jaar wederom ongeveer 60 millioen Kg. aardappelen naar Frank rijk zullen worden uitgevoerd, dan zal er dus f180.000 aan invoerrecht méér worden geheven De verhooging van het Fransche invoerrecht op haver met 40 pCt. kan ons betrekkelijk koud laten, want in 1928 hebben wij naar dat land slechts uitgevoerd 195'ton zaaihaver voor f25000 en voor het afgeloopen jaar "geeft de statistiek zelfs geen cijfer voor Frankrijk. Frankrijk moge dan als afzetgebied voor onze aardappelen niet die beteekenis hebben als Bel gië en Duitschland, die resp. 191 en 163 millioen Kg .betrokken tegen Frankrijk 63 van de 4951/^, totaal, toch bedroeg onze Fransche export 12.7 pet. van het totaal-uitvoer kwantum, dus meer dan het achtste gedeelte, zoodat een verdubbeling van het invoerrecht voor onzen export wel de gelijk van belang is. Naar de waarde van de uitgevoerde aardappe len gerekend, betrok Frankrijk in 1929 rond 15 pet. van het totaal. Al bij' al is het, vooral in dezen tijd van cri sis verre van prettig, wanneer een invoerrecht wordt verhoogd, vooral als „verschijnsel". Op een wapenstilstand wijst het in elk geval nog niet.... Voor de poters is een verhooging met 30 ct. niet zoo erg, maar wat de consumptie-aardap pelen betreft, staat het anders. Ook is de kans niet uitgesloten, dat België, de groote leveran cier van Frankrijk, minder gaat uitvoeren, het- geen dan weer van invloed zal kunnen zijn op onzen export, naar België. Land- en Tuinbouw denk elodie van Ps. 42 Oud moedertje is aan heur kamer gebonden, dorpsstraat ter hoogte van .de R.Kj. kerk te haar stem is krachteloos, doch ze heft het oog j N°ordscharwoude zoo echt goed. omhoog, ze heeft haar Heiland lief en ze murmelt -1 't Liep tegen één uur, en daar trof ik een heel het lied van het hijgend hert. j s^el jonge menschen op de dorpsstraat bezig met Dit is een klein stukje psalmgeschiedenis, en j voetballen. Men trapte naar en joeg achter nog wel van één psalm. Hoeveel invloed is er fen kaatsbal. Of Langendijk ook sportief is. uitgegaan van het psalmboek! Israël is het be- j 'kRéed op de fiets, of ik wilde of niet, afstap- voorrechte volk geweest, door God uitverkoren Pen ^vas de boodschap. en als bijzondere gebeurtenissen plaats hadden, men wel eens ziet afgebeeld in de Maan- uitte het volk zich in dicht en zang, om God te dagbladen, spannende voetbalscènes, 'n hoopje erkennen ,te bidden ,te loven en te danken. Hoé 1 trappende, elkaar verdringende menschen, om dat velen hebben troost geput in de moeilijkste uren aane s"uk leer, in dit geval gummizag ik voor uit het boek der psalmen, Paulus zoowel als me" Voor -niets en niemendal had men oog. Silas in de gevangenis, een Luther voor den MaS ik l'asseeren vroeg ik. keizer te Worms en een Jan de Bakker op de F;eT1 autorbus moest vaart verminderen, en kon brandstapel. Zoo groot is de liefde van 't volk hevig toeterend met. 'n slakkengangetje voorbij, voor het psalmboek geweest in Me Middeleeuwen, i Pas op riep er "een - daar komt de Burge dat Rome wel den bijbel, maar niet het psalm- ™eester- ®lVen werd opgekeken, 't bleek loos boek voor de leeken durfde verbieden. Hoe groot- ook de onkunde van het volk was inzake den bijbel, toch is het voor algeheele af deling juist door het psalmboek bewaard. Het psalm beek toch wees altijd weer'terug op de wet en de profeten en opende het perspectief op Jezus Christus en diens heerlijkheid. De tijd gaat rusteloos door, en het inzicht in de psalmen is in den loop der "tijden verdiept. Zie zijn korter bij ons, we kunnen ze beter verstaan en zien in hun geheel, zooals God ze gaf. De Hebreeuwsche poëzie is anders dan de onze, ze draagt een geheel ander karakter. Het gedicht Sen' van wedstrijden op straat, is allicht een ten onzent heeft zijn rithme, zijn rijm of stafrijm zeer o°ede remedie tegen de gejaagde haast-manie Of deze in 't Hebreeuwsche vers ook voorkomen, van fietsers en autorijders weet men niet zeker; vaak voorkomend is het aocentueerend rithme, het zg. parallelisme. Het bestaat, uit twee deelen, die evenwijdig loopen; in het midden vindt men het rustpunt. In beide deelen vindt men dezelfde gedachten. Het oudste voorbeeld is het lied van Lamech, den bruten durfal. (Gen. 4). Ada en Ziilla: hoort mijne stem. Gij vrouwen van Lamech, neemt ter oore mijne rede enz. Een voorbeeld is verder Ps. 2. Waarom woeden de Heidenen en bedenken de volken ijdelheid? enz. In den tempel van Herodes was een zangkoor en een orkest. De Levieten zongen, onder bege leiding, eveneens van het koor. Zpo wordt in het jaarverslag der Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en omstreken ons land ge noemd. Voor een waarde van meer dan 4.5 mil lioen werd er in het afgeloopen jaar geveild, een jaar daarvoor zelfs voor 5 millioen. Meermalen is de vrees uitgesproken, dat wij door de uitbreiding van den tuinbouw een over productie van groenten zullen krijgen en tegen die uitbreiding gewaarschuwd. In het jaarver slag echter wordt een andere meening geuit. Het afzetgebied kan nog aanmerkelijk uitgebreid worden. Sinds een vorig geslacht worden er door ons volk veel meer groenten en vruchten ge bruikt. Men lette alleen maar. eens op het sterk toegenomen aantal groentenzaken, op groenten- en vruchtenkarren. Toch zijn er nog streken in ons |l(and, waar men de groenten als luxe be schouwt en niet als volksvoedsel. Ook laat de dis tributie der groenten, volgens dit verslag, veel te wenschen over. Slechte wegen, tollen, veren, hooge spoorvrachten zijn daarvan de oorzaak. Zieker mag hier ook niet vergeten worden, dat nog steeds een deel van ons volk groenten moet leer en eten en bereiden en waardeeren. Maar er zijn vele plaatsen, waar men een twintig jaar geleden zich bijna uitsluitend met aardappelen en brei voedde en nu algemeen de vele- soorten van groenten gebruikt worden, ook arbeiders vrouwen steriliseeren; en sinaasappelen en ander fruit wordt niet meer alleen beschouwd als een versnapering voor zieken. Dat geldt een deel van ons volk en daarom kan het groentenver- bruik zeker ook in ons land nog veel toenemen. In het buitenland, zoo deelt het verslag mee, is het groentenverbruik over het algemeen zeer gering. Wij moeten de vreemdelingen leeren onze groenten te eten. Daarvoor is noodig, dat wij er reclame voor maken. Alleen door niet zuinig te zijn op de uitgave voor reclame hebben verschil lende industrieele ondernemingen in ons land in den vreemde een goeden naam en een grooten afzet gekregen. Zelfs in Argentinië vindt men in de trams reclame voor de Philips producten en hoog op de Alpen kan in en lezen, dat van Houtens cacao de beste is. Die firma's geven j honderdduizenden voor reclame uit en dat is j geen weggeworpen geld. i Onze tuinbouw is goed georganiseerd, onder nemend en vooruitstrevend maar heeft weinig durf op het gebied der reclame. In het verslag wordt er op aangedrongen, dat men zorgen zal voor een sterk reclamefonds en verwaarloost men daarbij niet de goede sorteering der waar, dan V olgens mededeeling van ir. A. Sevenster, rijks kan Nederland nog lang de groententuin van landbouwconsulent te Parijs, is het Fransche in- Europa blijven. i alarm. Even later werd gewaarschuwd de Rijks; doch 't spel ging door. Waarom zouden we de dorpstraat nu verbree den? Dan maakt men er een race-autobaan, een voetbalveld, wie weet wat nog meer van. Laat de straat toch smal, maak haar desnoods 1 nog smaller. i Op de verbreede Haarlemmerweg gebeuren iMér ongelukken dan op de oude smalle verbin- dingsweg tusschen Haarlem en A'dam voorheen. Frven afstappen en wachten op de voetbal-uitsla- RATTENSCIHADE EN HOE ER AF TE KOMEN. Het is heel gemakkelijk een groot artikel te schrijven over de schade, die we in den tuinbouw van de verschillende soorten ratten ondervinden, maar het is minder gemakkelijk een uitvoerig artikel te geven over goede bestrijdingsmiddelen. Toch willen we nog even over de schade spreken, want, het is mogelijk, dat men in het een of an dere gewas schade heeft, zonder dat men weet, waar de schade aan toe te schrijven is. Dit geldt dan hoofdzakelijk voor schade aan de slootkanten en aan die slootkanten kan men er bijna zeker van zijn, dat daar de waterrat aan het werk ge weest zal zijn. Deze rat kan men gemakkelijk herkennen, wijl de staart korter is dan de romp, wat bij de gewone bruine rat niet het geval is. Ook heeft de waterrat geen ringen op de staart, wat bij de bruine rat wel het geval is. Het zwem men is geen zuiver kenmerk want, ook de bruine rat kan zwemmen ^ls eenrat. Hier in het noordelijkste deel van Noordhol land hebben we speciaal veel last van ratten op tulpAiveld en dat is heelemaal niet te verwon deren, want, er is immers in den winter hier in deze contreien al bijzonder weinig voor de rat ten te halen, vooral als we weten, dat deze'ratten- soorten zich hoofdzakelijk voeden met plantaar- digen kost. De eiwit-bevattende tulpenbollen en eventueel andere bol- en knolgewassen zijn dus bijzonder welkom. In streken, waar nog vruchtboomen en sierboo- men voorkomen, hebben de ratten en dan vooral de echte waterratten nog wel wat te knagen, want de wortels van vele boomen vooral appel- boomen, wilgen en populieren zijn zeer in den smaak. Dat ondergrondsche gevroet van die rat ten komt echter bij de boomen niet altijd even spoedig aan het licht, want, eer we iets vermoe den, worden de boomen ziek en als het flink stormt heeft men kans, dat de boomen omwaaien door gebrek aan wortels. Dat hebben we eens van een heele rij populieren gezien. Dan kan men natuurlijk gaan bestrijden, maar beter is, zoodra men aan de waterkanten kwijnende boo- inen heeft eens met een spade op inspectie uit te gaan en te zien, of de wortels ook beknaagd zijn. De lidteekens van de tanden zijn dan op de wortels duidelijk genoeg te zien. Ook bij tulpen komt het wel voor, dat men eerst de schade waarneemt, als net eigenlijk te laat is, nl. als de tulpen boven den grond ko men. M,en neemt dan kale plekken waar, waar de tulpen niet boven komen. Beter is dus, reeds direct bij het planten rekening te houden met mogelijke rattenschade en dan reeds zijn maatre gelen te nemen. Een van de meest, bekende middelen is wel het in den grond graven van fijnmazig kippengaas en wel tot een diepte van ongeveer 2 a 3 voet. Dieze diepte zal echter grootendeels afhangen van den grondwaterstand. Ver onder de waterspiegel behoeft men n.l. niet zoo bang te zijn, dat da ratten in den grond komen. Rekent men met het spitten op de aanwezigheid van dat gaas, zoodat men het niet met de spade aanraakt, dan kan het tamelijk lang aan de ratten weerstand bie den. Komt het echter ieder jaar met het spitten bloot dan zal het spoedig verteerd zijn en dan wordt iiet nogal kostbaar door het arbeidsloon om van het gaas maar niet te spreken. Doet men het echter goed, dan kan men wel zeggen, dat het de beste bestrijdingsmanier is. Alle andere middelen toch helpèn dan pas af doende, als de buren het ook doen of men zou van het altruïstische standpunt moeten uitgaan, dat men met genoegen ook de kosten draagt van het wegvangen en dooden van de ratten der buren, serum van muizentyphusbaccilen, dat na tuurlijk een besmettelijke ziekte veroorzaken kan en waarvoor dus de ratten op grootere afstanden ook niet veilig zijn. Dit middel wordt ook in onze provincie wel gebruikt. Het is een goed middel ,dat echter zorgvuldig en volgens de er bij gevoegde voorschriften moet worden aange wend, wil men kans op succes hebben. Het succes blijft ook wel eens wat lang uit en dan is het nog niet zoo gemakkelijk te constateeren. Het voordeel van de ouderwetsehe vangmethoden met rattenkorven en vallen is, dat men vaststellen kan of men werkelijk succes heeft, Hetzelfde kan gezegd worden van het schieten. Van de geheimmiddelen voldoet „Zielic" in verschillende vormen zeer goed. Sint Pancras. VAN HER WIJNEN. voerrecht op haver verhoogd van 1521 frs. per 100 Kg. en dat op aardappelen van 5 tot 6 frs. per 100 Kg. De verhoogingen treden onmiddellijk in werking. De Landbouw-redaeteur van het Hbl. teekent hierbij aan- Frankrijk maakt wat den aardappel-invoer be- Ook omdat de tuinbouw op dezelfde opper vlakte van den bodem veel meer arbeidskracht behoeft en loon betaalt dan in den landbouw en veeteelt ,is uitbreiding van den tuinbouw bijzon der gewenscht, daar er in den landbouw thans te veel arbeidskracht is en de werkloosheid groote afmetingen heeft aangenomen. jicht» spit, stram heid in de ledema ten behoeven U niet meer te kwellen. Grijpt naar het heerlijke wrijfmid- del, dat tot diep in de huid zijn welda dig verzachtende werking voortzet. Uw spieren lenig maakt en Uw pij nen verdrijft, den beroemden AKKER't Verzachtend - zuiverend - genezend Oreral verkrijgbaar in porceleinen potten van 20 Gr. t 0.60 SO Gr. II.-; ÏOO Gr. f 1.75

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6