HaEidelspoüftefc. Oe gewijzigde Oujenicmswet. Aardvlooien Oamrubriek fe (S 0 Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Voor de betrekking van kassier va nde coop. Boe renleenbank XI hebben zich 3 sollicitanten aange meld. BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd tot controleur-portier aan de groente veiling alhier, de heer S. Wagenaar. i* juMlÊ&ÊBtS&SUcai NOORDSCHARWOUDE. Meifeest S.D.AJ». en N.V.V. Donderdag 1 Mei werd in Concordia het gebrui kelijk Meifeest gehouden. Dit specifiek arbeidersfeest, dat door de arbei dende klasse over de geheele wereld op den lsten Mei wordt gevierd, om massaal te demonstreeren voor betere arbeidsvoorwaarden, mag aan den Lan- gendijk als uitstekend geslaagd worden genoemd. De groote zaal was flink bezet. Als spreker trad op de heer A. de Vries, algemeen voorzitter van de VARA. Aan het slot zijner meermalen door applaus on derbroken redt- riep hij allen op dezen schoonen Meidag toe: Kiest fier de zijde der beschaving; Plant de roode vlag ln uw hart, de vlag van het socialisme die u zal brengen liefde en geluk. Een donderend applaus was de welverdiende hulde aan den spreker. Hierna werd door de ftïbeideers-tooneelvereeniglng van Nieuwe Niedorp het aangrijpende oorlogsdrama „Er staat geschreven.' Voor den inhoud verwijzen wij naar de recensie in liet nummer van Donderdag jl. Deze nog jonge vereeniging heeft blijk gegeven van levensvatbaarheid, want het gepresteerde was lang niet het eerste liet beste en over het algemeen werden de rollen uitstekend vertolkt. De regie was in handen van den heer H. Slikker wat reeds een waarborg is voor goed werk. Het geheel mag een uistekend geslaagde avond genoemd worden. OUDKARSPEL. Gisteravond had in deze gemeente een oefening plaats van de brandweer. Wie deze oefening heeft bijgewoond heeft versteld gestaan van het gering aantal manschappen, dat hiervoor benoodigd was. Slangendragers, pijpleiders en brandmeesters. En water Is er gegeven, volop. Toen wij op het nooröeinde van het dorp aan kwamen, op den dijk bij de woning van den heer de Vet, gaf men reeds water en tevens voor de boerderij vroeger bewoond door wethouder Kroon. Een gordijn van fijne waterdeeltjes kwam ons tegemoet. Op twee plaatsen water zal men vragen? Ja zeker, want on ze gemeente beschikt over niet minder dan 22 brandkranen, zoodat de oude spuit niet meer noodig is. Wij K^n de geheele gemeente meer door geweest om ulie kranen te zien beproeven en zonder uit zondering kan hiervan worden gezegd, dat zij allen hebben beantwoord aan de enschen die kunnen warden gesteld, ten minsti treft waarvoor zij zijn, gep] Natuurlijk veroorzaakte deze beproeving verba zend veel drukte in het dorp niet alleen maar ook belangstelling. Begrijpelijkerwijze kwam deze belangstelling wel het meest van de zijde der jeugd en menig echte jongen liep een nat pak op. Een bijzonder mooi moment was liet,, toen ln de nabij hied van de kerk met vier stralen tegelijk water werd gegeven. Het water gutste over den weg de waterafvoeren konden het water niet verzwel gen. En onwillekeuri gkwam ons ln de gedachte, dat een brand op deze wijze ingesloten, zich niet zou vermogen uit te breiden. We mogen dan ook gerust zeggen dat, en B. en W. uie het voorstel tot plaatsing hebben gedaan èn de leden van den raad, die dit voorstel hebben aange nomen, daarmee in het waaraehtlgbelang van de ge meente hebben gehandeld. Wij willen nu nog èenige gegevens publiceeren, die ons door den burgemeester zoo bereidwillig wer den verstrekt.. De vroegere brandewer, die 190 man omvatte, ls op 80 man teruggebracht, waaronder begrepen de brandmeesters, slangendragers, pijpleiders, kring- sluiters, lantaarndragers. Had men vroeger bij brand voor nablusseiiing min stens een man of tien noodig, thans kan wei met twee of drie worden volstaan, dank zij de waterlei ding. Natuurlijk zal de oude spuit worden weggedaan, terwijl de wagen, waarop deze was geplaatst,, zal worden omgebouwd tot siangenwagen. De kranen die m de dorpsstraat en op de eilan den zijn geplaatst liggen 100 meter van elkaar. De gemeente is thans in het bezit van 3 stel slan gen ieder van 120 Meter lengte, met bijbehoorende waterpijp, en standpijp. Deze zijn geplaatst op drie plaatsen ln de gemeen te. Op het Noordeinde als wij ons niet vergissen - bij den gemeente-opzichter, in hc-t midden van de gemeente in het raadhuis, en op het zuideinde bij den heer Kardinaal. Men kan dus op verschillende plaatsen direct hulp verleehen, wanneer deze noodig mocht zijn. Iedere standpijp is voorzien van 2kranen, zoodat met twee stralen tegelijk water kan worden gege ven. Dit spuiten met meerdere slangen tegelijk ge schiedt zonder drukverlies, zoodat bij het werken met vier slangen hierbove ngenoemd, een ruimte van 28 meter werd bestreken. Een stel slangen bestaat uit G stukken ieder van 20 meter lengte, die met een bajonetsluiting aan el kaar kunnen worden bestigd. Deze. aankoppeling geschiedt zoo snel, dat van geen tijd kan worden gesproken. Een va nde groote voordeelen is zeker wel, dat men bij brand direct water heeft, en deze dus als het ware in het begin kan worden gesmoord. Tevens is nog een groote verbetering aangebracht dat de oude lantaarns zijn afgeschaft, en daarvoor ln de plaats zijn gekomen moderne benzine-lampen, die een scherp en helder wit licht verspreiden. Ook iets, dat bij de moderne uitrusting van onze brandweer niet mocht ontbreken. De oefening van gisteravond heeft waarlijk ge toond, dat de gemeente Oudkarspel niets heeft ont zien, en dat men zich heeft gewapend tegen eventu- eele gebeurlijkheden op een wijze, die alle hulde en waardeering verdient. Het loont de moeite vinden we, met aandacht on derstaand stuk te lezen, een klein deel eener serie artikelen over dit onderwerp in „de Standaard." Nadat dit blad betoogd heeft, dat op dit gebied alleen nuttigheidsoverwegingen mogen beslissen, vervolgt het dan: We zijn niet doctrinair. Vrijhandel of bescher ming; overanderlijk autonoom tarief of zg. onder handelingssysteem, bezien we enkel en alleen uit het oogpunt van onze volkswelvaart. En dan in ver band met de omstandigheden van den tijd, waarin we leven, wy veroordeelen dus evenmin protectie als onderhandelingssysteem voor alle tijden en alle omstandigheden. We zijn alleen diep overtuigd, dat voor onze dagen en voor de huidige omstandigheden wijziging van de algemeene richting onzer handels politiek ten sterkste dient te worden ontraden. Voor nos is thaush de eenige juiste weg om onver poosd, mét de andere Staten wier positie met de on ze te vergelijken is, te streven naar vergrooting van het afzetgebied onzer producten, door vermnide- ring der bestaande handelsbelemmeringen. Met sluiting onzer grenzen zijn we niet gebaat, want onze producten moeten naar buiten. Onderhandeling met andere Staten over verlaging van rechten bij den invoer onzer producten opent, bij den huidigen stand van zaken, in geen - enkel opzicht betere perspectieven. Zelfs niet indien wij over het voortreffelijkste onderhandelingsapparaat beschikten. Wat intusschen niet het geval is. Dat tot nog toe de uitkomsten van de algemeene onderhandelingen te Geneve allerminst schitterend zijn, we geven het volmondig toe. Maar ook hier hoede men zich voor overdrijving in de waardeering der naar buiten blijkend feiten. Dat de Duitschers den oorlog niet meer konden winnen, was, naar den mensen gesproken, reeds in 1917 een uitgemaakte zaak. Toch verbaasden zij in Maart 1918 de geheele wereld door een uiterste krachtsinspanning, die den schijn van het tegendeel wekte. Het is op economisch gebied thans niet anders. Het front der protectionisten is niet zoo sterk als liet er vandaag uit ziet. Het geloof in de zegenin gen van een beschermende economische politiek is reeds sterk ondermijnd. Ooveral openbaart zich de twijfel, uok in de gelederen der buïtenlandsche pro tectionisten zelf. Daarom zijn we niet zoo pessimis tisch als vele anderen, over de uiteindelijke resulta ten van den gemeenschappelijken arbeid tot weg neming der handelsbelemmeringen. Wie het hardst klagen over de ellende van het systeem der verdargsonderhandelingen, zijn juist degenen, d}e er dagelijks mee te maken hebben en liet wapen moeten hanteeren. Ministers zoowel als ambtenaren. Wij althans kennen onder de betrok kenen geen enkelen overtuigden voorstander ervan. Ook niet uit de landen waar men zich aan de pro tectie nog vastklemt. Onder die omstandigheden zijn de vooruitzichten niet zoo hopeloos als zij soms schijnen, en onder die omstandigheden werd ook ons advies geboren om aan onze beproefde politiek trouw te blijven met zulke praetische retouches als ons door den nood dei- tijden nu en dan kunnen worden opgelegd. De pensioenen zijn niet vatbaar voor beleening of beslag. Zeer velen hebben tot nu toe het door den Staat geboden middel van Ouderdomsvoorziening verwor pen, zonder dat zij ooit iets omtrent de zeer belang rijke en gunstige bepalingen der wet hebben verno men. Dergelijk vooroordeel berokkent ieder, die zoo han delt, schade. Het belang van ieder Nederlander eischt: dat hij zich althans omtrent deze verzekeringen laat In lichten. Dan alleen ka nhij beoordeelen wat in dezen zijn plicht is. Inlichtingen worde nverstrekt door den Raad van Arbeid te Alkmaar en door den agent der VO.V. voor uwe gemeente. 4. 37—31 5. 28 19 6. 31—27 7. 26 37 12—18 7—12 19—23 14 23 22 31 10—14 1419 5—10 23 34 20—25 geen door Herman de Jon* wordt aanbevolen, heeft door 1923 een gunstige ontwikkeling. Om 32—28 voor te bereide Met veel belangstelling lazen we de ingezonden stukken van den heer V. te N. S. in ons blad. We danken hem voor zijn moeite. Droom en verstandelijke overwegingen moesten dienen om „ons" epistel te bestrijden. Nu zijn wij niet capabel om de zaak, waar het om gaat, goed te beoordeelen. Wij zijn geheel afhan kelijk van anderen. We kunnen er ook wel over pra ten en fantaseeren, maar we hechten aan onze eigen beschouwingen betreffende deze kwestie zeer weinig waarde. Er zit zoo héél, héél veel aan vast. Heel opmerkelijk vinden we het wel, dat thans èn „de Nederlander" èn de „Standaard" èn de „Rot terdammer" een zelfde geluid laten hooren over on ze handelspolitiek. Rijkspensioen. Ouderdomspensioen met of zonder teruggave van de premiën bij over lijden. Weduwenpensioen. In verband met het in werking treden van de ge wijzigde Ouderdomswet op 1 April 1930 meenen wij goed te deen onzen lezers nader met deze wijzigin gen bekend te maken. Krachtens de bepalingen der ongewijzigde wet was het voor ieder Rijksingezetenë mogelijk zich bij den Staat een pensioen te verzekeren van 3 tot 20 gulden per week, ingaande op een der geheele ja ren liggende tusschen 55 en 65 jaar, de beide laatste jaren daarbij inbegrepen. Voor deze verzekering be taalde men een premie verband houdende met don leeftijd en het bedrag van het pensioen. Kwam men voor den pensioengerechtigden leeftijd te overlijden, dan werd slechts uitgekeerd een be drag van f 100.als de verzekering ten minste drie jaar geduurd had, zoodat, naar de meening van ve len, de premie dan te vergeefs was betaald Op grond van de bepalingen va ndeze wet genieten thans dui zenden van ons volk een ouderdomspensioen van drie iman en vrouw samen vijf) gulden pensioen en wérden ook zeer vele jeugdige personen verzekerd. Dal nog niet veel meer personen tot deze verze kering toetraden, vindt zijn oorzaak vooral in de omstandigheid, dat bij overlijden de betaalde pre miën verloren waren. Bovendien kwam naar voren de wensch om aan.de echtgenoote een uitkeering bij overlijden van den man te kunneh verzekeren. Ten einde nu aan een en ander tegemoet te ko men Loeit de wetgever gemeend de ouderdomswet te moeten wijzigen door de mogelijkheid tot liet afslui ten van: Ie. een ouderdomspensioen verzekering naar keuze met of zónder terugbetaling van de premiën bij voor overlijden van ten minste 156 en ten hoogste 1040 gulden per jaar en per persoon ingaande op zijn vroegst op het 55e en uiterlijk op het 65e jaar. 2e. van een weduwenpensioen van ten minste 52 er ten hoogste f.20 gulden per jaar ingaande bij het overlijden van den man. Het doal van düSSvei is voor ieder Nederlander en ieder Rijksingezetene de gelegenheid te openen, zich een pensioen te verzekeren op den-ouden dag en een v/eduwenpensioen bij overlijden van den man. Men zal goed doen, de pensioenverzekering op zoo jong mogelijken leeftijd af te sluiten, omdat men oude. geworden, de premie in den regel niet meer zal kunnen betalen. Geidt dit ook voor den arbeider? Wel heeft deze, indien hij valt onder de verplichte invaliditeitsver zekering en als er geregeld zegels van 60 cent ge plakt worden, recht op ouderdomspensioen van on geveer 300 gulden per jaar, en zijn weduwe vanaf haar GCe jaar op een weduwenpensioen van 187.20 gulden, maar waar de premie voor deze verzekering geheel door den patroon betaald wordt heeft de ar beider wel te overwegen of hij door zeil iets te be talen deze pensioenen niet wat kan verhoogen. De arbeidende stand moet aan het tot stand ko men van een behoorlijke pensioenregeling ook zelf wat medewerken. Voor den middenstander en den grooteren werk gever is deze pensioenverzekering het aangewezen mldde lom te voorzien in de behoeften van den ou den dag van zich en de zijnen. Hij moet tengevolge va nhe mopgelegde verplich tingen heel wat premie opbrengen voor zijn arbei ders doch als niet tijdig genoeg de noodige maatre gelen worden getroffen zou hij zelf op den ouden dag of zijn vrouw bij zijn overlijden, onverzorgd zijn. Het bedrijf, dat de verplichte verzekeringenpre mies moet opbrengen, moet, wil juist de middenstan der niet ten achter gesteld worden, ook de premie opleveren voor zijn gezin en voor zijn eventueele na te laten betrekkingen. Eveneens verdient deze nieuwe wetswijziging de bijzondere aandacht van doktoren, notarissen, advo caten, predikanten, accountants en dergelijke per sonen. Het behoeft nauwelijks nader betoog, dat de wetge ver met deze pensioenverzekering uitsluitend be oogt de volkswelvaart en het belang va nhet Neder - landsche volk. Dit blijkt trouwens ook zeer duidelijk uit bepalingen als deze: De Staat waarborgt zonder eenig voorbehoud be taling van pensioenen en uitkeeringenhet maken van winst is uitdrukkelijk verboden; de premiebeta ling kan te allen tijde gestaakt; de pensioenen kunnen naar keuze telkens worden verhoogd of ver laagd, al naar gelang van de finantieele draagkracht Land" en Tuinbouw Met recht mogen wij spreken, dat het weer der laatste dagen als „vlooienweer" kan worden gekenmerkt Mooi zonnig weer heeft de ontwik keling dezer schadelijke insecten buitengewoon in de hand gewerkt, terwijl zich hun vraatzucht vooral openbaart bij het schrale weer, dat wij than shebben. Duurt dit weer nog eenige dagen, dan zullen duizenden jonge plantjes en ook de vroege koolsoorten het slachtoffer worden van de niet te verzadigen aardvlooien. Naar wij ver nemen L« deze plaag al bij vele tuinders gecon stateerd. Een beschrijving der insecten ,hun vermenig vuldiging en dc aangerichte schade kunnen wij gevoegelijk achterwege laten. Ieder tuinder is hiermee volkomen op de hoogte en in dit blad- is over dit onderwerp meermalen geschreven. Van meer belang is momenteel: „Wat is er tegen te doen?" Neemt men een leerboek ter hand en slaat men het onderhavige onderwerp op, dan ziet men, dat talrijke bestrijdingsmiddelen worden aanbevolen. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit een gunstig teeken: toch is het inderdaad niet zoo. Wanneer er óén goed,gemakkelijk toe te pas sen middel bekend is, dan Ls de opsomming van. al die andere overbodig. De praetijk weet dan ook lveel goed, dat. 1. bestrooien der plant.enbanen niet zand, Ver mengd met. plro. 1/5 petroleum; 2 bestrooien met asch, roet, kalkpoeder, fijn gemalen kippen- of duivenmesl, lapmiddelen zijn, die alle mogelijk wel iets hel pen ,doeh niet liet effect sorteeren, wat wij zoo graag wenschten. Zelfs de vernuftig bedachte „vlooimachine' (plant met een klevende stof be streken en aan een der lange zijden van afhaW gende lapjes of touwtjes voorzien), waarmee mep )beoogt. de opgeschrikte insecten in de kleefstof te vangen, vindt weinig ingang. Een beslist aan bevelenswaardig middel is' het zaaien van 'tuin kers of meirapen, op regels, tusschen de planten. De vlooien geven aan het groen dezer' planten de voorkeur boven de kooïplanten. Hier ter plaatse is het gunstig effect meermalen aangetoond en het dient vermeld, het wordt door menig bouwer ook toegepast. Alleen is de afstand tusschen de regels tuinkers o'f rapen vaak te groot. Voor hen, die lasi- hebben of krijgen van dé- vlooien, ban dit middel thans ook niet haten. De planten ziju al lang opgevreten, vóór tb tuinkers groot genoeg is ,de vlooien te lokken Gelukkig zijn wij thans in staat, iets beters aan de hand te doen. .Met. gunstige 'resultaten is het vorige jaar toegediend het middel Nikal, een nicotine-praeparaat, in den handel gebracht dooi de N.V. Chemisch Technische Maatschappij te Venlo- Voor 1 snees losse men 11 Kg. Nikol op in J pulverisateur water en bespui te daarmee de planten De kosten zijn zeer gerinv i ongeveer 1 kwartje per snees). Voor de tuinbouwvereenigingen zou het een punt; van overweging zijn, een man aan te stel len, die als spuiter' deze- vlooienbestrijding uit voerde in tijden, dat de plaag in ergo mate op trad. t Voor meerdere inlichtingen kan men zich wen den tot den controleur van den 'Plantenziekten- kundigen Dienst te dl. Paneras, en tot onderge- 3732 41—37 32—27 19. 36 27 20. 46—41 21. 37—32 Ook 30—24 komt hier in merking doch zoolang 2 bezet is, kan zwart steed op het gewenscht eoogenbi met eventueel 13—19 en 8 dezen voorpost uitruilen 35 34 10—14 17—22 11 22 Het valt voor wit niet om ook een stukje van hi centrum machtig te worde Wit heeft echter voldoend om hiervan geen al te groo nadeel te ondervinden voorkeur geef ik echter aa den zwarten stand, die geheel ls, terwijl Wit's reel) tervleugel eenigszlns los va de overige stelling staat 1—7 18—23 Dit ls vrijwel de eenigste nier om ook op het centrun te komen. 22. 41—37 23. 50-44 24. 44—39 Stand na zwart: 24. 17—22 1318 Dit ls iets sterker dan 12- 18, waardoor Zwarts kort vleugel een kleine verzwak king ondergaat. 7—11 11—17 17—22 t.et kende. Moordscharwoude 30 April '30. L. MALLKCOT'i:. Damredacteur: (Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, ge lieve men te zenden aan bovengenoemd adres.) DE WEDSTRIJD OM HET NEDERLANDSCHE D AMK AMPÏOEN SCHAP. Hieronder publiceeren wij wederom een fraaie en leerrijke partij uit bovengenoemden wedstrijd, wel ke door den Haarlemschen kampioen J. B. SLUI TER Jr. speciaal voor onze rubriek geanalyseerd werd. PARTIJ NR. 40. gespeeld in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland 1930 (2de ronde) tusschen de heeren J. B. SLUITER Jr. (kampioen van Haarlem en Om streken) met wit en W. RUSTENBURG (kampioen van Amsterdam) met zwart. 1. 33—28 Deze zet, langen tijd vedron- gen door 32—28, begint lang zamerhand weer meer naar voren te komen. Bijna steeds geeft hy interessant spel. '1822 Ook door Vos meermalen toe gepast. Voor W ls nu de moei Ujkheid een geschikten tem po-zet te vinden. Na 3833 is wit verplicht na eenigen tijd schijf 47 of 49 op te spe len hetgeen een minder ge makkelijke spelontwikkeling geeft, als wanneer delijn 33 tot 50 opgebracht kan wor den. Na 31—27 of 32—27, het Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op 2, 3, 4, 0, 8, 9, 12, 14, 16, 18 19, 22, 23, 24. Wit 14 schyven op: 27, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40 42, 43, 45, 47 en 48. De volgende variant geeft slecht spel voor Wit Wit 39—34, 37 26, 32—27, 33 22, 34 23, 30—24, Zw. 22 31, 9 -13, 23—28, 24—29, 19 17, 2—7 Wit 47—41, 41—36, 20 17, 36 27, 42—37, 38—32Aj Zw. 7—11, 17—21, 11 31, 12—17, 17—21, 18—23 B Wit 37—31, 24 15, 15—10, 10—5 Zw. 14—20, 21—26, 26 28, 13—19, 4—10 en wit een schijf. C Wit 43—38, 24—10, 22 13. Zw. 12—18, 13 24, 14—19 en wint een schijf. 25. 9—13 26. 31—26 22 31 27. 26 37 16—21 28. 47—41 21—26 29. 32 -27 12—17 20. 37—32 2—7 3). 33—28 7—11 32. 27—22 18 27 33. 32 12 8 17 34. 39—33 23 32 35. 38 27 3—8 Wit dreigt met 27—21, 21- 16 en 16—11. 36. 43—38 13—18 37. 41—37 11—16 Zwart 1722 gaat niet we- gens 27—21, 33—28, 38 :S en 30—24. Dreigt 27—21, 28—22, 37- en 42:2. Op 17—21 volgt 32 en niet 28—23. Er volgt dan 28—23? 23:3, 3:25, 21:41 1420, 611, met dreigir 4—9 en 11—17. 39. 37—32 48-43 41. 42—37 43—39 43. 30—25 40—34 8—12 18—23 17—21 4—9 12—18 9—13 Op 3934 maakt zwart ah volgt remise: 39—34, 34—30, (dreigt 25—20) 4034, 35 44, 27 21 6—11, 24—29, 29 40, 18—22,' 21—21 46. 34—30 39—33 28 17 33—28 45—40 40—34 35 44 52. 27 10 38—33 32 12 55. 12—7 33—28 57. 44—39 58. 7—1 0—11 11—17 17—22 21 22 24—29 12—17 29 40 16—21 128-22 22—27 23 41 41—47 47—24 24 35 26—31 Analyse van: Aerdenhout, 19 April 1930.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4