Uit den Onttrek 1 Nieuwstijdingen DOOR DE OLIE IN DEN PUT. Twee Bussumsche families die een kaartclubje vormden, wilden wel eens een grooter gokje maken. Een der vrienden zei in een oliecombinatie te zitten waarmede groote winsten te behalen waren. Hij wist den ander over te halen om met f 13000 deel te nemen. Het contract van drie handteekeningen met klinkende namen voorzien, werd overgelegd en in goed vertrouwen de f 13000 gestort. De geldschie ter kwam achteraf op het idee om eens te informee- ren en nu bleek dat de stellers van de zg. hand teekeningen niets wisten. De oliespeculant, ter ver antwoording geroepen, gaf onmiddellijk toe, dat de heele affaire gefingeerd was. Van de f 13000 was reeds f 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en op last va nde Justitie is de oplich ter naar Amsterdam overgebracht. DE SCHATGRAVINGEN TE ZAANDAM. Het zoeken naar de verborgen schatten op het oude kerkhof te Zaandam wordt met kracht voort gezet. Onder leiding va nden heer Langhirt zijn thans zeven man aan het graafwerk bezig Frau Sylvia is Zaterdag morgen op het terrein gearri veerd. Men is thans even diep in den grond als vorige week, doch den kuil heeft men eenige malen groo ter gemaakt. Een in de onmiddellijke nabijheid wo nende winkelier heeft het plan opgevat om op een terrein naast zijn huis in samenwerking met de Duitsche schatgravers eveneens opgravingen te doen Hij vermoedt namelijk dat ook hier schatten verbor gen zyn Bij den bouw van een nieuw pakhuis is men bij het fundeerlngswerk op oude muren gestuit, welke thans in verband worden gebracht met het door de Duitschers uitgesproken vermoeden dat hier eertijds een klooster of kasteel heeft gestaan. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. In de gashouderstraat te Rotterdam heeft gister nacht een steekpartij plaats gehad in de woning van den 40-jarigen grondwerker van B. Deze had, zooals vaker in de laatste maanden hevige ruzie met zijn vrouw gehad en haar den toegang tot de woning ontzegd. De vrouw, die buiten rond liep, om haar oudsten zoon op te wachten, teneinde te voorkomen dat de vader, die sinds eenigen tijd met een mees in zijn zak rondliep, om zich te kunnen verdedigen te gen de familie die partij trok voor zijn vrouw door dezen zou gehinderd worden, kwam daar haar broer tegen, den 27-jarigen los-werkman A. van der A„ uit de Vuyckstraat. Toen deze hoorde dat de vrouw niet binnengelaten werd en dat zelfs bemoeiingen .van de politie vruchteloos waren gebleven, is hij naar de woning van B. gegaan en heeft deze toen beneden geroepen. In de gang ontstond een woor denwisseling tusschen beide mannen die in een vechtpartij ontaardde. Van B. heeft zijn zwager met het mes, dat hij mede naar beneden gebracht had, drie malen gestoken: in den kaak, in derech- ter pols en in den rug tusschen de beide schou derbladen. Van A. is gillend weggeloopen en daarna in elkaar gezakt. Hij is bij buren binnengedragen en toen per auto van den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis Cool- singel overgebracht. In verband met het feit, dat vermoedelijk een der longen is geraakt is hij des nachts nog door de politie gehoord. Van B. is in zijn woning gearresteerd. Hij heeft bekend en is opgesloten. Het mes is in beslag ge nomen. Het schijnt wel vast te staan dat van A. het eerst heeft geslagen. De toestand van den gewonde was gisteravond on veranderd ernstig. De politie heeft gisteren verschil lende foto's van de plaats der steekpartij, die zooals begrijpelijk groote consternatie in de buurt heeft verwekt, gemaakt. HUISELIJKE TWIST. Zatedagavond heeft te Hilversum bij een huise- lljken twist, een 15-jarige jongen zijn vader levens gevaarlijk met een mes in den hals gestoken, Het slachoffer is naar het Diaconessenhuis gebracht, waar dr. Esselink en dr. Nicolai de wonden hebben gehecht. De aanleiding tot den daad is, dat de vader die IQftTé^Jk'lïïHsf§ün"vêr drinkt* en vaak"in"beschonken toestand met zijn huisgenooten twist zoekt en deze ook wel bedreigt. I De dader heeft zich zelve bij de politie aange- meld, die het mes in beslag heeft genomen. BLOEDVERGIFTIGING. Het 10-jarig zoontje van den landbouwer L. E te Eext verwondde zich eenige dagen geleden niet ern stig aan een zijner handen. Eergisteren verergerde de toestand en is het kind naar Groningen vervoerd waar het overleden is. EEN OVERVAL OP DE HEI. Sedert 2 Mei werd zekeren M. A. te Schayk vermist A. is thans wederom aldaar teruggekeerd. Volgens eigen verkalringen is M. A. toen hy zich per fiets van Mill naar Schayk begaf, in de hei door twee personen onder Reek ongeveer ter plaatse van de Landvoort, aangerand. A. wilde zich nog verdedigen en herinnert zich ook een van de aanranders een schram te hebben toe gebracht. Wat toen gebeurd is weet hy niet. Ook niet hoe lang hij in bewusteloozen toestand verkeerd heeft. Toen hy wederom tot zfch zelf kwam voelde hy hevige pijn in het hoofd en kwam tot de ontdek king dat zijn fiets, jas en portemonnaie verdwenen waren. Hij kon zich niet herinneren hoe lang hy aldus gelege nhad. In dieptreurigen toestand heeft het slachtoffer zich naar zyn schoonouders voortge sleept, waar hij Woensdagavond om circa half 9 uur aankwam. A. moet zes dagen bewusteloos ziin geweest. De man weet nog precies aan te wyzen de plaats waar de overval geschiedt is en ook de plaats waar hij tot bewustzijn is gekomen, zoodat de schurken, toen zy dachten, dat hup slachtoffer wel zou ster ven, hun slachtoffer hebben weggesleept. A. meeit ook goed gezien te hebben, dat de ban dieten belden een hoed droegen. DRENTSCH LANDBOUWGENOOTSCHAP. URGENTIEPROGRAM IN VERBAND MET DE CRISHIS. In de vergadering van het dagelij ksch bestuur van het Drentsch Landbouwgenootschap werd na breed voerige besprekingen besloten om het volgende ur gentieprogram te adviseeren: 1. Maaregelen tegen dumping. 2. Autonoom laag tarief van invoerrechten met toepeassing van verhooging in gevallen, waarin zulks noodig of wenscheiyk is. 3. Weder instelling van een ministerie van land bouw. 5. Uibouw van den binnenlandschen landbouw- voorlichtingsdienst en van het landbouwonderwijs. 6. Uitbreiding van den buitenlandschen landbouw voorlichtingsdinest. 7. Onderzoek naar de mogeiykheid om door wet telijke maatregelen of voorschriften de eenheid in den afzet van landbouwproducten te bevorderen. 8. Steun aan die landbouw-industrieën die in moeliykheden verkeeren of dregien te geraken. 9. Vrachtverlaging by de Nedrelandsche Spoor wegen voor landbouwproductne en landbouwbertoo- dlgdheden. 10. Verlichting van de lasten veroorzaakt door sociale wetgeving. 11. Afschaffing der grondbelasting. 12. Afschaffing van den accyns op het geslacht, met het behoud van de invoerrechten op buiten- landsch vleesch. 13. Heffing van vermogensbelasting naar de ge bruikswaarde der onroerende goederen. 14. Uitsluitend gebruik van Nederlandsch vleesch en Nederlandsche boter voor leger en vloot. 15. Verbod van mengen van boter en margarine. MELKOORLOG. Tengevolge van concurrentie onder de veehouders is de prys van de melk te Stobbegat (Fr.) thans tot 6 cent per liter gedaald. Binnenland Mr. P. J. TROELSTRA OVERLEDEN. DE GROOTE LOOPBAAN. Het „Hbld." schryft: Na de grootsche hulde, die Troelstra's medestan ders den scheidenden leider brachten op het partycongres der S. D. A. P. te 's-Gravenhage, 26 September 1926 schreef onze Hoefyzer-corres- pondent: „H yis een scherp analystische, maar ook een constructieve figuur in ons politieke leven geweest; hy heeft niet alleen afgebroken maar ook opge bouwd. En dat juist geeft hem aanspraak op een plaats in den eersten rang „Men moet zulke figuren niet by stukjes beky- ken maar hem zien als één geheel. Doet men dat, dan zwygt de critiek, die men op zwakke steeën oefenen kan en ziet men alleen de grootheid van den apostelstaatsman, den machtigen stryder voor een ideaal. Want dat is het, wat de staatsman van den politicus onderscheidt. Dat hy, zonder de noodza- keiykheid van een zeker opportunisme te miskennen nooit het opportunisme maakt tot politieken leid draad maar het alleen aanvaardt als het onver- mydeiyke, concessies aan de eischen der praktijk. Leidraad blijft hem: zyn beginsel, doel: zyn politiek ideaal. Zoo is het ook met Troelstra geweest. Als kamerlid heeft mr. P. J. Troelstra stellig ge- ruimen tyd behoort voor al in het eerste ander halve tiental jaren dezer eeuw tot de grootste figuren in ons parlementaire leven. Wat hem als volksleider wel eens mis deed tasten, zyn verbeel dingskracht, dat maakte meestal juist een van de sterkste elementen uit in het suggestieve van zyn kamerspeeches. Hoe missen wy thans in ons Par lement een man, die zóó als hy, de dingen zetten kon in he ruime kader van den tijd, belicht door de stralen van een groote gedachte. De idealist, de dichter, de dweper, de Fries, die Troelstra was, die mogen hme wel eens den juisten kyk op werkelyk- heden beneveld hebben, maar ze zijn toch eigenlyk de ware dragers van zyn grootheid geweest. Waren ze niet aanwezig in den jongen man, die, brekend met heel zijn omgeving en alle toekomstzekerheid verwerpend, zich prys gaf aan een schier algemee- nen hoon ook van de groote meerderheid der arbeiders toen nog, die Domela Nlieuwenhuis volg den; wy hebben de heele opkomst der S.D.A.P. des tijds meebeleefd omdat het „zyn roeping was."? Troelstra is uit het politieke leven verdwenen. Wie het zyne gevolgd heeft en beseft, hoe zenuwmoor dend en krachtsloopend dit moet zyn geweest, die vraagt zich af: Ho eis het mogeiyk, dat hy het zoo lang heeft uitgehouden. Hy heeft alles gegeven aan zyn ideaal. Het heeft hem gansch verbruikt, hem opgebrand. En als de asch maar van zich zelf, zoo moet hy zich nu wel gevoelen. Maar welk een leven om, in den levensavond op terug te zien, welk onbluschbaar vuur! Vernielende brand maar smidsvuur tevens. Mogelyk houdt niet al dat smidswer kstand. Wellicht is de tyd der Duit sche methodiek, die de S.D.A.P. en hare zusteren in andere landen bouwde, reeds weer aan het ver glijden. Misschien grypt nu reeds weer een nieuwe formule een Russisch communistisch ideaal geënt op Engelsch trade-unionisme, naar d eheerschappij over den arbeidersgeest. Doch dan zal toch de Duit sche phase onontbeerlijk zijn gebleven in dien ont wikkelingsgang." Faillissementen in Nederland Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitj [ei M- Wolf, koopman, "Den Haag,- La'an van Mcerdervoort 164. 9 Mei. P. van 'tRiet, melkhandelaar, eerder Amstelveen, gemeente Nieuwer-Amstel, thans Maarseveen, Geestbergen. M- v. d. Heijden, Eindhoven, Zeelsterweg 119, Hendricus Beek- inans .Vlijmen. H. Booijakkers, koopman, Eindhoven, Weteringstraat 16. G. H. M. en M. B. ïlcheen, meubelmakers, Groningen, Besse- moerstraat 21 en Hortensialaan 38. Firma Gebr. Scheen in liquidatie, Groningen. B. de Vries, schoenmaker. Winsum. - N.V. Stoom- schoenfabriek, v.h. de Boer, Tilburg. Joh. Vermeren, koopman, handelende onder de firma Joh. Vermeren en'Co. P. Donker, Amsterdam, Börkelstraat, 9. -- N.V. Cartonnagefabriek en Drukkerij Drost .gevestigd kantoor houdende Dieren, gem. Bheden. 8 Mei Klaas Steensma, slager, Purmerend - 9 Mei A. W. I Henke, handelende onder de fir ma Agentuur en Commissiehandel „Heweko", Botterdam, Sonjestraat 18b, zaakdoende Beurs plein 4, Botterdam. Johannes 9abe Hendrik Wassenaar, reeder, Botterdam, Cprnelis Tromp straat 5'. G. 9. iSpaan, zakkenreperateur, Bot terdam, Hofdijk 18, zaak doende Achterklooster aldaar. Th. Ant. de Waal, koopman Achthui zen B 187, gem. Ooltgensplaat. Bi. Kempen, Schiedam, Lange Haven. In de week van 5—10 Mei werden in Neder land uitgesproken 63 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L. P. F. Jacquinet, Den Haag. 'Firma Gebrs. Bakker, Voorburg en de vènnooten P. Bakker, Voorburg, M. P. J. Bakker, Den Haag, B>. M- J. Bakker, Den Haag. W. M. Stoop Gerwen, gem. Nuenen. W. Arts, Valkenswaard, thans Woensel. E W. van Doorn, Botterdam. J. G. J. Kueter, Amsterdam. M. 3;. v. d. Braak, Amsterdam. H. H. [Schenk, Amsterdam. B. Talhout, Amster dam, H. v. d. Wal, Wulp, gem. Voorst. H. Te- heux, Heer Maastricht. 9 Mei. N. F. Hartman, Botterdam. genoemde een prijs toe. Voor opluisteringsinzen- I dingen waren geen prijzen beschikbaar, hoewel ook daarbij veel moois was te zien. ST. PANCBAS. De heer W. Kuiper, ambtenaar ter secretarie, alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van Het examen candidaat gemeente-secretaris, gehou- 1 den te Haarlem. Land- en Tuinbouw Vernietigd op grond van verzet: 'G- v. <i. Berg, Eindhoven. H. Baats, Eindho ven. G, Dijkstra Beers. Volgens het weekblad Handelsbelangen" wer den gedurende de maand April' bij de gezamenlij ke griffies in Nederland gedeponeerd 147 credi- teurenlijsten met een passief van f4.617.308.13, waarvan preferent is f326.261.87. In totaal wer den vanaf 1 dan. '30 gedeponeerd 562 crediteuren lijsten met een totaal passief van f 11.006.703.68 waarvan preferent is f 1.642.300.74. 2e pr. Cath. Bommerij, een paar slofjes. Fraaie handwerken. Ie prijs Tr. Beers Pd. met schoorsteenlooper, 2e prijs 9. Molenaar, gebr. tasehje. 3e prijs Tr. Bot, pon. -Ie pr. A. Kostelijk dienblaadje. Extra prijs M. Best, spreihanger. Teekenen Byitenland PB A KTIJK-EX A MENS'. Het 25e Praktijk-Examen in'Boekhouden, Han delscorrespondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut" zal gehouden worden op 7, 8 en 9 |Juli a-s., in 'de plaatsen in het prospectus i genoemd. Ook zullen op die data worden afge- ULER.HUGOWAABBi- nomen de Leeraars-Examens in Handelscorres- i Bij gelegenheid der Huisvlijttentoonstelling al- puiirxent ie en ^tehógrafie, alsmede dë examens bier gehouden, werden de Volgende bekroningen Privaat-Boeent Boekhouden Vakleeraar), Fa- 1 behaald: brieks-Boekhouden, Rekening-Courantf-Boekhou j Groep I. SehoolkimiereuNuttige handwerken, den, en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen le prijs A. Kuyu, met 2 bedgordijnrolletjos <»n Boekhouden. Den candidaten voor het Prak- tijk-Examen vreemde talen wordt nog ter ken- j nis gebracht, dat het onderdeel Terminologie uit j de desbetreffende opgaven is vervallen*Het pros- I pectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boek- j handelaren en aan het secretariaat te Haarlem, i Kleverparkweg 142- De inschrijving voor alle j examens is geopend tot en met den 26sten Juni. i 1<? pvijs P. Haringhuizen. 2e prijs Ina Bier- haalder. Groep II. Kinderen tot en met 16 jaar. Nuttige handwerken. (Heel jammer vinden we het ten aanzien van deze rubriek te moeten vermelden, dat door de jury geen prijzen konden worden toegekend, doch de opmerking gemaakt moest worden, dat het vervaardigde netter afgewerkt had moeten zijn. Kom, meisjes, laat dat nooit meer gezegd behoe ven te worden, laat deze tentoonstelling ook in dit opzieh leerschool voor jullie zijn. Verslagg.) Fraaie handwerken. Ie pr. M. Bakker, 6 zakdoeken, 2e prijs O. van Langen Cd., mat; 3e prijs C. Hoogland, geh. kleedje, Handteekenen: Ie prijs Annie de Boer, laftipioenvrucht. Kunstschilder*!! le prijs S. Bakker. Groep III. Onderen. Nuttige handwerken: i e pr. (extra) Peëreboom laken met haak werk, Je prijs A. Bakker-de Hoorder, onderjurk; 2e prijs M- Volkers-Mienes, gebr. pakje; 3e prijs A- Bakker Blom mantel; eerv. verm. A. Kooy Krap, paar sokken; Fraaie handwerken le prijs (extra) A. Best-Groot, stol gordijnen; le prijs Gr. Beers, superplirand, 2e prijs M„ de Jong, lampekap, haakwerken. 3e pr. A. Bom- meri.j-9cha.ak, kapstokkleed. 4e prijs T. I.iefheb- ber-Zee, haardkleedje. 5e prijs A. Scholten, kleed je Eng. borduurwerk. 6e prijs N. Oostmeijer, gehaakt kleedje. 7e prijs G. Pluister, kussen. DE AARDBEVING IN PERZIE. Te Tabriz zyn de aardschokken verminderd. Het aantal dooden te Salmas en omgeving nadert de 3000. Tusschen Salmas en Oermia heeft zich een kolof gevormd van 3 kilometer breed. DE OPVOLGER VAN GHANDI. Abbas Tyabi de opvolger van Ghandi en de .hem 59 vergezellende vrywilligers, zijn gisteren geattes teerd, toen zy zich uit Navsri op weg begaven om een inval te doen in het zoutdepot te Dharsana. Abbas Tyabj had, voor het geval hij gearresteerd zou worden, mevrouw Sarojini Naidoe opgeroepen het bevel over de vrywilligers van Ghandi te aan vaarden. MUSSOLINI AAN HET WOORD. Mussolini heeft een bezoek gebracht aan de mari ne-academie te Livorno. In een toespraak op het 1 Carlo Albertoplein waarop duizenden menschen ver- gaderd waren, zeide Mussolini o.m.: „Het Italiaansche volk verlangt, na het fascisti sche regime van acht jaren niet alleen welvaart, maar ook een plaats in de wereld. Ik wensch niet alleen aan het Italiaansche volk, maar ook aan de naties buiten onze grenzen te kennen te geven, dat wy geen ondoordachte avonturen zoeken, maar als iemand onze onafhankelijkheid en onze toekomst zo uaantasten, dan zou hij versteld staan tot welk i een emperatuur ik het volk zou kunnen opvoeren, i Indien iemand de ontwikkeling der zwarthemden zou willen hinderen, dan zal het geheele volk, jong en oud, boeren en arbeiders, niet alleen een aaneen- gesloten menschenmassa zyn, maar als een meteoor steen, die overal en op een ieder zou kunnen neer- j komèn. I Eerv. verm. H De rede van den Duse werd met een geweldige Raffiaw^-L geestdrift begroet. «affiawerk. van Slooten-Jonker, kussen. DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA le prijs To van SIooten-Beyne Handteekenen dienblaadje. le prijs. Zeer eervol toegekend aan O. Lange- dijk t'z. voor inzending pen-, potlood- en kleur- krijtteekeningen, in .het bijzonder voor nr. 154, Europeesche gedachte wordt bekend, dat dit uit een inleidend rapport en een groote vrageniyst met eeen slotmededeeling bestaat. De vrageniyst heeft be- I trekking op principieele kwesties van een econo- tiet gebouw van den Handelraad, afd. Koolstreek, mische eenheid van Europa, een Europeesch pas- i en 163a in het Café het .Witte Paard, beide pen- poort en het in het leven roepen van een Europeesch i teekeningen. ruilmiddel. Over de wyze waarop het memorandum zal worden gepubliceerd worden nog besprekingen KnnstscJnldcren gevoerd. De publicatie zo uechter eerst geschieden le prijs M- Hoogland. 3 schilderijstukjes, speciaal na de terugkeer van Briarnd te Parijs, terwyi het 't'Koren. 2e prijs Cath. Konijn, kleed, memorandum vertrouwelyk ter kennis zou worden J gebracht van de leden van den raad van den Vol- J' kenbond. j ]e PriJs C- Ursum, krantenhanger. i Houtsnijwerk. le prijs 3, R. Maas, naaidoos. 2e prijs H. Beyne Hz. kapstok. Ingenomenheid met het mooie voorbeeld door een 80-jarig oudje gegeven door het inzenden van een gebreide deken, een vlotvrkleedjc, een gehaakte sprei, een geh. kleedje, en een laken met; handwerk, kende het bestuur haar voorlaatst VAN HIER EN DAAR. j In de afgeloopen week hebben we in de dagbla- I den kunnen lezen, dat de Minister van Binnen- I landsche Zaken en Landbouw de Commissie, die j de noodtoestand der boeren zal moeten bestudee- I reu, heeft geïnstalleerd. De voorz. dier commissie, de heer Dr. Lovink, zal geen moeilijke taak heb ben na te gaan, waaraan het schort,, immers dooi de Landbouwmaatschappij, waar hij zelf voorzit ter van Ls, is reeds een rapport en zijn ook wen- schen opgesteld, die deze materie betreffen, even als dit door de andere landbouworganisaties is geschied. Trouwens in de commissie hebben de meeste der voorzitters dier organisaties zitting. Het is te hopen dat de commissie nu niet zoo lang op zijn rapport zal laten waehteif als dit met de andere staatscommissies het geval is. An ders wordt de vrees bewaarheid, dat de instelling der commissie een kapstok is, waaraan de regee ring do heele beweging wil ophangen. In de ver schillende landbouwbladen is de instelling van deze commissie niet met instemming begroet. Een dier bladen schreef zelfs, en we moeten zeggen dat voor deze redeneering iets te zeggen is, dat in moeilijke omstandigheden van een minister ver wacht mag worden, dat hij weet, hoe de zaken aan te pakken om de moeilijkheden te boven te Komen en niet eerst eens advies van enkele com missies moet gaan vragen. Maar misschien is de bedoeling van den Minister ook een andere ge weest n.l. deze, dat hij door een uitspraak van deze commissie, die uit de vorenstaande personen in het land.bouwvereenigingsleven bestaat, wil uit gemaakt zien, of er nu inderdaad een minister van landbouw of eventueel een Directeur Generaal van den landbouw noodig is. Is dat het geval, dan behoeft daar ook al niet lang over gepraat te wor den, daar ook over dit onderwerp vrijwel „com- muis opinio" bestaat. Hoofdzaak is, dat de boe ren zoo gauw mogelijk uit het moeras geholpen worden. Met de prijs van de groenten wil het dit voor jaar ook nog niet al te best. De Tuinderij gaf deze week ee noverzicht van de prijzen die in het eerste kwartaal gemaakt zijn in vergelijking met wat de vorige vier jaren gedaan hebben en dan moeten we zeggen, da,t er wel genoeg is uitge voerd, maar dat de prijzen lager zijn, dan in een der vorige jaren. Alleen de spruitkool maakt daarop een uitzondering. In een polemiek tusschen de hoeren Dr. Bierema, en Dr. Oortwijn Botjes in de Veldbode wordt door den laatste daarop ook gewezen. Het gaat er niet in de eerste plaats om hoeveel er wordt uitgevoerd, als er voor het uit gevoerde maar een loonende prijs kan worden ge maakt. En dat is dan ook de groote vraag. Wan neer in mijn omgeving nog elke week zoo 100 tot 1500 II.L. winterpeeA worden verscheept dan lijkt dat heel aardig, maar wanneer men dan weet, dat 'die gewassen een prijs doen van nog niet twee dubbeltjes een H.L., dan vraagt men zich toch af, waar dat heen moet. De redactie va nde Tuinderij is erg bang, dat liet met de tuinders dezelfde kant op zal gaan als met de hoeren. Wanneer we het prijsverloop van de laatste weken gevolgd hebben is daar zeker ook wel reden voor. Intusschen maken de concurrenten in het bui tenland onze afnemers wijs, dat het met die Hollandschc tuinderij nog wel los loopt. De regee ring in ons land doet zooveel voor de tuinders weet je. Met staatssteun worden hier kassen ge bouwd, heet. het onder toezicht van de landbouw- eonsulenten en als het dan behoorlijk gaat krijgen de tuinders die kassen in vijf jaar in eigendom. Het land "van belofte! Trouwens dat kan dan ook (volgens die Dyitsche commissie van onder- zoek, die dit moois weet te vertellen, immers de Hollanders waren geweldige Oi.W.ers en door die grove oorlogswinsten zijn wij in staat de I)uit-t sche tuinbouw concurrentie aan te doen. Geluk kig weet die Commissie ook nog iets anders van de tuinders te vertellen en wel dat de vooruit gang van den tuinbouw in'ons land vooral ook moet worden toegeschreven aan het energieke leven en streven van den Nederlandsehen tuin bouw zelf Reeds enkele malen hebben we er in deze overzichtjes op gewezen, dat het voor een groot deel de eigen schuld der boeren is, dat. er niet meer naar hen wordt geluisterd, wanneer ze iets te zeggen hebben, dat in hun belang is. Nu trof het me toen ik dezer dagen een stukje las over de moeilijkheden waarmede de Ameri- kaansohe boeren to kampen hebben. Ook daar is het lang niet allemaal rozegeur en maneschijn. Integendeel! Ze hebben al met dezelfde moeilijkheden te doen als hier. De Amerikaansche regeering heeft alleen wat meer willen doen om de zaak in het rechte spoor te houden, zonder succes evenwel- Voor een deel is dat de boeren hun eigen schuld, omdat ze niet in voldoende mate georganiseerd zijn. Het lijkt wel, of dat niet organiseeren van de boeren over de heele wereld een besmettelijke ziekte is. "Wanneer zullen ze toch eens wijs wor den en allen te samen voor hun belangen gaan opkomen? Het lijkt nog wel een sehoone toe komstdroom. S-. Bij Scheren geen stukgaan en pijn meer en ook geen ina- sril rijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30 en 60, Tube 80 et. PUROL Andijvie. 1 Het vaderland der andijvie ligt in het Middel- landsche Zeegebied,' docli kan reeds eeuwen be schouwd worden als ook in ons land thuisbehoo- rende. "We onderscheiden twee soorten: de zomerandij- vie en de winterandijvie, waarvan de laatste in veel grooter hoeveelheid wordt geteeld dan de eerste, omdat de winterandijvie niet alleen versch gebruikt wordt, 'doch ook dient voor den inmaak, wat met de zomerandijvie niet het geval is. De zomerandijvie wordt óf onder glas gezaaid óf in den vollen grond. De onder glas gezaaide planten kunnen onder glas worden voortgeteeld of op -den vollen grond worden overgebracht. De buiten gezaaide andijvie, blijft buiten, 'tzij men

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2