NIEUWE 1 Hike Breijer's Schrijfmachines Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier i No. 47 39e Jaargang BERICHT Woensdag T Corsetten - Magazijn >p der ja- j meenen, Koninkl. en in een iltuurpro- van het (de Indi- pjes aan) ere tijden it. de groot- ;rkoop op HVA-be- :hts voor- n te kon- bevoegde t feit ligt 1 schraler ief bevre- mden wei het beste taten, die it, toch Maar de kan men 5 huoding nu de on ti zijn en tn dit be- t brillant klanken het land n hieruit dit land is van Verre zijn daar >etrokken Indië en ien zijn t op onze ;aties der land. r,v x.Y. Ikooplie- ipel). - er, Am- Duitsch- gevea- Vetering verkman rtikelen, an Slig- at 6(5.- Amster- :n, Haag i bewer- 14 Apr. serstraat enstraat te Leid- weg 2Y. t Bezui- wmeijer, Scheur April M. schepol- Haarlem 15 ttaanstr. Haarlem hoer en April P. i, Haar- ïiesbers, loterweg reda. Dopman, rgen op :d door n mais rnaatre- ongers- d onze- eer 100 gevan- 251 mi- ebleven i. Aan- ze ver- n laza- ittelijke slacht ht men gevan- i zullen ld, dat ijn van i ge- steeds 'ijk ver hoop i srtij- :n talij- TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 19 APRIL 1930 mmi DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. - per 3 maanden ƒ1.15. - llitjaVB! FiflM J. H. KEIZER Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noardscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 15 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. MET HET OOG OP HET PAASCII- FEEST ZAL ONS VOLGEND NR. IN- PLAATS VAN DINSDAG VERSCHIJNEN. TOB NOOIT. VOORZIE „DE VERVELENDE DINGEN" Wie getracht heeft de draden stesk en gaaf te spinnen zal als werkende zijn taak hebben lief gekregen. C. M. VAN HILLE—GAERTHE Wij moeten de taak, het werk zien te vinden, waarvoor we geschikt zijn. Maar aan dat werk, waarvoor we geschikt zijn, zit dikwijls nog zooveel vast, waarvoor we ons niet geschikt wanen. Zoo veel moeite, zooveel beslommeringen. Stel u voor, dat een schilder zijn roeping kan volgen, dat hij een atelier voor zich alleen heeft, dat hij volkomen vrij is. Nu kan hij zich aan zijn kunst wijden, nu kan hij volop kunstenaar zijn. Maar hij moet eerst verf koopen, doek spannen, penceelen uitzoeken. Hij zal later ook z'n palet moeten schoon maken, hij zal moeten redderen en ruimen in zijn atelier. Al die kleinigheden houden hem van hot eigenlijke werk af. Maar toch; ze komen er bij, hij kan er niet af. Elke dag eischt kleine diensten van ons. We moeten die zoo wijs mogelijk zien te- verrichten, toezien, dat-we onze krachten niet ver brokkelen. Maar we moeten ook die kleine plich ten, die bijkomstigheden niet verwaarloozen. Een niet schoongemaakt palet, een rommelige kamer benauwt ons, leidt ons af van ons werk, maakt „prikkelbaar en humeurig. We moeten die kleine dingen dan maar beschouwen als een deel van ons werk, we moeten ze kanvaarden als noodza kelijkheden om te kunnen werken. Wanneer ons leven werkelijk op het werk, op het groote werk, dat onze aandacht en liefde heeft, is ingesteld, dan hooren ook die bijkomstigheden tot onze taak. Die bijkomstigheden kunnen er vele zijn, ieder werk brengt de zijne mee. Er kunnen aan ons werk vermoeiende reizen, vervelende bezoeken ver bonden zijn, we kunnen er door in aanraking moe ten komen met antipathieke personen. Er zijn ook plichten, die schijnbaar buiten ons werk omgaan, zoo is er bijvoorbeeld de werkende vrouw, die toch nog haar kleeren heel moet houden, haar kamer stofvrij. De materieele zijde van het elven vraagt veel en het is juist de kunst haar zoo weinig mogelijk te geven! Als wij voortdurend aan haar bestaan herinnerd worden, neemt zij een veel te groote plaats in ons leven in. Daarom: overzie uw werk, eer ge eraan begint. En zie de kleinigheden niet voorbij. Bedenk, dat het dagelijksche leven ook zijn eischen stelt, dat we aan alle zijden gebonden zijn aan de materie. We ontkomen er niet aan. Zie het werk in uw leven, niet het werk apart, buiten alles om. Al hebben we een groot werk onderhan den, we moeten toch eten en drinken, en slapen al is onze taak nog zoo verheven, we moeten toch naar heel menschelijke begrippen grijpe j Zelfs de grootste kunstenaar heeit materiaal noo- dig. Overzie alles wat ge moet doen. Handel naar een vast plan. En ge zult met vreugde arbeiden. Want dan zijn de bijkomstigheden een deel van uw levenstaak, van de taak, die ge liefhebt! Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Buiteiriaidsch Overzicht Ontdekkingen zijn uit den tijd. De Pool streken. Geen casus belli. Ghandi Is naar de kust getrokken. Onwettig zout winnen. Oplichterij. Een driemogena heden verdrag. Verdaging van de Lon- densche conferentie. Tevredenheid over de bereikte resultaten. Geen afschaffing van de duikboot. Humaniseering. - De saneering der Duitsche finantien. Daling van net geboortecijfer in Frankrijk. De Kanaaltunnel zal afbreuk doen aan de Fransche kanaalhavens. In den goeden ouden tijd viel er voor koene, on dernemende lieden nog eens wat te ontdekken in de wereld. Maar tegenwoordig is het vet van den Ketel. Zoo nu en dan leest men nog dat er ergens in de binnenlanden van een of anderen staat een onbekend menschenrasje ontdekt wordt (de vraag is, of de stakkers er wel bij varen dat ze ontdekt worden), maar overigens wat groote gebieden en talrijke volksstammen aangaat, is er weinig nieuws of onbekends meer aan den dag te brengen, als men zich tot het ondermaansche (tranendal) wil beperken. Wat daarbuiten te ontdekken valt, zal wellicht voor den verren naneer weggelegd zijn. Maar we hebben de Polen en al mag nu de erva ring geleerd hebben, dat er op en rond het plekje waar de aardas ongeveer draait, niets hoegenaamd te vinden is, dat iemands hebzucht kan ergeren, toch zijn er mogendheden die er prat op gaan, het Poolgebied het hare te noemen. Twee fotografen, leden van de Byrd-expeditie, die zich vermoedelijk allergezelligst gedurende veertien maanden ver meid hebben tusschen de ijsschotsen, zijn in Ame rika teruggekeerd met ruim honderdduizend voet opgenomen film. De vraag was of de heeren van die door hen ingevoerde film ook rechten hadden te betalen. De autoriteiten hebben de moeilijkheid op gelost, door aan te nemen, dat de film niet aan rechten onderhevig is, omdat zij beschouwd wordt niet te zijn uitgevoerd uit een vreemd land, dat buiten de souvereiniteit der Vereenigde Staten is gelegd. Waaruit dus de conclusie getrokken kan worden, dat de autoriteiten hier bedoeld het Zuid Poolgebied als Amerikaansch territorium beschou wen. En kan hierover eenig verschil van meening bestaan, maar hopen we, de tijden zijn voorbij, dat het zich toeëigenen van een onbekend gebied als casus belli beschouwd wordt. Er zijn andere dingen waarom gevochten zou kunnen worden. In Britsch-Indië hebben Ghandi en zijn volge lingen het er blijkbaar op gezet," de burgerlijke on gehoorzaamheid aan te vangen en door te zetten. Ghandi, de leider is naar de kust getrokken en heeft als begin van de campagne tegen de zoutbe- lasting zout gewonnen, eigenhandig. Het moet wel niet veel geweest zjijn, maar zijn zoutwinning was wellicht meer een symbolische handeling als pro test tegen de zoutbelasting der Britsche regeering. Intusschen, Ghandi's voorbeeld vond navolging en velen zijner volgelingen zetten zich aan het zout- winnen. De liefhebberij voor zout was zoo groot, dat de hoeveelheden gretig gekocht werden, zijnde dit nu zout waarvoor geen cent belasting was betaald. De Engelschen hebben zooiets meer bij de hand ge had. Dc losmaking van Amerika (van het moe derland Engeland) werd ingeluid met het kracht dadig weigeren van het betalen der theebelasting en niet alleen werd de belasting geweigerd, maar de thee eveneens, althans onder de bestaande voor waarden. Of het weigeren van betalen der zoutbe lasting door Ghandi en de zijnen gepropageerd ins gelijks tot den geheelen afval van Engeland zal leieden? Voorloopig werd Ghandi nog niet gear resteerd, maar blijkens verschillende berichten zou het wel degelijk tot een arrestatie kunnen komen. Waarmee uit den aard der zaak nog niet is afge daan met het streven der Indiërs die zooals de voorzitter van het te Lahore gehouden congres zei voortaan slechts een doel hebben; het verkrijgen der onafhankelijkheid. Die onafhankelijkheid kun nen ze, naar het congres zeide, alleen verkrijgen, als het Britsche bezettingsleger het land verlaten heeft en een einde gemaakt is aan de economische controle. Bedoelde voorzitter (zijn naam is wat las tig (Jawaharlar Nehroe) en ook Ghandi verklaar den zich tegenstanders van geweld. Ze voelen meer voor burgerlijke ongehoorzaamheid en lijdelijk ver zet, dat nu o.a. met de eigenhandige zoutwinning is begonnen. Volgens een bericht uit Londen wordt door oplichterij gebruik gemaakt van de situatie. Zij gaan namelijk de dorpen door met pakjes zout, dat naar zij voorgeven op onwettige wijze is gewon nen en er wordt veel voor betaald. Het onderzoek zou hebben uitgemaakt, dat van de door hen ver kochte zout wel degelijk al belasting betaald is. Als er toch maar wat te verdienen is. De vorige week moet dan te Londen dan toch een resultaat bereikt zijn, wel niet het oorspronke lijk beoogde, maar toch een resultaat, dat mis schien tot andere resultaten kan leiden. "Er was nl. een zg. drie-mogendheden verdrag tot stand gekomen tusschen Amerika, Engeland en Japan over een vlootprogramma, dat alle categorieën van schepen omvat en dat, als het behoorlijk wordt uit gevoerd en nageleefd, een belangrijke vermindering van maritieme bewapening zou beteekenen. En aangezien het niet wenschelijk wordt geacht nog langer bij elkaar te blijven om over de moeilijkhe den te praten, welke tenslotte maar de drie ge noemde naties zou raken, werd het plan geopperd de conferentie te verdagen. Engeland zou dan met Frankrijk en Italië nog trachten een accoord te vinden, dat in overeenstemming te brengen is met het driemogendhedenverdrag. De onderteeke- ning van laatsgenoemd verdrag zou in den loop dezer week plaats hebben. President Hoover moet met het bereikte resultaat heel erg in zijn nopjes zijn, omdat naar zijn meening, nu een eind ge maakt is aan den wedstrijd in bewapening en ook MacDonald was zeer tevreden. Frankrijk en Italië zouden ook sommige dingen van het verdrag tee kenen. Er blijven nog verschillende moeilijkheden onopgelost maar toch wordt het thans bereikte als een goeden stap voorwaarts beschouwd. Al eenl ge dagen van het tot het sluiten van een driemo gendhedenverdrag kwam, waS voldoende gebleken dat men 't over de duikbooten heelemaal niet eens kon worden. Maar er is in het nog te onderteekenen driemogendhedenverdrag een gedeelte, dat door alle vijf mogendheden wordt onderteekend en dat han delt over de humaniseering van de duikboot. Nu ligt het voor de hand dat de duikbooten niet in die mate gehumaniseerd worden, dat ze onschuldige vaartuigjes worden. De bedoeling van die humani seering zou zijn o.a. dat een duikboot, onder of iven water, geen koopvaardijschip tot zinken mag brengen, of onklaar maken, zonder vooral de pas sagiers en de bemanning en de scheepspapieren in veiligheid gebracht te hebben en zich verzewerd te hebben dat de reddingbooten werkelijk een veilige plaats aan de passagiers- en bemanning zullen ge ven. Er zal dus bij het gebruik van de duikboot eeni ge omzichtigheid in acht genomen moeten worden, En dat kan de winst zijn, als het dan al niet tot afschaffing kan komen. In den jongsten oorlog moet het aan de thans voorgestelde humaniteit bij het gebrui kder duikbooten wel eens ontbroken hebben. De Duitsche regeering is druk bezig met de voor bereiding van maatregelen voor de saneering der finantien en de bescherming van landbouw en in dustrie. Hoogere belastingen (o.a. bierbelasting) en verhooging van het tarief voor verscheidene ar tikelen behooren tot de te nemen maatregelen van de Duitsche regeering die uitgaat van het stand punt, dat de saneering van de rijkskas een eerste voorwaarde is voor het verwezenlijken van de plan nen die ten opzichte van den lanbouw dringend noo dig zijn. De laatst verschenen statistiek over den loop der bevolking in Frankrijk geeft voor het afgeloopen jaar weder een teruggang van het geboortecijfer en het aantal huwelijken, terwijl het- aantal echt scheidingen is toegenomen. De kanaalkwestie is in Engeland aan de orde en ook in Frankrijk Als de Engelschen misschien met het aanleggen van een tunnel vérzoend raken, als ze er niet langer tegen hebben aan het vaste land verbonden te worden, in Frankrijk worden nog bezwaren geopperd die de Engelschen natuur lijk niet hebben. Een van Fransche zijde geuit be zwaar moet zijn, dat na het tot stand komen van de tunnelverbinding de tunnel het heele personen verkeer zal opslokken. Dat zou voor de Fransche kanaalhavens, ook voor de Engelsche wellicht, een sch.adepostje kunnen zijn. In het algemeen moet men er in Fransche kringen oo ktegen zijn, dal» Londen (in verband met den tunnel) zou worden het eindpunt van het Europeesche spoorwegnet. Wellicht is men bang, dat vooral de Amerikaansche toeristen, Parijs links zullen laten liggen als ze in een trek in Londen kunnen arriveeren. Mient II Alkmaar Iel. 526 1 Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN L A Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Plaatseüjk üieuws Toen wij gisteren nog even een kijkje namen in „Concordia" werd door vele nijvere handen met koortsachtige haast gewerkt aan de laatste toebe reidselen van de groote bazar. Aan de groote stand, in het midden der zaal, welke rijkelijk beladen was met een uitgelezen col lectie geschenken, welke ieders verwachting verre hebben overtroffen, arrangeerden eenige dames op de meest smaakvolle wijze de honderden artikelen, en werd van ieder voorwerp de waarde gtaxeerd. Vele kooplustigen zullen zeker naar genoegen slagen. Ook op het gebied van attracties is er weer veel te beleven en zagen wij vele tentjes, waarin men voor een luttel bedrag mooie prijzen kan bemach tigen. 0.m. is er een werptent, golfbalspel, haktent, spijkeren, magnetische tent, het levende menschen hoofd, snoeptent, sjoelbak, vlotburg, levensmiddelen tent, enz. enz. Ook het traditioneele rad van avontuur ontbreekt niet. Het tooneel is herschapen in de bekende thee- Wij hebben aan te bieden een paar in zeer goeden staat zijnde machines. „OLIVER," No. 10 - 95.— „MERCEDES" f 75. - Verder leveren wij u alle poorten machines "Schrijf-, Adresseer- Tel- en Rekenmachines, zoowel nieuw als gebruikt, tegen uiterst lage prijzen. Vraagt Prijscourant. (Vilten en Linten voor alle machines bij ons verkrijgbaar. Heeft u ons Geïll. Prijscourantje al gezien van „kleinigheden'' die het leven van een man aange naam maken. Enkele van die practiscbe artikelen op uw "kantoor veraangenamen* beslist uw arbeid. Op aanvraag zenden wij ze u gaarne gratis of bezoeken u met collectie, zonder eenige ver plichting. 'Aanbevelend, P. HEERTJES, Boek- en Papierhandel, Oudkarspel. tuin van .de firma W. H. Holsmuller. Een keurige electrische verlichting is door den heer D. Schuitemaker Jr. aangebracht. Gedurende de Paaschdagen zal door de Firma P. Th. Ypma te Alkmaar een gramofoonplatenconcert worden gegeven op de Ultraphone. De groote danstent welke naast de groote zaal is gelegen, zal voor vele dansliefhebbers een groo te aantrekkingskracht bezitten en, zal menig dansje op de muziek van het Jazz-band-orkest worden ge maakt. De groote verloting geeft gelegenheid tot het win nen van mooie prijzen. Wij twijfelen niet of de bazar zal zich in een druk bezoek mogen verheugen. Om thans nog geheel volledig te zijn laten wij hier nog eein lijst van namen volgen, zijnde de schenkers va nvele mooie en aardige artikelen. J. B. Koster P. Sasburg Vermeulen Ter burg Willers Van'der Horst Doets Valk Imhulsen Kokkes J. Goudsblom de Gier Spaander du Crock Herm. de Raat Eng- lander Adams Klinkert Ober Van der Schilden G. Oudes Bulthuis E. Beurs firma Kerrebijn J. Spanjaard Netten Haak man Meta Endel C. Bos Wijdeman Koenot G, de Wit —allen te Alkmaar. Westra te Hoorn. L. van Rijswijk te Schagen Firma Oud te Haarlem. Van Nelle Amsterdam C. W. Bottger Anna Groot J. Krul Fir ma R. Luyting en M. Verweel Vooren, allen te Zuid scharwoude. C. Wagenaar Kist A. Meere- boer en KI. Nap te Oudkarspel. W. Bos te Noord- scharwoude. NOOR,TL: CIIAR WC IJLE. Gaarne vestigen wij er de aandacht op, dat het kerkkoor zieb wederom tijdens de godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk zal laten hooren. Binnenland Faillissementen in Nederland. Opgegeven 18 April (ochtend) UITGESPROKEN: 16 April P. W. Servatius Hoek, havenarbeider, te Rotterdam, Mathenesserstraat 186b. 16 April P. de la Mar, sigarenwinkelier, Rotterdam, Aert van Nesstraat 138b en zaak doende West Kruiskade 70a. 16 April J. W. Kerkvliet, slager, Woerden, Kruis straat 3. 17 April J. A. van der Sande, koopman, Enbergen. 17 April Adolf Alexander Winter, koopman te Winterswijk, Spoorstraat 67. 17 Apr. G. Willkommen, koopman, Waubach gem. Ubach over Worms. 17 April P. Paren, kleermaker, Heerlen Hendrik van Veldekestraat 80. 17 April Berend Koek Bz., handelaar in visch, Zwolle, Hoogstraat. 17 April G. Veen, schipper, Groningen, Winscho- terdiep. 17 April K. Alles, koopman en veehouder, Schermerhorn. 17 April N.V. „Exporthandel v.h.. J. Stam" gevestigd te Bovenkarspel. 17 April F. de Vries, rijwielhandelaar, Haule. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 16 April J. van Boeyen, Amersfoort. 17 April J. de Goede, Opende (Sm.) 17 April Jan, Arie en Willem Gerrit van Wijk, Geiideren. 17 April H. Kemeer, Heer. Opegeven 18 April (middag): UITGESPROKEN: 17 April W. Vloedman, los werkman, Nijmegen, Voorstadslaan 155. 17 April Jos. Dellemijn, koop man, Nijmegen, -St. Hezelstraat 32. 17 April Jac. Beemster, aannemer, Dieren, Prins Hendrikstraat 2 OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 17 April A. W. R. Geurds, Zevenaar. VERNIETIGD OP GROND VAN VERZET: 17 April H. H. E. Lindhout, Velp.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1