NIE l W E Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Sproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprutoB. Bij alle Drogisten. No. 37 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. DONDERDAG 27 MAART 1930 UHHIIMIlUllltHl DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitga»: firn» H. Mil - ReJaclout I. II. IltZER. - Bureel Hoardsdiarweude. na4HS€1Si?e.""' Revue van de Week 25 MAART. Volgens de weerkundigen hebben wij ons daar vanuit de Noordpoolstreken een gewéldige koude stroom ons werelddeel bedreigt nog op ettelijke weken guur weer voor te bereiden. Dat is géénvroolijk perspectief. i aschen is nu nog maar een kleine maand van ons verwijderd. De Tweede Kamer is ernstig van plan het daarheen te richten, dat zij op Vrij dag 28 Maart a.s. met reces zal kunnen gaan. En het voornemen zit voor, dat Eaasch-recès van 1930 te doen aanhouden tot den 8en Mei. Trouwens ,er is weinig legislatief goed van drin gende urgentie aan de orde. Met de Eerste Kamer is het een ander geval. Hare breedsprakigheid t. o. van het Rijks-budget. 1930 heeft zulk een omvang aangenomen, dat president mr. Be Vos van S'eenwijk in de afgeloopen week moest drei- ge nmet een avondzitting, dewelke tot diep in den nacht zo uduren, wil men althans den 28en a.s. na vij fweken. debats de Rijksbegrooting achter den rug hebben. Tusschen Senaat en Lagerhuis bestaat thans, t.o. van den duur der Begrootings-discussiën, bij na geen verschil meer. De Tweede Kamer heeft in de achter ons lig gende week op Dinsdag 18 dezer een goed voor beeld van sne lafdoen gegeven, door nadat zij een dikken bundel „klein-goed" voor den Senaat had rijp gemaakt de Wegen wet in uiterst korten termijn goed te keuren. Hier had men het exempel van een wetsontwerp, dat echt deug- xdeliilc, ernstig en nauwkeurig was voorbereid doo rdeskundïgen, De Kamer besefte, dat zij op dit goede kompas in zee kon steken. Zonder stem ming werd het goedgekeurd. Daarna was de Kamer genaderd tot de inter pellatie L. de Visser over de werkloosheid. Waar aan nog den geheelen Woensdag 19 Maart moest worden gewijd. De moties van den ,,officieelen communist" werden slechts gesteund door zijn vriend-antagonist B. Wijnkoop. Verdwenen dus van de Parlements-vlakte. Voor de excentrieke onuitvoerbare communistische eischen verwijs ik naar de verslagen. De sociaal-democraat Kupers heeft de mededeeli'ngen van den interpellant over de "toestanden in het. Russische „Sovjets-paradijs" heerschend, eens onder het vergrootglas genomen en op rake wijze toegelicht, hoe weinig er van dat paradijs-aohtige overblijft, op den keper be schouwd De hoeren L. de Visser en Wijnkoop hadden daarvan al bitter weinig anders terug dan de insinuatie, dat de heer Kupers in deze gebruik maakte van vervalschte gegevens. Het antwoord van minister Ruys de Beeren- bronca op de werkloosheids-interpellatie bracht weinig bijzonders Z.Exe. gaf de nheer v. d. Tem pel toe, dat. de situatie niet verontrustend be hoeft te worden genoemd; wel is de toestand van dien aard ,dat. de regeering paraat moet blijven. Tegen het komende najaar zo ude werkloosheid een ernstig karakter kunnen krijgen- Men dient zich dus voor te bereiden. Donderdag 20 dezer wijdde de Tweede Kamer een belangrijk deel harer openbare vergadering aan de wijziging der Arbeidswet-1919, dewelke oorspronkelijk noodig werd door het „conflict gerezen tusschen de Arbeids-inspeetie en de firma Jamih over de verwarming van hare winkels. Na ampele diseussiën is dit ontwerp Vrijdag j.l. zonder stemming aangenomen. Voor de bij zonderheden verwijs ik hen, die zich daarvoor in teresseeren, naar de bladen. Dé zitting van ons Lagerhuis, op Vrijdag 21 Maart gehouden, begon met de aanneming van het Winkclsluitings-ontwerp. Van de anti-revolution- nairen stemden slechts prof. Visscher en mr. Beu- mer tegen. Het ging met 7310- De Vrijheidsbonders, de fractie-Kersten, ds. Lingbeek en de Plattelander Braat, benevens de heer Wijnkoop - de „offi- eieele communist L. de Visser was absent, bleven volharden bij hun oppositie tegen het ontwerp. De Tweede Kamer hechtte den 21en j.l. ook haar zegel aan de regeling voor de vennootschaps vergunningen in de Drankwet, dewelke tot 1 Mei 1931 is verlengd. Vóór dien tijd hoopt men de nieuw ^'Drankwet in veilige haven te hebben gekregen. Op Dinsdag 25 Maart komt. aan de orde Je interpellatie v. d. Heuvel over de crisis in den landbouw. Ons Lagerhuis heeft zijne agenda uit gebreid met nog enkele ontwerpen. Toch hoopt de Tweede Kamer a.s."Vrijdag (gelijk hierboven reeds aangestipt) met Paasch-vacantie te kunnen gaan- Op de breedsprakigheid, welke de Eerste Ka mer nu overheerscht, wees ik hierboven reeds. Bij de Ptegrooting van Defensie had de vrijz.-dem. senator prof. dr. v. Embden niét minder dan 3i/o uur noodig voor zijn betoog ter bepl'eiting van do nationale ontwapening. Waarbij deze afgevaar digde den kranigen, krassen oud-voorzitter van de Eerste Kamer, generaal v. Voorst, vlak tegen óver zich vond. i De rede van minister Deckers ter verdediging van het Defensiebudget werd met geestdrift ge huldigd. Na de goedkeuring van deze Begrooting kwamen wij in de Eerste Kamer -- aan 'Bui- tenlandsche Zaken. Ook hier kreeg men een stroom van speech-lustigen. Minister Beelaerts van Blokland hield in de zitting van 21 Maart een uitvoerige rede, waar bij Z.Exe. natuurlijk lang stilstond bij het thans zoo aetueele vraagstuk van onze verhouding tot België met al wat zich vastschakelt daaraan. De minister heeft intusschen wordt algemeen erkend ook bij deze gelegenheid „niet meer los gelaten dan hij kwijt wilde wezen", wat in een diplomaat, kan worden bewonderd. Ook het Budget van Buitenlandsehe Zaken is door de Eerste Kanier voor de Koninklijke Sanc tie rijp gemaakt. Nu komt in de nieuwe senatoriaal-parlemen- taire week minister Verschuur tusschen de spitsroeden. Misschien speelt de Eerste Kamer het nog wel zonder nachtzitting klaar. De Codificatie-conferentie te 'sGravenhage zet te, ook nadat Sir Erie Drummond uit Den Haag was vertrokken, hare werkzaamheden voort. Het Gemeentebestuur va jide Hofstad hield receptie eu de grijze staatsman mr. Th. Heemskerk, voor zitter van deze Conferentie was "daarbij de gra- cieuse en levenslustige voorganger. Op Vragen, door senator generaal v. Voorst gesteld, in verband met- de toenemende crimina liteit te onzent, heeft minister Donner geant woord, dat hij principieel voorstander is van de doodstraf. Ingekomen is een ontwerp tot wijziging van He Woningwet. De Rijksmiddelen blijven flo- reeren. In Februari jl. werd 21/2 millioen gulden meer ontvangen dan over hetzelfde tijdvak in 1929. De eerste twee maanden van dit jaar brach ten ruim U/21 millioen meer in het Rijks-laadje dan sprókkélmaand 1929. Plannen zijn ontkiemend om den verjaardag van i'rins Hendrik op 19 April a.s. tegelijk te vieren met dien van Pr'inses Juliana, die den 30en April hare eiviel-rechtelijke meerderjarig heid bereikt. Personalia: E'cilang zal dr. W. v. d. Scheer, geneesheer-directeur van het Provinciaal Zieken huis bij Santpoort, worden benoemd tot hoog leeraar in de psychiatrie en neurologie te Gro ningen (vacature prof. Wiersma). De Belgische minister van Verkeerswezen, de heer Lippens, maakte een studie-tochtje door ons land. In de redaetioneele leiding van het Ohr. hist, hoofd orgaan „De Nederlander" is o.a. deze wijziging gekomen, dat de oud-minister dr. Slotemaker de Bruine voortaan met den heer J. R. Snoeck Hen- kemans de hoofdredactie zal voeren. Op 1 April a-s. zal ir. J. A. Ringers, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat met verlof, dir.-hoofd- uilvoerder van de Zuiderzeewerken, optreden als directeur-generaal van den Rijks Waterstaat. Op de hierboven vermelde vragen van generaal Van Voorst heeft minister Donner ook geant woord. dat de statistische cijfers de stelling niet rechtvaardigen, dat de misdadigheid in Nederland in sterke mate toenemend is. Deze offieieele mededeeling is zeker verblij dend, maar... wat de bladen dag aan dag melden óver .delicten, is weinig geschikt om bij den leek op statistisch gebied de gemoedsstemming tot ex tase van verheugenis te brengen. Ik vermeld uit de jongste criminalia „nova", dat- zoowel het O.M. bij de Haagsche Rechtbank als de veroordeelde in hooger beroep zijn ge gaan van het vonnis, waarbij Kromhout v. d. Meer wegens "doodslag gepleegd op een be jaarde dame aan "het Haagsche Bezuidenhout lot 20 jaar werd veroordeeld. De leidende perso nen van de Haagsche Maatschappij „Beider Be lang'' zijn verdacht van frauduleuze hande lingen naar Leeuwarden vervoerd en daar in voorloopige hechtenis gesteld. Een paardendief, die te Tubbergen (Ov. een boerderij, waar hij geroofd had, in de asch had gelegd, is te Winterswijk gearresteerd. Den 19en Maart j.l. werd in het Haagsche Bosch een 12-jarige knaap door een 24-jarigen handelsreiziger op een motor-rijwiel meegetroond, eerst naar Leiden, vervolgens naar de duinen bij Wassenaar. .Door het krachtig optreden van de assenaarsche politie wist men den kerel, die met den knaap niet nader te omschrijven hande lingen had gepleegd, te achterhalen. Ook andere pogingen tot het plegen van zeden delicten worden gesignaleerd. Het is thans wel ton zeerste de taak der ouders en opvoeders oml de kinderen in te scherpen, dat zij niet met hun onbekende personen mogen meegaan. Tc Wassenaar is een beruchte inbreke rgepakt,' op wien verschillende voorwerpen van groote waarde zijn gevonden. Men blijkt hier een recidi vist in het net te hebben gekregen, die vermoede lijk i-en zeer lange reeks van delicten, vooral inbraken, op zijn kerfstok heeft. Het Amster- ■Ininseho Gerechtshof heeft volgens den eiseh van het O.M. de beide beklaagden, beschuldigd van den te Amstelveen gepleegden roofmoord, tot le venslang veroordeeld. Te Zuilen (Utrecht) wekte een werklooze kost ganger een paniek door in 't wilde revolverschoten te lossen op zijn hospita en verschillende andere personen. Het drama eindigde met zelfmoord van den ongelukkige. Het op onvoorzichtige wijze met gastoestellen omgaan heeft twee menschenlevens gekost. Te Scheveningen werd een 78-jarige dame door weg- stroomend gas gedood. In de Van Leeuwenhoek- straat in Den Haag werd een 20-jarige jonkman, eenige zoon zijner ouders, die in de "keuken zat te lezen, op soortgelijke wijze va nhet leven beroofd. Bij Delft raakte een 16-jarige boerenknaap onder een mestkar, met doodelijken afloop. Bij Oosterhout werden vier arbeiders, die van Breda kwamen fietsen, door het licht van een tram locomotief dermate verblind, dat zij een auto niet zagen naderen. Alle vier zijn om het leven gelromen. Van de" euveldaden, door het roode- haantje gepleegd, vermeld ik ditmaal slechts, dat een "tiental arbeiderswoningen te Deil, bij Geldermalsen, zijn afgebrand. Persoonlijke on- j gevallen kwamen hierbij gelukkig niet voor. Ver schillende afdeelingén van dén Toónkunstehaars- bond hebben moties aangenomen, uitting gevend aan de bezorgdheid over de benarde omstandighe den waarin thans zoovele musici verkeeren. Het zoeken blijft voorshands naar den toovenaar, die hier verbetering zal waten te brengen. De „Coö peratie" is inmiddels in staat van faillissement verklaard. Inmiddels kondigde de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" aan, dat zij eerlang in Planken- land wederom actief zal optreden. Dat de mensch vergeetachtig van aard is kan wel o.m. blijken uit het feit, dat de Nederl. iSpoor- wegen jaarlijks f 10.000 hebben te besteden aan het beheer etc. van de diverse voorwerpen, welke door reizigers in coupé's worden achtergelaten. Artis werd verblijd, verrijkt door de geboorte van vijf leeuwtjes. Intusschen, de moeder-leeuwin overleefde haar bevalling niet, Etn nu heeft men een herdershond gevonden, die de vijf welpen zoogt, Onze kostelijke grenzen worden scherp bewaakt, met het oog op geruchten over pogi.ngen om communisten binnen te smokkelen. Moge het toe zicht vooral niet verslappen. wetten te stemmen, n.l. herziening van de in den loop der tijden zoo onbillijk voor de liberalen ontwikkelde verkiezingswijze. In enkele woorden gezegd komt dit, kiesstelsel hierop neer, dat in een isuict de i.andidaat, die de meeste stemmvn op zich vereenigt, gekoze nis, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat een partij een groote meerderheid in de Kamer zo uverwerven, terwijl de verslagen partij(en) in stemmenaantal verre de meerderheid zouden hebben behaald. Dit ging voortreffelijk, zoolang in Engeland alleen nog maar de conser vatieve en liberale partijen bestonden. Na op komst der labour-party echter is het voor de liberalen al ongunstiger geworden, zoodat zij er thans heel wat voor over «zouden hebben om de desbetreffende wetten veranderd te krijgen. Het- geein thans de labourregeering ten goede komt, zoozeer zelfs, dat er reeds sprake van is, dat deze regeerjng nog twee jaar aan het bewind zal blij ven en geen nieuwe verkiezingen voor dien tijd zal uitschrijven. Dit kan alleen met steun van de liberalen, die te gemakkelijker dezen steun kunnen verleenen, nu behalve het uitzicht op kieswethervorming de mogelijkheid hiertoe ge boden wordt door de weinige agressiviteit van de politie kvan Macdonald, die niet in zoo heel veel verschilt van een vrijzinnig burgerlijke regeering, en do liberalen vr 'ijna staat. Komt er dus een con centratie tusschen deze beide partijen, dan kan men verzekerd zijn van een vrij rustig voortbe staan der labourregeering, die dan ook geen op zienbare besluiten zal pogen door te zetten en de algemeene lijn der Engelsche politiek over het algemeen continu zal verder voeren. De verpakking in kratten en manden Buitenlandsch Overzicht Sedert de Emgelsche Arbeiderspartij de regee ring aanvaardde, is er reeds weer het een en an der in de onderlinge partij-constellatie veranderd. Om te beginnen-dreigt steeds meer een scheuring te zullen plaats vinden in de Labour-party zelf, waar de radicale elementen, die onder leiding staan van Maxton en Wheatly, alles behalve ge sticht. zijn over de lauwe politiek van Macdonald. Immers zij* gingen den verkiezingsstrijd in met het devies, dat hel: mogelijk was in onzen huidi- gen tijd het socialisme door te voeren, en dat een eventueel verkozen socialistische regeering daar toe het hare zou bijdragen. Dit blijkt thans niet het geval. Teleurgesteld in hunne verwachtingen en vanzelfsprekend bevreesd den verworven in vloed bij hunne kiezers te zullen verliezen, zien zij nu liever de labour-regeering vallen op idealis- sche gronden, dan blijven ten koste van een zui vere socialistische politiek, zonder dat er iets bereikt is, zoowel wat vermindering van bewape ning betreft, als bijv. vermindering van de steeds nijpender wordende werkloosheid- Met de afvalligheid van de radicale elementen, blijkt echter de gematigde laborurregeering nog geenszins verzwakt. Integendeel. Dezelfde rede nen. die de radicalen tot strijd in eigen partij aan leiding geven, geven de liberalen aanleiding meer toenadering te zoeken tot de regeering. En waar in de politiek gemeenlijk niets om niet gedaan wordt, blijven ook thans de liberalen iets te verwachten van de labourregeering, die' zij thans aan het bewind houden door niet tegen de mijn- VERPAKKING VAN KOOL. (Mededeeling van de Directie van den Landbouw) De Rijkslandbouwconsulent te Washington heeft aan de dokken te New York een onderzoek ingesteld naar den toestand waarin de sluitkool uit ons land daar aankwam. Zooals bekend, mag worden ver ondersteld, is (Je uitvoer naar Amerika, iiivergelij- king met ander jaren, dit seizoen zeer belangrijk geweest, zoodat materiaal in overvloed voorhanden was om een oordeel te vormen. Teerwijl vroeger de voor Amerika bestemde kool vrijwel in manden ver pakt werd geschiedt zulks thans ook zeer veel in kratten. Met het oog op het beter stuwen in de scheepsruimen en het gemakkelijker hanteeren, ge ven de ladingmeesters de voorkeur aan kratten. Deze kratten blijken echter in het algemeen niet stevig genoeg; het verdient aanbeveling, hiervoor zwaarder hout te nemen en zoowel bodem als dek sel van dawrsbouten te voorzien. Het aanbrengen va neen ijzeren band aan de kanten en ook in het midden is bij het gebruik van kratten zeer ge- wenscht. z De kratten hebben het bezwaar, dat zij de kool niet steeds voldoende tegen letsel van buiten be schermen. De kool vertoont daardoor bij aankomst veelal zwarte plekken en hoewel de kwaliteit dien tengevolge over het algemeen niet belangrijk ver mindert, doet dit toch afbreuk aan het uiterlijk, en derhalve aan de verkoopwaarde. Bovendien heb ben kratten het bezwaar, dat de kooi daarin niet zoo stevig verpakt kan wordtn als in manden. De kooien liggen in die kratten mi nof meer los, waar door zij bij het transport over elkaar heen rollen en schuiven, zeer tot cshade van de verkoopwaarde. Vooral treedt dit bezwaar op, wanneer, zooals blijk baar herhaaldelijk voorkomt, de kratten nauwkeu rig op gewicht worden gepakt en er dan ruimte over blijft. Kratten, zoowel als manden, moeten steeds zoo vol mogelijk worden gepakt, opdat de kooien stevig en vast tegen elkaar liggen. Niet ge heel gevulde kratten of manden wekken bovendien den schijn van onderwicht en zijn daardoor min der goed verkoopbaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1