I I 3 Pierre Saccone Reehtzaken ALKMAAR. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 28 April. Politierechter 'Mr. l.edcboer. Ijverig werkend lid van Eigen Hulp. De geachte verdachte, aangewezen om deze zitting in te leiden, was de 31-jarige heer Jan Hendrik Sch-, arbeider te Texel, welke heer, die een actief voorstander is van den stelregel „gemak dient een mensch" op 6 October 1929 van een rijwiel, dat nii een kerk onbeheerd was achtergelaten, de lantaarn afschroefde en op zijn ecigen fiets bevestigd, met het doel er een gepast gebruik van te maken. Gepast was.nu juist het rechte woord niet, was de vrijpostige heer 3., 1oou hij heden wegens diefstal, subsidiair ver duistering terecht stond, tot zijn nadeel aan de weer kwam. Hij had nl. de lantaarn, toen hij niet kon ontddekken. wie feitelijk de rechtmatige eigenaar was, maar als zijn eigendom beschouwd en werd nu veroordeeld tot 2 maanden gov. met 2 proefjaren en gesteld onder toezicht der R K. reelasseering, die wel zal zorgen, dat zijn belang stelling voor rijwiel lantaarns binnen de perken van het geoorloofde blijft- Aangenamen en gezelligon buitenlaniisflieaf übinmeiisaal. Een 28-jarige te -Stekene in België geboren ar beider thans wonende te Tessel. met name 3 e- bastiaan Bernardus 3., had 'zijn intrek genomen als kostganger in het gezin van den arbeider Spigt, die echter weldra alle reden had de aan wezigheid van dezen Belg te betreuren. Deze toch gedroeg zich ten opzichte van mej. Spigt, die een baby wachtende was,, niet als een gentleman 'en toen Spigt hem daarover op I I Maart eens onder hield, en ook mej ISpig't zich in het debat mengde, ging hij deze zwangere vrouw te lijf, stompte haar in het gelaat, ddat zij bloedend werd ver wond en op den grond, viel, waarop hij de ont stelde vrouw kwaadaardig bij de baren trok. He lieer Spigt, die lichamelijk tegen den forsehon Belg niet veel van beteekenis kon uitrichten moest lijdelijk toezien, dat zijn vrouw werd afge droogd Maar gelukkig zijn er nog rechters in Alkmaar en heden werd dan ook behoorlijk niet den Belg, wiens beroep op zelfverdediging als waardeloos ter zijde werd gelegd, afgerekend en dit onridderlijk heerschap veroordeeld tot I' 1> boete of -10 dagen. Enen slim bedacht, maar niet aanbevelens waardig middel om aan goederen op erediet te komen. Be winkelier Willem v. D. te Enkhuizen kreeg visite van een mijnheer, die zich voórstèlde als Pieter X.. aspirant pluimveofokker en represen tant van zekeren heer Jan Ubbels, hoenderpark houder te Oost.huizeu, die voornemens zijnde zijn kippenljroeierij uit te breiden, te Enkhuizen een terrein had gekocht en mi nooelig had een rol asphaltpapier en drie gegolfde zinken platen. De heer v. Dok had geen bezwaar deze'artikelen aan mijnheer V. zonder betaling af te geven, doch al spoedig bleek, dat de afgevaardigde van Ubbels dit alles maar had gefantaseerd en hij in werkelijkheid niet anders was dan een gesjochten vischventer, die genoemden heer Ubbels er ook al tussehen had genomen voor levering van 35 kippen op erediet ter waarde van f77, waarvan hij nog slechts f 10 had afbetaald, benevens 3 mandjes visch ter waarde van f 9- De gefingeer de pluimveehouder stond heden terecht wegens oplichting en bleek dat hij inmiddels den heer v. Dok ook had schadeloos gesteld, zoodat deze heer er geen belang meer bij had zijn cliënt extra. te bezwaren. De officier meende intusschen toch nog bewijs genoeg te hebben overgehouden om 7 dagen gevangenisstraf te vorderen- Doch de po li r.ierechter wenschte vooraf een nader reelassee- ringsonderzoek naar Piet, die overigens zelf rui terlijk erkende een gemeene streek te hebben uit gehaald en werd de verdere behandeling bepaald op 20 Mei e.k. i Een ende dame van 76 jaar, maar nog vlug van tong en va nzessen klaar, i Getooid met een keurig opgemaakte kapot hoed, i verscheen statig op het zondaarsbankje, de 70- j jarige juffrouw N. K„ gehuwd met den eveneens j nog krassen heer J. 3. te X*. Niedorp, welke grijs- aard zijn geliefde ega had vergezeld'op haar bedevaart naar Canossa en nu in de engelenbak bet verloop der rechtzaak, geduldig afwachtte, want de oude dame was in conflict gekomen met het strafwetboek, omdat zij op 8 Maart haar 33-jarige dorpsgenoote mej. W. G. B., 'n onge huwde huishoudster in het openbaar eenige on voegzame woorden had toegesnauwd, woorden die voor verdere publicatie ten eenenmale ongeschikt waren. Mej. 3. stond alzoo terecht wegens be- leediging en gaf krachtig aan haar verontwaar- diging lucht, toen'de officier, ondanks haar bewe ring, dat- er niks van an was en juffr. B. integen deel haar man had uitgescholden, f 10 boete of 10 dagen vorderde. Dan luid ze beter de glazen in kunnen gooien, mopperde juffrouw 3-, ten zeerste ontsticht o\er zoo'n onzinnigen eisch. f 10, maar dat zo utoch wat moois zijn. En met de 7 gulden of 7 dagen, haar opgelegd door den politierechter, nam opoe al evenmin genoegen. Ze bleef dan ook net zoo lang doorratelen en protesteeren, tot de zaaldeur zien achter haar schrale figuur sloot. Als de politic gelast oin af te stappen, heeft u dit niet aan uw laars te lappen. De Spoorstraat te Helder is in 't belang van de .verkeersveiligheid tegenwoordig afgesloten voor rijwielverkeer, een verbod, waarvan het nut blijkbaar nog niet tot elke fietsrijder of rijdster schijnt 'te zijn doorgedrongen. Althans sloeg op 9 Maart .zekere Mej. Jannetje geen acht op de bepaling en wat nog erger was, evenmin op do vordering van den agent Stam om van haar rij wiel a fto stappen Deze nonchalange bezorgde de dame een strafproces voor den politierechter en wer dzij heden deswege bij verstek, daar zij niet ter plaatse was verschenen, veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen De eisch was zélfs f 25 boete of 25 dagen, een bewijs dat men 'hier met zulke gijntjes geen gekheid maakt- H Een veehouder, die de capaciteit van zijn kaaien tot liet gewenschte peil trachtte te brengen. Omdat de 3 ongelukkige koeien van den heer Piet-ér H„ 'n klein veehoudertje te Tessel geen kans zagen, de vereisehto 12 liter, die hij aan den meikslijter Bruin moest afleveren te produeeeren, meende vader. P. 'n handje te moeten helpen en bracht hij de pomp in werking. De '12 liter waren nu present, maar veel voordeel gaf dit den geni- 1 alen veehouder niet, daar de keuringsdienst de truuk in de gaten kreeg en met duivelsche slim heid uitrekende, dat Piel op de 100 L. 11 deelen IvaSr bad gemengd. Heden ter zake die verval - selling- terecht staande, raakte hij lieelemaal in de lappenmand verzeild, daar hij, ondanks zijn met tranen in de stem uitgebrachte, belijdenis, dat. hij een dergelijk bedrag onmogelijk kon op brengen, werd veroordeeld tot f80 boete of 80 dagen. Het ware wel te wenschen, dat iedere vee boer dit rijmpje in zijn stal aan de njwand spij kerde: Zindelijke boer, die gaarne boent en plast, i Moet zorget» dat in z'n ijver hij ook de melk niet wascht i Want krijgt 'hij den keurmeester dan te gast. 't-Kost hem 'n reuze boete of... hij gaat in de kasl De koe met de looien speen bleef troef. Ook de heer Dirk de L„ een 52-jarig melkvee houder te Koegras moge zich bovenstaande waar- schuwiug .onverschillig of hij niks of heelemaal niks op heeft met vaderlandsche dichters, wel in het geheigen prenten. Hij toch stond eveneens te- recht als gevolg van het bezwarende feit, dat, hij aan den melkrijder P.'Sch. te Helder had afge leverd volle melk, bestemd voor de zuivelfabriek „Hollandia", die na. onderzoek bleek 11 deelen water op de 100 deelen melk te 'bevatten. *De vee- Gedcnkschriftcn van een Commissaris van Politic. 36) Mikaël brulde inwendig van toorn en zijn zamen. En evenwel, alles wat in hem van» toorn, verklaring was nutteloos hij moest gehoor- men. En evenwel, alles wat in hem van toorn, van lang verkropten haat, van onverzadigde gloei ende begeerten was opgezameld scheen gereed m zijn boezem los te barsten, zijn ooron suisden, een sluier als van bloed verblindde zijne oog-en. Toch trad hij terug en Bazilius volgde hem, bele digend, vreeselijk. dreigend- „Morgen, sprak hij. „zult ge de stral ontvangen welke ge verdiend hebt ,en in de afwezigheid van den vorst kan dit schouwspel niet anders dan uw-meesteres een aan gename verst ooi ing. geven.' Bazilius sprak geen woord meer, 't was reeds te voel geweest. - Mikaël was op hem toe gesprongen. en terwijl hij met oen bronzen hand zijn lippen dicht hield, doorstak hij hem niet zijn duik 't Was het werk van eenige seconden. Vervolgens sleepte hij het lijk naar de borstwe ring en wierp het in den afgrond, waar het tot aas der roofvogels diepen moest- houder erkende dan ook het emmerspoelsel bij de melk te hebben gevoegd, hoewel hij zich niet kon indenken, dat het spoelsel een zoo groot kwan turn uitmaakte. Hoe het zij, D'. kwam er met f 50 boete of 50 dagen nog lang niet slecht, af en was dan ook zoo best in zijn sas met dit vonnis, dat nij direct genoegen nam en onmiddel- met zijn duimkruid op de toonbank kwam. De griffie had vandaag 'n beste dag. Het is niet on mogelijk dat de griffier op roomhorens heeft ge trakteerd. Met zoo'n uuisbaas ben je ook nog lang niet gelukkig, Le 62-jarige heQi- Wilhelmus A„ landbouwer cn veehouder "te Heiloo, was ook leelijk in het laby rinth geraakt en stond heden terecht wegens clan- destiehe verdunning van de door hem op 21 Jan. aan den meikslijter Stuveling afgeleverde melk. De heer A. nu is pachter van een aan den officier toebehoorende boerderij en 'n doorsnee balieklui ver zou nu wel insinueeren, dat hij er wel zou worden doorgescheurd, maar dan heeft hij leelijk de plank mis gehad. De officier ga falthans het beteuterde boertje, dat erkende eenige malen op 24 liter melk 1 liter water te hebben bijge- klutst, onomwonden te kennen dat ambtelijk van hem niet de minste consideratie was te wachten, zooals dan ook 'bleek uit den sterk gepeperden eisch van f 250 boete of 60 dagen. En de politie- rechter deed ambit ieus mede aan dit steekspel met het zwaard der gerechtigheid en veroordeel- i de deu gansch verslagen Wilhelmus tot de stren- ge straf, door den officier gevorderd. Maar Wil lem krabde, bedenkelijk eenigszins zijn kanis en zag niet af van de hooger beroepstermijn. Al te gauw betoonde dapperheid. De heer |Simon M-, zich presenteerende als koopman en voorheen te Helder, doch thans onder j de gein. Purmerend wonend, is bij de Alkmaar- sche rechtbank niet geheel onbekend, vanwege zijn niet overmatig omwikkeld eerlijkheidsge- voel, doch als kampioenknokker gaf hij heden de eerstp voorstelling. Hij was nl. op 22 Maart te Julianadorp in een kwestie gewikkeld met een assistent metselaar over een schuld van f 4.-30, waarin zch ook de patroon van bedoelde opperman wien dat arbeidsvertragend geleuter begon te ver velen, zich ook bemoeide en den opperman de Boer genaamd, aanspoorde, liever het werk voort te zetten, dan zich langer door dien vent op te laten houden. Simon beleedigd, schold den metse- selaar E. M. toen uit voor suffert, waaro pdeze, niet minder slagvaardig, hem toeriep: je ouwe moer! Dit deed bij Simon de maat overloopen en gave nhem motief den metselaar voor 'den grond te schoppen en hem op zijn fiselefasie te trommelen- Aan Simon werd heden de prix de exellense uitgereikt in den vorm van f 10 boete of 10 dagen. Hij was het echter blijkbaar nog niet met zichzelf eens of hij de onderscheiding direct zou aanvaarden. Die kaatst moet den bal verwachten. De 15-jarige heer v. Doornik te Enkhuizen had op 30 Maart een flinke opstopper geincasseerd van dén 18-jarigen kantoorbediende B„ en hier van een klacht gefabriceerd, met gevolg dat de heer B. heden terecht stond wegens mishandeling De kantoorheer; 'n uiterst net jongmensch, er kende het feit, doch toonde aan dat de getuige zich zeer onhebbelijk had gedragen tegenover zijn 10-jarig broertje en hij hem daarvoor een af straffing had toegediend. De officier wijzigde na di etoeliehting- zijn oordeel en drukte zijn spijt uit. de vervolging te hebben doorgezet. Om ech ter aan -te toonen, dat hij het optreden van den jongen v. Doornik ten zeerste afkeurde, vorder de hij tegen den heer B. slechts f 1 boete of 1 dag, met welk reqyuisitoir de politierechter zich volkomen vereenigde door een vonnis conform eisch, waarna het programma afgewerkt zijnde, de zitting werd gesloten. Die Hertog. De acht volgende dagen waren voor Nida een reeks, van verrukkingen en bedwelmingen, waarin de bekommering over de terugkomst van haar va der zelfs niet in haar geest oprees. "De liefde voor Mikaël bc-heerschte haar geheel, al hare gedachten waren daarop gericht en haar hart was er vol van. Zij was wel wat droevig over de verdwijning van Bazilus. - In den burcht geloofde men aan ren ongeluk, maar zoolang zijn lijk niet weder gevonden was, wist men het niet te verklaren en men kon niet anders' dan gissen. Na verloop van eenige dagen dacht men er niet meer aan, en alles had den gewonen loop alsof niets buitenge woons gebeurd was. Op een avond evenwel was Mikaël in Xida's kamer gekomen, toen de >kleine heiden aan de twee minnenden kwam berichten, dat de wachter van den burcht sedert eenige minuten de aan komst van vorst Karpeles seinde. In weinige oogenblikken was de geheele burcht op de been en men zond den bojard een troep bedienden te gemoet om hem tot geleide te dienen. Een half' uur later steeg de vorst op de binnenplaats af. Hij kuste teederlijk zijne dochter, die hij een weinig bleek vond, betuigde met eenige woorden zijn leedwezen over den dood van Bazilius, en trad in zijn vertrekken, na al zijne bedienden'ont slagen te hebben. De volgenden morgen ontstond een geheele ver andering in de gewoonten van den burcht. De MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 29 April- Uitspraken van Dinsdag 15 April. t. H„ Schagen, ten uitvoerlegging voorw. straf, ten uitvoer gelegd. O. W.. :Mx P. en M. B., Urk, huisvredebreuk ieder f 25 boete of 25 dagen. vorst was van Bucharest teruggekomen, zeer ver gramd tegen de liberalen van het land, die ge biedend np de vrijmaking der lijfeigenen aandron gen, en hij was besloten zijn gezag met meer standvastigheid dan ooit te handhaven. De ge volgen van deze gemoedsstemming lieten niet na zich spoedig te doen gevoelen, en eenige maanden na zijn terugkomst beval hij wegens een kleine inbreuk op de onderdanigheid, dat Mikaël vijftig zweepslagen zou ontvangen, 't Was lang geleden dat een lijfeigene zulk een wreede straf ondergaan had, en een oogenblik kon Mikaël gelooven. dat rnen het bij de bedreiging laten zou. Maar toen Nida bij haar vader haar minnaaP wilde voorspreken, bedroog zij zich niet omtrent het voornemen van haar vader, cn kwam ver schrikt over hetgeen gebeuren zou terug. Toen verzocht Mikaël den vorst te spreken, en daar het in allen geval billijk was,'dat men liern hoor de vóór hem te straffen, beval de voTst dat men hem voor zich zou brengen. De oude bojard had den zigeuner nooit aange zien. Dien dag toen hij zich aan hem vertoonde, werd hij getroffen door zijn edele gelaatstrek ken, de schranderheid die op zijn voorhoofd schit terde en de sombere uitdrukking van zijn gelaat. „Ge hebt verzocht mij te spreken," zeide hij op norsehen toon, ,,wat wilt ge? „Ik wil dat ge het gegeven "bevel herroept,'7 sprak Mikaël- „Zijt gij niet schuldig aan de u verweten 3 ij men de H„ Wieringerwaard, overtreding vo- gelwet hooger beroepzaak f 25 of 25 dagen- Anth. en Joh. K. Heemskerk, overtreding jacht wet, nader onderhoek gelast. E. T. Sneek, gedetineerd, rijwieldiefstal. C. M. Grootebroek, verkoop van ondeugde lijk emelk, hooger beroepzaak f75 boete of 75 d. IJ. M. W. Le F. Helder, overtreding motor en rijwiehvet. hooger beroepzaak, vonnis bekrachtigd Niet zalig maar toch van de vloer. Het eerste nummer van het overladen feestpro gramma was feitelijk de tweede opvoering van de zwijntjesjacht, onderlangs ondernomen door den heer F .'T„ 'n linkmichel uit Sneek, die te Alk maar vertoevende en dóór zelfcontrole constatee- rende dat zijn keel droger was dan het woestijn zand der sahara en zijn portemonnaie meer leeg gepompt dan het meer van "Neme, een onbeheerd rijwiel van een kantoorbediende annexeerde om vich bierlafenis en zakgeld te verschaffen. Een manipulatie cjie hem echter spoedig in de gelegen heid stelde de wisselvalligheden des levens rijpe lijk te overdenken in de cel van het huis van bewaring, een instelling, die hem trouwens niet onbekend was. De heer T. stond dan terecht ter zak erijwieldiefstal onder verzwarende omstan digheden en wel recidive of herhaling van mis drijf, daar hij reeds eenige malen veroordeeld was Toen werd echter besloten op grond van zijn eenigszins exentrieke gedragingen, een on derzoek in te doen stellen naar de kwaliteit van het ameublement in zijn bovenverdieping, met wel konderzoek zieh de zenuwarts Dr. Hoeneveld welwillend belastte en heden toen de zaak, onder kort en pittig presidium van Mr. Holsteijn, den nieuwen president, opnieuw aan de orde kwam, als zijn conclusie te kunnen médedeelen, dat F. was 'n ernstig psychopaat, cloch ten volle voor zijn daden verantwoordelijk 'kon worden gesteld. Aangezien na de heer F. het voornemen te ken nen had gegeven, zich nu eens serieus op eerlijken arbeid te willen toeleggen, w'ilde de menschlieven- de' rechtbank, die niet wenscht den dood des zon daars, doch dat hij zich bekeere en leve, het nog eens met "hem aanzien. Werd zijn straf door het voorarrest quitte gerekend en meneer gesteld ter beschikking der regeering, die zal trachten hem alsnog tot een nuttig lid der maatschappij te trainen. 'tls alom dood en verminking, die ons iied.n aangrijnzen en bedragen. Zelfs op den meest afgelegen plattelandsver- keerweg bestaat- heden de kans, dat de wegge bruiker en niet het minst den wielrijder, aan gruis wordt gereden of half gekraakt met 'n schedelbreuk, ingedeukte ribben, 'n arm of been- fractuur wordt opgenomen, om 'n uitgebreid deel van zijn kostbaar leven in het ziekenhuis te moe ten doorbroengen. De arme heer J. Vriend, 'n 54- jarig petroleumventer uit Zwaag moest deze treu rige ervaring ook weer opdoen, toen hij op 16 December den smallen Zwaagdijk befietsend, met voor op zijn rijwiel een kist.je, waarin de voor zijn bedrij fnoodigc petrolejumbussen. Hij had alstoen ter hoogte van de woning van Kolken 'n nood lottige ontmoeting met een auto, bestuurd door den caféhouder en sleeper L. VI. uit Hoogkar- spel ,di eprobeerde tussehen Vriend en een wiel- rijdsier mej. Spruit door te balaneeeren, echter met het bedroevende resultaat, dat vermoedelijk de uitstekende kist op Vriend's fiets werd ge raakt ,mct 't gevolg dat deze heer op den dijk werd gesmakt en bewusteloos bleef liggen. Het bleek dat zijn linker bovenarm zeer ernstig was gekwetst Het bovenarmbeen was gebroken en een zware vleeschwond was toegebracht, zoodat directe opname in het ziekenhuis te Hoorn hoodig werd geacht en de nog altijd bewustelooze heer Vriend eerst in dit ziekenhuis weer bij zijn po sitieven kwam. Eerst na geruimen tijd kon hij worden ontslagen en zelfs thans is hem het vrije gebruik van zijn arm nog niet hergeven. De stevige heer Corn Bos, gem. veldwachter van Nibbixwoud, die spoedig met het gebeurde in kennis was gesteld, stelde een m'initieus on derzoek in en maakte tegen den heer L. V., die beweerde niets te hebben bespeurd, dan een lichte scho kon kalm was doorgereden, procesverbaal op, Inef gevolg dat genoemde heer VI. heden terecht stond ter zake het toebrengen van ernstig licha melijk letsel door schuld, bij welke gelegenheid hij werd verdedigd door mr. Polack, bondsaidivo- eaat uit Groningen, De heer V. beweerde tiu, niet fout f" „Ik spreek niét van de fout, maar van de straf." „Zijt ge er bevreesd voor?" „Ik ben slechts bevreesd voor u?" „Wat wil dat zeggen?" „Dat wil zeggen, vorst Karpeles, dat van den dag af, op welken de hand van een mensch mij geslagen zal hebben, slechts de dood van dien mensch zulk een 'hoon zal kunnen uitwisschen;." De vorst riep een bediende en hem 'den zigeuner ?aanwijzende, zeide hij met donderende stem. „Men vatte dezen onbeschoften slaaf, en geve hem oogenblikkelijk tweehonderd zweepslagen in de tegenwoordigheid van al de lijfeigenen van den hureh' Ga!" Bij 'deze woorden bracht Mikaël werktuigelijk de hand aan zijn gordel als om er een wapen te zoeken. Maar vóór dat hij eenige beweging kon deen hadden vier forsche vuisten hem gegrepen en stevig gebonden. Hij wierp den vorst een blik van wilden haat toe. „Goed," zeide hij, krachtig het hoofd schud dend. „Ge wilt in mij alle menschclijk gevoel smoren. Welnu, 'tis u gelukt, vorst Karpeles, maar wees op uw hoede, cn vergeet nooit wat ge heden Markus den zigeuner doet."' Deze bedreiging was niet geschikt om den toorh van den bojard te stillen, en Mikaël ont ving in alle strengheid de vreeselijke straf. Tengevolge hiervan was de ongelukkige een lan gen tijd lijdend, en eerst na verloop van eene

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 9