Jaarvergadering Groente-Groothandelaren-Vereen. „DE KOOPHANDEL" van de Jaarvergaderihg van d vereeniging „De Koophani^l Donderdagmiddag half drie hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Aanwezig waren 39 leden. Als afgevaardigden van de L.G.C. zijn tegenwoor dig de heeren S. de Boer Kz. en C. Spaan. De voorz., de heer C. Wagenaar Kz., opent de ver gadering met de volgende woorden: Mijne Heeren, Ik heet u allen hartelijk welkom. Daar er enkele dingen spoedig afgehandeld moesten worden met de leden, besloot het bestuur de jaarlijksche alge- meene vergadering daaraan teverbinden. Meestal is het gewoonte geweest die vergadering te houden zoo ongeveer na afloop va nhet seizoen, doch het ziet er naar uit dat het met de oude en nieuwe producten in elkaar zal loopen. Voor den tijd van het jaar zijn de voorraden der verschillende kool soorten en uien nog aanzienlijk. Waar over het geheel de menschen verlangen naar zon enw armte, moet er voor onze winterproducten weer gehoopt worden op een koud, guur voorjaar, nl tegenstel ling met verleden jaar heeft de wintercampagne een kalm verloop gehad en ik meen dat het niet gewaagd is te voorspellen dat er tot het einde weinig verandering zal komen. Alleen Amerika bracht den laatsten tijdnogal wat leven in de brouwerij, zonder de hulp uit dat land zou het met de deensche witte kool slecht geloopen zijn en evenals het met de uien het geval is, een niet onbelangrijk kwantum op de mestvaalt zijn te recht gekomen. Ofschoon er door ons al meermalen op gewezen is, dat het zoo verkeerd is in het begin van de wintercampagne maar steeds tweede en 3e kwaliteit kool aan te voeren hebben we ook dit jaar weer hetzelfde gezien, ik meen niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat het zelfs alle vroe gere jare nheeft over^offen. Toen kort na den grooten oorlog de tuinders weer vrijheid van handelen kregen, hebben enkele hunner voormannen er wel eens op gewezen, dat die vrijheid niet in bandeloosheid mocht ontaarden Wanneer het aanvoeren aan de veilingen, zooals 't ook dezen naherfst en winter weer gegaan is niet bandeloos is, dan zeg ik dat het er toch buitenge woon veel op lijkt. De tuinders zullen goed doen hierin een afdoen de verandering ep verbetering te brengen, anders is het te vreezen'dat ze hun mooie winterbedrijf telf te gronde richten. Wat de uitvoer van kool ndar Amerika betreft is het jammer geweest dat de nieuwe ïandbouwuit- voerwet nog niet van kracht is. We hebben gezien dat ook nu weer niegt onbelangrijke partijen van mindere kwaliteit, om het maar niet te scherp uit te drukken, daarheen zijn verzonden, ofschoon het prijsverschil in percenten uitgedrukt, bij aan komst op de markten, daar zeer miniem was, gezien de belangrijke kosten als vracht, emballage, invoer rechten enz., di ehet artikel drukken. Watzouden we een prachtige reclame voor onze kool hebben kunnen maken tegenover die er uit Denemarken en Holstein werden ingevoerd, nu er in dat land van de onbegrensde mogelijkheden zoo veel vraag naar was, wanneer het onmogelijk was geweest er anders heen te sturen dan prima kwa liteit, zorgvuldig verpakt in goede emballage. De tuinders willen we het bij dezen zeggen, dat ze op den steun van de vereeniging „De Koophandel" kunnen rékenen dit met behulp van die Landbouw- uitvoerwet voor het vervolg mogelijk te maken. Ook vóór de uitvoer over de landsgrenzen zal 't anders en beter geregeld moeten wórden willen we ons afzetgebied voor een groot gedeelte vooral in Duitschland niet verliezen. Het meest gewenschte zou wel wezen, daarvoor maar dezelfde maatregel toe te passen, namelijk geen andere uitvoer meer dan onder controle van het Uitvoer Controle Bure au. De tuinders zullen wel zeggen, dat het niet kan, maar ik wil hun antwoorden, dat het in de jaren 1917 en 1918 ook ging, toen werd er toch vrij wel uitsluitend A-kwaliteit aangevoerd omdat men wist voor de B en C. kwaliteit belangrijk lagere prijzen te krijgen. Wat in zulke gevallen mogelijk is heeft de Italiaansche regeering dit jaar bewezen met haar strenge keur op de uit te voeren bloem- Fransche bloemkool bijna geheel van de Duitsclie kool. In een jaar tijds heelt de Italiaansche de markten verdrongen, doordat ze ip kwaliteit en grootte ver boven de Fransche uitsteekt, terwijl dit vroeger juist andersom was. Verder zou ik willen wijzen op de Amerikaansche appelen en Spaansche uien. Ik geloof dat er reke- ninig mee gehouden moet worden dat Italië ook dergelijke maatregelen zal nemen voor de vroege aardappelen, waarom het noodig zal zijn ook de sorteering van onze vroege aardappelen te herzien. Daar het verzuimd is hiervan iets op de agenda te zetten, zullen we dit bij de rondvraag ter sprake brengen. Mijne heeren. ik wil het hierbij laten, we hebben nog een belangrijke agenda af te werken, ik^reken er op dat de besprekingen zakelijk en niet te lang zullen zijn en verklaar hiermede déze vergadering voor geopend. De notulen der vorgie jaarvergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Door den secretaris, den heer P. F. Slot, wordt het jaarverslag seizoen 19291930 voorgelezen, dat wij hier in zijn geheel laten volgen. JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING „DE KOOPHANDEL" OVER HET SEIZOEN 1929—1930. De overgang van het oude naar het nieuwe sei zoen was wel groot. Bestond er tot in Mei een zeer levendige vraag naar kool, met tot het laatst bui tengewoon hooge prijzen, de handel in het nieuwe product rabarber was ternauwernood geboren, of na enige stuiptrekkingen was ze er finaal geweest. Het late, overal tegelijke klaar zijn van het gewas, was voornamelijk hieraan schuld, doch bovendien lagen wij bijv. in Polen veel op achter bij de Duit- sche concurrenten, daar de Reichsbahn voor de Duitsche raberber buitengewoon vlugge verbindin gen had ingelegd. De eerste tomaten leverden een vroolijker beeld op, niet alleen door de kleur. De gestookte waar bracht een besten prijs op. Het is verheugend dat de teelt van dit product hier voortdurend uitbreidt, want het is zonder twijfel een mooi handelsartikel. Daarom is het zeer zeker te hopen dat in het vol gende seizoen het product uit de koude kas niet weer zulk een marktbedervende concurrentie uit andere landen ondervindt. Het verloop van de aardappelcampagne was wei nig rooskleurig. Een mooi ding was het, dat wij geen ziekte hebben gehad, maar we zaten al gauw in de zeer lage prijzen enprijsverloop en winstmarge gaan meestal hand in hand. De alreeds lage prijzen van Schotsche muizen brokhelden voortdurend nog af, zoodat, op hoop van beter, in gekuilde partijen in den herfst voor een appel en een ei van de hand werden gedaan, soms zelfs voor veevoer. De handelaars, die a la hauss# gespecu leerd hadden, kwamen eenigszins falikant uit. De oorzaak van het slechte verloop zat voor een groot deel in het ruime gewas, doch ook de in het bui tenland van Hollandsche poters geteelde vroege aardappelen beginnen een steeds grooter rol te spelen. En de productievoorwaarden zijn in het buitenland meestal gunstiger dan hier. Gezien dan nog de talbarrières, die wij hebben te overwinnen, moet daarom steeds meer aandacht aan de kwali teit van het product worden besteed, en is het zeer te hopen, dat, wat de nieuwe sorteeringen betreft, de Provinciale commissie zich niet zal storen aan de pietluttige zewaren ertegen van een gedeelte der tuinbouwers. De witvleezige gingen beter van de hand, doch het meerendeel der tuinders, en ook de handelaars profiteerden daar niet van. Tengevolge van de drogen zomer waren de han del eh de prijzen van roode- en gele kool voortdu rend vrij goed, zoowel van vroege-, terfst- als win- terkool. Ongetwijfeld hadden wij van den winter een veel beteren handel verwacht, wat zeker het geval zo uzijn geweest, als we maar vorst hadden gekregen. Het zachte weer in Januari bracht heel veel slecht doorschot aan de veiling, en de toch al niet grage buitenlandsche markten werden er ge- ruimen tijd eenigszins onpasselijk van. Het zóu m.i. een best ding zijn, indien door regeeringsmaatre- gelen kon worden bereikt, dat alleen goede handels waar over de grenzen ging, door bijv. alleen twee kwaliteiten voor uitvoer toe te laten, nl. prima kwaliteit en best doorschot. De gewone witte kool gaf, ofschoon somwijlen wel een vlugge handel toch geen hooge prijzen te zien. Ten aanzien van de deenen heeft Amerika ons voor een debacle behoed. Leve Uncle Sam! In vergelijking met andere jaren zijn geweldige hoe veelheden daarheen verzonden. Ook schijnt er wel eens iets te zijn verdiend door de exporteurs. De Amerikanen schijnen het er heel goed mee te heb ben gehad. Met een variant op een oud Engelsch versje zou men kunnen zeggen: „In matters of commerce, the fault of the Dutch is asking to lit tle and giving to much" Onze vaderen waren ze ker wat gochemer. Midden-Europa was weer de hoofdafnemer van de roode- en gele kool. De handel op die landen wordt echter ook al niet pleizieriger, doordat de credietwaardigheid van vele afnemers bedenkelijk begint te dalen. De faillissementen zijn niet van de lucht. Ook begint het werkelijk prompt betalen al meer tot de uitzonderingen te behooren. Vele klan ten verontschuldigen zich met de woorden: dat hun afnemers zoo slecht betalen. Nu zouden wij hen wel willen toebulderen: „verlang dan boter bij de visch of laat ze anders loopen." maar als we nu zelf eens begonnen met minder lichtvaardig en ook minder lang crediet te geven, en er een te laten schieten, zou dat niet nog beter zijn, want de meesten geven toch maar crediet van onze centen. De binnenlandsche handel is jammer genoeg ook wel «eens beter geweest. Dat in den omtrek van de groote steden voortdurend meer groente en aard appelen worden geteeld is zeer fnuikend voor den afzet van het Langedijker product in het binnen land. Als vereeniging hebben wij zeker heel veel goeds tot stand gebracht. Wij sloten ons aan bij het Bu reau van Advies te Alkmaar, en verhoogden het salaris van den secretaris tot f 100. Verder brachten wij in samenwerking met den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Broke op Langendijk een goed geregelde nacht-telefoondienst tot stand, die tot ieders genoegen heeft gewerkt. Wij berei ken verder er mede dat binnenkort de gewone dienst een uur eerder zal beginnen en een uur langer zal duren hetgeen een groote verbetering is. In het afgeloopen jaar hebben wij zes nieuwe le den gewonnen, hetgeen men als een bewijs voor een bloeienden handel zou kunnen beschouwen. Eén lid zegde zijn lidmaatschap op. Buitengewoon aangenaam werden wij getroffen door het feit, dat onze voorzitter door H. M. de Koningin werd geridderd. Niet alleen zijn wij nu nog trotscher op onzen voorzitter dan voorheen, en zijn wij, met hem blij, dat zijn vele verdiensten er kend worden, maar ook is het verheugend, dat on ze regeering blijk geeft prestaties in den groen- tehandel te waardeeren en dus onzen handel voor het land van belang te achten. Dat onze eerste ridder nog lang met vaste hand het schip van „Koophandel" mag blijven besturen. Ik eindig m'et den wensch aan allen: „Veel heil en zegen in het nieuwe jaar!" Devoorz.dankt den secretaris voor het .schitte rende verslag en uit den wensch dat het den secr. nog vele jaren is gegeven een jaarverslag uit te brengen. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester den heer J. Kramer, bedragen de ontvangsten to taal f 1888.05, de uitgaven daarentegen f 1323.53, alzoo een batig saldo van f564.52. Als leden der controlecommissie worden aange wezen de heeren A. Hoogland en Plugboer, die na onderzoek der bescheiden tot decharge van den penningmeester adviseeren. Aldus wordt besloten. Ook den penningmeester wordt voor zijn verslag dank gebracht. De voorz. uit den wensch dat de heer Kramer nog vele jaren deae functie mag bekleeden, daar deze in goede handen blijkt te zijn.Is het slechts korten tijd geleden dat een nadeelig saldo werd ge boekt, de heer Kramer heeft het zoover weten te brengen dat de rekening thans een voordeelig sal do aangeeft. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel, waarin wordt medegedeeld, dat ook dit jaar wederom een vergadering wordt belegd met de besturen van de middenstandsvereenigin- gen, welke gehouden zal worden op Woensdag 7 Mei a.s., waarop ter sprake zal worden gebracht het instellen eener commissie voor het opleiden van winkelpersoneel, ingeleid door den heer J. Troost, directeur van de Handelsschool tot opleiding van verkoopsters te Amsterdam. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens is ingekomen het verzoek van den hr. J. Eecen te Oudkarspel om als lid te worden toege laten. De secretaris merkt op, dat volgens besluit van de vorige vergadering de namen van nieuwe leden op de agenda moeten zijn vermeld, echter is dit verzoek eerst heden ingekomen. Aan de orde is bestuursverkiezing, aftredend G. Bekker en P. F. Slot. Op voorstel van den voorz. wordt de stemming over het nieuwe lid gelijktijdig gehouden. Blijkens de uitslag der stemming zijn de beide aftredenden herkozen, die verklaren hun herbenoe ming ten aanvaarden en is de heer J. Eecen als lid aangenomen. Bestuursvoorstel collectieve ziekteverzekering. De voorz. deelt mede, dat sedert 1 Maart de zg. ziektewet is ingevoerd, waardoor allen verplicht zijn zoowel de vaste als de losse arbeiders tegen ziekte te verzekeren. Spr. is van meening, dat het mee rendeel der leden reeds bij verschillende maatschap pijen zullen zijn aangesloten, doch is hiertegen ge waarschuwd tegen eventueele bezwaren die kunnen worden ondervonden ten opzichte van de losse arbeiders. Indien een losse arbeider op een dag meer dan een patroon heeft gehad dan is het zeer moeilijk uitkeering te ontvangen, daar de eene maatschap pij het op de andere schuift. Ook door den voorz. van den Raad van Arbeid is ernstig hiertegen ge waarschuwd. Tevens is op de bestuursvergadering besloten den leden voor.te stellen de losse arbeiders collectief te verzekeren, daardoor worden de bezwaren on dervangen. Echter is het zaak aan te sluiten bij een sojiede maatschappij. De heer Kloosterboer acht het verzekeren en bloc vallen en bloc te verzekeren. De voorz. stelt voor een copimissie te benoemen om deze zaak grondig te onderzoeken en tevens te trachten ook tegen ongevallen collectief te ver zekeren. Als leden dier commissie worden aangewezen de heeren C. Wagenaar Kz„ P. F. Slot en P. Deu- tekom. De heer Zjeeman vraagt naar de mogelijkheid de arbeiders die in de koolschuren werkzaam zijn te verzekeren. De voorz. acht dit niet mogelijk, daar de leden gebonden zijn aan de loonstaten der leiders en zal het daarom het beste zijn die enkele arbeiders aan te sluiten bij de vaste. Na een breedvoerige gedachtenwisseling wordt besloten de commissie vrij mandaat te geven, waar bij door den voorz. nog werd opgemerkt, dat het niet aan te raden is, de verzekering af te sluiten voor rekening van Koophandel, daar verschillende leden er niets mee te maken hebben. - Nachtdienst Telefoon Inverband hiermede komt de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Broek op Langendijk ter vergadering en wordt door den voorz. welkom geheeten. De voorz. deelt mede, dat de nachtdienst tot heden tot ieders genoegen heeft gewerkt. Eenige maanden geleden heeft het bestuur zich tot den Directeur Generaal gewend met het verzoek, gezien het drukke gebruik de kosten voor rekening van het Rijk te nemen. Tijdens het onderhoud tusschen voorzitter en secretaris en genoemden directeur-ge neraal achtte laatstgenoemde geen termen hiertoe aanwezig, doch zal op voorstel van de afgevaar digden de digden de dienst worden opengesteld van 7 uur vm. tot 10 uur nm. en zal alsnog ge tracht worden gedurende de zomermaanden van 6 tot 11 uur. Voorts deelt spr. mede, dat het vroeger regel was dat verschillende verbindingen op eén ltfh stonden en was het dus mogelijk tijdens den nachtdienst eikaars gesprek af te luisteren, het geen nu door het aanbrengen van een speciaal toe stel zal worden ondervangen. Hierna is het woord aan den directeur die in een breedvoerig betoog aantoont, dat het daarstellen eener nachtverbinding het voordeeligst is. Immers, voor de doorverbindingen waarvoor zich 15 leden moeten opgeven, bedragen de kosten f 600, terwijl de nachtverbinding f 800 vereischt. Spr. geeft in overweging bij de gemeenten subsidie te vragen, daar de gemeenschap er toch ook profijt van heeft. De heer Kloosterboer is tegen subsidie, daar het dan toch weer op de belastingbetalers neerkomt, en is er voor den nachttelefonist zelf te betalen. De heer P. F. Slot vraagt den directeur of het rijk genegen is een kleine subsidie te geven. De directeur verklaart zich bereid hiertoe pogingen aan te wenden echter zullen dan eerst de gemeen ten tot subsidieering moeten besluiten. De heer S. de Boer Kz. acht het mogelijk, dat gezien het algemeen'belang, de L.G.C. ook een bij drage zal verleenen. De heer Kamp merkt op, dat in de laatste raads vergadering te Broek op Langendijk door den bur gemeester nog gewezen is op het groote gemak in verband met eventueel voorkomende branden etc. dus zal, volgens spr., de raad wel tot het geven van een subsidie bereid zijn. De heer Bekker is niet ,voor nacht verbinding, daar de gemeenten het meeste .voordeel er van zullen hebben. De voorz. zegt,, dat de .Directeur-generaal oor deelde dat er 's nachts een .te weinig gebruik is. De heer Kraiher meent dat .het niet mogelijk is Jhans een definitief te .nemen, daar het mee rendeel der lodenafwezig is ,en juist die leden weï. een tegenovergestelde meening kunnen heb ben. De voorz. zegt, dat als ,met den dienst van 7 tor 10 nu aceoord wordt .gegaan, ook alle door verbindingen moeten opgeheven. De heer ,i. Hoogland acht het voorstel van den directeur de juiste weg omdat het een algemeen "belang is. D'e heer Kloosterboer zou in ieder geval de mogelijkheid van doorverbinding willen vasthou den. ,i De Voor?, zegt, dat de gemeenten en veilings- vereenigingen en Koophandel ieder f 100 zouden bijdragen, de zaak geregeld was. Spreker blijft beslist tegen de doorverbinding met beperkten .dagdienst. De heer Deutekom zou, in. geval de subsidies niet vlotten, weer eene vergadering willen beleg gen oir. te hespreken, wat er dan moet gebeuren. De Voorz. merkt op, dat er alreeds meerdere aanvragen van doorverbinding zijn binnengeko men, zulks met het oog op een eventueel vertrek van den telefonist en is overtuigd dat de oude toestand op die manier weer terugkomt. Tenslotte wordt het voorstel van den directeur aanvaard met voorloopige handhaving van den telefonist voor rekening van Koophandel en te trachten zo ospoedig mogelijk subsidie te krijgen. Nieuw keuringsreglcment der veilingen. De Voorz. deelt mede dat op de vergadering van den Vierbond de wenschelijkheid is geuit, dat het keurreglement aan de vier veilingen eens luidend is. De vergadering verklaart zich hiermede accoord Aanvoer der Tomaten aan de vei lingen in potersbakken met papier- verpakking. De Voorz. zegt, dat het overpakken der toma ten het product niet ten goede komt. Indien de tomaten in 1-malige potersbakken worden aan gevoerd, waarvan de bodem en zijkanten vair papier zijn voorzien, dan zal het dekpapier voor rekening van den kooper zijn. Later kan de prijs voor de bakken en verpakking -yorden vastge steld. i Op voorstel van den heer Dp Boer wordt beslo ten d etomaten te verkoopen plus de prijs van bak en papier, welke hiervoor zal worden vast gesteld De heer P. F. Slot acht de uniforme maat van de bakken voor het U.O.B. te klein, daar het meerdere malen voorkomt, dat de tomaten boven den rand uitkomen. De heer S. de Boer Kz. merkt op, dat de maat berekend is op precies 25 pond en is het toch beter, dat de bakken goed gevuld zijn. Op ,een vraag of het dé bedoeling is de tomaten en bloc te veilen, antwoordt de heer Dp Boer be vestigend, ofschoon er wel eenige bouwers zijn, ■die zelf willen veilen. Prijscouranten. De Voorz. releveert hoe er voor eenige jaren geleden is gezegd, dat een ieder mag concurree- ren, zooveel hij wil, mits het op een eerlijke ma nier gaat, Echter zijn er feiten gepasseerd, waar bij het met de wet in de hand, aan de betrokkenen zeer lastig had kunnen worden gemaakt. Het bestuur wil tevens trachten hieraan een einde te maken, Tietgeen moeilijkheden zal opleveren. Hier-, voor dienl eene commissie in het leven te worden geroepen, die léderen dag de prijzen zal vast stellen. De heer Kloosterboer zegt een beter middel te weten, nl. de prijscouranten verzenden zonder vermelding van prijzen, welke da nop telegrafi sche aanvragen kunnen wórden medegedeeld. t Verschillende leden achten zulks niet goed uit voerbaar. Ook wordt opgemerkt om in het ver volg het woord „vrijblijvend" weg .te laten. De heer Deütekom stelt voor eene commissie te benoemen voor het ontwerpen eener concept- prijscourant, waarna eene vergadering wordt be legd met degenen, die er bij betrokken zijn. Hierna wordt aangewezen 3e verzekerings-com- misSie, waaraan worden toegevoegd de heeren Kloosterboer en Bonnet. Uitbreiding loon- en werkregeling. Gebleken is dat de bestaande regeling aanvul ling noodig heeft, waartoe de reeds genoemde commissie wordt aangewezen. De Voorz. geeft in overweging, dat allen, die meencn dat er iets niet in orde is, zulks opgeven aan den 'Secretaris. Voortzetting der vereeniging. De Voorz. deelt mede, dat de vereeniging opge richt is voor den tijd van 29 jaren, welke het volgende aar zjijn verstreken. Art. 5 der statuten bepaalt, dat één jaar van te voren de algemeene vergadering moet besluiten aangaande de al of niet-voortzetting. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot 'voort zetting besloten en wordt de secretaris opge dragen de Koninklijke goedkeuring opnieuw aan te vragen. Rondvraag. De heer Hoogland informeert naar de aardap- pelsorteertng. De Voorz. antwoordt dat door Koophandel ver leden jaar besloten is tot de volgende maten: drielingen van 30 tot 35 m.m. middelb. 3545, grove 45 en grooter. Het eigenaardige doet zich voor de maten van de Provinciale 'Commissie en die van den Bond van Fxporteuis, allen verschillend zijn en daar om lijkt het spr. het beste eene bijeenkomst te houden van afgevaardigden van den Nederl. Bond van Handelaren in aardappelen, de Bond van Elxporteurs en Koophandel, óm te trachten over eenstemming te verkrijgen. Deze bijeenkomst wordt bepaald op 8 April a.s. «namiddags half drie, te Alkmaar, waartoe uitnoodigingen zullen worden verzonden. Voor 'Koophandel zullen aan wezig zijn de heeren C, Wagenaar Kz., P. P. Slot, J. Hoogland en Kloosterboer. De heer Smit verzoekt pogingen aan Te wen den dat do bepaling van het vroege rangeeren dcor H.I.J .3.M. wordt ingetrokken. Aan dit verzoek zal worden voldaan. De heer Kooij vraagt óf het niet mogelijk is, dat dezelfde persoon 'die'een vlet brengt ook de vlet laadt, daar het vele malen voorkomt, dat. die persoon niet weet .voor wie de lading is. De Voorz. zal de leider der transporters hierop wijzen en er op aandringen dat de namen zorg vuldiger op de briefjes worden geschreven. De heer Rijper -dringt aan op soepeler toepas sing van de boete voor overleggen te Broek op Langendijk. Spr. zegt, als zulks niet wordt ge daan, dan iviinnen de kleine kooplui uit Noord - seharwoude wel wegblijven. Volgens spr. is er va nopzet van de zijde dér handelaren geen spra ke, daar zij toch ook gauw klaar wenschen te zijn. De Voorz. zegt, dat over deze kwestie al zoo vee] is gesproken, en tenslotte dere regeling met moeite tot stand is gebracht en acht het beter, het te lateu zooals het is. De heer Rijper komt met eenige feiten aan, hoe vaak reeds voor een kwartiertje de boeten moe ten worden betaald en vraagt tenslotte of het vëïlingsbestuur zo ogebrand is op die paar centen. De Voorz. merkt op, dat de klachten meeren- deels van Noordscharwoude blijken te komen en geeft in overweging dan maar van Broek op Langendijk weg te blijven. Vei volgens worden door verschillende leden nog staaltjes opgesomd, waarbij een scherpe critiek wordt uitgeoefend op de arbeiders. De heer 3. de Boer Kz. ontzenuwt het meeren deel der klachten en blijkt dat overmacht en te late en ongeregelde lossing veelal de oorzaak zijn. Spr. verzekert, met klem dat de maatregel bui tengewoon .soepel wordt toegepast. Meerdere stemmen gaan echter op over de on billijkheid van de tegenwoordige toepassing der boete. Tenslotte stelt de heer .1Hoogland voor de L.G.C. te verzoeken dat voor ieder na drie urn 's middags f 1 boete zal worden opgelegd. De heer A'. Hoogland wenscht een verzoek te riehten aan Noordscharwoude om direct van de veiling in de motoren te laden, waardoor zeer veel tijd wordt bespaard. Hieraan zal gevolg worden gegeven. De heer Kloosterboer stelt voor te trachten eenige leden van Koophandel in de redactie van het Centraal orgaan op te nemen. De Voorz. zegt, dat eerst zal moeten worden gevraagd of het orgaan beschikbaar is voor Koop handel, zo oja, dan kan zulks worden verzocht. Evenwel is liet voor spr. een vraag of hiervoor een persoon wordt gevonden^ die zich hiermede wil belasten. De heer Kloosterboer verklaart zich hiertoe' bereid. De heer Kamp vraagt of Koophandel er mede sympathiseert indien de groote vergadering van Schuttevaer in 1931 aan den Langendijk 'wordt gehouden. De Voorz. merkt op dat op de vorige vergade ring reeds medewerking is toegezegd en te dien opzichte het ingenomen standpunt niet is ge wijzigd. De heer Si. de Boer Kz. zegt, dat er onder de kweekers van rabarber eene strooming is om voorveilingen te houden en vraagt de opinie van de vergadering. Be Voorz. acht hieraan bezwaar verbonden, dat de partijen zullen worden opgehouden, indien zij meenen dat de prijs te laag is. De heer de Boer merkt op, dat het er om te 'doen is de menschen aan de veiling te houden. De Voorz. is van meening, de leden vrij te la ten, doch als de L.G.C. voorveilingen wenscht te houden, zal Koophandel er niet tegen zijn, echter kan ,de leden geen verbod worden opgelegd bui ten dc veiling te koopen. Niemand meer het woord vragende, dankt de voorzitter de leden voor hunne opkomst, echter spijt het spr., dat nog zoovele leden van 'de jaarvergadering, welke tenslotte slechts eenmaal per jaar voorkomt, wegblijven. Spr. zag hierin graag verandering. Met den wensch dat het res tant der producten nog eenige winst zal afleveren, sluit de voorzitter de vergadering-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4