Revue van de Week Buiteniandsch Overzicht Do Leidsch-Haarlemsche bloembollenvelden zul len straks in vollen pracht staan. Altemaal licht punten ter verkwikking en vertroosting voor de zwartkijkers in ons midden. 8 April. De jonge Aprilmaand van 1930 heeft echte lente-weelde gebracht. De „trek' 'naar bosch en strand, te Scheveningen waren er bereids, uren, waarin men zich kon verbeelden, dat „het seizoen' was aangebroken, begon reeds aardig te komen. Zelfs de midzomersche lichte stroohoed, bij hee- ren-toilet passend, werd gezien. Intusschen, de Holiandsche vroeglente kan grillig zijn als een bakvisch. Zij, die meenden dat de zomer reeds zijn intocht had gedaan, werden pijnlijk verrast door het draaien van cfen wind naar Noordelijken hoek, zoodat wij zeker voor avond-wandelingen wederom toevlucht moesten nemen tot de dikke gewaden. :Eien schitterend feest van zomerweelde bood de groote Aalsmeersche bloemen-tentoonstelling, door Minister Buys de Beerenbrouck geopend en bezocht eerst door de Koningin en den Prins, ver volgens door de Koningin-Moeder en Prinses Ju liana. Bij de opening van het Aalsmeersche bloe- menfestijn heerschte nog de milde, koesterende voorjaarszon. We zijn nog een week verwijderd van de peri ode, die als Stille Week den overgang vormt naar Paschen. In de Regeerings-cuisine is nu (al thans voor de waarneming van den buitenstaander rust. De Eerste Kamer heeft haar Voorloopig Ver slag uitgebracht over de Indische Begrooting. En kort na Paschen zal de Senaat ongetwijfeld ook het Indische Budget-1930 met de uitvoerig heid, welke de deliberatiën van ons politiek Hof van Bevisie al meer gaat kenmerken in open bare behandeling nemen. Wat in de jongste dagen wereldkundig werd over dc houding tusschen Nederland en België was niet juist bijzonder geschikt om een spoedig opbloeien der vriendschap tusschen de beide lan den te durven voorspellen. Die verhouding is en blijft nog altijd een „nolime tengere", een aarts- gevoelig kruidje-roer-me-niet. Voor 't oogenblik zal ik mij maar bepalen tot het constateeren hier van. Geweldig en echt-spontaan is de felle veront waardiging, zich uitend in den „Bnssischen gru wel", de geloofsvervolgingen in het „'Sovjets-pa radijs", waarvan Moskou 't centrum is. Te 'sGra- venhage hadden protest-meetings plaats, waarbij zcowei Christelijke als Joodsche geestelijken hun afschuw ontboezemden tegen zulk knotten van gedachten en geloofsvrijheid als thans in Busland wordt aanschouwd. Op de eerste Haagsche protest meeting, waar 'dë oud-Minister dr. de Visser de eerste spreker was, werd door communistische kwa jongens een relletje op touvf gezet. Fr werden rooie vaandels ontplooid, er is gescholden en gods lasterlijke taal uitgebraakt, zelfs werd er met stinkbommen gewor-pen. De politie maakte een eind aan- het kabaal. Faikele deugnieten zijn in arrest genomen en nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, weer op vrije voeten ge laten- Op de tweede protest-meeting tegen den „Bussischen gruwel" in Den Haag belegd werd van tumult-stokerij niets bespeurd. Het soc.-democratisch hoofdorgaan bracht de tijding, dat de kamerfractie zijner partij besloten heeft die opening eener zitting van de Staten-Ge- neraal op Prinsjesdag, door H. M. de Koningin, niet meer bij te wonen. Fn dat wel werd er bij gevoegd wegens de monarchistische manifes taties, welke dan in de Bidderzaal worden gehou den. Maar deze manifestaties gedurende eenige jaren voor de sociaal-democratische Kamerfractie geen reden vormden, om de openingsplechtigheid bij te wonen is 't begrijpelijk dat de vraag wordt gesteld, welke de oorzaak is van den terug keer tot het als in vroeger tijd „negeeren" van de plechtige opening eener parlementaire pe riode De R. K. Volkspartij, die tzooals men weet) den 3en Juli 1929 haar eenigen vertegenwoordiger in dc Tweede Kamer niet herkozen kon krijgen, zal weldra met- de K.K. Staatspartij hereenigd worden. De Prins der Nederlanden is voor enkele weken naar Lugano vertrokken, waar Z.K.H. vertoeven zal met zijne zuster, de Groothertogin van Ol denburg. Personalia: De 100-jarige«geworden mevrouw de wed. Termeer, te 's Gravenhage, is bij het be reiken van dien zeer hoogen leeftijd gehuldigd, o.a. door een bezoek van Mr. Patijn, den burge meester der Hofstad en zijn gade. Mr. .J. T. Linthorst Homan, de Commissaris der Koningin in Drente, ontving ter gelegenheid van zijn 121/2- jarig jubileum in dat hooge ambt, vele blijken van sympathie. Dr. Frederik van Feden, onze groote dichter, heeft op zijn 70sten verjaardag er varen, hoe hoog hij nog staat in de bewondering zijner landgenooten, althans van hen, die zijn grootschen litterairen arbeid weten te appreciee- ren. Op „Walden" te Bussum, is v. Eeden in de afgeloopen week gehuldigd. De gem. Bussum ken de den genialen kunstenaar en denker eene jaar- lijksche eere-toelage van f 1000 toe. Ook onze Begeering heeft hem op deze wijze geëerd bij het door v Eeden bereikt hebben van de zevende mijl paal des levens. De heer P. Visser, referendaris chef der afd. K. en W. is bevorderd tot Admini strateur aan het departement. Prof. Einstein, de wereldberoemde Berlijnsche ge leerde, heeft enkele colleges aan de Leidsche Uni versiteit gegeven. Mevrouw Mina Buderman van Dijk, de operette-diva, vooral in de Prot-periode te Amsterdam populair, is zeer ernstig ziek. Voor directeur-gemeentewerken te 's Gravenhage (vaca ture ir. lely) thans leider van de Zuiderzee-wer- ken) zijn voorgedragenle. Ir. W. A. Slinkers, chef Weg en Werken van de Ned. Indische Spoor weg-Maatschappijen, en 2e. civ. ir. W. v. d. Vegt, hoofdingenieur, afd. Waterbouwkunde Gem. werken, te 's Gravenhage. Uit de doodenlijst: Gen. majoor der cavalerie b. a. B. G. B. van Overveldt, oud-commandant van het 4e Begiment Huzaren, 76 jaar, Deventer. Uit de jongste criminalia teeken ik aan, dat: de beklaagden in de zaak tegen „Beider Belang" de Haagsche Maatschappij, te Leeuwarden in ar rest gesteld, op vrije voeten zijn gesteld. De maat schappij i« in staat van faillissement verklaard. I>e inbraak, gepleegd bij een boterhandelaar in de Haagsche Heerenstraat heeft geleid tot ar restatie van een achttal verdachten, van wie de meesten „atro carbone notati", oftewelrecidi- visten. i Bij een der andere jongste inbraken, in Den Haag gepleegd, nl. in eetn juweliermagazijn in liet Noordeinde aldaar, is gebleken voor een waar de van c c. anderhalve ton gouds geroofd te zijn. rest gesteld op vrije voeten zij ngesteld. Be maat- te Botterdam heeft een Mandoerees twee andere verpleegden met een mes aangevallen. Zij werden I beiden gedood Die Kon. Petroleum Mij. maakt wereldkundig. dat er valsche dividend-bewijzen van deze onder- j neming in omloop zijn. Zegt 'tvoort! I Mr. I eufkens, de „Vorst van Geleen" te Heer- len, wiens goederen onlangs wegens belasting- sehul din beslag werden genomen en verkocht j zijn, is door den Officier van Justitie te Maas- i trichi in het gelijk gesteld. Zelfs heeft deze ver- J klaard, dat de verkoop een strafbaar feit is. Zoo dat deze zaak nog een /Interessant staartje" zou kunnen krijgen. De twee individuen, verdacht van de Haagsche Nuts-Spaarbank voor f 19.000 te hebben opge- I licht via vervalschte spaarboekjes, zijn te Ant- I werpen gepakt. De duiten bleken verbrast te zijn. Een vertegenwoordiger van niet-bestaande Zuid Nederlandsche sigarenfabrieken", die via den borg tóchten-truc menschen had afgezet, is -te Valkens- waard in arrest genomen. Een 24-jarige zeeman j trachtte te Botterdam aan duiten te komen door een juffrouw op straat bankpapier tot een bedrag van f80 te ontrukken. De guit werd gegrepen voordat hij zich uit de voeten had kunnen maken. Het geld had hij nog bij zich. Voor het roode haantje was ook de eerste April- weék wederom zeer vruchtbaar. Van zijn jongste euveldaden noteer ik, dat te Amsterdam een felle brand woedde in decoratie- ateliers in de Pieter Pauwstraat, waar alles door het vuur word verwoest. De brandstichtingen blijven legio. Te Apeldoorn is tweemaal binnen 24 uren poging tot vernieling door brand ontdekt- Te leiden werd een cliché-fabriek met de ge- heele inventaris, in de asch gelegd. Te Bheden in ee nsteenfabriek, werd een milli- oen steenen door het vuur onbruikbaar gemaakt. Een arbeider te Velp is, in verband hiermede aangehouden. Fr woedden zeer hevige heidebranden. Bij Die ver (Br.) is een oppervlakte van enkele honderden H A. heide en dennebosch door het vuur vernield. Bij Weert (jl )is een oppervlakte van 30 HA. heide verwoest. Dat belooft iets voor de komende zomermaan den In de ongelukken-rubriek der jongste week vindt men nog: het tragisch geval van een 22- jarige nstudent uit Delft, die op den Haarlemmer weg bij Amsterdam inét zijn motorfiets over den kop sloeg en jammerlijk om 't leven kwam. In een der laboratoria van de Landbouw-Hoo- geschool te Wageningen ontplofte een reageer buis met aether. Prof. Grijns werd daarbij licht gewond. Bij de Paul Krugerlaan te 's Gravenhage is een 50-jarige man onder de Westlandscbe tram geraakt, met doodelijken afloop. Steeds blijft er nog licht naast de. schaduw der jobs-tijdingen. Over de April-grapperij in 1930 zal ik 't niet nader hebben. Zij was over'het algemeen niet veel zaaks. "Het eerste draadlooze gesprek tusschen Neder land en Bio-de-Janeiro is gevoerd. Botterdam kon met Brazilië spreken. Wat Ao Di 1930 ,,hee- lernaal niets bijzonders" beduidt. Men weet, de Kon. Vereeniging „Het Nederl. Tooneel" is herleefd. Van H.M. de Koningin ontving zij bericht, dat door H.M. wordt over wogen herstel der subsidie ad f 25.000, als de vereeniging bespeelsteT van den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt. Het half millioen gulden voor het Eembrandt-fcmds is bijeengebracht. Mi nister Terpstra zond een gélukwensch. Een goed. bericht is, dat de opbrengst van den verkoojp der weldadigheidszegels in 1930 ruim f43.000 meer heeft opgebracht dan in 1929. In wording is: ee ngemeenschappelijk vliegveld voor Den Haag en Botterdam. En wel, op Beltsoh territoir. Te Apeldoorn vergaderde het, congres van den Nationalen Vrouwenraad. In den Haagschen Dierentuin is een internatio nale katten-tentoonstelling gehouden. Langharige Perzische en Angora-katten waren et de uitver korenen. „Mi Carème" werd lustiglijk gevierd. En de zachte winter van 1929'30 bezorgde nog een surprise, doordien de voorraden van Zui- derzeeharing overstelpend groot waren. De prij zen daalden op fabelachtige manier. Te Amster dam en elders kon men naar hartelust aan haring smullen. Terwijl de politieke belangstelling in het Wes ten lichtelijk vermoeid wordt van het voortdurend en getrouw volgen van regeeringscrisissen, con ferenties en nog eens conferenties, wier practische resultate nove rhet algemeen toch slechtsgering zijn, zorgt het Oosten, vooy twee vormen van actie, welke in wezen al evenzeer verschillen als dag en nacht. Burgeroorlog in China en actie van Gandhi, strijdende voor een onafhankelijk Indië, met middelen, die in al hun schijnbare kinderlijkheid van een indrukwekkendheid zijn, en waarschijnlijk voor Gandhi's landgenooten in de eerste plaats, van een geestriftverwekkende effectiviteit, welke zijn daden maken tot een van de meest belangwekkende gebeurtenissen van de zen tijd.... en de duistere, van politieke passies doorstookte burgeroorlogen in China, is het niet also fzich in de werkelijkheid van den huidigen dag de twee polen van menschelijk willen en zijn, tastbaar en overtuigend toonen? Te dezer plaatse, waar wij reeds eerder schre ven over Gandhi's stroeven, lijkt het ons thans gewcnscht. iets meer te vertellen over den politie» tieken toestand van China. In de eerste plaats zal men zich bij een beoor- deelen van China's troebelen er altijd van bewust moeten zijn ,dat naast een zeker politiek streven toch altijd een voorname functie wordt gevormd door het financieel eigenbelang der rebelleerende generaals. Beeds vaker heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een opstand bedwongen met zoogenaam de „zilveren kogels". Voor zoover thans een duidelijk overzicht te krijge nis van de altijd opnieuw verschuivende belangenposities, ziet de toestand er thans als volgt uit. Be Centrale BegeeTing, gezeteld te Nan king en staande onder de dictatoriale leiding van maarschalk Tsjang Kai Sjek wordt in het nauw gebracht van drie kanten. Ten eerste door het Zuiden, waar de linksche, communistische elemen ten, die zich met het bestuur van Nanking niet kunnen vereenigen, om Kanton heen groepeeren. Totnogtoe is Tsjang Kai Sjek er altijd in ge slaagd de door deze elementen veroorzaakte moei lijkheden de baas te blijven. Ten tweede de Noor delijke groepen, voor het oogenblik onder leiding staande van generaal Je nSi Sjan, die enkele da gen geleden een publicatie publiceerden, volgens dewelke de Noordelijke provincies zich losmaken van dc Nankinregeering en zich scharen onder zijn, Jen Si Sjan's bewind. Deze Noordelijke groep schijnt thans aftief te zijn opgetreden tegen Kai Sjek en zelfs op voor de Nankin gr egeering onrust barende wijze in de richting der hoofdstad op te dringen. En ten slotte is daar nog Madnssjoerije, waar Tsjang Hsoe Liang de macht in handen heeft en wiens houding nog niet zeker schijnt te zijn. Veel meer is er thans niet bekend. Hoe deze machts verhoudingen zich zullen wijzigen en ontwikkelen, zullen we moeten afwachten. Of Tsjang Kai Sjek er in zal slagen om bijv. deze groepen tegen el kaar uit tc spelen en op 'te zetten, of dat hij qp het laatste oogenblik toch nog de „zilveren kogels' 'zal kunnen vinden, die voor een succes vollen strijd tegen Chineesche opstandelingen nood zakelijk schijnen te zijn, dit alles is onzeker. Wel zeker is, dat het Chineesche volk onder al deze troebelen hevig te lijden heeft, dat hongersnood en armoede er schering en inslag zijn, en dat de behoefte aan een werkelijk gevestigde regeering meer dan ooit dringend is geworden. Land- en Tuinbouw VAN HIER EN PAAR» I Wat een goedkoope tijden beleven de boeren toch, zoo dacht ik toen ik deze week de prijzen van de diverse kunstmeststoffen eens naging. De stikstofmeststoffen zijn nog nooit zoo laag in prijs geweest als in dezen tijd. De Ohilisalpeter met een prijs van f 10 ruim, zwavelzure ammoniak ook op 'dezelfde prijs, kalksalpeter nog geen f 10 en zoo gaan we maar door. Een buitenstaander zou allicht gaan denken dat het boerenvak zoo kwaad nog niet is. Waar ergens vindt men zoo een lage prijs voor de te verwerken producten? Want niet alleenmet de meststoffen, ook met het veevoeder is het zoo. Bat laatste is nu voor iden kenner een veeg teeken. Zijn toch voeder- prijzen laag, dan wil dat voor hem zeggen, dat- ook de landbouwproducten niet veel waard zijn. En zoo is dan ook inderdaad de toestand. De mees te gewassen hebben in den afgeloopen oogst wel een zeer groote opbrengst gegeven, maar de prij zen zijn zoo laag, dat het vaak de kosten niet loont ze op te zakken en te vervoeren- Een vrij goede thermometer voor de beweging der graan prijzen op de wereldmarkt is de graanbeurs te Groningen Ik ga dan ook vrij trouw de berichten van deze beurs na en zoo trof het me dat de in- landsche granen zelfs uog lager in prijs stonden genoteerd dan de buitenlandsche. En welk een prijzen! Tarwe tot 9 cent, gerst tot 61/2 cent, haver tot 5 cent, groene erwten tot 9 cent, alles per kilo. En zoo ga je maar door. Aardappelen niet verkoopbaar en da nnog tegen 1 bent per Kg. Uien worden thans verladen tegen 30 centen per 60 Kg. D:at is twee kilo voor één cent. Het is geen wonder, dat men alom in den lande een klacht hoort opgaan over de slechte tijden, die zij nu beleven. Geen wonder ook, dat een lid van de Tweede Kamer een interpellatie heeft aange vraagd over de mogelijkheid van te verleenen steun aan de boerenbevolking. Of dat iets helpen zal, valt te betwijfelen, gezien de houding der regeering bij vorige gelegenheden. Men zal ver moedelijk in Den Haag zoo lang wachten, tot de boeren een zeer groote keel gaan opzetten. En ondertusschen moeten ze er maar zien te komen 'met de producten, die geen geld waard zijn en naar verhouding hooge loonen. Doet de regeering dan niets? O' zeker, en dat zal zc dan ook straks wel eens de heeren in de Volksvertegenwoordiging duidelijk gaan maken. Ze zorgt voor voorlichting en onderwijs. Inder daad zeer nuttige en noodige zaken. Of echter die voorlichtingsdienst wel zoo ingericht is, dat men daar het hoogst denkbare effect mee sorteert, dat moet worden betwijfelt. Onder onze landbouw- consulonteu zijn er ook, die een verbetering in dezen zouden willen zien. Tot nu toe klopten ze echter aan doovemansooren. Het zou vermoedelijk wel weer te veel geld kosten en vooral voor de landbouwbelangen, die het integreerend deel van onzen welvaart uitmaken, mag niet te diep in de portemonnaie getast worden. Hoe anders is dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika! Daarover 'las ik juist deze week weer eens een aardig, tegelijk mooi artikel. Daar is de heele voorlichtingsdienst anders ingericht dan bij ons. Doel van dien dienst is opvoedend werk onder de landbouwers te verrichten, ook onder de boerin nen, door voordrachten, filmavonden en vooral door het voorbeeld gedachtig aan het spreekwoord, dat leeringen wekken, maar voorbeelden trek ken. Op die wijze weet men er al heel spoedig nieuive machines ingang te doen vinden, zoodat men cr ook werkelijk voor 100 pCt. uithaalt, wat er in zit. Dat is ook zoo met het werk op het land en in de schuur. Dat wordt ook in ons land lang niet overal gelijk gedaan. Wordt het da nniet eens hoog tijd, dat de verschillende werk wijzen eens worden bestudeerd en tegen elkaar worden uitgeprobeerd. In Duitschland is men daar al lang mee doende. In het verloopen jaar heeft er over dat onderwerp nog een Diuitsch prof. ge sproken te Wageningen en daar is toen ook wel de zeer groote wenschelijkheid gebleken van een dergelijk onderzoek in ons land, opdat als resul taat van dit onderzoek aan de landbouwscholen ook de boerenjongens de beste methoden van wer ken kunnen leeren. Maar dat kostte weer geld! Fn dat mag voor de boerenstand niet uitgegeven worden. Die moet zichzelf maar uit den nood helpen. Bij industrieën spreekt men zoo niet. De arbeiders worden daar te lastig. Intusschen is in dit standpunt iets goeds gelegen. Fin de boe ien en tuinders handelen daar dan ook naar. In het jaarverslag van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland wordt medegedeeld, dat men in het afgeloopen jaar wel gedaan heeft om tot grooter afzetgebied te komen. Door de vorige algemeene vergadering was besloten 1/20 pCt. van den omzet der veilingen af te zonderen voor reclame. Meen is daar enkele jaren geleden mede begonnen en men heeft toen reeds gemerkt welk een machtig middel de reclame, mits goed en op het juiste oogenblik gebruikt, voor den meerderen afzet zijn kan. Men heeft daar toen een afzetge bied door gekregen in Zwitserland. In het afge loopen jaar heeft men door reclamebiljetten en door gratis proefzendingen van ons fruit en van onze groenten een afzetgebied gevonden in de Scandinavische landen, met name in Zweden. Dat is inderdaad „self help" op zijn best. Ook in ons eigen land heeft men een uitgebreide reclame gevoerd en men gaat daarmede door. Wie heeft dezen zomer niet gezien de bekende reclameplaat „Eet meer groenten en fruit, het geeft gezond heid en kracht. Of de tomaat als een zon een bron van gezondheid en kracht Zoo en ook op andere wijzen hoopt men ook dit jaar weer werk zaam te zijn. Inderdaad er zit in onze boeren en tuinders wel een buitengewone moed en kraoht om maar steeds voort te durven gaan ondanks de tegenslagen die me ngehad heeft en die nog te wachten staan. ,De Wandelaar" Zoocvcn verscheen bij den uitgever A. G. Sclioonderbeek te Laren onder leiding van Rinke Tolman de April-aflevering van „Die Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbe scherming, heemschut, geologie, folklore, buiten leven en "toerisme. Niko Tinbergen heeft aardige ervaringen met Boomvalken op de Veluwe opgedaan en geeft daarvan een genoegelijk relaas. Twee andere me dewerkers. Wytze van Daalen en J. L. A. Kre- mer, werden eveneens getroffen door de schoon heid van vorengenoemd Geldersch landschap: een gebied van wijde verstuivingen, donkere dennen- bosscnen, verre heiden en grillige jeneverbessen. J. Cornelissen geeft opnieuw nuttige wenken op het gebied der voetverzorging. Ei. Karst Jr. be gint een reeks artikelen over merkwaardige Sak sische veehutten, z.g. boöën, terwijl P. J. Schenk allerlei wetenswaardigs vertelt over het vervroe gen van perziken. Hermann Walle draagt een artikeltje bij, dat vooral in den smaak der aqua- riumbezitters zal vallen. Het onder den rook van Hilversum liggende Waschmeer werd bezocht door G. P. Makkink, die er watersnippen, porceleinhoentjes en nog veel meer boeiend gevogelte wist te bespieden- J. Hf. BrinkgreveEntrop tenslotte heeft het over Palm Paschen. In de rubriek „Van en voor de lezers" - na tuurhistorisch allerlei wordt o.a. aandacht ge vraagd voor glantlore, het dooden van roo'fvogels en de opzienbarende spreeuwenkolonies in de hoofdstad. Als steeds is ook ditmaal de aflevering';met foto's en teekeningen rijk verlucht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3