NIEUWE H Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 48 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. WOENSDAG 23 APRIL 1930 39e Jaargang Redacteur I. StemmingsbeeldfSroentenland LAMDIJKER (III R UT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. - per 3 maanden ƒ1.15. - Hïtfltlffl: Fif!!13 J, H. KEIZER. Bureel Noerdscharwcude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. D)en 30sten April p.k. hoopt de groote tuin- bou-wvereehiging do Noordermarktbond in algo- mecne vergadering bijeen te .komen. D'e jaarver slagen van den secretaris, den penningmeester en van den secretaris van de Commissie van Beheer vond ik in het Zaterdagnummer van ons blad, en al die bescheiden heb ik met 'belangstelling ge lezen. i Hoe hecht en soliede de financieele basis van den grooten Veilingsbond is, blijkt voldoende uit de gegevens van den beheerder der financiën; het boekjaar eindigt met een voordeelig saldo, zooals gewoonlijk het geval is. Het nadeelig saldo van '28 vond zijn oorzaak zeker niet in een tekort aan inkomsten uit het gewone bedrijf, integendeel; het werd veroorzaakt door de buitengewone uitgaven, voor nieuwbouw uitgegeven. De verstrekte gegevens spreken voor zichzelf', zijn zeer duidelijk en overzichtelijk, behoeven ver der geen commentaar. Het bestuur van den Bond mint blijkbaar een voorzichtig financieel beheer, wat wel uit 't eer ste voorstel, door hem ingediend, blijkt. Het wil voor algeheele vernieuwing van het veilingsge- boüw een fonds vormen, en dit verkrijgen, door het marktpercentage voor de aanvoerders met 45/i00 pUt- te verhoogen, en de korting der koop lui voor contante betaling te verlagen van 25/ioo tot 45/ioo pCt., zoodat, wordt dit voorstel aan vaard, en iji totaal 1/4 pCt., van den veilingsomzet voor nieuwbouw zal worden gereserveerd. Bij een omzpt van vier millioen komt er dan een reserve voor vernieuwing van het veilings gebouw van f 10.000 per jaar; past men dit toe, dan krijgt men in een luttel aantal jaren een flink kaiptaal bijeen. Op het bestuursvoorstel tot verhooging van het marktpercentage van 45/ioo pCtdoor de aan voerders te dragen, heeft de bij den Bond aange sloten vereeniging de L.T.B. afd. 'Langendijk een aïnendement ingediend, strekkend om- in plaats van 45/ioo> 10/100 pC:t. te lezen. Van groote be- teekenis is dit voorstel m.i. niet, 't gaat slechts om een beetje meer of minder. Blijkbaar wenscht de voorstelster gaarne aan den hoognoodigen nieuwbouw haar medewerking te verleenen. Zooals reeds gezegd, beduidt het voorstel I.. T. B„ afd. I angendijk niet zoo heel veel. Om dit heel 'duidelijk te laten uitkomen, nemen we 't geval, dat een aanvoerder voor f5000 per jaar verveiltj voor reserve nieuwbouw vraagt het be stuur van dit bedrag 1'7.50 de LT'.B. f5.--, 't verschil bedraagt een heel achterwiel per jaar ycor zoo'n aanvoerder. Over den geheelen aanvoer is het bedrag echter niet onbeduidend en het wil mij voorkomen, dat het bestuursvoorstel uit dien hoofde de voorkeur verdient. Van dezelfde vereeniging is afkomstig het m.i. niet aanbevelenswaardige voorstel, om de met veel moeite verkregen wortelensorteering weer ongedaan te maken. Het verwondert me eigenlijk zeer ,dat men in den jare 1930 nog mek een der gelijk voorstel voor den dag komt. Van de bijge brachte argumenten onderschrijf ik geen enkele, integendeel, 'kben er van overtuigd, dat ze er glad naast zijn. Onlangs heeft de eminente Ne derlander 'Colijn een paar artikelen geschreven in de Standaard over de Nederlandsche handelspoli tiek en ook over de crisis in den land- en tuin bouw. Met groote ingenomenheid zijn deze artike len, glashelder en voor ieder verstaanbaar, zelfs door het. Handelsblad begroet. Het heeft mij gefrappeerd, dat de kundige schrij ver econoom van groot gezag en van internatio nale reputatie, als beste middel tót overwinning van moeilijkheden bij uitvoer onzer producten, speciaal prima sorteering en verpakking heeft aanbevolen. De wereldmacht vraagt een kwali teitsproduct en zou men in de practijk op derge lijke raadgevingen geen acht slaan? Is het nog noodig te wijzen op tde deskundige meening van een man als de heer Valstar, die sedert jaren zoo forsch op dit zelfde aambeeld hamert Ik kan me niet voorstellen, dat de Algemeene Vergadering van den Noordermarktbond dit voor stel zal aanvaarden en onderschrijf van az bet afwijzend prae-advies van het Bondsbestuur. De vereeniging „De Eendracht" heeft er zorg voor gedragen, dat het onontbeerlijk „bonnenge- reéht" op het vergaderingsmenue niet ontbreekt. Wie kan zich een groote tuinbouwvergadering voorstellen, zonder bonnen-voorstel Van meer nabij bekend en onlangs nog welwil lend te dezer zake op de hoogte 'gebracht, hoe het met de bonnen toegaat ter veiling van den Bond, l meen ik, is een verdere uitweiding over deze materie totaal overbodig. Laat het maar over aan den veilingsleider, die er nauwkeurig op toe ziet, dat dc aankoop op bon binnen bescheiden perken 'blijft. j i En. de felste auti-bonnen-Noordcrmarktbonder bedenke, dat het practisch onmogelijk is voor de kooplui, gezien den beperkten laadtijd van de wagons, hoeveelheden van eenige beteeken is op die wijze te bemachtigen, al werden er volop bon nen gegeven, wat echter niet zoo is- Het is me dit ten besluite, zeer meegevallen, dat de veilingsómzet van den Bond in het ka lenderjaar '29 nog bijna de 41/2 millioen gulden heeft bereikt. Dit is een felicitatie waard. Mijn beste wen- schen voor het welslagen van de-jaarvergadering. In het Zaterdagnummer van ons blad trok een groote advertentie de algemeene aandacht van de koolbouwers. De advertentie zelf is duidelijk ge- genoeg, de bedoeling van de opstellers komt er goed ir. uit, doch ik vraag: waarom gaan die „eenige belanghebbenden" schuil achter het mas ker der anonymiteit? Komt open en rond met uwe namen voor den dag, bepleit wat ge voor hebt in tuinbouwver gadering en in de pers. Dat men er toe wil komen, met eerlijke midde len, de veilingsaanvoeren zoo goed mogelijk te regelen naar gebleken (vaak veronderstelde) be hoefte, is toch waarlijk niets, om daarvoor de namen te verzwijgen. En zou het niet veel juister zijn, zich te wenden tot de besturen der veilingen, met het verzoek een inventarisatie van roode kool te houden? Ik Voor mij geloof niet, dat de gevolgde methode eenig succèes belooft. Laat men zijn krachten eens be proeven niet eind April, doch begin December! Van het Langendijker koolfront verdef geen nieuws, kan ik wol schrijven. Een paar dagen vóór Paschen liep de markt voor gele kool sterk op, den volgenden dag waren de aanvoeren weer van dien aard, dat de prijzen weer sterk daalden. Ondanks het gunstige koude weer wil het niet vlotten. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK, Den 2den Paaschdag mocht de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Wiering, zijn 92st.e ver jaardag opgewekt vieren. Aan belangstelling heeft het den sympathieken oude niet ontbroken- Oifficieel is de heer Wiering 92 jaar geworden toen we hem feliciteerden, toonde men ons een verzekeringspolis, waarop als'zijn geboortedatum 21 April 1837 stond aangegeven; daarop afgaan de ,zo ude jarige 93 'jaar geworden zijn- Hij was buitengewoon helder van geest, uiterst spraakzaam, en 't lieeft ons getroffen, hoe goed hij met het wel en wee zijner bekenden op de hoogte was- 't Gezichtsvermogen is dermate ver zwakt, dat hij niets kan onderscheiden, ook de beenen dreigen den dienst geheel te zullen staken. Toeh heeft deze oude man nog een voorname bezigheid te verrichten, waairin hij trouwer is. dan menig christen in bezit van volle lichaams- ene geesteskracht. Wiering is een bidder en mei groote getrouwheid bidt hij voor velerlei belang. Hij wacht met geduld en lijdzaamheid dc stonde zijner entbinding af geheel zich overgevend aan zijn Heiland en Heere. Het, Schriftwoord: in grijzen ouderdom zullen zij nog vrucht dragen: vindt zijn bevestiging in dezen hoog bejaarden grijsaard- ZUIDSCHARWOUDE. De prijs der melk is hier mét 2 cent per L- afgeslagen en alzo'o op f2 eent gebracht- ZUIEiSGHAR WOUD'E. De Emmabloemcollect-e heeft ongeveer f55. opgebracht. ZUttJSCHARWÖUDlE. Toen de, heer 3. gister met zijn motorfiets door Amsterdam reed, maakte het stuur plotseling een zwenking, door welke oorzaak is hem niet be kend. Het gevolg was, dat de berijder met groote hevigheid op de straatsteenen werd geslingerd, waarbij hij verschillende verwondingen opliep,; terwijl volgens den dokter, onder wiens behande ling hij zich moest stellen, waarschijnlijk het elle- pijpsbeen stuk is. FLORALIA-VEREENIGING BROEK OP LANGENDIJK, De, verkoop namens de vereeniging van plan tin aan de leerlingen van de Openbare en Chr. School alhier is een ongedacht succes geworden, wat stellig mee te danken is geweest; aan de zeer gewaardeerde medewerking' van de Hoofden en onderwijzers aan genoemde scholen. Aan de leerlingen van de Openbare School zijn afgegeven 74 plantjes, aan die van de Dhr. School 200 stuks. N uk'omt het er voor de kinderen op aan, goed voor de plantjes te zorgen. Zoo af en toe zal de heer P. Glas in ons blad eenige algemeene wen ken geven; we raden de lezers van ons blad aan, alle stukjes onder het hoofd Eloralia nauwkeurig te lezen. 'tGaat er straks om, op de te houden tentoonstelling goed voor den dag te komen. El ders in onze omgeving worden pracht-exposities van bloemen en planten door Floralia-Vereenigin- gen gehouden, en we zouden ter wereld niet we ten .waarom iets dergelijks in Broek niet bereik baar zo uzijn; Broek met zijn bollenveiling mag gewoonweg niet bij andere plaatsen ten achter komen 't Bestuur van Eloralia rekent dan ook op MEE5TE KOPPEN GIT KEG'5 THEE verdere medewerking van de zijde van de bur gerij. Nu nog tweeërlei mededeeling. De eerste is voor een deel van de kinderen bestemd, en wel hen, die laatst een Floralia of Asparagus hebben gekocht. Zij worden uitge- noodigd Zaterdagmiddag a.s. hun plantjes Ln groo- tere potten te laten verplanten. Dit geschiedt, gratis door den heer P. Glas, alhier, bij wien men zich vervoege- Niet zelf doen, hoor! Laat het verpotten door een vakman doen, dat is veel beter. "We spraken over 'de te houden tentoonstelling. Teneinde deze zoo goed mogelijk te doen sla gen, stelt Floralia ook ouderen in staat, aan den wedstrij ddeel te nemen met planten, die zij ter beschikking stelt. Men kan uit een zestal een keuze doen van drie planten. Beschikbaar zijn: Fuchsia 35 ets. Asparagus 25 ets., Begonia's. 20 et., Geranium 35 cl. en Varen 35 cent. 1 Deze planten worden geleverd in groote potten, verpotten is niet noodig. Voorwaarde van deelna me aan de tentoonstelling is, dat de controle kaartjes aan de plantjes bevestigd' blijven. Tot 1 Mei is de gelegenheid open zich bij den lieer P. Glas van planten te voorzien, uitslui tend Zaterdags, ooji 's.avonds. Buitenland GROOTE BRAND IN EEN GEVANGENIS. Een geweldige brand heeft gewoed ln de groote gevangenis te Columbus in den Staat Ohio, tenge- volge waarva nhonderden dooden zijn te betreuren. Er hebben zich de verschrikkelijkste tooneelen af- gespeeld, voordat de deuren der cellen konden ge- i opend worden en ongeveer 500 overlevenden op de j binnen plaats konden ontsnappen. Het hospitaal is gevuld met de slachtoffers en verscheidene gewon den konden wegens plaatsgebrek niet worden op genomen. De gevangenen heben geen pogingen ge daan om te ontsnappen en een groot aantal heeft de wachters en brandweerlieden geholpen het vuur te bestrijden en de dooden en stervenden die later nog in de gevangenis waren uit de vlammen te redden. Om kwart voor negen eergisteravond wa ren 305 lijken geborgen. Toen woedde het vuur nog steeds voort. Gebleken is later dat de brand aan misdadig op zet is te wijten, daar hij tegelijkertijd op verschil lende plaatsen uitbrak. Uit voorzorg werden 1500 soldaten gezonden met mitrailleurs, traangas en bajonetten. Er zijn later aanwijzingen ontdekt, dat sommige gevangenen de uitbreiding van den brand in de hand werkten. De brandslangen werden door genseden en vier brandwachts kregen schotwonden Omstreeks middernacht waren de soldaten en de gevangeniswachters er in geslaagd verscheidene duizenden veroordeelden te overmeesteren. De gevangenis werd gebouwd voor 1500 personen maar bij het ochtendappel bleek dat er 4300 waren. Gistermorgen was de orde wederom hersteld. De brand is de grootste welke in Amerika geduren de de laatste 10 jaren is voorgekomen. Wat het aantal slachtoffers betreft is hij slechts te verge lijken met den brand in het Iroquois-theater in Chicago, in 1903 en met de aardbeving en brand- catastrophe te San Francisco in 1906, waarbij 400 tot 500 personen om het leven kwamen. De materi- eele schade is zeer gering en bedraagt slechts 20 duizend dollar. Volgens latere berichten bedraagt het aantal doo den 400 en dat der gewonden minstens 300. Feitelijk heben er twee branden gewoed. De twee de brand is door de gevangenen, die door de ramp van den eersten brand in groote opwinding waren geraakt gesticht in de wolspinnerij van de gevan genis. Het tooneel vande ramp bood een triesten aanblik in heta licht van de talrijke fakkels, die 't terrein verlichtten. Alle lichtleidingen waren door vuur vernield, waardoor het gevaar van een even- tueelen opstand der gevangenen nog meer ge vreesd werd. Het viiur brak om zes uur des avonds uit, juist toen de 5000 gedetineerden uit de eetzalen naar hun cellen werden teruggebracht. De vlammen sloegen in het gebouw op drie plaatsen tegelijk uit. Zij vonden in den door olie gedrenkten dakkoepel gre tig voedsel, Enkele minuten na het uitbreken van den brand stonden reeds drie afdeelingen in lichte laaie. De bewakers weigerden in den beginne de cellen te opeenen. Gedeeltelijk ook waren de sleu tels in de enorme opwinding zoek geraakt. De be wakers en gedetineerden braken voor zoover dat mogelijk was, de celdeuren met bijlen en hamers open. De dooden en gewonden werden langs eeni ge touwladders geborgen. Eenige ladders braken evenwel tengevolge waarvan bewakers en slacht offers in de diepte stortten. De brand bereikte zijn hoogtepunt toen de wolspinnerij door de gevange nen in br and werd gestoken. De commandant van de brandweer dreigde daarop met terugtrekking van het bluschmateriaal. Eerst nadat de veiligheid der brandewerlieden gegarandeerd scheen, gaf hij opdracht de blusschigswerkzaamheden voort te zet ten. COMMUNISTISCHE WOELINGEN. Aan den optocht der communistische jeugd te Leipzig namen Zondag ongeveer 15000 personen deel. Op den Augüstus-platz zag de politie zich genood zaakt ruim baan te maken voor een vrachtauto, die door demonstranten werd tegengehouden, waar bij van gummistokken en van vuurwapens werd ge bruik gemaakt. Een politie-beambte werd doodgeslagen. Een twee de overleed na eenige uren aan de opgedane ver wondingen, een derde ligt in het ziekenhuis op sterven. Een der demonstranten is doodgeschoten, vier ge wonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De stoet werd zonder bijzondere voorvallen ontbonden. Voor Maandag waren alle openlucht-demonstra ties verboden, maar toch hadden er hier en daar nog botsingen plaats. Uit Praag wordt gemeld, dat in een naburig dorp waar communistische demonstraties verboden wa ren, Zondag een communistische stoet wilde door trekken. Toen aan het bevel om den stoet te ont binden niet werd voldaan, loste de politie eenige schoten, waardoor vijf jonge meisjes die aan het hoofd van den stoet gingen, werden gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. GROOTE BRAND IN TOKIO. 350 HUIZEN VERBRAND. Uit Tokio wordt gemeld, dat aldaar 350 huizen door brand zijn vernield. J Beweerd wordt, dat de brand gesticht is door trampersoneel dat te Tokio in zijn geheel in sta king is gegaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1