Buitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek BEUftöUVtRZlÜHT Damrubriek Over korte golf en lange golf. Een nieu we vinding van Marconi. Draadloos in- en uitschakelen van, electrische verlichting Straf op het analphabetisme in Italië. De mislukking der vlootconferentie werd. al verwacht. Wat Engeland toch heeft als de oorlogsvloten bij onderlinge overeen komst verminderd mochten worden. Briand wenscht niet naar het weer te blij ven kijken. Snowden ook niet optimis tisch. Hij zou verdaging wenschen. Povere resultaten van de douane-confe rentie te Genève. De leiding van den oud-minister Colijn geroemd. Stedelijke accijnzen in Italië, worden afgeschaft. Wat Sir Mosley verwacht van de uitbrei ding van den buitenlandschen handel van Engeland is niet veel. ■■rtSSSSUj. Het aantal radio-luisteraars over de geheele we reld, zelfs over ons land alleen al, moet legio zijn en honderdduizenden die zich wellicht in vroeger jaren geen oogenblik om electrtciteit en electrische golven bekommerd hebben, praten tegenwoordig over den korten golf en den langen golf of het niets is en of het zoo hoort. Welnu over den korten golf is iets nieuws te vertellen. Marconi, wiens naam onverbrekelijk aan de radio verbonden is, heeft blijkens mededeelingen in de Italiaansche pers weer iets nieuws gevonden. Hij, Marconi, zou na melijk deze week door middel van korte golven, uitgezondenvan zijn jacht, de electrische verlich ting in het gebouw der electriciteitstentoonstelling te Sydnney in- en uitschakelen, draadloos dus. Blijkens latere berichten in de bladen hebben deze proeven een schitterend succes gehad. Naar reeds verondersteld wordt zal de nieuwe vinding van Mar coni belangrijke perspectieven openen op het ge bied van de radio-toepassing. Maar, een beetje ge vaarlijk wordt het toch wel. Als iemand met zijn zendtoestel bij een ander op wie weet hoe .grooten afstand het licht kan aansteken en weer uitbla zen", neen, laten we zeggen uit „doen", dan wordt het bedenkelijk vanwege de mogelijkheid dat er van de nieuwe vinding misbruik gemaakt zou kun nen worden. Gelukkig zijn radio-zendstations nog geen gemeengoed en daarenboven het op grooten afstand aan- en uit doen van het electrisch licht zou toch voorloopig wel te kostbaar zijn om er bij wijze van grap vrienden en kennissen mee te verras, sen. Dat Marconi evenwel weer iefs nieuws gevon den heeft, bewijst al weer, dat de radiotechniek in zeker opzicht in de kinderschoenen staat. En als men dan bedenkt, wat er misschien over honderd jaar te zien en te hooren zal zijn, waarvan het hedendaagsche ménschdom naar menschelijke be rekening niets te zien of te hooren zal krijgen, op deze wereld, dandan doen we wellicht maar het best ons dubbel te verlustigen in wat de radiotechniek ons thans reeds te genieten geeft. De fiscus zoekt telkens naar nieuwe middelen om de inkomsten van het land wat op te voeren. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat het bij het uit denken van nieuwe belastingobjecten niet alleen gaat om de dubbeltjes, maar tevens om de gees telijke of lichamelijke belangen dergenen, ten wier laste de eventueel nieuwe belastingen zullen ko men. Hebben we bijvoorbeeld niet gehoord van 'n vrijgezellenbelasting (niet in ons land nog) die toch ook niets anders beoogt dan versterking van 's-lands finantien. In een der Hongaarsche staten zullen ter gelegenheid van de eerstvolgende volks telling alle analphabeten zich hebben op te geven. Na opgave zullen ze aangemaand worden zich bin nen een bepaalden tijd de kunst van schrijven en lezen eigen te maken. En, geven ze aan die aan maning geen gehoor, dan zullen ze een zekere boete te betalen krijgen. Hier is dus eigenlijk meer spra ke van een straf dan van een belasting op het analphabetisme. 'In elk geval, het moet verdwij nen. De vlootconferentie was aan het einde der vori ge week al zoo ver, dat men in verschillende krin gen ronduit over een mislukking sprak. Een der leden van het Engelsche Lagerhuis, overste Ken- worthy, wijst er in een artikel op, dat misschien de schuld van de mislukking gegeven zal worden aan Frankrijk of Italië, vanwege het gekibbel over de pariteit maar hij wijst er tevens op, dat Engeland al sinds 1921, het Jaar van de vlootconferentie te Washington aan Hét kibbelen is met Amerika, ook over de pariteit. Als dat inderdaad zoo is, dan mo gen de Engelschen zich wel kalm houden over de pariteitskwestie tusschen Italië en Frankrijk, die toch beide evenzeer op elkaar aangewezen zijn om over de sterkte van hun zeemacht het met elkaar oneens te zijn als Amerika en Engeland. Kenworthy zegt o.m. ook, dat hoe kleiner men bij overeenkomst de vloten gaat maken, des te sterker wordt de positiev an Engeland en dit verstemen van zijn positie dankt Engeland aan zijn groote koopvaardijvloot met haar reserve aan materiaal en personeel. Wat dus zoo ongeveer hierop aou neer komen, dat Engeland's maritieme sterkte toe neemt naarmate de mogendheden het onder elkaar eens worden over de vermindering van de oorlogs vloten. Het is te begrijpen, dat het den heeren gedele geerden te Londen wel wat al te lang duurt. Briand is de vorige week naar Parijs teruggegaan en bij zijn heengaan uit Londen moet hij gezegd hebben, dat het nutteloos was in zijn hotel te blij ven zitten om uit het venster naar het weer te kijken. Hij zou terugkeeren als er werk voor hem was. Het optimisme met betrekking tot het berei ken van resultaten was ook bij de andere heeren niet groot. Snowden, de kanselier van de Engelsche schatkist, moet gezegd hebben, dat het wel het beste zou zijn de conferentie zoo spoedig mogelijk te verdagen. Volgens hem zou een overeenkomst tusschen Engeland en Amerika en Japan totaal on mogelijk zijn. De correspondent va neen der Pa- rijsche bladen moet aan zijn blad meegedeeld heb ben, dat Snowden ook gezegd heeft: Nog een zoo'n conferentie en we krijgen oorlog." De heer Snow den kan het wel scherp en ietwat onaangenaam zeggen. Dat weten we nog uit de dagen van de tweede Haagsche conferentie. Toen het daar niet genoeg opschoot, naar zijn zin, moet hij o.m. ge zegd hebben, dat hij niet van plan was zijn heele leven in den Haag te blijven. De resultaten van de te Genève gehouden dou ane-conferentie moet nogal povertjes zijn. Ons land komt er in zooverre met eere vandaan dat de leiding van onzen landgenoot den oud-minister Co- lijn van ale kanten geroemd wordt. De uitslag van de conferentie komt in het kort hierop neer, dat er van den beoogden wapenstilstand op douane-ge- bied vooraslnog niets komt. Met name Frankrijk, heeft zich tegen een dergelijken wapenstilstand sterk verzet, vermoedelijk omdat het met het oog op zijn landbouw en zijn industrie gewenscht acht de vrije hand te houden en zeker nog een poosje te houden 90k. Er is een ontwerp-conventie tot stand gekomen intake de verlenging van de be staande handelsverdragen. Doch dit beteekent niet, dat de bestaande handelsverdragen niet gewij zigd zouden kunnen worden. De verhooging van be staande tarieven is en blijft mogelijk. Voor ons Nederlanders is de stedeleijke accijns iets uit de oude doos. Binnen de grenzen van ons land hebben we het vrije ruilverkeer en geen enke le gemeente kan voor zich zelf op eenig uit andere gemeente in te voeren artikel belasting leggen. In Italië was dat tto heden niet zoo. Daar wordt pas met ingang van den eersten April de stedelijke ac cijns afgeschaft. De inwendige fiscale grenzen wor den dus gelijk Mussolini het noemt, neergehaald of uitgewischt. In Engeland is beweerd, dat de be strijding van de werkloosheid voor een belangrijk deel zou bestaan in het verhoogen van den uit voer en in het veroveren van buitenlandsche mark ten. In Sir Oswald Mosley komt o.a. daartegen op. volgens hem zou zelfs bij een vermeerdering van den Engelschen handel op het buitenland met vijf tig procent, nog niet eens de helft van het aantal werkloozen aan werk geholpen worden. Overigens heeft Sir Oswald Mosley weinig hoop op uitbrei ding van de buitenlandsche markt, dus hij verwacht wellicht, dat de werkloozen van die uitbreiding ze ker al heel weinig zullen profiteeren. Mosley ziet er meer heil in, dat Engeland zijn productieve kracht ten opzichte van het binnenland gaat verhoogen, zijn landbouw bijv. meer tot ontwikkeling brengt. Daardoor zou den arbeiders (toch maar een deel vermoedelijk) gelegenheid tot productieven arbeid gegeven worden en de door hem bedoelde maatre gel van meerdere ontwikkeling van den landbouw zou minderen invoer van levensmiddelen in Enge land mogelijk maken en daardoor zou weer de nood zakelijk verminderd worden van uitvoer naar het buitenland als betaling van ingevoerde levensmid delen. Of de praktijk binnen afzienbaren tijd aan de theorie van Sir Oswald Mosley zal beantwoor den? Bij het- op 26 Maart gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: Corn. Bakker Julianadorp. P. Bakker Hz. Oos- terland Wieringen. S. P. Bakker Nz. Oosterland, Wieringen. C. D. Broersma, Lutjewinkel. D. M. ,'t Hart, Burgerbrug. M. -C. Hoornsman, Cal- lantsoog. S. Jimmink Schagen. F. Keyser, de Waal, Tessel. P. Kistermaker, Kolhorn. D. J. Lindenbergh, Anna Paulowna. P. D. Lindenbergh Oudesluis. P. C. Rezelman, Wieringerwaard. D. Schenk, Alkmaar. Afgewezen één. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leer lingen: Corn. Bakker Julianadorp. P. Bakker Hz., Oosterland Wieringen. S. P. Bakker Nz. Ooster land Wieringen. C. D. Broersma, Lutjewinkel. D. M. 't Hart, Burgerbrug. M. C. Hoornsma, Cal- lantsoog. S. Jimmink, Schagen. P. Kistemaker Kolhorn. D. J. Lindenbergh, Anna Paulowna. P. "D. Lindenbergh Oudesluis. P. C. Rezelman, Wieringerwaard. en de toehoorder L. Wiersma Zijpe. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd A. Bakker, Keinsmerbrug. P. Biesboer, Sint Maarten. G. Boontjes Schagen. D. Brak St. Maartensbrug. J. Breed Mz., Petten. H. A. Dingemans Rossum Geld. A. Dros, Eierland Tes sel. D. C. Geerlings, Anna Paulowna. P. Ho- man, Harenkarspel. A. Kaan, Anna Paulowna. D. Kater Wieringerwaard. H. Kistemaker, Kol horn. J. Koorn, Stroe Wieringen. K. Lap, Den Hoorn Tessel. A. L. van den Marei, Schevenin- gen. G. R. Sasburg, Benningbroek. K. G. Smit, Barsingerhorn. J. D. Stammes, Schagen. H. Waiboer, Anna Paulowna. P. van der Wal, Moerbeek. H. J. Weeder, Oostwoud. Joh. W. H. Zeehuisen, Bergen N.H. Jb. Zeeman, Sint Maartensbrug, en de toehoorder D. Raar, Schagen. Over één leerling zal wegens ziekte nader een beslissing worden genomen. Afgewezen twee. HEERHUGOWAARD. Was het de laatste jaren in onzen polder tame lijk druk met kassenbouw, waardoor de gemeente een geheel ander aanzien krijgt, ook in den woning bouw is heel wat bedrijvigheid. Voor dit jaar zijn reeds 16 aanvragen binnengekomen voor een bouw vergunning. De woningen der bouwvereeniging zijn mede alle bezet. —HEERHUGOWAARD. Scheen het aanvankelijk, dat de heer Moet, com mies bij de belastingen, met ingang van 1 April zou moeten verhuizen naar Oudkarspel, ter elfder ure is hierin verandering gekomen. Met ingang van ge noemden datum krijgt de heer Moet Egmond tot Deheeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam, mel den dns: De ongemotiveerde koefsaftakeling, die zich in de eerste helft der vorige week op haast paniekachti ge wijze voortzette, is een noodzakelijke schakel in den keten van aandeelvergoding via een purgato rium van verguizing naar normale waardeering. Het was noodzakelijk om ingeslopen waanvoorstel lingen nopens „inkomen" van calims en ongebrei delde stijgingskansen grondig te herzien. Zulke practische lessen gaan nu eenmaal gepaard met de noodige (en onnoodige aderlatingen.) Ondertusschen gaat de pers voort om in haar da gelij ksche beursoverzichten iedere koersdaling toe te schrijven aan contramine-aanvallen. Had deze pers het bij het rechte eind, dan zou een zekere categorie van beurslieden reeds lang multi-millio- nair zijn. Uiteraard heeft de gemiddelde beursman die zich met speculatieve transacties inlaat a la baisse ge-opereerd maar de angstverkoopen van 't publiek waren van veel grooter omvang dan die be faamde contramine-posities, waardoor vooral in 't begin der week abnormale koersinzinkingen voor kwamen. Het publiek is nu tamelijk wel doordron gen. van de lage productenprijzen, de onmatige uitbreiding der productie-apparaten en de econo mische en politieke moeilijkheden in onderscheide ne deelen van de wereld. Het is dan ook gemakkelijk werk geweest om den speculanten hun laatste restje moed te ont nemen. In het bijzonder aandeelen H.V.A. werden door tal van ad hoe opgestelde argumenten axs rijp voor een groote daling gedoodverfd. Inderdaad: treurige en maar steeds verder dalende suikerprijzen, lager picolrendement voor oogst 1930, enorme kapitaal sommen vastgelegd in nieuwe ontginningen op alle gebied met zeer problematische winstkansen, te oordeelen naar de vox populi moest de leiding wel uit louter domooren bestaan, hoezeer men er nog luttele maanden geleden het volste vertrouwen in had. De lage suikerprijzen zijn thans voor redres vatbaar, als de geslonken koopkracht der wereld zich herstelt.. Aandeelen Philips Gloeilampen, eerst zonder over leg op 420 procent aan den minstbiedenden weg gesmeten, werden 3 dagen later op 30 procent hoo- ger niveau met sinds langen tijd ongekenden gre tigheid gekocht, ondanks een exportstatistiek die op lichten teruggang wijst. AKU die op den atbraakkoers van 87 procent wa ren terecht gekomen vierden zelfs een redres van 15 procent, ondanks exportcijfers, die een verdere daling der prijzen aantoonden. Het wonderlijke fonds Margarine Unie gedroeg zich-het rumoerigst van alle. Na een laagterecord van 293 procent kwam in het hier gebruikelijke stormachtige tempo een redres van 50 punten. Be richten nopens uitbreiding der trustbeiangen tot andere eetbare waren konden gereedelijk als gang maker dienen, ofschoon men er een week geleden heel anders over oordeelde. Hier vormden baissedek kingen echter stellig een flink deel der vraag. Het bijfonds Calvé Delft verliep volmaakt parallel. Voorspellingen aangaande verder koersverloop zijn echter geheel onmogelijk. Tabakswaarden, toch al overgevoelig in de in schrijvingsperiode dansten grillig op en neder, in hoofdzaak ten prooi aan de beursstemmingen van van het oogenblik. Indische scheepvaartwaarden kwamen bijwijlen op ongemotiveerd laag niveau. Aandeelen Kon. Petroleum bleven merkwaardig rustig onder het bericht van bezuinigingen in In- dië, prijsstrijd met de Socony en last not least, de nieuwe boligatie-emissie. De mededeeling, in het prospectus van een slotdividend van 14 procent al thans neemt heel wat onzekerheid weg. De meeste buitenlandsche beurzen schenen door onzichtbare draden verbonden, hun stemmingen direct van elkaar over te nemen. Te Londen trok feitelijk alleen de reeds genoem de pheanomenale hausse in vaste rente dragende papieren onder leiding van gilt edged securities, de aandacht. De representanten van de Engelsche nij verheid, mijnbouw en handel bleven daarentegen" verwaarloosd. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN. HEEMSTEDE. RAADHUISSTRAAT 1. (Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, ge lieve men te zenden aan bovengenoemd adres.) Wijhebben het genoegen hieronder te kunnen opnemen een door den Amsterdamschen speler P. J. VAN DARTELEN speciaal voor onze rubriek ge heel geanalyseerde partij." PARTIJ NO. 30. .gespeeld op 16 December 1929 in de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond J. W. VAN DARTELEN („Haarlemsche Damclub") met Wit en B. PHILIPS („D.O.S." Amsterdam) met Zwart. 4. 39—33 14—19 5. 44—39 20—25 6. 29 20 25 14 7. 41—37 12—18 8. 37—32 7—12 9. 46—41 1—7 10. 41—37 11. 31—26 12. 28 19 13. 26 17 14. 50—44 15. 47—41 16. 34—29 17. 40 29 17—21 19—23 14 23 12 21 10—14 21—26 23 34 5—10 Deze opening is zeer popu lair n volgns dn wereldkam pioen B. Springer van Fran schen oorsprong. Vxoeger werd meestal door Wit als tweeden zet 3429 gespeeld inplaats van 33—29, in bei de gevallen beheerscht Wit het centrum. Zwart kon. door 1621 te spelen, speculeeren op een foutzet nl. Wit 39—33. Hier op volgt een variatie v. den Haarlemschen slag door 21 27, 19—23 enz. Deze vari ant is echter overbekend. De stand is vrijwel gelijk waardig. Zou men mij voor de keuze stellen dan lijkt mij de zwarte stelling voor de witte te prefereeren, om dat mij dze formatie der wit te stukken zonder dat de* velden 46 en 41 bezet zijn (wat bij zwart nl. met de velden 5 en 10 wel het ge val is) toch iets minder, maar het zal geheel aan 't karakter, dat Zwart aan de partij zal geven, liggen, of dit een nadeel is. Zie mijn bemerking bij den lOden zet omtrent de for matie der witte schijven. Er valt nu duidelijk in het oog dat de zwarte schijven aan den langen vleugel beter op gesteld zijn dan de witte a. Wit's langen (linker)vleugel wat het logische gevolg is van het ontbreken in den stand na den lOden zet van de schijven 41 en 46. Zwart's stand aan den lan gen vleugel zal in het eind spel door deze formatie der stukken 4, 9, 10, 14, en 15 gemakkelijker te verdedigen 7—12 11—17 17—21 14—19 25. 39—34 14—20 26. 29—24 20 29 27. 33 24 10—14 28. 34—29 18—22 29. 28 17 21—27 30. 38—33 12 21 31. 42—38 6 11 32. 38—32 27 38 33. 43 32 21—27 34. 32 21 16 27 35. 37—32 27 38 36. 33 42 13—18 37. 40—34 blijken dan den langen wit ten vleugel met de formatie der schijven 36, 37, 41, 42 en Sterker is 1722 enz: Sterker is m.i. 12—17 en daarna uitruilen met 17— 22 waarna schijf 6 kan op komen. Bij den 17den zet heb ik mijn meening gegeven over deze formatie van stukken derhalve verwijs ik naar mijn bemerking bij den 21 sten zet en de voortzetting welke mij als de beste voor kwam. Dezè voort?tting hield tevens de mogelijkheid in de formatie der stukken 4, 9, 10, 14 en 15 zoolang mo gelijk te handhaven. Mijn taxatie van den stand is nu: elk 50 pet. Wit bezet onbetwist het centrum. Zwart bezit echter in het „driehoekje" 16, 21 en 26 'n goed tegenwicht. Met ieder 50 pet. is de stand m.i. voor beiden goed getaxeerd. Vroeg of laat toch gedwon gen. Gedwongen, anders volgt Zwart 1420 en wit moet, om schijf verlies door 1823 enz. te voorkomen, zijn voor uitgeschoven positie prijsge ven. Sterker is 8—13 dreigende 1419 enz. 38. 45—40 20—25 39. 42—38 11—17 40. 38—33 Stand na den 40sten zet van wit. Zwart 9 schijven op 2. 3, 8, 9, 15, 17, 18. 25 en 26. Wit 9 schijven op 24, 29, 33, 34, 36, 40, 41, 48 en 49. 17—22 8—13 22—27? 46. 28—23 47. 43—39 8—12 9—14 14—20 3—9! 53. 37—32 54. 33 42 55. 24—19 56. 42—38 57. 19 10 58: 29—24 59. 24—19 60. 34—29 61. 29—24 27 38 22—27 18—22 9—14 15 4 12—17 4—9 17—21 De fout! Ten eerste is deze schijf op veld 27 niet op z'n plaats. Zwart had nu zijn reserveschijven op 2 en 3 in den aanval moeten bren gen. Ten tweede was de for matie der schijven 9-13-18- 22 voor zwart sterk, want wit kan de schijven 36 en 37 toch niet spelen. Ook de uitruil 3328 is zwak voor wit. Om op 33—28 te vervolgen met 18—23 (wit 28—19) 15 20 en 13 31 (wit 15—10) 9 14, 8—13 en 3:12). Dreigende 2822! Om op wit 28—22 te ver volgen met 1419! Op 23—19 volgt zwart 12— 17 en 3:12. Op 2319 zwart 2631 en 31:35. Hoewel zwart zich schitte rend verdedigt, wordt z'n stand thans toch hopeloos. Niet 19—13 en 23:12 want dan krijgt zwart nog een kans door 2228 enz. 19 10 In dezen stand werd de par tij afgebroken en de arbi trair voor Wit gewonnen ver klaard. Zw. zou alleen nog kunnen spelen 9—14 en 31 37, doch moet om op dam te komen altijd nog 2 schijven offeren, zoodat 't overwicht te groot wordt. Wit heeft het eindspel goed afgespeeld. Zwart kreeg na den foutzet (42en zet) geen schijn van kans meer. AMSTERDAM, 6 Maart 1930. P. J. VAN DARTELEN. Deze interessante en leerrijke remise van den oud- Haarlmschen meester zal ongetwijfeld door onze damspelende lezers met belangstelling _worden ge volgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 7