E Gemeenteraad St. Pancras Pierre Saccone iks Breijer's Speciaal Corsetten- Magazijn Uit den Omtrek Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 27 Maart des namiddags 7 uur, in voltallige zitting, behalve de heer Koelemij, die met kennisgeving J "'Ka een kort openingswoord van den voorzitter, de heer Kroonenburg, burgemeester, en vaststel ling der notulen volgen eenige ingekojnen stuk ken. Van den Min- van O. K. en W, bericht, dat ten behoeve van het openbaar onderwijs aan sa larissen wordt uitgekeerd f 6740, waarbij inbe grepen f 570 aan pensioenbijdragen- Proces-verbaal van kasopname bij den gemeen- teontvangeri waarbij aanwezig een bedrag aan kasgeld van -f 915.92, overeenkomstig de boeken. Goedkeuring van Ged. Sitaten op het raadsbe sluit inzake aankoop grond ten behoeve van den aanleg van het Koedijker pad, met begeleidend schrijven, vermeldende dat de desbetreffende ak ten zijn gepasseerd. Notulen van de vergadering der vereeniging van Nederlandsche gemeenten te Den Helder ter bespreking van de mogelijkheid om voor het Noor- i derkwartier te komen tot aanstelling van Dis- trictschoolartsen. De voorz. deelt mede, dat deze kwestie niet gemakkelijk is op te lossen te meer omdat Alkmaar en Den Helder al reeds een zoo- danigen dienst hebbe ningesteld en dat de kleinere gemeenten op elkaar zijn aangewezen. Pen verslag van de Vrjjwillige Verkeerspolitie over 1929. Idem van de Kamer v. Koophandel te Alkmaar. Idem over den toestand der ge meente in 1929. Medegedeeld wordt, dat het zie lenaantal'op 31 Dec. 1929 bedroeg 1413, tegen. 1372 zielen op 31 Dec- '28. Van Ged. Staten de vergunning tot aanleg van een rijwiel- en voetpad, met bijbehoorend af schrift aan Koedijk. Pen dankbetuiging van de leiders der Motor- cursus voor het gebruik van een schoollokaal. Medegedeeld wordt, dat het werk tot verbete ring der lanen is afgeloopen. Dit heeft gekost aan arbeidsloon f 374, waarbij nu nog komt de kosten der sintels en het vervoer er van. In een onderhoud met het Prov. Waterleidingbedrijf is deswege een tegemoetkoming toegezegd van f 50 wegens aanleg waterleiding. In overleg met den heer v- Herwijnen, contro leur der Plantenziektenkundigen Dienst, zijn alle iepenboomen aan den Bovenweg besproeid met carbolineum en is de boomenrij aan den Twuij- verweg doorgetrokken tot aan de Mirakelbrug. Aan de gemeenschappelijke Lichtbedrijven moest een kameroven worde nvernieuwd, welk werk is opgedragen aan de firma Klunde, te Dord muud, voor f7150, terwijl het plan is besproken om de bovengrondsche lichtléiding gedeeltelijk te vervangen door een ondergrondsche kabel. In verband met de volkstelling in 1930, waarbij alle perceele nopnieuw moeten worden genum merd,' zij ndoor B. en Woffertes ontvangen van geëmailleerde nummerplaatjes. Na eenige bespre king worden B. en W. gemachtigd tot aanschaf fing van 400 stuks a f 0.20. De overige stukken en mededeelingen worden allen voor kennisgeving aangenomen. 1 Verkoop grond aan de Provincie voor een te stichten transformator. Op een desbetreffende aanvraag is door B. en W. aan het P.Ei.B. de Noordwesthoek van het sportterrein ter grootte van 90 M2. aangeboden in erfpacht voor f 50 per jaar, of tegen een koop som van f1000. In dit geval wenscht het P.Ei.B. aan koop de voorkeur te geven, mits de gemeente de 'kosten van notarieel transport voor haar rekening neemt Eventueele stukken zijn reeds gereed. B. en W. hebben gemeend hierin toe te stemmen, aangezien dit een zaak is van wederzijds belang en is hier- Gedenkschriften van een eommissaris van Politie. op reeds goedkeurend advies van de Prov. Staten I ontvangen. i Hicrméd^ gaat de raad algemeen accoord. Aanvulling Politie-verordening voor opkomst ter keuring van trekhonden. De voorzitter doet mededeeling van een schrij ven der Commissaris waarin de wenschelijkheid wordt betoogd de keuring wettelijkverplicht te stellen, met bijgaand concerpt-aanvulling. Besloten wordt de politie-verordening aldus aan te vullen. Bijdrage der gemeente in de vrrple- gingskosten van een achterlijk kind. Tot bespreking hiervan gaat de raad in comité. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten een bijdrage te verleenen van f 100 voor een jaar tot 1 April 1931. Adres Onder-Commissie. In verband met het feit, dat met 1 April aan de openbare school 4 leerlingen zullen overgaan naar de 8ste klasse, verzoekt adressante over te gaan tot aanstelling va neen 4de leerkracht, zoo mogelijk in het bezit van bijakten. Indien dit mocht afstuiten op te hooge kosten, dar. deze 4 leerlingen op kosten der gemeente te Alkmaar nschool te laten bezoeken. 2e. Zoo spoedig mogelijk over te gaan tot aan stelling vaar een schoolarts en ten 3e het school plein te vergrooten, door achteruitzetting van het achterhek en het daardoor beschikbaar geko men terrein te houden als schooltuin. Een en ander wordt in het adres uitvoerig toegelicht. De voorz. deelt mede, naar aanleiding Van een vorig schrijven, dat B. en W. met de oudercom missie een onderhoud hebben gehad, waarin hij meende dat deze zaken reeds voldoende waren be sproken, zoodat dit schrijven hem' eenigszins ver wondert. Spr. was van meening, dat na dit onder houd de commissie zich geheel kon vereenigen idet de zienswijze van B. en W., die dan ook nog ge heel onveranderd is. Voor wat betreft de vergroo ting van het plein, dit achten B. en W. niet nood zakelijk omdat dit alleen dient voor de schooltij den en in de speelkwartieren afwisselend voor 2 klassen. Voetballen op het plein is reeds eerder verboden en voor lichamelijke oefeningen wordt 't sportterrein gebruikt. Ook bij de verbouwing der school - oordeelde arch. Saai het plein groot genoeg En wat betreft het verzoek tot aanstelling van een schoolarts, dit is heusch niet zoo eenvoudig, zooals ook zal blijken uit de notulen van de vergadering te den Helder. Dit onderwerp is trouwens in voor bereiding zoodat wij hiervan af kunnen stappen, doch dan komt het kardinale punt, het aantal leer lingen op 1 April a.s. Wij hadden dienaangaande een onderhoud met het hoofd der school, en daarna met den inspecteur. Deze achtte aanstelling ge- wenscht, doch als het geheele leerplan voor deze 4 boventallige leerlingen veranderd moet worden, dan niet. Naderhand is ons door het hoofd der school gewezen op art. 56 dr L.O. wet tweede lid, doch indien wij het commentaar hierop nagaan, dan hebben wij de overtuiging dat het doelloos is, o meen beroep te doen op den minister. Dit wordt beslist afgewezen. Wij wenschen geen nutteloos be -roep te aoen, omdat wij, bij een bijna zekere af wijzende beschikking va nden minister, voor de consequentie zouden kunnen worden geplaatst, om op kosten der gemeente een 4e leerkracht aan te stellen. In een onderhoud met den inspecteur ver klaarde deze voor de kans op een aanstelling op rijkskosten n.ets te geven. Het minimumaantal moet zijn 117 leerlingen. Op 1 April is dit waar schijnlijk 115 terwijl het gemiddelde over de ver- loopen 4 kwartalen is 1051/». Hierop kunnen wij dus geen verzoek doen. Ook bestaat er in ons leerplan geen 8ste leerjaar. De beste oplossing achten B. en W. om deze 4 kinderen in de hoofdvakken bv. rekenen schriftelijk verder op te leiden en de ove rige vakken verder te laten volgen met het zevende leerjaar. Plaatsruimte is er voldoende. B. en W. zijn niet overtuigd van de noodzakelijk heid en kunnen met het oog op de verstrekkende finantieele gevolgen geen vrijheid vinden hierop gunstig te adviseeren. De heer Lek vindt het jammer, dat dit stuk zoo laat is ingekomen en vindt het moeilijk thans een oordeel uit te spreken. Hij stelt voor dit stuk aan te houden omdat hij zich eerst op de hoogte wil stellen. Spr. acht het een beroerden toestand, waar voor dient het nieuwe lokaal? waarom durven B. en W. de consequentie niet aan? 52 leerlingen in een lokaal acht spr. verkeerd. Ik loop hoog met het on- 21) l „Ook heb ik voor Irene niet de onverschillig heid, welke de familie mij inboezemt. Het arme meisje! Samen zijn wij groot gebracht, en tot ons twaalfde jaar hebben wij elkaar niet verla ten. Maar wat. vader Guillemot een deugniet noemt, werd ik, terwijl zij een goed, onschuldig lief engeltje gebleven is." „Ge weet dus niet wat er in de straat Sainf- Maur omgaat?" „Kan daar iets omgaan?" „Misschien." „Wat?" „Ga daarheen en ge zult het spoedig verne men." „Ge maakt mij nieuwsgierig en zegt mij te veel of te weinig." Raymond nam de hand van zijn jongen kame raad 'in de zijne en drukte ze met oprechte innig heid. „U 'mede te deelen wat ik weet, er bij te voegen wat ik vermoed," antwoordde hij, „zou waarlijk te veel tijd vereischen en op dit oogenblik mis schien gevaarlijk zijn. Overigens hoop ik dat wij elkander zullen wederzien, en na weinige dagen derwijs, aldus spr., dit moet zoo goed mogelijk zijn en zou ik het geld er wel voor over hebben, als het van gemeentewege moest gebeuren. De voorz. verklaart, indien werkelijk de noodzaak blijkt, dat B. en W. niet zullen aarzelen. Men moet echter niet te licht over de kosten denken. Het 4de lokaal moet dan weer geheel nieuw worden inge richt. De kosten van onderwijs zijn voor onze ge meente al zeer hoog. Dit bedroeg in 1928 per kind f 13.13 en in 1929 meer dan het dubbele, nl. f 28. Wij hebben, aldus spr., pas een verplicht 7de leerj. gekregen, moeten wij er nu ook nog een 4e leer kracht bij nemen? De heer Lek wijst er op, dat het vervolg-onder- wijs hierdoor ook al is opgeheven. De voorz. beaamt dit, doch is overtuigd, dat dit volodende wordt gecompenseerd door het verplich te 7de leerjaar. De heer Muurling verklaart zeer verwondert te zijn over de in het adres aangekondigde inrich ting va neen 8ste leerjaar. Toen wij 6 leerjaren hadden werden wij tot een 7de verplicht. Wenscht men thans een 8ste? en dat voor 4 kinderen, waar blijft dan het eind? Bij een minimum aantal wenscht spr. voor 4 leerlingen geen 4de leerkracht aan te stellen, en verklaart zich tegen het geheele adres. De voorz'. is van meening dat hier met eenigen goeden wil en practischen kijk wel een goede re geling is te treffen. Weth. Duif sluit zich hierbij aan en is van mee ning, dat het hoofd toch wel voldoende blijk ge geven heeft van zijn capaciteiten om dit te kun nen waarnemen. De heer Snel acht het jammer, dat B. en W. het niet aandurven om aan den minister te schrij ven. Doch als wij geen recht hebben is het af. De commissie is toch niet wat lastig gweest? De voorz.: De Comm. vat haar taak ernstig op. Haar werk is te apprecieeren, doch de kosten zul len in dit geval veel te hoog worden. Weth. van Kampen verklaart dat B. en W. altijd veel voor het onderwijs hebben gedaan en nog steeds zullen trachten dit zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr.geeft een overzicht van de klasse-indeeling waaruit blijkt, dat er voldoende ruimte kan wor den gevonden en sluit zich aan bij het advies van den inspecteur. Met het oog op de toekomst hebben wij gezegd, laten wij het lokaal maar bouwen, het kan wel licht nog eens nuttig zijn voor het onderwijs, doch laten wij nu niet zoo ver gaan om ook nog te zeggen nu hebben wij een lokaal en nu moet er ook een 4e leerkracht in, hetgeen van de finantieele draag kracht groote offers zou vragen. Indien wij over tuigd worden dat het werkelijk is in het belang van het onderwijs, dan zullen geen offers ons te groot zijn, doch in dit geval zouden wij de conse quentie van een aanvraag aan den minister niet willen aanvaarden. En nu is het gemakkelijk, om, zooals de heer Lek, tegenover het advies van B. en W. te staan en te zeggen, ik ben daar tegen en ik wil het verzoek inwilligen, doch het is de taak vaa B. en W. om te komen met voorstellen die uitvoerbaar zijn en dat is moeilijker. En dan achten wij de regeling, zooals die door den voorz. is uit eengezet in dit geval zeer goed uitvoerbaar en kunnen wij niet adviseeren tot inwilliging van het waarden slecht waren en het socialisme propagan da maakte. Over den vorm der organisatie, een landelijke vakcentrale, het C. N. V., waarbij aangesloten 23 verschillende vakvereenigingen. Over het doel, de verhooging van het levenspeil der arbeiders en de toepassing der chr. beginselen op maatschappelijk teerein. Als laatste spr. trad op de heer Jb. Balder met het onderwerp: „kerk en vakbeweging." Spra wees er op hoe de kerk zich afzijdig houdt van de chr. vakbeweging. De maatschappelijke vraagstukken waarmede de arbeiders hebben te worstelen worden door de kerk niet opgelost. De meeste ambtsdragers, een enkele uitgezonderd zijn afkeerig van de vakbeweging. Op een vergadering als deze komen ze niet. Ze schijnen huiverig om de waarheid te hooren. Het is de roeping der kerk daadwerkelijk den bloei der chr. vakbeweging te bevorderen. Op de verschillende onderwerpen volgde een aan gename discussie. De voorz. wekte de ongeorganiseerden op zich aan te sluiten bij de chr. vakbeweging. De vergadering werd gesloten met dankgebed door den heer K. Bak. BROEK OP LANGENEIJK. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, is besloten tot invoering over te gaan van een jeugddienst. De heer Lek wenscht zijn standpunt na. nog eeni ge gedachtenwisseling te handhaven en dient het voorstel in om punt 1 van het adres in te willigen en dienaangaande een schrijven te richten aan den minister. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Snel, doch verworpen met 5 stemmen tegen. De heereïi Lek en Snel stemmen voor. Hierna wordt op voor stel van B. en W. het adres voor kennisgeving aan genomen, met vijf tegen twee stemmen, waarbij de heeren Lwk en Snel tegen stemmen. Hierna sluiting. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN L A Uitsiiiitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PAUZEN. Plaatselijk üieuws zal het mij wel vergund zijn mij duidelijker te verklaren." „Ge zijt aan uw woning, geloof ik," zei Hector- „En mijn intendant moet mij wachten." „Wees indachtig dat ik u terug moet zien." „Hierop kunt ge rekenen." De twee jongelieden drukten elkaar de hand. Hector begaf zich naar de straat Richelieu, waar hij woonde, cn Raymond trad het hotel van Ba den binnen, waar zijn intendant, die hem ver wachtte, de deur voor hem opende. „Nog niet te bed, Michel?" vroeg Raymond, hem zijn overjas ter hand stellende. „Neen, mijnheer," antwoordde de intendant. „Waarom „Ik moest u spreken." „Waarover Michel's gelaatsuitdrukking werd plotseling ernstig en treurig. „Gisteren,' antwoordde Michel, „heb ik mijn heer slechts eeiiige woorden kunnen zeggen maar ik had den nacht niet willen laten voorbijgaan, zonder hem te herinneren dat het morgen de ver jaardag is...." Raymond richtte zich half oveneind een snik bewoog zijn boezem. „De 13e: 'tis waar, 'tis de 13e!" antwoordde hij niet sombere stem en als huiverend; „,wij gioeten vertrekken." „Ja, mijnheer!" „Hebt ge er aan gedacht?" „Alles is gereed." OPENBARE VERGADERING VAN DE CHR BESTURENBOND TE BROEK OP LAN- GENDIJK OP WOENSDAG 26 MAART, DES AVONDS 7.30 UUR IN DE NIEUWE ZAAL. De vergadering werd geopend door den voorz., den heer Jb. Balder met gebed, waarna de voorz. in zijn openingswoord wees op. den schoolstrijd waarvoor onze vaderen-offers hebben gebracht. Zoo moeten wij voor onze chr. vakorganisatie of fers brengen en den strijd aanvaarden. Als eerste spr. trad op de heer K. Bak met het onderwerp „het communisme." Spr. schetste het communisme, dat vöor alles de vrijheid begeert ook voor het beest in den mensch, dat zich keert tegen godsdienst en kerk, waarvan we thans de consepuenties zien in Rusland. Vervolgens sprak de heer D. Visser over „christe lijke vakorganisatie." Spr. handelde over de opkomst van de christelij ke vakorganisatie in een tijd, toen de arbeidsvoor- „En wannew kunneu wij Parijs verlaten?" „Te elf uren, met den exprestrein." „Goed, Miehei, goed; ge moet mij te negen uren wekken, en morgen zullen we zijn waar de heiligste en smartelijkste mijner plichten mij roept." Michel boog en verwijderde zich. Hoewel 't laat in den nacht was, ging Raymond evenwel niet terstond ter rust. Eenige minuten lang dacht hij aan den doorgebrachten nacht en aan die zonderlinge wereld, waarin hij zich gemengd had gevonden. En als toevallig de gestalten van Oo- lonna, Ricórdi of van Spavehto zich voor zijn oog-en afteekenden, nam zijn gelaat plotseling een wreede uitdrukking aan, en zijn hart verhief zich in zijn borst met het gebrul van een géketen- den leeuw. Doch zulks was kort van duur. Schier onmiddellijk vertoonde Irene's beeltenis zich voor zijn geest, en alles wat hij aan jèugd, nederigheid en geestdrift bezat baande zich een uitgang door zijn andere bekommeringen heen, en zijn voor hoofd hei-nam de gewone kalmte. Onwillekeurig voelde Raymond zich medege- sleept als op een onmerkbare helling naar een, hem tot nu toe onbekende gewaarwording, waar uit hij vreemde genietingen putte. Hij had nog nooit bemind en aan de verwarring van zijn geest, aan de soort van krachteloosheid van zijn wezen, begreep hij dat hij aan .een onverwachte faze van zijn leven gekomen was. In die gemoedsstem ming legde hij zich ter rust. Het was omstreeks vier uur 's morgens. De dageraad brak -aan. Al SINT MAARTEN. ■Rtew - - Donderdagavond gaf de gymnasteikvereeniging „W.I.K." te Stroet onder leiding van den heer Kees man uit Schagen een openbare uitvoering in café „Halfweg" aldaar. Deze wekelijksche avond werd gekozen met het oog op de chr. opvatting welke het lichamelijk nut van het gymmen als heilzaam beschouwen en alzoo op dezen avond gelegenheid geboden werd om deze heilzame sport te aanschou wen. De uitkomst viel echter niet mee, daar maar enkelen dezer waren opgekomen. Toch hebben zij, die van deze sport houden, iets verzuimd, daar het gepresteerde van velen op hoog peil stond en voor ieamnd, die er eits van weet. alle respect afdwingt. Het hoogrekwerk vooral is het, waar bijna 11e leden een heel goed figuur maken en van kracht en vlugheid getuigen. Ook de damesafd. en dat zijn er velen, gaven blijk van Willen Is Kunnen, daar hun werk netjes, soepel en af is. Mooie plas tische standen gaven deze damesleden tot slot, wat dan ook een daverend applaus verwekte. Rest ons nog te vermelden, dat de adspiranten-afd. welke ook rijk aan leden is. heel aardig werk verrichtte, dan is dit verslag ten einde en roepen wij ,/W.I.K." een tot weerziens toe. de beelden, welke hij in zijn drcomen gezien had, zweefden nog eenigen tijd om zijn sponde. Vervolgens sloten zich zijne oogen, en de slaap bemachtigde hem. Tegen negen uren kwam Michel hem wekken- Hij sprong uit het bed, kleedde zich haastig en nam nauwelijks eenig voedsel. Michel stond zwij gend bevelen wachtend. „Is het rijtuig dat ons naar het station moet -brengen, gereed?" vroeg hij zijn ontbijt eindi gende. „Ik heb nagedacht, mijnheer," antwoordde de intendant, „en geloof dat het onvoorzichtig zou zijn aan het Parijsche station den trèin te nemen." (Waarom?' „Men kon ons volgen, de richting gissen wel ke wij nemen en het doel onzer reis misschien raden." ,,'tls onwaarschijnlijk." „Zoo onwaarschijnlijk niet als ge veronder stelt; sedert een uur bevindt zich aan de deur van het hotel een gebrekkige bedelaar dien ik nooit gezien heb en mij verdacht toeschijnt." „Nu1 wat is uw plan?" „Ik heb een coupé besteld; wij houden ons alsof we om boodschappen te doen uitgaan, maar aan de Champs-Elysés gekomen, zullen wij den koet sier verzoeken ons naar het station te voeren.". (Zie vervolg 4de pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3