Raad Heer-Hugowaard Raad Zuidscharwoude tCENDA Predikbeurten Groentevervoer Vrijdag 16 Mei vergaderde de raad van bovenge noemde gemeente des namiddags 4 uur ten raadhui- ze, onder voorzitterschap van den weled. Achtb. hr. W. van Slooten. Burgemeester tevens secretaris, Aanwezig allen. Nadat de raad eenigen tijd in comité-zitting heeft vergaderd wordt door den voorz. de openbare verga dering met een woord van welkom aan leden en pers geopend, en deelt spr. mede de de heer van der Oord door vertrek uit deze gemeente als raadslid heeft bedankt en als zoodanig de heer A. Kooy Cz. wordt voorgedragen en verzoekt de voorz. den hh. Tromp en van Lange de geloofsbrieven te onderzoe ken. Na onderzoek adviseert de heer Tromp, mede namens den heer van Lange tot toelating waarmede de raad eenstemmig accoord gaat. Hierna legt de heer Kooy in handen van den voor zitter de belofte af. De voorz. feliciteert den nieuwbenoemde en hoopt dat hij evenals zijn voorganger de belangen der ge meente zal behartigen. De heer Kooy zegt de belangen der gemeente zoo correct mogelijk te zullen behartigen. Hierna wordt de heer Kooy door de raadsleden ge feliciteerd. Vervolgens worden de notulen der vorige vergade ring na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken. Schrijven betreffende de R. H. B. S. te Alkmaar dat de bijdrage over 1929 f 487.62 bedraagt terwijl over 1928 f 19.35 bijbetaald moet worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den inspecteur der belastingen de mededee- ling dat de opbrengst der inkomstenbelasting over 1929 heeft bedragen f 5769.79. Als voren. Schrijven van het comité ter bestrijding van de iepenziekte houdende verzoek tot een bijdrage. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, mee- nende dat het wel van nut zal zijn, doch admini stratieve moeilijkheden met zich zal brengen. De heer Kostelijk acht het niet van belang voor het behoud der boomen. De heer Tromp vindt het jammer dat de kosten niet door het rijk worden betaald en is het eens met den vorigen spreker. De heer Kwant zegt, dat de boomen het eigen dom van den polder zijn en dus door den polder hier voor moet worden gezorgd. De voorz. is het hiermede niet eens, en meent dat de gemeente hiervoor toch is aangewezen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men met 65 stemmen. Schrijven va nhet ministerie van binnenlandsche zaken, houdende verzoek een ruimer klassificatie toe te passen bij de heffing der inkomstenbelasting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van de gezondheidscommissie over 1929, het batig saldo bedraagt f 181.50. Van mej. Vader-Dekker bericht dat zij verpleegd kan worden in het sanatorium te Bemmel. De kos ten bedragen f 2.70 per dag. Dankbetuiging van Voskuil voor de verleende gra tificatie ad f 25 ten behoeve van zijn rijwiel. Idem van den heer Geuzehbroek voor de gratifi catie hem verleend voor 1930. Verzoek van de Bijz. Vrijw. landstorm om een jaar lijksche bijdrage van f 55. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De heer Kostelijk zegt, op principieele gronden er absoluut tegen te zijn en is het niet zijn bedoeling een bespreking uit te lokken, maar er is toch nog altijd een gedeelte burgers, die tegen bewapening zijn en reeds eerder is er^al eens 'misbruik van ge maakt, zij het dan ook door één persoon. Vooa orde en gezag zal spr. zich steeds in de ge lederen scharen, maar het maakt een grot verschil hoe het wordt toegepast. Het voorstel in stemming gebracht wordt aange nomen met 74 stemmen. Tegen stemden de hh. Kostelijk, Pool, Kooy en Wuis. Van Ged. Staten een exemplaar van hun besluit, waarbij het bedrag, in aanmerking komende voor de flnantieele verhouding tusschen Rijk en gemeen te bepaald is op f31460.82. Van hetzelfde college bericht dat het bedrag der gemiddelde opcenten op de vermogensbelasting is vastgesteld op nihil. Prae-advies van B. en W. inzake verzoeken C. Bart en L. Stuurman. Ingevolge de verzoeken C. Bart en L. Stuurman, beiden alhier, om hun kinderen voor rekening van de gemeente naar de school voor achterlijke kinde ren te Alkmaar te zenden, hebben wij de eer Uwen raad mede te deelen, dat ons bij informatie bij het hoofd der bedoelde school is gebleken, aldaar wel gelegenheid bestaat dusdanige kinderen op te nemen per begin van een cursus, doch dat de kosten zullen bedragen ongeveer zestig gulden per jaar en per leerling aan schoolgeld. De aanvraag tot toelating moet aan B. en W. van Alkmaar geschieden. De vervoerkosten per kind iederen dag van Veen- huizen naar Alkmaar en terug zullen echter belang rijk meer bedragen vermoedelijk minstens f 100 per jaar en per kind. Hoewel wij gaarne willen medewerken om te zor gen, dat die kinderen, welke het gewoon Lager On derwijs niet goed kunnen volgen, in de gelegenheid gesteld worden om hun volgend leven een behoor lijke mate van gewoon lager onderwijs deelachtig worden, opdat ze alsdan beter in staat zijn in hun onderhoud te voorzien, schijnt het ons in deze geval len toe, alsnog niet tot inwilliging van het verzoek te kunnen adviseeren, daar nog niet gebleken is, dat deze kinderen, bij eenigszins goeden aandrang der ouders en eenige ambitie van het onderwijzend personeel op dusdanige school behoeven geplaatst te worden, daar die leerlingen wel zoodanig geestelijk ontwikkeld zijn, om eenvoudig onderwijs te begrij pen. Waar bovendien de kosten nogal beduidend wor den en de ouders volgens hun verklaring niets kun nen betalen, zouden deze kosten geheel voor de ge meente komen en stellen wij dus uwen raad voor niet tot de aanvraag tot plaatsing over te gaan. Aldus wordt besloten. Aanvulling instructie lijnwerker G. E. B. Door de vergoeding welke de lijnwerker ontvangt voor zijn rijwiel, is het noodzakelijk de bestaande instructie aan te vullen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Voorstel B. en W. tot afwijzing van het verzoek van de bewoners van den Boterweg tot aansluiting bij de waterleiding. Door de bewoners van den boterweg is een verzoek gedaan om aansluiting hunner perceelen aan de wa terleiding en tevens va neen tweetal tuinbouwers om hun warenhuizen ook van leidingwater te voor zien. Ingevolge de nieuwe regeling zou deze aansluiting mogelijk zijn geweest met eenige bijdrage van pro vincie en gemeente, doch de eigenaars der waren huizen konden op de beslissing van het P.W.B. niet wachten en hebben beide zich van welwater voorzien voor dat doel, en veldoet voorloopig uit stekend. Om deze reden wenhcsen zij niet meer eenig be drag bij te dragen voor dat water en is dus de mo gelijkheid uitgesloten een eenigszins behoorlijken op brengst te verkrijgen, waarom B. en W. voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. Dit voorstel vervalt daar adressanten niet langer Ronden wachten op aansluiting, daar zij het water eveneens wneschten te gebruiken voor de kassen. Nu slechts alleen woningen overblijven wordt de aanleg te kostbaar en vervalt hiermede het voorstel. Benoeming vroedvrouw. De aanbeveling van B. en W. luidt als volgt: l. Mej. van Galen te Beemster. 2. Mej. Weel te Medemblik. 3. Mej. van der Wal te Amsterdam. In de comitévergadering zijn alle inlichtingen om trent de op de voordracht geplaatste personen ver strekt en wordt thans no. 1 mej. van Galen te Beem ster met algemeene stemmen als zoodanig benoemd. Behandeling voorstel veranderign hoogspannings net ie de kom der gemeente in ondergrondsch. De Voorzitter deelt het navolgende mede: Deeds is aan uwen Raad medegedeeld, dat het wenschelijk zou zijn het eerste gedeelte van het laagspanningsnet in de gemeente te veranderen, daar het, gebpuwd in 1912, niet geheel meer aan de behoefte kan vlodoen en bovendien dooi de palen, wélke aan den weg staan een obstaeeï vormt voor het steeds drukker wordend verkeer. Bovendien worden de palen, welke van 1913 en 1914 dateeren, alreeds zoodanig, dat zij aan het einde van hunnen leeftijd komen, dat wil zeggen, dat ze binnen korten tijd zullen moeten worden verwisseld, daar de duur der palen ge middeld op 15 jaren gesteld werd bij de oprich ting. De administrateur heeft een berekening ge maakt van de kosten van een en ander en komt dan tot de slotsom, dat, zou het net in een onder grondsch/worden omgezet, dit in totaal aan ma teriaal, arbeidsloon, straatlampen en veranderin gen der aansluitingen in de aangesloten wonin gen, voor het gedeelte vanaf de Halte Middenweg tot aan de aansluiting H. Schouten een bedrag vereischt, van f25.892.16, Berekend op 35 kwa draat koper en op f28.392.16, berekend op 50 kwadraat koper, een en ander tot een lengte van 2.755 M. Door een lagere koperprijs zal momen teel op het bedrag der kosten nog wél vermin dering kunnen voorkomen. Zou eventueel ook de Basserweg aan'deze ver andering worden onderworpen, dan zullen voor dat gedeelte, lang 1 290 M. een bedrag van f9.525.99 benoodigd zijn, eventueel verminderd met de verlaagde koperprijs. De wenschelijkheid van deze verandering is door do Commissie van Bijstand besproken, en heeft 'deze Commissie een vergadering van den Raad wenschelijk geacht, daar thans de prijs van het koper is verlaagd en daar dus misschien van kan worden geprofiteerd in het voordeel van de zaak. Ook is ten overvloede de wenschelijkheid van een en ander door ons in een bijeenkomst met de Commissie besproken en zijn de voordeelen en de nadeelen onder de oogen gezien, doch is de Commissie met- ons van oordeel, dat het tegen woordige net in dit gedeelte der gemeente onvol doende is om eene behoorlijke licht- en kracht voorziening aan de tegenwoordige aangeslotenen, te verzekeren. Wanneer uwen Raad het in dezen met. ons eens is, stellen wij u voor: 1. Vanaf het trajisformatorhuisje II bij dé halte Middenweg tot aan de woning en zaaldèrij van den heer Schouten een ondergrondsch laag- j spanningskabel te leggen 4-aderig van 50 kwa draat koper ter lengte van ongeveer 2755 M en daarop de verschillende woningen aan te slui- i ten, 2. Het thans aan genoemd weggedeelte staan- j de bovengrondsch laagspanningsnet weg te nemen en de afkomende materialen elders te gebruiken of te verkoopen, waarde gebaseerd op plm. f2.270 of iets minder, rond f2000. 3. Het gedeelte Basserweg, thans nog niet te veranderen, maar dit tot een volgend jaar uit te stellen. 4. Voor de thans in de kas van het bedrijf aanwezige middelen een bedrag van pl m. f15000 voor een en ander te doen gebruiken, en de afwer king liet alsdan nog benoodigde bedrag door een geldleening te verkrijgen- Omtrent dk punt wordt lang gediscussieerd, waarbij tenslotte wethouder Krom Voorstelt'nog eenigen tijd te wachten. Hierop wordt weder in comité-zitting over gegaan. Na heropening der openbare vergade ring wordt tot stemming overgegaan en wordl het voorstel van B. en W. met alleen de stem i van weth. Krom tegen, aangenomen. Aansluiting van Bruins en Gootjes aan het G. E. E. De Voorz. deelt mede dat, door J. Gootjes aan de Broekerdijk en S. Bruins en Wed. Bruins, i Jan Glijnisweg, is verzocht aan het laagspan ningsnet te mogen worden aangesloten.- Voor deze aansluitingen moeten extra aansluitingen ge maakt. worden; voor Gootjes, ten bedrage van f291.60 en zou om behoorlijk rendabel te zijn, benevens eenige ruime afschrijving, door Gootjes een bedrag van f 65.25 aan stroomafname gega randeerd moeten worden. Dé totale aanlegkosten voor Bruins zullen bedragen f 161.40 en moet een bedrag van min stens f 56.71 als jaarlijksche opbrengst gegaran deerd worden. Wanneer dus bedoelde aanvragers op hun ver zoek inwilliging zullen ontvangen, zal het wen schelijk zijn, dat door hen een overeenkomst te dezer zake wordt aangegaan en stellen wij uwen Raad voor tot aanleg te besluiten, onder de voorwaarde, de aanvragers zich tot het sluiten der overeenkomst voor 10 jaren genegen ver klaren. Wordt toegestaan- Op voorstel van den voorzitter wordt besloten eene commissie te benoemen voor het nazien der rekening van het G.'E.B. en Burg. Armbestuur. Als zoodanig worden gekozen de heeren A Kooij, A. A. N. Wuis e.n P. Tromp. Hierna volgt sluiting. Vrijdagavond 8 uur vergaderde de raad van boven genoemde gemeente ten raadhuize in voltallige zit ting onder voorzitterschap van den Edel Achtb. Hr. Jhr. A. L. van Spengler, Burgemeester. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De voorz. verklaart de vergadering voor geopend en brengt in stemming het voorstel van B. en W. den factor voor de gem. Inkomstenbelasting te bepalen op 1.15 en waarover de stemmen in de laatste ver gadering staakten door afwezigheid van den heer Kramer, hetwelk nu wordt verworpen met 3 stem men voor en 4 tegen. De heeren Dijkhuizen, Kramer, Groen en du Burck stemden tegen. Het voorstel Groen den factor op 1 te handha ven,wordt met dezelfde stemmenverhouding aange nomen. Nu stemden de genoemde heeren voor. Hierna volgt sluiting. Plaatselijk Nieuws brak gistermiddag half 3 uit in een aan de haven staand pakhuis, sloeg over op eenige in de nabijheid liggende kolenopslagplaatsen en breidde zich met groote snelheid uit langs de uit hout opgetrokken gebouwencomplexen. Er zijn reeds enkele stadsge deelten in vlammen opgegaan. In weerwil van het krachtig optreden van alle brandweerbrigades van Bregen en omliggende plaatsen woedt de brand nog steeds met onverminderde kracht voort. Ger. M. V. „In Gods Woord is onze kracht". Sit Pancras. Agentia voor 20 Mei- A. .Wagenaar. Opvoedkunde. B. en B. 13 Febr. 1929. i A. Muurling. Bijdrage. Katholieke Kerk, Langendijk. Niet ontvangen. OUBKARSPEL. Door den jongeheer P. Borst te Oudkarspel werd ons Donderdagavond een postduif getoond, die wellicht door een sperwer was overvallen. De hals van het "arme dier vertoonde een diepe scheurwond. Aan een der pooten was een ring bevestigd, waarop het vólgende nummer voorkwam: 3—30—A 3941. Voor den eigenaar een schadepost. BROEK OP LANGENDIJK. Ongeval. Vrijdagmiddag j.l. kwam de koopman J. te Alkmaar, met paard en kar uit de richting Zuid scharwoude, waarbij liij op het Noordeinde wegens de nauwe passage, van achteren werd aangereden door de auto van den heer I>. te Noordscharwou- de, waardoor de kar zoodanig in de knel kwam, dat. de inhoud vodden en beenen over de straat terecht kwam en de kar geheel in ontredderden toestand geraakte. Daar J. aan de rechterzijde reed treft deze geen schuld. De heer D. is gene gen de schade te vergoeden. Dragt Ned. Herv. Gemeente Oudkarspel. Geen samenkomst. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag voorm. 10.30 en nam. 5 uur ds. J.Hz. Ned. Herv Gemeente Noordscharwoude. Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente Zuidscharwoude. Zondag voorm. 9.30 uur o.t. ds. O. J. Staal. Chr. Ger. Gemeente Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 en nam. 3 uur o.t. Ds. J. Drenth. Doopsgezinde Gemeente Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.45 uur o.t. ds. Arn. de Jong. Ned. Herv. Gemeente Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur o.t. ds. A. E. van Baaien. Donderdag 22 Mei nam. 2.30 uur o.t. ds. A. E. van Baaien huwelijksinzegening'. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur o.t. ds. J. Donner. Ned. Herv. Gemeente Sint Pancras. Zondag 18 Mei voorm. 10.30 en nam 7.30 uur ds. Jellema. Ger. Kerk Sint Pancras. Niet ontvangen. Ger. Kerk Heerhugowaard. Zondag voorm. 9.30 en nam. 7 uur leesdienst. Buitenland GEVAAR VOOR DE SOVJET-UNIE. HET HONGERSPOOK. Eiken dag wijzen de Sovjet-bladen op het groote gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, nu het gebleken is, dat de plannen van het volkscommissariaat van landbouw niet uitgevoerd zijn. Volgens officieele ge gevens van het volkscommissariaat van landbouw was de stand van de zaai-campagne op 1 Mei als volgt: de kolchozen hadden slechts 50 procent van het voorgeschreven aantal hectaren bezaaid, terwijl de „jedinolitsjniki" .d.w.z. de boeren, die weigeren zich bij een kolchoz aan te sluiten en hun akker zelf bewerken) minder dan een zesde van de voorge schreven oppervlakte bezaaid hadden. Dat beteekent dat de campagne vrijwel mislukt is, omdat in het grootste gedeelte van het land en vooral in de graan produceerende streken, de zaaiperiode reeds voorbij is. De Sovjet-overheid doet nu al het mogelijke om de catastrophe af te wenden. Zij geeft aan alle plaatselijke ambtenaren bevel voort te gaan met het zaaien. De boeren die bereid zijn hun akkers te zaaien, zullen verschillende belooningen krijgen, volgens het blad. De toestand vertoont veel overeenkomst met dien van 1921, toen Rusland door een vreeselfjken hon gersnood geteisterd werd. Er zijn echter ook ver schillen. De Sovjet-regeering is nu veel sterker dan in 1921 de ecoonmische macht va nde overhied is veel groo- ter, de finantien verkeeren in een veel beteren staat en het transportwezen, hoewel het ook nu veel te wenschen overlaat, is beter geregeld en functioneert veel beter dan toen. V De Sovjet-reegeering zal dus beter in staat zij/., de bevolking te helpen. Nieuwstijdingen MEEZEN IN EEN BRIEVENBUS. In de brievenbus van de woning van den heer E. Vendel Nieuwe Hilversumsche weg 62, Bussum, heeft een meezenpaar zijn nest gebouwd. Moeder Mees heeft er 8 jongen uitgebroed. De heer Vendel heeft een plankje in de bus laten maken, opdat de poststukken niet in het nest val len. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in April 1930 opgebracht f44.145.893 tegen f40.127.733 in 1929. Over de eerste vier maanden van 1930 en 1929 be droeg de opbrengst der rijksmiddelen f 169.237.049 en f 161.269.546. NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING „HET WITTE KRUIS." Het aantal candidaten in de vacature-Prins als lid van het hoofdbestuur gesteld, neemt steeds toe: Thans zijn reeds gesteld: door de afdeeling Haar lem de heer Michels, lid van Ged. Staten, door de afd. Heerhugowaard de heer J. Spierings, arts al daar. Door de afd. Grootebroek-Bovenkarspel de hr. A. Ruiter, notaris te Grootebroek, en door het dis trict Purmerend de heer P. M. S. van Leeuwen, arts te De Rijp. DE SCHATOPGRAVINGEN TE ZAANDAM. De onderzoekingen met behulp va nhet boorappa raat hebben evenmin tot eenige uitkomst geleid. Men is tot op een diepte van 11 meter gekomen, doch geen enkel spoor van de gezochte millioenen is gevonden. De heer Langhirt heeft nu op een andere plek, nl. op het vroegere terrein van de nstalhouder Ros, het onderzoek voortgezet. Dit zou geschieden op aanwijzing van den heer Ros, die thans op zijn beurt beweert de juiste plaats te kennen waar de schatten verborgen liggen GROOTE BRAND TE BERGEN IN NOORWEGEN. In de Noorsche stad Bergen woedt een hevige brand en het is niet buitengesloten, dat deze dezelf de geweldige afmetingen aanneemt, als die, welke eenige jaren geleden Bergen teisterde. De brand I BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 10 Mei 14 Maandag 12 Mei 7 Dinsdag 13 Mei 14 Woensdag 14 Mei 10 Donderdag 15 Mei 13 I Vrijdag 16 Mei 7 Totaal NO ORD^OH AK WOU DE. Zaterdag 10 Mei Maandag 12 Mei Dinsdag 13 Mei Woensdag 17 Mei 1 Donderdag 15 Mei I Vrijdag 16 Mei 65 26 wagons. 8 '40 22 31 20 Totaal Marktberichten I LANGEBIJKER GROENTEMARKT. 16 Mei. j 4000 Kg. roode kool f 1.70—3.90, 3000 Kg. gele I kool f56-30, 5000 Kg. Deensche witte f0 40 j 1.30, 3600-Kg. uien f 0.40—0.80, 1000 Kg.'peen I f 1.40. 17 Mei- 33000 Kg. roode kool f0.80—1.70, 1400 Kg. gele kool f3.60—6, 18000 Kg. Dieensche witte f 0.70—1.80, 925 Kg. uien f 0.80—0.90, 1300 Kg. peen f0.401.50, kleine f0.10, 2426 Kg. tomaten A f65, B f67, C 'f42, CO f28. - NOORDERM ARKT BOND. 16 Mei- 450 Kg. aardappelen bravo's f 1.10, 9400 Kg. uien f0.401, drielingen f0.100.50, grove uien i'0 901, 3000 Kg. peen f1702, kleine peen f 0.90, 40800^Kg. roode kool f 1—6.10, 8400 Kg. gele kool f2.105.60, 86800 Kg. Deensche witte f0.662.20, 17 Mei. 2600 Kg- aardappelen blauwe f2.10, bravo's 1.30 6800 Kg. uien f0.801.30, drielingen 0.10, grove fl1.20, peen fl.101.30, kleine peen 'f0.30 59400 Kg. roode kool f 1.50—5.90, 12000 Kg. gele kool f4— 7.50, 102400 Kg. Deenpche witte f 1.103, 40 bos wortelen f 12 15 stuks bloem kool f 19. W ARMENHUIZEN. 15 Mei. Roode kool le kwaliteit f 1.50—4.20. Gele kool le kwaliteit f4.60—5.10 Witte kool le kwaliteit f0.20 0.90. Drielingen f 0.10—0.20. Uien f 0.70—1.60. Grove uien f 0.80—1.30. Rabarber f 1.70. Aanvoer: 19900 kilogram roode kool 3700 kilogram gele kool 32000 kilogram witte kool 6250 kilogram uien 1500 kilogram rabarber. 16 Mei. 4475 Kg. roode kool fl.604, 625 Kg. witte kooj. f 0-80, 1775 Kg. uien f 0.90—1.50, 2000 Kg. rhabarber fl.50. ALKMAA RSOH E EXPORT VEILING. 16 Mei. Aardbeien per doos'f 0.220.50, andijvie fl.50 —3.30, bloemkool f20—30, 2e soort f 10—17, kropsla X 1.506, komkommers f 1323, alles per 100 stuks, asperges f3841, prei f 1-50 3-80, rabarber f27, radijs f3.5Ö5.80, worte len f7—22, alles per 100 bos. postelein f0.65— 1.07, spinazie f0.231.41, per bakje, peulen f39— 53, snijboonen f61, dubbele spercieboonen f61, tomaten A f29, B. 27, O. 29, alles per 100 pond. f

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2