Wetenswaardigheden op admini stratiefjfen fiscaal terrein Kamerkroniek êuifenlandsch Overzicht „Onze Nafienale trots" BEURSOVERZICHT OVER HET INVULLEN VAN HET AANGIFTEBILJET INKOMSTENBELASTING B ijhet invullen van het aangiftebiljet is één van de eerste vragen, die moeten worden beantwoord, deze: „Wat is inkomen." Diep op deze kwestie ingaan doen wij niet. Al zouden wij zulks willen, dan nog zouden wij dit niet kunnen, zulks met het oog op de beperkte plaatsruimte. De Wet noemt als inkomen de som van hetgeen in geld of in geldswaarde zuiver genoten wordt als op brengst van: le. Onroerende goedren. 2e. Roerend kapitaal. 3e. Onderneming of arbeid. 4e. Rechten op periodieke uitkeeringen van het le ven afhankelijk. (Art. 4 Wet Inkomstenbelasting.) Wat in geld of geldswaarde wordt genoten. Wie een stuk land of een huis verhuurt, geniet een inkomen in geld. Wie echter een eigen huis vrij van hypotheek en andere geleende-gelden-schuld bewoont, geniet een inkomen in geldswaarde. Iemand die in een gehuurd huis woont, betaalt huur; wie echter in een eigen huis woont, betaalt geen huur. Als Inkomen wordt beschouwd wat zuiver wordt genoten. Dus niet de huur, die men van den huurder ont vangt, is inkomen, maar de huur, onder aftrek van grondlasten, onderhoud enz. De netto huur dus. Onder de rubriek opbrengst van onroerende goed- deren vallen: de huurwaarde van gebouwen, gedeel ten van gebouwen of gronden in eigen gebruik voor woning of tot huishoudelijke doeleinden; de huren en pachten of andeye baten uit onroeren de goederen en uitkeeringen ter zake van rechten op onroerende goedren. Onder de rubriek „Roerend kapitaal" vallen: de renten van effecten, van hypothecaire vorde ringen, van banksaldi, van losse uitgeleende gelden van tijdelijk niet belegde gelden, enz. Tot de derde rubriek „Onderneming en arbeid" moeten worden gerekend: a. arbeidsloon (van dit arbeidsloon mogen de ver plichte bijdragen voor pensioen en fondsen worden afgetrokken; b. tractement, salaris, enz; (wat deftiger naam voor arbeidsloon.) c. Tantièmes. d. Vrij wonen. e. Vrije kost en inwoning, kleeding, verwarming en verlichting, vrij gebruik van automobiel vrij belasting en dergelijke voordeelen. f. Winst in bedrijf of onderneming gemaakt. g. Eigen gebruik van in het bedrijf voortgebrachte of verkregen vruchten (bijv. landbouwproducten of van waren, die in het bedrijf worden vervaar digd, bewerkt, of ten verkoop ingeslagen (bijv kruidenierswaren.) Wat onder d. e. en g. werd genoemd is inkomen m geldswaarde. Onder rechten op preiodieke uitkeeringen van het leven afhankelijk, vallen: verlof-, en non-activi- i-citstractement; wachtgelden; pensioenen lijfrenten- echtscheidingsuittkeèringen, enz. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN. 1. Mogen wij er nog eens de aandacht op vesti gen, dat in de „Vragenbus" uitsluitend „Belasting- vragen" worden beantwoord? Er zijn lezers, die dit wel eens vergeten. Lezers, die ook met andere vragen tot ons komen. 2. Soms vragen lezers ons oordeel aangaande be lastingaanslagen. Mogen wij langs dezen weg deze vragers verzoe ken de aanslagbiljetten (het aanslagbiljet) in kwes tie steeds bij te voegen. Men kan er zich van verzekerd houden, dat wij de stukken zoo spoedig mogelijk terugzenden. Eerizelfde opmerking geldt de navorderingsaansla gen. 3. Er schijnen lezers te zijn, die wel vragen heb ben, maar door middel van de Vragenbus geen ant woord zoeken op hun vragen, omdat zij liever hun vraag niet in de courant hebben beantwoord. Ook die lezers kunnen ons gerust vragen stellen. Wanneer de lezer dit verlangt, wordt de vraag niet in de Vragenbus (dus niet in de courant) be antwoord. 4. Uitdrukkelijk verklaren wij ons bereid perso nen, die wellicht onwetend, vermogen en inkomen voor de belastingadministratie verzwegen en die gaarne een vrijwillige aangifte willen <loen,' van ad vies te dienen. Wie, zij het wellicht onopzettelijk te weinig belas ting betaalde, spreekt bij voorkeur niet over deze zaak. Ons zijn gevallen bekend, dat zelfs de huisge- nooten niets wisten. Bespreek de zaak echter eens met ons. E kunt zich overtuigd houden van de meest vol strekte geheimhouding. 5 Personen, die met het invullen van hun aan giftebiljet moeite hebben, zijn gewoon tot den laat- sten dag met het invullen te wachten, zelfs zijn er die eerst een waarschuwing van de belastingadmi nistratie afwachten. Wij achten deze gewoonte niet goed. Wie moeilijkheden ondervindt, wachte niet met het stellen van vragen tot het laatst. Men stelle zoo vroegtijdig mogelijk zijn vragen. Alleen dan kan men verzekerd zijn van een vlot te beantwoording van zijn vragen. Naamlooze Vennootschap Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor Adviezen" on der directie van P. Siebesma en H. de Vries t gevstigd te Leeuwarden, Nleuwestad 83. Bij de Tweede kamer is een wetsontwerp aanhan gig gemaakt, dat zeker meer belangstelling verdient dan de meeste menschen er wel voor over zullen hebben. Het is een wet betreffende het auteurs- i recht en willen wij het Genootschap van Neder landsche componisten en de Ver. van Muziekhande laren en Uigevers in Nederland gelooven dan gaat het daarbij om {iet bestaan van een groep zeer nuttige menschen, nl. de Nederlandsche mu- ziek-auteurs. Zooals men weet .beoogt de auteurswet aan hen, die oorspronkelijken arbeid op het terrein van den geest gepresteerd hebben, ook de vruchten van dithi arbeid te doen plukken. Door de Berner Conventie werd de2e materie internationaal geregeld dus wel een bewijs ervoor, dat men algemeen van gevoelen was, dat men den scheppenden kunstenaar zijne belooning voor hetgeen hij aan de wereld gaf niet mocht onthouden. Of het nu wel aangaat, om ook de kinderen,klein kinderen en verdere nakomelingen van den kunste naar de vruchten van den arbeid va ndezen laat- sten nog te laten plukken, is een vraag, welke ver schillend beantwoord wordt. Men diene daarbij te bedenken, dat de zorg voor het nageslacht een motor is voor de menschelijke activiteit en daarom een der geheime steunselen onzer maatschappij. De geeste lijke arbeid van den muziekauteur wordt dus be schermd. Het is verboden zonder toestemming van den auteur, het product van den arbeid te vermenig vuldigen of in het openbaar uit te voeren. De vraag is nu, hoe het den Amsterdamschen componist van een of ander vroolijk wijsje mogelijk is na te gaan of dit wijsje wellicht in Roode School zonder zijn toestemming in het openbaar wordt ten gehoore 1 gebracht. Daartoe hadden de kunstenaars noodig n orgaan, dat zich tot taak stelde controle uit te oe fenen op de richtige naleving der auteurswet Het resultaat is geweest, dat er zich in Nederland hoofd- I zakelijk 2 instellingen hebben gevestigd, welke deze 1 controle verrichten: een Nederlandsch Bureau voor Muziek Auteursrechten (Buma) en de Fransche So- ciete des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Mu- sique (Sacem.) Iedereen stond het echter vrij een dergelijk bureau op te richten. Niet alleen wordt door deze instellingen controle op de naleving der auteruswet geoefend; veelal wor- den de auteursrechten door de auteurs aan deze bu- leaux verkocht, het bureau ontvangt daartegenover de auterusrechten. De Fransche instelling voert een expansiepolitiek. In verschillende landen heeft zij reeds een monopo lie en mogen we weer in den aanvang genoemde vereenigingen van auteurs gelooven dan wordt het bestaan van de Buma al ernstig bedreigd De Fransche instelling schijnt reeds bijna de helft tc verdienen va nhetgeen in Nederland aan auterus rechten wordt ontvangen. Ging de ontwikkeling- haar gang, dan zouden de Franschen ook hier spoe dig een monopolie houden en naar het schijnt krij gen de Nederlandsche auteurs veel minder dan hun Fransche collega's. De Buma betaalt Hollandsche au teurs veel beter. Een en ander heeft de regeering er toe gebracht verandering in den bestaanden toe stand te brengen. Volgens he nieuwe wetsontwerp is voor de oprichting van een bemiddelingsbureau voor. muziekauteursrecht de toestemming van den minister van Justitie noodig en het ligt in de bedoe ling dit recht slechts aan de Buma te verleenen waardoor deze dus een monopolie verkrijgt. Blijkbaar is een en ander niet in strijd met de Berner Con ventie. Of met deze regeling een oplossing der vraag is verkregen is aan twijfel onderhevig. Er zijn altijd wel contracten te maken tusschen auteur en het Fransche bureau waarbij dit laatste het karak ter van bemiddelingsbureau verliest en daardoor buiten de nieuwe wet valt. De toestand zou in wezen dan zoo blijven als hij was. Zooals reeds boven gezegd, zijn vele auteurs met het Nederlandsche auteursbureau onder Staatstoe zicht erg ingenomen. Vooral van liberale zijde wordt daartegen stelling genomen tegen het verleenen van een monopolie op dit gebied. De naast toekomst zal ons doen zien hoe de Tweede Kamer tegenover dit regeenngsproject staat. Een maquette van de werken geeft u eetn minia- tuur beeld hoe het is en hoe het worden zal. Kaar- ten en tabellen zullen statistische -gegevens be vatten over alles wat voor den technicus en den belangstellenden leek van waarde is. Plaatwerken- en fotographieën zullen verschil lende belangrijke momenten en monumenten van het werk voor oogen brengen. 1 De medewerking van heeren Ingenieurs van de Zuiderzeewerken is met de grootste 'bereidwillig heid toegezegd voor het verstrekken van inlich tingen aan het weetgrage publiek. In lezingen, mei lichtbeelden verduidelijkt, zullen zij u den omvang en de beteekenis der werken uiteenzet- tor. en de verschillende werk-methoden toelichten. Tijdens de. tentoonstelling zullen dagelijks on der deskundig geleide excursies uitgaan per boni naar den afsluitdijk en den Wieringermeerpolder. Dan zult u een kijkje kunnen nemen bij die won deren .van waterbouwkunde; de twee groepen uil - materings- en schutsluizen. Ook is er gelegenheid een der gemalen van den Wieringermeerpolder te bezoeken, en in den Andijker Proefpolder kunt u zich oen idee vormen van het ontzultings- proces en van de resultaten, die een juiste metho de van bebouwing na weinige jaren oplevert. Wie straks op de hoogte wil zijn van den stand der Zuiderzee-werken en de verdere plannen moei de belangrijke at'deeling, die de Z.V.T. aan deze werken wijdt, gezien hebben. Komt mee naar cle Z.Y.T. Het is er interessant, en uitermate leerzaam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF 5 Mei N. V. Handelsvereenlging „Transatlanta" te den Haag. 5 Mei J. Brugge, te Schoondijke. 6 Mei A. Starkenburg, Beverwijk. Wanneer wij deze week wederom onze aandacht i wijden aan de actie van Gandhi in Britsch-Indiö. dan is dat wel in de eerste, plaats om het buiten gewone belang.dezer actie, dat wij de vorige we ken bespraken en in de tweede plhats omdat thans de Mahatma gearresteerd is. Op bet moment waarop wij dit schrijven vallen de reacties op deze arrestaties die natuurlijk nog nauwelijks goed en uitgebreid genoeg bekend kun nen zijn nog niet te overzien. Wat er evenwel reeds bekend is, werpt, eenig licht op dat, wat voor de Europeanen zoo moeilijk te beoordcelen valt, n l. de in sommige opzichten ongelimiteerde invloed en hel immense zedelijke overwicht van dezen modernen heilige op zijn volksgenooten, en op andeie kleurlingen, o.a. die. in Oost-Au ifta. Die Zuiderzeewerken en de Z. V. T. „Onze Nationale Trots"? Wel, dat is in deze twintigste eeuw hel grootsche werk van bedijking en inpoldering van de oude Zuiderzee. Na jaren van overweging en zorgvuldige be rekening herneemt Nederland zijn rechten "op do verdronken landen en worden de eerste gronden van haart waalfde provincie drooggelegd. Waar eeuwenlang de zee haar golven stuwde, zullen straks uitgestrekte dreven aan duizenden jonge bouwers geen plaats bieden voor een eigen hoi'. "W is 0*1 zeker, deze vreedzame verovering., waardoor ons land 7 pCt. tot zijn oppervlakte toedoet en zij welige teeltaarde mei plm. 10 pfl. vermeerdert, is een werk waarop heel onze natie met welgevallen mag neerzien. Hoe begrijpelijk het ook is. dat velen liet hoofd schudden over de millioenen, die. voor dn uitvoering van de beraamde plannen noodig zul lrn blijken, doorzicht in zoo groote ondernemin- gen is slechts weinigen gegeven, Als voorheen 1 roost e de pra.eti.sche Hollander zieh ook thans met zij nnuchtere levenswijsheid: „De kost o-a.e1 voor de baet uit": Bij de ingebruikstelling van het groote gemaal te Mede inblik zeide de heer Colijn „Een volk moet op zijn tijd eens een groot werk aandurven En dat ons volk dit werk aandurft, bewijst wel de^ enorme belangstelling die het toont voor den aroeid, die zieh in de golven van 'de Zuiderzee voltrekt. Hel Nederlandsche volk in massa „kent zijn ideaal Vandaar de geweldige deelname aan de excursies, die va.n "tijd tot tijd naar de werken uitgaan. andaar de stroomen van lectuur in krant en brochure, die hun weg vinden naar be langstellende lezers in binnen- en buitenland. Maar tot nog toe heeft het complete overzicht ontbroken. De gepubliceerde gegevens zijn te zeer verspreid, de verhandelingen zijn te fragmenta risch. Het wordt tijd dat ons volk eindelijk een totaalbeeld van dit gigantische werk voor oogen wordt gesteld. Dat totaalbeeld zal gegeven wor den op de Z. V. T„ de groote Zuiderzee-Vissche- rij-Tentoonstelling, welke van 25 Augustus tot 6 September te Enkhuizen zal worden gehouden. Daar wordt aller belangstelling in allen deele bevredigd. De Z.V.T. zal o.m. een afdeeling in richten, welke uitsluitend aan de Zuiderzeewer ken en aan "de toekomst der Zuiderzee gewijd zal zijn. .■j, „.uuuc ■Yjriuiuigfu. o.a. me in uosi-Au ma, die Dinsdag een nat ionalen treurdag hielden om do arrestatie van hem, die indertijd in Zuid-A f- rika zoo eindeloos veel voor de verbetering dei- positie der inboorlingen deed. Wat gaat er thans gebeuren, in dit land, dat evenveel inwoners te.lt als Europa, wanneer men Rusland niet meetelt Dat de stemming voor een revolutie, al wordt, dit woord nog vrijwel alge- ineen angstvallig uit de beschouwingen en berich ten geweerd, vrij algemeen gereed geacht kan worden is nagenoeg zeker. Meldde nioj. een be licht uit Moskou dezer dag-en, dat te Pesjawar straatgevechten worden geleverd, dat troepen overloopen naar de opstandelingen, dat do onaf hankelijke stammen aan de NW. grenzen reagee- ren, (lat de spoorweg Ka boel-Pesjawar op ver scheidene plaatsen beschadigd was etc. En wij doen goed om dit bericht, dat de Engelsche cen suur niet gepasseerd is ernstiger op te vatten, dan de officieele Engelsche krantenberichten. En niet alleen in het NW. van dit uitgestrekt gebied; uit verschillende plaatsen op de meest uiteenloo- penue punten des lands komen berichten over on- I regelmatigheden. Tot in Afrika ('zie boven) leeft t men blijkbaar in spanning met de gebeurtenissen, mede, hetgeen dezen een q,og grooter beteekenis geeft, dan zij reeds hadden. Blijkt hieruit niet. reeds thans duidelijk, hoezeer Gandhi de verlos ser der kleurlingen van de blanke overheerschiag geacht, wordt te zijn, hoezeer en dit is oen hypothese, doch eene met veel waarschijnlijkheid gclieele volken naar hem opzien, als de aankondi ger van een nieuwe en voor hen waardiger aera. Mocht. Gandhi slagen, mocht de in Indiö op het oogonhlik nog maar dreigend gloeiende valkaan uitbarsten en alles wat. er op zijn weg ligt vernietigen, dan kan men er van overtuigd zijlni, dat, het, niet tot Britsch-Indiö. zal beperkt blijven, doch over zal slaan op meerdere gebieden. Het is daarom raadzaam-deze uiterst belangrijke phase stap voor stap mot de meest, mogelijke aandacht te volgen, de berichten critisch te lezen en zieh af te vragen, wat de strekking en de gevolgen kun nen ziin. niet alleen voor Indiö, doch bij wijze van, nspreken ook voor den schaapherder op de Drent- sehe heide en den pelsjager in Aljaska. Want „het aangezicht der aarde" zou inderdaad veranderen, wanneer deze beweging nu eens niet verzandde en dood liep, omdat alle groote leiders in do ge vangenissen zitten. Faillissementen in HedeHand N. V. VAN DEK GRAAF CO. (Afd. Handelsinformaties.) Opgegeven ochtend G Mei. UITGESPROKEN: 5 Mei Emma E. Laub, echtgenoote van A. W. Har re, pensionhoudster te Amsterdam, Vijzelstraat 82 I b Mei L. L. Smit, meubelfabrikant, te Amsterdam, wonende Marnixstraat 90 II, zaak drijvende Marnix- straat 82 huis en Marnixkade 64 huis. Opgegeven ochtend 7 Mei. UITGESPROKEN: 5 Mei L. M. van Os, winkelierster, den Haag, Rijs- wijkscheweg 407. 5 Mei A. P. Oostveen, koopman Leiden, Hoogewoerd 150. 5 Mei de nalatenschap van J. van Rijn, pensionhouder gewoond hebbende te 's-Gravenhage, Mauritskade 37. 5 Mei J. P. Schouwenaar, koopman Zonnemaire. 5 Mei de na latenschap van wijlen P. J. visser, in leven auto handelaar te Ter Neuzen. 5 Mei L. C. Labau, tim merman te Ierseke. 6 Mei Jan Battem, electricien Ymuiden Oost. Gerard Doustraat 48. 6 Mei H. Th. Straathof, slager, Haarlem Cronjéstraat 107. 6 Mei F. A. A. Willms, vroeger agentuurhouder te Am sterdam, thans zonder beroep te Landsmeer, Stoom- bootweg B no. 165. C. 6 Mei K. Munnik, winkelier in manufacturen te Edam. 6 Mei A. F. Veldhuizen Volendam Wijk VII 34. De heeren H. Oyens Zonen te Amsterdam mel den ons: Twee grooten zijn verleden week met hoofsch ge baar voor het voetlicht getreden en hebben hun ge heimenissen onthuld. De Margarine Unie maakte wat openhartigheid betrof, al een bijzonder goed fi guur. De Engelsche zede om ter vergadering bij monde des voorzitters de aandeelhouders nog eens extra voor te lichten heeft ook bij de Unilever haar intrede gedaan. Uit zijn woorden bleek een rende ment van ruim 10 procent op de boekwaarde der hol dings, terwijl de volle vruchten der rationalisaties eerst In 1930 zouden worden geplukt, zoodat verge lijking tusschen winst en kapitaal een gedeflatteerd beeld toont. Feitelijk zou men eerst ten volle over de earningcapacity kunnen oordeelen, indien de ba lansen en winst en verliesrkening van alle ruim 600 sub-maatschappijen aan het verslag waren toege voegd. Gelukkig voor de finantieele journalisten is een dergelijke supervoorlichting niet te „duchten" Met verzekeringen, dat de vorderingen op dochter- mpijen ten volle als liquide middelen aanwezig zijn specificatie van de zeer belangrijke bedragen, die ten laste der jaarwinst, aan reclame, vernieuwingen en dgl, zijn ten laste gelegd, en de boodschap, dat 1930 ondanks de zeer. lage natuurboterprijzen, voor treffelijk heeft ingezet, mag men het dan ook ge- j rust zijn. Als toppunt van veine kwam de plaatsing onderhands van £2.000.000 common shares der En gelsche mpij. tegen 300 procent, waarop echter aandeelhouders toch nog een recht van voorkeur schijnen te kunnen doen gelden bij openbare in schrijving. Hoe zij zich voor de toonderaandeelen zullen hebben te legimiteeren, is echter nog niet bekend. Men moet aannemen, dat de plaatsing voor 300 procent is verzekerd, al zal daar nog wel een stevige syndicaatsprovisie in mindering komen waaromtrent het bericht zwijgt. Het Eindhovensche orakel was ditmaal wat spraak zamer dan gewoonlijk, in zooverre de nadruk werd gelegd op de aanzienlijke interne afschrijvingen waarover het verslag anders pleegt te zwijgen. Voor het overige hebben wij echter ook van dit verslag een uiterst gunstigen indruk gekwregen, en het is moeilijk in te zien, waaraan de beurs haar plotseling pessimisme meende te moeten otnleenen. Een debi- teurencijfer van 50 milioenen behoeven bij dit con cern niet doqr een al te zwarte bril te worden bekeken. Het is niet aan te nemen, dat dit cijfer niet geheel en al volwaardig' zou zijn, en wata de voorraden betreft kan ook slechts aan een voorzich tige waardeering worde ngedacht, terwijl de enorme bedrijfsexpansie, reeds eerder gebleken uit de export statistieken, het gestegen cijfer voldoende verklaart Er is dus geen objectieve reden om de liquiditeit van liet concern als krap voor te stellen, vooral niet nu een zeker stadium van consolidatie schijnt te ziin bereikt. Van exportstatistieken gesproken: het ver slag wijst er op, dat deze voor de beoordeeling dei- bedrijf sin tensiteit misleidend zijn. Dit laat zich hoo- ren, maar zoolang Eindhoven ons geen andere be trouwbaarder publicaties verstrekt, is het profanum vulgus wel gedwongen het met die misleidende cij fers te doen, die toch althans wel eenig huovast ge ven nopens de algemeene conjunctuur. Een zeer duister punt vormden de break down in aandeelen van Berkel Patent. Feiten werden in het geheel niet bekend gemaakt hetgeen de situa tie te onaangenamer maakt, daar niemand van dit koopje partij durft te trekken, indachtig aan de vroe gere stormachtige geschiedenis van het concern De AKU wist haar huoding niet te bepalen. Per saldo bleef de tendentie iets vriendelijker, in sym pathie met de algemeene vastere houding van Ber lijn waar ooao I. G. Farben veel hooger noteerden Van specialiteiten memoreeren wij een uitgebrei- den handel in aandeelen Algem. Exploratie Mpij. die in enorme posten worden weggekocht, maar zich later niet geheel konden handhaven, in dit fonds blijven verscheidene sterke punten, niet alleen de in het verslag genoemde arbitragekwestie met de Ba- taafsche, die over groote bedragen schijnt te loopen maar ook de rijkdom der concessies belooft veel Kuchenmeisterwaardep fluctuëerden sterk in 'sym pathie met de beursstemmingen van het oogenblik De belangrijke communiqué's inzake de belangen gemeenschap met Warner Brothers bleken daarente gen geen voldoende tegenwicht. Cultuurwaarden bleven zoo voor als na flauw ge stemd. HVA. sloten sterk gedurkt, in aaneensluiting met de beschouwingen in ons vorig overzicht. Rubber bereikte te Londen een nieuw laagterecord. Tabak had verder te lijden onder berichten van droogte in Deli. Aandeelen Kon. Petroleum hielden zich aanvanke- hjk voortreffelijk, maar konden het niet bolwerken tegen de flauwe stemming van Wallstreet Deze beurs begint nu oog te krijgen voor de miserabele ont- vangstcijfers der maatschappijen waarbij vooral de spoorwegshares het erg moesten ontgelden, daar de blijven W61 5° procent bij die van 1929 ten achter Nu Wallstreet het zoo leelijk laat liggen, is voor Amsterdam ieder symptoom van opleving geheel ver dwenen. De berichten over diverse disconto-verlagin gen lokken geen hond meer achter den kachel van daa n Ze worden ge-interpreteerd of als symptoom van verregaande slapte in zaken, of als gangmaker voor de zeer impoplaire oorlogsschattingsleening. De uitgifte dei nieuwe obligaties San Paulo was geen succes. Zelfs de obligatiemarkt bracht dus ditmaal geen leven in de brouwerij. De optimisten brengen de slapte ter beurze maar vast in verband met de naderende vacanties. Hoop doet leven! DE BANKBILJETTEN VAN ƒ10.—. Verlenging van dezen termijn voor de inwisseling van de biljetten model 1904 en 1922 «H*»» Kmeded1eeIii1g in de staatscourant van 2 Mei 1929 heeft de directie va nde Nederlandsche 1™epaa 1 de biIietten van f 10, model 1904 en 1922 (op de voorzijde voorzien van een mannen figuur, voorstellend de welvaart) zouden worden ingetrokken en na verloop van 1 jaar na publicatie van dat bericht niet meer ter betaling zouden wor den aangenomen aan haar kassen, doch ter inwisse- zonden*" Amsterdam zouden moeten worden ge- Nu intusschen deze termijn verstreken is, is het nf w wc gebl<*en' dat het aantal nog circuleeren de biljetten van deze coupure zoo groot is, dat het handhaven van den gestelden termijn voor het pu- bliek ernstig ongerief zoude beteekenen. In verband daarmee heeft zij besloten, om onverplicht alsnog voor korten tijd al haar kassen open te stellet voor le inwisseling van dit papier. Houders van deze bil jetten kunnen deze dus tijdelijk nog inwisselen op alle kantoren van de Nederlandsche bank In hun eigen belang wordt aangeraden zulks spoedig te doen daar binnenkort uitsluitend het biljet van f 10 ^aar°P de Zeeuwsche boerin voorkomt, gangbaar heid zal hebben, en de overige door de houders ter inwisseling naar Amsterdam zullen moeten worden gezonden, waarmede tijdverlies en kosten gepaard

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6