„HET WITTE HUIS" AlkmaarFa. H. S» CLOiCICBeverwijk Wij brengen eigengemaakte confectie, dus (deeding,, waarvan afwerking en pasvorm in overeenstemming zijn gebracht met de eischen, die aan betere kleeding gesteld worden. Schoonmaakiijd MAGAZIJN VAN HEEREN- EN KINDERKLEEDING, GEMAAKT EN OP MAAT. Onze 6B-jarige ervaring op het gebied van kleeding is toegepast in ons systeem, Alleen betere confectie is op den duur goedkooper. Grootste Kleedermakerij in Noord-Hollad koven het Y (geen huisindustrie) Plaatselijk üieuws OUDKARSPEL. Loop der bevolking. Ingeschreven: J. E. Strijder, gekomen van Heer- hugowaard. C. W. Wevers, gekomen van Zwolle' A. van Eijk, gekomen van Amsterdam. Afgeschreven: M. Stammes, vertrokken naar St. Pancras. G. v. d. Doron, vertrokken naar Berk hout. D. Nap en Echtgenoote, vertrokken naar Velsen. E. de Jong, vertrokken naar Noordschar Dolstra en gezin,, vertrokken naa, Olthof, vertrokken naar Noordschar woude. J. Groen, vertrokken naar Alkmaar. Tr, Vriesman, vertrokken naar Broek op Langen de A. P. J. H. Putker, vertrokken naar Boxtel M. Kos, vertrokken naar Beverwijk. H Kuit vertrokken naar 's-Gravenhage. W. Biesboer en Echtgenoote, vertrokken naar Barsingerhorn J. Edens, vertrokken naar Amsterdam. R. Boeke- laar vertrokken naar Schagen. G. Goudsblom vertrokken naar Zuidscharwoude. OUDKARSPEL. Wellichtdat de lezers uit de gemeenten, Welke ressorteeren onder den Vleeschkeuringskring Oud karspel belangstelling hebben voor wat in een ge heel jaar omgaat in dezen kring. Van bevriende zijde zijn ons de navolgende gegevens verstrekt Zoo als men weet omvat deze kring de gemeenten Broek op Langendij, Zuid- en Noordscharwoude, Oudkar spel, en Harenkarspel. In 1929 zijn voor de keuring aangeboden: Voor vee- en veleschkeuring Runderen 334, Graskalveren 12, Nuchtere kalve ren 690, Varkens 678, Paarden 194, Geiten 38, Scha pen 0. Totaal 1947. In de noodslachtplaatsen werden aangeboden - Runderen 37, Graskalveren 0, Nuchtere kalveren 76, Varkens 41, Paarden 9, Geiten 1, Schapen 29 totaal 191. Onvoorwaardelijk geeodgekeurd Runderen 12, Nuchtere kalveren 0, Varkens 7 Paarden 6, Geiten en Schapen ieder 0, totaal 25' Voorwaardelijk goedgekeurd: Runderen 17, Nuchtere kalveren 45, Varkens 19 Paarden 1, Geiten 0, Schapen 11, totaal 93 Afgekeurd: Runderen 8, Nuchtere kalveren 31, Varkens 15 Paarden 2, Gelten 1, Schapen 16, totaal 73. OUDKARSPEL. Ter gemeente-secretarie bestaat gedurende deze maand en tot den 15 van de volgende maand ge- legenheid een vischacte aan te vragen. Daartoe moet ter scretarie een formulier worden geteekend, waarvoor eiken werkdag gelegenheid be staat van voorm. 9—12 uur. Voor minderjarige per sonen moet de vader mede het formulier ondertee kenen. Wil men dus 1 Juni a.s. in he bezit zijn van een nieuwe acte, dan zorge men er voor, tijdig i een formulier te gaan teekenen. OUDKARSPEL. Herhaaldelijk ziet men des avonds fietsrijders 'sters) die voor verlichting van het rijwiel bezigen een lectrische zaklantaarn. Wanneer nu wordt ver ondersteld dat politie ln aantocht is, dan wordt de zaklantaarn aangeknipt, om als het gevaar gewe ken Is, weder te dooven. Zoodoende wordt voor het grootste gedeelte met een niet verlicht rijwiel gereden. Naar wij verne men zal dit niet meer worden geduld. In den daar voor aangegeven tijd, zal elk rijwiel, hetzij aan het stuur, hetzij aan het voorwiel, voorzien moeten zijn van een brandened lantaarn. Men zij dus op zijn hoede. Ook brengen wij nog eens in herinnering de veror dening houdende verbod om met meer dan twee personen naast elkander te fietsen. Er zal nu niet meer worden gewaarschuwd. Bij overtreding zal pro ces verbaal worden opgemaakt. —BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. Drenth predikant bij de Chr. Ger. Kerk al hier, heeft voor het beroep naar Sneek bedankt. OUDKARSPEL. Er staan ons nog twee tooneel-avonden te wach ten, die ons worden gegeven door de Oudkarspel- sche tooneelvereeniging „Jong Leven' Deze uitvoeringen zullen worden gegeven op 10 en 12 Mei a.s. Opgevoerd zal worden het mooie succes-blijspel in drie bedrijven „De Kuische Bruidegom" lAls je maar een verleden hebt) Natuurlijk mag men weder voor beide avonden een volle tooneelzaal ln het Huls de Brederode verwach ten. Naar wij meenen is dit blijspel nog niet door een dilettantenvereeniging opgevoerd NOORDSCHARWOUDE. Ledenvergadering van de Woningbouwver- eeniging „Algemeen Belang" te Noordschar woude. Gisteravond 8 uur hield bovengenoemde vereeni- ging hare ledenvergadering in „Concordia" De vóorz. de heer J. Kliffen opent de vergade ring met een woord van welkom aan de aanwezi gen en de Pers, waarna door den secretaris, den hr. J. Ootjers Rz., de noutlen der vorige vergadering worden voorgelezen, welke onder dankzegging aan woude. - H. Dolstra en gezin vertrokken naar - °,nael' dankzegging aan Haarlem. - A. Olthof. vertrokken naar Se vo^rz merkt en^T^t'word+ei? goedgekeurd. De voorz. merkt op, dat uit de notulen is gebleken dat het vorig jaar nogal tamelijk rumoerig voor de vereeniging is geweest, doch dank zij de vele conferenties is een oplossing gevonden. Of alle par tijen hierdoor bevredigd zijn, wil spr. buiten be schouwing laten. In ieder geval is de oplossing voor de vereeniging bevredigend. Vervolgens wordt de rekening goedgekeurd, waar van wij vermelden dat het nadeelig slado ƒ2931.91 bedraagt. De balans sluit in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van 122514.12V2. De voorz. brengt den penningmeester dank voor zijn gehouden beheer. De voorz. deelt mede, dat gezien den finantiee- ien toestand de uiterste zuinigheid moet worden betracht en alleen het hoogstnoodzakelijke zal wor den gedaan, eft zal, dank zij het gemeentebestuur, de woningen buitenom een goede beurt gegeven worden. Spr. merkt op, dat het gemeentebestuur door het verstrekken van een voorschot zulks zeer waarschijnlijk voor eigen profijt heeft gedaan. Hierna volgt de bestuursverkiezing waarbij de hr. J. Heeman (aftredend) als zoodanig wordt herko zen. Bij de rondvraag vraagt de heer Zut, of alle hui zen reeds afgeschilderd zijn, waarop de voorzitter antwoordt, dat in deze alle migelijke spoed wordt betracht. De heer C. Keeman dringt aan op het snoeien der boomen, daar de bewoners veel last ondervin den door het slecht doordringen van het licht. De secretaris zal ook hierin op spoed bij den snoeier aandringen. Niets meer aan de orde zijnde tolgt sluiting onder dank aan de aanwezigen en de Pers. Mede was tér vergadering aanwezig, de heer Joh. Oosterlee, adviseur der vereeniging. Ruwe, roode of wel schrijnende handen reer gaaf, zacht I sen mooi door Purol Burgerlijke Stand Gemeente OUDKARSPEL. Geboren: Cornelia 8imone, dochter van P. Borst en van A. A. Booij. Gehuwd: D. Nap, oud 23 jaar, en Hiltje Postmus oud 22 jaar. w. Biesboer, oud 24 jaar, en N. Kramer oud 21 jaar. Overleden: W. Kos, ongehuwd, oud 26 jaren. Rubriek van den Arbeid DE RECHTEN VAN B®N WERKWILLIGE BIJ STAKINGEN. Zooals bekend, is het meest gebruikte middel van de arbeidsorganisaties, om, wanneer hun wen- schen ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden, niet worden ingewilligd, een staking te procla- meeren. De bedoeling daarvan is den werkgever te dwingen de geëischte arbeidsvoorwaarden toe te staan. Het spreekt vanzelf, dat een staking slechts sueces kan hebben, wanneer ook inderdaad de werkzaamheden tengevolge daarvan worden stil gezet en dat. het dus voor de arbeidsorganisaties: zaak is, dit zoo veel mogelijk te bevorderen. Zij kunnen dit bereiken, door te trachten alle arbei ders van de betrokken onderneming er van te overtuigen, dat de staking inderdaad gemotiveerd is, zoodat al deze arbeiders in verband daarmede, ook werkelijk net werk neerleggen. Gelukt hen dit niet, of slaagt de werkgever er in, buiten zijn eigenlijk personeel om andere werkwilligen te vinden, dan komen zij in een moeilijk parket. De practijk van de laatste jaren is nu wel deze, dat de stakers steeds op alle mogelijke manieren ij venten deze werkwilligen zooveel mogelijk van het werk af te houden. Soms gelukt het door eenvoudige overreding, doch in vele gevallen moet ook intimidatie of bedreigingen het gemis aan 0verredingskracnt goed maken. Het is hier niet de bedoeling, uiteen te zetten, welke m:ddeien daarbij soms worden gebruikt en hoe nwjn, als men geen vat beeft op den werk willige zelf hem dikwijls in zijn vrouw of kinde ren zoekt te treffen. In vele gevallen moet de po litie dan ook optreden om den werkwillige te beschermen. I e reden, dat wij dit onderwerp voor deze "ru briek hebben gekozen is gelegen in de geschiede nis, die zich dezer dagen te Amsterdam heeft afgespeeld. Er was daar een conflict uitgebroken tussehen de grossiers in den vleeschhandel en de slachters van het abattoir omtrent de betaling van slachtafval. t In verband daarmede werd 3 Februari aan het abattoir bet werk neergelegd en werd dit voorloo- pig door de grossiers zelf ter hand genomen. Toen onderhandelingen niet tot overeenstem ming bidden, voegden B. en W.. van Amsterdam, in verband met dit conflict aan het reglement van het slachthuis een bepaling toe, waarbij de Directie bevoegdheid kreeg aan personen, door wier aanwezigheid de orde in gevaar kon worden gebracht, de toegang of het verblijf tot het abat toir te ontzeggen. Op grond van deze bepaling heeft daarop de Directie aan werkwilligen niet meer toegestaan, slachters-werk voor de grossiers te verrichten. De grossiers betwistten de rechtmatigheid van Git} besluit én hebben, teneinde een rechterlijke uit spraak daarover te verkrijgen, een proces in kort geding aanhangig gemaakt, nadat de Gemeente raad met 30 tegen 12 stemmen een motie Boisse- vain had verworpen, waarin werd uitgosproken, dat de overheid gehouden is de vrijheid van ar beid te beschermen en de Raad de door B. en W. genomen maatregel, om aan werkwilligen de toegang tot het abattoir te ontzeggen, betreurde. De President van de Amsterdamsche rechtbank heeft in kort geding de Gemeente in het ongelijk gesteld, en daarmede dus te kennen gegeven, dat de werkwilligen tot het abbattoir moesten worden toegelaten, welk vonnis met behulp van den ster ken arm terstond uitvoerbaar werd verklaard. Het. is intusschen zoover niet gekomen, omdat het conflict inmiddels werd opgelost (de uitspraak van den President van de rechtbank zal daarop ook wel van invloed zijn geweest), doch ook zon der dat mag het tot verheuging strekken, dat door deze uitspraak in dit geval de rechten van den werkwillige, om arbeid te verrichten, werden erkend. Waar zou het heen moeten in ons land, wanneer steeds een aantal stakers hun medebur gers, zouden kunnen beletten de -Wettelijk-volko men geoorloofde werkzaamheden te verrichten? BËUKSQVküZltiNT Dat na de geweldige beurscrisis van November 1929 den moeaigen effectenkoopers het loon in den vorm van Koerswinst niet zou kunnen ontgaan was auidelijK voor ieder, die zulke catastrcfpnen al meer by ae hand had genad. Ondertusscnen Kan men op cue aigemeenneid alleen geen transacties opoouwen en net onjit steeas noooig om zuikc od- jecten aan te vatten, waarvoor conjunctuurveroete ruig oilmen aizienoaren tijd is te verwaenten. Maar juist te aien aanzien iaat het .werKeiijK ver loop van zaaen ons menigmaal in den sieeK. De Koersbewegingen voitreKKexi zien zoo onregelmatig, aai men er wei ieoeren aag een andere nieenmg op na moet houden om met de stemming van net oogenbiiK in aen pas te zyn. Men Kan niet ontKen- nen, aai ae speculatieve sentimenten weer begin nen te ontwaKen. De Stoot is uitgegaan v street, waar men, awars tegen ae cyiers en feiten aer zichtbare conjunctuur in een overkokende kooplust ontwikkelt, op een wijze, di eaiweer een goed deel van een mogelijk, maar stellig nog niet werkelijk herstel verdisconteert. In Amsterdam werden Margarine Unie voor reke ning der Londensche arbitrage in enorme posten verkocht. De poshitieve berienten nopens acquisi tie, der verkoopapparaten van groote Engelsche de tailzaken schijnen aan de Thames thans als gang maker te dienen. Ons publiek heeft de schriK nog wat in de beenen van de koersverheffing, gepaard met de Leverfusie, gevolgd door de bekende break down, maar dit kunstboterkalf trekt natuurlijk op den duur weer de noodige dansers tot zich. Het is wel zeker, dat van de eerste room dezer rijzing noch de beurs, noch het Nederlandsche pubiiek iets heeft meegenomen. Integendeel heeft de beroeps- contramine hier menige veer moeten laten. Bij dit wonderfonds behoeft men zich evenmin te verbazen over een verdere stijging van 100 punten als over een plotselinge daling, maar er ls steeds een breede schare van lieden, voor wie zulk een object favoriet is. Als nader bewijs hoezeer de beursmensch ln raad selen wandelt, diene het relatief teleurstellend ver loop va naandeelen Philips Gloeilampen. De verdere scherpe rijzing in aand. Radio Corp. en General E- lectric zou redelijkerwijs een sympathiebeweging in ons nationaal fonds hebben kunnen doen verwach ten. Nites van dat alles. In den tijd, dat het veel gesmade margarinepapier 80 punten omhoog ging bleef Philips nukkig den pas markeeren, het vrije veld latende aan de somebere overpeinzingen van hen, die Eindhoven reeds op retour willen zien. Het wachten is nu op de Enthüllung der Schön- heit van 1929. Reeds eerder spraken wij als onze meening uit, dat het AKU-concern thans wel rijp ls voor kie men van beterer dagen, in de eertse plaats en on verpoosd ten uitvoer gelegde bezuinigingen. Het vriendelijk aspect begint zich thans ook wat in de koerscurve af te teekenen. Aand. Küchenmeister Accoustiek sloten zich mede door eenige persberichten, gewagende van de naar stige en vruchtbare expansie, hie langer hoe meer van harte aan bij de algemeene haussetendenties, waarbij de handel zich zienderoogen uitbreidde. Hier liggen' dan ook kansen, die ongeveer analoog zijn aan die van aandeelen Margarine Unie. Cultuurwaarden verliepen hoogst onregelmatig - Voor suikeraandeelen blijft de stemming zeer ge drukt. Nog dreigt de ontbinding van het Cubaan- sche verkoopinstituut. Eenige jaarverslagen nu die weer der Poewokerto, weerspiegelen ook den druk der tijden en voor 1930 is het aspect stellig niet vroolijker. Ook H.V.A. bleven aldus verwaarloosd. Tabakkers daarentegen bleken vatbaar voor de overigens nog zeer schrale hausse-argumenten. Rubberwaarden neigden tenslotte meer in de rich ting der suikercollega's. De boligatiemarkt toonde verder teekenen van vermoeienis, althans wat betreft eerste klasse waai den. Duitsche obligaties daarentegen bleven goed gedisponeerd, en het succes van eenige nieuwe ob jecten was zeer opmerkelijk. Dit beteekent overi gens nog geenszins dat een groote oorlogsschatting leening van laag rentetype zulk een gul onthaal zoude vinden, want het ls juist in de eerste plaats het overmatig hoog rendement, dat de beleggers ten onzent uit hun tenten lokt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6