Hike Breijer's Hoe komen Land- en Tuinbouw uit de misère? Nieuwsblad, v. Holl. Noorderkwartier I No. 56 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 10 MEI 1930 .39e Jaargang Speciaal Corsstten - Magazija NIEUWE LAMEDIJKER (IIIillVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgavefirm I. H. KEIZES. Redacteur I. H, tillEB. Bureel Kaerdscharwoude. ABNeHTENTÏEN Van 15 rebels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TOB BOORT. WIE NIET WAAGT DIE NIET WINT. Het zou heel wat gemakkelijker zijn een goede positie te vèroveren en een stevig bedrijfskapitaal te vergaren, wanneer niet aan de uitvoering van elk nieuw idee een zeker risico was verbonden. Er zijn veel menschen, wien het geenszins aan initiatief ontbreekt. Zij hebben meer dan één idee in het hoofd, dat hun firma voordeel zou kunnen opleveren en wardoor zij, wanneer de toepassing slaagde, door hun chef meer gewaardeerd zouden worden, maar ze zijn wat bang om er mee voor den dag tekomen. Want, nietwaar, wanneer hun plan goed uitviel, z'ouden ze er wel door winnen, maar gesteld eens, dat het op een mislukking uitliep? Dan zou men hen terecht kunnen verwijten, dat door hun toedoen de firma onnoodige kosten gemaakt had en dat ze, zij het met de beste bedoeling, de firma een schade post bezorgd hadden. En deze gedachte maakt velen huiverig om met een nieuw idee voor den dag te komen. Want stelt u voor, dat het eens verkeerd ging, en dat het zoo'n groote strop voor de directie zou worden, dat deze er een aanleiding in zou zien, om den betrok kene te ontslaan. Dus daarom maar liever gezwegen, om het niet groote, maar vaste salaris niet in de waagschaal te stellen. Dan maar liever de directie in den waan gelaten, dat hun employé X. geen meerdere verdien ste bezit dan een eenvoudig geconstrueerde, maar geregeld werkend onderdeel in de groote ma chine van hun bedrijf. Wie zóó redeneert, zal het nimmer ver brengen. Want aan elke kans om in het leven vooruitte komen, is onherroepelijk een zeker risico verbonden. En wel degelijk zijn er kansen, die het dragen van een zeker risico ten volle waard zijn. Het ligt allerminst in de bedoeling om aan te raden, alle vage en onuitgewerkte ideeën „waar wel iets in zou kunnen zitten" maar onmid dellijk te volgen. Maar minstens even verkeerd is het om elke kans op vooruitgang den pas af te snij den uit angst dat het resultaat niet aan de ver wachtingen zou beantwoorden. Het beste is om, wanneer men initiatief voor een of andere verbete ring heeft, zulk een plan eerst volkomen rustig uit te werken. Dan gaat men eens- na, hoe ver strek kend degevolgen voor zoover men deze kan over- kend de gevolgen voorzoover men deze kan over als dat van fiasco. Is u zoover, maakt dan eens uit, hoe groot de kans van slagen is tegenover die van mislukken. Is de eerste overwegend grooter en gaat het om een denkbeeld, dat in geval van ge slaagde toepassing aanzienlijke verbetering zou in houden gaat dan gerust naar uw chef toe en legt hem uw vinding voor. Wat velen van een geniale vinding terughoudt, is de veelzijdigheid van hun gedachten. Zij hebben niet één nieuw plan ze hebben er wel tien. Dit zou een aardig idee zijn, en dat en dat. En geen van die ideeën wordt behoorlijk uitgewerkt. Waakt ervoor dat uw gedachten niet met het eene na het andere denkbeeld spelen. Concentreert u op dat plan, dat u in uw geest het duidelijkst voor oo- gen staat en werkt dat eerst uit. Er zijn maar heel weinig menschen die zich kunnen permitteeren veelzijdig te zijn, zonder zoowel tijd als intellect te verbeuzelen. En laat de ontwikkeling van uw per soonlijkheid niet beknotten door de angst uw betrek king te verliezen. Als u geen andere betrekking kunt krijgen, zoudt u de oude op den duur ook verloren hebben. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) BuifenEandsch Overzicht "Een Vlaamschc kwestie- De I.uik- sche tentoonstelling geopend. loot- uitbreiding van Italië, dat van de vrij heid gebruik maakt. De opvattingen daaromtrent van het Vaticaan. - Gan dhi gearresteerd. De Eingelsche re geering bereid tot tegemoetkomnig, doch zij heeft den vasten wil orde en rust te handhaven. - De i Meidag in het bui tenland. Uitgebreide voorzorgsmaat regelen ,o.a. te Parijs. -- Groote aard storting te Scandinavië bij de Drontheim Fjord. De taalkwestie in België heeft, al tot heel wat gesehrijf en gewrijf aanleiding gegeven en telkens openbaart zich ilie strijd in een ande ren vorm. Onlangs kon men lezen, dat een, laamsch milicien weigerde aan de commando s te gehoorzamen, welke hem in de Fransche taal gegeven werden. Do man, die een echten Hol- landschen naam heeft, die zijn voorvaderen eer aan kan doen, Joris de Leeuw, wordt vervolgd icn zou deze week voor den Krijgsraad hebben te verschijnen) wegens dienstweigering. Dtoch, zoo wel mondeling als schriftelijk moet hij verklaard hebben geen militairen dienst'te weigeren als de bevelen hem maar in het Vlaamsch gegeven wor den. Een vorm van dienstweigering, een speciale vorm, welke we hier in qns land niet kunnety en vermoedelijk ook wel niet zullen leeren ken nen, tenzij bijvoorbeeld een Fries er prijs op stelt slechts Friesche commando's te vernemen. Maar voor zoover ons bekend, staat de Fries, hoe ge hecht ook aan zijn eig^n taal en zijn taaleigen, eeni'gsz.ns anders tegenover het taalvraagstuk dan de Vlaming. Wat het liierbedoeldo Vlaamschc geval betreft, dit zal o.m. aanleiding zijn, dat in den Brusselschen gemeenteraad wellicht een mo- tic in behandeling zal komen waarin de noodza- j kelijkheid wordt uitgesproken van het onmid- dellijk tot stand komen van een regeling, waarbij alle Vlaamsche militairen voortaan in het Ne- i iderlandsch worden aangevoerd. Een dergelijke j motie zou dan in alle laamsche gemeenteraden j worden behandeld, en dan zal de regeering daar- j uit wel hare conclusie kuflnen trekken. Men zou zoo zeggen dat het eenigszins voor de hand ligt, dat: de Vlamingen en hunne tegenstanders in het j jubeljaar, dat we nu' beleven, do oorlogsbijl maar voor een tijdje begraven moeten. Maar, dat zal wel niet het geval zijn. Te luik heeft Zaterdag de oflieieele "opening plaats gehad wan de tentoonstelling, omtrent wel ke we reeds eerder een. en ander meedeelden. Dp opëV.ing geschiedde door den Koning. Fr moet heel veel ie zien zijn en onder do vele paviljoe nen en andere buitenlandschc gebouwen moet het Nederlandsche paviljoen een goede figuur maken. Een reden te meer voor ile Hollanders om even' naar de Belgische Maasstad over te wippen, waar o-p een groot bezoek uit het buitenland ook uit ons land gerekend wordt. De Londensche vlootconferentie heeft in haar besluiten eenige vrijheid van handelen gelaten aan de mogendheden, die die vrijheid wenschen inzake de vlootbouw. Een van de landen, die van die vrijheid gebruik maken, al h#el gauw gebruik maken, is Italië er een. De Italiaansche regeering heeft een nieuw vlootplan goedgekeurd. In totaal zal de Italiaansche vloot nog weer met een klei ne vijftigduizend ton worden uitgebreid. Xu zul len het geen slagschepen zijn van het groote type, waarmede Italië zijn vloot gaat vergrooten. Het zocht zijn kracht voornamelij in schepen van klein makelij. Italië schijnt er alles behalve mee tevre den te zijn, dat er mogendheden zouden zijn die dit land. zijn rang van groote mogendheid" willen betwisten en de uitbreiding van de vloot moet, zooals in Italiaansche marinekringen niet onder stoelen of banken gestoken wordt i als antwoord ie beschouwen zijn op de politiek van 'die mo gendheden of gedelegeerden van deze. die Italië op de lijst der groote mogendheden heelemaal onderaan willen zetten. En door zijn vlootuitbrei- ding geeft Italië nog iets meer te kennen, en wel aan diegenen, die beweert of beweerd hebben, al werd aan dit land pariteit met Frankrijk toege staan - toch niet in staat zou zijn de. voor die pariteit nootlige schepen te doen bouwen. Dat zul len ze nu eens anders zien. Maar afgezien van. allerlei mogelijke eii onmogelijke redenen, waarom Italië zijn vloot gaat uitbreiden, 'de hoofdreden zal wél zijn, 'dat Italië gevoelt een sterkere zee macht. noodig te hebben, voor zijn veiligheid na tuurlijk. Mee legt er wel terdege den nadruk op, - dat de kleinere schepen alleen voor defensieve doeleinden zullen dienen. Maar om welke reden dan ook de uitbreiding plaats heeft - het doel van de I ondensche conferentie wórdt in elk ge val ton opzichte van Italië al gemist en nu zal de wereld maar moeten afwachten welke conse quent ies de andere mogendheden elk voor zich zullen wenschen te trekken uit de wijze, waarop Italië van de vrijheid inzake vlootuitbreiding, gebruik meent te moeten en mogen maken. Op het Vaticaan schijnt men zich over 't Italiaansche vlootprogramma in het geheel niet te verheugen. De „Osservatore Romano" zegt o.m., dat ieder aan de Italiaansche regeering het recht toekent de veiligheid van het land te beschermen, zoo als hij dat noodig acht, maar het blad zegt ook, dat het treurig is, dat het streven naar vre de tot uiting schijnt te komen door nieuwe be wapeningen. Men zo unu kunnen vragen of Ita lië hel eenige land zal blijken, dat op den inge slagen weg voortgaat. Zoo niet, dan is er inder daad veel gepraat van de laatste jaren ijdel ge weest en niets meer dan dat. I)e leider van de Britseh-Indische beweging, Gandhi, is in den nacht van Zaterdag op Zondag gearresteerd. Naar gemeld wordt, zou het in de bedoeling van de Britsehe regeerïng liggen hem te interneeren. 'Met de arrestatie van Gandhi is wellicht een nieuw stadium begonnen in den strijd der Indische nationalisten tegen het Britsehe gou vernement. De onderkoning van Britsch-Indië. l.ërd Irwin had weder meerdere malen een bijeen komst met eenige Indische leiders. Bij een der laatste bijeenkomsten moet Lord Irwih verze kerd hebben, dat het Britsehe gouvernement be reid is aan de wenschen der Indiërs tegemoet te komen, doch tevens deelde hij mede, dat de re geering den vasten wil heeft de orde én de rust te bandhaven. Intusschen blijken de maatregelen der Britsehe regeering niet in staat geweest te zijn ernstige ongeregeldheden, opstandige bewe gingen en onlusten te voorkomen. Vandaar, dat nog voor de arrestatie van Gandhi plaats had, Mienl II Alkmaa: Iel. 526 UJ O Q Z D hef Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rcchthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermcrs ALLE SOORTEN E L A S T I E Üitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. van de zijde van de Europeesche vereeniging te Bombay op hei treffen van scherpere maatrege len werd aangedrongen. Blijkens plaats gehad hebbende dienstweigering van een deel der Indi sche troepen, zal het nog de vraag zijn of het Britsehe gouvernement zich op den cluur op de betrouwbaarheid van die (roepen zal kunnen ver laten. Naar de bladen meldden is over het alge meen de dag van den eersten Mei in het buiten land kalm verloopen, veel kalmer in elk geval, dan men verwacht had- Wat niet zeggen wil, intusschen dat ér heelemaal niets aan de hand was, met name te Parijs niet, waar misschien een goede honderdduizend arbeiders het werk hadden geslaakt en waar een paar honderd arrestaties plaats hadden, o.a." van eenige tientallen buiten landers. En dat over het algemeen de eerste Mei kalm verliep, beteekeht ook niet, dat niet in vele grootere steden in verschillende landen min of meer ernstige kloppartijen plaats hadden. Er was echter o.a. tc Parijs op meer gerekend, dat zou althans uit de voorzorgsmaatregelen wélke geno men waren, kunnen blijken. Door het hoofd der gerechtelijke politie te Parijs waren niet minder dan vijf en dertigduizend man jxditie gerequi- reerd, eenige duizenden agenten in burger, vracht auto's met draadlooze installatie cn een "drietal vliegtuigen. Het bouwen op een rots heeft in den volks mond gewoonlijk de beteekenis van veiligheid, betrouwbaarheid. Maar ook de rotsen kunnen het begeven- Bij de Drontheim-fjord heeft - naar uit Oslo geméld wordt tengevolge van een aardbeving, een hevige aardverschuiving plaats gehad ,die zeer veel schade teweeggebracht heeft en tengevolge waarvan menschenlevens te betreu ren zijn. Wanneer menstens twintigduizend ku- bieken meter aarde in de fjord gestort is, nu dan is er neel wat gebeurd. Niet minder dan dertig schepen werden vernield. „De Tuinderij" heeft in haar laatste nummer een artikel, onder het opschrift „de boer bezwijkt". Wij achten dit stuk hoogst belangrijk en laten het daarom in zijn geheel volgen. „In breeder kring gaat men inzien, dat de boer het gaat opgeven, omdat zijn bedrijf onder de steeds ongunstiger wordende omstandigheden hem zelfs geen sober bestaan meer oplevert. Sijmen zal straks niet meer kunnen betalen. Er is reeds nood, groote nood, zelfs in den akker bouw. Straks volgen ook de andere leden van de groote boerenfamilie, waartoe ook de tuinbouw kan worden gerekend, want het is niet denkbaar, dat de landbouwcrisis zich zal beperken tot hen. die den eersten slag ontvingen, den graanbouw en in het algemeen den akkerbouw. Ook in andere takken van bodemcultuur, ook in aen tuinbouw gaat het en zal het, naar wij vreezen, neg meer gaan nijpen. De vraag, wat er moet gebeuren om den weer stand in dezen moeilijken tijd te verhoogen, houdt velen bezig. Allerlei raad en allerlei advies komt er los. Of het daardoor niet te rumoerig in de zieken kamer zal worden staat te vreezen. Als de één dit recept en de ander weer een ander geneesmiddel aan de hand doet en men daarmede gaat experimenteeren op den patient, komt er le vensgevaar. Wat de patient noodig heeft, is, dat de goede diagnose wordt gesteld en het juiste genees middel wordt toegepast. Daarmede mag niet langer worden gewacht. Te lang zijn de belangen van den landbouw, den ge- wichtigsten tak van volkswelvaart, ook uit het oog punt onzer volkshuishouding, in hun economische beteekenis onderschat. Als wij niet gaan streven naar een doelbewuste welvaartspolitiek met onzen landbouw, als er geen eenheid en gezonde samenwerking komt tusschen alle organisaties op land- en tuinbouwgebied, als wij niet gaan vormen een agrarisch eenheidsfront, gaan wij met zijn allen dood. Er is levensgevaar. Wie dat niet ziet, moet wel stekeblind zijn. Wij mogen ons niet langer doelloos laten sollen en voor laten drijven op den golfslag van den tijd, een tijd, die voor ons niet veel goeds in den schoot bergt. Wij moeten weten wat wij wil len en in welke richting er moet worden gestuurd. Daaraan hapert het vooral. De landbouw is zijn kop kwijt, omdat er geen leiding is. Leiding en steun moet er komen; wij moeten zelf vóór alles weten wat wij willen. Wat baat het, of er straks al eenige mil- lioenen aan steun zullen worden weggegooid zonder een vast systeem van gezondmaking van den land bouw? Bitter wreekt zich bij dit alles het gebrek aan inzicht bij de regeering, toen uit andere overwegin gen dan de belangen van den landbouw, de laatste band van eenheid in reegeeringsbeleid ten opzich te van den landbouw werd doorgesneden door. het niet vervullen van den post van Directeur-Generaal van den Landbouw. Met vaste hand en dqelbewust moet Nederland zijn landbouwbelangen weer gaan behartigen, waar toe de regeering n uniet in staat is, omdat de di rectie van den landbouw het regeerapparaat vrijwel versleten is. In den chaos bij de Directie van den Landbouw, in de stuurloosheid bij de regeeringsbe- moeiingen ten opzichte van den landbouw moet door een krachtige hand orde worden geschapen. Maar ook de land- en tuinbouworganisaties moeten de koppen bij elkaar steken en in het belang van den boer en tuinder een eenheidsfront vormen. Dat er niet kan zijn één groote organisatie aan vaarden wij. Verschillen in geestelijke en materieele belangen hebben geleid tot wat wij op het geied van land- en tuinbouwvereenigingsleven hebben. Maar dit behoeft geen beletsel te zijn om te stre- van naar samenwerking tusschen landbouworganisa ties onderling en tusschen land- en tuinbouworga nisaties, een samenwerking, waarop het mogelijk is gezamenlijk verder te trekken. Dan alleen zullen wij het hoofd weer boven water kunnen houden. Niet door geld in de eerste plaats, niet door steun, al zal er misschien in enkele gevallen steun moeten worden verleend, maar door een doelbewust eensgezind optreden van regeering en organisaties alleen zullen wij weer uit het moeras komen." Zonder ons ook maar in eenigerlei opzicht als geneeskundige in de hoogst ernstige ziekte te willen opwerpen, meenen wij toch wel te mogen opmerken, dat hier naar onze meening een ernstige wondeplek wordt aangewezen. We missen een agrarisch een heidsfront. Ons ontbreekt op land- en tuinbouwge bied één centraal orgaan. We zijn op wetgevend ge bied niet ten achter waar het allerlei sociale en on derwijswetten betreft, maar op het gebied van land en tuinbouwhuishoudkunde staan we niet in de voorste rij. Als de huidige crisis oorzaak mocht zijn van de in „de Tuinderij" aangewezen verbetering, is er veel gewonnen. Dan kan er komen een stevige organisatie, die met kennis van zaken oordeelt en handelt, en van nabij het geheele terrein overziet, die een eenheids front vormt om naar binnen en naar buiten alle schadelijke invloeden zooveel dit mogelijk is door kortzichtige en zwakke menschen, te keeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1