Voor alien -fie Sukkelen Mijnhardt's Laxeerïabletten SPORT EN WEOSTRIJDEN Damrubriek Geduld Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Door -den directeur der Lichtbedrijven den heer W. J. Smit is gisteravond namens de ambtenaren dezer gemeente aan het gemeentebestuur een klok overhandigd, welke zal worden opgehangen in de hal van het nieuwe raadhuis. ZUIDSCHARWOUDE. In de vergadering van de kolfsocieteit „Op Maat" werd de heer A. Kist met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Besloten werd de onderlinge wedstrijden te houden op Dinsdag 4 Februari. Daar rekening een flink batig saldo aanwees zal de helft van het bedrag der inleggelden uit de kas beschik baar worden gesteld voor prijzen. ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. Barten alhier is aangesteld als bedrijfs leider van een groot tuinbouwbedrijf in den omtrek van Aken (Duitschland) Half Februari vertrekt hij derwaarts. met Verstopping of moeilijken tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Rechtzaken ALRMAAR, VOOR BEN KANTONRECHTER. ZRting van Vrijdag 24 anuari. 0(pi oud ijs vriest het gauw vast. Eien te Egmond aan Z|ee wonend landarbeider, de heer Pieter K., 'n verwoed liefhebber van de opwindende strooperssport, was er op 28 Dec weer met zijn afgerichte honden op uit gegaan, doch ondervond den tegenslag, door een veldwach ter gesnapt te worden op het moment dat zijn honden het jachtveld afsnuffelden. Hij stond he den terecht en daar hij reeds meermalen wegens jachtwetdelicten was veroordeeld, stond zijn pro ces er bedenkelijk voor. Onze kantonrechter is niet bepaald 'n vriend van stroopers. Op grond echter, dat hij zoo ruiterlijk en rond voor de zaak uitkwam, werd de kantonrechter tot cle mentie gestemd en de straf vastgesteld op f15 boete of 15 dagen. Een dranklieveude zwerver. De 56-jarige sigarenmaker J. W, v. A„ gere geld zwervende door het geheele koninkrijk, ver smaad in geenen deele de verderfelijke gaven van Bachus niet en had zich op 17 Juli te Alkmaar, vertoevend zoodanig aan alcohol te buiten ge gaan dat hij moest worden ingerekend en ter ontnuchtering werd opgeborgen. Te ongeveer 5 uur in den morgen werd hij ontnuchterd ontsla gen, doch verkeerde omstreeks 11 uur opnieuw in een zoodanig kennelijken staat van dronken schap, dat een vernieuwde ontnuchteringskuur noodzakelijk bleek. Als bekend recidivist werd hij bij verstek veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een 'Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Tegen dit vonnis was de veroordeelde, die het klappen van de zweep vol komen meester is, in verzet gekomen en werd uit de z.g. „krententuin" te Hoorn, waar hij vertoeft, Wegens een andere veroordeeling ter zake dron kenschap, door een Rijksveldwachter ter zitting gebracht. Die opposant, die thans beweerde in Rotterdam werk te kunnen krijgen, had natuur lijk voornamelijk bezwaar tegen de opzending en deed allerlei mooie beloften voor de toekomst. De kantonrechter, die verdachte beter kent en weet hoeveel malen hij reeds werd veroordeeld, liet zich door 's vogelaars zoet gefluit niet ver lokken en bevestigde het door hem gewezen von nis. De veroordeelde zal zieh over een eventueel in te stellen hooger beroep ernstig beraden. Hij heeft er ook allen tijd voor. Een gecompliceerd geval tot oplossing gebracht. Zoo als bekend is, stond de heer Pieter S„ saisoenhandelaar en krachtens dit ambt ook ijzer- handelaar onlangs terecht als hebbende tijdens de feesten te Heerhugowaard, in strijd met de verordening aa nof op den openbaren weg vanilje- ijswafels verkoclft. De gedaagde voerde tot ver weer aan ,dat de grond, waarop hij al vaniljeija verkoopende stond, was particulier terrein, be- hoorende aan den heer Joh. Zijp, caféhouder aan den Middelweg aldaar. Deze heer Zijp, heden gehoord als getuige, ver klaarde, dat bedoelden grond voor zijn woning, voorheen afgescheiden door een hek, behoort aan den polder, doch hij had dezen grond verkregen in erfpacht en geen bezwaar dat dien grond als publieke weg werd gebruikt. Deze toelichting scheen ten slotte voldoende om den kantonrech ter motief te geven den verdachte schuldig te verklaren en hem tot f 1 boete of 1 dag te ver oor deelen. Een conglomeraat van leerplichtwet, onder wijsinspectie, paedagogie en neurasthenie. De heer Corn. K., tuinder te Limmen. die onlangs terecht stond op grond van het feit, dat hij zijn tot 1 April 1930 onder de leerplicht wet vallend zoontje Hendrik van school had thuis gehouden, zag heden zijn zaak verder be handelen. Gehoord werden als getuigen Dr. van Noppen en het hoofd der school, de heer Bosman, Het bleek dat de jongen reeds 7 klassen had doorloopen en een onverwinlijken afkeer betoonde van voortgezet onderwijs. Zoo erg dat zijn zenuw gestel werd aangetast. De vader had alles aan gewend om zijn zoontje te bewegen, onder meer hem huisonderwijs laten geven door den heer Bos man. Hij achtte het ;n 't nadeel van den knaap, hem te dwingen. Dr. v. Noppen had den scholier onderzocht en niets abnormaals ontdekt. Hij had daarom een briefje afgegeven en daarin ver klaard, dat het ongewenscht wasi den knaap naar de school te zenden indien dit hadeelig werkte op zijn zenuwgestel. De heer Bosman noemde den knaap, dien hij een lieven jongen noemde, de dupe van het 7e leerjjaar. Tenslotte weid aangenomen dat de overtreding omdat geenerlei geldige reden bestond, onthef fing van het schoolbezoek, wettig en overtui gend was bewezen en werd de vader mitsdien ver oordeeld tot f5 boete of 5 dagen. Een Akerslooter bollenkweeker die zich niet wenschte te laven aan de bron der Hygiëni sche verkwikking. Eien bollenkweeker te Akersloot, de heer H. J. v. T. stond, besmet met de locale epidemische tegenzin in verplichte aansluiting bij de Prov. Waterleiding, terecht ter zake deze opzettelijke verzuimde aansluiting van zijn perceel en zeide, in antwoord op de door den kantonrechter gedane vraag naar do oorzaak van deze nalatigheid. Eerwaarde ,ik heb daarvoor 3 redenen. In de eerste plaats heb ik best en veel water, ten twee de heb ik bezwaren tegen de 'hooge kosten en derdens is er bijvoorbeeld mijn zwager, die abso luut slecht drinkwater heeft en niet wordt aan- gpsloten omdat zijn perceel op een afstand van 100 Meter 'is gelegen. De kantonrechter was het in beginsel', volko men eens met de bezwaren van den heer van T., doc-h daar hij geen directeur was van het Water leidingbedrijf en gehouden was de wet te hand haven, gevoelde hij zich verplicht den heer v. T|. een geldboete van f' 2, subsidiair 2 dagen op te leggen. 2 Regenbakken, 3 pompen en nóg geen water genoeg! Een andere overtreder der gemeentelijke bouw verordening, te Akersloot, de veehouder J. H. S,. verklaarde volkomen tevreden te zijn met de hierooven aangeduide watervoorraad en dus aan sluiting overbodig te achten. Het water was of ficieel niet gekeurd. Trouwens een formaliteit, die zoo goed als nutteloos is. Ook deze weder- spannige lijdingwaterweigeraar werd veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen. Slechts uitstel van executie. De 58-jarige heer Pieter K'., kruier, wormen en krabbenhandelaar, ten dienste der hengelaars te Alkmaar, zou volgens dagvaarding of oproeping in den namiddag van 19 December op den Kenne- merstraatweg hebben gereden met een handwa gen, niet voorzien va neen helderbrandende lan taarn. Voor echter de verdachte nog een woorda had gesproken, werd al opgemerkt dat de tenlaste legging onjuist was, aangezien niet een lantaarn, doch een reflector had ontbroken. Hierop volgde vrijspraak, echter met de niet zeer opwekkende toezegging, dat later terechtstelling voor de re flector zo uvolgen, zoodat de verdachte nog geen reden had zich zelf met den goeden afloop te "feliciteeren. JDie juridische handigheid kon geen redding brengen. De heer Jac. B., werkman te Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij in den namiddag van 18 December, toen de zon reeds langer dan een uur ter kimme was weggedoken, op de Kanaalkade had gereden als bestuurder met handwagen, niet niet voorzien van een reflector. De verdachte was zoo bescheiden, zich geen bestuurderswaar digheid toe te kennen. Hij had alleen maar gefun geerd als voortstuwende kracht. Deze toelich ting werd evenwel niet als geldige verontschul diging geaccepteerd en de nederige man veroor deeld tot f 3 boete of 3 dagen. Behorlijke straatreiniging nagelaten. Een in gele regenjas gehuld heer stelde zich voor als J. B. E. veehouder te Akersloot en de reden van zijn verschijning was een oproeping hem uitgereikt door den rijksveldwachter Gorter op grond van het blijkbaar strafbaar gestelde feit, dat hij op 11 Ja nuari had verzuimd een door hem met koemest ver ontreinigde straat behoorlijk te reinigen. De ver dachte nam de vrijheid, de eerste helft van het geen hem was ten laste gelegd onjuist en de twee de helft leugens te noemen, zoodat er niet veel meer dat waar was over kon blijven. In ieder geval be weerde hij 9 personen als getuigen te kunnen voor brengen, die hadden gezien dat hij bedoelde straat wel degelijk had gereinigd. Natuurlijk was alsnu een nader onderzoek noodzakelijk en zal op 1 Fe bruari dit reinigingsproces warden voortgezet met het hooren van den verbalisant, terwijl uit de „ectie getuigen, door verdachte opgegeven, twee a dechar ge zullen worden gedagvaard. Gemeentepolitie contra gemeentewerken De heeren H. S. en S. B., twee werkloozen tijde lijk werkzaam bij den dienst hout en plantsoenen te Alkmaar waren op 14 Januari geverbaliseerd om dat zij op den Schermerweg buiten noodzaak met een handwagen op het rijwielpad hadden gereden. Verdachte S. die het eerst verscheen verklaarde echter dat zij waren gerequireerd om aidaar eenige omgewaaide boomen hinderlijk voor het verkeer op te ruimen. Men was verplicht geweest op den niet al te breeden weg uit te wijken voor verschillende uit andere richting komende voertuigen, alwaar verdachte uit concludeerde dat dit berijden wel in noodzaak had plaats gegrepen. De hèer S. B. on derschreef de uitenzetting van zijn collega waarop aanhouding der zaken volgde tot over 14 dagen. In zoete droomen verzonken. Een te Alkmaar wonende magazijnknecht de hr. Ariën V., fietste op 13 Januari in een vlaag van verstrooidheid het achter-Fnidsen in, welk be nauwd straatje geen rijwielverkeer gedoogt en dus was afgesloten. Ongelukkigerwijze werd zulks op gemerkt door een surveilleerend agent en het ge volg van die ontmoeting was dat heden door den heer V. in zijn portemonnaie moest worden getast daar hij tot f 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Weer een reflector absent. Voor dit tekort in de moderne rijwieluitrusting verscheen als verdachte de heer L. J., adj. anylist bij den keuringsdienst te Alkmaar, die in den avond van 13 Januari zelf de dupe werd van de ana lyse van een politie-agent die bovengemelde afwe zigheid constateerde. Gevorderd werd f3 boete cf 3 dagen, waarop de heer J. verzocht om een voorwaar delijke veroordeeling. Doch de kantonrechter volg de den wensch van den heer J. voor een zoo onbe duidend bedrag niet op en wilde hem den last niet aandoen hem eenige proefjaren op te leggen of te stellen onder toezicht van het Leger des Heils, en legde hem meer eenvoudig f 2 boete of 2 dagen op. Voortdurende inspectie verdient aanbeveling. De sigarenhandelaar N. P. K. uit Amsterdam, wiens costuum den motorrijtuigbestuurder verraad de, was op 16 Januari op den Schermerweg onder Alkmaar tegen den lamp geloopen omda; de con- troleerende politie-agent belek, dat de handrem van zijn motorrijwiel in staking verkeerde. Het verdient zeker aanbeveling voor eiken motorrijder of automobilist, om zijn rijtuig nog eens eztra te inspecteeren voor men de Alkmaarsche grens over schrijdt, daar de politie in die gemeente zich steeds actief en paraat betoont. Onvoldoende werkende remmen zijn een ernstige bedreiging voor de finan tien zooals ook weer dezen heer K. bleek, daar hij werd veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. De amb tenaar had zelfs f 15 boete of 15 dagen gevorderd. Onvoordeelige tijdsbesparing. De 18-jarige haringmarineur Simon K. te Alk maar, had op 13 Januari reusachtig veel haast en wilde zich den langen weg naar Tipperary bekorten door met zijn handkar het Verdronkenoord in ver boden richting te bereiden, welke vrijmoedigheid met ontsnapte aan het senerpe oog eens gemeen- juuixie 8vt<i«buc VCxUOXUCcixxig ,1 Ulcus VlCl aan L> C SUV* De neer xv. x. ais veruacnuc u arDeiUSwet u* xv jaiiuaxx ax.15v.uc11 uiouucxi veil awart voor tien uur ucs iidmiuxabo m ..iju wem- piaats weru a-tuifcctiOxxcil ccx, wvmuiut «xUexuel, terwijl ae Uiutiuonju ten O uur' wao gccniuigu. uc neer 11. gal een en anuer gcicucujs. toe, uuv.i ue- QOeiae aiueiuer was zyn eigen Zoon ene uuitcn zijn V001 senilis voor eell vuenu aóstcioos een xnuxiieaxil- StiUrnentcilaast nau Veivaaiuigu. net pioecS Ver- Daai steiilue trouwens Vouiouicu niet ucxe opgave Overeen zoouat oesioten Weru ue Zaaa aan te 11OU- uen en ais getuige ueii Veiuausaiit ueil zoon van ueu veruaeute en uen ontvanger van ue Kist ais ge tuigen te iiooreii. xiixoo V001 txetting op 01 van. ivxisoeuien was net met Ongcweiisent muien ocuoei ue iiiuziaaie Kist eveneens ais, ovextuigingsstuK ter Zittnig weru iiieuegcuiacnt. rtuwe buister, uiaar een hart van goud. De 18-jarige meiKiijuer jan rx. te AiKuiaar, een gezonue uiozcnue jougeinig, verscneen in voneuig amotsgewaau een paar gesennuerue Klompen niet Uitgczonucru. Hij was in uen avonu van 11 januari op ue rriescne orug gecaianeeeru omuat aan net uoor neui uesiuurue aangespannen voertuig een re- liector OiituraK. 10e veiuaoute eraenue zonuer ouiwe geil. ue ooizaaK was uat net Orxicieei voertuig mo menteel 01101 uiKüaar was. ue van ane noouige Iran je ontuaiie eiKentenis werate weiuauig op net ge- rnoeu van aen Kantoiuecnter en voigue een ver- oorueenng tot siecnts 1 r.oo DOete or z aagen. hen peperuuur jacutavontuur. De 31-jarige iaoneKsarDeiuer winem uit Wor- merveer nau er ue lucnt van gearegen aat te Aaer- sioot een vette naas zien voor een spannenae jaent oescniKoaar naa gesteia. De neer 0., voi jacntiust liet aeze scnoone geiegenneid zijn neus niet voorDij gaan, wapenae zien met zijn jaentgeweer en wist inaerdaaa langoor spoedig neer te leggen doch hij werd heiaas op heeterdaad betrapt aoor een veld wachter, die constateerde, dat S. niet in het bezit was van een vereischte jachtacte. Haas en geweer werden in beslag genomen en heden verbeurd ver klaard, terwijl de heer S., de gelukkige en toch on fortuinlijke jager bovendien nog werd veroordeeld tot f 15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. ris-ridder vier zwarte draken in een sterk ver schanst hol zoo doortastend geniaal wist aan te vallen en te verslaan. De strijd ontwikkelde zich als volgt: Dj. T. S. Programma voor Zondag a.s.: Amsterdam 2 uur: NeerlanJia 1D.T.S. 1 Alkmaar 10 uur: Alcm. Victr. 5D.T.S. 2 Oudkarspel 2 uur: Proef wedstrijd N.H.V.B. Elftal A—Elftal B. ((Deze wedstrijd is door den Bond uitgeschreven, zoodat de Di.T.S.-donateurs geen vrijen toegang hebben. Programma 2 Februari 1930. Oudkarspel 2 uur: D.T.S. 1S.G.A. 1 Bovenkarspel 2 uur: Vitesse 1D.T.S. 2 Damredacteur: (Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, ge lieve men te zenden aan bovengenoemd adres.) Stand in cijfers: Zwart 4 schijven op: 4, 5, 14 en 20. I Wit een dam op 2. J Wit speelt en wint. i 1. 20-^25. Een sluwe poging om den blanken rid- der te verschalken. Stelt zich nu hetzij op 13 of op 1 24 in tegenweer, vast voornemens de lijn van 2 tot 35 op het uiterst te handhaven, dan volgt zijn on dergang door Zwart 1420, 49 enz. in het eer ste geval, of door 4—9, 14—20 in het laatste. Kennelijk moet zwart er naar streven de vrije bezetting van de velden 5, 14, 20 en 25 te ver werven, waardoor de witte dam genoodzaakt wordt de lijn 2 naar 35 te verlaten en daarna onvermij delijk verloren zou gaan. Hiertoe is de gekozen zet de beste, veel beter dan eerst 410 daarna 20—25, hetgeen aan Wit ook gelegenheid zou geven om 2 naar 35 op te spelen. 49? kwam in geen geval in aanmerking, want daarop zou snelle afloop vol gen door Wit 28, zwart 2025, Wit 824 enz. wint 2. 28 De eenige fijn berekende zet 4—10 Op 49 wint wit 824 enz., en op 14—20, Wit 8—13, Zwart 410, Wit 134 enz. 3. 813! Wederom de eenige zet, daar op 824 Zwart 1015, en op eiken anderen, afwijkenden zet zwart 1420 triomfeert. 10—15 Indien 14—20, volgt wit 13— 4, daarna op zwart 1015, Wit 413, en op zwart 10 14, Wit 4—10 of 15 wint. 4. 13—24! Stelt zich met gevelde lans op aan den uitgang van het hol. 1520 Het eerste onafwendbare of fer, daar op 510 of 1420 wit allen uitgang afsluit m. 242 enz. 5. 24 15 25—30! 6. 1510! Zet de vervolging doeltref fend voort. 1529? gaf slechts remise door zwart 14 —20, 30—34 enz. 14—20 7. 10—15! Als laatste welberekende aan val mede onmisbaar. Op 10 23 zou zwart 510, 30 34 den kamp onbeslist laten. 20—25 8. 15—29 Sluit voor goed allen uitweg af en dwingt tot volledige overgave. De strijd was interessant en strekte den edelen ridder tot hooge eer. Onze wereldkampioen als blindspeler. In onderstaand partij-fragment wordt op fraaie wijze gedemenstreerd een staaltje van het geweldig kunnen van onzen wereldkampioen B. SPRINGER, als blindspeler. PARTIJ-FRAGMENT NR. 10. Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 3, 6, 8, 9, 11/13, 16, 18/20-, 23/25 Wit 14 schijven op: 22, 26/28, 32/36, 38, 39, 43, 45 en 48. In bovenstaanden stand speelde Springer zwart tegen den kampioen van Vlissingen. Zie op welke geniale wijze Springer den winst forceerde: Wit: 3430; 39 30; 48—42; 33—29; 28 30; Zwart; 25 34; 20—25; 25 34; 24 33; 12—17; Wit: 42—37; 43—39; 27 29; 39 28; 26 17; Zwart: 17:28; 18—22; 28—33; 16—21; 11:31; Wit; 36 27; 29 18 verloren. Zwart; 19—23; 13 31 en wint- Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat Springer deze geheele afwikkeling geheel uit het hoofd, dus zonder bord en schijven speelde, terwijl zijn tegenstander, die toch een erkend hoofdklasse speler is, de beschikking over bord en schijven had, dan wordt men toch wel met béwondering vervuld voor een dergelijke geweldige genialiteit. Onderstaande stand, opgedolven uit een oud ar chief verdient onverdeelde aandacht, te meer daar sedert de middeleeuwen geen stellin ,g van gelijke waarde is voorgekomen, waarin een enkele St. Jo- - „Geduld is zulk een schoone zaak." Afgezaagd vinden we dit, ofschoon dat niet wegneemt, dat J bet waar is. j Wie heeft er echter tijd om geduldig te zijn en te wachten? Daar is geen tijd voor. Werken I moet je, je door het leven slaan. Wachten? Dan komt een ander je voor. Oppervlakkig gezien is die opvatting juist. Minder juist lijkt ze echter, i wanneer men bedenkt, dat onbedachtzaam toe- grijpen van de eerste gelegenheid de beste, nu f niet altijd een gelukkige greep beteekent. Daar I zit dan wel niets anders op dan wachten, op een I werkelijk goede gelegenheid, Maar die moet dan ook aangegrepen worden, anders moet men weer i wachten en zoo wacht men „tot 'je een ons weegt" (excusez le mot!) Ein dat is minder aangenaam, i Toch biedt wachten ook voor hen die het nut j er van inzien een schaduwzijderde "verveling. Nu 1 loopt dat nooit zoo'n vaart, maar het is toch een leelijk ding. Want ledigheid is des duivels oor- kussen. Uit vervéling gaat men dingen doen die J onnut zijn. Of men gaat zitten piekeren. Dat is een erg ding! Pieker nooit! dat is de ergste kwaal, die een groot aantal ingebeelde kwalen met zich sleept- Het is eigenlijk een soort impasse, waar je met het geduld al heel gauw inraakt, 'Gelukkig daar- 1 om, dat geduld niet altijd beteekent; niet doen. i Integendeel, geduld beteekent werken. Ik bedoel i dit zoo: De wereld is niet geheel volmaakt. Nu j kim je wachten, tot hij vanzelf volmaakt wordt. Dat iis erg geduldig. Maar je kunt er ook zelf een hand jeaan mee helpen. Diat is veel geduldiger. Want dan moet men hét kunnen dulden, dat de I wereld a»o taai is en zoo weinig meegeeft. Dat is I heusch geen prettige gewaarwording, Maar ge duld maar, blijft steeds op hetzelfde aambeeld hameren. Geef zelf een voorbeeld zoo practisch te leven, met ijver de geboden toch te volbren- gen. Zeg eerlijk waar het op staat en vertrouw mzelf, om als een baken te staan in de woelige .massa. Als men deze eigenschap bezit en ze ge- .■duldig weet toe te passen, komt men al een heel eind op den weg, die ook onze voorouders zoo gaarne bewandeldende weg van een harmonisch leven. „Wellevenskunste", noemde ze dat. Goed ie leven is een kunst, een kunst die gel.eerd wil •zijn, die geleerd moet worden. Maai ook hierin moet men geduld hebben, geduld met zich zeiven. Want de mensch is van nature weinig meegevend. Vader Cats zegt het en wat vader Cats zegt is iwaar, „Die wel op een zaak wil achten, die en moet vooral niet jach ten". Wilt ge dus een goed levenskunstenaar zijn dan is geduld geboden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 7