NIEUWE jssssl Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Bureel Noerdscharwoude. Revue van de Week NO. 40 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 3 APRIE 1930 mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DDMSBAG en ZATERDAG Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. - ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 1 April. Vóórdat de dag aanbrak, waarop volgens het heel oude woord ,,Alva zijn bril verloor' de menschen gewoon waren en nog wel aan die oolijke traditie doen elkander voor 't lapje te houden. Voordat April geboren werd is voor eenige weken de rust teruggekeerd in de beide takken van onze Volksvertegenwoordiging. Wat de Tweede Kamer betreft, eerder dan men vermoed had, dat. het Paasohreces in 1930 zou beginnen. Pon wat de Senaat aangaat, nadat president de Vos van Steenwijk met eene nachtzil - ting had gedreigd, tóen de fierste Kamer de vijfde week van hare bespiegelingen over hel Rijksbud get zou intreden. Op Vrijdag *28 .Maart j.l. is de senatoriale Begrootingsperiode geëindigd, met oen soort van „apothéose". Even scheen het gevaar zeer groot, dat het zittend Kabinet zou worden getroffen door het aftreden van zijn bekwamen en energieken Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, Mr. Verschuur. Dat gevaar werd afge wend. Met verlicht gemoed kon ook de Senaat van welverdiende rustpooze gaan genieten. Op Dins'dag 25 dezer was in ons Lagerhuis aan de Orde de Interpellatie van den anti-revolutio nairen afgevaardigde v. d. Heuvel over de crisis in het landbouw-bedrijf, speciaal den akker bouw, waarvoor reeds dadelijk vijftien speech- lustigen waren ingeschreven. Welk getal nog met enkelen werd uitgebreid. Voor deze deliberation alsook het (ih eersten termijn al heel weinig nieuws ^gebracht hebbend) antwoord van Minister Ruys de Beerenbrouck, verwijs ik naar de ver slagen, in de bladen verschenen. D|e discussie werd voor een beduidend deel „beheerscht" door de vraag, pro of eontra protectie'.' Algemeen werd toegegeven, dat men bij deze prijzendaling te maken (beeft met, een internationaal verschijnsel, waartegen Nederland voor éigen belangen wei nig of niets kan bijbrengen om er „geneesmidde len' 'voor toe te passen, 't, Eenige wat de Riegee- ring kan doen, is: maatregelen treffen om onzen landbouw tegen verdere crisis te beveiligen. Dat zij geen heil zoekt in protectie bij Ho handels politiek, noch bij 't stopzetten van den vleesch- aocijnsf. Overleg aangaande verlaging van de vrachtprijzen voor landbouw-produeten, verklaar de de minister van Landbouw is gaande, in tweeden termijn van antwoord dienend, heeft de Minister van Landbouw verklaard, dat zoo spoe dig mogelijk een reductie der spoorweg-tarieven ad vijftig percent, voor aardappelen zal worden ingevoerd. En 'dat gehalveerde tarief zal tot 15 .Juli a.s. duren. Inmiddels is bekend geworden, dat reeds den 31 Maart de aangekohdigde reductie zou ingaan. In hare zitting van Donderdag 27 dezer heeft de Tweede Kamer het ontwerp arbeids-overeen- komst van kapiteins en schepelingen in verras send vlug tempo afgedaan. Voor de zooveelste maal bleek, hoezeer deugdelijke voorbereiding van ontwerpen ter openbare behandeling in het Parle ment bedraagt voor een vlotte afdoening van zaken. Eindelijk was de agenda uitgeput. Ging de Tweede Kamer op reces. Tpt 6 Mei a.s. Dan ko men voor openbare afdoening het eerst aan de orde: de Arbeids-bemiddeling en wellicht ook de Wijziging der •Gemeentewet- De Senaat begon Dinsdag 25 dezer met de af doening van de Begrooling der Staatsmijnen, ver volgens kwam die van het Zuiderzee-fonds. Bij laatstgenoemd ontwerp verduidelijkte de vrijz. democratische senator W>esterdijk, dat z.i. van de Zuiderzee-provincie geen groo'te ïinancieele verwachtingen mogen worden gekoesterd. Toch wil ook deze afgevaardigde niet teruggaan. Dien 26 Maart werd de begrooting-Wegenfonds door de Eerste Kamer voor de Koninklijke sanctie rijp gemaakt. Eindelijk kwam dan de laatste gang van het Budget-menu der Eprste 'Kamer: de Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Het debat daarover werd geheel beheerscht. door de kwestie-Fruytier namelijk: het verplaat sen van ir. Huygens van zijn post bij de Arbeids inspectie te den Haag naar Maastricht, terwijl de oud-Gouverneur van Curasao, de heer Fruytier, op zijn post in de Residentie zou worden ge- pldatst. Op minister Verschuur s Begrooting was daartoe f8000 uitgetrokken, en waar de Eerste Kamer nu eenmaal het recht van amendement mist, daar stond zij voor de keuze hare zeer ern stige bezwaren tegen de zooeven aangeduide be noeming van ir. Fruytier ten offer brengen, of: de Arbeidsbegrooting voor 1930 verwerpen. Dus: mr. Verschuur noodzaken, zijn ontslag als minis-, ter te vragen. In de stormachtige zitting van Don derdag 27 Maart zag 't er —.daar de minister niet wilde toegeven zeer bedenkelijk uit voor voor Z.Fxc. De heeren Slingenberg en Oudegeest, dienden een motie in, waarbij de Kamer de Regee ring zou verzoeken, de benoeming van ir. Fruytier terug te nemen. Dit redmiddel was zeker goed bedoeld, maar: zonder medewerking van <lcn°mi- nister zou "t weinig gebaat hebben. ijdagochtend 28 dezer sprak Eixc. Verschuur echter het verlossende woordhij zou ir. Huygens °P 7Ün post in Den Haag handhaven. Teneinde den goeden gang der zaken niet te belemmeren. Daarmede was de „perkara" uit de wereld. Van aDo kanten werd den minister hulde gebracht voor „zijn zedelijken moed", zooals prof. De 3a- v ornin I ohman. D|e Arbeids-begrooting werd zon der stemming goedgekeurd. Het „crisiswolkje" was afgedreven. Ook de Senaat kon uiteen gaan. De Condificatie-conferentie zette te den Haag haar nuttigen arbeid dewelke aan Jan Pu blieks attentie grootendeels ontsnapt voort. Een goed bericht kwam uit Heerlen. De Rijks- bemiddelaar mr. Aalberse heeft weten te bereiken, dat 't in de bouwbedrijven waar een vrij ernstig conflict op handen scheen, rustig zal blijven. D.e crisis in het Visscherij-bedrijf te IJmui- den heeft zich nog uitgebreid. Vijftig schepen een vierde van de Vloot, zijn er opgelegd. H M. de Koningin zal de opening der nieuwe sluis te LJmuiden op 29 April a.s. bijwonen aan boord van de nieuwe mailboot „Johan van 01- denbarncveldt", van de Maatschappij Nederland. Dien 3en a.s. begeeft H. M. zich voor enkele dagen naar Het loo. Den 2en April zou prins Hendrik zich voor eenigen tijd naar Zwitserland begeven. Men weet, het plan is: den verjaardag van Z.K. H. (op 19 dezer vallend) wat de viering betreft saam te voegen met-dien van prinses Juliana, die den 30en April Hare civiel-rechtelijke meerder jarigheid zal hebben bereikt. De zuster van den Prins-Gemaal, de Groother togin van Oldenburg, is den 25 dezer naar Duitschland teruggekeerd. Personalia: Onze Rotterdamsche zwemster Zus Braun heeft te Brugge het wereld-kampioenschap (record 500 M. vrijen slag) in de zwemkunst be haald. Als aartsbisschop van Utrecht zal door den Paus ,naar sommige bladen vermelden, worden benoemd mr. B. A. J. Gijlswijk, ditgi de Paus tot Kardinaal wil verheffen. Tot directeuren van de weer in actie gekomen Kon. Vereen. „Het Ne- deïlandsche Tooneel" zijn benoemd de heeren L. 3 aal born ais artistiek leider, en D. Verbeek voor het zakelijk beheer. i De dichter der Japansche verzen, vertaler va Dante ,J K. Rensburg te Amsterdam, werd de, I 29en Maart bij het bereiken van den 60-jarig<i leeftijd gehuldigd. De novelliste mevr. Thereë Hoven wordt 2 April zeventig jaar. Den 18n April bereikt onze groote tconeelspeelster rï- vrouw Mann-Bouwmeester den tachtigjarigen Iff tijd. ""Tot hoogleeraar bij de medische faculteit te Groningen is benoemd ur. W. M. v. d. Schier, j geneesheer-directeur van het Prov. Ziekenhui' te Santpoort Uit de. doodenlijst: C. A. L. Smits van Bygst, ouu-Rijksadviseur, 72 jaar, Den Haag. J Ci. Boutmy, oud-administrateur bij de cultuts in Indië, den Haag] IJ. jSe Hordijk, oud-hoofdepmis saris van politie te Amsterdam, 68 jaar, tiVoor- burg. G. II. Tutein Nolthenius, oud-opperRitves- ter der Koningin e;n oud-rentmeester vh het! Kroondomein, 70 jaar te Gorssel. A. J. If. Con- strant, oud-kapitein Indische Leger, 62 j'ff, Den Haag. JSanders, notaris te Amsterdam,tekende figuur in Zionistische kringen, op 40-jarien leef tijd. I Be lijst der „nova" op het gebied der misdadig heid was, begrijpt men, ook in de afgelo«en week als steeds, zeer lang. Van het vonnis, waarbij de man, cl wegens doodslag, op zijn echtgenoote gepleegctdoor .het Haagsehe Gerechtshof tot vijf jaar wiens dood slag werd veroordeeld (het geval van^aber van Riemsdijkstraat) is cassatie aangeteeked- De ver oordeelde is voortvluchtig. Een commissionair in effecten te >venter, in staat van faillissement verklaard, vitdt wegens gepleegde onregelmatigheden strafrederlijk ver volgd. I. Bij een inbraak in een juweliers^k aan het Noordeinde in Den Haag is voor eefwaarde van f 24000 geroofd. Bij Diemen werd een chauffeur dk zijn passa giers aangevallen en zeer ernstig.i^handeld. Hij kreeg geen betaling en mist ee/ bedrag van dertig gulden. In de pastorie te Amstelveen® ingebroken. Een som van f500 viel den daders in handen. Te Venlo is uit een sigarenwinkel f700 aan goederen via inbraak geroofd. Te Den Haag wisten leden van het eambrio- leurs-gildc uit een boter- en kaaswinkel in de Heerenstraat enkele honderden guldens te graaien. Een zaakwaarnemer, voormalige adv.-procureur in Den Haag, wist een buitenman een som van f 900 door zeer-sluwe trucs afhandig te maken. Be ontrouwe jurist werd in arrest gesteld. In Den Haag is een beroepsinbreker gepakt, die heeft bekend, op klaarlichten dag zeven tijdelijk onbe woonde perceelen aldaar te hebben leeggeplun derd. Do ïoode haan heeft weer duchtig en danig gespookt. Bi een brand, die te Nijmegen woedde, is een ^-jarige vrouw om het leven gekomen. Tc' 'tZandt (Br.) is een groote boerderij in de aseh gelegd. Twaalf stuks vee. kwamen in de vlamnen om. TeOulemborg is een sigaren-fabriek afgebrand. Zevqi en twintig personen werden daardoor werk loos. i Di misère-rubriek vermeldt voorts o.m. dat bij het ontploffen van een moffel-oven te Franeker een 16-jarigë knecht om het leven kwam. C-roote, lange reeks van verkeersongelukken. Bij Alkmaar werd een bejaarde zwerver onder eer auto gedood. Te Maastricht trof een bode vat „Momus" hetzelfde lot. Te Leiden werd ienand slachtoffer van zijn hoffelijkheid om op hej trottoir voor dames uit te wijken. Hij raakte onlor de electrische tram, met doodelijken afloop. pen len April zou de opening plaats hebben vjfi de groote bloemen-ten toonstelling te Aals- 2er. De Prins, alsook minister Ruys de Ree- ibiouck zouden daarbij tegenwoordig zijn. Ce noodzakelijkheid doet zich voor, de diamant- ajverheid opnieuw gedeeltelijk stop te zetten. Mor Amsterdam zal worden bepaald, dat er ge urende drie dagen per week wordt gewerkt. Het plan om een monument, gewijd aan Louis JcuwmeesWs nagedachtenis op het Leidsche flein in de hoofdstad te doen verrijzen, moest teorden opgegeven, daar er in de verte niet genoeg geld voor werd ontvangen. Men zal zich er nu toe bepalen, een afgietsel van Bouwmeester's bus te, in het Rijksmuseum te vinden, te plaatsen in iden -Stadsschouwburg te Amsterdam. Arm Plankenland. Het Amsterdamsche Rokin, dat de heer Ter Haar van Dam tot Spui wilde gedempt zien blijft zooals het is. De Raad der hoofdstad heeft het demping-voorstel verworpen met één stem jheerderheid. De crocussen zijn aan het bloeien. Straks hooren Wij van den bloemenpracht in de Leidsch-Haar- lemsche buurt. De lente-zon zegevierde. En dit zij vertroosting voor veel misère en angstwekkende verschijnselen in déze veelbewogen dagen. jaar op reces gegaan, gedurende welken tijd de regeering dus in alle opzichten de vrije hand heeft en zich absoluut niet aan volksvertegenwoordi ging of volkswil behoeft te storen 'hetgeen den kolonels maar al te aangenaam is. De oppo sitie zit. intusschen niet stil en heeft reeds aange kondigd. dat zij een be#eging op touw wilde zetten om door middel van het verzamelen van handt eekenen een tusschentijdsche zitting van den staatspresident te vorderen. Hoe en wanneer dit evenwel zou moeten geschieden is niet recht dui delijk. Het zal nu ook wel bij een demonstratieve poging blijven en Pilsoudski zal wel weer voor de zooveelste maal in het zadel bevestigd blijken. De- vlootconferentie sleept naar een roemloos einde .Ondanks de woorden van de echtgenoote van minister e'nowden, uitgesproken in een ra diorede, welke Maandag .lj. uitgezonden werd en waarin zij zeide, dat een mislukking een onmete lijke teleurstelling en groote bitterheid voor het publiek zou vormen, schijnt het er ten slotte toch van te komen, dat liet einde nadert als van de bekende nachtkaars 'die na even opvlammen plot seling gaat dooven. Te dezer plaatse hebben wij reeds meermalen uiteengezet, dat men van de vlootconferentie niets moet fen kan verwachten. Het is dus overbodig hier thans wederom op in te gaan. Ook in Duitschland is een nieuwe regeering aan het bewind gekomen. Ditmaal niet een regeering, baseerende op de meerderheid der partijen in den Rijksdag, doch eene regeering hoofdzakelijk ingesteld door tusséhenkomst en invloed van pre sident Hindorburg. Wat hiervan zal worden is, gezien het feit, dat van deze regeering nog zoo goe dals niets bekend is zoowel wat eigen houding betreft als wat de houding der Rijksdag tegen over haar befctefi^-kan beter volgende week be sproken worden. Binnen Rand VAN DE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. ftuiienlanciscf? Overzicht Die ministerieele crisis in Polen, een van 3e tal- iooze der laatste tijden, is thans weder eens definitief opgelost. D'.w.z. dat er weer een z.g. kolonelsregeering aan het bewind is gekomen, trouwe aanhangers van 'den dictator achter de schermen Pilsoudski. Aan het hoofd van deze groep Pilsoudskianen staat kolonel Walery Slo- wek, die. ministerpresident Bartel opvolgt en. se dert 1928 leider van het regeeringsblok. Het hoofdkenmerk van deze g'roep en dus van deze nieuwe regeering is wel de merkwaardig felle an! i-parlementaire gezindheid,' die bij maarschalk Pilsoudski reeds vaak tot uiting kwam in de heftigste en meest ongezouten scheldpartijen te gen de volksvertegenwoordigers, die hij bij ver schillende gelegenheden uitmaakte voor alles wat nutar leelijk is en karakterloos genoemd kan wor den. r Het tegenwoordige kabinet verschilt echter, be halve dan de premier» overigens heel weinig van het vorige Alleen de minister van justitie is een andere geworden, n.l. i3tanislav Car, hetgeen bij dit belangrijke ministerie beteekent, dat deze kolonel mede het zijne zal bijdragen tot een nog straffer doorvoering van de krachtige Pilsoudski- aansche politiek dan onder Bartel reeds het geval was. Ook het feit, dat de minister van Arbeid, tegen wien door de vorige volksvertegenwoordi ging een motie van wantrouwen was aangenomen, wijs tin deze richting, evenals het ultimatum, dat Pilsoudski vlak voor 3e benoeming van dit kabi net aan de volksvertegenwoordiging stelde en waarvan een der punten uitmaakte dat dé |3ejm zich niet met de regeeringszaken behoorde te bemoeien.'De 5ejm is intusschen voor een half I Degr oote tentoonstelling is geopend, i Wat er te zien is? Rijkdom en pracht bijeen. I Het „Handelsblad" beschrijft zijn indrukken ais volgt: De kleurige vlaggen aan de kale boomen langs den korten weg van het station Oosteinde naar de tentoonstelling doen sterk uitkomen, dat het nog geen zomer is, en dat de natuur nog slechts aar- zeiend ontwaakt. Maar zoo veel sterker is de te- 1 gensteliing met het bloeiende voorjaar, dat gescha- pen is in een dag tijds in de groote hai van 't j veilingsgebouw der vereeniging „Bioemenlust." Daar deint één groote boiemenzee! Reeas bij het binnen komen klateren de kleuren u tegemoet. Daar woelt een geweldige kleurenzee; allereerst deH ortensia's, van rooa tot rose en wit, violet en blauw, in éen groote golf, deinend van de eene naar de andere zijde van ae groote hal. Die golf breekt inf eile branding met ae nog kracntiger kleu ren van Indische Azalea's, vuurrood en purper, met daarboven uit de blinkend blanke koppen van de witte variëteiten; ten slotte spat die golf uiteen in duizenden flonkeringen van rozen,rozen in spran kelende massa's en in een wemeienae mengeling van geel, oranje, rood, wit rose, karmijn en schar laken. En overal schuimt het wit der seringen hoog op boven alle kleuren uit, maar ook in de diepten dier kleurenzee. Maar, kunnen we met die vergelijking met een bloemenzee wei verder gaan? Want zie, daar lok- Ken iieieiyk ienteoosenjes van bloeiende Japansche kersen, ïnscn vannet jongegeboren lenteleven, teer rose en lila-rood, bloeienae tuinen vol DeKoring; aaarstaan ook zuilen vol kleurige kapellen er om heen. Hier is ae zomer! Vurig tintelen als roode sterretjes de kleine boiemen aer baby-rozen boven hun gave, grisengroene blaadjes. Ze staan er in strooken en, op perkjes, om en tusschen ae andere bloemen door. Dan zijn er de vlinderachtige Cyclame's, zooals alleen Aalsmeer, die uit de zwarte veenaarde te voorschijn kan tooveren. Ze komen opzetten in aan eengesloten scharen en in exotische kleurenpracht; zalmkleurig en lichtrose, purper en scharlaken, wijn rood en karmijn en smetteloos wit. Zijn zulke plan ten, zóó forsch en rijk van bloementooi wel meer te zien geweest? We gunnen ons den tijd niet, de bloemen aan de planten te tellen, maar te schatten is toch, dat elke plant gemiddeld 50 bloemen draagt Daar staan 200 van die prachtexemplaren en 200 maal 50 maakt 10.000 vlinders! Dat moet men gaan zien! Nu zitten we weer temidden van de rozen. En dan wélke rozen! Elke roos is een kunststuk van kweekkunst, prachtige onberispelijk gevormde knop zuivere kleur, lange stevige tak, volstrekt gave, glan zend groene bladeren, in één woord onverbeterlijk. Ze zijn er in deheerlijkste kleuren, donkerrood met diepen gloed, vuurrooo, rose, geel, wit, oranje en knappe handen hebben ze vereenigd tot glorieuese bouquetten. Er moeten bij elkaar 20.000 rozen op deten toonstelling staan en dat is veel, maar Aalsmeer kweekt er jaarlijks zestig millioen. Welke massa's en ook welk een perfectie van cultuur!

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1