Vergaderingen Nieuw Leven" Vervolg Verslag Feestavond L.W.N. en V.V. Als volgende spreker treedt naar voren de heer W. C. Bouman als voorzitter der Feestcommissie, die als volgt sprak: 1 Feestvierende Vergadering. Als voorzitter der Feestcommissie zij het ook mij vergund, namens die Commissie een enkel woord in uw midden te mogen nederleggen. Met vooringenomenheid wil ik mij gaarne van deze taak kwijten. Findelijk dan, ja, eindelijk is het zoover dat wij met de voorbereidende werkzaam heden klaar gekomen zijn, en u hebben kunnen uitnoodigen, om de herdenking van het 25-jarig bestaan onzer vereeniging luisterrijk te kunnen vieren. Daar toch is alle reden toe. Is dat echter wel waan? Is er werkelijk wel reden om te jui chen. Ik meen het antwoord met een volmondig ja te kunnen bevestigen. En dan wilde ik het zoo zeggen: Geeft het leven zelf geen afspiegeling? De meesten onzer hebben de middaghoogte Van het leven bereikt. Gij en ik, wij allen hebben voor spoed en tegenspoed gehad, zoowel in huisgezin als in het zakenleven. Dan eens berg op- en dan eens bergafwaarts. Doch wat ons deel ook moge zijn geweest, óf worstelende, óf in blijde stem ming aanvaarden wij maar steeds onze taak. Maar nooit zouden wij kunnen volhouden, als daar niet was een lichtende fakkel. Zijn er dagen geweest van afmatting en droefheid in uw huis, zijn er tijden geweest van inzinking in ons zaken leven, en is er blijdschap geweest in uw gezin en opleving in uwe zaak? Ja, toehoorders, driewerf ja. Maar gij hebt getracht, vol te houden, gij i hebt getracht moedig te willen zijn, in alle om- j standigheden welke u door het leven zelf werden j opgelegd. Fn ik vraag weer. Hoe kan dat dan, hoe is het mogelijk geweest, dat gij u hebt kunnen verman nen? "Wel was daar iets in u aanwezig, dat u drong de hand aan den ploeg te slaan, hoe dan ook. Was het niet de liefde voor uw vrouw en kroost, was het niet de drang naar het huiselijk geluk en de bestaansmogelijkheid voor uw eigen haard, enz. Hoewel de individueele innerlijke ge steldheid der menschen, zoo moeilijk onder woor den te brengen is, wil ik toch trachten daarvan eene korte definitie te geven, n.l.: Naarmate wij de klassen der maatschappelijke ongeestelijke on- dervindingsschool hebben doorloopen, kunnen wij ons aanpassen aan de omstandigheden in het. le ven. Als wij het zoo willen zien en benutten, dan ontspringt de bron van toewijding en wederkee- rig dienstbetoon. Ik noem dat het mooie, dat heer lijke in den mensch. Mijn persoonlijke overtui ging vertolkt die hooge, die heilige bewustwor ding, als fundament van ons bestaan in het na komen van reine plichtsbetrachting. Doch zoo behoort ook te zijn het fundament, eener organi satie. En de L. W. N. en A'. mag zich vlijen met de gedachte, gedurende 25 jaren haar bestaans grond te hebben bevestigd in het devies: Fensge- zindheid in belangengemeenschap kenschetst ons doel Het is u bekend, vergadering, op welke wijze de L. W. N. en V. in de periode van 25 jaar van zich late nhooren, en treed ik niet tn herha ling. Wel kan ik u inédedeelen, dat na dezen avond er wellicht nog meer gebeuren zal, althans een en ander is in voorbereiding. Be tentoonstelling, welke wij hopen te. houden is definitief, tenzij het onoverkomelijk is. Dan is het oog gevestigd op een winkelweek, verloting enz. Getracht zal worden een fonds te stichten met de bedoeling het publiek te beïnvloeden om de verkoopkracht onzer leden te vergrooten enz. Als u meer wilt weten, kom, kom dan op onze vergaderingen. Vergadering, er is nog iets, waarbij ik even wil stilstaan. Is de omzet in onze zaken niet, veelal afhankelijk van den omzet der Langendij- ker producten. Als het den menschen hier goed gaat, dan gaan onze zaken niet slechter. Ik wil maar zeggen: Dat, de ontwikkeling van den tuin bouw, dat de cultuur der Langendijker producten, de bestaansmogelijkheid van de zakenmenschen bevordert. Bij ons jubileum moet dan ook klin ken, uit dankbare overwegingen, een hulde aan de voormannen der tuinbouworganisaties. Hulde? Hulde is eerbewijs! Het is goed, hét is plicht, in vreugde en blijd schap ons jubileum te herdenken. Maar het is ook goed, het is ook plicht, in dankbare bewoor dingen te herdenken, hen, die zich ten opzichte onzer vereeniging hebben verdienstelijk gemaakt. En als ik dan eene uitzondering maak, dan weet ge alreeds, wien ik bedoel en noem den naam van hem, die ons is ontvallen: „Piet Berkhout", de niet-rustende maar altijd ijverige secretaris onzer vereeniging. De zondagssluiting behoorde eens het ideaal der L. W. N. en "V. Krachtens dit ideaal, krachtens zijn innerlijke overtuiging, streed hij voor dit beginsel. Fel was de bestrijding hem ten deel gevallen en nochthans stond daar dc fiere strijder, de pionier der Vereeniging, rots vast in de overtuiging dat de winkelier een zon dagsrust toekomt. Het pro en contra laat ik hieT natuurlijk in het midden. Wel durf ik hier uitspreken ,dat zoowel vóór als tegenstanders in Berkhout moesten erkennen „de wakkere strijder", die streed met open vizier en op eer lijke wijze de degens kruiste. In de annalen onzer historie zij zijn naam met dank en eere geboek staafd. Hij heeft het verloren in onze Vereeniging, j maar zijn gezichtspunt triumpheert thans over alle verschil, want Zondagssluiting en winkel- sluiling is thans in het kadervan den tegenwoor- digen tijd beslecht. 'Vergadering, onder deze indrukken heeft de Feestcommissie gemeend, dat deze onze dag, recht heeft te juichen en te jubelen. Wij denken nu niet aan onze zaken, wij denken niet aan con currentie. Wij willen vana vond in blijde stemming herdenken, het zilveren jubileum onzer organisa tie Hulde aan de oprichters, hulde ook aan het tegenwoordige bestuur. Vrienden, als ik u nu uitnoodig, u van uw zetel te verheffen, laat mij dan niet alleen staan, maar laat desnoods de kolfbaan schudden. Hier moet. klinken een geweldige ovatie ter eere van het 25-jarig bestaan onzer organisatie. Lang leve onze vereeniging! (Applause Hierna biedt de heer Bouman namens de Feest commissie het bestuur een bloemenhulde aan als blijk van groote erkentelijkheid voor het werken der bestuursleden. Deze aanbieding ging gepaard met een „Lang leve onze voorzitter", hetwelk vele hoera's der aanwezigen tengevolge had- Spr. memoreerde hoe de heer Timmerman door zijn humoristische lei ding der vergaderingen de goede geest der leden in liet zakenleven steeds heeft bevorderd. De volgende spreker was de heer J. H. Keizer, die ongeveer als volgt sprak: Mijnheer de Voorzitter, geacht Bestuur, Da mes en Heeren, Feestgenooten. Na hét vele gesprokene zal ik het niet lang j maken, dat beteekent niet, dat ik het niet lang meer zal maken, want ik wil hopen, dat mij nog- eenige jaren zijn beschoren. Maar als men zoo de 60 jaren te pakken heeft, dan heeft men wel iets meegemaakt. Zoo ook heeft de Vereeniging een verleden ach- ter zich, waarin zich heel wat heeft afgespeeld, i maar heeft zij zich op schitterende wijze hierdoor heengewerkt. Van den burgemeester hebben wij dit alles in eene scnitterende rede kunnen hooren, eveneens uit dc enthousiaste ontboezemingen van den Voor zitter der Feestcommissie als uit de hartelijke rede van den Voorzitter. Hoe kan ik u thans nog boeien Toen men mij dan vroeg een blik te mogen slaan in ons archief, dan slaat men nog wel eens een blaadje meer om en dan ziet men nog eens opnieuw wat er in die 25 jaren is gewerkt en ge streden en dan mogen wij constateeren, dat hier de evolui^e begon in tegenstelling met revolutie. Er moest worden opgebouwd en dat heeft de vereeniging gedaan. Alles te memoreeren, liet is ondoenlijk, doch alles wat bereikt is geworden, is ie danken aan het kranige bestuur Gok wij, (wij schrijven thans firma), hebben gemeend een blijk van "belangstelling te moeten aanbieden in den vorm van bloemen, omdat wij weten ,dat bloemen als poëzie uit het hart voort vloeit. Wij willen dan ook in het openbaar de Vereeni ging feliciteeren, hieraan de hoop verbindende, dat het den voorzitter gegeven moge zijn nog lang eendrachtig saam te werken aan de zijde van het bestuur. Met de beste wenschen voor de vereeniging overhandigt Spr. het bestuur eene prachtige bloe- menmand onder toejuichingen van de aanwezigen. Hierna wordt no. -1 van "het feestprogramma aangekondigd. Als het doek van het tooneel als het ware van een scheurt, dan heerscht een onbeschrijfelijke stilte in de zaal en heeft de aanblik van'het too neel een ieder bevangen. Het tooneel stélt voor een tableau vivant. Het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging, bestaande uit de heeren 3. Timmerman, C. Olthoff en M. Piersma is aan een tafel gezéten, waaromheen geschaard is het „Flmo", m.a.w. Eerste Lange- dijker Middenstands-Orkest, hetwelk in Tvroler costuum is gestoken. Een oogenblik wanen wij ons in het Zwitsersehe Bergland, nog meer 'hierin versterkt door het aardige decor van bergen, dalen en de aardige Zwitsersehe huisjes, Op den achtergrond eene maagd, voorgesteld door mej. G. Bakker, geflan keerd door twee engelen. Plotseling zet het orkest in en op de melodie van het W<en Neerlands Bloed, zingt de maagd het volgende welkomstlied, wat wij om den aar- digen inhoud, hier laten volgen: Wij, winkeliers van den Langendijk, Wij vieren heden feest, Wij juichen allen tegelijk Met opgeruimden geest. Vóór 'n kwarteeuw werd er opgiriehf De L. W. N. V. V. Toen klonk 't als ons aller plicht: Wordt lid en doe ook mee! fbis) De vereeniging werd uitgebreid, t Fn velen sloten aan, Dóch toen kwam er door zwaren strijd Den leiders duur te staan, Maar moedig bleven zij toch pal, Trouw aan hun post verwand, F,n dachten: wat ook komen zal De vereeniging blijft bestand !i bis) De vereeniging blijv' lang bestaan, Steunend op de eenheid: Want eendracht bindt ons steeds tezaam En leidt tot tevredenheid, Het welkom klinke dan ook fier, Spontaan uit aller mond, Van neringdoende en winkelier, Zoo vormen wij een front! (bis). Vele kleurige lampjes gaven aan het geheel een sprookjesachtig geheel, terwijl krachtige re flectoren het tooneel in afwisselende kleuren be- shecnen. Nauwelijks was het lied ten einde of een daverend applaus, overgaande in een onbegrensd enthousiasme, weerklonk, hetwelk dan ook ten vólle was verdiend. Het was van de Feestcommissie een aardige gedachte, dit aardige, door den heer Bouman sa mengesteld lied aan de feestvierenden uit te rei ken, wat door allen uit) volle borst nog eens weyd herhaald. Nog" werd het woord gevoerd door den heer J. Hoogland als vertegenwoordiger van de Ka mer van 'Koophandel, hierbij uitende de hartelijke gelukwenschen voor de vereeniging en tevens wij zende op het hechte^ verband tusschen handel en Kamer van Koophandel en op het groote nut en belang van organisatie. Vervolgens werd het programma verder afge werkt. en 'kregen wij allereerst te hooren het „Fl mo' hetwelk onder leiding van den heer Jac. Prijs een drietal nummers ten gehoore bracht op eene wijze, zooals wij maar zelden hoorden. Als wij hierbij in aanmerking nemen, dat dit orkestje, als wij het zoo mógen uitdrukken, bijeengeraapt is (volgens zéggen van den leider) en slechts zee rkorten tijd de gelegenheid heeft gehad zich te kunnen voorbereiden voor dezen avond. Nu, wij verklaren hier, openlijk, dat de prestaties bó ven allen lof zijn verheven, hetgeen ook het over weldigend applaus bewees. Er is geleverd „schitterend werk"! Hulde aan den kranigen leider, die dit heeft weten Ie be reiken. Maar alras werd onze aandacht gevraagd voor het volgend nummer. Het was de humorist van dezen avond, de bekende Leo Peelen, die ons amu seerde met zijn optreden als humorist-conferen cier. Zijn zeer beschaafd optreden en uitstekend voordracht oogstte eveneens een daverend ap plaus vooral met zijne komische transformaties, waarvan het slot van één der komische liedjes een eloftuiting op den voorzitter inhield, hetgeen zijn succes niet weinig verhoogde. Na dit optreden verscheen ten tooneele Fmil More.tti, die het in de goochelkunst zeer ver heeft gebracht en vele kranige staaltjes van vin gervlugheid liet zien, afgewisseld door eenige balonnummers. Ook zagen wij eenige interessante toeren op het gebied van telepathie, waarbij het ged.aclitenlezen op duidelijke en onberispelijke wij ze werd gedemonstreerd. Veel tijd om stil te zitten hadden wij niet en zoo trad vervolgens het „Eilmo" voor het voet licht en hebben wij genoten van de voortreffelijke kunstuitingen van dit orkest. Ook nu weer oogst ten dez ekunstenaars een donderend applaus en werden zij genoodzaakt een toegiftje te geven. Voor afwisseling was een projectielantaarn ten tooneele opgesteld en werd vooraf aangekondigd dat aan den heer Bouman bij het vertoonen van verschillende plaatjes eene kof te explicatie zou worden gegeven. Zoodra dit bekend werd, zagen wij om ons heen heel wat gezichten, waarop de nieuwsgierigheid stond te lezen. Hoe wij er over dachten, wij kunnen niet beter schrijven dan: Echter weid het onzekere al spoedig opgehel derd en verscheen op het witte doek allereerst een leuke voorstelling van 'de vliegende winkels op den Langendijk, vervolgens het portret -van den heer C. Olthoff, P. Tuin en echtgenoote en 3. Timmerman, bij alle voorstellingen gaf de heer Bouman op humoristische wijze een en ander betreffende de personen ten beste. Ook dit nummer oogstte veel applaus. Vervolgens werden eenige felicitaties, wélke waren ingekomen, voorgelezen om. van Mej. Wed. P. Berkhout den Adel en van P. üeutekom en J. DeutekomBerkhout, eveneens een breed voerig schrijven van het eerelid, den heer H. Hart, waarin ook de afgeloopen 25 jaren wérden gereleveerd en waarop een luid applaus volgde, als een bewijs van erkentelijkheid voor het me deleven van den. heer Hart. Het volgende- nummer van het rijk voorziene programma vermeldde: „Teun en Geert naar den Feestavond" voorgedragen door den heer P. Tuin en mej. A. Metselaar, die in een leuke samen spraak alle leden de revue lieten passeeren in verband met hun zakenleven. Deze. revue was werkelijk meesterlijk in elkaar gezet en schier niemand was vergeten en werd dan ook met een hartelijk applaus beloond. Be voordracht, getiteld H. O., voorgedragen door dc heeren W. Aardema en 3. Dirkmifat en beoogende een bekend fabrikaat van havermouth, deelde ook al niet minder in het succes van dezen avond. Vervolgens werd de aandacht gevraagd voor den heer Wiersma, die op een bekende melodie je.en korte revue, welke was samengesteld door den heer J. II. Keizer, ten beste zou geven, ter wijl de pianopartij werd verzorgd door mej. Tuin. Dok dit was een succesnummer en viel zeer in den smaak, ondanks in dit nummer wel eenigs- zins de puntjes op de i's werden gezet. Het weder optreden van den heer Peelen oogstte een uitbundig succes en waren'de lachsalvo's niet van de lucht, vooral toen hij in zijne imitatie als „de verlaten echtgenoot" zijn ega in de zaal meen de te ontdekken. Het tableau van hot langedijker zakenleven Van voorheen, gaf een sprekend beeld van de wijze hoe vroeger jaren de. koopwaar langs de deur aan den man werd gebracht en ontbrak ook de ouder- wctscho scheerwinkel niet,, evenmin de trekschuit genaamd „de slak". Dat bij verschillende tafree- len menig hart, zij het dan ook niet jong, eventjes Sneller klopte, zal wel overbodig zijn te vermel den. r Hierna Volgde Fmil Moretti met een balans nummer, waarvoor groote vaardigheid werd ver- eischt en waarbij een aantal"stoelen (7 in getal) in balans op 'de tanden gedragen een groóte rol speelde. Terwijl het „Elmo" zich gereed maakte voor een komisch nummer, gaf de heer Peelen wederom ^eenige nummers uit zijn repertoire ten beste en werd menig refrein door de aanwezigen meege zongen. De korte pauze was op genoegelijke wijze vlug verstreken en was de beurt aan het „Flmo". Het is schier ónmogelijk dit nummer op de juiste wijze te beschrijven. Genoeg zij er mede gézegd,- dat de heeren Prijs en Boot de leiding in handen hadden en het geleek een speeialiteilennummer, waarmede de laenspieren danig in beroering wer- de ngebracht. Het was kostelijk.' Alvorens het officieele muzikale gedeelte te sluiten met den feestmarsch, dankte de heer Prijs mevrouw Tuin voor de steeds gastvrije en gulle ontvangst tijdens de vele repetities ten hare ge houden 'Tijdens de feestmarsch, die vele populaire wijs- 1 jes bevatte, werd door allen dapper meegezongen. Tot slot, van het programma het tableau. „Het Langendijker Zakenleven" zooals het thans plaats indt in modérne winkelpanden' en keurig ver zorgde e'talagés, het personeel gestoken in hygië nische vakkleeding, allesmedewerkende om de kooplust van het publiek op 'te wekken. Hiermede was ook het laatste nummer van Het programma afgewerkt. De heer Timmerman dankte voor de hulde, aan het bestuur gebracjjt, welke spreker ten zeer ste had getroffen. Voorts brengt Spr. dank aan den burgemeester voor het prachtige bloemstuk en de groote medewerking van Z.E.A. verleend. Spreker hoopt op denzelfden steun met de as. winkelweek te mogen rekenen. Dank brengt spr. aan den heer Hoogland, de firma J H. Keizer en de drie bezorgers van het „Weekblad' 'voor de mooie bloemenhulde. Ook de medewerkenden en de Feestcommissie worden niet vergeten, waarbij door Spr. inzonder dank wordt gebracht aan den heer Ter Hofstede, waar na Spr. dozen avond officieel sloot, waarna velen nog eenige uurtjes gezellig bijeen bleven. Een extra vermelding verdient zeer zeker de feeërieke verlichting van het tooneel, welwillend aangebracht door de heeren O. van Zijl en D. Schuitemaker Jr., waardoor zeer veel is bijgedra gen aan de gezelligheid der zaal. Ook mocht het bestuur zich verheugen in de volle medewerking der firma P. Th. IJpma te Alkmaar, die zoo welwillend was ee ngloednieuwe piano voor dezen avond beschikbaar te stellen, zeer zeker ten goede komende aan het muzikale gedeelte. Behoudens de reeds vermelde bloemstukken, memoreeren wij nog de navolgende gezonden door de Kamer van Koophandel en van'de bezorgers van „Ons Weekblad", t.w. N. Carnas, A. Kwa- dijk en J. Bakker. Een woord van lof is zeker op zijn plaats voor dc kc-urige wijze, waarop de heer IC- Boot Jz. de decors en tevens de tableaux vivants heeft ont worpen. Be heer Ter Hofstede zorgde voor de uitvoe ring der decors en verdere aankleeding en had de_ heer P. Tuin in dit alles een zeer werkzaam aandeel. Ook aanTicm alle lof. Gezien de royale tractaties van het bestuur zouden wij mogen veronderstellen, dat de kas nog liïet in zulk een ongunstige positie verkeert, want ook voor den inwendigen mensch Was op uitstekende wijze gezorgd. Mochten wij in dit verslag nog iets hebben ver geten te melden, dan vragen wij hiervoor excuus, want het werk der Feestcommissie, die zulk een programma wist samen te stellen, gaf ons een belangrijken arbeid, waarbij het niet onmogelijk is, dat wellicht iets ons is ontgaan. De I,. W. N. en V. had zich voorgesteld óp feestelijke wijze het 25-jarig bestaan te herden ken en meesterlijk is zij hierin geslaagd door eendrachtige samenwerking en eensgezindheid. De onderlinge band zal aan hechtheid niets heb ben ingeboet, integendeel, vol moed en enthousi asme zullen dé a.s. feestelijkheden van dezen zomer worden tegemoet gezien. I J i I i Maandagmiddag werd in het lokaal van den heer Balk te Oude Niedorp de jaarvergadering gehou den der tulnbouwvereeniging „Nieuw Leven" De heer Burgman opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, het bereu rende dat van de 236 leden meer dan 200 ontbra ken. Met leedwezen ziet hij de plaats van den heer Liefhebber aan de bestuurstafel onbezet, als gevolg van langdurige ziekte. Spr. hoopte, dat de ingetre den verbetering van voortgaanden aard zal mogen zijn en de heer Liefhebber weer in zooverre herstelt dat hij weer geregld aan het vereenigingsleven deel zal kunnen nemen. In korte bewoordingen schetst spr. den gang van zaken voor de tuinders in het nog loopende seizoen en waar reeds weer het zaad, de planten en het pootgoed aan de aarde worden toevertrouwd, hoopt hij op gunstige resultaten niet alleen wat groei en bloei betreft, doch vooral ook de geldelijke opbrengst. Spr. dringt aan op een vlotte behandeling der agenda. Door den heer Kostelijk werden vervolgens de notulen gelezen, die onder dankzegging werden goedgekeurd. De voor zitter brengt ter kennis der vergadering, dat ge tracht Is te Oude Niedorp als centrum onzer ver eeniging een tuinbouw-wintércursifs te houden, echter geen voldoende deelname, zoodata door 2 zoons van leden de cursus van de afd. L.T.B. Heer- hugowaard wordt gevolgd. Door den secr. werd voorgelezen de kennisgeving der Kon. goedkeuring op de nieuwe statuten. Het voornemen is deze te doen drukken en aan de leden uit te reiken. Het verzoek der comm. uit de correspondenten van den

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4