Gemeenteraadjarenkarspel ieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Firma R. J. HOUWINO No. 38 TELEFOON INTERCOMMIJNAAL NO. 52. ZATERDAG 29 MAART 1930 NIEUWE LANGEDMM COURANT Ato„»„,„wndeil /L15. Uitgave: firma 1, H. KEIZER. Redacteur i. H. KEIZER. Bureel Muerdscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TOB BOORT. Hoogmoed komt voor den val. „Hoogmoed komt voor den val." Het klinkt wat preekerig een beetje van Alphen achtig. Niet hoogmoedig zijn wekt zoogauw de gedachte aan onzuivere, kwezelachtige nederigheid. Maar wan neer wij ons rekenschap van de gebeurtenissen ge ven de gebeurtenissen uit ons eigen leven, uit het leven van anderen, dan zien wij toch in, dat in de meeste gevallen hoogmoed ten val heeft geleid. En nader beschouwd is dat ook heel begrijpelijk. Want hoogmoedig zijn sluit in zich: trotsch zijn op zichzelf, trotsch op wat men bereikt heeft, trotsch op wat is. Dus beteekent het een stilstand, men rust op zijn lauweren. En al wil men vérder werken, dan is dat dikwijls door een hoogmoedig mensch heel moeilijk. Stel u voor: ge hebt een groot succes beleefd, men heeft u geprezen, u een schoone toekomst voorspeld. Blijf daar maar eens kalm en bescheiden onder. En toch is er kalmte noodig om verder te kunnen werken. „Het succes is hem naar het hoofd geslagen" zeggen ze. Dat beteekent, dat hij in een opgewonden stemming verkeert. De woorden van lof klinken hem steeds nog in de ooren, zij vervullen hem geheel. En in zoo'n opgewonden toestand kan hij zijn gedachten niet bij iets anders bepalen ook niet bij zijn werk. Het werk blijft dus liggen. Hij teert op het eene succes, geestelijk en finantieel. Is het wonder dat zijn val volgt? Na het succes volle werk komt geen ander. Men kan ook te hoogmoedig zijn om goed te werken. Meestal ont neemt het leven ons dien hoogmoed wel weer. Na een succes komt dikwijls ee.n teleurstelling. Dan voelen we ons even geslagen we zijn toch niet zoo ver als we dachten. We moeten nog werken En we beginnen weer te werken. Maar als het le ven de teleurstelling niet brengt, als de hoogmoed blijft, dan is het zaak zichzelf van dien hoogmoed te bevrijden. Tien tegen een, dat ge zelf toch niet zoo heel tevreden waart over het werk, dat anderen zoo prijzen.. Ge zijt het pas zoo mooi gaan vin den, toen anderen er over in verrukking geraakten. Ge zijt pas aan de volmaaktheid van uw werk, de volmaaktheid van u zelf gaan gelooven, toen anderen u lof toezwaaiden. Probeer weer een eigen oordeel te krijgen, probeer het opgewonden gevoel kwijt te raken, rustig te zijn. Schrijf de mooie woorden, die u geen rust laten op een papiertje. Zoo hier staan ze nu. Is het zooveel bijzonders? Wat woorden. Door een paar woorden wilt ge u toch niet van uw werk laten houden Zoo nuchter opgeschreven zullen ze hun overrompelende heer lijkheid verliezen. Zet ze van u af en werk door! Laar het succes u niet ten val leiden! Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) MIERT 7 TEL 644 ALKMAAR Specialiteit: Tuinsproei-artikeien Binnenlandsch Overzicht Reddingbooten. De Schuttevaer. Nu een nieuwe reddingboot gedemonstreerd. - Beweegkracht: de menschelijke motor. Van vergeetachtige menschen. Een scha depostje voor de Nederlandsche spoorwegen Hebt ge iets vergeten? ook aan de spoor wegcoupé's wel nuttig en noodig. Rus land in de Eerste Kamer. Russisch graan en het besluit van het Nederlandsche Land bouw-Comité. Vergrooting van werkge legenheid door herstel van de handelsbe trekkingen met Rusland. Het antwoord van den minister inzake de wederinvoering van den doodstraf. Justitioneel ingrij pen in de zaken van de Mij. „Beider Be lang. Het gaat over millioenen. Men zal zich herinneren, dat er al eenigen tijd geleden druk gesproken en geschreven werd over de Schuttevaer" het scheepje dat niet zinken kon. De maker en uitvinder er van, de heer Schuttevaer heeft, naar we meenen, niet zoo heel veel pleizier van zijn scheepje beleefd, of misschien wel van het scheepje maar niet van zijn landgenooten. Hoe dit zij, we gelooven niet, dat de „Schuttevaer" het mo del geworden is, waarnaar de Hollandsche redding booten sinds gebouwd werden. Thans is er een nieuw type reddingboot gedemonstreerd, waarmede te Amsterdam gedemonstreerd wordt. En die nieu we boot werd voortbewogen door den menschelijken motor, door handkracht wel te verstaan, welke een schroef in beweging brengt, Men zou zeggen, hand kracht, dat is achteruitgang. De proeven zijn, naar we lezen naar wensch geslaagd en de bruikbaarheid moet voldoende aangetoond zijn. Waar het tenslotte ook maar op aan komt. Er zijn veel vergeetachtige menschen in de we reld. Dat kunnen de vele voorwerpen getuigen, wel ke in groote verscheidenheid gedeponeerd worden in het bureau van gevonden goederen bij de Ned. Spoorwegen. Dat de Nederlandsche spoorwegen er zoo'n bureau op na houden en alle mogelijke moei te doen om de vergeetachtigen die voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard in den trein laten liggen, hun eigendom terug te bezorgen, dat is een daad van welwillendheid. Men zou intusschen ge neigd zijn te meenen, dat de spoorwegen met den verkoop van de vele "niet door de eigenaars opge- eischte goederen nog een goede winstgevende af faire hebben. Het tegendeel moet waar zijn. Deze meening moet echter op een misverstand berusten want blijkens een 'mededeeling in het orga,an Spoor en Tramwegen moet de opbrengst van de verkochte voorwerpen nog veel te klein zijn om de diverse kosten te dekken, welke verbonden zijn aan het be waren en administreeren van datgene, wat door achtelooze reizigers wordt achtergelaten en het op sporen van de eigenaars. En zoo moeten de Ne derlandsche spoorwegen jaarlijks wel een som van tienduizend gulden boeken als schadepost welke haar berokkend wordt door de vergeetachtige men schen. Het zou dus heel begrijpelijk wellicht nog niet afdoende zijn, als aan de spoorwegcoupé's bord jes geplaatst werden waarop de reizigers door de vraag „Hebt ge niets vergeten?" aan eventueeele nalatigheid worden herinnerd. De vorige week werd door de Eerste Kamer de be grooting van buitenlandsche zaken aangenomen. Bij de behandeling viel al? gewoonlijk over een en ander te praten. Zoo werd o.a. gesproken over onze betrekkingen met Rusland. De Minister van Bui tenlandsche laaken achtte het niet gewenscht op de door sommige Eerste Kamerleden geleverde be schouwingen ten opzichte van Rusland in te gaan. Hij zeide evenwel dat hij het niet gewenscht acht te, dat er nadere betrekkingen met Rusland wor den aangeknoopt. Volgens den minister zou van 't aanknoopen van nadere betrekkingen met Rus land, geen invloed op politiek gebied ten goede zijn te verwachten. Gevoelsmotieven mogen niet ge heel terzijde geschoven worden, maar naar ge zegd werd, de godsdienstvervolgingen in Rusland (al zijn ook misschien niet alle berichten juist) zijn voldoende om er afschuw van te koesteren. Het Centraal bureau van het Ned. Landbouw Co mité heeft, uit ethische overwegingen besloten niet langer zijn bemiddeling te verleenen bij het ver handelen van producten uit Rusland. Dit wordt in verband gebracht met een telegram uit Moskou, waarin wordt gemeld, dat de Sovjet-republiek, met het oog op den boycot door de Nederlandsche boe ren besloten heeft een zending van veertienduizend ton graan die onderweg zijn naar Rotterdam en Amsterdam, door te zenden naar Engeland. Evenwel moet het niet heelemaal zeker zijn, dat de doorzending van het Russische graan ten gevol ge van het besluit van het Ned. LandbouwComité plaats heeft. Naar de Rotterdamsche correspondent van het Hbld. in een artikeltje in genoemd blad opmerkt, moeten alle graanbergplaatsen in de ha vens al vol liggen, wat oorzaak kan zijn, dat het Russische graan ten slotte op een heel andere plaats terecht moet komen, dan oorspronkelijk be doeld was. Bij de besprekingen welke in de Tweede Kamer gehouden werden over het werkloozenvraag stuk is Rusland ook ter sprake gekomen. Door som migen werd gepleit voor spoedige hervatting van de handelsbetrekkingen met Rusland. Van commu nistische zijde werd beweerd, dat de hetze van de boeren, die Rusland gaan boycotten oorzaak is van "vermindering van werkgelegenheid in ons land en beweerd werd van dezelfde zijde dat in de landen, die de handelsbetrekkingen met Rusland hebben hervat, de werkgelegenheid is toegenomen. De minister van Justitie heem geantwoord op 'n hem door een der Eerste Kamerleden gedane vraag betreffende wederinvoering van den doodstraf. De minister zeide o.m. te betwijfelen of moet worden gesproken van vermindering op schrikbarende wij ze van de openbare, viligheid van stad ei land' wanneer men wanneer men tenminste de opzienba- rnde misdrijven tegen het leven, welke elkander in betrekkelijk korten tijd hebben opgevolgd, over een wat ruimer tijdperk beziet. En, de beschikbare sta tistische gegevens wijzen niet in die richting. De minister van Justitie heeft zich bij herhaling als een voorstander van de doodstraf doen kennen als eisch der gerechtigheid. Doch voorloopig zouden we zeggen zal hij van de wederinvoering geen werk makn. want zoo lezen we, zoodra de mi nister mag aannemen, dat een in genoegzame mate veldwinnende overtuiging aanwezig is, dat ter vol doening aan de gerechtigheid de doodstraf weder wordt ingevoerd, komt de aangelegenheid voor hem in een nieuw stadium. De vorige week is er in den Haag weder een Justitioneel ingrijpen geweest, dat nogal sensatie heeft verwekt. We bedoelen het ingrijpen der Jus titie in de handelingen van de Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen Deider Belang." Bedoel de maatschappij hield zich o.a. bezig met het uit geven van obligatieleeningen. Naar we lezen was zij in de laatste jaren dikwijls achterstallig in het uitkeeren der premiën. Zoo moet op het nummer- van een landbouwer in Friesland al een jaar of wat geleden de honderdduizend zijn gevallen en naar gemeld werd, is pas onlangs bemerkt, dat de be doelde landbouwer zijn obligaties inwisselde voor andere, welke geen recht meer gaf op prijzen, die gevallen waren op obligaties van de bovengenoem de maatschappij. Ook met dit geval heeft de Jus titie zich bemoeid. Naar we lezen zou het bedrag der schulden van de onderneming geschat worden op zeventien tot twintig millioen aan obligaties, terwijl het achterstallige bedrag aan (dus niet-uit- betaalde) premie-uitkeeringen minstens op 3 ton wordt geraamd. Dat is waarlijk geen peuleschilletje en ongetwijfeld zullen velen in den lande hun al te goed vertrouwen met een min of meer aanmerke lijk finantieel verlies moeten boeken. Er gebeuren rare dingen in de wereld. Vrijdagmiddag vergaderde de raad van deze ge meente om half drie ten raadhuize onder voorzit- aercshap van den Ed. Achtb. Heer H. Nolet, Bur gemeester. Secretaris de heer J. Dam. Afwezig de Ufeer S. J. de Vries. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige verga- dering ongewijzigd worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken. a. proces verbaal van kasverificatie bij den gem. ontvanger en bij den adm. van het electr. bedrijf te Waarland. Aanwezig in overeenstemming met de boeken resp. f2748.53 en f273.16. b. verslag van den schoolarts; idem van de comm. tot wering van schoolverzuim idem van de Kamer van Koophandel en fabrieken alle over 1929. c* schrijven van Ged. Staten geleidende het goedgekeurde besluit tot wijziging van de begroo ting over 1929. d. dankbetuiging van Ged. Staten voor de inge zonden bijdrage voor aankleeding van het nieuwe gouvernementsgebouw. e. bericht van Ged. Staten dat de rekening en balans voor den warenkeuringsdienst over 1928 en de begrooting voor 1930 zijn goedgekeurd. f. rékening van den vleeschkeuringsdienst over 1929 sluitende met een batig saldo van f 783,79. g, bericht van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. dat toestemming wordt verleend tot afgra ving van het kerkplateau te Kerkebuurt. h. schrijven van Ged. Staten geleidende de door de Kroon goedgekeurde verordening tot heffing eener belasting als bedoeld in art. 242d., der gemeen tewet va naangeslotenen aan het electr. net te Slootgaard, Speketer en Woudmeer. Bovengenoemde stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 2. Vaststelling pensioengrondslagen Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger in verband met de herziening der.jaarwedden met ingang van 1 Jan. dezes jaars. Aldus wordt besloten. 3. Verzoek van het bestuur van de banne Ha renkarspel om f 2500 subsidie in de kosten van be strating van grintwegen. Door B. en W. wordt voorgesteld dit verzoek in te willigen en er mee accoord te gaan, dat in dit jaar zullen worden bestraat Warmenhuizer weg, 'n gedeelte van den Koorndijk alsmede de weg in den Voorpolder vanaf Dirkshorn tot het perceel van K. Kant. De heer Francis merkt op dat die verbeteringen die worden aangebracht, mede een gevolg zijn van de houding in dezen door den gemeetnteraad in genomen. De aanvragen zullen dan ook wel geregeld terug keeren. Spr. kan zich met het voorstel zeer goed vereeni gen. De heer Duyves is er, gezien de resultaten, sterk voor en merkt op dat de Koorndijk thans prachtig is. Conform het voorstel wordt aldus besloten. 4. Voorstel van B. en W. om de huur der woning van A. Kant, die 1 Mei a.s. eindigt, wederom voor 2 jaren op de bestaande voorwaarden te verlen gen. Aldus wordt besloten. 5. Verzoek van den bond Heemschut om de toe gezegde bijdrage te verhoogen tot f37.50 per jaar, zijnde de kosten van beoordeeling der bouwplan nen. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen Wel is het aantal der in het vorig jaar ter beoor deeling ingezonden bouwplannen belangrijk ge weest, doch het gemiddelde is aanmerkelijk lager. Besloten wordt afwijzend te beschikken. 6. Verzoek van de afd. Harenkarspel van het Witte Kruis om de toegezegde bijdrage vanf 1200 voor de wijkverpleging die op de begrooting ge splitst werd in f400 voor t.b.c.-bestrijding en f800 voor wijkverpleging te wijzigen in f200 voor t.b.c. bestrijding en f 1000 voor wijkverpleging. B. en W. stellen vopr aan dit verzoek gevolg te geven. De voorz. meent, dat gezien het verzoek het een interne politiek der vereeniging is en zien B. en W. hiertegen geen bezwaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus beslo ten. 7. Voorstel van B. en W. om i nde politiever ordening een bepaling op te nemen waarbij hou ders van hondenkarren kunnen worden verplicht op schriftelijk bevel van B. en W. hun karren met honden en tuigen en met geleide ter keuring aan wezig te doen zijn. Als voren. 9. Verzoek van J. Dekker te Tuitjenhorn om een voorschot ter bekoming van een plaatsje als bedoeld in de Xandarbeiderswet. B. en W. stellen voor dat verzoek m te willigen, mits de gelden van rijkswege worden beschikbaar Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aan vulling der begrootingen voor 1929 en 1930. Het totaal bedrag der af- en overschrijving be treffende de begrooting 1929 bedraagt f533.61. De diverse posten betreffen allen het onderwijs. De ontvangsten der begrooting 1930 moeten wor den verhoogd met een bedrag van f40 en worden f3603.50 en f4682.09. verminderd met f 1118.59, de uitgaven resp. met Conform het voorstel wordt door den raad beslo ten. Rondvraag. De heer Dekker meent dat de voorz. zoo makkelijk door de ingekomen stukken is geloopen. De voorz. merkt op, dat alle stukken ter inzage zijn gelegd en het een kleine moeite is deze even te komen inzien. Echter meent Z.E.A. dat de stuk ken niet zoo belangrijk zijn om ze in extenso voor te lezen. De heer de Vries geeft B. en W. in overweging; nu het kerktableau wordt afgegraven, zulks annex te doen met de verbetering van het laantje en daarom in overleg te treden met het kerkbestuur om den besfaanden toestand te verbeteren. Tevens uit spr. zijn genoegen omtrent de gewijzigde hou ding van genoemd bestuur. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. reeds stappen in die richting zijn gedaan en ook het Bannebstuur er veel voor gevoelt echter is tot he den nog geen overeenstemming bereikt. De heer Duyves heeft op weg naar de verga dering het bord van de maximumsnelheid bij de brug te Kaiverdijk aan den kant van den weg zien liggen. Daar er toch niet de hand aan wordt ge houden en ieder maar rijdt zooals hij wil, zou spr. de borden maar op willen ruimen want zooals het nu is,is het toch belachelijk. Destijds zijn 2 chro nometers voor f 65 aangeschaft, en nog nooit is er proces verbaal opgemaakt. Wetth .de Groot zegt, het hiermede wel eens te zijn, doch de hand wordt er wel aan gehouden, maar er wordt niets mee bereikt. Wat de oorzaak is betreffende den toestand der borden, weet spr. niet, maar door den wind gebeurt het toch zeker niet. De voorz. zegt dat er tegen moedwillige vernie ling weinig is te doen doch zal de politie opdracht geven controle op de snelheid uit te oefenen en zal een paar malen een val worden gezet. Voorts deelt Z.E.A: mede, dat heden een schrij ven isingekomen van Ged. Staten, houdende me dedeeling dat door den minister een derde kosten voor de kanalisatie is toegezegd en wordt door ge noemd college in verband hiermede nogmaals met klem verzocht de eertijds gevraagde subsidie groot f1500 alsnog te verleenen. Z.E.A. doet hiervan mededeeling opdat in de vol gende vergadering hierover van gedachten kan ge wisseld worden, Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Plaatselijk Nieuws 7217.— 7195.— 7000.— 7549.— 622.— 723.— 7739. 600- 7139- Pe voorz. deelt mede, dat het bedrag f3450 be draagt. Aldus wordt besloten. 9 Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het electrisch net te Waarland door aansluiting van het perceel van W. W. Bleeker. De voorz. zegt dat de aanlegkosten f120 bedra gen en zal volgens de bestaande voorwaarden van den belanghebbende voor de aansluiting een be drag van f20 worden gevorderd. ERGE® PP LANGENUIJK. uitslag aanbesteding. Uitslag aanbesteding verbouwing Openbare La gere School, Broek op 'Langendijk. Kuitwaard in massa f 7966. Gilt jes (in massa) 7817. J. Paus (N. Niedorp) in massa zonder schilderwerk De Geus in massa, zonder schilderwerk De Jong in massa zonder schilderwerk Gebr- van der Plas, in massa i Sc Jiilderwerk Den Hartigh. Van Doornen Begrooting in massa Begrooting schilderwerk In massa zonder schilderwerk Het werd werd gegund aan Gebr. Van der Plas, als laagste inschrijvers. OUUiEABSPEL. k B. en W. hebben, op hun'verzoek, eervol ont slag verleend aan de heeren P. Eecen Pzn. en P. Kroon Azii., als brandmeesters, ingaande 1 Mei 1930. OUDOKARSPEL. Door de politie is dezer dagen tegen vijf motor- vaarders proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van de maximum snelheid in de Burg gracht. tn die gracht mag volgens,de politiever ordening va nde Banne Oudkarspel met geen. grootere snelheid worden gevaren, dan 3 KM. per uur." Naar wij vernemen zullen bij het bestuur der Banne pogingen worden aangewend dit maxi mum gewijzigd te krijgen in b.v. 6 K.M., omdat het practisch onmogelijk is met geen grootere snelheid dan 3 K„M. te varen. We kunnen ons het bezwaar van eigenaars van motorvaartuigen heel goed begrijpen, als men weet, dat vaartuigen, met de kloet voortbewogen, een snelheid van 6 K.M. per uur halen. Zoolang echter het artikel niet is gewijzigd, zij men op zijn hoede.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1