-£ BROEK, OP LANGEND1JK. .Maandag 24 Maart 1930, werd door de Ooöp. Boerenleenbank haar 25ste jaarvergadering .ge houden, in het lokaal van den heer Vijzelaar. De voorz. S. Wagenaar opent de vergadering en herdenkt deze bijzonderheid van 25-jarig be staan. Spr. memoreert dat het bestuur het graag feestelijk had willen herdenken, maar wanneer zulks op bot convocatiebiljet had vermeld ge staan, dan kwamen we voor "de moeilijkheid, dat allen geen plaats hadden kunnen krijgen in ver band met de loealiteit. Toch heeft het bestuur gemeend het eenigszins te herdenken, daar er in plaats van 50 cent presentiegeld fl z'al uit betaald worden. Het podium is ook door verschillende andere heeren bezet, welke daartoe uitgenoodigd, als gast tegenwoordig zijn en door wien straks in verband met het 25-jarig bestaan enkele woor den van herdenking gesproken zullen worden. "Spr. heet dan ook allen hartelijk welkom en in het bijzonder de eere-directeur D'. Slot, welke trots zijn hoogen leeftijd ook nog aanwezig is, de heer Houtkooepr te Den Haag, oud-directeur der bank, de heer Visser, inspecteur der Centrale bank, de Burgemeester en den heer .7. Hoogland als mede-oprichter. Spr. zegt dan verder dat het een heele gewone vergadering is en hoopt op een gezellig en vriendschappelijk samenzijn. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren Jb. Kruk O. en K. Smit Jz. Bi] de verkiezing van een lid van het bestuur aftr. de heer A. Glas. werd deze met bijna alge- meene stemmen herkozen. Hierna volgt verslag kassier. Mijnheer de voorzitter, geachte vergadering "Het boekjaar waarover wij u heden verslag heb ben uit. te brengen, is het vijf en twintigste. Een jubeljaar voor de Bank. Wat dit beteekent, hier op gaan wij nu niet verder in, daarover za'l straks nog wel het een en ander worden gezegd. Wij gaan nu met elkaar de rekening en balans na, die gij op.de achterkant van uw convocaat ziet afgedrukt. Als eerste getal, de inlioud der kas 31 Deo. vorig jaar f 42074.86|, ontvangen van det spaar bank, dat zijn de bedragen die de Spaarders op hun boekje hebben gebracht f 191130.23, terugbe taalde voorschotten f37226.30, ontvangsten in loopende rekening; van de leden f580553.53, van de Centr. Bank f427799.78, Afgeschreven op de brandkast f50, De winst van '28 is weer bij de reserve gevoegd f 1263.32. De rente van de voor schotten is f 9887.86, De rente van de loopende rekeningen is f7391.51. van de leden en die van de Centr Bank f 1704.54, Aan provisie f 811.80, diverse ontvangsten f20.22. Totaal f 1299914.05 Uitgaven van de rekening. Spaargelden die zijn teruggevraagd f 222120.54, nieuwe voorschotten f 67247.20, dit was het vorig jaar f 23000, Uitgave nin loopende rekening aan de leden, f 668021.58,, dit is f174000 meer dan het vorig jaar. Aan de Centr. Bank f427799.78, of ruim f 500000 meer dan vorig jaar. Aan rente voor spaargelden uitgegeven f 11402.72, aan rente in loopende rekening aan de leden f 2502.36. Aan rente Cetr. Bank 'f561.33,. Is dit jaar door het grootere bedrag dat. uitge geven is in loopende rekening aan rente ongeveer f 700 meer ontvangen dan vorig jaar, aan rente- uitgaaf staat daar tegenover een vermeerdering van ruiin f1100 wat voornamelijk komt door de meerdere belegging in loopende rekening. De bijdrage aan de C. B., die wordt berekend naar hel eindcijfer van de vorige balans was dit Plaatselijk verslaggever: „Hoe kwam uw man er toe om vuureter te worden?" Echtgenoote: „De dokter schreef hem een licht dieet voor." (Vervolge eerste pagina). „Zooals ge wilt." „Welaan vertrekken wij." Eenige minuten later verdwenen Raymond en Michel in de coupé, voortgetrokken door twee dravende paarden. Zooals de intendant gezegd had, stond aan de deur van het hotel de bede laar, die met erbarmelijke stem de voorbijgangers medelijden voor zijn gebrekkigheid zocht in te boezemen. "Hij was daar reeds sedert een uur. Doch nauwelijks had hij de coupé zien wegrijden of hij haalde een notitieboekje uit zijn zak en schreef er met potlood eenige woorden in. „No. 10787," prevelde hij, „deze aanwijzing niet te vergeten. De intendant is slim, maar we zijn niet dommer da nanderen, en morgen zullen we we'ten waarheen zij gegaan zijn." XV. De verslaggevers van den Hertog. Den volgenden dag twee uren wandelde de hertog de PalmèTes, die zooeven van het ontbijt kwam, een sigaar rookend in de lanen van zijn park .'tWas een heerlijke dag. De zon, wier stra len zacht door het jonge loof der boomen 'zijpel den, viel als een gouden regen op het zand; de vogels kweelden in de hagen, onder den lauwen adem der lente: 'twas overal een soort van op standing van alles. Onwillekeurig voelde de hertog zich doordron gen van de uitvloeisels van het nieuwe seizoen; de sombere gedachten, die dikwijls zijn slaap in jaar f 168.50, afschrijving hebben wij straks al genoemd f 50, Salaris kassier over "29 f 1500. De diverse uitgaven zijn ongeveer f 200 lager dan in"28 f2553.75, ojp de reserve gebrachte winst vorig jaar f 1263.32, saltTo kas 31 Diee. 1929 f30263.96. Totaal f 1299914.05. Om te zien hoe de Bank er op 31 Dec- '29 bij stond, wat betreft de gedeponeerde en de uitge leende gelden, willen wij nu de Balans nagaan. Inhoud der kas f 30263.96, uitstaande voor schotten f 30000 meer dan vorig jaar f223222.38, Tegoed in loopende rek. van de rekeninghouders f202407.60, dat is f50000 meer dan vorig jaar Aandeelen Centr. Bank f160, Aandeel Grond- kapitaal f 100, Meubilair f350, Totaal 456503.94 Die schulden van de Bank, dus de gelden die zij opgenomen heeft en waarmede zij haar werk moet doen. Eerst dan het bedrag dat de spaar ders'per 31 Dec. hadden gedeponeerd f267880.19 of f30000 minder dan vorig jaar. Schuld in loo pende rekening, f 36000 minder dan vorig ja#r. Spaarders en rekeninghouders hadden dus 66000 minder belegd dan vorig jaar. Meer uitgezet was bijna f80000, hieruit volgt dus dal wij van de Centrale Bank, waarvan het vorig jaar bijna niets was geleend, nu een beduidend bedrag heb ben opgenomen f147840.09. Het reservefonds is f 21500.37, waarbij de winst van dit jaar weer bijkomt f 1077.28, Totaal f456503.94. "Wij noemen u nu nog het aantal dagboek- posten. Voor de spaarbank is dat f 1213. Voor de Leenbank f2710. Totaal f3923. Dit was het het vorig jaar f3522, nu dus f400 meer. Het ledental is met 9 gestegejpi', 1 (Jan. '29 telde de bank 309 leden, 3 leden zijn overleden, 1 lid trad uit en 13 nieuwe leden werden ingeschreven, zoodat de Bank nu 318 leden heeft. De jaarlijksche inspectie had plaats 27 en 28 Maart door twee inspecteurs van de 'Centr. B. Van deze inspectie kwam bij de Directeur en bij de Voorzitter van den Raad van Toezicht een gunstig rapport in. Onverwachte kascontrole werd door de Commissie uit het Bestuur en den Raad van Toezicht tweemaal gehouden. Iedere week werd bestuursvergadering gehouden. Verschillen de van die vergaderingen werden gehouden met de Raad v. T. De boeken werden door het be stuur iedeTe maand en door de R.v.T. om de drie maanden nagezien. In beide collége's is geen ver andering gekomen, terwijl ook de samenwerking was als te voren Op nog een zaak wil ik in dit verslag even wijzen, en wel op de borgstelling. Zonder borg stelling kan de Bank nog niet. Daarvoor zijn er nog te veel menschen die om hun bedrijfsgeld bij de Bank komen, zonder daarvoor andere dan persoonlijke zekerheid te kunnen stellen. Trou wens is deze persoonlijke zekerheid wel de goed koopste van alle zekerheidstellingen. Maar, waar nu borgstelling zoo noodig is, daar is het niet te verwonderen dat het bestuur deze borgstelling, hoog wil houden, en zooveel mogelijk wil vrij waren voor onaangename gevolgen. Mede hier voor dienen de z.g. verlengings-formulieren. Wan neer iemand bij dé Bank komt om uitstel voor zijn aflossing, 'dan geeft het bestuur soms dat uitstel, maar onder goedkeuring -van de borgen. De borgen moeien dan teekenen voor een ver late aflossing van het voorschot. Hiermede be reikt'het bestuur dat de borgen beter weten waar zij aan toe zijn, want het bestuur vroeg wel altijd aan de schuldenaar of de borgen met een uitstel aecoord gingen, maar later bleek nog al eeii3, dat hun nooit iets van uitstel was mede gedeeld. Met deze formulieren meent het bestuur de borgstelling te 'steunen. En hiermede mijne heeren, zijn wij aan het einde van ons verslag. Wij spreken den wensch uit dat het jaar 1930 mag brengen een flinke vermeerdering van ons aller inkomsten, ten teè- Hospita: „Er is een gat gebrand in deze sofa, ik verwacht dat u er voor zal betalen." Kostganger: „Zeker niet. Ik rook niet, dus ik kan het ook niet gedaan hebben." Hospita: „Wat een onbeschaamdheid. U is de eerste kostganger in drie jaren tijds, die weigert er voor te betalen." de uren des nachts verontrustten, schenen gevlo den te zijn, zooals de visch-arenden wie het dag licht 'beangstigt. En zijn vervroolijkte geest be vond zich wel in het Aprilkoeltje dat de lucht met welriekende geuren vervulde. Hij had bevelen gegeven zijn victoria in te spannen, het weer lokte hem uit; hij wilde een toertje in het bosch doen. Maar juist toen hij gereed was het hotel binnen te gaan, zag hij Spavento naderen, op korten afstand gevolgd door een bedelaar in vuile lompen. „Zoo ge het vergunt, monseigneur," zei Spa vento, „hier is Gerome die u een gewichtige me- dedeeling te doen heeft." Degene wien Spavento met den naam van 'Ge- rome aanduidde, was niemand anders dan de man, dien wij den lezer als de echtgenoot van Varlope voorgesteld hebben. Hij deed eenige schreden en bevond zich nu in Palmares tegen woordigheid. „Laat hooren," zei de hertog, „wat hebt ge mij ie zeggen. Wat betreft het?" „Het betref( een jonkman." „Raymond?" ,,Ja, monseigneur." „Wat. weet ge van hem?" „Gisteren 'tegen elf uren had ik mij aan de deur van het hotel van Baden geplaatst, voorne mens er den dag door te brengen, om te zien wat- er gedaa nwerd, toe nik aan'de bedrijvigheid van den intendant en aan eenige bestellingen, die mij verdacht voorkwamen, vermoedde dat ken dat het u in uwe zaken en de bank in haar bedrijf goed gaat. De dagelijksche zittingen stel len een ieder in de gelegenheid, zooveel mogelijk profijt van de Bank te hebben. Wij 'hopen dan ook da.t de Bank "in steeds toenemende mate moge worden de ontvanger en betaalmeester van hare leden. Door den heer O. ,8lot werd de opmerking gemaakt of in het opgenomen bedrag van de Centrale bank, zijnde f 147840.09 ook opgenomen is het bedrag voor de cbloembollenyeiling, daar )zulks nog een groot verschil uitmaakt. Hierop werd bevestigend geantwoord. (Thans volgt de. rede van den heer Wagenaar, wélke wij wegens plaatsgebrek niet kunnen op nemen). Tot lid van den Raad van Toezicht werd de heer C. Spaans (aftr.) met groote meerderheid herkozen, welke zijn benoeming wederom aannam, met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. 'Bij monde van den heer A. Dirkmaat als com missie van Rapporteurs werd medegedeeld de b'oe- ken en bescheiden in keurige ofde te hebben be vonden, zegt de kassier'hartelijk dank voor diens gehouden beheer en adviseert tot goedkeuring Aldus besloten. Bij de verkiezing van 2 plaatsvervangende be stuursleden werd goedgevonden bij acclamatie, dat de leden van den Raad van Toezicht O. Spaans en ,8. Wagenaar deze functie's wederom ver vullen. (Hier Volgt de rede van den voorzitter, welke wij wegens plaatsgebrek niet kunnen plaatsen). De heer Houtkooper hierna het woord verkrij gende zegt eerstens liet bestuur hartelijk dank voor de uitnoodiging om op deze jubileumvergn- dering als mede-oprichter tegenwoordig te mogen zjjn. Het doet spr. goed weer eens tusschen zijn oude vrienden te zijn, waarvoor hij dan ook vnn verre overgekomen is om persoonlijk geluk te wenschen met dit jubileum der bank, welke een zegen is voor deze plaats. Spr. zegt dan, dat zijn gedachten ook onwille keurig 25 jaar terug gaan en herinnert zich nog als de dag van gisteren dat de Eere-directeur Slot zeide: „geld halen dat zal wel gaan, maar geld brengen, dat zal de grootste moeilijkheid opleveren" Maar in die moeilijke tijden gesteund door wijlen de heeren Kostelijk en Dirkmaat, mocht dc bank zich spoedig in groei en bloei zien toenemen. Spr. brengt dezen vooral dan ook nog een stille hulde aan hen, die heengegaan zijn en het verheugd hem in hooge mate dat de heer Slot op zijn hoogen ouderdom nog op dit jubi leum mag tegenwoordig zijn, hetwelk zijn levens werk is geweest en tjnopt dat het hem gegeven moge zijn nog lange jaren getuige te zijn van de groei en bloei der bank. Nogmaals geluk ge- wenseht en mijn beste wenschen voor allen per soonlijk. D1 cheer Visser, hoofd-inspecteur der Centr- Bank te Utrecht, brengt ook het bestuur dank veor de uitnoodiging. en gewaagt dan van een aangename samenwerking, die stevig en vriend schappelijk was. 8pr. vergelijkt dan het eerste jaarverslag der oprichting en nu. Eerst een omzet van f14000 en nu een van f 1.000.000. Zoo is het met de geh'eele organisatie in het land. Toen deze opgericlit werd waren er 300 leden en nu 14000 leden met f335.000.000. Spr. noemt dez ecijfers om aan te toonen, wat door eendrachtig streven is bereikt. Die krachtige bloei en toenemend vertrouwen rust niet op de kracht der beginselen, maar op het bestuur en kassier- Ik breng dan ook niet alleen mijn geluk - wenschen, maar ook hulde en dank aan het be stuur. Het is tegenwoordig geen sinecure meer bestuurslid, Raad van Toezicht of kassier te zijn van een boerenleenbank. 'kBen blij hier een woord van erkentelijkheid te kunnen spreken. Echtgenoote: „Je hoest heeft me den laatsten tijd zoo verontrust, dat ik iemand heb laten ko men." Echtgenoot: „Wie is het de dokter van hier over? Echtgenoote: „Neen schat, een heer van de Le vensverzekering." men zich tot een reis gereed maakte." „Een reis. Maar 'Raymond heeft daarvan niets laten blijken," zei de hertog. De bedelaar hernam: „Zeker is het dat ik mij niet bedrogen heb. Vijf minuten voor elven zag ik een coupé met twee paarden aankomen, de jongeheer en de in tendant namen er plaats in, de koetsier legde de zweep op de paarden en de coupé was spoedig op dc Chaussée d'Antin verdwenen." „Waarheen?" „Dat weet ik niet, ik Icon de coupé niet volgen, zonder onraad te wekken, en buitendien reed zij snel, maar ik had het nummer van het rijtuig onthouden en zulks was ee nhulpmiddel- Heden morgen tegen acht uur zag ik een coupé wélke die van den vorigen dag scheen te zijn. Zij was met stof bedekt, de paarden schenen afgemat en de koetsier sliep op den bok. Ik naderde het rij tuig en zag dat het no. 10787 had. „Hetzelfde nummer „Zooals mijnheer de hertog zegt, het gelukte mij van den koetsier te vernemen dat hij zijn lading naar Maisons gevoerd en voor zijn rit een bankje van honderd francs ontvangen had." „Is dat alles vroeg Palmares. „ja, monseigneur." „Goed Spavento geef een louis aan den man, en dat hij terugkeere langs, denzelfden weg dien hij gekomen "is." Gerome 'had den louis ontvangen, maar scheen geen beweging te 'maken om zich te verwijderen. Hartelijk dank ook namens de oentrale. Verder wil spr. niet vergeten diegene, welke 25 jaren lang hun steun aan de bank hebben gege ven, zooals de heeren Hoogland, Houtkooper en Slot, welke trots alle moeilijkheden toch doorge zet hebben. Een woord van hulde is hier zeer ze ker op zijn plaats. Ook de leden een woord van gelukwensch en opwekking. 'Gij dient door middel der bank een eigen belang. Het wiegekindje is opgegroeid en ge nebt nu een stevige, gezonde en mooie boerenleenbank met een reservefonds van f 22000. Steunt dat mooie werk. Hoevelen heb ben reeds genoten van de credieten der Boeren leenbank. A'ls ge doordrongen zijt van uw mooie boerenleenbank, geeft dan uw vertrouwen. En gij bestuur, ga zoo voort u te geven, gesteund en geschraagd door het vertrouwen der leden en dan hoop ik dat de boerenleenbank een bron van welvaart moge zijn voor u stoere Langedijkers. Vervolgens werd het woord gevoerd door Bur gemeester Slot, welke ook dank zegt voor de uit noodiging, welke hem aangenaam hoeft verrast, deze jubileerende vergadering bij te wonen. Het lijkt spr. een goede gedachte van het be stuur, als hoofd der gemeente in de gelegenheid gesteld te worden, eerst het woord te mogen voeren namens de leden. Spr. wenscht eerst Bos man, Directeur en verdere bestuursleden hartelijk geluk mét het 25-jarig bestaan der bank, wijst vervolgens op de vele moeilijkheden, welke er opdoemen tijdens de oprichting en memoreert ver der, dat deze vereeniging een bijzonderheid is en wel dat er heelemaal geen lijn in te vinden is. Déze organisatie, zegt spr. is een bonte mengeling niet van gezindten, zooals men dat aantreft in an dere vereenigingen, maar elk is welkom en wordt ingeschreve nals lid, hetzij rijk o farm, Zij voop- ziet in een groote behoefte, is zooeven gezegd, maar toch wil spr. de jongeren er even op wijzen, hoe voor 25 jaren de moeilijkheid was om aan een beetje geld te komen. Wanneer men geen 'fa milielid of zelf iets had, dan was het moeilijk om vooruit te komen, en 'daarom voorziet de bank in zoo'n groote behoefte. .Een Woord van stille hulde aan hen die weg zijn, evenzoo Eere- directeur Slot, Houtkooper en alle anderen onze hulde, welke daartoe den stoot hebben gegeven- Spr. feliciteert de, heeren met het 25-jarig jubi- leeren. Verder zegt spr. dat we wat betreft de tuin bouw, niet bogen kunnen op hoog-conjunctuur, hetwelk een moeilijkheid is, waarmede de bank te worstelen heeft. Nu is door den heer Visser gezegd dat de bank zeer gezond is en dan geloof ik 'dat we zulks mogen aannemen. Ik onderstreep die woorden als hoofd der gemeente en spreek den wensch uit, dat de Centrale Bank steeds cre dieten zal blijven verstrekken en spreek den wensch uit, dat het bestuur gegeven moge zijn te zien, dat de komende jaren de vereeniging in groei en bloei moge toenemen. Ook de heer Hoogland spreekt zijn dank uit voor de speciale uitnoodiging als gast deze jubi leum-vergadering bij te wonen en sluit zich bij de hulde en gelukwenschen-der vorige sprekers aan- Een bijzondere hulde brengt- spr. aan de on dernemingsgeest van het particulier initiatief, het welk Om deze vereepiging heeft gemaakt wat het nu is en welke 'tot groot nut dezer plaats is. Li verband hiermede bracht spr. de kanalisatie ter spl'. en memoreerde dat wannéér deze door het particulier initiatief ter hand was genomen, deze er ook al lang was geweest, terwijl men nu afhan kelijk was van den minister tot het raadslid toe. Spr. hoopte bij do totstandkoming op den steun voor zulk een onderneming en zegt verder het bestuur dank voor de uitnoodiging en reclame, welke hij heeft mogen maken als bestuurslid der kanalisatie en hoopt dat de boerenleenbank in de volgende 25 jaren moge groeien en bloeien. De rondvraag niets opleverende, sluit voorzit ter met woorden van dank aan de veirschillende sprekers, rapporteurs en pers, de vergadering. De hertog fronste de wenkbrauwen èn vroeg driftig „Wat nog „Vergeving, monseigneur," antwoordde Gero me, „maar ik ben niet alleen gekomen." „Wat wilt ge zeggen?" „Ik wil zeggen 'dat Varlope en ik elkander ont moet hebben; men had haar bevolen het hotel in de voorstad Saint Honoré te bewaken, en ik geloof dat ook zij aan monseigneur gewichtige dingen heeft/mede te deelen." De hertog maakte een beweging, die wilde zeggen dat Varlope moest komen. En deze naderde als altijd haastig, hongerig, maar ernstig en sta tig. i „Zijt gij de vrouw, die Spavento naar de voor stad Saint Honoré heeft gezonden zei de hertog. „da, monseigneur." v' „Wat hebt ge daar gezien „Gisteren in den loop van den dag niets be langrijks. Te vijf uren is de prinses naar het bosch gereden en te zeven piren in het hotel terugge keerd, de nacht is zonder eenig voorval voorbij' gegaan, maar heden morgen heb ik iets waarge nomen." „Wat?" „U kent waarschijnlijk den intendant der prin ses?" „Bernhardt „Ja. Welnu, hedenmorgen te negen uur heb ik hem in reisgewaad met een kleinen lederen reis zak het hotel zien verlaten."

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6