NIEUWE S Nieuwsblad v. Hoil. Noorderkwartier No. 43 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 53. DONDERDAG 10 APRIL 1930 39e Jaargang ililnvi: Firma 1, II. KEIZER. - Redacteur I, H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Het 59-jarig JMsjubiié van 1. Dam, Gem. Secretaris van Harenkarspel Een rondreis door Amerika LANGEDIJKER CODKAffT COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abohnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Woensdag herdacht de heer J. Dam, secretaris- ointvanger der gemeente Harenkarspel zijn 50- jarig ambtsjubileum in dienst dezer gemeente Hiertoe was door den voorzitter van den Ge meenteraad eene raadsvergadering uitgeschreven ten raadhuize, des voormiddags 11 uur, In de feestelijk versierde en onder een bloemen schat bedolven raadszaal, heet de voorzitter, de .Edelachtbare heer H. Nolet, burgemeester, den raadsleden, die allen aanwezig waren, hartelijk welkom. Eveneens zijn eenige familieleden en de heeren O. Berkhouwer en A. van Djijk als leden van het Armbestuur en de echtgenoote van den burgemees1 ter, mevrouw Nolet, aanwezig. Ce functie van secretaris werd. waargenomen door den ambtenaar ter secretarie, den heer A. van Dijk. Door de beide wethouders, de heeren de Groot en Dekker wordt de jubilaris vergezeldvan zijne echtgenoote en beide dochters, onder een hartelijk applaus binnengeleid. Nadat allen hebben plaats genomen, spreekt de voorzitter de volgende rede uit: Hooggeachte Jubilaris! Wanneer ik in deze vergadering, die speciaal belegd is om u te huldigen, het woord neem om u' toe te spreken, dan doe ik dat met vreugde. M.et vreugde, omdat ik nu een ongezochte gele genheid vind, oin a te zeggen, wa"t men in het gewone leven tusschen mannen niet zegt, namelijk woorden van overdreven schijnende waardeering. Met vreugde, omdat vaststaat, dat, wanneer ik u nu eens „de waarheid ga zeggen", daaraan moet, ontbreken de gewone beteekenis, die men aan deze uitdrukking hecht, wijl ik anders de waarheid in ernstige mate zou verkrachten! Geachte Jubilaris, vijftig jaren hebt gij ie ge meente Harenkarspel gediend, gedurende een hal ve eeuw hebt gij hier gewerkt, waarvan meer clan de helft in de zeer verantwoordelijke positie van secretaris-ontvanger. Vele veranderingen en ingrijpende wijzigingen, die de hoogste eischen stéllen aan het verstand en aan de toewijding en aan de administratieve bekwaamheid van 'sRaads eersten ambtenaar, helpt, gij in den loop der jaren meegemaakt. Ik moge hier wijzen op de drankwet, de herhaaldelijk gewijzigde kieswet, de regeling van het Lager Onderwijs, de schier ontelbare veranderingen in de administratie van onze weermac'ht enz. enz. Geachte Jubilaris, met trots moogt gij consta- teeren, dat ondanks dat alles, in al de jaren,,' waarin gij voor de administratie dezer Secretarie de verantwoordelijkheid hebt gedragen, alles tot in de perfectie verzorgd is geweest en hier nooit eenige stagnatie van beteekenis is voorgekomen Nog meer. met trots mag- worden geconstateerd, •Wat buitenstaanders misschien niet zouden ver wachten bij iemand met zoo langen diensttijd, dat uw administratie modern is, waaruit blijkt dat gij steeds een open oog hebt gehad en nog* hebt voor nieuwe methoden cm nieuwe werkwij zen in uw vak en daaruit met voorzichtigheid en vastberadenheid datgene kiezende, wat voor uw secretarie van practisch belang bleek. Het meest doorslaande bewijs voor mijn bewering zie ik in het door u hier ingevoerde decimale regi- stratiestelsel, Geachte Jubilaris ,met- deze enkele woorden heb ik getracht uw goede hoedanigheden als plichtsgetrouw ambtenaar të schetsen. Ik mag en wil het daarbij echter niet laten. Bij een hul diging hoort een wensch.. Em een wensch wil ik uiten, een wensch oprecht gemeend. Moge het u gegeven zijn nog menig jaar met dezelfde oprechtheid en frischheid van geest de administratie dezer gemeente te voeren en acht ge eenmaal de tijd aangebroken om te gaan ge nieten van uw welverdiende rust, moge God u dan senenken een heerlijken en rustigen en Jangen levensavond, aan de zijde van uw trouwe en dier bare echtgenoote en tot vreugde van uw lief hebbende kinderen. Hierna biedt _Z!Ei.A'. namens de gemeente als j blijk van waardeering een geschenk aan, hetwelk bestaat uit een haard, welke door den jubilaris j naar eigen keuze mag worden gekozen. ervolgens wordt het woord gevoerd door den nestor van den Raad, tevens oudste wethouders, den heer D|e Groot, als volgt: Geachte Jubilaris. Gaarne heb ik de taak aanvaard, om u, geach t-en jubilaris, namens den Raad van Harenkar spel, eenige waardeerende woorden toe te spreken. Dankbaar nemen wij deze gelegenheid te baat, om u bij uw 50-jarig jubilé te huldigen. Daar waar gezegd kan worden dat de verhou ding van den Raad eenerzijds en den* secretaris anderzijds, uitstekend is te noemen, is die hier in den Raad van Harenkarspel zeker op haar Steéds bereid een ieder ten dienste te staan, welwillend tegen uwe medemenschen, hulpvaar dig, waar dit noodig was. eerlijk en plichtsge trouw ambtenaar. Geachte jubilaris, naast deze innerlijke waarde, bieden wij u een stoffelijk blijk van hulde aan- Wil deze aanvaarden als een bewijs van onze hoogachting jegens uw persoon. Geve de goéde God, dat hij u, in het belang van Harenkarspel nog vele jaren in gezondheid sparen En wanneer de tijd van scheiden voor u en den Raad van Harenkarspel daar zal zijn, dan spreken wij de hartewensch uit, dat u en met uw gezin nog vele jaren van de welverdiende rust zal mo gen genieten. Hierna volgde de aanbieding van een keurige salontafel Mede wordt het woord gevoerd door^et raads lid den lieer C- Francis, die de buitengewone wel willendheid van den jubilaris roemt en als bij zonderheid noemt, dat zelfzuchtigheid naar po polariteit, den jubilaris geheel vreemd is, wat niet wegneemt, dat hij eene populariteit geniet zooals geen -der inwoners. Spr. hoopt dat het hem gegeven is, dat hij nog een lange reèks van jaren, zoodra de tijd is aangebroken, van eene welverdiende rust moge genieten. Weth. Dekker brengt den jubilaris hulde en dank voor al het werk in de lange reeks van jaren voor de gemeente gedaan. Door de vorige sprekers is al heel wat hulde gebracht, echter zal den Igeheelen dag door heel de gemeente hulde ge bracht- worden. Spr. noemt dit jubileum een bij zondere gebeurtenis, die zeer zelden wordt beleefd, daar liet eene herdenking is van 50 jaren in djenst van een en dezelfde gemeente. Voorts wijst spr. op de activiteit, de nauwe plichtsbetrachting en de groote arbeidzaamheid van den jubilaris. Hierna wordt het woord verleend aan den ju bilaris die zichtbaar geroerd, hartelijk dank zegt voor de hulde en de blijken van belangstelling. Spreker hoopt, dat de tijd, die hem nog rest, steeds werkzaam te zullen zijn in het belang der ge meente. Met moeite brengt spreker de woorden uit: „De gemeente Harenkarspel ligt mij na aan het hart.'' i Hiermede was de huldigingszitting ten einde en bleef men nog eeriigen tijd gezellig bijeen, ter wijl ververschingen werden rondgediend. Tijdens onze aanwezigheid ontving de. jubilaris al reeds een stroom van schriftelijke gelukwen- schen en wij dui-ven beweren, dat deze stroom den gelieelen dag zal aanhouden. Hieruit blijkt, zoowel uit het groot aantal bloemstukken, eadeaux, enz., in welk hoog aanzien en welke hoogachting de heer Dam geniet. Zooals wij reeds meldden, was het aantal bloem stukken zeer greot. Des middags vond een zeer druk bezochte recep tie op het raadhuis plaats, waarvan velen o.m. eene deputatie der inwoners, van deze gelegen heid gebruik maakten, den jubilaris te complimen teeren. Des avonds werd het feest in intiemen kring herdacht. Deze dag zal zoowel' voor den heer Dam als voor de familie nog lang in herinnering blijv.en, en zullen velen de stille hoop koesteren, dat de jubi laris nog vele jaren zijn vele functies moge be- klceden. II Staten vrij wat warmer dan Europa; in het Oosten komen soms tamelijk langdurige hittegolven voor waarbij de lucht tengevolge van de groote vochtig heid zeer zwoel is. Vermoedelijk hierdoor zijn de Amerikanen zoo verslaafd aan „ice-drinks." Van de gekleurde bevolking vormen de Negers het groot ste deel; de afschaffing der slavernij beteekende volstrekt nog geen gelijkstelling, want huwelijken tusschen blanken en negers zijn verboden, en in De Vereenigde Staten van Amerika hebben een oppervlakte gelijk aan die van Europa, en een be volking van ongeveer 120 millioen. New York is ongeveer 6000 K.M. van de N.W.-Europeesche ha vens verwijderd, doch niet minder dan 10,000 K.M. van San Francisco via het Panama-kanaal. We gens hun zuidelijke ligging New York ligt op dezelfde breedlte als Napels zijn de Vereenigde het Zuiden mogen „colored people" gelijk de Ne gers zichzelven gaarne noemen, in de openbare vervoermiddelen slechts bepaalde plaatsen innemen Het rassen-probleem, vooral wat betreft het vuil witte en het gele r£s, levert nog steeds groote moei lijkheden op. Het Yankee-type, van Angel-Saksischen oorsprong, maakte ethisch-religieuse discipline en wereldsche i bedrijfsmoraal tot gronsdlagen der maatschappij Gnschokbaar zelfvertrouwen, vindingrijkheid en on dernemingszucht zijn hun karaktereigenschappen; practisch zijn zij in hooge mate, en reclame (welke in Amerika alles vermag) geldt voor hen als kunst. Allen hebben een krachtig geloof in de toekomst van hun land; intusschen geeft de tariefpolitiek, j ook voor ons land van zoo groot belang, aanleiding tot veel strijd. In het bedrijfsleven heeft zich een groote concentratie voltrokken, en zelfs de spoor- wegen zijn bezit van groote concerns. Gestreefd I wordt naar persoonlijke vrijheid; intusschen heeft i de matigheidsbeweging indertijd de overhand ge- kregen, waardoor de Vereenigde Staten tot een dry country" zijn verkalard, maar, gelijk wij zelf hebben ervaren, sedert dien is het veel „natter" dan voorheen, tot groote schade van de volksgezond heid en vooral van de moraliteit; de „jacht naar den dollar" speelt ook een groote rol bij het oog luikend toelaten van het verderfelijk bedrijf der „bootleggers" de overtreders en vervalschers van professie, wier geheim geknoei wij van nabij hebben kunnen gadeslaan. Onze rondreis ging in de eerste plaats naar At lantic City, ons Scheveningen in het groot. Langs de zee strekt zich een fraaie promenade uit ter rengte van ongeveer 13 K.M.; zes lange pieren oezet met allerlei vermakelijkheidsinrichtingen, stexen in zee uit. De honderdduizenden die vermaak zoeken in de zee of op het strand dan wel flaneeren op ae Boardwalk (velen laten zich daar in een rol stoel voortduwen) kunnen lafenis en de geliefde „not dogs" (kleine worstjes) vinden in de legio bui- letten en restaurants een onderdak in de geweldi ge strandhoteis. Van Atlantic City gaat de seis naar hst histo rische Pnnadeiphia, in lo82 ooor Wiiham Penn, den grooter Quaser gesticht, en tnans 2 millioen inwo ners teileno. Veie gebeurtenissen, welke te Phiiauei- pnia plaats hadden waren van groot nationaal be- iang en oe oude gebouwen van The Independence, nan Group heoben oan ook een historiscne betee- xenis voor het geneeie land. Immers, in The Old .state House, thans Independence Hall genaamd, werd in 1776 de onafnanKenjkneidsverkiaring gepro ciameerd; de bel waarmede zij werd ingeluid, Tne nmerty Bell, geldt ais het dierbaarste reüquie. In congres Hall werd in 1787 de Constitutie vastge steld; dit gebouw was van 1790 tot 1800 het tijdeiij- pariementsgeoouw. Men vindt hier voorts The Oio city Hall en The National Museum. De Amerikaan Detreedt deze historiscne gebouwen, die zoo nietig afsteken tegen de omringende moderne bouwwer ken met groote piëteit; hij toont dit met name door het afzetten van den hoed, welke op zijn hoofd vastgekleefd blijft tijdens zijn haastige maai tijden, bij begroeting en kenismaking, in kantoren en zelfs wel bij kennissen thuis. De nieuwe Gity Hall, tegenover het geweldige Broad-Station gelegen, is een imposant bouwwerK, het grootste in den staat Pennsylvanië. En na een rondrit per auto o.a. door Fairmont Park, het groot ste park ter wereld, komen voorts voor een bezoek in aanmerking de Universiteit, Girard College, het Museum of Art, Logan Circle met de Public Li brary en tenslotte de grootste hangbrug over de ceiaware. Een geheel ander stadsbeeld vertoont Baltimore, walks bevolking thans het eerste millioen heeft oereikt. Zeker, ook hier zijn talrijke historische be zienswaardigheden, maar Baltimore is toch in de eerste plaats de groote industrie- en havenstad; noewel reeds eenige eeuwen geleden gesticht, geldt net als de nieuwste van de oude steden. Immers, in 1904 werden in het hart van de City 46 „bloes" (inderdaad doet de parallel-indeeling der Ameri- Kaansche steden aan de blokken van een bouwdoos denken) door brand verwoest, en de wederopbouw neeft niet minder dan 1300 millioen gulden gekost. Het toeval wilde, dat juist op het oogenblik dat wjj ons in het lAiddenpunt der stad op het 164 voet nooge Washington monument bevonden, op eeni- gen afstand een felle brand uitbrak. Men bleek nu oeter voorbereid dan in 1904, want van onze hooge standplaats zagen wij binnen enkele minuten uit alle richtingen tientallen brandweerbrigades aan rukken, waardoor het geheele verkeer eenige oo- genblikken verstarde. En reeds dachten wij aan een bijzondere foto-opname van een geweldige brand, maar kregen daartoe gelukkig geen kans, wegens de snelheid, waarmede de blussching geschiedde. Een Amerikaansche brand zoo werd ons triomfantelijk verzekerd duurt nooit langer dan een kwartier, en niemand denkt er aan achter de brandweer aan te hollen. Ons verblijf te Baltimore behoefde niet langer dan één dag te duren. En reeds wenkte Washington Washington! The National Capital, welke den naam draagt van den stichter; de schoone hoofd stad, welke tegenover New York dezelfde plaats inneemt als den Haag tegenover Amsterdam. Im mers, Washington is, gelijk den Haag, de zetel van de Regeering. van het Parlement en van de Diplo matie. De vele parken geven aan Washington, ge lijk aan onze residentie, een bijzondere charme, welke nog verhoogd wordt door verscheidene fraaie openbare gebouwen en gedenkteekenen. De Presi dent, thans Herbert Hoover, zetelt in het Witte Huis, terwijl het Parlement vergadert in het Ca pitol, een imposante koepelbouw van wit marmer, welke vooral des avonds tijdens de feeërieke verlich ting met schijnwerpers de geheele stad domineert. Het Capitol is de zetel van den Senate en van het House of Representatives, welke beide lichamen in tusschen een gansch andere positie innemen in het Staatsbestel, als ten onzent de Eerste en Tweede Kamer. Het House of Representatives, welks leden evenals onze Tweede Kamerleden door het volk worden gekozen, vervult sleèhts een bescheiden rol m vergelijking met den machtigen Senate; de Se natoren toch, door de verschillende Staten aange wezen, beschouwen zich als de vertèegnwoordigers van onafhankelijke gebieden, en gaan zelfs in rang vóór de gezanten van vreemde mogendheden. De Senate heeft het recht van amendement, en beslist over zaken, waarover het House of Representatives geen zeggenschap heeft, bv, verdragen met andere landen. Gedurende ons verblijf te Washington was het House nog op reces, doch de Senate had juist een aanvang gemaakt met de behandeling van de, ook voor ons land zoo uitermate belangrijke Tariff - bili: Tijdens de zittingen mochten wij, voor zoover zulks mogelijk'was, het interne parlementaire leven gadeslaanditis inderdaad zeer levendig bij de behandeling van een belanrijk wetsontwerp als het genoemde, welke behandeling ook, naar ons bleek, op ons gezantschap zeer nauwlettend werd gevolgd Imposant is het Washington-monument, een obe lisk van 169 M. (900 treden) hoog; de bezoeker wordt met een lift snel naar den top gebracht en kan daar genieten van een schitterend panorama over de stad en de omgeving. Aan het einde van de Reflecting Pool, een lange, smalle vijver, waarin men de geheele obelisk kan zien weerspiegelen, bevindt zich het trotsche Lincoln- Memorial, een tempel rustende op 31 marmeren zuilen elk van 14 M. hoogte.Vervolgens komt het eerste voor een oezoek in aanmerking de Library of Congress, 'n geweldige bilbiiotheek, welke verscheidene millioe- nen boekwerken bevat; deze worden in een onder- grondsche tunnel in pijlsnelle vaart naar het Ca pitol gezonden. En daarna kan men nog vele uren besteden aan het bewonderen van de forsche de partementsgebouwen, de vele overige gebouwen v. openbaar nut en de verscheidene fraaie musea. Vooral ook een nadere bezichtiging van het station van aankomst: Union Station, mag niet achter wege- blijven; het geldt als een der grootste ter wereld en vormt een stad op zichzelf; niet minder dan 30.000 reizigers tegelijk kunnen voor vervoer wórden toegelaten. Terwijl tenslotte een uitnemen de gelegenheid voor rust en verpoozing wordt ge vonden in het wondermooie park langs de Poto- mac-rivier. Men mag Washington niet verlaten alvorens een bezoek te hebben gebracht aan het op 27 K.M. af stand gelegen Mount Vernon, The Nation's Sacred Shrine. In dit liefelijke landschap bevindt zich het vroegere woonhuis en tevens het graf van Washing ton. Op den terugweg kan een bezoek worden ge bracht aan Arlington, waar o.m. het graf van den Onbekenden Soldaat is te vinden. Washington heeft, niettegenstaande zich ook hier een omvangrijk modern verkeer heeft ontwikkeld het typische karakter van residentiestad behouden De keurig gereinigde straten maken het niet noodig gelijk in andere steden wel het geval is, om voort durend een shoe-shine binnen te treden, waar men veelal electrisch voor een nickel (Amerikaansche stuiver) zijn schoenen kan laten poetsen. In Ameri ka blijft de toerist altijd op deze gelegenheden aan gewezen, doordat in de hotels niet alleen geen maal tijden, zelfs geen ontbijt worden geserveerd, doch ook geen zorg voor de schoenen wordt gedragen. Ook de Amerikaan maakt veel gebruik van deze „shines" en kan zich daar, in het hooge gestoelte gelijk op een troon gezeten, met eenige boys aan zijn voeten, eiken dag gedurende eenige oogen- blikken koning wanen. Wegens zijn vele breede verkeerswegen is Was hington een stad, waar de auto-bezitter eerst recht genieten kan van zijn „car." Prachtige wagens ziet men hier voorbijrijden. Een tweede-hands auto, kan men in Amerika al heel goedkoop krijgen; echter zagen wij de „used-cars" nimmer lager dan voor 15 dollars (in waarde gelijk aan 15 gulden) aangeboden; zijn zij minder dan dat bedrag waard, dan worden zij eenvoudig op een stille plek naast den weg neergezet of wel naar een auto-kerkhof gebracht. Langs de inderdaad uitnemende auto wegen in Amerika vindt men, telkens vlak naast elkander, legio benzine-stations, van concurreë- rende maatschappijen. Een dezer had, bij wijze van reclame, een klein auto-kerkhof ingericht, en voor de wraktstukken een kruis geplaatst met het opschrift; indien de eigenaar onze benzine had gebruikt, zou deze auto thans niet op het kerkhof rustenIn het standsbeeld van Washington mist men de luid-schreeuwende couranten venters; men koopt hier rustig zijn courant aan een der vele stalletjes, welke geheel zonder toezicht zijn, en waar men het geld in een bakje werpt. Dit zg. honor-systeem is wel zeer merkwaardig in Dollar- land. De Amerikaan abonneert zich nimmer op een blad. Hij koopt telkens de courant welke het 1ste uitkomt. Vandaar de wedloop tusschen de bladen om met belangrijk nieuws het eerst te verschijnen, Vandaar ook, dat het ochtendblad reeds den vori- gen avond, het avondblad reeds des morgens wordt rondgevent. Een Amerikaansche courant is een hee le bundel papier. Een Zondagochtendblad over schrijdt spoedig honderd pagina's. Men ziet op Zon dagmorgen den Amerikaan met zijn uitverkoren blad naar huis wandelen. Het geheele gezin vindt er wat van zijn gading in en blijft vele uren in de •lectuur verdiept. Washington verlaat men slechts noode. Vooral ook, omdat van hier uit de groote zijsprong naar het Westen moet worden gemaakt, hetgeen betee- kent: talrijke uren tusschen de wielen. Maar een Amerikaansche express-trein is geheel op deze lan ge afstanden ingericht en is een rijdend hotel. Wij verlieten Washington met The Liberty Limited; toen wij uit dezen luxueusen trein stapten waren wij te Chicago

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1