11 H. - MS! 3111 Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaai terrein m Binnen landsch 0verzicht Uit den Omtrek OVER HET INVULLEN VAN HET AANGIFTEBILJET INKOMSTENBELASTING. Ieder, wien een aangiltebiljet is uitgereikt, is ver plicht, dit biljet in te vullen. Het niet doen van de volgens de wet vereischte aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden. (Artikel 122 Wet op de Inkomstenbe lasting 1914.) Maar het is niet voldoende als men een aangifte doet. Deze aangifte moet ook in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Artikel 117 Wet Inkomstenbelasting 1914 luidt: „Hij die een aangifte, als bedoeld bij hoofdstuk „VIII, voor zich zeiven of voor een ander, opzet telijk onjuist of onvolledig doet, wordt, indien „daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstaan, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes „maanden. „De bepaling van het eerste lid blijft buiten toe passing, indien de aangever, zoolang het open- „baar ministerie niet is verwittigd, uit eigen be weging alsnog een juiste en volledige aangifte „doet, mits: „hetzij de aanslag nog niet is vastgesteld, en de „aangever niet overeenkomstig art. 70 tot het ge pen van nadere inlichtingen of tot het verlee- „nen van inzage van boeken of andere beschei den is uitgenoodigd; „hetzij de aanslag te laag is vastgesteld. Wü brengen opzettelijk even een en ander in herinnering. liet komt nogal eens voor, dat een onjuiste aan gifte wordt gedaan. Belastingplichtigen die zulks doen, zij in herin nering gebracht, dat zij zich aan een strafbaar feit schuldig maken. Moge deze wetenschap hen weerhouden ook voor het belastingjaar 1930—1931 een valsche aangifte te doen. „Maar" zullen wellicht velen zeggen, „wat u van ons verlangt, is beter gezegd dan gedaan." „yvij willen wel een juiste aangifte doen, maar er zit zooveel aan vast." „Ik heb al reeds eenige jaren een onjuiste aangifte gedaan en wanneer ik nu in eens op mijn biljet den werkelijken toestand vermeld, loopt het spaak. Dan ziet de fiscus dat ik reeds jaar op jaar een onjuiste aangifte deed." Belastingplichtigen, die zoo spreken, kunnen ge rust zijn. Wanneer het inderdaad uw verlangen is, met den fiscus in het reine tekomen, dan doet u een vrijwil lige aangifte van verzwegen inkomen en vermogen Wat dat is een vrijwillige aangifte? Het woord „vrijwillige aangifte" zegt het reeds. Zonder daartoe door de belastingadministratie te zijn gedwongen, geeft u op wat u aan inkomen en vermogen verzweeg. En, vraagt de lezer wellicht, wat gebeurt er dan? Dan gebeurt niets anders dan dit: Over de belastingjaren 19281929 en 19291930 wordt nagevorderd. U betaalt dus bij hetgeen u over deze beide jaren te weinig hebt betaald. De viervoudige verhooging, die in andere gevallen zou worden opgelegd, blijft achterwege. Of, om ons in de volkstaal uit te drukken: „Boete wordt niet opgelegd." Ook een strafvervolging blijft achterwege. Blijft u daarentegen voortgaan op den ingeslagen weg, bedenk dan goed, wat u doet. De kans is groot, dat de belastingadministratie van uw onjuiste aangifte op de hoogte komt. Wellicht niet aanstonds. Maar op den duur toch wel. En komt de belastingadministratie uw ontduiking op het spoor, dan bestaat er groote kans, dat een strafvervolging wordt ingesteld. Ook al ontgaat gij een strafvervolging, dan nog wordt de viervoudige verhooging opgelegd. Belastingplichtigen! weet wat gij doet! Het was niet zonder opzet, dat wij onze artikelen reeks om het invullen van het aangiftebiljet met de opwekking tot hét doen van een juiste aangifte aanvingen. Er zijn vele belastingplichtigen, die hun aangifte steeds naar waarheid doen. Maar het aantal dergenen, die een onjuiste aan gifte doen, is groot, grooter zelfs dan wellicht ver moed wordt. Vandaar onze aansporing tot het doen van een juis te aangifte. Wij stappen hiermede van dit onderwerp af. Wij meenen gezegd te hebben, wat wij moesten zeggen. Wie thans nog verder omtrent deze kwestie wil worden ingelicht, wende zich met een vraag tot ons. Wij garandeeren alle geheimhouding. BELANGHIJKE MEDEDEELINGEN. 1. Mogen wij er nog eens de aandacht op vesti gen, dat in de „Vragenbus" uitsluitend „Belasting- vragen worden beantwoord? Er zijn lezers, die dit wel eens vergeten. Lezers, die ook met andere vragen tot ons ko men. 2. Soms vragen lezers ons oordeel aangaande be lastingaanslagen. Mogen wij langs dezen weg deze vragers verzoe ken de aanslagbiljeten (het aanslagbiljet) in kwestie steeds bij te voegen. Men kan er zich van verzekerd houden, dat wij de stukken zoo spoedig mogelijk terugzenden. Eenzelfde opmerking geldt de navorderingsaansla gen. 3. Er schijnen lezers te zijn, die wel vragen héb ben, maar door middel van de Vragenbus geen ant woord zoeken op hun vragen, omdat zij liever hun vraag niet in de courant hebben beantwoord. Ook die lezers kunnen ons geriist vragen stellen. Wanneer de lezer dit verlangt, wordt de vraag niet in de Vragenbus (dus niet in de courant) be antwoord. 4. Uitdrukkelijk verklaren wij ons bereid perso nen, die wellicht onwetend, vermogen en inkomen voor de belastingadministratie verzwegen, en dié gaarne een vrijwillige aangifte willen doen, van ad vies te dienen. Wie, zij het wellicht onouzettelijk te weinig belas ting betaalde, spreekt bij voorkeur niet over deze zaak. Ons zijn gevallen bekend, dat zelfs de huisge- nooten niets wisten. Bespreek de zaak echter eens met ons. U kunt zich overtuigd houden van de meest vol strekte geheimhouding. 5. Personen, die met het invullen van hun aan giftebiljet moeite hebben, zijn gewoon tot den laat- sten dag met het invullen te wachten, zelfs zijn er, die eerst een waarschuwing van de belastingadmi nistratie afwachten. Wij achten deze gewoonte niet goed. Wie moeilijkheden ondervindt, wachte niet met het stellen van vragen tot het laatst. Men stelle zoo vroegtijdig mogelijk zijn vragen. Alleen dan kan men verzekerd zijn van een vlot te beantwoording van zijn vragen. Naamlooze Vennootschap Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor Adviezen" on der directie van P. Siebesma en H. de Vries gevestigd te Leeuwarden, Nieuwestad 83. Radio. Eerst ais en vree. Dan verlan gen naar het aparte, afscheiding. Het dakaangezicht begraafplaatsachtig. Ieder, een vierde? En de anderen? Nog meer gegadigden. De vermiste gouden vulpen houder. Een buitenlandsch of een Hol- landsch Abuis? Niet afgezonden of in den oven? Zenuwachtigheid. De Zaandam - 1 sehe rnillioenenschat. Procedeerende erf genamen. Plechtige opening van de nieu we sluis te IJmuiden. Er zijn (en er komen telkens weer opnieuw) een heele massa prachtige dingen in de wereld spe ciaal op het gebied van uitvindingen. Als er iets nieuws uitgevonden is, dan is dat nieuwe, hoe fraai en bruikbaar het ook moge zijn, nog maar niet zoo dadelijk gemeen goed. Het is in vele gevallen een kwestie van finantieelen aard, waardoor het in den regel nogal eenigên tijd duurt voor een nieuwe uit vinding ingeburgerd is. De radio bijvoorbeeld. Nog slechts weinige jaren geleden was in vele plaatsen van ons land de gelukkige bezitter van een radio ontvangtoestel een unicum. En thans? Er zijn maar weinig gemeenten van eenige beteekenis waar de antennes niet prijken op vele daken. Het woord „prij ken" is wel wat te mooi. Geven die vele en velerlei antennes aan het dakaanzicht der gebouwen niet iets begraafplaatsachtigs? Zoolang de radio-bezitter nog uitzondering was, ging alles de uitzending be treffende nog in pais en vree. Maar kennis geeft behoefte en aangezien die behoefte voor elk individu of voor elke partij of groep verschillend kan zijn, kwam met de toename van het aantal radioliefheb bers van velerlei pluimage, de behoefte aan het aparte, afscheiding, En tegenwoordig behoeven we maar een courant het doet èr niet toe welke, op te nemen om herinnerd te worden aan het feit, uat ook de vrede om den aether danig verstoord is, dat het strijd dus is. Nu is, we wezen er al meer op, nu is de verdeeling van den zendtijd niet iets van particulieren aard. Da hooge regeering heeft er zich mede te bemoeien. En zoo konden we de vorige week lezen, dat in een ministerraad de verdeeling van den zendtijd ter sprake gebracht was en dat in dien ministerraad de verdeeling als volgt was geregeld: aan elk der groote omroepvereenigingen AVRO, VA RA, KRO. en NCRV. ieder een vierde van den ■zendtijd te geven. Aangezien nog heden ten dage een geheel slechts uit vier vierde deelen bestaat, mag uit hetgeen dan in den ministerraad dan be sproken zou zijn, geconcludeerd worden, dat de niet genoemde omroep vereenigingen er wel wat bekaaid afkwamen. Wat wel niet de bedoeling van den mi nisterraad geweest zal zijn. Verwacht zou zeker mogen worden, dat bij een verdeeling als hierboven Aangegeven, de met een kwart van den totalen zend tijd bedeelde kleinere omroepvereenigingen een ze ker deel van hef hare zouden hebben afgestaan. E- doch in het begin van deze week werd gemeld, dat er de vorige week in den ministerraad geen be slissing omtrent de verdeeling van den zendtijd ge vallen is. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat wel de beslissing gevallen was, maarniet in den ministerraad, intusschen heeft de minister van waterstaat nog weer een telegram bereikt van de VARA, die opkomt voor de belangen van de liberale omroepvereeniging, die ook eenigen zendtijd verlangt Het is te hopen, dat de minister of de ministerraad inderdaad binnen al'zienbaren tijd een oplossing van het zendtijdprobleem zullen vinden. En, voor hoe lang zal die oplossing kunnen gelden, wanneer het aantal gegadigden (in casu de omroepvereenigingen nog voortdurend toeneemt, terwijl elk van deze eischt dat haar recht gedaan zal worden. Leentje buur spelen .is een miserabel ding, dat dikwijls op onaangenaamheden uitloopt. Het blijkt nu weer uit het geval met den gouden vulpenhouder. Het be treft hier natuurlijk geen gewonen penhouder, maar éen van historische waarde nl. de penhou der, een gouden, waarmede het verdrag van Locar no indertijd door de daartoe gerechtigde heeren werd onderteekend. Wat ons land nu met dien pen houder te maken heeft, en waarom het ook de 1 Haagsche recherche is, die ijverig meehelpt om het verloren gegane ding op te sporen? Om de eenvou- voudige reden dat de penhouder in kwestie door het gemeentebestuur van Locarno geleend werd aan 't j comité van de Vredes- en Volkenbondtentoonstelling welke in Februari in de residentie gehouden werd. 1 Nu moet de penhouder wel afgezonden zijn, maar niet ontvangen en men heeft bij het uitpakken niet bemerkt, dat er een van de opgegeven voorwerpen ontbrak. (Het comité had namelijk nog andere din gen in bruikleen gekregen. De mogelijkheid werd aangenomen, dat men te Locarno den penhouder wel op de douaneverklaring f had vermeld, maar dat men vergeten had het ding ook mee te zenden. En dan werd ook de mogelijk heid onder de oogen gezien, dat de penhouder bij het uitpakken in het pakpapier was blijven zitten en ten slotte rnet dat pakpapier in den oven van de centrale verwarming was terecht gekomen. We moeten er hier maar het zwijgen toe doen zoolang niet is opgehelderd of we iets te maken hebben met een buitenlandschen of een Hollandsche (laten we zeggen) onhandigheid. In elk geval zal het verdwijnen van den penhouder, een reliquie van Lo carno wel geen casus belli zijn, al is het begrijpelijk dat de verdwijning of de absentie van het historisch stuk eenige menschen wat nerveus .heeft gemaakt. Waarom schrijven de heeren gedelegeerden, als ze dan eindelijk na lang praten tot een overeenkomst gekomen zijn ook niet met een doodgewonen pen houder, in plaats van met zoo'n tot het verkrijgen van historische beteekenis aangewezen gouden ding, dat net als zoovele andere dingen van historische waarde toch, zij het na eeuwen misschien, in han den van particuliere verzamelaars komt. De Zaandamsche millioenengraverij trekt niet al leen in ons land maar ook blijkens een Berlijnsch correspondent van het Hbld. meldt, ook in het bui tenland, met name in Duitschland en Oostenrijk de aandacht. De Berlijnsche helderziende dame, die de ligging van het voormalige gebouw heeft aangege ven waaronder de schat verborgen zou zijn, deze dame heet madame Sylvia. Bedoelde correspon dent is op kondschap uitgegaan bij genoemde dame een Oostenrijksche gravin, echtgenoote van een generaal van het oude Oostenrijksche Hongaarsche leger. Zooals het Hbld, meldt, zou omstreeks 1700 te Zaandam een generaal van Duitsch origine overle den sdjn, die als zeeroover een fortuin had vergaard. Hij stierf zonder wettige erfgenamen. Pas honderd jaar na zijn dood werden de familieleden van den generaal te Weibenom ontdekt, en die moeten nu in aantal aangegroeid tot 1200 al bijna ander- halven eeuw proeedeeren tegen den Nederlandschen Staat aan wie in 1700 een deel van de erfenis was overgegaan. Wat er nu te Zaandam begraven moet liggen, zou tot de nalatenschap van den generaal behooren. Het zal bij het zoeken in Zaandam een zaak van volhouden zijn. En waar sommigen ner veus geworden zijn in den Haag en elders vanwege den vermisten gouden penhouder, daar is het zeker aan te nemen, dat ook de rnillioenenschat in den Zaandamschen bodem eenigszins op de zenuwen van de belanghebbenden werkt. Dinsdagmiddag had de plechtige opening plaats van de nieuwe sluis te IJmuiden, onder buitengewone groote belangstelling. H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana gingen te Amsterdam aanboord van het prachtige stoomschip de „Johan van Oldenbarneveldt" van de Stoom vaart maatschappij „Nederland." Behalve de Kon. Familie was een groot aantal gasten aan boord. Voor de Koningin waren een der luxe hutten, de rooksalon en de schrijfsalon eerste klasse gereser veerd. Onder het daverend gejuich en hoerageroep naderde de mailboot de sluis te IJmuiden. Het was een indrukwekkend gezicht die trotsche stoomer, met de, vele en hooge gasten. De belangstelling was ook Hiér enorm. Reeds te Amsterdam manoeuvreer den in de lucht een vijftal vliegtuigen uit Soester- berg. Gedurende de reis naar IJmuiden werd door den minister van Waterstaat de ter gelegenheid van de opening der sluis toegekende onderscheidin gen uitgereikt. Aan boord van de „Johan van Olden barneveldt" werd door den minister Reymer een plechtige rede uitgesproken, gericht in de eerste plaats tot II. M. de Koningin. In zijn rede zeide de minister dat het plechtige oogenblik was aan gebroken', waarop een arbeid van ongeveer vijftien jaar bekroond ging worden. Hij wees er o.ip. op, dat het meer dan een halve eeuw geleden was, dat Koning Willem III op officieele wijze den nieuwen toegang uit zee naar Amsterdam opende de door graving van Holland op zijn smalst. De minister ves tigde er ook de aandacht op, dat de nieuwe sluis, de grootste ter wereld is, haar schutkolkenoppervlakte bedraagt 2 H.A. Zelfs het Panamakanaal biedt geen grooter schutgelegenheid. De minister deed voorts uitkomen, dat het grootsche werk tot stand geko men is door en onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat. H. M. de Koningin, den minister be antwoordende bracht hulde aan de bekwaamheid en het vernuft van de ingenieurs en aannemers en velen die aan de volvoering van het grootsche werk hebben bijgedragen. H. M. wees er op, dat na de voltooiing van de verbreeding en verdieping van het Noordzeekanaal Amsterdam over een weg naar zee zal beschikken, die voor geen enkele ter wereld onderdoet. H. M. besloot met den wensch, dat het openen der sluis deur voor Amsterdam een nieuw tijdperk van bloei en welvaart zou beteekenen De rede van H. M. werd langdurig toegejuicht. Het overhalen van een handle door H. M. de Koningin was het sein voor het ope nen van de deur der sluis en daarna voer het eer ste zeekasteel „de Johan van Oldenbarneveldt" door de sluis zeewaarts. Door het lossen van 35 ka nonschoten werd van Hr. Ms. Mijnenlegger „Medusa het militair saluut gebracht. In Amsterdam zoowel als te IJmuiden heerschte een echte feeststemming verhoogd door de aanwezigheid van wapperende vlaggen en wimpels. En zoo heeft Amsterdam zijn nieuwen, grootsten uitweg naar zee, aanvankelijk voltooid in 1876, thans door de nieuwe sluis in den waren zin des woords zien vervolmaken, de groot ste sluis ter wereld. Moge zij in ruime mate Am sterdam's bloei en welvaart bevorderen. Nederland kan trotseh zijn op wat daar te IJmui den tot stand is gebracht. - OUDE NIEDORP. Op den 7en Augustus a.s. moeten voor 17 dagen onder de wapenen komen te Amersfoort de volgende personen: J. Th. Burger, P. H. Bakker, P. C. Tesse- laar, Jan Winkel, M. J. van Baar, N. C. Hollander, H. Waiboer en P. Bakker. Deze laatste op 31 Juli er\ voor 24 dagen. - OUDE NIEDORP. De keur- of politieverordening van den W. O. L. polder is bij besluit van 23 April 1930 nummer 123 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en is voor belanghebbenden ter visie gelegd. DIRKSHORN. Woensdagavond vergaderde de Propagandaclub in de consistorie alhier. Ondanks het gevorderde seizoen was toch een flinke belangstelling te con- stateeren. De voorz. de heer D. de Geus, liet zingen Ps. 119 vers 53 en ging voor in gebed. Daarna las hij Ps. 119 vers 97—112. De secretaris, de heer G. Troost, las daarna de notulen, welke ongewijzigd werden vastgesteld. De agenda vermeldde twee on derwerpen, nl. artikel 21 van „Ons Program" door den heer J. Slot en „Vraagstukken ten opzichte van de drooglegging der Zuiderzee." door den heer P. Borst. a Aangezien de eerste inleider door ongesteldheid was verhinderd verviel het eerste onderwerp. De heer P. Borst leidde voor ons in „De droogleg ging der Zuiderzee" daarbij vooral den nadruk leg gend op de voordeelen. Deze uitstekende inleiding werd met interesse gevolgd gn gaf aanleiding tot een langdurige en leerzame bespreking, waarbij de inleider op zeer bevredigende wijze de vragen beant woordde. Hij nam op zich op een volgende vergade ring het onderwerp nog eens te behandelen en dan vooral naar voren te brengen de argumenten der tegenstanders. De heer O. Koedijk, die als bezoeker aanwezig was gaf zich op als lid. Besloten wordt de volgende vergadering in Octo ber te houden. Zoo heeft dan de club haar wintercampagne weer achter den rug en zij kan met voldoening daarop terugzien. Vijf uitstekend geslaagde vergaderingen met leer zame onderwerpen en flink bezoek was het resul taat. Mogen wij zoo dankend gedenken wat de Heer ons in het afgeloopen seizoen heeft geschonken en bid dend vertrouwen dat Hij het ook met deze vereéni- ging bij voortduring wèl maken zal. DIRKSHORN. Kleine oorzaken Woensdagmorgen geraakte ons dorp in rep n roer door het woeden van een feilen brand welke op zeer ongewone wijze was ontstaan. De heer van Dijk zou koffie brengen naar eenige werklui op den akker. Buien gekomen zette hij de koffie, die op eenige kooltjes vuur stond even neer, legde er een zak overheen en verwijderde zich even. De zak ge raakte in brand en de vonken vlogen door den storm achtigen wind overal heen. Enkele kwamen op het riten dak, dat door de groote droogte vlam vatte. Het vuur werd door den feilen wind aangewakkerd en toen de heer van Dijk na eenige oogenblikken terugkwam, bemerkte hij tot zijn groote schrik, dat een groot deel van het huis in lichte laaie staond.. Zoo overrompelend snel ging alles in zijn werk dat de bewoners het huis niet meer op de gewone wijze konden verlaten, maar door het inslaan van de ramen een goed heenkomen moesten zoeken. In minder dan een uur tijd was het huis totaal ver brand. De belendende schuur kreeg eveneens aan zienlijke schade, maar kon door de brandweer be houden worden. De sehade wordt door verzekering gedekt. SINT PANCRAS. Naar de geref. gemeente te Sint Pancras is be roepen een tweetal candidaten, de heeren Bekker van Kampen en Bonkema van Aalsmeer. ALKMAAR. „CINEMA AMERICAIN." Deze week wordt in het theater Cinema „Americain vertoond de super Fox film „Gelukskinderen.' De. hoofdrollen worden vervuld door de Fox Stars Jonet Gaynor en Charles Farrell. Deze film is op genomen in een prachtig bergachtig landschap waar de oproep om ten strijde te trekken is doorgedron gen en de jonge, krachtige kerels zich gereed maken het vaderland te dienen. Zoo vertrokken zij aan naar Frankrijk. Jonet Gaynor blijft met haar moeder achter. Het bevel luidt, dat het eten naar de vuurlinie moet worden gebracht. De luitenant zal deze op dracht uitvoeren ofschoon het schier onmogelijk is die hel van vuur en staal te bereiken. Echter hij deinst voor het gevaar terug, en draagt het bevel op aan den sergeant, wetende dat de dood er mede gemoeid is, waardoor hij zich verzekerd weet van de kliene knappe Jonet, die door den ser- genat wordt bemind. Men ziet hem per auto de ketels met hun inhoud wegbrengen, de oogen strak gericht op den vuurpoel waar dood en verderf wordt gezaaid. Plotseling wordt de wagen door een granaat getrof fen. Stukken vliegen in het rond, een dichte stof wolk dwarrelt op, de oorlog heeft weder zijn lu guber werk gedaan. Wij zien dan weer hoe de dappere sergeant in zijn home is teruggekeerd doch gedoemd is zijn verder leven in een rolstoel door te brengen. Zijn beide beenen zijn verlamd. De luitenant zal dan in het huwelijk treden, met haar, door den sergeant zoo vurig beminde.. Op den dag van het huwelijk, als het paar zich naar den trein begeeft, tracht de ongelukkige met al zijn wilskracht, die in hem is, op krukken het station te bereiken. Het wordt een strijd op leven en dood, want onderweg heeft hij te kampen met een zawre sneeuwstorm. Vreeselijk is deze tocht doch het doel wordt be reikt. Met leeuwenmoed bezield, komt hij nog juist op tijd voor het vertrek van den trein, en zij, die door haar moeder tot dit huwelijk gedwongen is, werpt zich in de armen van den invalide. Een ge vecht tusschen beide mannen ontstaat, doch de ware liefde zal overwinnen, want door de geweldige emotie heeft de dappere het gebruik van zijn lede maten herkregen en gaan de twee geliefden een ge lukkige toekomst tegemoet. Jonet Gaynor heeft ons weer laten genieten van haar buitengewoon talent, Charles Farrell geeft 'n prachtig spel. De hoofdfilm wordt voorafgegaan door een Jour naal, wat veel actueels te zien geeft, gevolgd door de klucht „baron Gap" waarin vele dolle scenes de zaal doen daveren van den lach. Bij Haaruitval «n op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3