Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 58 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 15 MEI 1950 59e Jaargang Redacteur i. H. KEIZER. Bureel Mscharwcude. Revue van de Week Buiienlatidsch Overzicht Plaatselijk Nieuws NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. "er 3 maanden 1.15. -ilitQaVBfiflM J. H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 13 Mei. De IJsheiligen hebben ons in de laatste dagen geducht te pakken gehad. Na het zomersehe,, koesterende weer van begin-Bloeimaand, is ge volgd de heerschappij van den Noordewind, met al haar trieste gevolgen. Die kille periode duurde gelukkig niet zoo heel lang en wij, in het, oude Patria, moeten ons nu maar troosten met de gedachte, dat we althans bespaard zijn geble ven "oor aardbevingen, tornado's en soortgelijke, natuurrampen, dewelke in andere streken van on zen aardbol geweldige verwoestingen in de jong ste dagen teweegbrachten. In de Binnehof brouwerij te 's Gravenhage is in de afgeloopen week het leven ontwaakt. De Tweede Kamer had bij haar eerste samen komen in openbare zitting, op Dinsdag G ,Moi een zeer lange agenda af te werken. Het over groot* deel daarvan bestond' ihtussehen uit con- elusiën van verslagen omtrent inlichtingenop adressen. Voor de behandeling waarvan ik ge voegelijk kan verwijzen naar de verslagen, in do bladen er over gepubliceerd. Een iet,wat-uitvoerig debat werd gevoerd over eene overeenkomst, aan te gaan met de. groot ..Bataafsehe", voor het deze kongsi doen exploi- teeren van een terrein in het Gouvernement der Molnkkon Daarbij ging het pro en contra staats exploitatie De officieele communist L. de Visser decreteerde: de dictatuur van het proletariaat moet exploiteeren- En begrijpt men 'Neder land moet uit „Indonesië'' worden verjaagd. Met 46 22 stemmen werd het ontwerp goedgekeurd. In hare vergadering van Woensdag 7 {Mei vatte tin Tweede Kamer het ontwerp aan tot wijziging van de gemeentewet. Minister Ruys de Beeren- hrounk leed een niet geheel ongevoelig echec., doordien in strijd met zijn nadrukkelijk advies de Kamer met 4830 goedkeurde een amende ment-van den soc.-dem. afgevaardigde Mr. v. d. Bergh. Volgens wélk votum de z.g. vrijgestelden (bezoldigde bestuurders van vafcvereeni'gingeh van gemeente-personeel) verkiesbaar zullen zijn voor de Gemeenteraden. Minister Ruys had voorge steld, hen uit te sluiten. Een amendement-Boon (V.Bu) dat krijgslieden in actieven dienst wilde toelaten tot het Raads lidmaatschap, duikelde met 5720. Ds. Lingbeek die geestelijken niet verkiesbaar wilde stellen, leed nederlaag met 5622. Mr. v. d. Bergh even zeer - - 4632 met zijn poging om echtge noot en van niet-verkiesbaren voor den Gemeente raad (in strijd met het Regeerings-ont.werp) wèl toe te laten. De Tweede-Kamerzitting van Donderdag 8 Mei bracht, minister Ruys de Beerenbrouek een extra - gevoelige nederlaag. Deze laatste openbare vergadering van ons Lagerhuis in de afgeloopen week Vrijdag j.L werkt,e de Tweede Kamer in de afdeelingen begon met het afwijzen eener interpellatie, door den communist De Visser gevraagd over de actie tegen de geloofsvervolging in Rusland. Met al- gemeene stemmen, natuurlijk behalve die van den candidaai-interpellant. De communist heeft ge dreigd met obstructie, indien de Kamer 't, mocht wagen, hem zijne interpellatie te weigeren. De ilhpoge vergadering was verstandig genoeg het oiRle en wijze woord gedachtig te zijn, dat vrees eepe slechte raadgeefster is. Op Donderdag 8 Mei kwam aan de orde de groote (Jcwestiezal in Nederland een vrouw be noembaar zijn tot burgemeester van een gemeen te? In 1923 heeft minister Ruys - blijkens zijn ingediend ontwerp bevestigend beantwoord. In 1928 handhaafde Minister Kan deze opvat ting. Thans was Exe. Ruys tot het, inzicht ge- komen, dat eene vrouw te onzen^ niet geschikt, is •voor het ambt van burgemeester. Ik bepaal er mij toe, .aan te stippen dat de Kafiner met 4535 liet amendement-Boon de benoembaarheid van vrouwelijke burgemeesters in Nederland vaststellend heeft aangenomen- Met medewerking van verschillende Katholieke lo gden onder wie dr. Nolens, de voorzitter der i Kathplieke Kamerfractie, alsmede van Mr- van eVhaik, clen Kamer-praeses, - werd Minister Ruys deze schier verpletterende nederlaag den 8en Mei jl. toegebracht. De Kamer hervat op Dinsdag 13 Mei de behandeling van het ontwerp tot. wijziging van de Gemeente-wet. Dut. ook t.o. van de benoembaarheid der vrouw voor gemeente-secretaris de Regeering aan het kortste eind zal trekken, 't. is meer dan waar schijnlijk. De Eerste Kamer hield in hare zittingen van Donderdag en Vrijdag- 7 en 8 Mei j.l. bespiege lingen over de Indische Begrooting-1930- Het O-Indisch Budget zou allicht den 9en jl. zijn afgeloopen. indien senator mr. Mendels zich niet genoopt had gevoeld tot repliceeren. Daartoe zal de 3oe.-dem. senator den 13en Mei gelegenheid vinden. Waarna de Senaat nog de -Surinaamsche Begrooting voor de- Koninklijke sanctie heeft gereed te maken. Do Eerste Kamer heeft den 7en jl. een reeks van ontwerpen in de afdeélingen onderzocht. Daaronder is ook: het Winkelsluitingsontwerp. Tegen dit wetsvoorstel is eene in kracht aan-, zwellende actie in den lande gaande, o.a. van Joodsche zijde. Men richt ook nu het oog op de Eerste Kamer, hopend dat van haar heil en red ding zal komen door verwerping. Zooals de za ken nu staan, schijnt die hoop tamelijk voorbarig en ongegrond. Van het Defensie-departement, is uitgekomen eene snppletoire Begrooting, volgens welke gel den - - in termijnen te verstrekken worden aangevraagd voor het bouwfti van een kruiser in Oost-Tndië, alsmede van een flott-ilje-vaartuig in de West. Men krijgt hier een vloot-program voor de eerstvolgende tien jaren. Dat, men hier „stof te over'' heeft voor extra- onstuimige parlementaire debatten in de naaste 'toekomst, - 'tzal- weinig betoog behoeven. De schoone plannen voor een gemeenschappelijk vliegveld Den HaagRotterdam schijnen tot de illusie te moeten worden gerekend. H M. de Koningin-Moeder stelt zich voor, den 19en a.,s. naar Noord-Brabant te vertrekken, om eehige dagen te Oisterwijk te vertoeven. Daarna zal zij haar zomer-verblijf te paleize Soestdijk vestigen. In het begin van Juni zal de Groothertogin van Luxemburg en haar Gemaal onze Koningin een semi-offieieel bezoek brengen op Het Loo- Personalia: De inwijding van den B. K. Aarts bisschop te Utrecht Mgr. Jansen, zal den 5en Juni geschieden. Den 27en Mei is 't een halve eeuw geleden dat onze chr- historische staats man dr. J. Th. de Visser te Utrecht cum laude promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid op I proefschrift: „De daemonologie van het Oude Testament". Tot hoogleeraar in de Latijnsehe I taal en letterkunde te Utrecht is benoemd: Dr. H. Wagenvoort, thans als zoodanig te Groningen xin functie. Prof. Treub, onze oud-minister heeft eene operatie ondergaan, aanvankelijk met gun- i stig verloop Uit de dagbladen is inmiddels be- kend geworden, het overlijden van den oud-leider der S.Di.A.P. Mr. P. J. Troelstra, op 70-jarigen leeftijd.. Uit cle doodenlijst: Prof. Dr. H. 'Th. Boissevain, J oudhoog]eeraar inde klassieke letteren te Am- sterdam, 79 jaar. Aan de jongste criminaliteitsrubriek ontleen ik, I datte 8'teenderen (Dr.) een molenaar zijn vrouw en dochter met bijlslagen afmaakte en zelfmoord pleegde. Geldzorgen schijnen den man krankzin- 1 nig 1c hebben gemaakt- I Een Radio-handelaar te Haarlem is door een zïner bedienden voor een som van f600 bestolen. I Bij de N.V. Mpij. voor Seheepscrediet; te Rot terdam is fraude gepleegd, vermoedelijk voor vele tienduizenden guldens. Te Amsterdam heeft men een jassendief te pakken gekregen, die al sinds vele maanden de groote café's in tiet centrum der. hoofdstad on veilig heeft gemadkt. De moordenaar van vier veldwachters te Groo- tegast, Wijkstra genaamd, heeft voor het. Ge rechtshof te Leeuwarden in hooger beroep te rechtgestaan. Het oordeel der psychiaters over de vraag der toerekenbaarheid van Wijkstra. liep uiteen. De rampzalige kerel zelf scheen uiter lijk onbewogen, onverschillig- Te Arnhem heeft de politie een bende jeug dige inbrekers ingerekend- Zij hebben, zes in getale, elf rooftochten gemaakt. Onder de jongste inbraken waren er twee, in scholen te Bussum gepleegd. Te Hilversum heeft een '15-jarige knaap zijn vader, een alcoholist, levensgevaarlijk gewond. De dader meldde zich bij 'de politie aan. Over 3e vernielingen, door den roóden haan berokkend, teeken ik ditmaal slechts aan, dat te .Amersfoort een essence-fabriek in de asch werd gelegd- Wat een ton schade berokkende. Te Rotterdam woedde brand in een pakhuis van glas en aardewerk Voor de rest zie men de bladen Uit de. rubriek van andere ongevallen zij geno teerd, dat ons zoer-groote schip de „Johan van Oldcnbarnevclt" bij zijn allereerste uitvaart voor de reis naar O.-Indiil een „panne" opliep, door Aanvaring in het Noordzee-kanaal met de „Rog- gestroom De reuze-boot moest naar Amster dam terugkeeren en heeft Vrijdag jl. den tocht naar Insulinde hervat. Op den Amersfoortsehen straatweg bij Zeist, zeer glad terrein, hadden twee ernstige auto-on gelukken plaats, waarbij drie personen gewond teerden, o.a. vrij ernstig de directeur van het Haagsehe hotel Central. Bij het willen slachten, vig_ pistool, van een koe, is een slagersknecht te Middelburg gedood door een schot in de buik- streek. Voor het restant verwijs ik wederom naai de bladen. Tot de meer vreugde en verheugenis brengende week-tijdingen mag ik rekenen o.m. dat de Rocke feller-Foundation een som van 110.000 dollars, heeft gescnonken aan de Leidscffe Sterrenwacht. De schatgraveiij te Zaandam, onder „de aus piciën" van eene Berlijnsche helderziende gravin, duurt voort, ondanks geruchten, deze lichtelijk fantastische onderneming tot de zwendelarijen willend rangschikken. „Qui vivra verra". Inzake de Amsterdamsche kwestie der bespe ling van den Stadsschouwburg in de hoofdstad pogen B. en W. de belanghebbende partijen tot een soort van samenwerking te brengen. Of dat lukken zal, schijnt nog niet zeker te zijn. Te Rotterdam is eene eerste Nederlandseho automobileftnfabriek naar Ford-model in wor ding. De eiisis in diamantindustrie heeft ernstig ka rakter De heer Henri Polak, de leider van den A.N.D.B. heeft adviezen gegeven om de gevolgen van dezen allengs voor sommigen tot noodstand leidtnden toestand Ie kunnen „beheerschenDen Arnsterdamschen Raad zijn door het II. B. voor stellen gedaan om de werkloosheid bij dezen tak van nijverheid door gemeente-steun hulp te bie den. Het feest is gevierd van het 60-jarig bestaan der groote Nederlandseho onderneming, genaamd: Gist- en (Spiritusfabriek te Delft. Van 15 Mei a s. af wordt de- trein-verbindingj tnssehen Nederland en Brussel vijftig minuten vlugger. Is dat een „symbolisch teeken" van Neder- landsch-Belgische toenadering, verkorting van afstand in figuurlijken zin Wij hebben -- dit ten leste in Nederland een 71-jarigen grijsaard, den heer Meeuwis de Jong, te Rijk (gem. Haarlemmermeer), die te fiets voor de zooveelste maal zijn tien kinderen is gaan bezoeken. Respectievelijk wonend te: Hillegom, Amster dam, Doorn, Nijkerk, Voorthuizen, Apeldoorn, U ddelermeer en Arnhem- Hij begon op zijn 58ste-jaar fiets te leeren. Hocvelen op 't dozijn in onze dagen geven blijk up-ic-date te zijn. Deze fietser behoort niet tot de moderne racers. Maar toch! Een van de donkere plekken aan den Europee- schen politiéken hemel, die tijdens de Londenschc vlooteonferentie zeer duidelijk aan het licht trad in de verhouding tusschen Trankrijk en Italië- Frankrijk, "dat 'van den oorlog heeft overgehou- j den een groote beduchtheid voor Duitschland en j deszelf smacht stelt er ten zeerste prijs op, om naast een vredeswil een krachtig leger te bezitten voor de gevallen, waarin die vredeswil mocht blij ken te falen en dat op vlootgebied al evenzeer vertrouwen stelt in gewapende veiligheid. Italië dat sinds den oorlog, sinds het opkomen van Mus solini als groote mogendheid is mee gaan tellen en wiens stem in het Europeesch concert een toontje mee laat hooren en dat voornemens blijkt dit verworven prestige op geen enkele wijze te laten afbreuk doen, doch integendeel dit zoo veel mogelijk te versterken en in geen geval te laten onderdoen voor het prestige van Frankrijk, ziedaar de hoofdmomenten van de tegenstelling tusschen beide landen. De effecten van deze te genstelling, die thans te Geneve behandeld zal worden, zijn geenszins zoo eenvoudig als opper vlakkig wel zou lijken- Immers, op 'de Middel- landschc Zee verlangt Italië de erkenning een even groote vloot te mogen bezitten als de ge zamenlijke Fraiische vloot, dus met inbegrip van de schepen, die Frankrijk voor de verdediging van zijn Atlantische kusten en overzeesehe koloniën noodig heeft of meent noodig te hebben. Frank- rijk bleek echter op de vlooteonferentie geenszins geneigd het gezamenlijke tonnage der oorlogs schepen in die mate te verminderen als de drie mogendheden Engeland, Amerika en Japan dit wel hadden gewenscht, reden waarom alleen tusschen deze drie mogendheden een overeenkomst tot. stand gekomen is. Italië nu, ziende, dat Frankrijk niet van plan blijkt het aantal en de grootte der schepen te verminderen, en vastbe sloten bij pariteit met Frankrijk te blijven, zet een klein dertigtal oorlogsbodems, waaronder 22 duisbooten op stapel, met het gevolg, dat hierdoor mede het verdrag tusschen de drie bovengenoemde mogendheden in gevaar wordt gebracht, aange zien dit verdrag een uitzonderingsbepaling be vat, waarbij Engeland gemachtigd wordt om, in dien de veiligheid door sterke bewapening van een uiet-onderteekenende mogendheid in gevaar wordt gebracht zooveel bij te bouwen als noodig mocht zijn voor een behoorlijk tegenwicht. Waar dan weer het gevolg van zou zijn, dat Amerika en Japan zouden moetden bijbouwen om de verhouding niet te verstoren. Hieruit blijkt wel voldoende van welk belang de tegenstelling Italië-Frankrijk is. En liet is duidelijk, dat Henderson, die thans te Genève de Volkenbondsbesprekingen bijwoont, zal bijdragen wat hij kon om zooveel mogelijk dit conflict uit. de wereld te helpen. Want zelfs in een prest ige-kwestie, gelijk de tegenstelling tusaehen beide landen tenslotte is, kan een begin liggen van oneindige ellende, alleen al omdat deze moderne maatschappij zoo oneindig gecompliceerd, samengesteld en onderling afhankelijk is gewor den, dat verschuiving, verdraaiing of breken van ook maar het kleinste wieltje in deze substiele machinerie het geheele bedrijf kan doen stagnee- ren. Laten wij hopen, dat er te Geneve in ver zoenend opzicht goede dingen tot stand worden gebracht en dat alsnog een vlootovereenkomst tusschen Italië en Frankrijk zal worden bereikt, want wat het onvermijdelijke einde is van een be wapeningswedloop heeft 1914 afdoende en volko men overtuigend bewezen. Een nieuw bewijs ver langt naar alle waarschijnlijkheid niemand. NOORDi?C;HARWOUBE. Door de ambtenaren en werklieden aan de Lioht-bedrijven alhier, is een adres gericht aan de 5 Gemeenteraden, met het verzoek om het Ge organiseerd Overleg te billen invoeren. Zooals bekend is een zoodanig voorstel van den Raad van Zuidscharwoude door de Gas- cownrssie van de hand gewezen. Om de raadsleden in de gelegenheid te stellen zich op het gebied van Georganiseerd Overleg zco breed mogelijk te oriënteeren, zal vanwege het Hoofdbestuur van den Bond en Personeel in Overheidsdienst, een uiteenzetting worden gege ven, waartoe alle belanghebbende raadsleden be reids zijn uitgenoodigd. Deze bijeenkomst zal a.s. Dinsdag plaats hebben in de groote zaal in Con cordia. BROEK OP LANGENDIJK. De collectie, welke gisteren alhier is gehouden, ten bate van de Blinden te Wolfheze, heeft opge bracht f 30 netto- N 00 RiBiSCiH AR W O UDiE. Een ongeluk en een waarschuwing. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur geraakte, een jeugdig wielrijder uit Oudkarspel met zijn fiets onder een vrachtauto. De auto-bestuurder, die op duidelijke wijze te kennen had gegeven naar de westzijde der straat te zullen rijden, treft geen schuld- De wielrijder, die achter de auto reed, meende aan den linkerkant nog te kunnen passeeren, met het gevolg dat het rijwiel door een der achterwielen werd vernield- Hij zelf kwam met den schrik vrij. In verband hiermede meenen wij een waarschu wend woord te moeten laten hooren ten opzichte van heOruekelooze wielrijden van de jeugd, die in den regel op vaak onbesuisde wijze, door de Dorpsstraat rennen en hierdoor de veiligheid van het verkeer en vooral ook die der voetgangers in gevaar brengen. Tevens vestigen wij de aandacht op het slechte werken der remmen, daar vele rijwielen hieraan laboreeren en zulks zelfs bij de wet strafbaar is. Ook dit ongeval had kunnen worden voorko men indien de rem van de fiets normaal had gcfunctionneerd, doch bij nader onderzoek bleek, dat de rem vrijwel geheel afgesteld was. Voor velen aldus weer ee nlesje!

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1