Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartiei No. 42 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 8 APRIL 1930 39e .laarmanff bh Uitflave: firma I. H. KE1ZEB. Redacleui I. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude NAAR PLAATSRUIMTE. Stemmingsbeeld uit Groentenland PlaatseBijk Nieuws NIEUWE LAIGËD1JKËB COURANT COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DWNDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; ■I'. I" I n uri.rn elkc reSel meer 15 cent. De Nederlander in doorsnee is een zeer even wichtig mensch. Hij vervalt niet zoo spoedig van het eene uiter ste in het andere, we zeggen van ons zelf, dat we eenige hang naar het flegmatieke vertoonen, ove rigens zijn we de kwaadste nog niet. De buitenlanders meenen, dat elke Hollander op z'n tijd 'n gokje doet, en uit dat veronderstelde feit meenen ze te kunnen verklaren, dat het commis sionair en effectenvak te onzent bloeit. Eens hoorde ik in allen ernst beweren, door 'n Moffrikaan,, dat in Holland nooit een bank sprong geen bankier of effectenman ooit met ae noorder zon vér trok. Zoo oer-soneae zou de Hollander zijn. Geen siKkepit zou ik willen afdingen op de zoo vele, uitmuntende eigenscnappen van het Neder - landscne ras; ik begin eenter nu toen te geiooven dat men zien toen in één opizcht in ons volks karakter vergist. We Kunnen toch wel eens van opinie veranderen, heusch ik begin het te gelooven. Waar ik naar toe wil vraagt ge?- Een Kiein verlengstukje schrijven op het vorig StemmingsDeeio. ik nad het toen over het tarie- venoesiaiio en de conierentie, onlangs te Geneve genouoen. Veel is daar niet tot stand gekomen, het ware ook te veel geweest, indien er iets van betee- kenis ware bereikt. Er zijn zoowat 25 conrerenties voor den wereldvrede en net wereldherstei na 1919 genouden en vreoe en herstel zijn ondanks alles eigennjK uitgebleven. Welk optimist zou na éen enKeie simpeie tarievenconferentie economisch her stel durven verwachten.. Zulke optimistische wezens zijn er inderdaad ge weest, zeiis in ons goede land. Thans echter komt de specifiek Holldnosche nuchtere zakelijkheid bo ven en men begint zijn oogen eens uit te wrijven. Wat is er in 1929 en het nog jonge jaar 1930 op dit gebied te zien geweest. In 1929 verhoogde Duitschland het invoerrecht op aardappelen gedurende Augustus van 1 tot 4 MK. per lud kilogram. Zwitserland besloot er ook een schepje op te leggen en nam 4 frs. per 100 kilogram tegen voorheen z frs. Laatstgenoemd land zei zeer rond en opreent: ik pas er voor zooveel Hollandsche en Eranscne piepers te ontvangen. Frankrijk zei op zijn beurt: ik iaat me niet nemen, ik vernoog het recht van 3 op 0 francen. En Holland zei niets. De Vereenigde Staten legden op het artikel uien er 50 procent op, wat zeggen wil, dat voor een wagon uien van lO.uuO knogram bij invoer daar moet betaald 833.Nog is men daar voor de con currentie bang, en heeit voorgesteld van die öj3 er 972 te maken, je kon het eens niet weten. On derwijl kwam er vrees voor de arikeien kooi, peen en komkommers, die zich uitte in net voorstel net recht op deze artikien maar te verauboeien. Djt ailes kunt ge lezen in het jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen. Ter comple teering verwijs ik nog naar het vorig Stemmings beeld, dat de jongste üuitscne bepalingen inzake o.m. aardappelen bevatte. Dat niet reageeren op alle verhoogingen elders heeft indertijd den inoruk in het buneniand ge wekt, dat we er nog wel by varen ook. Het is fraai. Een Fransen onoernandeiaar moet eens een onzer gedelegeeraen heooen toegevoegd, die zijn collega's wees op oe oegeiyke nanaeisponciek dezer lage lan- den aan oe zee, wars van aue weerwraak: oat jullie zoo ooen, is zeker in je voordeel, anders oeed je wel anoers. Lust je nog peultjes zou zeker iemand zeggen. net begint zoo zachtjes aan toch de spuigaten uit te loopen. Zelfs de goedige, flegmatieke Hollander, begint ereis om te kijken en zien af te vragen: is de wereld nu gek en wij alleen wys? De Raad van Advies van het Centraal Bureau in Den Haag heeft onlangs vergaderd en daar heeft ir. Mansnolt, hoofd van den Buitenlandscnen Voor lichtingendienst gesproken over de resultaten van het zg. douane-tarievenbestand. De conclusies, waar toe oeze deskundige, zelf afgevaardigde naar Ge- nève, kwam, zijn zeer merkwaardig. Ik laat ze hier volgen le. Hoewel de oorzaken van de thans heer- schende economische crisis grootendeels van ande ren aard zijn, is het niet twijfelachtig, dat indien het internationale handelsverkeer geen belemme ring ondervond, speciaal voor onzen landbouw en tuinbouw, de moeilijkheden aanmerkelijk verzacht zouden worden. 2e. Er bestaat geen uitzidht dat in de naaste toe komst deze handelsbelemmeringen geringer zullen worden. Eerder moet er ernstig rekening gehouden worden met de moglijkheid dat de bescherming en de kunstmatige productieverhooging in meerdere landen, waarbij verschillende, die voor den afzet onzer tuinbouwproducten van groot belang zijn, nog zullen worden verscherpt. 3e. In verband hiermede, alsmede gezien de om standigheid dat de meestbegunstigingsclausule, die voor de thans gevolgde handelspolitiek door Ne derland van overwegend' belang is, in waarde be gint te dalen, is het gewensent, dat de Neder-' landsche regeering bij het afsluiten van handels verdragen in staat wordt gesteld over middelen te be schikken welke er toe kunnen bijdragen dat de Neaeriandsche exportbelangen niet bij die van an dere lanaen ten acnter woraen gesteld. Deze miadeien zuilen daarin moeten bestaan, dat aan de Regeenng zy het met voorbehouden goed keuring van net Parlement, de bevoegdneid wordt gegeven om de invoerreenten van bepaalde artike len, en afkomstig uit bepaalde landen te verhoogen 4e. Bij tie toepassing oezer middelen dient Dy de bestaande omstandigheden ervoor gezorgd te worden, dat zij niet gebruikt worden met het doel om aan Nederianoscne producten bescherming te verleenen. be. tiy de keuze van artikelen, waarop tariefs- vernoogingen kunnen woroen toegepast, dient met de nanueispoiitiek van de verschillende landen zorg vuidig rekening te worden gehouden zoomede met de beiangen, die onze landbouw en industrie hebben bij oen aizet in die lanoen. tie. Om hieraan uitvoering te geven, is het noodzakelijk, oat de betrokken departementen vol doende van de benooaigde hulpkrachten worden vóórzien. Deze conclusies zijn waard om in elk veilings gebouw te worden opgehangen. Ik meen, dat hier gaishelder de meening van boer en tuinbouwer wordt weergegeven. Zelfs zou ik. aan een volbloed vrijhandelsmensch durven vragen, er zijn instemming mee te betui gen. Het Centraal Bureau van de Veilingen hield de vorige week te Utrecht zijn jaarvergadering. Ik heb enkele personen gesproken, die er geweest zyn en hen gevraagd naar de indrukken daar opgedaan. De gevraagoen waren vol lof over die samenkomst en ik kan naar inkomen. Met begrijpelyke belang stelling neb ik de openingsrede van oen voorzitter in mijn dagblad toe oagoiaden moéten van den tuinoouw wei notitie nemenj gelezen. Wat een verscnu, de tuinbouworganisatie en die van oen landbouw en van den hanoel. Dit verschil is blykoaar oen secretaris van den Nederianoscnen Bono van Aardappel-, Groente- en Fruithandelaren ook opgevallen, in zyn biad, het Centraal Orgaan v ji. Vryuag spreekt nij met waardeermg en ioi over hetgeen oe tuinbouwers tot stand heboen gebraent. We zouden ons den toestand zonoer den hech ten organisatieband niet meer kunnen voorstellen. Er bnjkt zonneklaar uit, dat die kalme, bezadig de Hollanders toen nog wel wat kunnen. Er gaat 'n groote invloed van uit, men leze het Jaarboek maar eens. Heden den zevenden April waren er officieel in het Warmenhuizer en Langenoyker groenteni,and nog de voigenoe voorraoen stapelgroenten aanwe zig: in wagons van 10 ton. rood geel wit Warmenhuizen 177 25 250 Noorascnarwoude 366 116' 722 Br. op Langend. 76 121 286 Totaal 619 262 1258 Dat is alles bij elkaar nog 2139 wagons, uien en peen niet meegeteld. Eigenlyk kunnen we de laktste artikelen wel ver- waanoozen. Niet vanwege het waarlijk niet geringe kwantum, doch vanwege de betrekkelijke waarde loosheid dezer producten. Zelfs de meest optimistische, taaie kooloverhou- ders zien bedenkelijk naar deze cyfers. De volgende week hebben we de beruchte „Os- ternwoche" zooals de Duitsche groentenmenschen v/el plegen te zeggen. Dan gaat er in onze artike len gemeenlijk al heel weinig om. Ik geloof er niets van, dat de kool met 1 Mei* geruimd zal zijn. Nog heel wat is er naar aanleiding van boven staande cijfers op te merken. Edoch, daarover la ter maar eens, ik heb de mij toegemeten plaats ruimte al weer overschreden. NOORIDlSOH A R W O U BE- Dinsdagavond sprak in ..Concordia" de heer A. de Rosa, van Amsterdam, voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over lijkverbranding- Als er iets in de samenleving tot sleur is ge worden ,dan is het wel de teraardebestelling van onze gestorvenen, met de bijkomstige ceremonieën en gebruiken. Daarom is het' waarschijnlijk zoo moeilijk ,de menschen te overtuigen van het nut der crematie. Uit sociaal-economisch oogpunt be- sehcolwd is crematie te verkiezen boven begraven, omdiU men de dure graven enr begraafplaatsen noodig hc-oft, en ook omdat menige begrafenis plechtigheid voor de deelnemers onaangename ge volgen heeft: door het zich aan weer en wind blootstellen op een kerkhof. Ook om hygiënische redenen heefi erematip groote voordeelen voor de samenleving. Begraafplaatsen zijn n.m. een bron van besmettingsgevaar. .Pasteur was een groot voorstander van crematie en hij schreef de verspreiding van typhus toé aan de begraafplaat sen Hoewel de crematie door. godsdienstigen van alle gezindten wordt tegengewerkt, is er toch in den bijbel niets over tc vinden. Het heeft dan ook niets met Godsdienst te maken; en goddeloo- zen worden toch ook begraven. Sommigen bewe- fen dat de crematie js uitgevonden om den gods dienst te ondermijnen'. Doch van alle zijden heeft men moeten toegeven, dat de Bijbel crematie niet uitsluit. Het „rust in vrede" wordt op een kerk hof in de meeste gevallen na een aantal jaren door «jlpgraven tot een bespotting. Alleen zij die zich een graf- kunnen koopen, kunnen rustig rusten. |.Vn voorbeeld hiervan is de voormalige Ooster- bewaarplaaH te Amsterdam. Tegenwoordig staat daar het Koloniaal Museum en tusschen het mu seum e.n het park vindt men nog enkele familie graven. Eindelijk is er op justitieele gronden ook niets tegen crematie, want hierbij wordt voorge schreven en vereischt dat de lijkschouwing plaats heeft 'door een, door de overheid aangestelden arts. Men heeft dan de meeste zekerheid, dat er met het, lijk geen sporen van misdaad verdwijnen. Wat vergiftigingen betreft: blauwzuur wordt on middellijk ontdekt, arsenicum wordt na de cre matie in de a-sch gevonden, en overige vergiften zijn, als een lijk 5 dagen oud is, niet meer te onderkennen door de talrijke vergiften, die ont staan door het ontbindingsproces. Er zijn dus zooveel voordeelen aan de lijkver branding verbonden, dat spreker gerust zijn hoor ders durft aanbevelen lid te worden van de Ver- ëeniging voor lijkverbranding, waardoor men zich tegen een geringe contributie verzekerd van een plechtige crematie en een, in den waren zin des woords rustige plaats in het colombarium. BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen in de maand Maart 1930. Ingekomen: .J. van de Graaff, hoofd der open bare school, van. Den Helder. Wed. 8. Kansen mot gezin, zonder beroep van A'dam. II.. An- dringa, schippersknecht, van Barsingerhorn T. Vriesemn, huishoudster van Oudkarspel. W Wezelman, dienstbode, van Xoordscharwoude. J. S'nippe, dienstbode, van jfmilde. M. T. H. Schuurmans, dienstbode, van Utingeradeel. Vertrokken: J. v. d. Haar, bakker, naar Ut recht. O. Kramer, met gezin, zonder beroep* naar Blaficum. J. Balder, 'tuinbouwer, naar Duitschland. P. Balder, tuinbouwer maar Koe dijk. R. KL Snel, slagersknecht naar. Bergen. .1. H. Enters, onderwijzer, naar Haarlem. Z UIBlSCHARWOiUEiE. BOERENLEENBANK II- Woensdag 2 April vergaderde de Boerenleen bank II te Zuidscharwoiide ten lokale van den heer Stoffers. De voorzitter, de'heer Jb. Verkroost. opent de vergadering en deelt mede, dat de kassier, de heer J. Kroon, door ongestéldheid niet aanwezig kan zijn, en wijst hij als secretaris aan den heer C, de Boer Cz., die nierna de notulen der vorige verga dering leest, welke ongewijzigd worden vastge steld- Tot stemopnemers worden benoemd de heeren K. Kliffen Kz- en P. de Geus U.Pz. Hierna werdt het jaarverslag voorgelezen; waaruit o.m. blijkt, dat de bank in den loop van het jaar weer een uitkeering van de Centrale Landbouwbank in likwidatie te Alkmaar, heeft ontvangen, in den vorm van een aandeel aan toon der in.de .V. Dagblad en drukkerij „Oet Cen trum" te Utrecht, nominaal groot f 100Ó, ren tende 5 pCt. Een schrijven 'was dit jaar ingekomen van de C. B. te Eindhoven, waarin werd voorgesteld, maatregelen te treffen, om het verlies der ban ken, indertijd aangesloten bij Alkmaar, over te nemen, daar het zeker in het belang der banken is, hoe eer hoe liever met een balans voor den dag te komen, zonder verliessaldo, en weer aan de vorming van een reserve te beginnen. Als voor waarde wordt 'gesteld, dat het bedrag geleidelijk aan de C.B. wordt terugbetaald (het renteverlies blijft voor de Centrale) mét dien verstande, dat de helft der gemaakte winst wordt afgedragen aan de Centrale en de andere helft wordt aange wend tot vorming eener reserve. Tevens is de Centrale bereid op gelijke wijze het bedrag te ver goeden. dat destijds, in overleg met haar, aan con tributie van de leden geheven werd, teneinde het wegwerken van het verliessaldo te bevorderen:. Hoewel het verlies van onze bank nog een klein bedrag was, heeft bestuur en raad van toezicht toch besloten op het voorstel in te gaan. Een gelukkig verschijnsel is het, dat het aan vragen van spaarboekjes voor kinderen gestadig toeneemt. In April had de inspectie der bank plaats. Het rapport hiervan luidde, dat de werking der bank goed, het beheer en de administratie zeer goed, en de toestand der bank gezond is. Het verslag eindigt met een woord van hulde aan bestuur en raad van toezicht voor het volbrengen van de zoo moeielijke taak, die hun door de malaise der C. B. te Alkmaar op de schouders was gelegd. De voorzitter brengt een woord, van dank aan den samensteller van dit verslag. De Rekening over 1929 bedraagt in ontvangst totaal f280275.08, waaronder aan ontvangen spaargelden tot een bedrag van f8080181. De uilgaven bedragen in totaal f280275.08, waaronder aan terugbetaalde spaargelden tot een bedrag van f 70519.65. De Balans geeft aan in ontvangsten f 114284.50" uitgaven in totaal f 114284.50, waaronder de sal do's der spaargelden, direct opvorderbaar, bedra gen f89397.08: Deze rekening en balans is nagezien door de heeren C. Wagenaar en C. Be'rkhouwer, welke me- dedeelen alles keurig in orde te hebben bevonden, en tot goedkeuring adviseeren. De voorz. deelt mede, dat bestuur en raad van toezicht hebben besloten, de rentestandaard dit jaar voor spaargelden op 33pCt. en voor voor schotten ojp 5 pCt. te brengen ,wat algemeen wordt goedgevonden. Tevens deelt voorzitter mede, dat de kassier met 1 Juli zijn ontslag wenscht te nemen. Kaar aanleiding hier va ndeelt de heer S- de Boer Kz. mede, dat het bedanken, van den kas sier heel onverwacht is gekomen. Oorspronkelijk lag het in zijn bedoeling nog een jaar aan te blijven, daar hij het volgend jaar moest aftreden. Echter voor enkele dagen terug- werd hij ongesteld, zeker wel mede een gevolg van zijn drukke werkzaamheden, waarom hjj dan ook. besloten heeft, met 1 Juli zijn ambt neer te leggen. Spreker wijst op de moeilijke jaren, welke de bank tijdens zijn kassierschap heeft moeten doormaken. Eerst het uitbreken van den wereldoorlog. We wet dl het allen ,dat toen de vrees bestond, dat ook ons land hierin zou worden betrokken en velen wel wat vreesachtig tegenover de banken optreden van onzen kassier heeft er zeker veel toe bijgedragen, dat alles naar genoegen is ver- loopen. II'erna kwam de malaise in de-Centrale Bank te Alkmaar, wat ons zeker in 'groote moei lijkheden bracht. Maar alweer was het 't bezadigd beleid van onzen kassier, dat ook ons door deze moeilijkheden heeft heengebracht. Ik wensch dan ook vanaf deze plaats een. woord van hulde te brengen aan onzen kassier, voor alles wat hij in den loop van zijn kassierschap voor onze bank heeft gedaan. Met daverend applaus werd door de vergadering hierin medegegaan. Bij de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wordt de heer J. J. Reijne met bijna algemeene stemmen herkozen. Hij de rondvraag licht de heer 8'. de Boer Kz. de overname onzer schuld door de Centrale bank nog eeriigszins toe en wijst er op,'dat contributie- betaling bij boerenleenbanken eigenlijk niet thuis behoort, doch wij noodgedwongen hiertoe moes ten «vergaan. Gelukkig behoort dit thans tot het verleden en dankt hij namens het bestuur de leden voor de trouwe betaling dezer contributie. Met dank aan de leden voor de opkomst en de zakelijke, en aangename besprekingen sluit de voorzitter de vergadering. NCGRBOTARWOUEE- In de Jaarvergadering van de afdeeling Lan- gendijk van "het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies, welke op Donderdag 3 April in Concordia is gehouden, bleek uit het jaarverslag dat 24 kinderen werden uitgezonden. De gewichtstoename dezer kinderen varieerde van 1.3 Kg. tot 5 Kg. Dé gemeente Oudkarspel zegde toe de helft der koste ïivan de uit deze gemeente uitgezonden kinderen te vergoeden, echter in totaal het bedrag van f 200 niet- te boven gaande. De gemeente Broek op Langendijk verhoogde de subsidie met f 100. Be afdeeling telt thans 455 leden, 91 nieuwe leden meldden zich -aan. De ontvangsten, waaronder het batig saldo van 1928 groot f406 bedroegen f 1785.21, de uitgaven daarentegen f 1693-29. Mevr. KeemanKaai en den heer L. Mallekote werden, kas en boeken in orde bevonden. Besloten werd, dat 20 kinderen dit jaar zullen worden uitgezonden. Reeds 40 kinderen hebben zich aagemeld en wordt de opgaven van de R- K. scholen nog in gewacht. Aan Dr. Hoekstra zal worden verzocht de keu ring der kinderen voor 1930 op zich'te nemen. Tot den scheidenden voorzitter, de heer J. Zaal, werden hartelijke moorden van dank gericht, ge paard gaande met een "klein geschenk. Mevr. EecenSlot werd als voorzitster be noemd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1