Radiorubriek cultuur moest wijden, was allesbehalve lekker met dit jaartje en deed, door in hooger beroep te komen, nog een laatste wanhopige poging- Hij vertelde nu aan de rechtbank, dat hij geheel houder wenschte te worden en verzocht hij een voorw .veroordeeling. De president was ten zeer ste getroffen door het bijna bovenmenschelijk be sluit, maar de twijfelzuchtige officier was tot geen consideratie te bewegen en requireerde be vestiging van het hardvochtige vonnis van den kantonrechter Het is dan ook wel te voorzien dat de heer van A. zijn training'in geheelonthou ding voornamelijk wél in den krententuin zal moeten houden. Ook de emmer al weer leelijk omgetrapt. De 43-jari'ge heer Willem Gregorius genoot als gep -militair een niet onaardig pensioen en had bovendien aan de melkfabriek te Bergen als boek houder een goede betrekking, voor een gepensio neerde all hans, weten te bemachtigen. Hij genoot een salaris van f1500 en werd door zijn patroon, de heer K., die in opvoeding en intellect zijn min dere was, ten volle vertrouwd. Een vertrouwen evenwel, dat hij als vele anderen, het is dezer dagen in Alkmaar weer op ontstellende Wijze ge bleken, absoluut niet verdiende, aangezien hij zich aan verschillende verduisteringen schuldig maakte. Natuurlijk ging ook dit kruikje zoolang te water "tot het brak en stond heden gezegde heer Vr., thans ontslagen en te Botterdam woon- voor de meervoudige strafkamer. De heer B. gaf achtig, terecht, wegens verduistering in dienst- een andere voorstelling van het gebeurde, dan betrekking en wel tot een bedrag van f 213.05. door den heer Tienstra was, medegedeeld. Hij had dat door het accountantsonderzoek aan het licht zich tegen Tienstra beklaagd, dat deze zijn zoon- was gekomen en dat door hem dan ook werd er- i tje had geduwd in een gat van den Spoordijk, kend. De heer officier was echter de meening Deze had toen een stuk hout gegrepen en daar- toegedaan, dat het verduisterd bedrag wel be- mede gedreigd hem de hersens te zullen inslaan langrijk hooger zou zijn, aangezien door de han- indien hij zich niet verwijderde. Om zich te ver quisitoir vereenigen en concludeerde hij na meer uitvoerige motiveering vrijspraak. Beet* aoofden en koude harten. De overwegwachter T. Tienstra te Castricum had op 2 Tuli aldaar een 7-jarig zoontje van den tuinder Joh. Beentjes, dat op de spoorbaan speel- de. terwijl een sneltrein in aantocht was, van de i rails verwijderd op een wijze, die niet de instem- i ming kon verwerven van den vader, met gevolg dat een heftige woordenwisseling ontstond en de spoorwegwachter naar een eind hout en de tuin- I der B. naar zijn knipmes greep. Door "beiden wer- - den eenige bedreigingen geuit en volgens den J blok'wachter had B. gedreigd hem overhoop te zullen steken en ook met zijn mes een stekende beweging gemaakt had, zoodat hij verplicht was' 1 geweest, terug te springen. 1 De hoer Tienstra deed aangifte van het gebeur- de, doch de officier, van meening zijnde, dat de tuinder, toen Tienstra met zijn stok dreigde, had gehandeld uit wettige zelfverdediging, had deze zaak geseponeerd oftewel ter zijde gelegd. Hier- mede evenwel nam de gekrenkte overwegwachter geen genoegen. Hij richtte zich tot den president van het gerechtshof te Amsterdam met verzoek' tot vervolging ,en als resultaat van het op last van den president ingesteld onderzoek verscheen B. heden als verdacht van bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven van Tienstra gericht, Binnenland Faillissementen in Nederland. delingen van den verdachte, de bloeiende zaak van den heer Kok zoo goed als ten gronde was gericht. De officier achtte dan ook het delict van zoo'n ernstigen aard, dat hij 4 maanden gev. requireerde. In geheel anderen toonaard zong echter de ver dediger Mr. Sluis. Deze toonde zich zeer voldaan over de openhartigheid van zijn cliënt eil achtte hem het voorrecht van eeh voorwaardelijke ver- oordeeling ten volle waardig. Het deed den ver dediger leed, dat de officier op zulk een scherpe Opegegeven 29 Maart. SURSEANCE VAN BETALING: Namens Bernard Marie Louis Anne Willemse, wonende aan de Reguliersgracht 48 te Amsterdam, I is door den Procureur Mr, Eugène Vogels, kantoor houdende te Amsterdam aan de Keizersgracht 451, bij de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam in gediend een verzoekschrift om surséance van beta- ling. De Rechtbank, Derde Kamer heeft bij haer be- schikking dd. 28 Maart 1930 benoemd tot bewind voerder mr. J. F. I. M. Tielens, advocaat en procu reur te Amsterdam, Weternigschans 10 en het ver hoor bedoeld in artikel 216 der Faillissementswet bepaald op Vrijdag 11 April 1930 des voormiddags te 11 ure, in haar Raadkamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. De Griffier dier Rechtbank. UITGESPROKEN: 27 Mrt. R. J. van den Berg, los werkman den Haag, Soestdijkschekade 518, Rc. mr. A. S. Rueb, Cur. mr. P. J. Paets tot Gansoijen den Haag, Berk straat 12. 27 Maart: L. S. Krens, koopman, Voorburg, van Alphenstraat 9, Rc. mr. F. J. A. Hijink, Cur. mr. W. van Solinge, den Haag, van Blankenburgstraat 18. 28 Mrt. J. B. Kluijtmans, kruidenier, Eindhoven, Laagstraat 81 E, Rc. mr. Vollgraff, Cur. mr de Haes Endhoven. 28 Mrt. Wouter M. Stoop, molenaar, j vroeger Oudenbosch, thans Gerwen gem. Nuenen, Rc. mr. Sassen, Cur. mr. J. J. A. v. d. Putt, Eindho ven. 28 Mrt. G, Th. de Jong, koopman in modes, Roosendaal, Rc. mr. Ch. Roebroeck, Cur. mr. C. W. Inslnger Roosendaal. In de week van 24—29 Maart 1930 werden in Ne derland uitgsproken 64 faillissementen. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 28 Mrt. H. W. de Kok, Eindhoven. Opegegeven 31 Maart: UITGESPROKEN: 28Maart Cchristiaan Rüter, handelaar in parfu merieën, Rotterdam, Groote Visscherijstraat 7, Rc. mr. D. M. Paré, Cur. mr. W. J. Jongeneel, Rotter dam. 28 Mrt. W. J. Smit, koopman en stoffeerder Rotterdam, Berkelschelaan 23, Rc. mr. J. G. Huijser Cur. mr. H. Bavinck, Rotterdam. 28 Maart Pie- ter de Jonge, landbouwer Kerkenobsch gem. Zuid- wolde, Rc. mr. F. M. Pleijte, Cur. mr. W. Doorn- nu evenwel was de Officier van meening dat de j bos>. Meppel. 29 Maart Aaldert van Dijk, Kappers i De „RADIO-GIDS" toont zich vrij enthousiast over het voorstel van den Radio-Raad. Het tijd schrift geeft zelfs een plan voor de toepassing van dit voorstel in de praktijk. He libretto en een be spreking van de „Operette En vijand van muziek" 1 die op Zaterdag 5 April door de VARA zal worden uitgezonden,wordt gepbliceerd. Hugo de Groot I brengt een artikeltje over het groote succes van de door de VARA uitgeschreven muziekprijsvraag. Copyright 1930 Press Agency Industria. Land- en Tuinbouw dedigen had B. toen zijn knipmes gegrepen. Do heer T. gaf toe', met een eind stok te hebben ge dreigd B. op zijn kop te zullen slaan, waarop deze zijn mes had getrokken en hem had 'toegevoegd Al ben je honderdmaal beëedigd', ik steek je hard- stïkken 'dood. Dë heer öfficier gaf in zijn requisitoir een ex- opsée van Be oorzaak, waarom zoo lang met het aanbrengen van deze zaak was getraineerd. Ook verdachte had gehandeld uit wettige zelfverdedi- wijze tegen verdachte van leer had getrokken. I ging. toen Tienstra met zijn stok dreigde en reqni- Fir waren wel anderen, waarop deze strenge ver- oordecling beter van toepassing was. Pleiter als gewoonlijk kort, maar krachtig en sympathiek in zijn verdediging, verzocht dus een voorw. straf overtuigd als hij was, dat deze voldoende preven tief zou werken. Tres faciunt Collegium. Drie weten ineer dan een. De .heer P. K„ 'n 25-jarig koopman te Spier dijk .reed ih den avond van 2 Nov. j.l. te Wad- waaij, gem. Wognum met een "door hem bestuur den vrachtauto, eigendom van den veehouder C. S., van diens boerenerf af om op den openbaren weg te komen, toen ook de heer Joh. Nuyens. bollenhandelaar te Limmen met zijn vierwielig motorrijtuig kwam aangetufi en door de niet opgemerkte verschijning van komen verplicht was teneinde een aanrijding te voorkomen, het stuur om te gooien, waardoor hij tegen een boom reed, bijna in den wegsloot terecht kwam en het spat bord van zijn wagen werd vernield. Zooals ge woonlijk met dergelijke verkeersongevallen, ga ven de heeren automobilisten elkander wederkeé- J ii(v.lJV(-c. UCllflldLIItl^ UjJj vld-li tlCiiD UUrll, l U( 1 rig de schuld, doch P. IC., die do or éden kanton- wel wat zwaar was voor een ambtenaar, die reed reerde hij derhalve ontslag van rechtsvervolging. Te vlug geweest met het omhalen van een wissel. De tramtrein was op 18 Januari ver over tijd aan het station Bovenkarspel gearriveerd en de stationschef Theodorus J., tevens belast met de bediening der respectieve wissels, meende het ver- keersbelang te dienen door te zorgen, dat de trein wee rten spoedigste kon vertrekken. Dat vertrek kon echter eerst geschieden nadat een voorgaande trein was afgezwaaid en in zijn ijver om spoed te maken, trok de. heer J. nu de wissel, die hij te voren op onveilig had gestdeld weer in zijn vori- gen stand terug, terwijl de volgwagens deze wis sel. nog niet voorbij waren gerold. Gevolg was ontsporing van een dier wagens met materieele schade. De heer J. moest zijn al te groote ijver ook leelijk bezuren, daar hij disciplinair werd ge straft met twee dagen onthouding van salaris, terwijl heden toen hij ten overvloede ook nog op rffe zondaarsbank weid gerequireerd f 75 boete of 75 dagen tegen hem werden gevorderd. De aripe, door liet noodlot vervolgde station chef merkte neerslachtig op, <lat deze boete toch bediende Sneek, Rc. mr. B. Ph. Baron van Harinx- ma thoe Slooten, Cur. mr. A. W. Haan Sneek. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 28 Maart M. A. v. d. Lem, Rotterdam. rechter te Hoorn tot f 15 boete werd veroordeeld nam daarmede geen genoegen en kwam in hooger beroep bij de meervoudige strafkamer te Alk maar en voorzag zich van een handige verdedi ger ih den persoon van mr. Smal. Heden werd dan dit hooger beToep behandeld. Volgens de heer Nuyens bad verdachte te laat zijn lichten ontsto ken en te laat zijn koplichten ontstoken, doch. de heer K. daarentegen beweerde, dat do heer Nuyens te snel had gereden op den boehtigen weg en zenuwachtig was geworden, wat hij als de oor zaken van net ongeval beschouwde. De officier helde blijkbaar ook wel eenigermate over tol de meening ,doch was zeker na wikken en Wegen tot de overtuiging gekomen, dat verdachte de meeste schuld had aan het gebeurde, reden waarom hij bevestiging van het overigens zeer clemente von nis requireerde. Natuurlijk kon mr. >'mal zich niet met dit re- „Zii klommen de trap op naar de eerste ver dieping op. 't Was prachtig; lampen aan alle kanten, overal tapijten, rijen vreemde gewassen langs de treden. Mijnheer Guillemot had de din gen naar behooren uitgevoerd. Het was nauwelijks tien uren, en reeds klonk de dansmuziek en hoorde men 'het gedruisch der stemmen en het'lachen. Een knecht in livrei ontving de twee jongelie den, die zich van hun paletot's ontdeden. „AVie moet men aandienen vroeg de livrei- knecht. „(Mijnheer Raymond en mijnheer Hector Beau- lieu." i 't W,as juist gedurende een pauze. Mijnheer Guillemot was in gesprek met een rijken industTiëei der wijk. Hij sloeg aanvanke lijk weinig acht op den naam Raymondmaar toen die van Hector Beaulieu klonk, slaakte hij een uitroep van verwondering. Maar Hector was door de menigte gedrongen en wierp zich in zijn armen. „Oom, lieve oom!" riep hij met eenigszins over dreven hartelijkheid. „Wat, gij^ luer. bij mij, en wat komt ge hier doen, deugniet?" Hector hoog en met theatrale houding Ray mond's nand nemend, antwoordde hij,,Ik ben gekomen, .om u een mijner vrienden den markies Raymond de banta-Fé voor te stellen." Terwijl deze voorstelling geschiedde, had een ander tooneel in de vestibule plaats. Een rijtuig was aangekomen en een man met. een kolossalen gestraft was met 2 dagen inhouding van trakte ment en op wien oevrigens niéts wasnSti te mer- was geweest. (Dal hij die staat, maar door zijn val moei zwichten, De kracht verkrijgt, zich weder op te richten. Een 51-jarige loopknecht te Helder, de V., die zich als vader ten zeerste had vergeten en heden wegens misdrijf artikel 249 wetb. v. strafrecht met gesloten deuren terecht stond, heeft blijkbaar door zijn krachtige beloften van beterschap het vertrouwen van den reclasseeringsambtenaar en den officier weten 'te winnen, daar tegen hem thans een strenge voorwaardelijke straf werd ge requireerd, vooral ook omdat door dewijzigde om standigheden de naaste gelegenheid'niet meer aan wezig is. Acte I.abores Jucunde. ruiker was er uitgestegen. Toevallig, maar was het wel toevallig, ging Salome juist voorbij^ zij kon bij het zien van den ruiker een beweging van bewondering niet weer houden. „Welzoo, mijnheer Spa ven to," zeide zij, „zijn deze prachtige bloemen, welke ge brengt, voor mijn jonge meesteres?" „Zij zijn voor u, duiveltje," antwoordde Spa- vento, „maar ge moet. mij met dezen ruiker heden avond een gewichtigen dienst bewijzen." „Welken „Achter het salon, waar men zal dansen is een klein boudoir, waar degenen die niet dansen rust en frischheid zullen gaan zoeken, doe mij het plei- zicr cn zet. daar voor heden nacht den ruiker dien ik u schenk neer." ,;,Dat alles- is heel lief," hernam Salomé op eenigszins -drogen toon, maar eenige dagen gele den beloofdet ge mij iets, dat zich lang laat wach ten." „De tweede oorknop." „Juist." „Spavento haalde uit zijn zak een juweeldoosje dat hij in de hand van het meisje legde. „Stil, liefste en geheimhouding," zeide hij te gelijkertijd, „en reken op mij, zooals ik op u re ken" Salomo antwoordde niet, maar stak het juweel doosje in haar zak, nam den ruiker en liep haas tig de trap op. Ondertusschen baarde de komst van Hector, zooals deze had verwacht, in gezélschap van UIT DE RADIO-BLADEN. 29 Maart 1930. „RADIO-EXPRESS" brengt een aantal kortere technische artikelen Een inzender doet een me thode aan de hand voor sterteregeling zonder ver stemming. voor de „R. E. Populair." Een ander ar tikel handelt over de verbetering van gramofoon- weargave. In de kortegolfrubriek treffen we een bijdrage aan over den invloed van de temperatuur op de frequentie van kwartskristallen. „RADIO-WERELD" deelt mede, dat binnenkort ook in Nederland proeven zullen worden genomen met radio-telefonie tusschen Oceaanschepen en te- lefoonabonné's. Voor dit doel is reeds te Scheve- ningen een zender in aanbouw. Een inzender geeft zijn ervaringen weer bij het gebruik van raaman- tenne; hij constateert, dat een dergelijke antenne minder gevoelig is voor storingen. De taak van weer standen en condensatoren in wisselstroomontvan gers wordt in een geillustreerd artikel verklaard. De „KATHOLIEKE RADIO-GIDS" kondigt aan, dat ook dit jaar door dev K.R.O. een „April-gewe- ging" zal worden georganiseerd waarbij men zich tot doel stelt het aantal leden van den K.R.O. op 200.000 te brengen. Hans Schnabel laat ons een te rugblik slaan in de geschiedenis van den radio-om roep. De „OMROEPGIDS" publiceert verschillende in teressante foto's van het carillon van het koninklijk Paleis -te Amsterdam in verband met een lezing van den heer J. Vincent over het bespelen van klok ken voor de N.C.R.V.-microfoon. Verder de vaste rubrieken. In de „RADIO-BODE" geeft de A.V.R.O. de zes de oplossing van het verdeelen van den zendtijd. Enkele resultaten van radio-politieberichten wor den gepubliceerd. Medegedeeld wordt dat de A.V. R.O. op 1 April eena Nederlandsche vertaling van het radio-spel „S.O.SRao Rao Foyn zal uitzenden, waarin de geschiedenis der Nobile- expeditie wordt behandeld. Raymond niet weinig opzien bij de gewone bezoe kers van mijnheer Guillemot. Die terugkomst vaö den neef zou, in alle andere omstandigheden, vol doende zijn geweest, ernstige verwondering on der deze industrieelen op te wekken; maar de' be valligheid, voornaamheid, en bijzonder den titel van zijn gezel vermeerderden nog meer,de alge- meene nieuwsgierigheid. Raymond was' meer dan al de anderen verwonderd, en wilde zelf krachtig protesteeren tegen de verklaring van Hector, maar deze fluisterde hem in 't oor: „Als ge me logenstraft, voeg ik er bij dat ge de zoon van den president van Honduras zijt. Wat drommel! we zijn immers bier om ons te vermaken. Zoodra deze naebt voorbij is, zult ge papa Guillemot nooit meer zien; laat me dus begaan én tracht u niet te veel te vervelen- Hoort ge!" 'i Raymond was in 't geheel niet van Hector's meening en misschien zou hij een partij verlaten hebben, waar zijn karakter gecompromitteerd kon ben er zeker van," antwoordde hij, „maar hij worden, zoo zijn blik op dat oogenblik niet dien zal begrijpen dat hij zijn vriend deze welwillend- van Irene had ontmoet, wier gelaat, toen zij hem beid wel schuldig is en 't wreed van hem zou zijn gewaar werd, purper rood werd. mij van 't eénige vermaak, dat ik mij van dezen „Stelt, ge mij niet aan uw nichtje voor?" vroeg avond beloofde, te berooven." hij op een toon, dien hij onverschillig wilde doen Hector dreigde Irene rac1 zijn vinger ONZE GROENTEN. Spinazie. I Jle teelt van spinazie is zeer algemeen, zoowel bij tuinders als bij particulieren. Hoewel wij- twee soorten onderscheidenzomer- en winterspi- nazie ,is dé teelt van de eerste veel meer algemeen als die van de laatste Meestal gebruikt men scherpzaad breedblad. In het klein verdient het aanbeveling het zaad vooraf te weeken, in het 1 groot is dit niet altijd gemakkelijk toe te pasaën. De eerste zaaiing heeft vaak reeds plaats in December onder koud glas, dus in bakken en wa renhuizen. Ook op den vollen grond kan men zéér p vroeg zaaien, bij gunstig weer en vorstvrijen bodem reeds in Januari. Er wordt dan dicht ge zaaid, omdat een deel der zaden in dit g?..val niet ontkiemt: In particuliere tuinen zaait men dik wijls op regels en wordt de ruimte tusschen deze regels veelal gebruikt om b.v. sla uit te planten. Het zaaien kan voortgezet worden tot April. Na dien tijd loopt men kans, dat de planten gaan schieten en voor "de consumptie waardeloos worden- Dcc spinazie toch kan niet veel warmte verdragen. Bovendien heeft de- spinazie later in her voorjaar weinig waarde, doordat andere groen ten aan Be markt komen. De bladgroenten, dus ook de spinazie, vragen veel voedsel en vocht. Men dient hiermede ter dege rekening te houden. Beschikt men over 400 Kg. stalmest per Are, dan geve men nogT3 Kg', chilisalpeter, 4 Kg. patentkali en '7 Kg. slakken- meel of superfosfaat. Zonder stalmest gebruike men 7 Kg. chili, 8 Kg. patentkali en 12 Kg. slakkenmeel of superfosfaat. Wij geven aan deze bemesting de voorkeur, omdat de spinazie zon der stalmest fijner van smaak is. De winterspinazie werdt pas in Augustus ge zaaid en later. D(e z.g. nieuw Zeelandsche spina zie kan hiervoor oo'k gebruikt worden, doch wordt veel eerder gezaaid. Déze planten verkrijgen een grooten omvang en moeten dus "op ongeveer 1 Meter afstand gezet worden; de bladen worden I gepinkt, dus niet gesneden. Postelein. i Deze groente wordt meestal onder glas ge teeld, wat niet wegneemt, dat ze oök op den vollen grond wordt gezaaid, doch dan niet vóór Mei, omdat postelein in tegenstelling met, spinazie veel warmte behoeft. Daarom wordt zij ook in verwarmde bakken geteeld. Het zaad komt onder gunstige 'omstandigheden zeer spoédig op, soms al na 24 uur. Het verdient aanbeveling vooral bij zonnig weer direct na het zaaien den grond nat. te maken cn daarna te bedekken met zakken of iets dergelijks. Deze bedekking, die het uitdro gen moet voorkomecn, mag echter niet te lang blijven liggen. Zoodra men bemerkt, dat de za den ontkiemen neme men de bedekking weg, omdat, anders de jonge plantjes zich 'daaraan vasthechten en bij later verwijderen beschadigd worden. Meestal wordt geruimen tijd achtereen gezaaid om opeenvolgende oogsten te verkrijgen. 'Indien met eenige voorzichtigheid wordt gesne den, kan men tweemaal oogsten. De groene pos telein wordt het meeste gevraagd, de gele veel minder. De z.g. winterpostelein wordt zoo wei nig geteeld, dat wij «de 'bespreking achterwege laten. Onder glas laat men vaak in het midden een plek open, "die benut wordt om komkommers óf meloenen uit te planten. ;Wij merken nog op, dat het zaad van poste lein zeer fijn en donker van kleur is, waardoor men niet 'gemakkelijk kan zien waar het zaad terecht'komt. Daarom is het goed het zaad met krijt wit te kleuren of met zand te .vermengen. De beroepstuinders zijn echter genoeg gerouti neerd en behoeven dit hulpmiddel niet. Voor de bemesting verwijzen wij naar die van spinazie, gunstig Kom." „Kom," antwoordde Raymond, maar ik bid u geen opgepaste scherts in tegenwoordigheid van dit jonge meisje." Als hij wilde, wist Hector zich zeer fatsoenlijk gedragen, en de voorstelling geschiedde in den besten vorm. Na de gewone plichtplegingen, zei Raymond „Zou ik zoo vrij mogen zijn, mejuffrouw, van dit oogenblik gébruik te maken om, u te verzoeken mij een der volgende quadrilles toe te staan." i „O! ik heb ze alle reeds beloofd!" antwoordde Irene haar ivoren balboekje raadplegende, „en 't zou piot eerder dan voor de zesde zijn, tenzij..." „Tenzij herhaalde Raymond. Irene hief. haar blik tot Hector op. „Tenzij," hernam zij, „mijn neef er in,toestemt zijn recht, op een der quadrilles welke ik hem be loofd heb, af te staan." Raymond lachte fijn. .Dat zal mijnheer Beaulieu veel kosten, ik klinken. „Ik zocht haar zooeven." „Ik heb haar gezien." „Waar?" „Ginder in het boudoir..." „Inderdaad, zij hoeft ons ook gezien, want mij dunkt dat zij gebloosd heeft; het oogenblik is 1 „Zoo worden de neven altoos achteruit gezet; 1 maar ik wil mij edelmoedig betoenen en sta van i mijn recht af." i „Dus?" zei Raymond, Irene aanziende. I „Dus voor de derde quadrille," antwoordde het mooie meisje, dat haar blijdschap niet kon vèr- I heelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4