NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 52 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 1 MEI 1930 39e Jaargang Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redacteur J. R. KEIZER. Bureel Heordscharweude. Revue van de Week Buitenlandsch Overzicht LAEËDIJKEK COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®ND ERD AG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 29 APRIL. Het echt-zomersche weer deed in de achter ons liggende week zijn intocht, »n aanstonds waren er. meteorologen, die ons kwamen verheugen met de voorspelling ,dat wij ons op de nadering van oen koudegolf hadden voor te bereiden, gelijk New York, dat zich reeds verlustigde in de zege praal van den zomer. Intusschen bereikten de Ilaarlemsfch-L eidsche bollenvelden hun weelde- rigsten pracht, zoodat de ,,trek" naar deze streek zeer bijzondere afmetingen kreeg. Wij doorleef den zwoele .dagen, en hei oude woord, dat ,.de lucht de warmte nog niet verdragen kan", werd bewaarheid. Tamelijk zware onweersbuien barst ten los, in Groningen en bij Geertruiden berg be rokkende de bliksem zelfs ongevallen met doodo- lijken afloop, zooals in de misère-rubriek is aan- 'geteckend in hoeverre de vroegzomer 1930 zal worden onderbroken door temperatuur, die do slroohoeden tijdelijk zal doen verdwijnen en de winterdraeht ie voorschijn doen halen, wij moeten liet afwachten. Het is wel zeer te hopen, dat de 21e verjaar dag van onze -Kroonprinses door zonneschijn zal worden opgevroo lijkt. Prinses Juliana bereikt dan haar civiel-rechterlijke meerderjarigheid en zooals men weet zal dan tegelijk worden ge vierd de 54ste verjaardag van haar vader, den Prins-Gemaal, die door verblijf in den vreemde laatstelijk te Milaan, waar Z.K.H. de Jaarbeurs bezocht eu zijn bewoudering daarvoor telegra fisch aan den koning van Italië kenbaar maakte) verhinderd was, den 23sten j.l. bij te wonen de onthulling van het monument, op het Louise dc r.'olignyplein in Den Haag, ter eere van Juli ana van Stolberg's nagedachtenis daar gesticht Prinses Juliana heeft den 23en dat gedenkteeken onthuld. H. M. de Koningin, die de plechtigheid met Koningin Emma bijwoonde, hield er een sehoone rede, waarvan geest en strekking vol komen harmonieerden met de rede, welke de oud-minister dr. De Visser hij deze gelegenheid ten gehoore bracht. O phet Haagsche Binnenhof zal nu het leven weldra ontwaken. Den 6en Mei kwamen Eerste, en Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het eerst na het Paasch-reces in openbare zitting bijeen De Senaat in den avond van den. 6en Mei voor een van de helaas nog altijd niet afgeschafte miniatuur-zittinkjes. Op Donderdag 8 Mei zal dc Eerste Kamer na den 7en 'in de afdeelingen te hebben gewerkt de Indische Begroot ing aanvatten. Van het 35ste Congres der 3.D.A.P.. te Gronin gen gehouden, stip ik nog aan, dat het voorstel betreffende paal-en-perk stellen aan de cumulatie, samenvoeging, van allerlei ambten i(o.a. dat van burgemeester, wethouder van Groote Gemeente en lid vin Ged. Staten) met het lidmaatschap der Tweede Kamer is aangenomen. Op het Congres dezer partij in 1932 te houden, zal worden beslist t o. van de vraag, of eventueel de S.D.A.I'. mei Rome in een kabinet zitting zou willen nemen, gesteld dat Rome de uiterste noodzaak" aan vaardde. Hef Departement van Landbouw blijft diligent op agrarisch gebied heerschend. Eene landbouw telling (als in 1910 en in 1926 plaats had) is in voorbereiding- Een tuinboww-diio zal volgen. Een voor ons eieren-export verontrustende tij ding is zeker, dat Duitschland voornemens is. eerlang een invoerrecht op Nedorlandsche eieren te leggen, en nog wel van 1.2 cent per ei. Tn- tussohen zou deze bepaling eerst in 1931 in wer king treden. Minister Ruys de Be-erenbróttok heeft in een circulaire aan'de Gemeentebesturen gericht gewaarschuwd tegen de ellende van den woeker, die aast op overdracht van. Staats- of gemeente lijke bezoldiging, onder kwasi-sehoono voorwaar den. In werkelijkheid wordt niet 6 pOt., maar 35 pCt. en meer per maand, van de slachtoffers der hloedzuigers in menschengedaante - ge trokken. Aan zulk misdadig gedoe mogen de. autoriteiten zeker geen hulp of bescherming bic den. I We beginnen reeds te komen in de sfeer der congressen. In de Hofstad kwam het Hegeleon- gres bijeen. De Ch.-historische Unie hiekl te Amsterdam hare algemeene vergadering, waar nir .ds. .Schokking een groote politieke rede uit sprak. Te 'sGravenhage werd het tweede Nedor landsche Paedagogiseh Congres gehouden- Dc afd. Rotterdam van het Ned- Roode Kruis opende den eersten bloedtransfusie-dienst te onzent. Bij de directie onzer spoorwegen is in onder zoek de mogelijkheid om radio aan te brengen in de treinen. Op Zaterdag 26 April bezocht de Koningin Moeder de prachtige bloemententoonstelling te Rotterdam. H. M. smaakte de voldoening dat de collecte met de Emma/bloem schitterende resultaten had Tn de Residentie bracht zij e.e. f 10.000 op on H. M. droeg met zeer belangrijke giften bij tot het bereiken van dat cijfer. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad is dit jaar gesteld in de week van 20 26 Mei. Den 29en April had de opening plaats van de nieuw esluis te IJmuiden. De nieuwe mailboot der maatschappij ..Neder land" ,de „Johan v. Oldenbarneveldt" (de groot ste mailboot te onzent) werd den 26en j.l. feeste lijk ingewijd, met 500 gasten, w.o. vele autoritei ten, aan boord. Personalia: Amsterdams burgervader, de heer Do. Ylugt, maakte zijn tocht naar Engeland, uitge,noodigd door den lord-mayor van I.onden, en zon Zaterdag: 3 Mei in Patria terug zijn. Onze vermaarde zangeres mevr- Noordewier-Reddingius werd gehuldigd door de onthulling van een ge denksteen in haar geboortehuis te Deurnc. De burgemeester van Den Bosch, mr. Van Lansehot. leidde de plechtigheid. De waarneming der hoofdinspectie van dén Arbeid te Maastricht, waartoe oorspronkelijk ir. Huygens te 'sGravenhage zo ugeroepen zijn, zal rui worden opgedragen aan den heer J. C. Kraft, inspecteur te Arnhem. t Mr. Loder, onze. groote jurist, wenscht geen herkiezing als Nederland.seh rechter in het Hof van Intern. Justitie, en dat wel met. het oog op zijn hoogen "leeftijd. Prof. dr. J. Kluyver, onze beroemde taalgeleerde, bereikt den 2en Mei den zeventigiarigen leeftijd. Er heeft zich een comité gevormd om den hoogieeraar Rij zijn afscheid uit de ooilege-zaal hulde te brengen. Uit de doodenlijst: C. W. Schollen, industrieel te Enschede, op 80-jarigen leeftijd. Gep. ka- i pitein-kwartiermeester bij hef Indische leger W. F. H. Schoenmaker. 79 jaar. Den Haag. - Mevr. Christine Poolman, een bij de oudere vrienden van onze tooneelkunst nog levendig in de her innering voortbestaan figuur in Piankenland, 80' jaar ,1c Amsterdam verscheiden. Uit de misdadigheids-nova der week teekon ik aan, dat een Haagsche juwelier door een Duit- schcr, die met valsche cheques opereerde, is op gelicht voor een bedrag van 'f200 plus een zeer kostbare ring. Zegt het voort... Dc guit zoekt verdere slachtoffers. Te Haarlem werd een chauf feur gearresteerd, die in dronkenschap een auto had aangereden waarin eenige kinderen waren" gezeten, waarvan enkele gekwetst werden. Tegen dooT drank benevelde chauffeurs moet in den laatsteh tijd worden opgetreden doo'r de justitie. Zij doe het met straffe hand. Aan den Nieuwenweg te Amsterdam hadden een dienstbode en haar verloofde tal van kost baarheden en een som van f 600 geroofd uit de woning waar het meisje had gediend. Dc kans schijnt groot, dat het tweetal de wijk naar 'hun Duitsche „Heimathebben kunnen nemen. In Den Haag is een Oostenrijker opgepakt, die te Weenen verschillende kostbaarheden in een. museum heeft gestolen. De maft zal naar zijn va derland worden teruggezonden. De uitgever van de „Pan" is te Amsterdam veroordeeld tot f 1000 boete of 50 dagen hechte nis. Géëischt was: twee weken gevangenisstraf. Te Nijmegen heeft men vier inbrekers in het net gekregen, die verdacht worden, een reeks van „kraken" op hun kerfstok te hebben. Het zijn heertjes van 21 en van 17 jaar- Eind Mei komt het geval van den moord, ge pleegd op een verpleegster bij Bennekom, voor de Arnhemsehe Rechtbank. Er zijn dertig getuigen gedagvaard. De zaak wordt met gesloten deuren behandeld- De gouden penhouder, waarmede het Verdrag van Locarno werd geteekend, en die vandaar uit gezonden werd naar Den Haag voor de vredes- en volkenbondstentoonstelling, is zoek- Van dief stal schijnt in deze geen spra'ke te zijn. Het kost bare stuk is vermoedelijk met pakpapier ver brand- Groot is dc boosheid over het gebeurde te Locarno en voor Den Haag is het niet prettig. De „roode haan" stichtte in de afgeloopen week wederom geweldig veel ellende! ïk bepaal er mij toe, slechts te niemoreeren, dat onder Rcnswoude de bekende windmolen „Dc Wildeman" in de aseh werd gelegd. Het handspuitje van Renswoude was natuurlijk ganseh onmachtig tegen de voorzee. Er ging 1500 HL. meel en graan verloren. Brand woedde in de postauto op Ben dienst ArnhemEmmerik. Daarbij ging o.m. verloren aan aangegeven waarde tot 14.000 goudfrancs. Te Doesburg woedde een zeer felle brand in kali-loodsen, waarbij een schade werd aangericht, geschat op rriim een millioen gulden. Uit'het verdere van de ellenderubriek teeken ik nóg aan, dat: te Rotterdam iemand door het onvoorzichtig omgaan met een revolver zijn 18- jarigen zoon in het hoofd trof. Gelukkig schijnt de jongen niet levensgevaarlijk gewond te zijn. Dc gewone serie verkeers-ongelukken. Onder Heilo kwam een motorrijder, door het springen van een band, met een boom in botsing. De man werd gedood. Bij Rijswijk (Z.-H.) zijn chauffeur en inzittende van een auto bij een aanrijding ge dood. Dit tragisch geval had een arrestatie tenge volge. Hst onweer, dat met de vroege zomer-warmte gepaard ging, berokkende/dat te Geertruiden- berg twee landbouwers door den bliksem werden getroffen. Een werd gedood, de ander zal verlamd blijven. Te Oostwolde (Gr.) zijn twee personen door den bliksem gerlood. Tn dit week-overzicht, maar vallend buiten de misère-nova behoort nog vermelding, dat te Zaan dam, krachtens aanwijzing van een „helderzien de" wordt gegraven naar schatten, welke zich daar ergens in den bodem zouden moeten bevin den Ik hoop rapport te doen van de uitkomsten dezer graverij. t Het schijnt zeker te zijn, dat weldra de tol tussehen Vlaardingen en Maassluis zal worden |k>pg<ëheven. Op komst is: een halfuursche autobus-dienst tussehen Rotterdam en Den Haag, door de Haag- ische T. M. te ondernemen. De Raad der hoofdstad heeft zoowel het voor stel van B. en W. om de bespeling van den Am sterdamsehen Stadsschouwburg te geven aan de Kon. Vereeniging „Het Nederl. Tooneel" (Saal- horn en Verbeek) als de aanvrage van den heer •Verkade, Vrijdagavond 25 April verworpen. Wat •nu is thans de vraag in deze. En bij welke „problemen van dezen tijd" doet. 'zich deze vraag niet voor? 1 Sedert wij de laatste maal over den toestand in Britsch-Indië schreven en op den ernst der ge beurtenissen aldaar wezen, hebben zich al weer gebeurtenissen voorgedaan, die ten volle bewijzen, dat de.situatie niet ernsjtig genoeg kan worden ingezien. Wel is waar is liet nog niet gekomen tot «en georganiseerden opstand, hetgeen natuur lijk in do eerste plaats te danken is aan de-- vreedzame campagne van Gandhi, die zich on- panks zijn veel grooter heftigheid, welke steeds groeiende is, nog steeds blijft verzetten tegen een gewapende actie Maar, en dit is een belang rijk feit de berichten die ons uit. en over Britsch-Indië hereiken, blijken gecensureerd te zijn, waardoor wij o a. riiet in staat zijn ons een duidelijk beeld te scheppen van wat bijv. te Pes- jawar nu eigenlijk precies is voorgevallen. Wel weten wij, dat er hevig is gevochten, dat er „on lusten" hebben plaats gehad, den omvang hier van echter konden wij niet beoordeelen en slechts tussehen de regels door kan men een vagen in druk (hoewel een sterk vermoeden, krijgen, dat de regeering zich in Indië niet' zoo prettig voelt kis zij dit wel zou wenschen. Zoo wordt ons in. een enkel regeltje meegedeeld, dat een inlandsch regiment zich „niet bevredigend zou hebben ge dragen. Wat beteekent dit precies? Wij meenen niet heel ver van de waarheid te zijn, wanneer wij veronderstellen, dat hier openlijk muiterij is gepleegd misschien zelfs, wel, dat een deel dezer inlandsche troepen naar de opstandelingen is over geloopen, in ieder geval met hen sympathiseert. Waar nu de Britsche legermacht in Indië voor ongeveer drie vierde gedeelte uitgemaakt wordt door inlandsche troepen, d.w.z. door Hindoes van de kaste der Rajpoots,- dat is -der krijgslieden, begrijpt men onmiddellijk wat een ramp het voor de Engelsche overmacht zou zijn, wanneer een dergelijke 'beweging zou overslaan op het geheel inlandsche gedeelte. En dit Ls niet zoo onwaar schijnlijk als men zou kunnen denken- Belmoren niet de Hindoe's en de krijgslieden zijn Hindoes tot de meest fervente aanhangers van Gandhi? Welken indruk dit bericht in de ingelichte En gelsche officieele kringen gemaakt heeft, valt moeilijk te beoordeelen. D;e Engelsche bladen blij ven voorloopig optimistisch van toon. Een kort berichtje deelt echter mee, dat MacDonald, de Engelsche premier zijn Paaschvacantie voortijdig heeft afgebroken in verband met de wending, die de gebeurtenissen in Indië hebben genomen. Het moet vrij ernstig zijn, wil de door vlooteonferentie en lallocze andere besognes vermoeide premier zijn welverdiende rust afbreken. Ook doet men goed, om bij de beoordeeling der evenementen in Britsch-Indië even in gedachte te willen houden, dat dit land grenst aan Afghanis tan, waarover we sedert lang al weer zoo goéd als geen berichten gekregen hebben, doch waar- va nvaststaat, dat het in goede verstandhouding leefi met zijn buurman, Sovjet-Rusland. En dat Rusland in de wereldpolitiek géén vriend van Engeland zijn kan, is duidelijk genoeg om veel woorden ove rte verspillen. Het blijkt trouwens zoowel uit de reeds voorgevallen gebeurtenissen in China zoowel als elders, als ook uit de films en tooneelstukken, die te Moskou worden gemaakt en opgevoerd en waar gemeenlijk de Engelschman dc rol in vervult van den tegenstander der ar beidersklasse, den onderdrukker en wellustigen kapitalist. Tijdens den burgeroorlog waarvan Aman Oellah het slachtoffer is geworden, is het vaak dr or de verschillende buitenlandsche bladen gezegd ,n.l. dat dit land het punt is, waar En geland zijn krachtigen steun in Britsch-Indië verliest ,o fin ieder geval niet meer volkomen vertrouwen kan? WAAROM DiE AMSTERDAMMER- Lil VE|R IT A LI A A NSCiHE EN ZEEUW THEl LAN LANG ENDIJKER AARDAPPELEN GE> BRUIKEN. In cms Dinsdagnummer vonden ónze lezers een verslag van de gehouden vergadering van afge vaardigden van kooplieden- en veiljngsorganisa- ties; op <lie vergadering heeft de bekende Am- sterdamsche groothandelaar, de heer H. Bouw man een interessante causerie gehouden over bo venstaand onderwerp. Van hooggeachte zijde gaf men ons verlof, van het gesprokene een resumé te geven, waarvoor we onze erkentelijkheid be tuigen. De heer Bouwman sprak ongeveer als volgt: Als inwoner eener stad, welke gedurende mijn handel en wandel daarin, van 450.000 tot 750.000 inwoners is geklommen, meen ik wel eenig oordeel over de voorziening van aardappelen daar ter plaatse te kunnen geven. Zoo ongeveer 45 jaren geleden voorzag het Westland ons van vroege aaraappelen. Men begon 5 of 10 Juni met z.g. Spercieaardappelen in klei ne mandjes en omstreeks 2025 Juni had men de groote aanvoeren bestaande uit 10 of 12 schuitjes van circa 150 a 200 mud Westl. 'ronde aardappe len. Indien die aanvoeren verminderden kwam Rijnsburg, dan Katwijk en Noordwijk ieder met 1 schuit Tn dien tijd kwam ook eenige aanvoer uit Noordholland, oorspronkelijk met Graafjes, Gladblaadjes en later een seort Nobelmuizen, deze laatste soort toen ook in het Westland ge teeld, welke goed voldeed. Ongeveer ruim 30 jaren geleden 'begon men in het Westland met het veilingsysteem. Door ver schillende omstandigheden, welke mede werkten, ontstond aldaar meerdere vraag voor export naar Engeland en later naar Duitschland, waardoor de teelt van Export soorten sterk werd uitge breid en de Hollandsche consumptieaardappel werd verdrongen. Van de ge hoe le Westlandsche vloot bleef maar één schuitje va n's Gravezande, met mooi zandgoed, varen op Amsterdam. Intusschen had Noordholland de Amsterdam- sche markt veroverd met zijne prima Andijker muüen. Op het Hekelveld was zelfs een winkel met aan den voorgevel een groot bord, waarop met groote letters stond „Andijker muizen", als voortdurende reclame, zomer en winter- Dc dagelijksche aanvoer aan onze markt be stond uit een tjalk, dikwijls met bijlegger, van de Ver. „Andijk", een tjalk van de Ver. „De Streek" en'l a 2 kagen, tezamen ongeveer 100 a 130.000 Kg. Even la,ter kwam de Langendijk er bij, zoodat Noordhollan-d ruim aan de binnen- landsche vraag kon voldoen. Het duurde echter niet zoo heel lang of ook daar werd het vei lingsysteem ingevoerd en waarom ook niet? Men kreeg betere prijs, minder risioo cn contant geld en door het teelen van Exportsoorten, ik meen dat men toen begon met Déensche Muizen, kreeg men veel grooter aantal Kg. uit de bunder, maar het Amsterdamsehe publiek wijde niet mee blijven eten. Dc tjalk van „De Streek" kwam niet meer aan, de hijlegger en later de tjalk van de Ver. „An dijk" was verdwenen en de kagen, intusschen motoren geworden, krijgen bij stormweer tegen woordig geen water meer over. De gevolgen wa ren dat de invoer van Buitenlandsche vroege aardappelen vermeerderden. Het publiek, en het is teekenend dat het publiek uit de mindere buur ten daar ook bij behoort, geeft liever 12 a 14 et- voor 1 Kg. buitenlandsche aardappelen, dan 6 of 8 centen voor 1 Kg. Noordhollandsche bui- tenl. of Exportaardappelen. Was de aanvoer van het buitenland afgeloopen dan moest het publiek noodgedwongen aan de Noordhollandsche beginnen, doch zoo spoedig de geelvleezige aardappelen rond de steden oftewel in Zeeland gereed waren, vloog men daarop af, hetwelk aanleiding' gaf voor die verbouwers uit die streken om de blanke- en blauwe eigenheimers met spruit te zetten, om zoo vroeg mogelijk aan de vraag te kunnen voldoen. Dit zijn de oorzaken dat de tijd, waarin wij aangewezen zijn vroege aardappelen uit uwe stre ken te betrekken jaarlijks korter wordt. Voor circa 3 jaren heb- ik er 'in het C. C. reeds op gewezen dat het binnenlandseh afzetgebied geheel verwaarloosd werd, doch de Hollandsche kooplieden hebben er geen aandacht aan geschon ken, zij 'verdienden te veel aan het buitenland. Kentering is nu gekomen. 'Popprijzen in Nederland gaf energie aan an dere landen- Er is hier echter land genoeg en straks komt helaas de bodem van de Zuiderzee er ook nogt bij ,dus meer dan genoeg om naast die hoeveelheid, voor de buitenlandsche vraag, die soorten te tee len ,die door.den Nederlandschen consument ge wild cn gevraagd worden en dat is in de eerste plaats een goed. smakende, geelvleezige vroege aardappel; om zop vroeg mogelijk te zijn, zeg 1 Juni. is geelwit ook goed, mits er maar eenigj gehalte, in zit. Er zijn in de'laatste jaren geen vroege soorten, die daaraan voldoen, men tracht hierin te voorzien door late aardappelen te ver vroegen, doch dat is maakwerk en niet in stand te houden. Bij 'het zoeken door den kweeker naar een of- meer vroege soorten, moet deze bepaald met bo vengenoemde eischen rekening houden, ook mag de soort geen 500 mud uit de bunder opleveren, nog een hoog volume zetmeelgehalte hebben- De soort moet, behoudens onvoorziene omstandighe den in de eerste helft van Juni, goed smakende, beschikbaar wezen, waartoe bepaalde bemesting allicht kan medewerken. Wanneer dan b.v. voor 'de provincie Friesland een sortiment gekweekt kan worden beter in kwaliteit en duurzamer als de tegenwoordige late soorten, dan heeft men bereikt wat vroeger geweest is en hebben wij geen behoefte moer aan buitenlandsche aardappelen; maar dan moeten onze aardappelen weder zoo worden, dat men na den eten nog weder één uit den schaal pikt, in

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1