NOTULEN der 16e Jaarvergadering van den „NOORDERMARKTBOND", gehouden op 8 Mei 1929, des namiddags te 2.30 in het ges bouw „Concordia" te Noordscharwoude. Aanwezig behalve de afgevaardigden van alle aanges sloten Vereengingen als gasten: de beide Burgemees* ters der gemeenten Noordscharwoude en Oudltarspel, benevens de heer Balk ais Secretaris der Prov. Organic satie, de heeren P. Deutekom en P. Slot als vertegens woordigers van de Vereeiging „De Koophandel". Alss nog waren als gasten tegenwoordig de heeren L. Mats lekote en J. Renaud beiden tuinbouwonderwijzers in ons district, alsmede de heer J. Swart, de vorige keurmeess ter. Even over den vastgestelden tijd gaat de voorz. er toe over deze bijeenkomst te openen. Spr. kan in dit opes ningswoord wijzen op den gunstigen toestand aan onze marKt. Vervolgens wijst spr. op de tot stand koming der nieuwe overkapping, welke een grootschen indruk maakt en de voltooiing begint te naderen. Vervolgens herdenkt spr. hen, die dit jaar van ons zijn heengegaan, nl. de handelaren C. Trompetter, Jb. Ootjers en R. Slot. Met de beste wenschen voor het welslagen dezer vers gadering verklaart spr. deze bijeenkomst voor geopend. De notulen der vorige algemeene vergadering werden hierna goedgekeurd en geteekend onder dankzegging aan den samensteller. De rekening, nagezien door eene tevoren benoemde commissie, bracht hierover verslag uit. Der vergade* ring wordt geadviseerd tot goedkeuring, en wordt tes vens den Penningmeester een woord van dank ges bracht voor het gehouden beheer. De vergadering gaat na een kleine toelichting op enkele posten met het gegeven advies accoord, waarna de voorz. zich aansluit bij de commissie en den Pens ningmeester eveneens een woord van dank brengt. Volgt het uitbrengen van het Jaarverslag door den Bondssecretaris, hetwelk eveneens onder dankzegging werd aanvaard. Zoo ook het verslag van den Secretaris der Comm. van Beheer der markt. Hiierna waren we genaderd tot het in behandeling nemen van de ingediende voorstellen. Als eerste komt aan de orde het Bestuursvoorstel, nl. om machtiging van de algemeene vergadering te vragen om in 1930 tot algeheelen nieuwbouw over te kunnen gaan en tevens machtiging om voor het bes noodigde kapitaal een geldleening aan te gaan. De heer Beugel (Sint Maarten) vindt het een grootsch plan. Spr. zou liever cijfers voorgelegd zien, en bes veelt voorzichtigheid aan. De heer Jb. Groen (Bestuur) zegt, dat dit voorstel hem ook een beetje koud op het dak komt en had 'n meer uitvoerige toelichting van den voorz. verwacht, temeer waar er ook in het Bondsbetsuur een groote minderheid is. Spr. is wel voor een vernieuwing, dochnu nog niet. Het is zijns inziens niet noodzakelijk en er zijn urgenter dingen aan de orde, bv. het uitbreiden der laadplaatsen en rangeerterreinen. Spr. beveelt aan om den eenmaal ingeslagen weg te blijven bewandelen, welke steeds door den „Noordermarktbond" is gevolgd, nl. een zuinig beheer. De heer P. Kostelijk (Bestuur) zegt, dat er wel wat moed toe behoort om, na wat er reeds tegen het voors stel gezegd is, het Bestuursvoorstel te verdedigen, hoes wel hij ervan overtuigd is, dat wat er tot heden van ges zegd is, niet de overtuiging der meerderheid in deze vergadering zal zijn. Spr. meent dat men niet terug, doch steeds vooruit moet zien. Wanneer de voormannen in de jaren 1912 en 1913 niet vooruit hadden gezien, was de „Noorder* marktbond" niet geweest wat hij nu is en het zal in de toekomst blijken dat hij zich nog verder zal uitbreis den. De oude gebouwen steken schriel af bij het nieuwe van thans en moet men dat kunnen zeggen van een markt, die momenteel op een na den hoogsten omzet heeft in Nederland.? De finantieele toestand onzer markt is kerngezond en als de vergadering nu reeds machtiging geeft, kan de uitvoering plaats hebben in een tijd welke de minste stagnatie veroorzaakt. Spr. wijst er op, dat het aans gevraagde crediet van j 50.000 voor den nieuwbouw nog maar voor de helft gebruikt is en een nieuw veis lingsgebouw is noodig omdat het oude niet meer aan de eischen voldoet. De heer J. Bakker raadt aan, om gezien de uitbreis ding der laadplaats nog geen haast te maken. De heer P. Zwagerman meent, dat als men zooiets van plan is uit te voeren, men toch ook eens rondziet wat anderen doen. Spr. heeft dan het oog op hetgeen te Aalsmeer wordt gedaan op dit gebied. Daar staat de omzet gemiddeld niet hooger dan van onze markt. Men geeft daar 7.5 procent markts geld, tegen hier 1.4 procent. De verhouding staat dus in geen enkel opzicht gelijk bij ons en toch hebben die menschen den moed een veilingsgebouw te stichten van ruim vijf ton. Den heer G. Barten „Toiinbouwbelang" valt het erg tegen dat er hier nog zoo lang over gesproken wordt. Spr. had verwacht dat het voorstel van het Bestuur er vlug door zou gaan. Te Monster bouwt men een veiling van drie ton. Laat het hier nu 2 ton kosten, dat behoeft toch voor een lichaam als de „Noorders marktbond" geen bezwaar te zijn. Spr. is er van overtuigd, dat het Bestuur dit niet ondoordacht zal doen en h ij hoopt zeer dat de vergades ring dit met een groote meerderheid zal aanvaarden. Spr. hoopt dat men met den bouw dan niet te lang zal wachten. De heer van Kleef meent, dat hier nog niet zoo'n groote behoefte bestaat, doch het gaat hier om de chique. De voorz. bestrijdt dit, het gaat hier wel deges lijk ook om het gerief. Nog enkelen zeggen hun meening, waarop tenslotte de voorz. dit voorstel noodgedwongen in stemming brengt. Uit de gehouden stemming blijkt, da\t zich 515 sterns men tegen en 942 stemmen voor verklaarden. Hiermede is dus besloten om in 1930 tot nieuwbouw over te gaan, en aan het Bestuur tevens machtiging wordt verleend om hiervoor een geldleening aan te gaan. Volgt voorstel van het Bondsbestuur om, als zich een geschikte gelegenheid voordoet, een nieuw bes taaikantoor te stichten. De voorz. leidt dit punt in en meent dat het tegen*' woordige niet aan de geringste eischen meer voldoet, Tevens is het daar voor den betaalmeester en diens personeel zwaar werken, omdat het steeds beneden in de gelagkamer zeer rumoerig is. De heer Beugel (Sint Maarten) vraagt of het tegens woordige eigendom der vereeiging is, of dat het in huur is. Geantwoord wordt, dat het tegenwoordige gehuurd wordt, hetgeen de afgevaardigde van Sint Maarten toch kon weten. De heer van Kleef is er sterk voor, maar dan moet de betaalmeester ook een goede huur betalen. Dit ligt ook in de bedoeling zegt de heer J. Ootjers, zoo goed als dit ook nu gedaan wordt. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenos men, waarin meteen ligt opgesloten om ook hiervoor de benoodigde gelden op te nemen als door het Bondss bestuur hiervoor de tijd gekomen geacht wordt. Tegelijk met het voorstel van den L.T.B., afd. Lans gedijK wordt gecombineerd een voorstel van de afd. „Harenkarspel Oost" om met het veilen op monster niet meer dezelfde deur in en uit te moeten. Gelijk het praesadvies wordt er besloten om hiers mede een proef te nemen en aan den veilingleider op te dragen om, als de proef niet voldoet, dit besluit weer in te trekkeiï. Het nu volgende voorstel van den L.T.B.,afd. Lans gedijk om voor elke soort van groenten een vasten tijd te stellen voor de loting, wordt na een toelichting even eens aangenomen als proef. Er wordt door den veilingleider nog eens uitdrukkes lijk gevraagd, om steeds op tijd en op de juiste plaats aanwezig te willen zijn. Volgt nu een voorstel met toelichting van de vereen. „Nieuw Leven", hetgeen hierop neerkomt, dat er geen minderwaardige producten meer naar het buitenland uitgevoerd mogen worden. In het praesadvies wordt de uitvoering hiervan voors loopig nog ontraden, omdat dit nog niet voor uitvoes ring vatbaar is. De heer Jb. Gutter meent, dat ons steeds wordt voorgehouden om een goed product naar het buitens land uit te voeren, maar dan moet het voorstel van zijn vereeniging toch een open oog vinden. De afgevaardigden van de vereeniging „De Koops handel" meenen, dat het vooral in den winter niet noodig is met minder goede kwaliteit aan de markt te komen, die bestempeld moet worden met den naam „uitschot." Als de tuinders een keer eerder hun kool doorschieten is het nog een goed leverbaar product, dat ook nog wel voor uitvoer in aanmerking komt. Ook de heer J. Ootjers is 't hiermede eens, en dit mogen de afgevaardigden wel eens terdege ter sprake brengen in hun vereeniging. Daar zou men veel mee voorkomen en den goeden naam van ons proudct in eere houden. Het nu volgende voorstel behelst om de veiling tot des avonds 9 uur open te houden, om alsnog gelegens heid te geven den vrachtvaarders onderdak te vers schaffen. In het praesadvies wordt in overweging gegeven om dit te doen tot des avonds 8 uur en als er dan nog iemand binnen wil, zoo zou er alsnog gelegenheid zijn den sleutel te halen bij den keurmeester. Échter nooit later dan 9 uur. De heer P. de Jong (Waarland) vraagt, of er dan tusschen 6—8 uur toezicht zal zijn. E>e heer Ootjers antwoordt, dat dit door den keurs meester zal worden gedaan. Algemeen werd het goedgevonden om de ligplaatsen open te stellen tot des avonds 8 uur. Tevens zal de nieuwe overkapping beschikbaar zijn voor beladen vaartuigen, welke den' volgenden dag geveild moeten wórden. Hierna kwam in behandeling het voorstel van de Vereeniging „Sint Maarten" om een betere verpakking in te voeren, nl. in uniforme kratten. De heer D. Hartland meent, dat de producten aards appelen, uien en wellicht nog meerdere, een veel betere verpakking behoeven. Spr. meent, dat dit ons product in het buitenland beter tot zijn recht zal doen komen. Alles^ wat ons uit het buitenland bereikt is ook mooi verpakt en voldoet uitstekend. De heer P. Deutekom (Koophandel) zegt, dat dit voorstel hem tegenlacht, vooral als de producten reeds op het land hierin verpakt zouden worden. Spr. meent, dat dit punt eens in den Vierbond bes sproken zou kunnen worden. Nadat nog het een en ander hierover ter sprake ges bracht was, werd besloten dit punt aan te houden en ter sprake te brengen in een vergadering van den „Vier bond." Hierna werd gepauzeerd en de inwendige mensch versterkt. Als rekeningsnazieners voor hèt komende jaar wers den aangewezen de heeren D. van Kleef en C. Borst, waaraan (als regel) toegevoegd de voorzitter. Door den secretaris wordt dan mededeeling gedaan dat hier ter demonstratie is neergelegd een rietmat, gevlochten met ijzerdraad en dienende als uienhoop. De heer Stennenberg stelt deze beschikbaar voor rc* clame. Deze uienhoop wordt bij loting toegewezen aan den heer P. Kostelijk van Oudkarspel op no. 63. Hierna komt in behandeling het voor'stel van de vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel, nl. om het zg. „bonnenstelsel" geheel af te schaffen. De voorz. leidt dit punt in en zegt, dat hierover in den Vierbond en eveneens in de L.G.C. gesproken is en het niet wel uitvoerbaar is, dit geheel af te schaffen, gelijk het praesadvies luidt. De heer J. Kalverdijk (De Eendracht) meent, dat de markt steeds gedrukt wordt met het afgeven van de bonnen. Ook de heer Abr. de Veer (N. Leven) meent, dat het geheele afschaffen misschien in den beginne wat vreemd zal zijn, doch dit zal spoedig gewennen. De heer J. Ootjers meent, dat hij met het afgeven van bonnen nogal karig is. Toch, meent hij, moet dit jgoor bijladingen kunnen worden toegestaan. Lang wordt hier niet bij stil gestaan, daar het voor en tegen nog steeds geen nieuwe gezichtspunten geeft. De voorz. brengt dit voorstel dan ook spoedig in stemming, waaruit ons bleek, dat het voorstel om de bonnen geheel af te schaffen met één stem minderheid werd verworpen en dus: het praesadvies van het Bondss bestuur werd aangenomen, nl. om enkel bonnen te yers strekken voor noodzakelijk gebleken bijladingen. Als laatste voorstel op de agenda komt in behandes ling het veilen onder het U.C.B.*merk. De heer Kaan (Tuinbouwbelang) meent, dat, als wij alles veilen onder 't U.C.B.smerk ook alles met 't merk verladen zou moeten worden, wil het doel treffen. De heer P. Deutekom (Koophandel) geeft in overwes ging dit niet te doen. Moeilijkheden zullen dan niet uits blijven. Ook de heer J. Ootjers meent, dat men hiermede in moeilijkheden zal geraken. Het voorstel, om alle goede producten te veilen ons der het U.C.B.smerk wordt hierna met algemeene sterns men aangenomen. Thans waren we genaderd tot de rondvraag, waarvan gebruik werd gemaakt dooj den heer H. Swas ger, die de vraag stelde, of het geen aanbeveling vers diende om een contract te sluiten met de Directie der Spoorwegen om een geregeld aantal wagons beschiks baar te stellen in de wintermaanden. Nadat er op gewezen was, dat er te IJmuiden ook een dergelijk contract bestaat en toch een gebrek aan laadruimte is gebleken, wordt toch het bestuur opges dragen hiernaar ter bevoegder plaatse eens een onders zoek in te stellen. De tuinbouwvereeniging „N. NiedorpsWinkel" vraagt hoe het toch kan, dat er aanvoerders zijn, die nogal eens over twee nummers beschikken, waardoor ze in de gelegenheid zijn op het goede moment te veilen. Geantwoord wordt, dat men overal met kwade praks tijken te doen heeft, zoo ook hier. Enkelen ontzien zich niet om op de een of andere manier een tweede num« mer te bemachtigen en hiervan een handig gebruik te maken. Er wordt op gewezen, dat er wel streng op gelet wordt, maar men kan het nooit geheel ontkomen. Op aller medewerking in deze wordt gerekend. Door de afgevaardigden van de vereeniging „De Eendracht" wordt de wenschelijkheid besproken om een vasten man aan te stellen voor het afgeven van een leveringsbon. Een en ander zal eens met den handel besproken worden. Door de vereenging „Waarland" wordt geklaagd over het ondiepe water in het gebouw. Er wordt toegezegd, daat hierin verbetering zal wors den aangebracht. Nog wordt er door den betaalmeester op gewezen, dat de staatjes, als controle voor belastingopgave, nog niet kunnen worden afgegeven, doch de Inspecteur der Directe Belastingen zal hiermede rekening houden ,en heeft medewerking toegezegd. Hiermede was de agenda afgehandeld, en wordt door den voorz. het woord verleend aap den burgemeester van Noordscharwoude. Spr. begint met te zeggen dat hij met groot genoegen deze uitnoodiging om hier tegenwoordig te willen zijn, heeft aanvaard. Eveneens heeft hij met belangstelling de discussies gevolgd. Het is Z. E.A. gebleken uit de verslagen, dat verschillende records zijn gemaakt, en hoopt dan ook, dat men in de toekomst nog steeds vooruit zal gaan in omzet. Tenslotte spreekt hij den wensch uit, dat de voorz. van heden ook het volgend jaar weer in staat gesteld zal worden deze vergadering te kunnen lei* den en eindigt zijn betoog met hulde te brengen voor het vele werk, dat door het bestuur wordt verricht, hetgeen ook op prijs wordt gesteld door de leden, die blijk geven vertrouwen te stellen in het bestuur. De burgemeester van Oudkarspel heeft eveneens de uitnoodiging dankbaar aanvaardt. Spr. zegt, dat als er uit mijn gemeente ruim 200 menschen in deze organisa* tie hun bestaan trachten te vinden, het wel vanzelf spreekt, dat men dan als burgemeester meeleeft met de besluiten welke hier genomen worden. Het is spr. bij 't lezen der agenda opgevallen dat er belangrijke voorstel* len op voorkwamen. Deze zijn wel niet met algemeene stemmen aangenomen, maar hij meent toch, dat het bestuur tevreden kan zijn over het verloop dezer ver* gadering. Spr .hoopt dat zij, die zich hedenmiddag nog niet konden vereenigen met den nieuwbouw, later verheugd zullen zijn, dat deze besluiten toch genomen zijn. Spr. besluit met de beste wenschen voor den „Noor* dermarktbond." De heer Balk, secretaris der Prov. Comm. uit de Veilingen, sluit zich gaarne aan bij de betoogen der beide sprekers en hoopt dat de „N.M.B." eerlang nog eens no. 1 zal worden van de Nederlandsche veilingen. De heer P. Deutekom feliciteert de vergadering met de genomen besluiten voor den geheelen nieuwbouw, hetgeen ook den handel zeer ten goede zal komen. Ook de heer Renaud brengt, mede namens zijn col* lega, den heer Mallekote, dank voor de uitnoodiging. Het is ook voor hen een nuttige en aangename middag geweest en hij spreekt de beste wenschen uit voor de organisatie in 1929. Hierna gaat de voorz. tot sluiting over. Spr. dankt allen voor de gemakkelijke wijze, waarop hij ook deze vergadering mocht leiden. Met de beste wenschen voor de toekomst valt de hamer. J. KLIFFEN, Secretaris.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 22