Rechtzaken Uitgesproken door GERECHTSHOF DEN HAAG. 14 April J. Valk, koopman, voorheen Mathenes- serdijk 289, C, Rotterdam, thans te 's-Gravenhage. UITGESPROKEN: 23 April H. J. Brunnekeef, te Hengelo (O.), Wil lem de Clercqstraat 59. 23 April H. Gerritsen, commissionair te Enschede, Markt 29. 24 April C. J. Ruygrok, koopman wonende te Amsterdam, Zaa.nstraat 25. 24 April J. Waas, koopman te Amsterdam, Preangerstraat 14. 24 April P. J. Smit, hofmeester b. d. Hollana-Afrikalijn te Alk maar. 24 April N. V. Maas- en Waalsche Groen ten en Vurchtenkweekerij, te Beuningen. 24 Apr. A. Francissen, landbouwer te Middelaar*25 Apr. Mientje Blindeman, echtgenoote van R. J. I. Visser, te Amsterdam, 2de Helmerstraat 47 II. 25 Aprii Mej. E. Drukker, te Amsterdam, Pros. Brandstraat 42. Opegegeven 26 April. UITGESPROKEN 24 April R. Haverhoek Sr. den Haag, Lokstraat 73. 24 April M. de Bie, handelende onder de firma- nam T. P. va nden Berg, den Haag, Boreelstraat 22 24 April P. van der Poy, Escamplaan 146. den Haag 24 April J. W. van den Bosch electricien, den Haag le van der Boschstraat 98. 24 April H. W. de Haas, Sweelinckstraat 158, den Haag, han delende onder de firmannaam L. K. C. de Haas, leesinrichting 's-Gravenhage. 24 April A. Chr' de Haas, Sweelinckstraat 158. den Haag, handelnde onder den firmanaam L. K. C. de Haas, leesinrich ting, te s-Gravenhage. 25 April E. van Bree veehandellaar Heeze. In de week van 21 tot 26 April 1930, werden in Nederland uitgesproken 50 faillissementen. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 24 April J. E. Stein, té Amsterdam. 24 April A Albers, Nijmegen. 24 April G. M. Eyk, te Hilder, gem. Bergh. Opgegeven 28 April ochtend. UITGESPROKEN: 25 April Cornells Johannes Oosthoek, koopman in parfumerieën Rotterdam, Paradijslaan 68 25 April G. van der Heijden, Rotterdam, Mathenesser- plein 26. Opgeheven wegens gebrek aan atcief: 22 April M. Schreuder, Beilen. 25 April A. de Graaf, Gouda. 25 April P. Plijnaar, Rotterdam mre, die het geheele bouwwerk deed uitvoeren. De ze heer droeg de verantwoordelijkheid met betrek king tot naleving der voorschriften der arbeidswet Waar echter belek dat bedoeld karwei langer duur de dan 1 week en bedoelde knechts hun weekloon ontvingen van verdachte, moest worden aangeno men, dat zijn interpretatie van de arbeidswet on juist was en werd hij dus veroordeeld doch op hem dank zij de goedgunstigheid des kantonrechters, geen straf toegepast. Alkmaar. Eerste conflict winkelwerktijden-besluit. Het was natuurlijk te voorzien, dat dit nieuw stuk wetgeving, de werkzaamheden van het kantonge recht weer zou .vergrooten in welk voorrecht natuur lijk ook de Pers mfocht deelen. Als eerste comparant in deze materie verscheen dan mej. Koosje van D., onderneemster van het welbekende stoffenmagazijn te Alkmaar „Het Couponhuis" die volgens dagvaar ding op Dinsdag 18 Maart haar winkeljuffrouw J. C. Jas ten 1 ure voormiddags in dienst had ge steld, wat volgens de arbeidslijst pas ten 2 ure had mogen geschieden. Mej. van D. bleek evenwel niet voornemens te zijn dit zonder protest te acceptee ren. Hoewel zij deze omstandigheid wenschte uit te schakelen als middel van verweer, daar het er haar voornamelijk om te doen was, een principi eele beslissing uit te lokken, bracht zij in het mid den, dat bedoeld feit niet op Dinsdag 18, doch op Maandag 17 Maart was geconstateerd. Voorts be toogde zij, dat de arbeidslijst door de politie, tegen haar bedoeling en buiten haar toestemming was gezet op 2 uur als aanvangswerktijd. Met de wet in de hand wilde zijn er op wijzen,1 dat daar 1 uur staat aangegeven als aanvangstijd, zoodat zij, aan de hand van de wet, zich niet strafbaar achtte. De ambtenaar merkte echter evenwel op, dat bedoelde arbeidslijsten moeten worden ingevuld met goed keuring der arbeidsinspectie. De kantonrechter, die zich thans geen voldoende oordeel kon vormen, wenschte, mede met het oog op den veronderstel den onjuisten datum der bekeuring, die zaak niet verder te behandelen en bepaalde de voortzetting, waarbij de verbalisant zal worden gehoord, op 9 Mei VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 25 April. Alkmaar. Een die niet meetelde. De in Justitioneele kringen niet geheel onbekende heer A. G. C. N., rondzeizend straatventer zonder vast domicili, doch bij voorkeur te Alkmaar vertoe vend, vanwege de gezonde lucht, was in verzet ge komen ter zake een hem bij verstek opgelegd von nis, betreffende het venten zonder vergunning te Alkmaar, doch bleek heden alweder niet present te zijn, zodat het verstek vervallen werd verklaard en de verbalisant Teitsma onverrichter zake kon vertrekkn om zijn onderbroken assistentie bij de huiselijke schoonmaak te kunnen voortzetten Wat een dergelijk verzet tegen een gewezen vonnis aan belangt, dit is natuurlijk een bekende truuk tot uitstel van executie. Egmond aan Zee Hij liet de 40 plus niet van zijn boterham eten. Een zwervende straatnegociant, Pieter J„ tijde lijk vertoevend in een volkslogement aan de Voor- meer, die als verdacht voor den waarnemenden kan tonrechter mr. de Groot verscheen, op grond van het feit dat hij op 7 Maart jl. te Egmond aan Zee zou hebben gevent, zonder de vereischte vergun ning, met zg. kamferballetjes, bleek een heer te zijn die zich niet stilzwijgend in een hoekje liet drukken, Hij ontkende pertinent de aanbieding van bedoeld handelsartikel en las een verweerschrift voor, dat tot doel had aan te toonen, dat de veld wachter van Egomnd aan Zee in staat van be schuldiging moest worden gesteld, omdat hij een valsch verbaal had opgemaakt. De heer ambtenaar zeide voornemens te zijn, de zen plichtvergeten veldwachter direct te laten' op pakken, terwijl de kantonrechter die meermalen de voorlezing zeer oneerbiedig en onbeleefd had on derbroken, wat aan de cativiteit der voordracht wel eenige afbreuk deed, besloot de zaak aan te hou den tot 9 Mei, ten einde ook de meening van veld wachter ten Bruggencate over deze kamferballen handel eens meer uitvoerig te vernemen. DE Rijp. Nog steeds dat misverstand met arbeidslijsten en register. Een te Purmerend .wonende metselaar de heer Jan B die te de Rijp een bouwerk helpt voltooien, had zich te verantwoorden, omdat hij op 7 Maart op dat bouwwerk een arbeidslijst en register ver zuimd had op te hagnen, niettegenstaande 2 in zijn dienst staande werknemers A. en J. Boon, aldaar werkzaam waren. De heer B. het feit erkennende meende daartoe niet verplicht te zijn, omdat hij zelf als ondernemer in dienst stond van den aanne- in hare verwarring en aandoening, of 't geen haar gebeurde een droom of de vermetelste werkeliik- heid was. Wat het. gevolg van dit tooaeel was, is ge makkelijk te raden. Gedurende eenige dagen hield Nida zich in hare kamer opgesloten, halsstarrig weigerende die te verlaten, voorwendende een lichte ongesteldheid en slechts aan het middag maal verschijnend om haar vader niet te veront rusten. Zij hoopte hierdoor den fraaien zigeuner, die op haar hart zulk een diepen indruk had ge maakt, niet te ontmoeten; maar trots haar be1 sluit, volbracht de eenzaamheid haar geheimzin nig werk ,en de eerste maal toen zij zich weder in Marcus' tegenwoordigheid bevond, voelde zij niets vergeten te hébben en dat een kracht sterker dan haar wil haar weerloos overleverde aan het gevoel ,dat zich van haar meester had gemaakt. Het arme meisje was te jong, ook te goed van vertrouwen. Haar hart had te veel behoeftp aan uitstorting en liefde om lang weerstand te bie den, en weldra vergat zij het jeugdig opperhoofd va nden stam Mirzel het zwijgen op te leggen. Overigens had zij zich reeds meermalen verra den zonder het te vermoedenop zekeren dag, onder anderen, hem een bewijs van belangstel ling willende geven, had zij hem verzocht den naam Marcus af te leggen, die hem zijn verleden als slaaf herinnerde, en dien van Mikaël aan te nemen ,die de held der legende van Wallachye is. „Ge zijt waardig dien naam te dragen," had Uitgeest. Een onrustige schoonpapa. De momenteel rentenierende sigarenmaker Hen drik de V., te Uitgeest, stond terecht wegens op Zondag 16 Maart in dronkenschap gepleegde bal dadigheid door met een schoenmakersmes ver schillende steken toe te brengen in een deurpaneel van het door zijn schoonzoon, den schippersknecht A. Roos bewoonde perceel. Verdachte, die in nuchteren toestand gevaarloos is en door zijn doch ter alsda neen goed eman wordt genoemd, gedraagt zich in beschonken toestand zeer balaadig en vecht lustig, en windt zich dan hevig op over bestaande of vermeende famlieigrieven. Gela voor drank be zit hij niet, doch er zijn vriendelijke kennissen, die hem dit verderfelijk geschenk offreeren. Zoo was hij al eenige malen, telkens op Zondag stevig aan geschoten, ten huize van zijn schoonzoon versche nen om ruzie te zoeken en allerlei bedreigingen te uiten. Hij stelde zich zoo woest &an, dat zijn doch- De ouoe heer, thans zeer kalm, zeide zich niets van het gebeurde te herinneren. Omtrent de aanlei ding wenschte hij in het openbaar niet te spreken. Hij een ontving een duchtige vermaning van den ambtenaar en kantonrechter en werd ter waar schuwing veroordeeld tot 6 boete subsidiair 10 da gen hechtenis bij niet-betaling. Heerhugowaard. Een 25-jarige te Heerhugowaard wonende rijder Jacob C., werd op 22 Maart door den veld wachter op den Huigendijk als bestuurder van een vrachtauto aangetroffen, waarbij niet alleen bleek dat provincieletter, voor en achternummeig en ach terlicht niet behoorlijk aanwezig waren, doch ook, dat de chauffeur in gebreke bleef, een geldig rij bewijs te overleggen Deze overladen verkeerszon- daar, heden terechtstaande, erkende nederig en met een verlegen lachje al die tekortkomingen. De auto had hij een dag tevoren voor oud gekocht en inderhaast met krijt de nummers aangebracht. Hij was niet in het bezit van een geldig rijbewijs, omdat hij als niet voldonde bekwaam, bij een vaar digheidsproef onder de auspiciën van den gestren- gen heer Kater te Alkmaar, voorloopig was afgewe zen. Doch thans kon hij met voldoening getuigen, dat hij geslaagd was en oek de distinctieven aan zijnwagen naar de eischen des tijds waren aange bracht. Natuurlijk werden hem zijn ®verkeersafdwa- lingen nog eens terdege onder den neus gewreven, en verdachte veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen, terzake de nummers enz. en betreffende het on- vertoonbare rijbewijs tot 10 boete of 10 dagen. Alkmaar. Alleen kindermandjes geldige passagiersinrichtingen Een jeugdige student met sportkousen, de heer Wouter U. te Alkmaar, had op 11 April van het sportpark terug fietsend, op den bagagedrager een vriend meegevoerd, welke wijze van transport in het precicieuze Alkmaar niet is toegelaten. Hoewel de heer U. als verweer aanvoerde, dat zij rijwiel was voorzien van een bagagedrager en twee steppen voor voetrust, werd dit wettelijk niet voldoende geacht. Alleen kindernfandjes of volledig als duo zitting ingerichte zadels, vallen niet onder de ver ordening. Fietsrijders kunnen met deze wetenschap zij hem gezegd, „en ik wil u niet anders meer noemen, ge zult dus voortaan Mikaël heeten, en dit zal in mijn oogeu reeds een begin van vrij making zijn." Mikaël boog ten teeken van toestemming. Hij was jong, had de eerzucht van edele 'zielen, zijne liefde vermeerderde met al den hoogmoed dien hij gevoelde van door de dochter van een vorst be mind te worden. En beiden elkander op die ge vaarlijke helling medeslepende, moesten spoedig te samen in den afgrond storten. Reeds verscheidene maanden had deze toestand aangehouden, zonder dat er iets bijzonders voor gevallen was. O pz oker en dag berichtte vorst Karpeles aan zijne dochter, dat het belang der openbare zaken hem verplichtte eerstdaags een réis naar Bucha rest te doen ,maar dat hij haar niet kon meene men .Hij voegde er bij, dat zij nreis kort van duur zou zijn en hij gedureude zijn afwezigheid zijn gezag aan zijn intendant Bazilius zou overdra gen. Hij verzocht derhalve Nida dezen te ver gunnen hot bestuur van de burcht op 'zich t-e nemen en desnoods zelve het voorbeeld van on derwerping en gehoorzaamheid te geven. Nida beloofde alles te doen wat haar vader verzocht, maar bij deze mededeeling voelde zij een zonderling gevoel vermengd met vreugd en vrees haar beklemd hart binnendringen. Den ge- heelen dag werd besteed met toebereidselen voor de reis van den vorst, en toen het nacht was ge- hun voordeel doen alsmede met het feit, *dat de heer U. tot f 1 boete of 1 dag werd veroordeeld, welke geringe straf echter niet als pasklaar voor elke maat moet worden geacht. -« Egmond aan Zee. Ambulante vodden- en oud-papier-kooplui moeten ook gebruiken en dus voorzien zijn va néén inschrij vingsregister. Een koopman in ongeregld en voor huishoudelijk gebruik uitgeschakelde goederen uit Zaandam, R O., bevond zich op 11 April aldaar met het doel, de artikelen die met de schoonmaak als onbruik baar werden opgruimd, op te koopen. Het scheen echter, dat hij daartoe onbevoegden wat al te ijve rig animeerde, althans de politie achtte het noodig zich met zijn zaken te bemoeien, nam zijn register, dat hij toevallig in zijn bezit had, doch waarop de koopjes niet waren genoteerd, in beslag, alsmede een paar rolletjes verstellapjes flanel, en maakte proces-verbaal op. De Zaandammer stond alzoo te recht en beriep zich op zijn onbekendheid met de bepaling, waaraan geen enkel voddenkooper langs de straat wet ooit zal denken, Toch toonde de amb teanar aan, dat die verplichting wettelijk bestnod, reden waorom hij 1 boete of 1 dag oplegde. De Kantonrechter legde voor dit maal echter geen straf op en de koopman deed edelmoedig afstand van zijn register, daar hij toch van plan was te gaan rentenieren. Egmond Binnen. Wandelsport is gezond doch niet altijd zonder ge varen. •Een drietal jongelingen uit Egmond aan Zee, Green Z. en de gebroeders Cornelis en Hubert G., geraakten op Zondag 30 April op een wandeling onder Egmond Binnen onbewust verdwaald op een wandelterrein waarvan het bekende bordje verwij zende naar art. 461, tegen het onbevoegd betreden waarschuwde. Het trio werd dan ook opgemerkt, gecalangeerd en stond heden terecht. De ambte naar die dergelijke onergdenkende wandelaars steeds wantrouwig aanziet en hen verdenkt van boo zen bedoelingen met betrekking tot de onschuldige konijntjes, die bewaard moeten blijven voor het moordend lood van den gepatenteerden jager, vor derde resp. tegen ieder 4 boete of 4 dagen, doch de kantonrechter was zoo vriendelijk goede trouw aan te nemen en gaf ruim rabat, ieder hunner ver- oordeelende tot ƒ1.50 boete of 2 dagen. Alkmaar, Voetbal trappen langs de straat sinds lang geen mode meer. De 18-jarige bij uitstek schrale heer Jan de J. te Alkmaar, die zich blijkbaar tot taak had gesteld, er bij zijn aiidientie zoo haveloos en smerig moge lijk uit te zien, had zich in een speelsche bui ver geten door op de Laat een voetbal, waarmede kin deren speelden, voort te schoppen, welke sportui ting buiten daartoe bestemd terrein te Alkmaar ten strengste is verboden. De heer de J. werd dan ook strafbaar bevonden en tot 50 cent boete of 1 dag, de klienste maat waarmede gemeten wordt, zonder pardon veroordeeld. Oterleek. Strijk het zeil en sluit stoom af. Het is niet geoorloofd op den Waarddijk onder Oterleek te rijden met meer gang dan 20 kilometer en eenige motorrijtuigenbestuurders, die met deze bepaling geen rekening hielden en de controleeren- de politiemannen niet in de gaten hadden, moesten zich heden tot straf hunner onbezonnenheid voor den kantonrechter verantwoorden. In de eerste plaats de heer Cornelis J., ambtenaar van den Raad van Arbeid te Sijbecarspel, die met zijn auto een snelheid van 40 kilometer had ontwikkeld, en veroordeeld werd tot 4 boete of 4 dagen. De mo torrijder N. H. M., bloemobliennandelaar uit Aker- aio -t, op 45 kilomtter afgpkniot, k. t -« j c boete of - dagen op zijn debetzijde, terwrjl de heer j. H f'ai .onaiuic 'sai te Hoorn, die zich tevreden had lel met 36 kilometer, ook roof keerg op de re tste clementie en met slechts f 3 boete of 3 dagen de tol der gerechtigheid ja voldoen. Oudkarspol. De 20-jarige heer Joh. S., monteur te Oudkarspel, begaafd met een voortreffelijke immitatie Caruzo- tenor, tufte op 14 April vroolijk op zijn motor langs deij Frieschen weg te Alkmaar, alwaar het alziend politioneel oog dra bespeurde, dat de handrem zoo goed als waardeolos was, waarop de traditioneele formaliteiten niet achterwege bleven, zooals kon blijken uit het bezoek van den monteur ter terecht zitting. Het jonge mensch erkende het malheur beweerde dat even te voren de draad was afgeknapt toen hij in een bocht met zijn handrem krachtig had ge remd, waarop de ambtenaar zoo onvriendelijk was te lanceeren, dat verdachte door die handeling be wees als monteur niet veel te beduiden, Voorts werd hem geadviseerd dergelijke gevaarlijke aardig heden niet meer uit te halen en gevorderd 15 boete of 15 dagen, welke straf de heer kantonrech ter zoo barmhartig was tot 8 boete of 8 dagen terug te brengen. worden ging' JNida, peinzend en bekommerd aan haar venster. Wat zij ook deed zij kon zich niet van een geheimen angsl bevrijden, waarvan zij de oorzaak niet kende. Haar half omsluierde blik zweefde besluiteloos over het in lichten ne vel drijvende veld, zij scheen behagen te scheppen in dc aanschouwing van het, oneindige, welks smartelijke sidderingen zoo goed aan den toe stand van haar gemoed beantwoordden. Zij stond daar zoo, toen ëen stem zich uit de diepte van de bergkloo fverhief, waarboven de brug gébouwd was. De stem was van Mikaël. Zij herkende die terstond. Het hoofd opgericht, luisterde zij. Eu de stem zong: Manoli Manol, O meester Manol! Mijn hart lijdt en weent En mijn leven gaat uit! enz. De nacht was stil, het zachte koeltje dat voorbijwoei was zuiver en geurig, en de zang van Mikaël scheen de geheele droefgeestige poëzie van deze wonderbare oorden té bevatten. Toen de dageraad den horizont kleurde, was Nida nog aan haar venster. Zij haastte zich liet, te verlaten; de koude had haar verstijfd, en zij ver langde naar rust. Toen zij zich op het bed wilde leggen, zag zij een briefje op een gebeitelde kast liggen. Werktuigelijk nam en opende zij het. Doch nauwelijks had zij het gelezen of zij ver- Koedijk. Eenige kennis de rverkeerswetten is voor een ont wikkeld mensch onontbeerlijk. De heer Ger. Sl„ werkzaam ter gemeente-secreta rie te Koedijk, was zoo onvoorzichtig zich op 18 April bij een bocht aan een auto waarachter hij bij sterken tegenwind op den kanaaldijk voortdurend had gefietst, vast te klemmen en voort te laten trekken, hetwelk door een rijksveldwachter was ge constateerd. De heer S. beweerde heden, toen hij als „de pisang" voor het voetlicht verscheen, niet te hebben geweten, dat die aanhankelijkheid niet was toegestaan. Hij noemde het fietsen vlak ach ter de auto nog heel wat gevaarlijker. De wet heeft echter met de overigens scherpzinnige distincties des heeren S. geen rekening gehouden, en dus werd alleen strafbaar geacht de door hem gepleeg de en wel in de verordening opgenomen overtre ding, zoodat veroordeeling tot 3 boete of 3 dagen onafwendbaar volgde. Haarlem, Een tamelijk slordig automobielbestuurder. Eer kruipt een olifant door het oog van een naald dan dat een nalatig automobielbestuurder ontsnapt aan de afdoende controle der Alkmaarsche ver keerspolitie. Deze constateerde 18 April op den Ken nemerstraatweg dat de heer Simon H., koopman te Haarlem we lbeschikte over een verloopen doch niet over een geldig rijbewijs 1930, zoodat natuurlijk proces verbaal niet uitbleef. De heer H., heden te recht staande, erkende in dit opzicht nalatig te zijn geweest en schreef dit toe aan het overlijden van zijn huisdokter, waardoor de voorgeschreven keuring maar steeds uitgesteld werd en hij had ver zuimd tijdig een nieuw rijbewijs aan te vragen. Teevns moest hij erkennen, ook nu nog het rijbe wijs niet in bezit te hebben en desondanks met zijn auto in Alkmaar was gearriveerd om ter zitting te verschijnen. De heer ambtenaar was over die gren zelooze vrijmoedigheid ten zeerste ontsticht en uit te allerlei ambtelijke bedreigingen tegen den meer onnoozel dan overmoedig uitzienden automobilist die zich haastte te verzekeren, dat hij ten spoedig ste orde op de motorzaken zou stellen. De kan tonrechter verzuimde niet hem daartoe krachtig aan te sporen en veroordeelde den nalven en beslist niet met sabotage der motor- en rijwielwet plannen rondloopenden heer H. tot 8 boete of 8 dagen Alkmaar. De handrem die een slippertje maakte. De 36-jarige krachtig gebouwde heer F. J. v. d. V., die in jongensjaren bekendheid verwierf als pa rachutist, doen den laatsten tijd een meer veilig en minder bovenaardsch bestaan heeft verschaft, kwam op 18 April op den Bergerweg onder Alkmaar zijn motor be tuf fend tot de conc'lusie, dat ook op de Kosmoskorst nog altijd voetangels en klemmen verborgen liggen, daar een politieman, gesierd met de stedelijke burcht, bij inspectie tot de ontdekking kwam, dat de handrem van 's heeren v. d. V^s mo tor defect was en slipte. Dit werd natuurlijk op de gebruikelijke wijze genoteerd, en de heer v.d. V., die thans kon verzekeren ,dat alles perfect in orde was, veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen. Noordscharwoude. De arme heer Pieter G., een 60-jarig maar nog goed geconserveerd caféhouder te Noordscharwoude moet tot zijn nadeel ontwaren, dat iedere visite, die de onmeedoogende wet hem dwingt te maken op de strafzitting van den kantonreenter te Alk maar, hij voortdurend meer aan populariteit inboet ln de scnerpe oQgen van den heer ambtenaar, die maar steeds niet leert zich te schikken naar de wij ze, waarop ae heer G„ zich ten opzichte van ae gemeentelijke verordening van Noordscharwoude ge draagt. Een groote plaag van zijn rustig leven zijn de dranklustige heeren uit die gemeente, die op de zg. „zwarte lijst" zijn geplaatst en die het er op gezet schijnen te hebben nerii door hun ongewenscn te visite in ongelegenheid te brengen. Zoo stond de neer G. ook heden weer terecht voor overtredingen en wel dat hij op verschillende data in zijn lokaliteit had toegelaten personen, aan wien het bezoek aan cafg's ten strengste is verbo den. Deze uitverkorenen waren de heeren A. M., S. Br., en J. B., die door de politie in de gelagkamer waren aangetroffen. De heer G. er kende dat deze heeren zijn lokaliteit hadden be zocht, doch tegen zijn verlangen en zonder dat hij hen eenige consumptie had verstrekt. Zij wei gerden echter het café te verlaten en verdachte beschikte niet over de kracht hen met geweld te verwijderen. Voorts protesteerde de heer G. tegen de uitlatingen van den ambtenaar. Deze uitlatingen kregen dan ook een bedenkelijk karakter, daar te gen iedere overtreding ƒ20 boete of 20 dagen werd gerequireerd, doch gelukkig deed de waarnemend kantonrechter een minder ernstige aanval op de portemonnaie van den heer G. en werd hij veroor deeld tot 3 maal 8 boete of 3 maal 8 dagen hech tenis. bleekte vreeselijk. Het briefje was van Mikaël. Hij vroeg haar een onderhoud van eenige minuten den volgenden dag te middernacht. Het arme meisje verborg het blozend gelaat in hare han den en knielde neder om Gód'te hulp te roepen. Alleen God kon haar redden. Den volgenden dag-, tegen middernacht sliep alles oi scheen in den burcht van Karpeles in /slaap. De vorst was den vorigen dag vertrokken, en Bazilius had het gezag, zooals men hem ver zocht had, overgenomen^ Hij was een hard en on wrikbaar man, die den vorst talrijke en vrees lijke bewijzen van toewijding gegeven had. Hij had den ouden bojard beloofd, zich liever het leven te benemen dan aan zij toplichten. te het leven te benemen dan aan zijn plichten te kort te doen, en spoedig zo uhij zijne belofte vol brengen. Te middernacht kwam Mikaël op het plat: Nida had hem geen antwoord doen geworden; hij kon dus gelooven, dat zij er in bewilligde hem te ontvangen. Hij was gelukkig. Een ontzaglijke tevredenheid, uit hoogmoad en begeerte bestaan de vervulde zijne ziel, en niets had hem op dit, oogenblik kunnen weerhouden. Evenwel op 'het punt den voet op de eerste der trappen, die naar Nida's kamer voerden, te zetten, trad hij op eens een schrede achteruit en smoorde een kreet van verwondering. Voor hem rees de gestalte van Ba zilius op. „Waarheen gaat ge?" vroeg deze op norschen toon. Waarom zijt ge niet in je nest, ellendige slaaf die ge zijt? Voort van hier of ik laat je zweepslagen geven 'als een hond

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4