Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 39 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSD AGf 1 APRIL 1930 39e Jaargang Stemmingsbeeld -u Groentenland Nieuwstijdingen NIEUWE LANGEDIJKEI (fHRAVT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Moefdscirarweude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Genève is den laatsien tijd een veelbesproken stad. Daar is de zetel van den onvolprezen Volke renbond, die .zich tot doel stelt den veelgewensch- ten vrede, met alle eerlijke middelen voor te staan en te. bevorderen. De geschiedenis leert, (fat vele oorlogen om economische belangen gevoerd zijn; en al zullen, naar veie terzake kundigen trouwens beweren, vele oorzaken tot den wereldoorlog hebben ge leid, niemand ontkent, dat economische belangen in dien volkerenstrijd een voorname rol hebben gespeeld, 'tls dan ook zeer begrijpelijk, dat de Volkerenbond zich bezig houdt met tarieven en in- en uitvoerverboden. De conferentie -met het doel, de in- en uitvoer verboden af te schaffen, is het vorig jaar gehou den. Na lang en moei^jjk onderhandelen is iets tot stand gekomen, 'tBeteekent in de practijk echter zeer weinig. In de Nederlandsche Mercuur heeft Dr. Nederbragt, de Nederlandsche afgevaardigde, een nogal zwaar-te-verstaan artikel geschreven, waaruit echter zonneklaar blijkt, hoe Vis zelfs deze zaak nog staat. Wjlde de zaak voortgang hebben, dan dienden 18 staten het verdrag te rati ficeeren, welk getal niet is bereikt. Zullen de Staten, welke wel teekenden, onder ling het verdrag in werking stellen? Nederland heeft dit geweigerd, het kon ook niet anders, wijl de landen, die wel aanvaardden niet behooreii tot onze buren. Teekende Nederland wel, dan zou deze situatie ontstaan: wij zouden gebonden zijn ook tegenover Staten, die wel in- en uitvoerver boden tegen Nederland in stand hielden en wij zouden geen verweermiddel mogert gebruiken. Te gek óm los te loopen. Nu is wel geprobeerd, om ook dit bezwaar uit den weg te ruimen, edoch over dit voorstel van Nederland moet nader nog worden beslist. ,M_et de resultaten van de jongste conferentie té Geneve 'tot sluiting van een douane- en tarief- bestand is het weinig beter. Ten bewijze hiervan laat ik vólgen een fragment uit een hoofdartikel uit de „Standaard", welk, blad zeker wel geacht mag worden op de hoogte te zijn, wijl zijn hoofd redacteur, de heer Colijn, ,twee commissies presi deerde. „De conventie, die aldus door vijf phasen heen pessimisme, stuurloosheid, inzinking, verbete ring dot stand is gekomen, ziet er nu in hoofd lijnen ongeveer als volgt uit. Er zijn twee groepen van Staten: le. een groep van Staten, die hun ta rieven ten deele in verdragen hebben vastgelégd geeonventionaliseerd, zooals dat heet), en een veel kleinere groep, event bestaande, uit Neder land, Engeland, Denemarken en Noorwegen, die. geen tariefverdragen hebben gesloten óf zulks slechts bij hooge uitzondering hebben gedaan. De eerste groep verbindt zich, de tariefverdragen niet op te zeggen; wei4kunnen verdragen met onder ling goedvinden van "beide partijen gewijzigd wor den. Verhooging van rechten kan niet plaats vin den dan behoudens uitzonderingen na voor afgaande aankondiging ei^ met, dien verstande, dat een gelaedeerde partij le. recht heeft over de verhooging te onderhandelen en 2e. de conventie op te zeggen als de onderhandelingen geen bevre digend reisultaat opleveren. Voor de tweede/groep is enderscheid gemaakt tusschen de protectio nistische en fiscale rechten. De eerste mogen niet verhoogd worden en geen nieuwe mogen worden ingevoerd, maar ten aanzien van de laatste be staat volledige vrijlieid van handelen, maar met dien verstande, dat, als een der Staten van de groote groep zich gelaedeerd acht door een fis calen tariefmaatregel van een der Staten van de kleine groep, de eerstbedoelde Staal; uit de con ventie kan treden. Treedt één Staat uit en acht een andere Staat daardoor het evenwicht verbro ken, 'dan kan deze andere Staat zich van de con ventie losmaken. Vindt niet om een dezer redenen opzegging van de conventie plaats, dan blijft zij voor alle Staten, namens welke zij geteokend en geratificeerd zal zijn, géiden tot 1 April 1931. met' mogelijkheid van verlenging, van haar gel digheidsduur telkens voor zes maanden." Bij opmerkzame lezing van het bovenstaande •zal wel niemand beweren, dat de oplossing van het brandend vraagstuk der tarieven internatio naal is verkregen. Er zijn te veel 'mazen in het taxievennet, en het Handelsblad kon dan ook zeer terecht opmerken, dat er alleen moreel effect ter conventie is verkregen. Dat men ook' dit effect niet te hoog mag aan slaan, bewijst verder de loop der gebeurtenissen in de vorige week. 'tls waarschijnlijk zeer wel vereenigbaar met den letter van de jongste con ventie, let b.v. op het veelzeggende „behou dens uitzonderingen', dat D'uitechland, als ware er niets in de mooie Zwitsersche stad ge schiedt, weer met een verhooging komt van rech ten op land- en tuinbouwproducten. De Directie van den Landbouw bericht officiéél, (zie Handels berichten van 27 ;Maart 1930): Duitschland. Verhooging van invoerrechten op landbouw producten. Blijkens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn beeft de Rijksdag de initia- ief-voorstellen der regeeringspartijen tot verhoo ging van invoerrechten op verschillende land bouwproducten aangenomen en moet er rekening mede worden gehouden, dat de verhoogingen spoe dig in werking zullen treden. Volgens deze nieuwe besluiten zal het invoer recht op tarwe varieeren van 1.50 tot 12 R .M'. per 100 Kg. De Rijks regeering zal, naar den maatstaf van een gemiddelden prijs van 260 Mark per ton en aan de hand van de prijsnoteeringén) van tarwe telkens na afloop van een termijn van 3 maanden, nagaan of en zoo ja, welke wijziging het invoerrecht binnen bovenstaande grenzen1 dient te ondergaan. De eerste termijn van 3 maan den voor de beoordeeling dezer prïjsnoteeringen. loopt van 15 Jan. tot 15 Maart 1930. In geval van bijzonder sterke daling van de tarweprijs op de wereldmarktwaaronder wordt verstaan een daling van 40 pet. of meer beneden'den prijs van 18 Maart 1930, kan de Regeering tot 31 Decem ber 1930, met toestemming van 'den Rijksraad en van een commissie uit den Rijksdag, het invoer recht nog boven 12 R,M. per lOO Kg. vaststellen. Het invoerrecht op haver zal varieeren van 4 tot 12 R,M. per. 100 Kg., dat op gerst, tot 31 December 1930, van 2 tot 10 R.M. per 100 Kg. Het invoerrecht op mout wordt verhoogd tot 11/3 maal het invoerrecht op gerst plus 8 R.M. dat op meel tot ll/2 maal het invoerrecht op tanve plus 5.25 R.M. Het invoerrecht op vroege aardappelen van 15 Febr. tot 31 Maart is gebracht op 20 R.M. per 100 Kg. Ook is aangenomen een tariefsverhooging tot 1 R.M. per 100 Kg. op vroege aardappelen van 1 A'pril tot 31 -Aug. Déze, verhooging kan echter zoolang.de huidige handelsverdragen mét Italië en België in dit opzicht ongewijzigd blij ven, niet in werking treden voor den tijd van 1 April tot 31 Juli. Ik memoreer, dat de thans geldende tarieven als vólgt zijn i voor vroeg aardappelen wel te ver staan). van '15 Eebr. tot 15 April 1 M) C-tr. Van 16 April tot 31 Juli 1.50 Mrk Ctr. Van 1 Aug. tot 14 Februari 0.50 Mrk. Ctr. x Al mag ook hier gelden, dat de soep nooit zoo heet wordt gegeten als opgeschept, toch is het als zeker aan te nemen, dat in 1930 hooger invoer rechten op vroege aardappelen door Duitschland zullen worden geheven dan 't vorig jaar. Prettig vooruitzicht. Ik betreur, dat dit bericht is afgekomen, nadat de heer v dHeuvel zijn bekende interpellatie in de Tweede Kamer hield. Lang zou ik over dit onderwerp kunnen schrij ven, 'k betwijfel echter, of mijn lezers van déze betrekkelijk zoo zeer droge stof, niet eens zoo eenvoudig, gediend zijn. Toch is het. wel zaak. met deze dingen'die zoo nauw onze bedrijven ra ken, op de hoogte te blijven. Tegenover deze min-"prettige mededeeling en verhandeling is het mij aangenaam op "betere din gen te mogen wijzen. In de eerste plaats heeft de Vereemging Koophandel haar jaarvergadering ge houden. Tot mijn spijt kon ik niet aanwezig zijn, en ben dus 'niet in staat, persoonlijke indrukken ter vergadering opgedaan, weer te geven en moet dus verwijzen naar het uitvoerig verslag in ons blad van j.l. Zaterdag. De vereeniging bloeit, 't blijkt uit alles. Er gaat veel invloed van haar uit, en 't is een voor recht te achten, dat de samenwerking met de tuin- bouw-organisaties -zoo vlot verloopt. Moge dat zoo blijven, tot in lengte van dagen, de belangen van ons "Groentenland zullen er niet weinig door gediend worden. In de tweede plaats mag ik wijzen op een mooi staaltje van initiatief en organiseerend vermogen van een onzer Langendijker Handelshuizen, nl. de Fa. Vroegop te Noordscharwoude. Deze firma heeft de vorige week een zeeschip naar Alkmaar doen dirigeeren, dm daar in 't Noordhollandsch kanaal met kool te worden be laden. 't Was voor Alkmaar een gebeurtenis, toen de „Consul S'uckau" (naam van het schip) arri veerde, had de boot enorm veel bekijks. In een korte spanne tijds was het quantum ge laden, en toen voer het schip via Den "Helder naar een Eiuropeesche haven. Tal van Langendijker firma's hebben de laatste weken hard gewerkt; zeker niet allereerst voor 't algemeen, doch voor eigen belang, natuurlijk. Maar zij hebben dan toch den tuinbouw een groo- ten dienst bewezentoen het gat voor de denen er eehmadl was, stond de handel klaar. Er is nog durf en ondernemingsgeest bij onze kooplui, dat moet men hen ter eere nageven. E!n de arbeiders stonden klaar, vaak tot mid dernacht, om'het goed te emballeeren en te laden- Ook zij hebben de laatste weken veel gepraesteerd en ook dat mag met waardeering worden vermeld. ZELFRIJZEND BAKMEEL Plaatselijk Nieuws BROEK PP LANGEND|IJK. UITSLAG AANBEfSTEDING. Uitslag aanbesteding verbouwing Openbare La gere School, Broek op 'Langendijk. Kuitwaard in massa f 7966. Guitjes (in massa) "7817. J. Paus (N. Niedorp) in massa zonder schilderwerk 7217. Be Geus in massa, zonder schilderwerk 7195. Dé Jong in massa 7550. De Jong in massa zonder schilderwerk 7000. Gebr. van der Plas, in massa 7549. Schilderwerk Eén Hartigh 622.— Van Doornen 723. Begrooting in massa 7739. Begrooting schilderwerk 600. In massa zonder schilderwerk 7139. Het werd werd gegund aan Gebr. Van der Plas, als laagste inschrijvers. Wij plaatsen den uitslag dezer aanbesteding nogmaals, aangezien de inschrijving van 'den heer De Jong in massa verzuimd was te vermelden. Deze inschrijving was daarom belangrijk, omdat zij slechts f 1.verschilde met die van den laag st en inschrijver. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de politie te Broek op Langen dijk. Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. Onze plaatsgenoot, de heer P. J. Mijts, behaal de het diploma 3-jarige cursus ((afdeeling mo toren) aan de ambachtsschool te Alkmaar, ter wijl de heer C>, van Zoonen Cz. aan die. school werd bevorderd van de le naar de 2e klasse (afd. timmerén). OUDE) NIEDORP. Bij de gehouden keuring voor den dienstplicht, lichting 1931,. werden geschikt verklaard, de ingeschrevenen: Jb. de Boer, P. A. Broersen, J. Burgmeijer, 5. P. Groen en H. Moras, Voorgoed ongeschikt werden verklaard: J. Th. de Boer en G. Tn. van'der Eng. DIRKSHORN. De bouw van het derde lokaal aan onze Chr. school vordert flink, dank zij vooral de voortvarend heid van den heer Faust uit Nieuwe Niedorp die het werk uitvoert. Naar de architect de heer Saai uit Alkmaar ons verzekerde, zal het lokaal met 1 Mei gereed zijn, dus op den toelatingsdatum der nieuwe leerlingen. Dan zal er ook een einde komen aan den ongewenschten toestand, dat 2 leerkrachten aan 4 klassen onderwijs moeten geven in één lo kaal. DIRKSHORN. Vrijdagavond vergaderde de A.R. propaganda-club in de oude school onder leiding van den secretaris, den heer G. Troost, daar de voorz., de heer D. de Geus door ongesteldheid was verhinderd. De verga dering was goed bezocht. Na opening der vergade ring op de onder ons gebruikelijke wijze en het le zen der notulen was het woord aan de inleiders, de heeren H. Elzinga en St. Korf. De eerste leidde voor ons in „Artikel 36" de laatste behandelde voor ons'„Kerk en Staat." Op beide inleidingen volgde een drukke en leerzame bespreking. De heer Korf sloot de geanimeerde vergadering met dankgebed, nadat hij vooraf had laten zingen Ps. 119 vers 17. De volgende en laatste vergadering van dit win terhalfjaar wordt gesteld in de laatste helft van April. OP HEETERDAAD BETRAPT. Op den Bezuidenhoutschen weg te den Haag staat een onbewoond pand, dat nog gedeeltelijk gemeubi leerd is. De eigenaars bemerkten onlangs, dat er een kostbaar tapijt en een empireklok gestolen wa ren. Zij deden aangifte bij de politie, die, in de hoop, dat de dader zou terug komen, posten in en I om het huis opstelde. Vrijdagmiddag is het lange wachten beloond. Door de brandgang van het huis kwam een man met een handwagen aangereden. Bij de achter zijde van het huis gekomen begon hij aë deur te rameien, en toen hem dit gelukt was was den toe gang te verbreken en binnen te treden liep hij in de armen van een rechercheur die hem uitnoo- digde mee te gaan naar het bureau van politie. De man was woedend dat hij zoo in de val was ge- loopen. Bij huiszoeking vond men een tafel vol zilver en verscheidene andere voorwerpen die blijkbaar ook van diefstal afkomstig waren. De lijsten werden nagegaan en nu wordt de man verdacht van de inbraken die den laatsten tijd ge pleegd zijn op de Stadhouderslaan, in de Javastr. op den ouden Scheveningschen weg en nog een paar andere, in totaal zeven. RADIO-LIEFHEBBER. Vrijdagmiddag werd het dorpje Wijdenes (NH.) opgeschrikt door het knallen van revolverschoten. Een nacht tevoren was ingebroken te Venhuizen bij den heer A. Houter, uit wiens woning een radio toestel werd ontvreemd. De politie meende vol doende aanwijzingen te hebben, om te veronderstel ien, dat zekere K. K., afkomstig uit Wolvega, de da der was, die ook reeds elders in West- Friesland op soortgelijke wijze radio-toestellen had ontvreemd. Toen men hem den volgenden dag te Wijdens, waar hij op een fabriek werkzaam was, wilde ar resteeren nam hij de vlucht. Na een wilde jacht over slooten en weilanden gelukte het de politie, den vluchteling te arresteeren, waarbij verscheide ne schoten op hem moesten worden gelost. K. K. is een beurcht persoon uit de omgeving. Hij is naar Alkmaar overgebracht. ONGEVALLEN. en Zondagmiddag had op den Broeksittarderweg vlak voor het V.V.S.-terrein te Sittard een ernstig auto ongeval plaats. Op dezen weg waren de groote bus sen met supporters gestationneerd. Uit de richting Broeksittard kwam de auto van dr. Snijders met een flink vaartje aanrijden. Juist tegenover het voetbalterrein kwam tóen van achter een der bus- szn een jongen uit loopen. Hij werd door de auto gegrepen. Zwaar gewond werd de jongen opgenomen en door dr. Snijders naar het hospitaal te Sittard overgebracht. De ovrredene, een zekere B., was te Sittard op bezoek. Men vreest voor zijn leven. —Na bij Heerenveen heeft Zaterdagmiddag een ernstig erkeersongeval plaats gehad. De heer O. J. Pool. Arts te Mekkinga, kwam op een kruispunt door een onbekende oorzaak in botsing met de auto van den heer L. v. M. uit Drachten. De botsing was zeer hevig. Dr. Pool bekwam een beenbreuk en ver schillende verwondingen en was bijna op hetzelfde

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1