izen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. Revus van de Week Buiteulandssh Overzicht No, 49 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 24 APRIL 1930 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. - per 3 maanden 1.15. - OitgaVBFlNM i, H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 22 April. De Sitille W-eek van 1930 heeft de arme lente, tijdelijk op de vlucht gejaagd- Het werd guur, de wind draaide naar den noordelijken kant. De meteordlogen kwamen met sombere, angstwekken de voorspellingen over een soort van koude-golf, West-Europa bezoekend, en die allicht gedurende enkele weken den zomer zou 'tegenhouden. Voor hen, die op 20 en 21 April, de gulden vrijheid, welke Paschen zoovelen verschaft, die in de druk te der moderne stad aan bureaux, kantoor, winkel of school gebonden zijn, wilden genieten met volle en gretige teugen, werd het perspectief in hooge mate verontrustend- De bloembollen-velden in de I.eidsch-Haarlemsche buurt vertoonden vóór de Goede Week pracht van narcissen-bloei en rijk dom van hyacinthen-tinten. „Het had toch heel wat zonniger en zomerscher kunnen zijnver zuchten de Nurkse nonder ons. Maar gemoedelijk wijsgeerig en berustend aangelegden herinnerden- dan aan de verhalen uit het verleden over Paasch- eieren, eenmaal -op het ijs verorberd. Dan toch zeker in een jaar, waarop het voorjaarsfestijn heel wat vroeger viel dan ditmaal het geval was. In de regeerings-cuisine wordt onverdroten voortgewerkt. En de zomer-periode op het Haag- sche Binnenhof kan den bundel der „handelingen" over het loopende zittingjaar nog heel wat doen groeien. De Eerste Kamer neemt straks weet men de Indische Begrootingen in openbare behandeling. Het V.V. over het Budget van Su riname bevat tamelijk scherpe critiek op het re- goeringsbeleid t.a. ook van dit deel onzer West- Indische gebiedsdeelen. Een „geanimeerde actie" is begonnen tegen het ontwerp-winkelsluiting,! opdat deze wetsvoordracht door de Eierste Kamer moge_ worden afgewezen. Sommigen koesteren in ernst'de verwachting, dat deze actie tot een goed resultaat zal leiden voor de tegenstanders van het ontwerp! D© kans, dat zij het aan het rechte eind zullen blijken te hebben, lijkt intusschen niet bijzonder groot. De Tweede Kamer zal reeds spoedig na haar weder bijeehkomien o p6 Mei a.s. het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet hebben aan te vat ten in openbare zitting. Minister Ruys de Beeren- brouek heeft in zijn wetsvoorstel (van 1923 da teerend) deze verandering gebracht, dat vrouwen te onzent niet voor het burgemeestersambt in aan merking zullen kunnen komen. Als dit puilt in ons Lagerhuis op het tapijt komt, zullen de femi nisten tot verwoede poging om de zeven jaar ge leden voorgestelde door minister Kan gehand haafde 7- bepaling, welke Exc. Ruys wil schrap pen, te behouden. De kans, dat zij in dien kamp zullen zegevieren, lijkt- voorshands niet zeer groot. Het schijnt vast te staan, dat een staatscommis sie zal worden samengesteld, welke maatregelen zal hebben te overwegen. Te treffen, in verband roet den toestand, waarin zich de land- en tuin bouw te onzent bevindt. In de lijn van het streven om de lasten, op den landbouw drukkend, te ver lichten, ligt ook ©en Kon. Besluit, pas afgekon digd, waarbij belasting-vrijdom wordt verleend voor landbouw-tractoren, met terugwerkende kracht; dus: met eventueele restitutie van reeds gestorte belasting. De geruchten over blijvende spanning in de ver houding tusschen Nederland en België wisselen gestrfdig af met optimistisch-gekleurde. Uit Brussel kwam laatstelijk de bemoedigende tijding, dat minister Hijmans in 'den Belgisehen Senaat ee nrede heeft gehouden, waarin vertrou wen wordt te kennen gegeven in de vriendschap pelijke ontwikkeling, der Belgisch-Nederlandsche besprekingen en onderhaaldelingen. De officieel© opening van het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te Antwerpen, zal den 12en Mei a.s. plaats hebben. D© aankondiging der te verwachten samensmel ting van de R. K. Staatspartij met de R. K, Volkspartij blijkt voorbarig te zijn geweest- Men blijkt van de fusie bij de Volkspartij niet te wil len weten. Intusschen zal het bestuur aanblijven tot het te houden congres dezer fractie, welke door mr. Arts in de Tweede Kamer werd verte genwoordigd tot de verkiezingen van 3 Juli 1929. De Rijksmiddelen blijven in bloeienden toestand vorkeeren. In Maart j.l. kwam er f2.4.30.709 meer in 's lands kas dan over de derde maand van 29- Over het. eerste kwartaal van dit jaar bedroeg het accres c-c. vier millioen gulden. 3 De geruchten in buitenlandsche bladen De geruchten -- in buitenlandsche bladen over de aanstaande verloving van onze Kroon prinses met prins Wilhelm Ernst van Erba-ch- Schonherg duiken weer op. Zelfs meent men te kunnen verzekeren, dat Prinses Julianas verlo ving den 30en April a.s. bekend zal worden ge maakt. Een 23en April as. zal H.K.H. te sGraven- hage onthullen het monument, ter eere der nage dachtenis van Juliana van Stolberg, de moeder van Willem den Zwijger, opgericht- Onze beide Koninginnen zullen deze plechtigheid bijwonen. Het jaarlijksch bezoek der Koninklijke tamili© aan de hoofdstad zal in de tweede helft van Mei plaats hebben. ,T De 54e geboortedag van den Prins der Neder- die op den 19en j.l. viel, wordt - weet men tegelijk met den 21en verjaardag der Prinses gevierd. Personalia: Tot Aartsbisschop te Utrecht opvolger van wijlen mgr. Van de Wetering -— is benoemd: mgr. 'J. H. G. Jansen, vicaris-capitula- ris van het Aartsbisdom Utrecht! De nieuwe Aartsbisscho pis 62 jaar oud! Tot directeur van gemeentewerken te 'sGravenhage is door den Raad der Hofstad benoemd ir. W. v. d. Vegt,, de tweede op de voordracht van B. en W. Het D.B. van Amsterdam beveelt den Raad aan voor de bespeling van den Stadsschouwburg de heeren Louis Saalborn en Verbeek, de leiders der her boren Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel". Den 20en April werd mr. P. J. Troel stra, de oud-leider der Sj.Di.A.P. (die toen haar Paaseh-congres hield) op zijn 70sten verjaardag met groote geestdrift gehuldigd. Mr. Troelstra is door lichaamslijden aan zijn bed gekluisterd; zijn geest is nog ongerept. Kolonel der artille rie b.d. F. A. Hoefer, directeur van het Nederl. Leger-museum, werd op zijn 80sten geboortedag te Arnhem gehuldigd, terwijl de Regeering hem bevorderde tot generaal-majoor-titulair. Mei vrouw Mann-Bouwmeester werden den 17en j.l. 80 jaar. Den 28en zal te harer eere een feestelijk diner worden aangericht, daar zij door lichte onge steldheid verhinderd werd, den 17en op het festijn te verschijnen. Maar Donderdag j.l. bereikten haar toch blijkefi van bewondering en sympathie. Den 18en April werd onze groote kunstkenner, oud-directeur van het Haagsche Mauritshuis, 75 jaar. Mr. Wi. F. van Leeuwen, de gewezen vice-president van den Raad van State en oud- burgemeester van Amsterdam, werd den 18en j.l. zeventiger. In de pers werd aan de groote kunde en verdiensten van den liberalen staatsman rechtmatige en warme hulde gebracht. Dr. F. G. Wallei*, de bekende industrieel te Delft, be reikte in de afgeloopen week denzelfden leeftijd. (Wat aanleiding gaf, om te herinneren aan de groote en zeer uitgebreide kennis van dezen ener gieken leider van grootbedrijf. Tot hoogleeraar in de theorie en de geschiedenis der muziek te Ut recht is benoemd dr. A. Smijers. De nieuwe pro fessor is in 1888 geboren. Uit de doodenlijst: H. Dijserinck Hzn., gep. kolonel-titulair der Infanterie, te Maastricht. Dr. C. Hofstede de Groot, de vermaarde kunst historicus, oud-directeur van 's Rijks Prenten-ka,- binet op 66-jarigen leeftijd, Den Haag. Ir. van I.eeuwen, oud-Rijkshoofd-ingenieur bij den Raad van Toezicht op de Spoorweg-diensten, 72 jaar, Den Haag. Generaal-majoor der Infante rie b.d. C. F. H. Putman Cramer, 91 jaar, Den Haag. Aan de criminalia der jongste week ontleen ik, dat te Rotterdam een 27-jarige beroeps-inbreker in het politioneele net is gevlogen, die een lange reeks van „kraken"1 op zijn kerfstok bleek te hebben. Te Eindhoven is bij een vechtpartij een 55- jarige man vermoord. D.e schuldige meldde zich bij de politie aan. Het O M. bij de Rechtbank te Leeuwarden heeft 20 jaar géëischt tegen den man, die zijn vrouw uit jalouzie heette gedood te hebben, na haar ergens Reen te hebben gelokt. De Officier van Jüstitie verduidelijkte, dat men i.e. te doen had met een soort van „gehuwden souteneur'! In een magazijn in de Hoogstraat te Rotterdam zijn twee beruchte winkel-dieveggen gepakt, moe der en dochter, uit Dordrecht afkomstig, die ook 'de Haagsche winkels gedurende langen tijd on veilig hebben gemaakt- De politie vond een roof buit ter waarde van c.c. f 200 bij deze winkel- ratten". Bij de behandeling, door het Gerechtshof te 'sGravenhage, van de moordzaak-Lans zouden „verrassingen" te wachten zijn- Een „cowboy" zou de schuldige zijn aan den moord, op den heer lans gepleegd. In het Braziliaansche Consulaat te Rotterdam is inbraak gepleegd, werd o-m. een brandkast ge forceerd. Uit de als steeds zeer uitvoerige branden-ru- briek: Te Beneden-Leeuwen is een klompenfa- briek in de asch gelegd. Te Oss heeft het roode haantje twee woningen vernield. Het Magdalena- huis van de Heldringgestichten te Zetten is ge heel door het vuur verwoest. De verpleegden bleven ongedeerd- Te Hengelo is een perceel^ annex radio-zaak, afgebrand. Ook hierbij hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een goed bericht is, dat verschillende brand meesters te Hoogkarspel eene bijeenkomst hielden, waarbij deze functionarissen uit Noord-Holland- sche gemeenten besloten, tot normaliseering van materieel, teneinde elkander in gevallen van zwa- ren brand te kunnen bijstaan. Hier heeft men te -doen met, een practisch middel om op den duur de ellende, door den „rooden haan" berokkend, te kunnen bekampen. Aan de verdei e ongelukken-serie van de week ontleen ik nog, dat de 15-jarige knaap al fietsend te iSneek onder een auto geraakte, met doodelijk gevolg- Een 62-jarige man werd bij het schoonmaken van een revolver door een kogel getroffen. Het kostte hem 'het leven. Op den Bergweg te Rotter dam is tengevolge van verkeerden wisselstand een 14-jarige scholier onder een tram gedood- Een '23-jarig meisje, dat naast hem fietste, werd vrij ernstig gewond. O phet Damrak in de hoofdstad is een hotel portier onder een tram geraakt en jammerlijk verongelukt. Een 8-jarige jongen te Haarlem stortte uit een zolderraam, met doodelijken afloop. Bij den onbewaakten overweg tusschen Ten Horn en Zuidhorn is een 45-jarige koopman ver ongelukt. Nog een paar „nova" uit de niet-zwartomrande rubriek. Tusschen Batavia en Buenos-Aires is een radio verbinding tot stand gekomen. Welhaast worden proefgesprekken gevoerd tusschen Indië en België- Verlaging van het tarief der abonnements-kaar- ten op onze spoorwegen is naderend. Daarentegen kan voorloopig blijkens antwoord, door minis ter Reymer verstrekt op Vragen van het Tweede Kamerlid Ebels tot verlaging der interlokale telefoontarieven nog niet worden overgegaan. De groote Ivaterveer-pont aan het Lexkensveer bij Wageningen is den 18én j.l. officieel in dienst gesteld. Den 25en a.s. wordt op de lijn Utrecht—Arn hem proef genomen met de nieuwe 3e klasse- .spoorwegcoupé's, eindelijk 'te onzent aangeschaft. De laatste paardentram in Nederland gaat ver dwijnen. Zij liep van Makkum naar Harkezijl. De alles-overwinnende en tèrzijde dringende elec- triciteit was oók haar de baas. Zoo is dan Dinsdag na Paschen definitief het einde gekomen van de Londensche vlootconferentie De verdragen zijn geteekend en de gedelegeerden gaan naar huis. Er zijn redevoeringen afgestoken en de bladen hebben geschreven dat de bereikte re sultaten een belangrijke stap beteekenen op den weg naar den wereldvrede. Italië en Frankrijk hebben slechts verschillende technische bepalingen onderteekend. Groot Brittannië, de Vereenigde Sta ten en Japan konden echter onderling tot een ver drag komen, het driemogendheden-verdrag waar mee men zich zeer opgetogen toont, omdat men een verdrag tusschen alle vijf mogendheden niet tot stand ko nbrengen. We willen bij zooveel opge togenheid de resultaten der conferentie niet pes simistisch beoordeelen. Inderdaad valt niet te ont kennen, dat er werkelijk wel iets positiefs bereikt is. En ieder geval mag verwacht worden, dat aan den wedstrijd in bewapening tusschen de drie ge noemde groote mogendheden voorloopig een einde is gekomen. Een aantal veronderde schepen zal niet door nieuwe vervangen worden, hetgeen een belangrijke besparing voor alle drie de landen be- teekent. Wat men echter niet erbij zegt, althans niet met voldoende nadruk, dat men met deze schepen voornamelijk het oog heeft op de kolossa le groote slagschepen, die volgens het besluit der conierentie niet meer bijgebouwd zullen worden of door nieuwe vervangen, maar die, volgens het oor deel van alle marine-deskundigen, niet meer pas- sen in het kader van de moderne oorlogvoering en die in een gevecht stukken minder waard zijn dan een kleine, maar snelle en intensief bewapende kruiser, zooals bijv. de bekende Duitsche pantser kruiser. Want dit is een zaak, die in het nieuwe vlootverdrag niet of onvoldoende geregeld is; de uitrusting en bewapening der oorlogsschepen. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat de beperking die de zeemogendheden zich in den omvang van hun vloot door net verdrag zien opgelegd, zal leiden tot een intense opvoering va nde teenmek der bewapening der schepen, zoodat misschien binnen eenigen tijd een kleine maar moderne kruiser meer gevechts- waarde heeft dan op het oogenblik twee slagsche pen. Dit is niet alleen de reden van ons pessimisme Weliswaar hebben Briand en de plaatsvervanger van Grandi, den leider der Italiaansche delegatie, generaal Sirianni, bij het sluiten der conferentie vriendelijke woorden tot elkaar gesproken, maar in werkelijkheid moetenwe het feit aanvaarden dat de verhuoding tusschen Frankrijk en Italië in het geheel nog niet vriendelijk is, en dat overeenstem ming tusschen beide landen niet gemakkelijk tot stand zal worden gebracht. De Raad van Beheer van de Bank voor Interna tionale Betalingen, ook wel de Herstelbank ge naamd, heeft to directeur generaal benoemd den Franschman Quesnay. Daarbij valt als belangwek kend feit te melden, dat de Duitschers tegen deze benoeming hebben gestemd. De Internationale bank is door de regeeringen ingesteld, om aan de Duit sche oorlogsschulden en aan de betalingen, die Duitschland gedurende de komende halve eeuw aan zijn overwinnaars uit den wereldoorlog zal moeten betalen, hun hatelijk politiek karakter te ontnemen. Het beheer en de distributie der gelden is geheel in handen gegeven van een machtige ban kiersgroep. President van de bank is de leider van de New Yorksche Federal Reserve Bank, de Ameri kaan MacGarrah. Gaarne had men in Duitsch land gezien, dat de andere hooge post, die van di recteur generaal bezet zou worend door iemand, die men in Duitschland als beslist onpartijdig zou kun nen waardeeren. Dat het juist een Franschman werd, was voor de Duitschers een diepe teleurstel ling waarvan het echter de vraag is, of zij gerecht vaardigd is. Welke ervaring men met de persoon van Quesnay zal opdoen, zal men moeten afwach ten. Louter het feit, dat men, tegen hun wil, toch een Franschman voorstelde, heeft de Duitsechers er toe gebracht tegen diens candidatuur te stem- men. Zeker we gaan vooruit op den weg van inter nationale samenwerking. Maar nog veel vooroordee len, misverstanden en vooral veel wantrouwen zal moeten worden weggenomen.. En als daarbij dan inderdaad de diplomaten, die bij plechtigheden en gala-maaltijden zooveel schoone woorden gebrui ken, werkelijk van goeden wille zijn, mis schien, dat wij dan inderdaad vooruit komen op den weg va niternationale verstandhouding en samen werking. Woensdag 23 April j.l. vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente 's namiddags 4 uur ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer J. Swan, loco-burgemeester en wethouder. Secretaris is de heer H. Rijs. De heer Swan opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de burge meester plotseling verhinderd was aanwezig te zijn .Spr. roept de clementie der leden in om de leiding dezer vergadering te vergemakkelijken. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het verslag van den cursus voor voortgezet lager onderwijs van de O. L. school te Warmen- huizen en de bijz. school te Krabbendam en War- menhuizen en het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Het verslag over 1929 van de N.V. bank voor Ned. Gemeenten, waaruit blijkt dat 6 pOt. divi dend wordt uitgekeerd. 3. Het verslag van den toestand der gemeente over 1929. D'e verslagen genoemd onder 2 en 3 zullen bij de leden circuleeren. 4. Beredeneerd verslag van hetgeen verricht) is in het belang der Volkshuisvesting. 5. Een schrijven van de Nat. commissie tegen het alcoholisme betreffende tot verlaging maxi- mani aantal vergunningen enz. Voorgesteld wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Swan deelt mede, daar het drankmis brui kzoo miniem is, B. en W. hebben gemeend dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen!. Het aantal vergunningen bedraagt thans 6, ter wijl door den Raad het maximum op 7 is bepaald. Voorgesteld wordt over te gaan tot opheffing van het Waaggebouw. De heer Swan merkt op, dat het gebouw als zoodanig slechts eenmaal wordt gebruikt en ver ders dienst doet als magazijn. De opheffing sluit tevens in, dat er geen gelegenheid tot wegen meer zal zijn. Aldus wordt besloten. Het navolgende, hetwelk uiet op de angenda 1 staat vermeld en ook niet in B. en W|. is behan deld .dringt echter op spoedige behandeling en behelst eene wijziging der begrooting 1930 in ver band met de nieuwe salarisregeling van burge meester, secretaris en ontvangèr, alsmede door het vervallen der pensioenbijdragen en eenige ad- j ministratieve wijzigingen, j Wordt goedgekeurd. Mededeelingen. Ged. Staten berichten de goede ontvangst van de Vereen, tot beteugeling van openbare dron kenschap en der Verordening tot aanvulling der algem. politieverordening. Door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbe sluit tot aankoop van grond voor verbreeding der Dorpsstraat. Tot 1 Mei 1931 is voor de O.L. school te War- nienhuizen vrijstelling verleend voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Door B. en W„ is op een proefjaar tot gemeente werkman benoemd P. Groot Az. Op een vraag van den heer Slot, welke leeftijd de heer P. Groot Az. heeft, deelt de voorz. mede, dat hij 45 jaar is. De heer Slot verwondert er zich over, dat niet een jeugdige persoon is aangesteld, waarop in den Raad eertijds de nadruk is gelegd. Spreker wil op de werkkracht niets afdingen, doch acht toen de leeftijd wel wat hoog om met zulk een persoon te beginnen, daar zoo iemand al spoedig, oud is. Dte heer Swan vindt het niet zoo bezwaarlijk en merkt op, dat er tevens is aangedrongen een inwoner der gemeente aan te stellen. Ook Weth. de Groot licht deze aanstelling op dezelfde gronden toe, er tevens aan "toevoegende, dat men toch ook niet weet, wat voor een per soon men kr'ijgt buiten de gemeente vandaan en afgegaan moét worden op de informatiën, terwijl ook de keus in de gemeente niet groot is. De heer Slot blijft er toch bij dat 45 jaar toch oud is om zoo iemand in gemeentedienst te nemen. De heer Molenaar ziet in den leeftijd ook geen De heer Slot zegt, dat het nu best mogelijk is, dat binnen afzienbaren tijd er toch meer hulp bij moet komen. De heer Hof is van meening, ofschoon door B. en W. de zaak wel zal onderzocht zijn, dat er toch nog wel een 'jongere kracht te krijgen was. Hierna worclen de discussies gesloten en wordt overgegaan tot het volgende- Punt 2. Van het parochiaal kerkbestuur is een verzoek ingekomen om gelden beschikbaar te stollen voor den verbouw van de R.K. Meisjes school .alsmede voor de stichting en inrichting van een speelterrein ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefenin gen uitbreiding van het gebouw met een lokaal voor de R.K. Jongens school.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1