BEURSOVERZICHT SPORT EN WEDSTRIJDEN fetracht te hebben, tusschen Vriend en mej. pruit door te rijden. Vriend was hem al reeds ge passeerd, terwijl mej. Vriend, die voor hem uit reed, door hem. nadat hij behoorlijk signaal had gegeven, werd achterhaald en voorbij gereden. De dijk ,die daar 3.50 M. breed is, gaf ruimte ge noeg om elkander voorbij te rijden was de mee ning van verdachte, die echter niet overeen 'kwam met de opinie van het openbaar ministerie, zooals hij later tot zijn schade zou oritwaren. De heer VI. ontkende voorts iets van beteekenis te hebben bespeurd, reden waarom niets kwaads vermoe dend ,was doorgereden. Wel moest hij toegeven, na het ongeval niet de minste belangstelling te hebben betoond in het lot van Vriend. Hij had dan ook geen moeite gedaan hem te bezoeken, welke onverschilligheid hem door den president nu weer mr. Ledeboer, hoogst kwalijk werd geno men en hem niet. bepaald in een sympathiek licht stelde. De burgemeester van Hoogkarspel had om trent, den lieer V. gerapporteerd dat hij als een wilde rijder in het dorp bekend stond en meer malen was gewaarschuwd, tegen welke recentie de h"er V. protesteerde, terwijl verdediger ad rem opmerkte, dat zijn cliënt dan toch in ieder geval nog niet eenmaal te dier zake was veroordeeld. De heer officier was en bleef hardnekkig de meening toegedaan, dat verdachte door zijn roe keloos en onvoorzichtig rijden de volle verant woordelijkheid droeg van het ongeval en vor derde f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Mr. Polaek vulde aan, wat L. VI. had verzuimd en betuigde zijn deelneming aan het slachtoffer, wat, heel iief was Voorts bestreed verdediger de opvat ting van den officier en achtte met net gevor derde bewijs geleverd, dat verdachte door beide wielrijders was doorgereden. Het was duidelijk, dat VI. de voor hem rijdende mej. S. had inge haald en verviel daardoor het vermoeden, dat Vriend zelf op dat moment op dezelfde lijn be vond Pleiter concludeerde dus vrijspraak en als de rechtbank aan dit aas niet wilde bijten, een minder hooge geldboete. Er haf kein auto. Er hal kein Rittergut. Deze formidabele zitting, die tot hal f6 den ar men perskever in spanning hield, was ook aange wezen voor het optreden van den 53-jarigen .vee houder Klaas Ooud-diaken te Westwoud, die op 6 Februari het geheele land in beroering' bracht, door het bericht van een brutalen in braak waarbij men zijn soliede Lipsbrandkast. waarin geborgen ettelijke duizenden pegels aan de Hervormde, gemeente toebehoorend, waren ge borgen ,door de vrijpostige kraakjesmakers uit het huis was ontvoerd. Deze brandkast werd echter later keurig netjes, geheel ongeschonden en zonder eenig spoor van inbraak in het iand van Klaas G„ teruggevonden. Vreemd genoeg, waren de sieraden nog present, maar het geld. ruim 7500 pop was spoorloos verdwenen. Al deze vreemdsoortigheden gaven de politie matief eens wat scherper op vriend Klaas te letten en liet parket te waarschuwen een en ander met het resultaat, dat de veehouder erkende zelf de inbre ker te 'zijn geweest; om te camoufleeren, dat er een duchtig tekort, was in de door hem beheerde kas der Kerk, die liij verplicht-was dezer dagen te verificeeren. Voorts beweerde hij in zijn angst voor ontdekking in overspannen toestand een be drag van f 4000 aan bankpapier te hebben ver brand. Het gevolg was natuurlijk niet moeilijk te raden. De oneerlijke, beheerder der kerkgelden werd in verzekerde bewaring- gesteld en boven dien failliet verklaard. "De man maakte op dn terechtzitting een meer zieligen dan misdadigen indruk. De zwartheid zijner ziele was in ieder geval aan zijn uiterlijk absoluut niet merkbaar Zijn hart, was dan ook volkomen vermorzeld eb hij erkende a.lles wat men verlangde dat erkend moest worden, zoodat de rechtbank om zoo te zeggen ,geen kind aan hem had. ICr was dan ook slechts .tin getuige gedag vaard, de heer K. Boeles, 'n lid van bet kerk bestuur, die met den president naging hoevee] Klaas nu feitelijk wel te kort was geschoten, welk bedrag dan netto werd vastgesteld op f7487. De heer G„ die meermalen zijn aandoening niet kon overmeesteren, beweerde door achteruit gang in zaken tot die verduisteringen te zijn gekomen. De dood van zijn goede en zorgzame ee.htgeiioote was het begin geweest van zijn latere misère. De officier vorderde na een kort requi sitoir 3 maanden gevangenisstraf. Hierop kwam de jonge en ambitieuze verdediger mr. A. Prins Jr. in actie, die'voornamelijk zijn verbazing uit - maand herkreeg hij al zijn kracht. Gedurende al dien tijd was hij afgezonderd, streng bewaakt geworden en had met niemand in aanraking kun nen kernen ,die hem kon onderrichten, wat in den burcht voorviel. Hij wist, dus niets omtrent Nida en wat hij nog van hare liefde hopen kon. In een nacht, na lang gedacht te hebben over "hetgeen hem te doen stond, wilde hij zich op zijn leger stede werpen, toen de deur van zijn cachot zich opende en een vrouw binnentrad. 't Was Ni- da- Zij had niet gedacht aan 'do gevaren, die haar bedreigden; komende gehoorzaamde zij aan een gevoel, sterker dan allen menschelijken wil, en zij naderde beraden en met vasten tred den zi geuner. 'Mikaël," sprak zij haastig en fluisterend, „we bobben slechts eenige seconden voor ons, ik moet u spreken, luister." „O spreek, spreek!" riep Mikaël. „Ge kunt niet, langer in dezen burcht blijven, ge zoudt er een ellendig leven leiden en ik wil dat ge heen gaat!" „Wat zegt ge?" „Ten koste van alles moet ge morgen dit land verlaten. Ik heb eenige mijner juweelen bijeen gebracht, zoomede het bespaarde gé'ld van mijne prilste jeugd af, een en ander moet ge aannemen, Mikaël, omdat ge mij bemint en ik u bemin „Maar zóö wil ik u niet verlaten. „Ik heb u gezegd dat het moet en herhaal •het; weet ik overigens of ik nog langer mijn schande en oneer zal kunnen verbergen?' spra kover het reclasseeringsrapport waarin z.i. geheel overbodig en ten onrechte was opgenomen de van weinig menschenliefde getuigende meening van een aantal ingezetenen van Westwoud, die een strenge stra fwenschten voor den verdachte. Pleiter stelde zich te dien aanzieh op'een meer humaan en breeder standpunt. Voorts zou vol gens ditzelfde rapport verdachte zijn afgedwaald als gevolg van zijn weelderig leven. Het was plei ter volkomen een raadsel waari ndie weelde had bestaan .verdachte hield geen kostbare auto, gaf geen kostbare diners of schitterende avondpar tijen en bezocht evenmin het buitenland. Beter dan het laneeeren van dergelijke veronderstellin gen achtte pleiter het te trachten, den verdachte er weer wat boven op te helpen. In de eerste In de eerste plaats door het betoonen van een groote clementie door deze rechtbank, die door - haar humaniteit bekend staat en dezen economisch geheel vernietigden man op te leggen een voor waardelijke straf. Pleiter liet ten slotte nog uit komen dat verdachte in zijn voorspoedige dagen zich nimmer aan eeriige verduistering had schul dig gemaakt. Verdachte, die voortdurend zat te snikken ,ga fliet voornemen te kennen, door ais knecht bij anderen te werken, te zullen trachten op eerlijke wijze in zijn onderhoud te voorzien. Een schoenmaker, die bij zijn leest had moeten blijven. De 33-jarige handelaar in emailleartikelen, A l. te Hoorn woonachtig, vervoegde zich op 2 Januari aan de bekende zaak van de heeren gebr. Welkers met het doel een aantal ontbijt bordjes en botervlootjes aan te koopen ten be hoeve van den heer H„ caféhouder te Berkhout. Natuurlijk werd deze bestelling van klant, die als ^oliede bekend stond .gaarne genoteerd en de goederen aan den heer U. zonder bezwaar medegegeven. Het was echter een vreemde ge waarwording, toen de kwitantie onbetaald terug kwam, omdat mej. Heuvel beweerde reeds met den heer U die voor de leverantie had gezorgd, te hebben afgerekend. En aangezien nu deze heer U., vermoedelijk uit gebrek aan de noqdige con tanten, in gebreke bleef de kwestie met de gebr. W. in het reine te brengen, had deze handels operatie bet voor Adriaan minder aangename gevolg dat hij heden terecht stond als verdacht van oplichting. De heer U. trachtte nu wel het feit meergrunstig te belichten door de verklaring, dat hij wel degelijk de goederen, hem besteld door mej. Heuvel bij de firma W. voor eigen rekening had gekocht, doch hij daarmede de op vatting van den officier omtrent zijn schuld helaas niet wijzigen en werd tegen hem 2 maan den gevorderd Mr. Thomas, verdediger van den verdachte ,was minder pessimistisch gestemd en de meening toegedaan dat hier een misverstand in het spel was. Zijn cliënt zou het ernstige ri- sio oniet hebben willen om oplichting te plegen, temeer, daar hij nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest. Door pleiter werd alzoo het wettig en overtuigend bewijs niet geacht gele verd te zijn en gaf mr. Thomas den rechtbank nog een'uitgebreide handleiding bij het uitspreken van haar vonnis door te eoncludeeren tot vrij sprak ngeringe geldboete of 'n voorwaardelijke straf. Een niet aangename comparitie. Ijo 50-jarige heer Dv Z. sigarenhandelaar en winkelier te Zuidscharwoude, thans gedetineerds in het huis van bewaring .stond terecht als verdacht te hebben gepleegd niet nader aan te duiden handelingen met kleine meisjes, wel kfeit strafbaar is gesteld bij art. 247 wètb. v. straf recht. Op grond van het zedekwetsende. werd deze zaak, waarin mr. Langeveld optrad als ver dediger, mét gpsloten deuren "behandeld. E'en kundige, maar incorrecte methode om advertenties te bemachtigen. De heer Gerrit W„ zich noemende journalist en sportverslaggever te Amsterdam, werkte be gin van dit jaar als advertentie-colporteur voor bet te Den Haag- uitgegeven blad „De gporteeho" tegen een provisie van 30 pCt. en om zijn even tueel e opdrachten zooveel mogelijk te vergrooten, besloot- hij in overleg en met samenwerking van zijn vriend, den 22-jarigen G. J. K„ de zaak'zoo grandioos mogelijk aan te pakken en de toekom stige cliënten om zoo te zeggen, te overdonderen, door hun inponeerend optreden. Per auto bezoch ten de heeren, die er kwiek en gunstig uitzagen „Wat zegt ge?" „Ik zeg dat ik binnen zes maanden moeder zal zijn Mikaël."' „Grcoto God „En daarom beveel ik u te vertrekken. Zoo ge langer hier blijft, zijn we verloren, en men zal misschien ons kind dooden. Maar indien ge ver trekt ,zal ik het integendeel aan aller blikken persoon doen overhandigen, en wie weet, G-od persoon doene overhandigen, en wie weet, God zal mij misschien een of anderen dag de hoogste vreugd schenken, liet, tekussen waar ge zijn zult." «„Ja, ik zal vertrekken," zei Mikaël. „Belooft ge 't mij „Ik zweer het." „Dank, Mikaël, mijn echtgenoot, en neem nu deze cassette; zij bevat schier alles wat het mijne is; later, als ik in leven blijf, tzal ik er een'ander voor het arme wicht bijvoegen. Dat God aan zijn leven al het geluk schenke, dat aan het mijne ontbroken heeft... Vaarwel!" „Reeds!" „Het moet, Mikaël, mijn geliefde; bemin mij, vergeet mij niet en waak over degene die u zoo zeer betreuren zal." Eenige oogenblikken lang omarmden Mikaël en de jonge dochter elkander; eindelijk ontrukte j Nida zich aan deze smartelijke liefkozingen en j verdween weldra aan de blikken van haar min- i naar. Aan het verlangen dat zij had uitgedrukt, werd met de grootste nauwkeurigheid voldaan. onderscheidene caféhouders ten plattelande, zoo wel in We3tfriesch- als Kennemerland. De heer W., die over een reusachtig flux de boiftfie be schikte, vertolkte de sprekende film en had de zwijgend ernaar dan ook hoogst voorname rol toebedeeld aan den collega van Zoebkoff en stel de hem aan de eenvoudigek asteleins voor als jonkheer of baron, al naar het uitviel, Bosch van Drakesteijn, hoofdredacteur' van bedoeld sport blad ,D-e directe en indirecte voordeelen om dit blad te annonceeren werden als niet gering voor gesteld en de heeren coféhouders duchtig opge warmd door het vooruitzicht, dat talrijke sport lieden, hem zouden komen begunstigen om bij bij hen koff a en broodjes en uitsmijters te ge nieter.. De kosten zouden worden gedragen door diverse sportclubs, die flinke geldsommen voor dit nobele doel hadden gereserveerd. Na de gega digden op deze wijze vooraf lekker Ie hebben gemaakt kwamen de advertentiecontracten op de proppen en name nde heeren caféhouders gre tig een jaarabonnement tegen maandelijksche be taling nadat de heer baron Bosch van Draken- steijn door een genadig knikje zijn instemming, had betuigd met, de transactie, teekenclon zij zonder bezwaar het hen door den spraakzamen heer W. voorgelegde contract. Deze colportage bad dan ook een zeer succesvol verloop, tot de politie een spaak in het wiel stak en door de arrestatie van de ondernemers de heeren op last van den officier, van justitie te Alkmaar, deze schitterende tourne ontijdig werd afgebroken. De heer W, en de pseudo baron werden aan vankelijk in arrest gehouden, doch mocht W. weldra weer de gulden vrijheid erlangen. Wat echter de heer K. betreft, die niet voor de eerste maal in connectie kwam met de justitie, zijn te genwoordigheid werd nog te veel op prijs gesteld om hem het zijn compagnon geschonken voor recht te doen genieten. Deze heeren stonden thans terecht als verdacht van oplichting en waren ieder afzonderlijk voorzien van een prima ver dediger. Voor den journalist opponeerde mr. v. d. L. en voor den jonkheer mr. Schenkeveld. Uit de welvoorziene lijst van caféhouders, bij wien de heeren hun slimme truuks met goed gevolg hadden afgeschoten, waren slechts een viertal als getuigen uitgekozen. En wel de heeren Z. N. uit- Berkhout, F. Oudejans uit Ursem, N. Hoebe en echtgenoote uit Heiloo eu J. Aardenburg uit Bij don officier wps nog een schrijven inge komen van zijn ambtgenoot te Haarlem, waaruit bleek dat ook in dit arrondissement de heeren met veel bijval op dergelijke wijze hadden ge opereerd. Vast. stond dan ook dat de heer W. f780 provisie had genoten. Confrere K. had hiervan 'het minste genoten en genoot slechts 10 pCt., omdat meneer W. hem had wijs gemaakt, dat hij slechts 20 pCt. genoot en zij samen zouden deelen. Men moest echter niet vergeten, dat mijnheer W. de onkosten droeg, het woord voerde en de mooie artikelen ter aanbeveling va nde zaak der con tracten moest samen stellen, terwijl jonkheer Bosch van Drakensteijn niet anders had te doen dan ja te knikken. Overigens droeg de behande- deer zaak meer een vroolijk, dan een tragisch karakter. f Verschillende dames en nog meer heeren van het continent, blijkbaar intieme kennissen van de heeren acteurs op het- zondaarsbankje, hadden zich opgesteld in de engelenbak en verbeidden met belangstelling en intens meeleven het ver loop en afloop dezer interessante zaak. De heeren gaven trouwens in hoofdzaak toe, dat hun wijze va, nzaken doen strikt genomen den toets der" critiak niet kon doorstaan. Na het verhoor der 6 getuigen, de 4 kasteleins mej. Hoebe en 'n boekhouder van de»,,gporl Echo, het beroemde blad dat de boorenkasteleins gouden bergen zouden brengen, vorderde de officier tegen den heer W., die nu weer een behoorlijke betrek king heeft bij een Amsterdamseho maatschappij en dan ook wel capaciteiten heeft om als intellec tueel werker zijn boterham te verdienen, 1'75 boete of 50 dagen en tegen den danseur L maand gevangenis. De respectieve verdedigers kwamen hiern.i. aan het woord en wisten het door de kracht van hun betoog zoover te brengen, dat de rechtbank na te hebben geraadkamerd, besloot ook de nheer K. in vrijheid te stellen, tot uit bundige vreugde van de hem met open armen ontvangende vriendenschaar- Uitspraak in al deze gewichtige zaken werd gesteld op a s. Dinsdag. Den volgenden avond verdween Mikaël uit het slot om er nooit meer in terug te keeren; hij be gaf zich naar Georgewo, scheepte zich in en kwam korten tijd daarna in Oostenrijk. Wat Nida hem gegeven had vormde een schat, waarvan hij onbekrompen gebruik maakte. Voor Mikaël was de nieuwe wereld welke hij betrad geheel onbekend, en hij vroeg aan deze wereld niets dan de gemakkelijke genietingen, welke zij hem bood. Dé weinige zedelijke zin die in hem was, ver dween weldra tengevolge der slechte verkeering waaraan hij zich overgaf. Zijn energieke aard en moed ontwikkelden zich ten koste zijner kiesch- lieid, en toen Nida, zooals zij beloofd had, hem hét arme wezen, uit hunne liefde geboren, toe vertrouwde, was Mikaël reeds zoodanig bedor ven, dat, hij eigenlijk het kind slechts als een waarborg aannam. Overigens dacht hij er gedurende eenigen tijd nauwelijks aan. Reeds was de herinnering- aan Nida verbleekt andere, gloeiende minnarijen hadden die van 'den ouden burcht in vergetelheid gebracht, en het eenig gevoel dat in zijn hart bleef bestaan in alle volheid, was de onverzoenlijke haat. dien hij den vorst toedroeg. Er verstreken twaalf jaren, Mikaël was her tog van Palmares geworden, en hij reisde van Wieenen naar Hamburg, van Parijs naar Baden, gaf zich aan alle buitensporigheden over, en allerwege waar hij zich ophield, liet hij iets De heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam mel den ons In de afgeloopen veertien dagen, welke overigens slechts 9 beursdagen telden, is de wereld er in eco nomisch opzicht weder niet op vooruitgegaan. De laatste scalp aan de ngordel der conjunctuurneme- sis was de breakdown der koperprijzen. De beurzen behielden een uiterst grillig verloop, waardoor de speculatie voor schier onoverkomelijke moeilijkheden kwam te staan, daar de voornaamste fondsen ten slotte meer weerstand boden dan met de feiten over eenkwam, terwijl onder den durk der omstadigheden feitelijk niemand meer de rechte lust heeft om een worp te doen naar hausse winsten. Bij een bepaalde groep van fondsen kan echter van grilligheid niet worden gesproken, daar bij deze, nl. de cultuurwaarden, een hard nekkig flau we stemming overheerschend bleef. In het bijzon der geldt zulks ten aanzien van suikerwaarden, en wij vreezen dat men hier pas aan het begin is van de lijdensgeschiedenis. Het zijn nu weer tabakswaarden ,die bewijzen, dat een zeker soort van fondshouders er eerst op het allerlaatste oogenblik toe overgaat de consequentie te trekken uit reeds lang bekende feiten. Over rubberwaarden zwijgt men het best. Met wereldvoorraden, berekend naar een verbruik van ruim G maanden, wordt de invloed der Meirestric tie hoe langer hoe vager. Kortom, ales spant samen om de kooplust voor In- Indische waarden tot nul reduceeeren, waardoor een zeer omvangrijke af deeling totaal uit het actie ve beursleven is uitgeschakeld. Thee en koffie-aan- deelen, trouwens ook niet in goeden doen, zijn nooit zeer levendig geweest, daar deze cultuur lijdt onder een zeer sterke verbrokkeling in onnoemelijk veel kleine maatschappijtjes, met gevolg kleine kapita len en incourante fondsen. Een edr grootste koffie productenten, de Majanglanden en ook de Kali Ba- kar, zijn onder de rubberfabriek verzeild. Van koffie gesproken, eerlang zal nu een nieuwe leening aan San Paulo door het publiek moeten worden opge bracht, waarbij ook Amsterdam zal worden gefavo riseerd. Een Hymalaja van koffiebalen zal den schuldbriefhouders als onderpand worden aange boden en de bankiers hebben het plan dien koffie- berg in 10 jaar door verkoop tot iederen prijs af te graven. Men mag het motto van Anna Beyns: „meer suurs dan soets" wel tot dat van dezen tijd maken. Maar onder zulke omstandigheden is het meer dan ooit zaak om de weinige nectar te puren, die nog is aan te toonen. Deze bloemrijke vergelijking neemt dan de Kon. Petroleum voor haar rekening, die in Sir Henry een uitstekende vredesgezant vond. waordoor de onverkwikkelijke prijsstrijd in Indië alweer tot het verleden behoort. Deze trust laat zich niet in de kaart kijken. Maar de als zand der zee zoo talrij ke benzinevehikels, die in de lente als paddestoelen weliswaar niet uit den grond, maar dan toch langs den grond schieten, steken den aandeelhouders een riem onedr het hart. Een sterk speculatieve bewe ging ontwikkelde zich in aand. Algemeene Explora tie Mij., naar officieuze gegevens willen op voorhand van zeer interessante mededeeling in het a.s. verslag Algemeene speculatieve liquidaties brachten hier la ter ook een reactie, die echter niet definitief schijnt. Over onze industrials willen wij ditmaal kort zijn. Aand. Margarine Unie handhaafden hun euvele re putatie van kruidje roer me niet. De stemming- bleef hier gedecideerd flauw na eenige grillig wil lige dagen. Een merkawardig verloop hadden ook Calvé Delft, die bijzonder scherp terugliepen. Daar van dit aandeel niemand eits tastbaars weet te ver teellen, wordt iedere keers gereedelijk aanvaard. In deze geheele afdeeling is het overigens verreweg he verstandigst er in het geheel geen meening op na te houden. Kunstzijdewaarden werden watnerveus op voor hand van het AKUverslag. De exportstatistiek was niet onbevredigend al bleef de lage prijs gehand haafd. Philips gloeilampen geraakten helaas onder den invloed van een ongelukkig patentproces in Duitseh- land. Ware dit niet als spelbreker opgetreden, dan zou de voortreffelijke exportstatistiek hier haar uit werking niet hebben kunnen missen, vooral nu een goed verslag voor de deur staat. Het claimsprookje blijft opgeld doen, maar wij vrëezen, dat de beurs nog geen nieuw papier kan verdragen. OUDKARgPEL. Morgen, Zondag, om 2 uur speelt D. T. G. 2 eeu vriendsehappelij'ken wedstrijd tegen Vrono 1 en 2-coinbinatie. Dit kan een zeer goeden wedstrijd worden indien D:.T.g. 2 haar beste' beentje voorzot. Laten wij er het bes Ie van ho pen van zijn eer achter. Twaalf jaar lang had hij zich met alles wat genot heet .verzadigd, en was hij zoo snel langs de noodlottige helling waarop hij zich bevond, neergegleden, dat hem in het hart, niets meer overbleef en zijn hulpmiddelen schier uitgeput waren. Wat zou van hem worden en wat moes! hij wagen Een oogenblik bevond hij zich in de grootste bekommering. Hij kon niet meer den vreéselijken weg, dien hij gekozen had verlaten, het leri'-n zelf sleurde hem voort. Colonna, g pavento, Ri- cordi, deze ondergeschikte wezens hadden hem veel noodig om hem te doen teruggaan. Toen vond hij op een morgen na een nacht van bandeloosheid in zijn hotel terug komende, een brief van Nida,waarin zij berichtte dat haar va der besloten had naar Parijs te gaan, voorts dat, haar hart vol blijdschap was, eerstens bij de gedachte aan Mikaël,maar voor alles haar kind weder te zien. Zij voegde er bij dat zij haar kind een aanzienlijk vermogen "bracht, waaraan ook haar vader zelf had bijgedragen. Geen oogenblik weifelde Mikaël, zijn plan was terstond beraamd- D:e vorst noch Nida zouden Parijs levend verlaten. In de nu volgende hoofdstukken zullen wij verklaren .hoe dit verschrikkelijke drama werd afgespeeld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 10