Pierre Saccone Revue van de Week 6 Mei. Een woelige week van feilen, eeht-zomcrschen zonneschijn, van midzomersche temperatuur: voorts: van groote feestelijkheden, ligt achter ons. Zij werd zoo eenigermate „besloten dooi de 1-Mei-viei ing, waarvan men ditmaal beduidend relletejs had gevreesd, geprikkeld door onheil spellende geruchten. Gelukkig bleven ook deze sombere profetiën op zwartkijkerij berusten, waar voer geen reden aanwezig was. Te Haarlem is hot in den avond van Donderdag j.l. gekomen 'tot rel letjes, waarbij de politie genoodzaakt was, met forsehe hand in te grijpen. En waarvan de „aan stokers warenopgeschoten jongens, die tracht - te neen optocht van de sociaal-democraten te hin deren en. te belemmeren. Overigens bleef het den len Mei 1930 rustig in Nederland. ;Week van groote festiviteiten was het, bracht ,ik zooeven in herinnering. Op den 29en April heeft H.M. de Koningin in gewijd de Noorderschutsluis te IJmuiden, de grootste zeesluis ter wereld. De koninklijke fa milie behalve de Koningin-Moeder, die telegra fisch van hare warme belangstelling getuigde, bevond zich aan boord van de nieuwe boot der Maatschappij „Nederland", de „Johan van Olden- barneveldl", welke reusachtige en schitterend in- geriehte zeebodem de. "eerste was, voor welke de enorme sluisdeuren zich openden, nadat H M. een handle in beweging had gebracht. Minister Rey- mer wees in een uitvoerige rede op de groote be- tcekenis voor Amsterdam van het in dienst stellen der Noorderschutsluis, waarna de Koningin éen rede hield, waarvan de strekking volkomen over eenstemde met de woorden, door den minister van Waterstaat gesproken. Er waren 500 genoodigden bij deze plechtigheid tegenwoordig, onder wie tal van autoriteiten, Aan een feestmaal des namid dags van 29 April j.l. aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt" gehouden, hield minister Reymer nogmaals een rede, waarin Z.Exc. aan kondigde de weldra te wachten indiening van een wetsontwerp, dat zou toonen, hoe de Regeering hare goedkeuring heeft gehecht aan de oplossing, door den Raad der hoofdstad onlangs aanbevolen voor de verbinding van Amsterdam-Rijn door een kanaal, dat door de streek bij Wijk-bij-Duurstede zal worden aangelegd. Ovpr de plannen, aldus Exe. Reijmer, is men eindelijk „uitgeadviseerd" Thans zat welhaast tot daden worden overgegaan. Tot de aanzittenden behoorden de burgemeester van Antwerpen, de heer v. d. Oauwelaert. Die burgemeester De Vlugt uitnoodigde een officieel bezoek aan de Belgische Scheldestad te brengen. En deze invitatie kwam uit terwijl de-7e interna tionale tentoonstelling te Antwerpen werd geo pend, waar Nederland een kranig figuur maakt, "daan wij aan den vooravond van een opleving der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Ne derland en België? Dr. Willem Mengelberg en zijn vermaarde staf hebben te Brussel een schitterende triumf be haald, zijn door de Koninklijke familie der Bel gen op extra-enthousiaste wijze toegejuicht. Het schijnen teekenen, gunstig voor toenadering tus schen de beide landen. Wellicht wordt het Bel gische eeuwfeest 18301930 toch nog het begin eener aëra van samenwerking en elkander beter begrijpen door Noord- en Zuid-Nederland. Den 30en April j.l. is de 21e verjaardag van onze Kroonprinses, dus: van hare civiel-rechte- lijko meerderjarigheid, in den lande met warme geestdriftd gevierd. In den Haag op het .Malie- vela werd Woensdagavond .een extra-briljant vuurwerk ontstoken, waarvan het slot ietwat-ver- somberd werd door den boozen Noorderwind, die- vele menschen dwong, hun bezoek aan het pyro- leehnisch schouwspel te bekorten. Den len Mei is HM. de Koningin naar Het Loo vertrokken, waarheen zich een paar dagen la ter ook de Prins en Prinses Juliana begaven. Om wat rust te nemen, van korten duur, want weldra zal onze „royalty" weet men zieh naar Am- Gedenkschriften van een Commissaris van Politie. Irene's liefde. Hoewel ziek gewoonlijk wetende te beheer sehen ,kon de hertog bij Raymond's antwoord geen uitroep onderdrukken. „Vorst Karpeles!" herhaalde hij, „is dat mo gelijk „Kent ge hem?" vroeg Raymond. „Ik!" „Ge, hebt misschien in Moldavië gewoond.' „Inderdaad." „Zou de vorst een vriend van u ^ïjn Het gelaat van den hertog verwrong zich. „Ik heb veel over den vorst hooren spreken,' antwoordde hij, „maar ik betwijfel dat hij dit seizoen te Trouville zal komen doorbrengen.! „Waarom?" „Wel omdat hij sinds tien jaar dood is." „Dan zal het degene niet zijn dien ge gekend hebt." „Geen ander' was er van dien naam Op zijne beurt maakte Raymond een. verwon derd gebaar. „Zonderling," hernam hij na een oogenblik. sterdam begeven voor het jaarlijkseh bezoek aan de hoofdstad. 0|p 6 Mei is liet leven weder ontwaakt aan beide kanten van het Haagsche Binnenhof. De Eeiste Kamer behandelt deze week o.a. de Indi sche begroot ingen. de Tweede Kamer komt nu aan de orde de wijziging van de gemeentewet. Vooral het schrappen, door minister Ruys de Beerenbrouek. van de door Z.Exc. zeven jaar geleden ingediende bepaling, volgens wélke de vrouw in Nederland benoembaar zal zijn voor het ambt van burgemees ter en van gemeente-secretaris, heeft bovenal in feminsitisehe kringen verontwaardiging gewekt. Maar dit is niet het eenige punt der wetsvoor- dracht welke in de Tweede Kamer de „politieke poppekens aan het dansen zal brengen" bij de openbare behandeling van 'dit ontwerp tot wijzi- .ging onzer gemeentewet. Het zal voor minister Ruys stellig een opluchting wezen, wanneer de wetsvoordracht het Lagerhuis zal hebben gepas seerd. Verzekerd wordt, dat 'bij de thans zeer spoedig te wachten verdeeling van den zendtijd door den minister van Waterstaat voor elk der vier groote omroep-vereenigingen een vierde van den zend tijd zal worden gereserveerd. Óok zou een alge meen programma worden ingevoerd. Den 3en Mei is door minister Ruys de Beeren brouek geïnstalleerd de commissie, welke zal heb ben te onderzoeken, welke maatregelen moeten worden getroffen in verband met den toestand, waarin land- en tuinbouw zich bevinden. Voorzit ter van deze commissie is dr. Lovink, het Tweede Kamer-lid en vermaarde landbouw-specialitoit. Zeker is de situatie van onzen land- en tuin bouw thans tot grooten ernst stemmend. Er is overstelpende 'overvloed van groenten. Op <h n Alkmaarsche veiling konden bakken spinazie van 16 pond dezer heerlijke groenten geen dubbeltje opbrengen. Het goed werd aan de ziekenhuizen ten geschenke gegeven. Te Heems kerk zag- men borden met, het opschrift: „Wij spinazie weghalen!" Onze huismoeders kunnen zich verheugen in fabelachtig-lage groentenprij- zen. Maar: de econoom doet aan die vreugde niet mee. Personalia: Hot Katholieke Tweede Kamerlid dr. Mol'er heeft een maag-operatie ondergaan. Zijn roestand is gunstig. Don 28en j.l. is onze 80-jaiSge tooneelkunste- nares mevr. Mann-Bouwmcestcr te Amsterdam met groote warmte gehuldigd, ook namens het gemeentebestuur. - Burgemeester De Vlugt was in de afgeloopen week de gast van den Londen- schen Lord-Major. In de aan de feestdisch gehou den speeches is herhaaldelijk gewezen op de hecht heid der oude banden tusschen Nederland en Al bion. Dit de doodenlijst: Jae. Dorrenboom, musicus, 61 jaar, Rotterdam. - P. Portheine, majoor der veld-artillerie, 50 jaar, Den Haag. Tom Schil- peroort. journalist, schrijver der Rivieraschetsen in verschillende bladen, 45 jaar, Menton. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, directeur-hoofdredacteur van de „Opr. Haarlemsche Courant", schrijver van verschillende tooneelstukken en philantroop, 51 jaar, de Aerdenhout. L. C. Westenenk, oud lid van den Raad van Ned. Indië, 58 j. Djen |Haag. Uit 'de'zeer lange lijst van 'de criminalia der week put ik, dat: een schipper in.de kajuit van zijn sehip in de Zuid-Willemsvaart dood is gevon den, met verbrijzelden schedel. Het bleek, dat de man met bijlslagen was afgemaakt. Een knecht wordt van de gruweldaad verdacht. Twee opgeschoten jongens hebben te Rotter dam gloeiend gemaakte centen te grabbelen ge smeten, zoodat een paar kinderen zieh de hand jes brandden. Tegen deze monsters is proces-verj baal opgemaakt. Een 9-jarig knaapje werd te Gilze door een in dividu meegelokt met niet nader te omschrijven bedoelingen en weer thuis gebracht. Nogmaals, past op uwe kinderen. Vooral in tijd van lente en zomer. Te Soest heeft zich het vreeselijko voorgedaan, dat een ook door prikkel-lectuur on evenwichtig geraakte 17-jarige jongen zijne moe- der in zinsverbijstering met bijlslagen heeft ver smoord Er blijven helaas nog genoeg op vrije voeten rondloopen, maar: het is toch een tot verheugenis stemmend opruiminkje- In de Hofstad kreeg de politic een man te pakken, op heeterddaad betrapt op brandstichting. Hij bleek dit misdrijf als een soort van liefhebberij sinds geruimen tijd te heb ben beoefend. Den 19en is te Abcoude in een sloot het lijk van oen chauift.»; gevonden. Gok haaldj im-n 'smans fiets uit het water. Later bleek hij door vijf revolverschoten te zijn gedood, na vermoède- lijlt te zijn beroofd. De justitie is bezig te tfach- ten, dit sombere en bloedige mysterie te ontraad selen. Het was een week, waarin de roode haan weer schrikkelijk vernielingen aanrichtte. Enkele grepen uit de „gloeiende massa", Te Bussum is de tooneelzaal van „Concordia" uitge- bramd. De schade beloopt twee ton. Een fabriek van sehoenen-onderdeelen te Waalwijk werd prooi der vlammen. Tal van boerderijen zijn afgebrand. In de streek bij Heerlen gaat er bijna geen 'dag om zonder dat de brandklok luidt. Dat men me nigmaal met kwaadwilligheid heeft te maken, schijnt wel vast te staan. Vooral in Brabant heb ben geweldige bosch- en heidebranden gewoed. Men zij toch voorzichtig met het wegwerpen van brandende sigaretten e.d. Te Sloten zijn vijf huizen door het vuur ver nield. Te Enschede een paardenhaar-weverij en een eonfectie-atelier. Een 80-jarige vrouw te Eindhoven is levend ^verbrand. Uit de ongelukken-serie vermeld ik nog; bij een tmelfteidswedstrijd te .Amsterdam is een 20-jarige chauffeur te water geraakt en verdronken. In het Rijksadministratiegebouw aan het Droog dok te Amsterdam is een jong meisje terwijl zij keek naar het uitvaren van de „Johan van Olden barneveldt" uit een raam der vierde verdieping gestort en te pletter gevallen. Door het scheuren van een reservoir met trich- loor-acetyleengas in een chemische fabriek te Hel mond zijn twee arbeiders op gruwelijke wijze ge dood. Te Amsterdam hebben Zaterdag 3 [Mei twee ernstige auto-botsingen plaats, waarbij niet min der dan elf A'olendamsche vischkooplieden werden gewond. In het Amstelkanaal, bij de Amstelkade in de hoofdstad, sloeg een cano om, waarin twee jonge lieden aan het spelevaren waren. Een van hen> twintig jaar oud, is verdronken. 'Ik ontvlucht de misère-rubriek- Vermeld nog, dat,: de besprekingen tusschen het Amsterdamsehe Gemeentebestuur en de solli citanten naar de bespeling van den Stadsschouw burg zijn hervat. Den 30en April werd in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht een groote Banketbakkerstentoonstel ling geopend- De Koninklijke familie heeft vier jpedaillos beschikbaar gesteld. Te I.uuteren is het dr. J. Th. de Visser-huis ge opend, een herstellingsoord van den Ohr. Nationa- len AVerkmansbond. De „schatgravers" te Zaandam blijven aan het werk. We] merkwaardig is, dat volgens aanwij zing van de helderziende frl. Sylvia, te Berlijn, inderdaad drie waterkruiken zijn opgegraven. Nu moet de schat aan de beurt komen. Teu slotte: een koopman te Frafteker vond in geheime lade van een oude, door hem gekochte kast een som ter waarde van minstens tweedui zend gulden. En... haastte zich, het bedrag den verkooper te gaan brengen, die hem door een rui me belooning zijn dankbaarheid toonde. Dit merkwaardige feit ter overdenking gebo den aan hen, die volhouden, dat de eerlijkheid de wereld uit is. ftechtxafcen „Zou men mij voor den gek gehouden hebben!..,. Men is echter zeer duidelijk geweest, zoodat ik waarlijk niet gelooven kan... Welaan, zeg mij, was de vorst dien gij kendet gehuwd?" „Hij was weduwnaar." „Zooals de mijne, had hij kinderen?" j „Een zestienjarige dochter." Deze' heeft een zesentwintigjarige. En zestien en tien dat komt uit,. Men zal u misleid heb ben. miinheer de hertog; oólc ben ik verzekerd dat de persoon met wien ik gesproken heb, geo- ncrlei belang had om mij te misleiden. I „Wie is die persoon?" .De intendant van den vorst, naar het schijnt. „Hoe heet hij ..Bazilius, geloof ik." j Andermaal slaakte de hertog een kreet, en j Raymond greep hem bij de hand. „AVelzoo, mijnheer de hertog," sprak hij, „ge schijnt ook den intendant van den vorst te ken- nen.v „Zekerlijk, waarom niet," stamelde de hertog, j „En heeft men van dien Bazilius ook het ge- nicht van zijn dood verspreid I Be hertog maakte eene beweging alsof hij een lastige gedachte wilde verwijderen, j „Och, ik ben mal." zeide hij, „wat raken mij I in allen geval de vorst, zijne dochter en zijn in tendant? We hebben al den tijd om er ons mee bezig te houden. Bezoekt ge het Casino l „Ja, om de muziek te hooren." „Zult ge ook aan het spel deelnemen?" j „Waarschijnlijk." „Dan tot van nacht." ALKMAAR. VÖOii. DEN KANTONRECHTER, Strafzitting van Vrijdag 2 (Mei. hi t verkeerde vleeseii gesneden. Onze kantonrechter, gelukkig weer hersteld, nam als eerste zaak in openbare behandeling „Tot van nacht, mijnheer de hertog." Beiden scheidden en Raymond trad het Casino binnen. Eiken avond van negen uren af verandert het Casino in een groot conversatie-salon, de jon ge dochters hebben haar borduurwerk meege bracht en houden zich onder het oog harer moe ders daarmede bezig; men vormt verschillende groepen; de mannen spreken over politiek, de vrouwen over opschik, en het orkest verdooft al dat gedruisch door dansmuziek te spelen. Instede van in de zaal van het Casino een plaats in te nemen, betrad Raymond de galerij en ging achter een kolom staan, die hem voor al ler blikken verborg, en waar hij alles zien kon zonder gezien te worden. 't AA'as nauwelijks eenige uren geleden dat hij den spoortrein verlaten had en van kleeding ver anderd was, om naar 'het Casino te gaan in de hoop daar de bekoorlijke jonge dame te ontmoeten, welke hij sedert de soiree in de straal Saint-Mur niet weergezien had. AVeldra werd hij haar gewaar. Zij zat naast haar oude tante en twee of drie jeugdige meisjes, hare vriendinnen, vormden een groep om haar heen. Zij schenen aan een borduurwerk, dat weinig vorderde, bezig, en keuvelden over het nieuws van den dag'. Maar bleek en droevig, met strakken. mijmerenden blik nam Irene volstrekt geen deel aan het gesprek, en Raymond kon Tiaar op zijn gemak beschouwen zonder iets van de aandacht te vermoeden, waarvan zij het voorwerp was. Hij was getroffen door de verandering die bij haar ontstaan was; hij had niet verwacht haar een overtreding der ongevallenwet, ten laste ge legd aan den hoer H. II., destijds, dat is op 4 Diec. filiaalhouder der bekende firma Simon un AATit. te Alkmaar. Op dien datum had deloopknecht Th. Idema het ongeluk in zijn ijver met zijn vingers onder de snijmachine te komen, waardoor hij eenige verwondingen opliep en geneeskundige hul pnoodig was. Door 'Dr. R. G. O. Schroder werd deze verleend en deze arts wees er dan ook nog op met het oog op de uitkeering door de on-i gevallenwet aan den tijdelijk invalide, het noodig was dat door den werkgever binnen 24 uur het desbetreffende formulier ingevuld werd bezorgd bij de administratie der pasterijen, aan wélke verplichting evenwel op 10 Dec„ dus 6 dagen na het ongeval, door den heer H. niet was voldaan, met gevolg dat hij in aanraking kwam met den strafregel. Be verdachte was niet verschenen, wél Dr. (Schroder, die als getuige werd gehoord. Ver- i ondersteld werd dat de nalatigheid wel tot oor zaak zou hebben het eveneens strafbare féit, dat bedoelde machine niet voldoende beschermd was geweest en de heer H. veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen. B|at liep niet met een paar gulden af. Een automobilist uit Heiloo, de 51-jarige heer J .J. de G„ aannemer te Heiloo, bevond zich op Zaterdagmiddag 22 Maart te Alkmaar voor het afwikkelen van eenige zaken en begaf zich om streeks half 7 met zijn wagen op weg naar huis, doch kwam bij de bekende drukke en ge vaarlijke kruizing Laat, hoek Ohoorstraat, als gevolg dat hij bij den sigarenwinkel van den heer Munk sterk links de bocht- nam, in aanrijding met een motor, bereden door den heer Ghristiaan Broek, vischdroger te IJmuiden, welke motorrij der reents van den weg van uit de richting Ken- nemerbrug en door de onjuiste manoeuvre van den Heer de G. op zoodanige wijze in aanraking kwam met diens auto, dat de motor omkantelde en beschadigd werd. Deze schade werd niet ver goed en stond de h*ir de G. thans terecht ter zake overtreding art. 6 der motor- en rijwielwet, betoogende, dat door dé hinderlijke aanwezigheid van een boom en een kinderwagen ter rechterzijde van de Laat, de bestuurder eenigermate gedwon gen was geweest de linkerzijde te houden, terwijl voorts de motorrijder zeer snel had gereden en dus niet in staat was geweest, tijdig te stoppen, waardoor de aanrijding vermeden had kunnen worden. Door een drietal gehoorde getuigen, waaronder de heer O- Broek en de heer G. Emmerig, markt meester werd dat verweer echter tegengesproken en aangetoond dat de heer de G. 'zich bij het om slaan van den hoek geheel links had bevonden, nog wel binnen de scheidingslijn, in den weg aan gebracht. A'oorts werd de veronderstelling ge opperd ,dat de heer de G. door ëenige aan alcohol gebruik ontleende invloeden niet geheel zeker van de besturing was geweest, doch deze insinuatie weersprak de heer de G. pertinent, alhoewel hij moest toegeven, eenige glaasjes bier te hebben genoten. De ambtenaar, als practisch motor- en auto-A. rijder, bij ondervinding wetende, hoe gevaarlijk het is op dergelijke drukke kruispunten de bocht links af te knijpen, achtte het feit, hoogst ernstig en zou, indien artikel 22 was ten laste gelegd,, zeker niet geaarzeld hebben, ontzegging der rij bevoegdheid te vorderen. Thans moest hij zich bepalen tot het eischen van een hooge geldboete en wel f 50 uibsidiair 50 dagen hechtenis. De kantonrechter, zich geheel refereerende aan dit requisitoir, wat de appreciatie betrof, redu ceerde evenwel de gevorderde straf tot f 35 boete subs. 35 dagf^, hechtenis. Esn roekelooze en gevaarlijke baldadigheid. Toen in den schemeravond van 18 Febr. de heer Cornelis Hoebe, visch en fruithandelaar 'te Bergen met zijn kettenwagen het landpad, waar over hij ingevolge hem door het gemeentebestuur verleende vergunning naar zijn woning mag rij den, insloeg, ontdekte hij eensklaps dat zijn ket struikelde en niet verder voort kon, ondanks do toegediende „aansporingen". Het bleek nu dat over bedoeld pad een prikkeldraad was gespan nen waarover de ket was gevallen en na onder zoek kwam aan het licht, dat de koopman en collega van Hoebe de heer P. L. B„ zoo onvoor- zóó weer te zien en herinnerde zich met smart de wreede woorden van den hertog omtrent het lot dat haar beschoren was. Ofschoon haar schoonheid iets van haar glans verloren had, sedert het bal, waar hij haar ont- moet bad, had die daarentegen een ideale bekoor lijkheid verkregen, welke het meisje aan haar lijden te danken had. Raymond behoefde niet te weten dat zij lijdend was, om haar te beminnen, en evenwel vermeer derde zijn liefde door het teeder medelijden dat in zijn hart ontstond, toen hij haar blik zonder vuur, haar lippen zonder glimlach zag. En gedreven door een gevoel, 'twelk hij onmo gelijk kon beheerschen, schreed hij ter zijde en kwam te voorschijn. Bestaat er werkelijk in den blik van een man die bemint een magnetische kraeht die de beminde vrouw geheel beheerscht, of slechts het gevolg van een toeval is, zooals al de onverklaarbare verschijnselen, welke de wetenschap meent aan louter stoffelijke oorzaken te moeten toeschrij ven? AVie kan het zeggen'? Hoe het zij, nauwe lijks was Raymond uit de schaduw die hem ver borg gekomen, of Irene voelde als een zenuwach tige rilling langs haar schouders loopen, terwijl een vlam voorbij haar oogen schoot, en haar blik eenigerwijs aan een gebiedende aantrekking ge hoorzaamde, zich naar de plek richtte, waar zij dien van Raymond moest ontmoeten. En tegelij kertijd zonder overgang en tengevolge der logi sche, en natuurlijke uitwerking van het gevoel dat haar bewoog, werd haar oog verlicht door een levendigen glans, een zacht rood kleurde haar

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3