E MiMl 19 I|i! 11 KAAS JKIJNHARDT's Binnenland DUITSCHE TARIEFVERHOOGINGEN. Volgens telegrafisch bericht van den gezant te Berlijn treden de volgende tarief verhoogingen met ingang van 24 April a.s. in werking. De tarieven zijn aangegeven in marken per 100 kilogram. Aardappelvlokken, tegenwoordig tarief 10, toe komstig tarief 15. Rund- en schapenvet resp. 2.5 en 20. Aardappelmeel in verpakking voor verkoop in detail 21 en 29. Ander aardappelmeel 16 en 24. Dextrine 18 en 36. Sago arrowroot en tapica 15 en 45. Glucose 20 en 24. Afval van meeltapioca 15 en 45. Afval van meel (versch) 0 en 1. Gedroogde pulp 1 en 4. Met ingang van heden treden in werking de ver hoogingen voor petroleum 6 en 10. Steenkoolteerolie 0 en 10. BOB EIERHANDEjL. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft op het adres der Coop. Roermondsche eier mijn inzake den afzet van eieren naar het buiten land geantwoord, dat door hem reeds de noo'dige stappen zijn gedaan om te trachten, behulpzaam aan den afzet van eieren naar het buitenland te zijn. Die minister merkt in zijn antwoord voorts op,- dat, hoeWel de Duitsche Rijksdag het auto nome recht op eieren heeft verhoogd, dat hooger tarief toch nog niet in werking kan treden, zoo lang het 'verdragstarief, dat in het Duitsch-itali- aanscn handelsverdrag is vastgelegd, van kracht is. De minister zegt, dat aangenomen mag worden, dat vóór 15 December a.s. geen wijziging in den bestaanden toestand zal komen. Nieuwstijdingen INBREKERS Donderdag is op den Mauritsweg te Rijsoord (ge meente Ridderkerk) op drie plaatsen ingebroken. De daders hebben aan den achterkant der wonin gen de ramen opgeschoven en zijn zoo binnengeko men. Vermist worden gouden horloges gouden en zilveren sieraden, horlogekettingen, gouden krul- ijzers, enz. en 25 aan geld. De bewoners hebben niets gehoord. Van de daders ontbreekt elk spoor, zegt de „Tel." MIJNONGEVAL. Bij transportwekrzaamheden in het ondergrondsch bedrijf van „Staatsmijn Emma" te Treebeek, ge raakte de 30-jarige sleeper Arnauts tusschen twee kolen wagentjes bekneld, waardoor hij behoudens tal van andere verwondingen een bekkenbreuk op liep Hij is in het ziekenhuis te Heerlen aan de bekomen verwondingen bezweken. Arnauts was gehuwd en woonde te Hoensbroek. VROUW EN KiNDEREN VERLATEN. De rechtbank te Middelburg heeft den 32-jarigen werkman uit Terneuzen die zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterliet, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. TER WAARSCHUWING. Op het Damrak te Amsterdam is een droevig on geval met doodelijken afloop gebeurd. De portier van het Victoriahotel F., die per tram voor zijn woning kwam, sprong voor het hotel van het ach- terbalcon van den motorwagen. Hij viel en kwam terecht onder den bijwagen. Met ingedrukte borst kas is hij er dood onder vandaan gehaald. IN BRAND GERAAKT. De 80-jarige echtgenoote van den blinden heer S., wonende aan het Oud Kerkhof te Sneek, is bij het aansteken van een lucifer in brand geraakt. Haar toestand is zeer ernstig. GEEN STAKING. De aan het departement van Arbeid onder lei ding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, gehouden conferentie met betrokken partijen, be trokken bij het conflict bij de tabaksindustrie van Gebrs. Philips te Maastricht heeft er toe geleid, dat partijen tot overeenstemming zijn gekomen. De aangezegde staking gaat niet door en het ge geven ontslag wordt door de directie ingetrokken. Hetcolleetief contract wordt met ingang van 30 en 31 October a.s. volledig ingevoerd, terwijl voor het regelen der loonen in den tusschentijd bemiddeling zal worden gevraagd der patroonsorganisatie. DE MOORD TE RENNiEiKOiM. Mej. A. Boerwinkel te Bennekom, de voornaam ste getuige inzake den op mej. Tine Koperberg gepléegden moord, vertrekt Zaterdag voor her stel van haar geschokte zenuwgestel voor eeni- gen tijd naar Wiesbaden. Het is thans komen vast te staan, dat de ver dachte in de moordzaak de dader is van de in braak, ongeveer 1 jaar geleden te Wageningen gepleegd in de woning van de dames huring, waarbij f 60 en een gouden horloge werden onl - vreemd. De toen gevonden vingerafdrukken heb ben dit. onomstootelijk bewezen. WEER EENS EiEIN TOLBE TORMTNG Een bestorming heeft plaats gehad van den bekenden tol aan de Vijf Sluizen tusschen laar- dingen en Schiedam. Van beide zijden van den tol naderde tegelijk, volgens afspraak, een tiental auto's. Het eerst werd tolgeld gevraagd van den heer Holstein uit Vlaardingen, die in de richting Rotterdam wilde passeeren. Hij weigerde 'te beta len, maar verklaarde wel terug te willen rijden, maar dat was natuurlijk onmogelijk, want de dijk is daar zeer smal D'e tolgaarder, bijgestaan door een Vlaardingschen politieagent, sloot den tolboom en verklaarde te kunnen wachten, des noods tot 12 uur 's nachts. Het drukke verkeer was oorzaak, dat al zeer spoedig aan beide zijden een groot aantal auto's stond, waartusschen aller lei andere voertuigen. Toen om 10 over 5 de werf Wilton uitging, waar ook tal van Vlaardingers werken ,was de drukte en de opstopping enorm. Enkele particuliere auto's gingen via Kethel te rug. De Sehiedamsche politie was weldra ter se, 4 man ongeveer trachtten den chaos te rege len. Na veel vijven en zessen mocht de heer.Hol- stein passeeren, maar toen weigerde nummer twee te betalen. Er komt nog bij, dat een wagen mét twee paarden bespannen en geladen met twee ton beton vastliep tusschen den kant en den tol boom. Een paal van Delfland, die in den weg stond, werd onder groote hoera's door agenten uitgegraven. Na acht uur zijn geen weigeringen meer voor gekomen, doch gingen verschillende chauffeurs met groot geld betalen, teneinde vertraging te veroorzaken. Tegen half negen was het verkeer wepr normaal en kwamen geen, weigeringen meer voor. De Schiedamsche politie regelde liet verkeer en zoo werd de file opgelost. EEN RUMOERIGE, VERKOOPING. De inboedel van den heer'K. Jr. uit de Nieuwe Maasstraat te Schiedam, werd eenige weken ge leden openbaar verkocht, 'in verband met een faillissement. Bij die verkooping ging het, aldus de „H. Cr't." heet toe. Eenige kooplieden deden, evenals andere omstanders (meest buren van den heer K.J een bod. Dit was niet naar den zin van de Gorzenbewoners, en weldra rolden de bolhoed jes van de vreemde koopers over de straat. De inboedel, waarvan de waarde geraamd was op f 300, bracht f 90 op en werd in zijn geheel ge kocht 'door den vader van den heer K. Jr. Die vader nu gaf de door hem opgekochte meubels in bruikleen aan zijn zoon, terwijl door een collecte ondèr de Gorzenbewoners aan den heer K. Sr. bijna het geheele door hem betaalde bedrag van f90 kon worden betaald. Dat dde heer K. Jr. van zijn vader de meubelen ill bruikleen kreeg, werd op papier gezet. De curator van het faillissement echter legde opnieuw beslag op de meubelen, die dus toebe hoorden aan den heer JET. Sr. en verzekerde zich daarbij van de hulp van de polte. Vorge week Maandag, toen vader en zoon K. te Rotterdam waren, werd het'woonhuis leeggehaald. Tegen deze, naar veler meening, onrechtmatige daad werd door een -uit Gorzenbewoners gevormd comité va-n actie protest aangeteekend, met het gevolg, dat de curator Woensdagmiddag om 3 uur den in beslag genomen inboedel heeft moe ten vrijgeven. Dat was 'een succes voor het comité van actie en voor de Gorzenbewoners een feest. In een versierden verhuiswagen, bespannen met bepluimde paarden, werden alle meubelen door de Gorzen gereden en om ongeveer half 4 arriveerde de stoet (vóórop ging een groot aantal menschen) voor het huis van K. aan de N. Maasstraat, waar men werd ontvangen met muziek van de Beiersche Kapel en met luid hoerageroep. Onder muziek van de Duitsche muzikanten" werd de inboedel daarnü het woonhuis binnenge dragen, waarop het groot aantal 'toeschouwers uiteen ging. Het rechtsgevoel was bevredigd. HEVIGE BRAND IN DE HELDRINGGESTICHTEN. Vaz Dias seinde: ZETTEN. Hedennacht heeft een felle brand gewoed in het „Magdalenahuis" van de Heldring gestichten. De brand werd veroorzaakt door zelf ontbranding van boenartjkelen (boenwas, borstels enz.) Door den hevigen wind werd het vuur aange wakkerd en nam de brand snel in omvang toe. Op voorbeeldige en ordelijke wijze werden alle vrouwelijke patiënten in veligheid gebracht, terwijl ook het naastgelegen kindehuis werd ontruimd. Toen de brandweren iut Eist en uit Nijmegen aankwamen, was het geheele massieve gebouw Mag dalertahuis een laaiende vuurzee, waaraan niets te doen viel. Het kinderhuis bleef gespaard. Familie van verpleegden in den lande behoeven geen enkele vrees te koesteren, daar geen enkele verpleegde eenig letsel op liep. Allen zijn in de omgeving ndergebracht. De aanzienlijke schade wordt slechts door een matige verzekering gedekt. Reeds tijdens den brand weraen groote scneïikingen voor den wederopbouw gedaan. In het „Hbld" worden nog de volgende bijzon derheden vermeld: In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn de bekende Heldringgesticnten te Zetten aoor een ern stigen brand getroflen.Zooals men weet bestaat de ze Christelijk-phiiantropiscne instelling uit ver schillende inrichtingen, w.o. een tehuis voor on gehuwde moeders, net Magdalenahuis. Omstreeks half twee, toen ae bewoners van dit huis in die pen slaap verkeerden, bemerkte een der verpleeg sters op de bovenste verdieping van het drie veraie pingen hooge gebouw een verstikkenden rook. Bij nader onderzoek bleek een hevige brand te woeden die vermoedelijk ontstaan was in een bergkast voor schoonmaakgereedschappen. De oorzaak is onbe kend. Het vuur greep met ontzettende snelheid om zich heen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Met ei gen middelen trachtte me naanvankeiijk het vuur nog te stuiten, maar al heel speodig zag men de onmogelijkheid hiervan in. Alles werd er nu op ge zet de 25 vrouwelijke verpleegden en de 15 kinderen die in het gebouw ondergebracht waren te reuden. Bewonderenswaardige kiamte legde het verple gend personeel, bestaande uit acht dames, hierbij aan den dag en het is zonder twijfel hieraan te danken, dat deze met razendê snelheid om zich heen grijpende brand geen slachtoffers heeft ge- eischt. In volmaakte kalmte werden de vrouwen en kinderen naar buiten geleid en voorloopig on- edrdak gebracht in het Internaat van de Vakschool dat door toevallige omstandigheid, dat de leerlin gen met vacantie waren, beschikbaar was. Inmiddels stond het geheele gebouw in lichter laaie. Het op korten afstand gelegen kinderhuis werd ernstig bedreigd. Het was zaak dit gebouw ook met bekwamen spoed te ontruimen, hetgeen dan ook onder leiding van de directrice, freule Bicker en de onmiddellijk op het terrein van den brand verschenen president-directeur van de Hel dring-gestichten, dr, J. Lammerts van Bueren, ge schiedde. Ook ds. Heldring was spoedig ter plaatse. Ofschoon de kindaren door den aanblik van het brandende- gebouw natuurlijk hevig geschrokken waren, wist het kalmeerend optreden van het ver- plegingspersoneel een paniek te voorkomen. Ook de kinderen werden naar het Internaat va nde Vak school overgebracht. BRUTALE WINKELD1EV F GGEN. Bij de firma Ter Meulen aan de Hoogstraat te Rotterdam is men. er Woensdag in geslaagd twee brutale winkeldieveggen op heeterdaad te betrap- pen. Het zijn de 47-jarige P. M. A. M,. en haar lSijai'ige dochter W. M. J. C. M. uit Dordrecht In den loop van den middag hadden zij reeds een 5-tal winkels bezoqKt waar zij volgens het be kende systeem te wak gingen. In de étalage had den zij zoo'n aardig jurkje of kleed gezien, dat zij beslist wilden hebben. De winkeljuffrouw zocht dan eerst in den voorraad in den winkel, legde stapels goederen op de toonbank en werd tenslotte toch gedwongen, het bewuste jurkje uit de étalage te halen. Op dat moment sloegen de twee vrou wen haar slag. Het gestolen goed werd opgebor gen in epn kartonnen doos en een groote city-bag, die zij bij zich hadden, en daarna overgegeven aan den echtgenoot en vader, die het per schip verder naar Dordrecht bracht. Bij fouilleering werden op hen bevonden gor dijnen, mantels en tafelkleeden tot een gezamen lijke waarde van f 200. Er wordt nog een onder zoek ingesteld naar de herkomst van een beige en een blauwen mantel en een grijs pluchen tafel kleed. De politie heeft de daders in bewaring gesteld. Zfj (stonden reeds gesignaleerd als beruchte die veggen. EiRIE AUTO'S VERNIELD. Woensdagavond heeft zich op den Bredasche- weg tusschen de gemeenten Rucphen en Zegge een ernstig auto-ongeval voorgedaan. De heer Van Beurzen, uit Roosendaal, reed met zijn wagen in de richting van Roosendaal, toen hij door de ruk winden het stuur over zijn auto kwijt raakte. In zijn verbouwereerdheid zette hij 'de remmen aan, waardoor de wagen slipte en dwars over den weg in groote vaart tegen een boom sloeg. De' botsing was zóó hevig, dat de boom de carosserie door sneed en midden in den wagen stond. De bestuur der kwam er zonder letsel af. Er naderde uit de richting Breda een vrachtauto van den heer Schot uit Tholnn. De heer v. Deurzen hield 'deze aan en vroeg, hem naar Roosendaal te sloepen. Die heer Schot zette zoolang zijn wagen terzijde van den weg. Op hetzelfde oogenblik naderde een perso nenauto, bestuurd door ir. Van Loon, uit Steen bergen. Deze zag links van den weg de nog bran dende lichten van de verongelukte eerste auto. Daarvoor wilde hij zoo ver mogelijk naar rechts uitwijken. Op het laatste oogenblik echter zag hij aan die zijde het roode achterlicht van den vrachtwagen. Een botsing kon niet meer voor komen worden, en met een hevigen slag botste de auto van den heer v. Loon tegen den vracht- Wi-gen op Het geheele voorstuk van diens auto werd vernield, ook deze bestuurder kwam er zon der letsel af. Ei EBRAND WEER KIJKT TOE! In het café van den heer Vegter werd brand ontdekt, even buiten de gemeente Groningen. Het café brandde geheel af. Die Groningsche brand weer die werd opgeroepen, bepaalde zich tot kij ken omdat ze geen water mocht geven. De brand weer van Paise kwam niet. De buren hielden het nabijgelegen boerderijtje met emmers water nat, zoodat dit behouden bleef. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Aan de radio-toestellenfabriek N.V. „De Voet" te Tilburg zijn tegen Zaterdag wegens slapte 300 personen ontslagen. De meesten dezer zijn niet ter plaatse woonachtig. EEN GGEDi BEGIN. Vermoedelijk tengevolge van het breken eener as is Woensdagmiddag te Nieuwebrug (Eriesl.) een zware personenauto met een snelheid van 70 a 80 KAL tegen een boom gereden. De chauf feur Viletstra van Harlingen werd tamelijk ern stig aan het hoofd verwond. De beide andere in zittenden, de heer Br eider met zijn echtgenoote, uit F-mpen, die pas den vorigen dag waren ge trouwd, bekwamen inwendige kneuzingen- Mevr. Broider is in bewusteloozen toektand naar hotel Groen te Heerenveen vervoerd. Ze klaagde over pijn in de borst, De dokter constateerde dat het nogal wat meeviel. Met een andere auto is het echtpaar naar Kampen gebracht. De andere auto is geheel vernield- B&iiieniand NO GEEN KNAAP DOOR ZIGEUNERS ONTVOERD Ook te Harburg is een 6-jarige knaap verdwenen van wien men vermoedt, dat nij door zigeuners is ontvoerd. Naar de Harourger politie meeaeeit, moe ten ae vorige week Zateraag te Hamburg 2 zigeu nerwagens zijn gezien, waarin zich een bionde jon gen van 6 jaar oevond, di enuiiende riep, dat nij aoor zigeuners was ontvoerd. Hij werd aoor zigeu- dervrouwen vastgenouaen. De poiitie roept de me- dewersmg van net puonek m om op ronatrekkende Zigeuners acnt te siaan, en terstond mededeling aan ae poiitie te doen, ïnüien iets verdachts wordt bemerkt. EEN MUIS INPLAATS VAN VISCH OPGEDIEND Dezer dagen is een proces tegen ürie koks in Mos kou beëinaigd. Zij waren er van beschuldigd in 'n keuaen, die aan drie groote fabrieken het eten le verde, spijzen te hebben bereid, waarin vliegen, stukken hout en allerlei andere ongerechtigheden voorkwamen. De menschen, die de gerchten hadden moeten verorberen, traden als getuigen op, en een arbeider vertelde, datt men hem in plaats van visch een muis had opgedien. Een der koks bekende, dat het aan zijn nalatigheid was te wijten, dat de muis in hetvleeschgerecht was verzeild geraakt. Hij meende, dat hij door het proces in zijn be roepseer werd aangetast. Liever had ik zelf de muis opgegeten, dan zulk een vernedering te on dergaan. Deze bereidwilligheid mocht echter niet baten en hij werd gezien de talrijke schandelijke feiten, die aan het licht waren gekomen, evenals zijn medeverdachten tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. In het „Noord-Hollandsch Dagblad" lezen wij het volgende over de kaasmarkt te Alkmaar, over het carillon en over kaas. Daarom hebben wij er „kaas" boven .gezet. „HOE ANDERE OOGEN ONS ZIEN." Een geestig antwoord. Vorige week vertaalden wij uit de „New York Times'' het volgende oordeel van een Amerikaan over Alkmaar: „Er is een stadje in Holland, waar elke week de kaas wordt geveild- Dat gebeurt op Vrijdag ochtend en 'begint te 10 uur. Een prachtig oud carrillon speelt dan den bruidsmarsch uit de Lohengrin bij de opening..." iWij commentarieeren "dit oordeel als volgt: „Het kan aan ons liggen, maar wij hebben deze muzikale introductie van de „Kaashoch- zeit" nog nooit gehoord!'1' Die bekende Hors d'Oeuvre-schrijver van ,,"D|e Maasbode' de Weleerw. Pater Hyacinth Her mans O.P., levert thans in zijn weekpraatje hierop het volgende geestige commentaar: Een Amerikaan, die ons land bezocht heeft, schreef over Volendam en ook over Alkmaar, en memoreerde, van deze laatste stad de beroemde kaasmarkt, waarbij hij dan vertelde, dat ter eere van de kaasmarkt het carillon steeds de Hochzeit- marsch uit de .Lohengrin" speelde. Een Alkmaarsch journalist schreef naar aanlei ding daarvan, dat hij dit nog nooit gehoord had en dat hij evenmin ooit iets van de kazenbruiloft be merkt had. Eerlijk bekend, voel ik meer voor de aardige fan tasie van den Amerikaanschen journalist dan voor de nuchtere opmerking van onzen Hollandschen col 'lega. Hoeveel liederen zijn er niet gedicht en gecompo neerd op den wijn, de onvergetelijke Pisuisse dicht te een ode op de thee, en Koos Speenhoff eerde in een lied de Hollandsche piepers en bruine boonen. Waarom zou er dan ook geen loflied aangeheven worden op onze wereldvermaarde Hollandsche kaas Zelfs op Wagneriaansche muziek. Onze kaas verdient het. Waar vindt men ter wereld een prachtiger en heer lijker product dan onze Hollandsche kaas? Ons levensmiddel boven alle levensmiddelen. Wij zijn opgevoed met de kaas. Wij kunnen ons verwennen met oesters, caviar en „paté de foie gras" de kaas blijft ons altijd sma ken, de kaas verveelt ons nooit. Wij kunnen een nog zoo culinairisch geraffineerd verzorgd menue afwerken, toch grijpen wij altijd weer smakelijk naar een hompje kaas, dat ons aan het slot geserveerd wordt. De kaas maakt ons nationaal. Als wij in den Speisewagen zitten en wij laten ons het internationale diner of souper opdienen, dan komt aan het slot altijd de internationale kaasschotel. Men kan ons dan Brie, Gruyère, Camenbert of Emmenthaler presenteeren, honderd tegen één, dat wij toch de Hollandsche kaas verkiezen. De kaas blijven wij boven alles trouw, in de da gen van eenvoud en van weelde, wij. happen gretig in ons simpel broodje met kaas en als we beu zijn en zat van alia primeurs en delicatessen, het een voudige hompje Hollandsche kaas, het moge Goud- sche, Leidsche of Edammer zijn, blijft ont altijd smaken. Wij zijn altijd een kaas en broodvolk geweest. „Hollandsche kaaskoppen" schelden ons de Bel gen, maar we voelen er geen beleediging in, de kaas is onze roem, onze trots en onze glorie. De kaas zit ons in het bloed, in ons Hollandsche karakter. Wij laten ons de kaas niet van ons brood eten. Van onze jeugd af hebben wij geleerd de kaas met eerbied te behandelen en werd ons steeds voor gehouden de kaas niet uit te hollen. Op z'n tijd, als we eens overvloedig willen zijn, weten we de kaas ook met hompen te snijden. „Hij is een heele kaaskooper" zeggen wij als wij iemand bedoelen, die heel wat in de melk te brok kelen heeft. En als wij beduiden willen, dat iemand niet veel afweet van hetgeen waarop hij zich laat voorstaan, dan zeggen wij smadelijk, dat hij er geen kaas van gegeten heeft. Wij kennen zelfs oud-Hollandschen adel, die den naam voert van de „Casembroot", wat niet anders dan een deftige verbastering is van ons soliede kaas en brood. Onder de gebruikelijke huwelijksgeschenken pa radeert altijd trouw de kaasstolp en als de zilveren huwelijksdag nadert, komt er vaak nog een stolp met een zilveren knop er op, bij. De kaas is het teeken van onzen ie venseen voud, de kaas is de bron van ons volkswelvaren. Wij zijn het land en het volk van boter en kaas. En zoolang wij dit erkennen en hooghouden, zul len wij een goed, deugdelijk en deugdzaam volk blijven. Daarom geen schooner en behagelijker parade, dan het keurigvisioen der Alkmaarsche kaasdra gers in hun blanke kleedij en met de breede stroo- hoeden op het hoofd, tusschen hen indragend de sierlijke burries met de goudgele en vlamroode Hollandsche kazen. Dat is de mooiste munitie waarmee wij heel de wereld bekogelen kunnen, het product van de Hol landsche kaas. De Amerikaan heeft het begrepen, daar hoorde mu ziek bij, muziek hoog van den toren, zoo niet ge blazen, dan toch gespeeld. Een lied statig en plechtig als Wagner's Hoch- zeitsmarsch uit een „Lohengrin" een lied van vrede welvaart en geluk. Een nationale hymne op de kaas zou niet mis- plaatsta klinken. Zooals men in den wijnhandel zingt van „Hoog het glas" zouden wij met geestdrift kunnen in stemmen met „Hoog de Kaas" als wij nu eenmaal niet van di estijve Hollandsche kaaskoppen waren. HOOFD PI J N-T A BLETTEN 60 et. LAXEERTABLETTEN 60 ct ZENUW-TABLETTEN 75 et. STA AD-TABLETTEN 90 et. MAAG-TABLETTEN 75 et. Bij Apoth. en drogisten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 15