Hike Breiji ir's Reclame-aanbieding Colbert Costuum f 68.- VA N N E L I E'S GEBROKEN THEE Speciaal Corsetten-M lagazijn Land- en Tuinbouw n 't Haar wat Rechtzaken c Mient 17 Alkmaar z lel. 526 üitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten j. B. KÖSTER, Kleeding naar maat enlvr Plantenziektenkundigen dienst om finantieelen steun werd niet ingewilligd, aangezien de N.M.B. in vereeniging met zusterveilingen samen een be drag van 100 gulden toekent. Ter kennis der vergadering werd gebracht een schrijven van het gemeentebestuur van Heerhugowaard, naar aanlei ding der aldaar bestaande verordening betreffende het verbod van verbouw der 4 bekende aardaappel soorten. Na een korte toelichting door «in voorz., werd door den heer Meereboer het een en ander me degedeeld van het werk der comm. uit de land- en tuinbouwvereenigingen inzake de richtige uitvoe ring dezer verordening. Spr. deelde mee, dat 40,00 kilogram pootgoed op aanvraag is uitgereikt, van de Bevelandr, ter vervanging van de bravo, waar voor reeds dit jaar het verbod geldend is, terwijl in 1931 de geheele verordening zal worden gehand haafd. Hierop volgde een tamelijk breedvoerige discussie, waarbij o.m. gewezen werd op de ver scherping der Duitsche bepalingen, waarmede wel terdege rekening gehouden zal moeten worden; het besluit van enkele gemeenten om een teelt verbod in te voeren is natuurlijk niet voldoende, doch het uitvaardigen van rijkswet werd vrijwel ondoenlijk geacht. Van groot belang werd geacht het kweeken van voor wratziekte onvatbare soor ten, waaraan reeds met kracht wordt gewerkt. Door den heer Meereboer werd hierna verslag uit gebracht over de finantien Vooraf deelde de voorz1. mee, dat de rekening nagezien en inorde was bevon den door de heeren C. Poöl en A. Blokker. Uit het verslag blijkt, dat tegenover een verlies van 7 le den een aanwinst van 8 stond, waardoor het leden tal op 31 Dec. jl. bedraagt 236. Het jaar ving aan met een kas met f35.09 terwijl de ontvangsten be dragen f 722.31, de uitgaven f 469, alzoo een batig saldo groot f 288.40. Dit gevoegd bij het bedrag op het spaarboekje met de bijgeschreven rente, vormt een totaal bezit van f 2017.92. Deze cijfers gaven aanleiding tot een krachtig applaus. De voorz. meende „Nieuw Leven" dan ook maar te moeten toewenschen dat de penningmeester een „Methu- salemsleeftijd" zou mogen bereiken, althans nog ve le jaren het beheer over de finantien zal voeren. Hij dankt den heer Meereboer voor zijn verslag en beheer, de comm. voor haren arbeid. Hierop vougde het jaarverslag van den secretaris, waaruit we het volgende aanstippen. Het jaar 1929 had voor de vereeniging een zeer kalm verloop, twee leden- en twee bestuursvergaderingen werden ge houden; voorts eenige samenkomsten tengevolge der deelname aan de tentoonstelling bij de fees ten te Heerhugowaard. Op de Kon. goedkeuring voor onze nieuwe statuten hebben we lang moeten wachten. Het verzoek werd reeds ingediend Aug. 1929 en pas 21 Februari jl. kwam de kennisgeving der goedkeuring. Spr. achtte dit geen compliment voor het Centraal Bureau; de bondsbestuursleden onzer vereeniging woonden zoo trouw mogelijk de bestuursvergaderingen van den N.M.B. bij. Waar de beide door uw bestuur gehouden inventarisaties der stapelproducten zulke reusachtige cijfers ople verden rees onwillekeurig de vraag, hoe komt dat alles weg. In een beknopt overzicht gaf spr. een beeld van den gang der zaken den afzet betref fende. Bemoedigend schijnt de toestand niet; zoo wel hier als elders neemt men reactie waar; mogen we, vervolgt spr., verschoond blijven van een her haling der tachtiger jaren. Wat de toekomst ech ter moge gevn, dit mag niet leiden tot bekrompen heid en kortzichtigheid. We dienen uit onze bedrij ven te halen, wat er uit te krijgen is. Spr. haalde in dit verband aan een gedeelte uit een artikel uit „De Tuinderij." van 7 Februari, geschreven door mr. Niemoller, waaruit dezelfde klanken worden vernomen. Voorts zegt spr., dat wellicht wordt op gemerkt, dat de finantien wel eens een beletsel zijn om de zaken flink aan te pakken, maar dan meent spr. te mogen verwijzen naar de boerenleenbanken welke op het platteland Zoo hoogst nuttig werk zaam zijn. Daar toch kan men met behoorlijke borg stelling tegen matige rente geld verkrijgen, wat vrij wat voordeeliger zal zijn dan in crediet te staan bij handelsinstellingen welke een hoog per centage eischen. Spr. eindigde zijn verslag met den wensch, dat het door hem gesprokene ingang zal mogen vinden, en dat ajle krachten ingespannen zullen worden om uit den grond te halen wat hij opbrengen kan. De voorz. dankte den secr. voor diens verslag hoopte, dat het volgend jaarverslag in opgewekter toon gesteld zal kunnen worden en dat de gegeven wenken in dit verslag ter harte genomen zullen worden. De uitslag der hierna gehouden bestuursverkiezing gaf tot resultaat, dat de aftredende leden de heeren Ja. Klaver, C. Lan- gedijk en P. Meereboer met overgroote meerderheid werden herkozen. Allen nemen de benoeming aan waarmede de voorz'. de vergadering feliciteert, en de gekozenen weder aangename samenwerking in het bestuur toewenscht. Op voorstel van den hr. Gaijaard werd de heer Brugman bij acclamatie herbenoemd tot lid van het bondsbestuur. Ook deze neemt de herdbenoeming aan, dankt den heer Gaij aard voor het tot hem gesprokene en de vergade ring voor hare instemming daarna. Door den voorz. werd mededeeling gedaan van het voorstel van het bondsbestuur terzake het vormen van -een reserve voor voltooiing van den nieuwbouw. Door spr werd in het kort den gang van zaken in dezen na de laatst gehouden algem. vergadering meege deeld, en stelt op den voorgrond, dat die reserve beschouwd zal moeten worden als bouwfonds. Na eenige bespreking gaot de 'vergadering met dit voorstel accoord. Hierna wordt mededeeling ge daan betreffende den aankoop van bouwterrein voor een te stichten btaalkantoor met vergaderzaal Een plan voor dezen bouw wordt ontworpen en zal in een vergadering der bouwcomm. Vrijdag a.s. na der worden besproken. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Kuiper, omtrent het ge vaar van het varen van motorschuiten langs de laadplaats, wordt na eenige discussie besloten dit in de bondsbestuursvergadering ter sprake te bren gen Eveneens na zeer lange discussie een op merking en voorstel va nden heer van der Veer, met betrekking tot het wegen voor kleine verpak king. Tot afgevaardigden werden aangewezen de vier bestuursleden de heeren Klaver, Gaijaard, Langedijk, en Liefhebber en uit de leden de heeren Jac. Kostelijk, C. Pool, G. van Essen, Jac. Gutter, en D. Olei. Tot plaatsvervangers de heeren A. van der Veer en Y. Brouwer. Door den heer van der Veer werd nog medegedeeld, dat een voorstel om trent het wegen toch zal inkomen van elders bij het bondsbestuur en vraagt nu, hoe daarbij de hou ding der afgevaardigden zal zijn. Men acht het moeilijk reeds daarover nu te beslissen, zoodat vrij mandaat werd verstrekt. Hierna werden nog een paar vragen beantwoord, waarna sluiting volgde. VAN HIER EN DAAR. Beschermng wo:rdt van vele zijden door land bouwers en organsates-gevraagd, om te tl achten het hoofd boven water te houden. Bedoeld wordt dan een bescherming in den vorm van geldelijken steun of door het vaststellen van invoerverboden en hooge invoerrechten. Anderen willen daar maar een klein beetje van weten. Zij zeggen: Die ande ren zoo groot en wij zoo klein, wat zouden wij tegen die grooten moeten beginnen. En zoo moeten we ons zelf maar gemoedereerd dood laten drukken, zonder zelfs maar den mond opeh te doen. Het getuigt nu niet bepaald van den Hollandschen onverschrokken geest, die ons volk in moeilijke tijden steeds gekenmerkt heeft. Jan Salie zal ons toch niet de baas worden? Trouwens waar het schoenen en klompen gold heeft de regeering ge meend wel de tanden te moeten laten zien, en nu het den boerenstand betreft niet? Dat zou geen goede regeeringstactiek zijn. Voor een ander soort bescherming zorgt intusschen de regeering wel. Ik kreeg deze week het verslag toegezonden van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Wanneer men dat zoo eens doorbladert krijgt men wel het besef dat ook dit soort van bescher ming, n.l. bescherming tegen bedrog en knoeierij noodig is, maar dat het gewaardeerd wordt. Wan neer we alleen maar eens letten op het groot aan tal monsters, dat ter onderzoek wordt opgezonden, dan krijgen we al een indruk van de buitengewo ne béteekenis, welke dit proefstation, voor den landbouw van ons land is. In het jaar van 1 Juni tot 1 Juni 1929 werden niet minder dan 20.505 monsters ontvangen, waarin 49792 kwanti tatieve bepalingen werden uitgevoerd. Uit ht be redeneerd verslag mogen we nog het volgende onder meerdere aandacht brengen. Totaal stond onder de controle van het proefstation een hoe veelheid van 1482 millioen K.G. mestof. Hoezeer de analyses van het proefstation te Maastricht gewaardeerd worden, blijkt wel hier uit, dat ook in het buitenland een massa meststof wordt ver kocht op analyse Maastricht. Bij het verslag van de onderzoekingen van Tho- rgasslakkenmeel wordt er op gewezen, dat alleen bij een volledig onderzoek vastgesteld kan worden of het geleverde aan de gestelde eischen voldoet. Dat kan pas woden vastgesteld of er bijv. niet ge knoeid is met een natuurlijk fosfaat. Zoo werd dit jaar n een geval niet minder daen 18% natuur lijk fosfaat in een monster aangetroffen. Bij de analyses 'van een aantal mansters kalkfosfaat moest er op gewezen worden, dat deze stof als mestof een zeer geringe waarde heeft. Geen won der, ze bestaat uit vrijwel alleen natuurlijk fos faat dat in het water niet en in koolzuurhoudend Dit soort van bescherming is dus altijd nog wel noodig, al was het alleen maar om een stok achter de deur te hebben tegenover niet goedwillende han delaren. Intusschen zullen de boeren zich zelf moeten gaan beschermen. En wanneer ze wijs zijn doen ze dit ook. Daarvoor is allereerst noodig een alge- meene organisatie van alle landbouwers. En daar van merkt men nog zoo weinig. Onder de melk veehouders komt zoo zoetjes aan wel een aardig georganiseerde groep. En daar gaan dan ook stem men op om den melkprijs met 1 centp er liter te verhoogen. Men lacht daar misschien wat om. Maar dat is toch werkelijk net noodig. Onze melk koeien geven in een jaar ruim 4.000.000 liter melk. Bij een prijsverhooging van 1 cent per liter wordt dat over een heel jaar een sommetje van 40 mil lioen gulden. Ook op andere wijze kan de boer zich beschermen. Bij. het mesten van varkens zal hij vooral toe moeten zien goede Bacon varkens te mesten, daarvoor moeten Deensche Fokvarkens worden ingevoerd. In Friesland is men daar al het vorig jaar mee begonnen. En met succes. De kwa liteit van het qroduct is er aanmerkelijk voaruit- gegaan. Nu is men weer aan het probeeren, hoe men die goede varkens in discrediet kan brengen door Duitsche varkens binnen te smokkelen. Men wil daar nu tegenover een lange strook langs de grens van 1000 meter breedte, waarin een vervoer- verbod van varkens zal moeten worden afgekondigd behoudens uitzondering voor de menschen, die in die streek wonen. Zoo wordt er ook weer voor die menschen gezprgd.. Dat gebeurt ook voor degenen, die aan het ontginnen zijn. Zij zijn voor 28 jaar vrijgesteld van grondbelasting. Dat mag ook wel, want de risico van het ontginnen is groot. Dat er nog veel boeren zijn, die niet kunnen reke nen, die het in elk geval niet doen, bleek weer bij verpachtingen in Groningen. Daar werd nog van 160 tot 180 gulden per H.A. besteed. Kan men daar heusch nog voor dien prijs met voordeel boe ren? Dan niem ik het duizendkunstenaars. Overal hoort men van malaise en van slecht dit en van slecht dat. Zou men er niet eens mede uitscheiden die pachten voer elkaar zoo op te drijven? In de Veenkoloniën denkt men er over met den verbouw van aardappelen uit te scheiden. Of dit verstandig is? Het komt mij voor een groot vraagteeken te zijn. Men wil daar nu suikrbieten gaan verbouwen. Alsof dat ook vetpot is. Men zal goed doen eerst daar eens te gaan rekenen. Dat doet men veel te weinig als men aan iets nieuws begint. En toch is dat zoo noodig. Doet men het niet, dan handelt men meest ondoordacht. En het eind moet de las ten dragen. Een boer, die niet van werken houdt, Steeds peddelt op zijn fiets, Al heeft hij nog zoo'n beste vrouw, Wordt uit zich zelf nooit iets. Hij teert op wat zijn voorgeslacht Zoo spaarzaam heeft bijeen gebracht. op te gaan luisteren. Het zal niemand berouwen. En wat een prachtcollectië bloemen en planten, om het onderwijs aanschouwelijk te maken. En om va nte genieten. De beste aanbeveling is wel, dat meerdere dames, dencursus voor de tweede maal volgen. Purol wrijven des morgens; daardoor wordt het mooier en zachter en blijft bovBn- dien na het kammen den geheelen 'dag keurig zitten 5 30-60, Tu Bi) Apot) ALKMAAR. VOOR CBN POLllflEREOH f ER. Zitting van Dinsdag 25 Maart. Langs de straat Nou, 't is heelemaal niet erg. wat wij u zullen ver tellen. Het geschiedde op Oudkarspel's dierb'ren grond. Of het ochtend of avond was, doet niets ter zake. Maar er was een kar, er waren bussen en er was melk. Dus, het was een melkwagen. Of de bussen vol waren of niet, doet weer niets ter za ke. Verondersteld wordt in dergelijke gevallen, dat er melk in zit. Eenvoudig gezegd. Zitten is zoo'n raar woord voor een dergelijke mededeeling. Ja, maar men kan er toch soms wel eens mee zitten. Zooals aanstonds zal blijken. Door welke oorzaak doet er ook al niet toe, maar plotseling rolde of viel en bus van den wagen naar beneden. Nou ja, naar de hoogte valt er nooit iéts. Nu had men mogen verwachten, tot schade van den melkboer, dat die bus, van welke kerd verwacht, dat zij melk zou bevatten, haar Inhoud zou kwijt raken. Dat was ook zoo. De bus rolde over den grond en de inhoud liep er uit. Maar wat er uitliep wat een verwonderde gezichten, di ehet geval zagen. kan men overal voor niets krijgen. Het was nl. geen melk, maar waterHoe een melk boer toch soms kan boffen! Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De cursus ter behandeling van tuin- en kamer planten werd Dinsdagavond geopend door den voor zitter van Floralia. De onderwijzer, de heer P. Glas alhier, begon dadelijk daarop zijn taak. Schrijver van dit bericht woonde een kwartiertje de les bij, In dit kwartiertje heeft hij merdere practische wenken ontvangen, die hem bij het kweeken van planten te pas komen. De cursisten, 16 in getal, zijn allen dames, jong en oud. Aanstaande Woensdag worden de lessen voortgezet. Wij wekken vol vertrouwen alle dames Zorgt .lat g« uw vrijen tijd, niet ijdelijk verslijt, neem geen jenever in den inond, maar ont wikkel uw geest, en olijf gezond. Do nog -jeugdige, hoog aan de wieg ontsproten slagersknecht v. R., thans te Twisk werkzaam, bevond zich in 't afgeloopen jaar te Wieringen in dienst van de nheer Joh. Poppen, slager aldaar, «lie -echter geen aangename ondervindingen met dezen bediende Opdeed, aangezien hem weldra ter kennisse kwam, dat vriend Nan het niet al te nauw met de eerlijkheid nam, zoo 'eigende hij zich onder móev een"bedrag 'toe van f 26-50, dat hem door een Oarniforisehe cliënte was ter hand gesteld voor ontvangen vleeschwaren. Natuur lijk was op deze manier het liedje bij, -slager Poppen gauw gezongen en moest Nan ook nu de vernedering nog ondergaan dm als verdachte voor den politierechter te moeten verschijnen. Gelukkig echter scheen'"Nan inmiddels te heb ben ingezien, hoe verkeerd het is, zijn vrijen tijd te verklungelen in de herberg en zijn gezonden smaak te bederven door overmatig drankgebruik want deze excessen waren, als zoo dikwerf, oor zaak Van zijn afdwaling. Hij gaf dan ook blijk te zijn een mensch van goeden wille aan wie den vrede op aarde zal zijn bereid. Het gepleegde onrecht was door hem hersteld en hij t.oon«ie zich bereid de boetedoeningen die een voorwaardelijke sfra faankleven, te volbrengen. Op grond van deze hoopvolle gemoedsgesteldheid werd Nan dan voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden met twee proefjaren en zijn standvastigheid op de proef te stellen. Weet, zoo g'nw mond en hand niet rusten laat dat de zondaarsbank te wachten staat! Pen felle buurvroüwënheibel over de deugde lijkheid. van de door de respectieve dames ge volgde waschwmethode was op 3 Februari oor zaak, dat ook de anders kalme en niet tot ruzie geneigde werkman Petrus Adolph van H-, de echtgenoot van een der kijvende waseh-kunste- naressen bij het conflict werd betrokken en zich toen, aangevuurd, en opgehitst door moeder de vrouw, die zich hij zulke gelegenheden als uitne mend rgangmaakster had leeren kennen, zich liet verleiden zijn eveneens niet bepaald makke buur vrouw, mej. Eidelenbosch een watjekou in haar beminnelijk aangezicht toe te dienen, van welke ondoordachte handeling hij thans de gevolgen ondervond'door een veroordeeling tot 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. De straf was niet hoog, maar de familie v. H. had zich voor een even hoog bedrag kunnen, te goed doen aan .5 pon dmoddervette gerookte paling. Ts een mensch per saldo geen stommerik? Roe kon Kees' gemoed het velen, zijn armen neef te gaan bestelen. Fen mooie fonkelnieuwe als zilver blinkende sikkel, waarmede Petrus Brink uit Hensbroek op 23 Januari met vaardige hand. het langs de walkant van den Huizendijk onder Oudorp groei ende ruisehende ranke riet, zooals öuido Gazelle zingt, wegschoor, wekte de zondige begeerte op van zijn eveneens aldaar rietscheerenden neef C;ornelis en deze oneerlijke jongeling aarzelde niet' zich dit arbeidsgereedschap geniepig wederrech* telijfc toe te eigenen. Het was evenwel voor hem gelukkig ,dat het tegenwoordige strafrecht niet moer i n zijn ouderwetsche gestrengheid wordt toeg<i()ast, zoodat hij er met een geringe geld boete f 15 'of 15 dagen bijzonder gemakkelijk af kwam Zoo gij in uw evenmensch gebreken ziet, zeg hem de waarheid maar bëleedig hem niet. Het ware verstandig geweest van het te Win kel woonachtige 'tuindertje Pieter K indien hij den gulden gedragsregel, door ons in schoone dichter staal tót opschrift gebruikt, op 25 Jan. in toepassing had gebracht. Doch in een tamelijk heftige dispcussie met zijn medearbeider Piet Meijer van Barsingerhorn, wiens opgeruimdheid van hart met die van zijn hoofd getrouwelijk samengaat, over de verschillende te verrichten werkzaamheden, zich niet zo oschromelijk heb ben vergeten, door hem een gemeenen hufter te noemen en hem nag veul meer lilleke woorden toe te voegen, zooals onze goede Pjet Meijer het droevig releveerde. Maar de politierechter was present ,voor het laatst misschien in Alkmaar en maakte van zijn bevoegdheid gebruik Piet K. een slot op den mond te leggen, kosten f 7 als boete of 7 dagen uienprak in het' populaire schuurtje. z q Corsetten O 5 rBustehouders 2 Kinderlijfjes ra UI Hechthouders 03 ra O Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen O ra Dames verband Soubras en Rokbeschermers •z ALLE SOORTEN E L A S T I B K, GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. ALKMAAR Langestraat bericht de ontvangst van NIEUWE STOFFEN voor IN VERBAND MET DE PRIJSDALING VAN MIDDEL EN LAGERE KWALITEITEN ZIJN ONZE ONDERSTAANDE MERKEN ALS VOLGT IN PRIJS VERLAAGD: PRISMA JMmdts. thans 32 CTS. PER ONSPAKJE KUBUS 22T 30 19 «1 DISCUS. 28 «9 GOEDKOOPE 25 GOEDE SOORTEN^#' 22 VRAAGT UWEN WINKELIER.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5