NIEUWE 8 Vergaderingen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 55 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 8 MEI 1930 39e Jaargang .Kiwi: firma 1.1 ([HEI - Redactsur l H KEIZER. - Bureel NoerdsGharwoude. Stemmingsbeeld uit Groentenïesid Langedijker Groente-Centrale )U- LAMDIJKÏR III It UT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De eerste week van Meimaand in hel jaar 1930 zal monigen verbouwer van kool, peeii en uien lang heugen, mei zwarte letter kan zij worden aangemerkt. De prijsdaling van de arti kelen loch nam catastrophale afmetingen aan, menige partij goede kool bleek onverkoopbaar, geen bot; was er op te krijgen. Heden is het 7 Mei, deze datum is genoemd in de advertentie oxjor houders van roode kool in der tijd geplaatst. Tot dien datum wenschen zij 'ééen derde deel van het artikel roode kool, omstreeks half April aan wezig, vast te houden. Vandaag is het 7 Mei. en ik vraag: is er ooi! groot er fiasco op eenig plan te zien gegeven? Do aanvoeren waren toch werkelijk zoo abormaal groot niet, of er nog heel waf "aanwezig is, is mij onbekend. Nu staat wel vast, dat geen enkele regeling van aanvoer ook maar eenig effect zou hebben gesorteerd, de vraag naar 'het koolproduct begin April nog redelijk, is plots geheel en al schier uitgebleven. Mei 1930 heeft ons al Jen iets te zeggen. 'Ier jaarvergadering van den NoordermarkI- bond i? intuitief gevoeld, dat er aan den afzet van het product iets hapert. Het bedrijfsrisico a'fm lang- bewaren van '1 goed verbonden, is veel en veel te groot, ja hef is er m i. piet ver van daan kool overhouden tot in Mei op één lijn te stellen met gewaagde beursspeculaties. Gaat men na ,hoe de koolhandel zich gemeenlijk in 't late voorjaar ontwikkelt, en dat over "meerdere jaren, dan zit er dooréén genomen, meestal verlies aan. De enkele gevallen van zeer hooge prijzen in Mei verlokken menigeen tot een gokje; en.'71 it jaar te meer, wjjl do bedrijfsresultaten $cAéjil heel slecht waren. De laatste kool kan do "zaak voor 29 nog eens redden 1 sprak menigeen bij. zich zelf. Als ik voor rood en geel "t kan toch eens f 14 a f 15 maakte, spring ik er nog zoowaf uit. En de kool bleef in de boet Maar 'tweer heeft ons parten gespeeld ach teraf heb je mooi praten hoor ik al tegen spreken. Toegegeven, eind April, begin Mei gaf I heerlijk, zonnig lenteweer, en dat heeft de kool de -das omgedaan 'kweet het maar al te goed. I Doch is het verdedigbaar, met, veel te groote i voorraden te speculeeren op koude in Mei Ter- wijl het koolproduct in elk jaar grooter hoeveel- j beid op de Europeesche markten wordt geworpen, terwijl Europa een economische crisis doormaakt, waarvan 't einde nog niet is te zien en onze groot - afnemer Duitschland im grossen ganschen er zeer penibel voorstaat? Men sprak ter jaarvergadering van den Noor- dermarktbond over een regeling van den veilings- aanvoer; het bestuur heeft van dit moeilijke vraagstuk in-studie-neming toegezegd. Ik. geloof, dat het hoog tijd wordt, op dit vraagstuk alle aandacht te concentreeren. 't&'taat voor mij vast. dat een groot deel van het nu op de producten, verloren bedrag, bij een goede aanvoerregeling te redden zou zijn geweest! In elk geval kan men er toe overgaan, meerdere kooitellinge.n te honden, b.v. elke maand, Aan de hand van de cijfers kan dan worden nagegaan, óf de afzet in een bepaalde epriode voldoende is geweest en kan er met klem I van redenen op meerdere aanvoer bij te geringen I afzet worden aangedrongen. We zullen moeten j komen tot een systematise-hen afzet en wil men I voorloopig het. vrijwillige aanvoerstelsel behou- den ,dan zal er, wil men iets bereiken, in dezen geest wel iets te doen 'zijn. Of het aanbeveling verdient, een premie te geven voor "U-C.B.-kool vóór Januari geveild, durf ik nog niet te beoor- deelen. 't Dijkt me voorloopig gewenscht, hot besef er bij de menschen in te hameren, dat het dwaze bedrijfspolitiek is, een veel te groot percentage van de producten speculatief vast te houden tot, de gevaarlijke Meimaand. Is liet. onuitvoerbaar in groote trekken een uizet plan vast te stellen? Zooveel dient er elke maand te worden verzonden en na te gaan, wat er in Noord-Holland verzonden Ls? Om dan zoo n ooi lig de alarmklok ie luiden? Ni cfi les van 1930 lijkt me de uitvoering hiervan mogelijk, en meen ik, dat de mensehen er rijp voor zijn. O ja, er is tc Noordseharwoude ook weer over de bonnen gesproken. Die bonnen bederven de markt, bederven de menschen en de prijzen. Alle redeneeringen hebben slechts zeer betrekkelijke waaide, veranderen de omstandigheden, dan pra ten we weer anders. Zou er nu waarlijk nog- iemand in Groenten- land gevonden worden, wien het niet berouwt, dat er indertijd niet veel en veel meer „op bon via het betaalkantoor is verkocht Er is ook "in het seizoen, nu bijna afgeloopen. menige vogel over hot touw _govlogen. Ja, ik durf beweren, achteraf zal er wel eens gezegd worden, ook door den grootsten bonnenhater: 't Is toch mis. Waarmee ik maar zeggen wil, dat aan elke vraag naar groenten, op elk tijdstip moet kunnen worden voldaan. Is de. veiling voorbij, kan het niet meer op de normale wijze, dan in vredesnaam maar „op bon". Want: niet de verkoopmethode, hoezeer ik een groot voorstander ben van het veilingssysteem, is doel, maar veeleer: hoe krij gen we 't goed 't best aan den man. Veilen regel, bon uitzondering. Doch geen verstarring, de veilinggklêp open. 4 Ge vindt, heer en lezers en wg.arde lezeressen in dit nummer ook een verslag van cfe"gelioucTên1 vergadering 'te Alkmaar, waar uitvoerig is ge sproken over een zeer urgente, reeds tallooze ma len in dit 'blad besproken zaak, nl. die van de keuring en den afzet van pootaardappelen. Met ingenomenheid en waardeering heb ik van de plannen, daar besproken, kennis genomen. De lezers zullen, zich nogevel herinneren, hoo 't talrijke malen in deze rubriek van leer is ge- trókken tegen de mi. minder gewensehte toe standen bij 'den afzet van goedgekeurd pootgoed. 'kBen er van overtuigd, dat die ongewenschte verhouding tussehen den handel en de pootgoed- commissies cle afzet van goedgekeurde pootaard appelen niet weinig heeft geschaad. Vele kooplui interesseerden zich voor het arti kel juist door die verhouding niet, en dat zal, I lukt het de zaak in andere hanen te. leiden, nu stellig anders worden. Voor cle tuinbouwers is het nu zaak, hun vel- i den te laten keuren; de kosten zijn zeer gering-, i'4 per H.A. Het Friesche voorbeeld werkt. Dij den huicligen gang van zaken is het dien- j stig, elke mogelijkheid van voordeel onder de j oogen te zien. 'tïs algemeen bekend, dat de po- tershandel al grooter proporties aanneemt. Fries land levert van de vroege soorten praotisch wei nig of niets meer voor consumptie-doeleinden, in die provincie gaat schier alles als plantgoed weg, aan prijzen,zelfs in het slechte aardappel jaar '29, om van te watertanden. Een zeer mooi ding is het, dat de Provinciale Commissie uit cle Tuinbouwveilingen blijkens het officieel verslag, het IC. L Z. zeer sympathiek gezind is. In'het IC. 1. Z. werken handel en tuinbouw eensgezind samen, men woont erin een glazen huis, heeft geen onder-onsjes, en huldigt den juis- ten regel: cle afzet van het gekeurde goed is vrij. Wie er in handelen wil, ga zijn gang. Het IC I. Z. verdient de algemeene sympathie. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groenten Centrale op Maandag 5 M«i 1930. Tegenwoordig 25 personen .waaronder 2 leden van Koophandel. Voorzitter Burgemeester Slot. opent met een welkom. De keuringslijsten over Maart en April, welke i'osp. 7 en 15 keuringen bevatte, werd geen op- of aanmerking over gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het be taalkantoor werd medegedeeld dat alles in goede orclo was bevonden en dat in de maand Maart geveild was voor een bedrag van f 437.557.60,, 1 waarvan voor Broek op Lang-endijk f 90381.62; Koedijk f77940.07, Zuidscharw. f 71.593.21Ml. Kath f 12835.84; Sint Pancras f 68137.17; 31. Paneras Zuid f 12031.59 H.H waard f32104.90: 11. Katli. f 37050.03- Ursem f6704.33- de Scher mer f 9834.27; Hensbroek f 4951.81: Oterleek j f4534.05; diversen f 10458.69. Schrijven ingekomen van de vereeniging do Koophandel-met verzoek een subsidie van f80 te verkenen voor de nachttelefoondienst. Daar deze j dienst van het rijk uitgaat, mo-eten,de kosten hier- j van geheel apart betaald worden, welke ongeveer f850 bedragen- In verband hiermede wordt van de gemeenten en veilingsbes turen een subsidie gevraagd van f80, terwijl dan door cle vereeniging ,,de Koop handel" het resteerende bedrag van f300 zal bij betaald worden Gezien het groote belang voor deze streek' werd besloten het gevraagde bedrag te verkenen. Van dezelfde vereeniging een verzoek om een andere regeling te treffen aangaande het over- leggeld bij beurtbevrachting en wel om tie Allans geldende f'5 na 3 uur nader te regelen in over- kggeld per uur. De heer Kramer (Koophandel) zegt dat wan- ii -er de schuit een kwartier of 2 uur over tijd is j evengoed f 5 betaald moet worden, en zou gaarne i zien dat die verhouding geregeld werd per uur. 1 Ik secretaris zegt dat de opvatting niet juist is /laar het niet gaat om de tijd na 3 uur, maar de tijd toti 3 uur, wanneer men reeds van des mor gens rot \s middags 3 uur heeft gewacht, dan is f5 overleggeld verschuldigd. Ilaar het vorige jaar de tijd van wachten van 2 uur 's middags tot 3 uur is verlengd, werd be sloten niet op het verzoek in te gaan. Schrijven ingekomen van den secretaris der bloembollenvereen'iging, afd. Alkmaar, met be richt dat de heer PTromp te Heerhugowaard gekozen is als hun vertegenwoordiger in de com missie van de bloembollenveiling tc Broek op Langendijk. Van de Prov. Commissie, schrijven ingekomen, waarin aanbevolen werd een nieuwe aardappel soTteering. Tevens werd vermeld dal in een vergadering- "met de vereeniging- „de Koophandel" cle N.-H. Exportbond en de Nederl. Vereen, van aardappel handelaren overeenstemming is bereikt, om de navolgende sorteering voor'te stellen: Beginmaat voor drielingen van 28 - 33 m.M. en groote hoven y-3 m.M., dit is de bestaande maat. welke steeds, zoo geweest is. Wanneer de aardappel volgroeid is, welk tijd stip in overleg'met de Prov. Comm. -rn tte handel bepaald wordt, dan zal voorgesteld worden om de rnaat der drielingen te bepalen van '28—38 m.M. en groote boven 50 m.M., zoodat voor iedere soort een speling is toegestaan om het sorteeren te vergemakkelijken. Voor witvkezige aardappelen de. beginmaat grooter boven 40 m.M,. en op een nader te bepa len tijd boven 45 m.M,. Deze sorteering werd aanbevolen omdat in cle eerste plaats deze maten veel gevraagd worden, maar ooft omdat andere consumeerende landen hunne sorteering steeds verbeteren. Besloten werd deze sorteerinjg aan te nemen,- en dat iedere afgevaardigde deze in hun vereeni ging zal bespreken. In verband met de te houden vergadering van de Prov. Comm. op 24 Mei a.s. werd verzocht aan de afgevaardigden om voor dien datum aan den secretaris verslag uit te brengen van hunne vergaderingen. I)e voorzitter geeft hierna een korte uiteenzet ting der Vergadering van den Keuringsdienst FC. I. Z. Aan de bestaande keuringsdiensten hier, is meestal een verkoopbureau aan! verbonden, het welk niet: goedgekeurd werd. De keuringsdienst IC. I. Z. staat dit niet toe, zoódat de goedge keurde aardappelen in de vrije handel komen. Ook keurt het IC. I. Z. aardappelen zonder lier- komst, waarop bij voldoende zuiverheid een cer tificaat wordt gegeven. Er is dan ook van de zijde van het bestuur geen bezwaar deze keuringsdienst aan te bevolen. Verder werd medegedeeld het aankoopen van pöotjcsbakken, papier daarvoor, en het aankoo pen van bloembollenmanden en cle benoeming van controleur-portier. De iondvraag niets opleverende, volgt hierna sluiting. Hei K. I. Z. Verslag van de vergadering over het Keu- rings-instituut voor zaaizaden en plant goed (K. I. Zi.), in het Laiulbouwhnis ie Alkmaar, op 3 jMjei j.I. Deze vergadering was belegd door een comité van groothandelaars in aardappelen, om meer be kendheid te geven aan het werk van het K.I.Z., den heer S. v. Wijk, van Vijfhuizen (Haarlem mermeer), verzocht de werkwijze van het IC.I.Z. te komen uiteenzetten op deze vergadering, waar toe tevens waren uitgenoodigd de Prov Commis sie uit de veilingen ,en de besturen van cle Vei lingen en 'Tuinbouwvereenigingen in Westfries land. Voor deze vergadering bleek veel belang stelling te'bestaan. In zijn openingswoord wees de voorzitter der vergadering er op. hoe de Rijkstuinbouwconsulent I (Sevenster, te Parijs, voortdurend in Frankrijk waarschuwt tegen het betrekken van ongekeurde j pootaardappelen, en het koopen van goedgekeurd pootgoed aanbeveelt, hoe in Duitschland hetzelf- I de gebeurt, terwijl de Zwitsersche regeering het invoerrecht voor goedgekeurde plantaardappelen belangrijk lager heeft gesteld als voor ongekeurde en eetaardappelen, hoe dus steeds meer regeerin- gen maatregelen tot wering van ongekeurde po ters nemen en nog zullen nemein, en dus naar uit- I breiding van de keuring moet worden gestreefd, waarvoor bet IC. I. Z., uitgaande van tuinders en handelaars, bij uitstek geschikt is. I De heer v. Wijk, het woord krijgende, doet uit komen hoe hei altes-beheerschende element in het IC. I. Z. is de samenwerking tussehen telers en handelaars. Ieder .lid van het IC. I. Z. is vrij zijn goedgekeurde poters te verkoopen aan wie hij wil, alleen verkoop-coöperaties mogen niet worden gesticht. Toen na den oorlog in Friesland den coöperatieven afzet van door het „Centraal Comité" goedgekeurde poters sjpeds meer ingang vond bij de telers, richtten de daarover ontevreden handelaars met niet voor coöperatie voelende te lers een nieuw keuringsinstituut op, het K- I. Z. De oprichting hiervan werd een groot succes. Door de bekwame leiding en de strenge keuring is het nu zoover dat in Friesland 6000 bunders aardappelen door het IC. I. Z. worden gekeurd, en in Groningen, Friesland en Noordholland af- cleclingeip zijn gevestigd, teywyl bejl .-ertifieant. van het. K. I. Z. in het- buitenland èén uitstekende naam heeft. Ten opzichte van den coöperatievenafzet is behartigenswaard dat. het verkoopbureau, dat de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw stichtte, weer werd opgeheven, evenzoo dat in Groningen dat voor eenigen 'tijd zijn bestaan eindigde met een dificit van f3.000.000. Die keuring van het K, I. Z. is streng en onpar tijdig, zélfs bij liet ophalen is toezicht. 'Het K. I. Z. moet de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de kwaliteit van het gekeurde pro duct,, waar het ook in de wereld belandt. Op cle vraag van den heer Visser, Koedijk, naar cle financieele voorwaarden van het IC. I. Z. antwoordt do heer v. Wijk, dat het lidmaatschap f 1 kost en het keuren f 4 per H.A., terwijl voor net plombeer en der zakken 25 ets. per 100 Kg. wordt berekend. De lieer Hazeloop vraagt waarvoor het IC. I. Z„ hier noodig is. De bestaande keuringsdiensten werken inet toenemend succes en doen de keuring ook goed. Hierop wordt geantwoord, dat de handelaars aan het'IC. I. Z. cle voorkeur [geven. Dat in Fries land bijna alle Schotsche Muizen als goedge keurd pootgoed steeds voor hooge prijzen worden verkocht is vooral ook daaraan te danken, dat de Friesche handelaars zich er voor interesseerden; omdat het meeste, door het K. D Z. wordt ge- keiyd Bij ons in Noordholland stelden tot heden de meeste exporteurs door het coöperatief optre den van cle keuringsdiensten, heel weinig belang in goedgekeurde poters en hierin kan alleen het IC. i. Z. verandering brengen. Indien het Kj- I. ca hier gaat keuren, zullen de exporteurs zich veel meer voor den afzet van goedgekeurd pootgoed gaan interesseeren. De voorkeur van de hande laars voor het IC) I. Z. is zoo sterk, dat zei zoo mogelijk uitsluitend door het IC. I. Z. goedge keurde poters koopen- Behalve van dezen steun, profiteert het K. I. Z. 'ook van de voorlichting van de handelaars, omdat 'die steeds op de hoogte zijn met de ei- schen en de omstandigheden in het buitenland. Het K. I. Z. maakt zelf ook propaganda voor het cloor hein gekeurde pootgoed. Een verbetering voor de tuinders Ls bovendien, dat het IC. I. Z. reeds het eerste jaar certifica ten geeft voor goedgekeurde poters, omdat ook door de meeste bouwers, die niet laten keuren steeds selectie wordt toegepast, terwijl de eischen van het K I. Z. er niet minder hoog om zijn. Burgemeester Slot, de voorzitter der Prov. Commissie, wijst er op, hoe de hier bestaande keuringsdiensten wel goed werken, doch dat het goedgekeurde nooit over de veiling gaat, terwijl het standpunt van de Prov. Commissie is, dat de verkoop aan den handel moet blijven. De Prov. Comm. heeft daarom niet het minste bezwaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1