NIEUWE 9 Speciaal Huis voor Heeren Mode-Artikelen. ik® iraijer's ssssl Nieuwsblad v. Holl. Noorder kwartier No. 41 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. zaterdag 5 april 1930 39e Jaargang Binnenlandsch Overzicht N.V. GEBREID WORM - Houttil 54 - Alkmaar Vragenbus Speciaal Corsetten - Magazijn LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. -Hilma: firma J. H. KEIZER. - Bedaeleuf I. H. KEIZER. - Bureel Noardscharwoude ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Haring in het land. Dokters aan den kant. Buitengewone lage haringprijzen. Wat de Zuiderzee nog geeft. Overpro ductie van eieren? De crisis in land- en tuinbouw en in veeteelt. Verschillende maatregelen gevraagd, o.a. een departe ment van Landbouw. Vele maatregelen afgewezen. De landbouw het slechtste bedrijf. Van een overplaatsing en een beneoming. De zaak Fruytier. De be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, aangenomen. De papegaai een gevaarlijk individu. Aanvoer uit Brazilië. Radi- t cale maatregelen genomen ten opzichte v. honderdtwintig papegaaien. Niets voor dezen tijd. De regenmakerij niet geslaagd Het is bekend, dt in vroegere eeuwe(n) met h«i binnenkomen van de eerste nieuwe haring de slecht ste tijd voor de dokters werd ingeluid. Immers: de haring in het land, de dokters aan den kant. Dat was nog uit de dagen, dat men met een nieuwen ha ring op geregelde tijden gebruikt, de derdedaagsche koorts op de vlucht joeg. Heden ten dage wordt de waarde van de haring als voedsel wellicht niet meer zoo hoog aangeslagen, dat de maatschappelij ke welstand der medici er door in het gedrang komt Maar, in elk geval eten we nog haring genoeg om ons met reden te kunen verheugen in het feit, dat de haringvangst in den laatsten tijd zoo overvloedig is speciaal op de Zuiderzee als ware het om nog eens te demonstreeren wat ons land op vis- scherij gebied verliest als de Zuiderzee in polders is veranderd. De vorige week moet de Zuiderzeeharing al heel goedkoop geweest zijn aan den afslag. Niet waar, twee dubbeltjes per tal, d.i. tweehonderd st> dat is te geef. Nu zal het de vraag zijn of die lage prijzen van invloed zullen zijn op den prijs, dien men in den kleinhandel betalen moet. Dezer da gen werd er gesproken van een overproductie van eieren, waaraan ons land zou laboreeren. Het pu bliek is en was oók hier gaarne bereid aan de berichten omtrent de overproductie de gedachte aan lage prijzen te verbinden.. Doch goedkoop of niet, lage prijzen van de eieren, zooals van de haring bovengenoemd, zijn nog niet bereikt en het gaat Paschen worden en de vraag heeft nu eenmaal ook invloed op den prijs. Naar uit vele bladen blijkt beleven we in ons land een landbouwcrisis. De prijzen der producten van den akkerbouw zijn laag, van enkele zelfs lager dan voor den oorlog en be weerd wordt, dat er een wanverhouding ontstaat tusschen de productiekosten en de prijzen der pro ducten van land- en tuinbouw. In de Tweede Kamer is er een hartig woordje over de crisis gesproken. Er valt hier, en dat kunnen we uit hetgeen in de Tweede Kamer over onzen landbouw gezegd werd, wel opmaken, dat er op het gebied van land- en tuinbouw en ve'eteelt, veel en velerlei te verbeteren en op te knappen valt. Dat volgens een der spre kers, de crisis een wereldverschijnsel is, ontslaat niemand van den plicht uit te zien naar en te strijden voor verbetering. Er wordt intusschen aan gewerkt. De Nederl. Spoorwegen hebben al een reductie van vijftig percent op het vervoer van aardappelen aanvaard, maar de mensch leeft niet niet alleen bij aardappelen en met den hulp van den aardappel verbouwer zijn nog niet de geheele land- en tuinbouw en veeteelt geholpen. Door be langhebbenden is alreeds de aandacht van den mi nister gevestigd op de dringende noodzakelijkheid van vrachtverlaging voor export van fruit en groen ten. Door zeer velen wordt van de regeering ver wacht, althans gewenscht, dat zij zal overgaan tot het wederinstellen van een departeemnt van land bouw of een directeur-generaal, van welk lichaam dan de krachtdadige hulp zou kunnen en moeten uitgaan, welke onze land- en tuinbouw en onze veeteelt zoo zeer zouden behoeven. We zouden zoo zeggen, wanneer waar is, wat in allerlei kringen be weerd wordt en werd, ook in regeeringskringen, dit namelijk, dat land- en tuinbouw en mitsgaders de veeteelt als zoovele kurken zijn waarop ons volks- bestaantje drijft, (er schuilt wellicht eenige over drijving in) of een der pijlers, waarop onze volks welvaart rust, dan moet men, en dan moet de re geering, ook iets (meer) voor land- en tuinbouw en veeteelt overhebben. En dan zouden 's-lands pennin gen wellicht in een afzonderlijk departement van lanbouw (dat men toch ook buiten onze grenzen kent) niet slecht belegd zijn. Intusschen heeft de minister medegedeeld, dat de regeering tegen de meeste der (velerlei) gevraagde maatregelen eenig bezwaar heeft. Volgens de verschillende sprekers moet er iets gedaan worden, vooral voor het lanbouwbedrijf, dat volgens een der sprekers het slechtste is, dat er in ons land bestaat. Volgens denzelfden spreker die verschillende maatregelen van de regeering vroeg, is alles tegenwoordig een stuk bescherming, alleen de boer is onbeschermd, Onder de maatregelen, welke (door een ander) kamerlid gevraagd werden was ook deze, of de regeering de landbouwende be volking niet tegemoet kan komen door vermin dering der kosten van de sociale verzekering, welke op haar drukken. Als de regeering hierop inging, zou er wellicht een precedent geschapen worden, waarop andere bedrijven zich met betrekking tot de kosten der sociale verzekering, welke op haar drukken, misschien gaarne zouden gaan beroepen. Al wat er vereleden jaar op het eiland Curacao gebeurd is en al wat had moeten gebeuren, maar achterwege gebleven is, dat alles heeft geleid tot wat men noemt de zaak Fruytier. De heer J. Fruy tier is gauverneur af en weder in het vaderland. Hem was van regeeringswege een betrekking toe gewezen in de residentie. En er was door de re geering medegedeeld, dat de heer Fruytier zou be noemd worden in de plaats van iemand, die overge plaatst zou worden, een overplaatsing die in veler oogen een verbanning is. Om kort te gaan, wanneer de regeering inderdaad zou overgaan tot benoeming en overplaatsing bovenbedoeld, zouden meerdere le den der Ereste Kamer tegen de begrooting van het departement Handel Nijverheid en Handel stem men. De minister bleek een tegemoetkomende hou ding aan te willen nemen niet alleen, maar de steen des aanstoots te willen wegnemen. Hij verklaarde dat er voor hem geen verband was tusschen Cura sao en de overeplaatsing, waarvan hier sprake is, maar dat dit verband toch was gelegd, en dat hij daarmede rekening wilde houden. Reden waarom de overplaatsing (en dus de benoeming van den heer Fruytier) niet plaats hebben. Waarmede de Eerste Kamer blijkbaar content was, tenminste de begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De papegaai is voorloopig voor ons land een ge vaarlijk individu, dat uitgewezen behoort te wor den. Dit feit leidde dezer dagen tot het afmaken van een honderdtwintigtal papegaaien, die met 'n Braziliaansch stoomschip op weg naar ons land waren. De kapitein moet van meening zijn geweest dat, bij' aankomst in Rotterdam het geheele schip in quarantaine gehouden zou worden en toen heeft hij besloten de eieren te vernietigen. Aan welk be sluit dan ook uitvoering gegeven moet zijn. Naar het „Hbid." vernam zouden de dieren in de vuren geworpen, dus verbrand zijn. Men zou de vraag xunnen stellen, of papegaaien zelfs als ze zooals thans in een kwaad gerucht staan, daardoor der mate buiten de papegaaienmaatschappij zijn ge- stooten dat ze alle recht op bescherming moeten derven. Het geval zal zich wellicht niet meer voor doen, anders ware het niet kwaad belangstellenden te verzoeken bij een eventueele noodzakelijkheid van afmaken der papegaaien een middel toe te pas sen, dat wat meer in overeenstemming is met de hedendaagsche begrippen omtrent, liefde voor en bescherming van dieren. De regenmakerij welke verleden week door ve len per radio is gevolgd, heeft nog niet tot het re sultaat geleid, dat gewenscht werd. heel- 'G. Troost, voor het lezen der notulen, die ongewijzigd worden vastgesteld. Daarna leest de secretaris zijn jaarverslag voor, dat vrij gunstig is, ook wat betreft het bezoek der vergaderin gen. Daar de penningmeester afwezig is, krijgen we geen verslag van de finarfciën. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer Dj. de Geus, die aftredend is, met op één- na algemeene stemmen herkozen- Het 'woord is thans aan den heer J. de Geus voor zijn inleiding over: „de Sociale kwestie". Deze heldere en boeiende inleiding wordt met aandacht gevolgd.' Hierop heeft een drukke en leerzame bespreking plaats, daar verschillende aanwezigen aan den inleider vragen stellen, die zeer voldoend edoor hem worden beantwoord. jDe Voorz dankt den inleider voor zijn arbeid en voor beantwoording der vragen. Het was een zeer gezéllige en leerrijke verga dering. ALKMAAR. Theater Cinema Americain. (Gisterenavond waren wij in de gelegenheid het machtige, aangrijpende en diep ontroerend film werk Atlantic" te aanschouwen. Voorafgegaan door het Jouraal, waarbij vele gebeurtenissen te zien werden gegeven en gevolgd door een klucht, getiteld „Ruziemakers" en waar- MODERNE AFDEELING APARTEHOEDENAFDEELING tfit den Omtrek - KOEDIJK. Vertrokken personen: P. Schoon, naar Haren- karspel; D. v. Lingen, naar Leiden; A. M. Hoogo- lioom en Ei M. Hoogeboom, naar Wognum. Ingekomen personen: M- Huisman en gezin, van Oterleek; S. Dijkstra en gezin van Bergen (N.-HJ; P. Balder, van Broek op Langendijk: J. Verkroost van'Bergen (N.-H.); P. Kuiper en gezin van Barsingerhorn- KOEDIJK. Gevonden voorwerpen: I bankbiljet van twintig gulden- Te bevragen ter Secretarie. KRABBENDAM. Maandag heeft mej. IJbema haar loopbaan als onderwijzeres aan onze school beëindigde, in ver band met haar straks volgend huwelijk. sMiddags was liet schoolbestuur met nog een aantal belangstellenden bij het afscheid aanwezig. Door het hoofd der school en door den heer Visser werden hartelijke woorden tot de scheidende ge richt. Als blijvend 'aandenken werd een kapstok met kleed, een parapluistandaard en een horstel- hanger aangeboden, namens bestuur, hoofd der school en de leerlingen. Fien en ander vormde een keurig geheel. Mej .IJbema was zooals te begrijpen is, aange naam verrast met deze fraaie cadeaux, en betuigde daarvoor haar hartelijke dank aan alle gevers, evenals voor de straks gesproken woorden en ge- uitte goede wenschen. De kinderen, die enkele toepasselijke versjes hadden gezongen, werden tenslotte nog door haar onthaald. Het samenzijn werd hierna met dank zegging gesloten. DIRKSiHORN. Donderdagmiddag had hier een vrij ernstig; ongeluk plaats. De heer J. Paarlberg van Noord- seharwoude keerde per fiets huiswaarts. Op de Oosterdijk kwam een auto hem achterop- De heer P., 'die wegens den harden wind links van den weg reed, hoorde blijkbaar de signalen van de auto niet bijtijds, zoodat hij op 't laatste oogen- blik naar rechts overstak, met het ongelukkig- gevolg, dat hij door de auto werd gegrepen. De chauffeur stopte onmiddellijk en bracht 't slacht offer ,dat ernstige vleeschwonden had, naar Dr- Groenhart. Na door dezen verbonden te zijn, werd de heer P. door dezelfde auto naar zijn woning vervoerd- Door de politie werd den chauffeur een verhoor afgenomen. IMRKSHORN. Donderdagavond j l. hield de kiesvereeniging haar Jaar-vergadering in de Consistorie. De op komst was niet heel groot, wat te wijten was aan de zeer s'lechte weersgesteldheid. De Voorz. de heer L. Doekes, laat zingen Ps. 86:6 en gaat voor in gebed. Hij leest Psalm 146 en heet de aanwezigen in zijn. openingswoord har telijk welkom. Hij wijst er op, dat de jaarverga dering door omstandigheden zoo laat is geworden. Hij geeft daarna 't woord aan den secretaris, den. bij menige klap werd uitgedeeld, werd het hoofd nummer aangekondigd, i Deze geluidfilm is een machtig stuk werk en een zeldzaam meesterwerk. Het is een film, die de werkelijkheid zoo nabij komt, dat een ieder als 'tware er door bevangen wordt. Men ziet het i vergaan van het trotsch zeekasteel, alle weelde en pracht met zich de diepte insleurend. Geweldig i is het spel van den Duitsehen acteur Frits Kort - ner, dio de hoofdrol vervult. Verlamd aan zijn i rolstoel gekluisterd, beheerseht hij door een enkel I gebaar, door een enkel woord de geheele omge- 1 ving. Fn als dan het schip door het stooten op retn ijsberg ten ondergang is gedoemd, dan is de ontsteltenis op de commandobrug en "in machine kamer# onbeschrijfelijk, doch een ieder blijft op zijn post, doet zijn plicht, ofschoon redding niet meer mogelijk is. Op treffende' wijze is de paniek onder de passagiers weergegeven. Men ziet den wanliopigen strijd om levensbehoud bij de red dingsbooten, waarin onder ijselijk gekerm en ge gil de vrouwen en kinderen worden ingeladen. F]n boven dit alles gilt de stoomfluit zijn noodsigna len, terwijl de muzikanten' met zwemvesten aan de nieuwste Jazz-muziek speelt. E,n als dan de achtergeblevenen, voor wie geen plaats meer in de booten was het „Nader mijn God bij u", aanheffen, het Onze Vader gebeden wordt, dan verdwijnt het schip in de diepte met de velen en worden de angstkreten en het gehuil gesmoord door de golven van den Oceaan. In diepe, ontroering, geschokt, met opgekropt gemoed, verlieten de talrijke bezoekers het the ater. Zonder twijfel is dit de allerbeste geluid film, welke ooit in Duitschland is vervaardigd, Door den regisseur F, A. Dupont is niets over dreven weergegeven, integendeel wordt de werke lijkheid op frappante wijze benadert. Wij twijfelen niet, of het theater Cinema Ame ricain zal zich deze week in een buitengewone toeloop mogen verheugen- Plaatselijk iieuws - NOORD SCHA RW OUDE Verslag van de Jaarvergadering der Bur gerwacht te Noobdscharwoude, gehou den op Dinsdag 1 April, in het hotel „De Burg De Voorz. opende de vergadering met een har telijk welkom toe te roepen aan de aanwezigen, bijzonder aan kapitein Baaimaker, inspecteur der Burgerwachten. De notulen, door den -'eer. voorgelezen, werden goedgekeurd. De rekening, uitgebracht door den Penning meester, wordt nagezien en in orde bevonden. Feu tekort'in kas van f48. Verschillende personen voere nhet woord hier over, met het besluit, dat een subsidie voor 1930 zal worden gevraagd bij den Gemeenteraad. Het jaarverslag wordt uitgebracht door den Secr., waarin hij in 't kort nagaat de uitslagen Met ingang van heden hebben lezers het recht kosteloos vragen te stellen over belasting kwesties. Vragen richte men aan de N-V. ACiCOiUN- TANTS-KANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN", onder Bireetie van P. SIEBESMA R- DE VRIES, NIEUW EST AD 83, LEEUWARDEN. Men sluite steeds postzegel voor antwoord in. De vragen worden dan omgaand schriftelijk beantwoord. Ten gerieve van de mede-lezers worden de vra gen, die voor publicatie in aanmerking komen, bovendien in dit blad beantwoord. Fa* kunnen namelijk vragen worden gesteld, Ln de beantwoording waarvan ook andere lezers be langstellen. Natuurlijk laten wij iedere aanduiding, welke dan ook, van den vrager achterwege. Vragers behoeven dan ook niet bevreesd te zijn, dat mede-lezers kunnen vermoeden, wie de vra ger is. i Mochten vragers in geen geval beantwoording in de courant wenschen, zoo gelieven zij dit mede te deelen. „Ment 17 Alkmaar Tel. 526 T, Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN Uitstotend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. der verschillende gehouden schietwedstrijden, zoo wel onderlinge, als met andere afdeelingen, Kring en Provinciale Wedstrijden, alsook van de gehou den vaardig,heidsproef, waarin weer twee onzer leden hun diploma konden behalen. Deze vaardigheidsproef, die in den herfst werd gehouden, zal in 't vervolg in de Meimaand plaats hebben. Vervolgens doet de Secr. in zijn verslag uitkomen, hoe het te betreuren valt, dat de meer derheid onzer Gemeenteraad niet overtuigd is van het nut der Burgerwacht, wat toch een zuiver plaatselijk instituut is, en steunt op de Burgerij. De Burgemeester heeft ten allen tijde, en bij elk gevaar, het recht, haar op te roepen. Waar een goede Burgerwacht bestaat, kan niets j gebeuren. De Burgerwachten in ons land tezamen 1 70.000 leden tellende, maken een Revolutie on- mogelijk. Zij beschermen de burgerij en hebben daarom récht op haar steun. De Secr. besluit zijn verslag, met het uiten van den wensch, dat de aan te vragen gemeentesubsi die zal worden toegestaan, waardoor 'het tekort gedekt, en de Burgerwacht op den ingeslagen weg zal kunnen voortgaan. Aan de c/rde was nu de bestuursverkiezing. De heer P. Kramer stelde zich niet meer herkiesbaar wegens drukke werkzaamheden. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Slot, welke zijn benoe ming aanvaardde. Verder werd besloten tot het houden van een onderlingen wedstrijd, aanvan gende 8 'April a.s. Tenslotte krijgt de aanwezige inspecteur der burgerwachten het woord. Spr. uit zijn teleur stelling over het feit, dat er zoo weinig met de burgerwacht wordt meegeleefd. Iedere burger, die worstander is van het wettig gezag, behoorde lid te zijn. Het is toch geen politieke vereenlging, aldus spr. De Voorz. dankt spr. voor zijn woorden. Hierna sluit de Voorz. met een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt, aan het wel slagen der vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1