Tuinhouwvereen. De Toekomst" Uit den Omtrek del Sorteering wil. Daar het toch een groot voor welk land ze bestemd zijn. C. Wit is van meening, dat de handel eens f 1 meer moet geven, dan komt de vanzelf wel. Als voorbeeld haalt spr. de 2e soort bloemkool aan, welke de handel ook goed zou betalen, maar tenslotte ons er mee liet zitten Den heer W. Balder verbaast het wat door C Slot aangaande de gedragingen van den handel en wat er door den Burgemeester is gezegd. Het voorstel houdt in een compromis tusschen den handel en de P. C. Verder heeft het er gespan nen om tot een oplossing te komen. Evenzoo met de vastlegging van den volgroeiden aardappel. De han del dien en de tuinbouw dien datum. Evenzoo het overleg met den handel, dat beteekent alleen wan neer hij gebruiken kan en anders hebben we niets in te brengen. Wanneer we er beter van worden Niet de vraag, voegt het ons. Burgemeester Slot zegt, dat hij geen lans wenscht te breken voor den handel, daar het niet om het belang van den handel gaat maar om dat van den tumbouw. Verder merkt spr, nog op dat de toestand van voor 30 jaar en nu heel wat verbeterd is door organisatie veiling-systeem, enz., en dat ook tusschen tuinbouw en handel door samenwerking kleinere kwesties zijn opgelost en het is niet verstandig om daar een dom per op te zetten. Voorz. zegt dat de sorteering voor Groentecultuur wel heel moeilijk zal zijn door te voeren, alhoewel we neiging gevoelen om het product zoo goed moge lijk te sorteeren. Burgemeester zegt, dat het hem toch aange naam zal zijn als voorz. der P. G., wanneer er eens gezindheid bestaat bij de vereenigingen tot aanne ming van het voorstel. Het voorstel wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 51 stemmen tegen 5 voor en blanco. Bij punt varia werd door den secretaris mededee ling gedaan dat de heer S. Wagenaar is aangesteld voor de te houden landbouwtelling, en dat verwacht wordt om thuis een briefje neer te leggen, waarop ingevuld staan de navolgende vragen: 1. hoeveel land in eigendom is van hetgeen men zelf bouwt; 2. hoeveel er van gehuurd is. 3. hoeveel er van de ouders is. 4. hetaantal ramen plat glas. Verder werd door den secretaris nog medegedeeld, het gebruik van rattenserum. Gebleken is, dat de manier van bestrijding niet goed was, waarop een nieuwe methode gevolgd zal worden en wel het se rum te leggen in een dekseltje van een bus, opdat de vochtigheid er in blijve en niet op een zonnige plaats. Verder dat met 1 fleschje serum voor 45 gaten kan gebruikt worden en liefst met datgene wat ze graag lusten. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat zulks de verspreiding helpt bevorderen doordat maar al te vaak gebeurt dat het eene doode dier het andere opeet. Besloten werd dat het aan te schaffen serum door de vereeniging werd vergoed. Door den voorz. werd nog aan de leden gevraagd aandacht te willen schenken aan het groeien der struiken, met het oog op de verbastering. Niets meer aan de orde zijnde sluit voorz. met woorden van dank voor de aangename besprekin gen en in het bijzonder aan den burgemeester voor zijn - aanwezigheid en uiteenzetting als voorz der Prov. Comm. de vergadering. Vergadering van de Tuinboiiwvereeniging „Be Toekomst", ZuMsiharwoude, ten lokale van den lieer P. de Gens, op Maandag 19 Mei. Be Voorz., de heer 3. de Boer, opent de ver gadering met een woord van welkom, zijn ge- nocgcjn er over uil sprekend, dat ondanks de drukke werkzaamheden, zoo vele leden tegen woordig zijn op deze. buitengewone. Tuinbouw- verg.-wlering. Be notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, onder dankzegging aan den samen steller, de heer O. de Boer Oz. Naar aanleiding van de notulen informeert de heer P. Zeeman, of het serum nog voor een tweede maal zal worden toegepast. Be Voorz. antwoord dat het in de. bedoeling van het bestuur had gelegen om vanavond dit onderwerp ter sprake te brengen. Er is nu een maal met het serum rond geweest, maar de resul taten zijn nog niet bekend. Waar liet met veel kosten gepaard gaat, 'meende het bestuur eerst eens te moeten afwachten of er resultaten worden bereikt. Tot dusver was er van eenig resultaat nog niets bekend. .Mochten er geen bevredigende Resultaten zijn, dan acht hei. bestuur het beter van een tweede maal af te zien, daar het veel moeite en kosten geeft. Deze keer heeft ongeveer f90 gekost. Het blijkt dat enkele leden resultaten hebben opgemerkt. De lieer P. Zeeman stelt voor, in plaats van het serug, om klemmen te koopen, en deze de leden legen een geredueeerden prijs beschikbaar te stellen, zoodanig dat het. bedrag, hetgeen nu aan serum was besteed, dan als reductie op de knippen toe ie slaan. Bit acht spr. boter dan gratis beschikbaar stelling, daar de leden dio nu ratten willen vangen, goedkoop aan klemmen kunnen komen, en anders bij gratis beschikbaar stelling een groot gedeelte niet produeTief ge mankt zal worden. P eVoorz. antwoordt hieron, dat dit ook door het bestuur onder de oogen Is gezien. Maar de oorzaak van veel draaihartigen in de planten is te wijten aan de galmug, die dan weer eens 3e overhand heeft. Dan is er weinig aan te doen^ en moet dit als een soort natuurramp worden be schouwd. Hetzelfde doet zich voor met do ratten. Be laatste jaren is er heel veel aan gedaan, serum zoowef als klemmen, maar ondanks dat alles, neemt het aantal ratten steeds toe. Klemmen is wel een goed verdelgingsmiddel, maar men moei niet uit het; oog verliezen, dat de natuurlijke vij anden der ratten als hermelijn en bunsi'ng, bijv. ook in die klemmen gevangen worden. Vooral voor de hermelijn is dat heel jammer, daar dit vlijtige diertje een ware rattenverdelging is. Daarom is de mogelijkheid overwogen om herme lijnen te kweeken en zoo een gowl verdelgings- middel te krijgen. Of dat iederon tuinder een fox'lwndje mede naar liet land neemt. In ieder geval zijn knippen altijd plaatselijk, want op de eene plaats worden ze gevangen maar verderop tieren ze welig. De heer Zeeman betwijfelt of het kweeken van hermelijnen resultaten zal opleveren. Spr. meent dat het beste resultaat is te bereiken, met klemmen. Waar deze toch nog gauw een 45 cent zullen kosten zou een reductie welkom zijn. B'e heer A. Kout heeft jaren lang serum ge bruikt. zonder resultaat. •De Voorz. zegt, dat er jaren geleden gratis klemmen beschikbaar waren, maar er was weinig animo voor. De heer J. de Geus he-eft alles geprobeerd^ klemmen en rodent, maar niets gaf. Bovendien heeft de heer de Geus zorg voor de vogels bij het aankweeken van hermelijnen. Nog werd geconstateerd, dat d<- zwarte rat onvatbaar scheen voor het serum. Hierna werd het voorstel Zeeman aangeno- laten rondgaan, waarop een ieder kan bestellen, men, waarbij de verwachting werd uitgespro-, Hetzelfde weer met turfmolm, ken dat. door aanschaffing van een groote hoes- De heer Jb. Kramer, Verleden 'jaar hebben we veelheid klemmen de prijs beduidend lager zou' anthraciet besteld maar we kregen gewone steen zijn en bovendien 10 cent reductie per klem zal kool- Spr. raad aan om eerst een monster te worden gegeven. De aan te schaffen hoeveelheid vragen. zal het bestuur bepalen. i Hiermede zal het bestuur rekening, lymden. Aardappelsorteering. Over turfmolm had de heer Jb. Kroon offerte 'Naar aanleiding van een ingekomen schrijven gekregen van f 1.70 per baal van uitsluitend van de Prov Commissie dat door den secretaris 100 Kg. wordt voorgelezen, deelt de voorz mede, dat De heer Zeeman meent dat deze prijs nogal reeds verleden zomer de handelaren de maten meevalt, daar er verleden jaar fl.90 is betaald. graag zagen veranderd. Dat kon toen maar niet zoo voetstoots worden aanvaardt en is het bij een aanbeveling gebleven. Het geldt hier in hoofdzaak de groote aardappel. Reeds wordt en kele jaren de sorteering toegepast en zijn goede Spr. betwijfelt echter of de balen precies 100 Kg. zullen zijn. Gewoonlijk de eene er boven, de andere er beneden. De lieer K. Kostelijk raad aan bij de bestelling! geen 100 Kg. per baal als voorwaarde te stellen, resultaten bereikt. Dte tegenwoordige sorteering' want, dan zet men de kraan er op. Beter is de is v'oor drielingen van 2833, daarboven tot 55, balen met Augustus te ontvangen. zijn de grooten In den aanvang van het seizoen is hier altijd eenige speling in en is de beginmaat dan 26 m.m. Over de Langedijker drielingen wordt veel gemopperd. In de Streek sorteert men royaal en hier heel krap. Ze worden hier meer gerold, en zeoals bekend is, wordt daar niet alle zorg aan besteedt, zoodoende blijven er kleinere in de drielingen en "dus minder geld. Ook het verschil in maten bij den aanvang van'het seizoen en wan neer het volop is begonnen, wordt als een groot kwaad geacht De handel dringt aan op 'ééii maat. De. Prov. Commissie heeft het aanvankelijk klaar gekregen voor een drielingenmaat 28—33. Nu wordt een heel andere maat voorgesteld, nl. 28 38, en dit is een groot verschil, daar een groot kwantum grooten meegaat- I)c nieuwe maten worden niet alleen voor de consumptie maar ook voor poótgoed gebruikt. Deze sorteering komt van de zijde der handela ren, die er nooit zoo sterk voor geweest izijn. Maar de concurrentie met het buitenland is van dien aard, dat we goed moeten sorteeren, willen we ons kunnen handhaven. Wanneer wij achterom zien, dan is het vorig jaar niet loonend, geweest. Maar concurrentie en overproductie zijn het heele geval waar de prijs om draait. Italië vooral heeft een zeer strenge sorteering, maar ook 'België, die evenals Duitschland, haar aardappelsorteering kent, ofschoon lat nog niet tegen de onze op kan MM aar dat moet ook niet. Wij moeten in ieder geval voorblijven. Tegen Italië kunnen wij nie op. Daar is de geheele uitvoercontrole in han den der regeering, die zorg draagt voor een zeer strenge sorteering. Hier zijn wij nog niet zoo ver dat de regeering zich er mede bemoeit. Voor de uien zijn nu bij de wet verschillende bepalingen vastgelegd waaraan de uien moeten voldoen. Dat is voor ons een buitengewoon gelukkig verschijn sel, daar de Hollandsche uien op de wereldmarkt achteraan komt. De Langedijker uien kan nog wel meedoen, maar de Hollandsche zijn van dien aard, dat strenge sorteering gewenseht was. Het is niet. te hopen dat, het met de aardappelen ook noodig is, dat er een wettelijke bepaling gemaakt wordt, want dan komen we op achter. De heer W. Keppel gelooft niet, dat. de nieuWc sorteering meer geld voor ons op zal brengen Bovendien zullen wij dan met ons oude land. hee- lemaal op achter komen- Spr. verklaart zich er dan ook beslist tegen. Be heer IC. Kostelijk is er wel vo.or, daar wjk hierdoor een mooi binnenlandsch handelsartikel krijgen. De heer A. Klingeier gelooft niet in dit. mid del om ©en beteren prijs te verwachten. De wortelsorteering zou vooral voor de kleinen wor- telengeld opbrengen. Ook de nieuwe uiensorteer machine beteekent z.g. een betere rèlatie, betere pr'ijsopbrengst. Spr. heeft er nog niet veel van bemerkt. De heer P. Zeeman vindt het eigenaardig dat die maten door de Prov. Commissie worden vast gesteld. Spr. had liever gezien dat een Commissie was benoemd, waar tuinders zitting iti hadden. Wij komen mei ons oude land in de sorteering op achter. Een uniforme regeling in deze zal t goed mogelijk zijn. Spr. meent dit besluit niet te kunnen accepteeren. Toen we van 2628 gingen, hebben we al een concessie gedaan, maar van 3338 is niet te aanvaarden. Bovendien heeft Spr. den indruk dat onze meenïng van geen invloed is, daar de tuinbouwvereenigingen niets hebben te zeggen. Hij hoopt dat hij hierin abuis is. In het buitenland zijn meer belang- ijke oepalingen van toepassing, maar voor hier 28 -33 voldoende. Voorz. Keppel is bang dat de drielingen geen geld zullen opbrengen, maar dat is een bijkomen de zaak, die over de vraag of de nieuwe sorteer maat goed is of nil:t, niets kan zeggen. Voor Zuidscharwoude is deze nieuwe maat heel moei lijk. Bij 33 op 38 gaat er bij ons een belangrijk kwantum aardappelen in. Voor polders is deze regeling best. Toch moet het dien kant. uit, dat er een prima sorteering komt, willen wij niet achter komen. Een goed voorbeeld is de vruchten- handel. Ook daarin wordt de laatste paar jaar sterk op sorteering aangedrongen. In de winkejs ziet men algemeen Amer. appels, die prima ge sorteerd en verpakt zijn. Wanneer hier een le kwaliteit appel wordt gekocht, dan kan men die naar het buitenland nog niet eens voor 2e kwali teit verkoopen, maar ontvangt den prijs voor 3e kwaliteit. Daarom is sorteering en verpakking van onze producten een gebiedenden eisch en zon der dat waren we allang verloren. Hoe beter ge sorteerd, hoe beter concurrentie. Wat de stemming betreft, dit is feitelijk een algemeene vergadering. Koedijk en St. Pancras zijn er tegen. Wanneer de meerderheid er tegen is dan moet de I.G.C. het ook verwerpen. Wat echter Noordscharwoude, Avenhorn, Obdam, War- menhuizer. en Grootebroek zullen doen, moet nog worden afgewacht. De uitslag hangt dus af van de meerderheid der stemmen. Over hel algemeen meen ik te kunnen zeggen dat er geen'bezwaar tegen gemaakt zal worden, maar voor Zuidscharwoude is het moeilijk. Het bestuur wil dan ook voorstellen, de afgevaardig den op te dragen, voor te stemmen, onder voorbe houd echter dat Zuidscharwoude het recht ver krijgt om voor het binnenland de oude maat 2833 te mogen gebruiken. Wordt dit niet aan vaard, dan zal Zuidscharwoude tegen de nieu we regeling stemmen. Na nog eenige bespreking wordt bovengenoemd voorstel aangenomen. Aankoop Steenkool en Turfmolm. Hierover deelde de Voorz. mede, dat de vereeni ging jaarlijks coöperatief steenkool inkoopt, ech ter waren we verleden jaar wat laat. Het bestuur wilde nu dezen zomer een circulaire bij de leden Bestellingen kannen weer bij den heer P. Zee man geschieden. Rondvraag. De Voorz. beveelt aan om vooral de koolstrui ken weg te halen, daar er weer bloesems aan komen. Be lieer P. Zeeman informeert of de bepaling dat alleen over de veiling rabarber verkocht, wordt, van kracht blijft, of deze bepaling kan worden opgeheven, daar er toch de hand niet aan wordt gehouden. De Voorz. antwoordt dat vjp er niet aan ge bonden moeten zijn. De heer Zeeman heeft, zich afgevraagd, wat kunnen we aan de crisis doen. D|e toestand is buitengewoon slecht. Het kan zijn dat Spr. zich vergist, maar hij ziet de toekomst duister in. Het is doordat de pachten op zulk een hoog1 peil blijven. De verhuurder van den grond heeft met zijn hooge pachtgelden het vette van den grond, maar die er op staat te zwoegen, blijft arm. De pacht is onredelijk hoog daar de koopwaarde veel lager staat dan de huurwaarde. Dat gebeurd niet uit vrijen wil, maar uit noodzaak en wan neer wij ouderen er nog eens genoeg van zouden krijgen om zooveel te betalen, dan staat de jonge enthousiaster achter ons, die het nog wel eens willen wagen, maar steeds met hetzelfde resultaat. Er bestaat hier geen pachtwet om de kweeker te beschermen. Misschien is het moge lijk om zóólang er geen goede pachtwet is, door onderlinge samenwerking hierin te voorzien. Dit is mogelijk door bij pachten niet onderling op le drijven, maar een, redelijke huurwaarde bepalen. Spr. stelt voor een afdeeling van den bond van landpachters op te richten. Spr. roept de mede werking in van het bestuur om de mogelijkheid tot het. instellen van een pachtcommissie ernstig te overwegen. D'e Voorz. heeft den indruk dat het bestuur er wel iets voor gevoeld en zal het t.z.t. ter sprake gebracht worden. De heer Jb. Kramer sympathiseert met het idee van den heer Zeeman en meent dat op en kele plaatsen door openbare lichamen reeds in dien geest wordt gewerkt. Spr. zegt den heer Zeeman zijn volle medewerking toe. Op een vraag van den heer Kout, of de pensio- neering der tuinders vanwege de L.G.O. al resul taten heeft opgeleverd, antwoordt de voorzitter dat 'de noodige stappen reeds zijn gedaan. De heer W. Keppel informeert naar de circu laire der K.l.Z. en verwondert xich dat de "voor mannen nog medewerking verkenen. Hierop antwoordt de voorzitter dat de K I.Z, een keuring van pootgoed juist in de hand werk* Het was steeds zoo dat de concurrenten aan goed gekeurd pootgoed werden geholpen. Dit pootgoed was niet in den handel, maar ging allemaal naar het buitenland. De invoerrechten van pootgoed naar het buitenland zijn beduidend lager dan voor consumptiewaar. Spr. betreurt het dat van de gelegenheid tot het laten keuren der aardappe len niet meer gebruik van wordt gemaakt. Door meer te laten keuren zullen we ook een zuiverder product \erkrijgen. De K.l.Z. keert zonder de herkomst, te kennen en verkrijgt men eerder het certificaat, dat nu na een jaar of drie pas is- te krijgen. De heer Keppel constateert toch dat de in voerrechten lager zijn en dringt aan op regee- ringsmaatregelen. Vervolgens vraagt spr. of de kooltelling zui ver is. De Voorz. antwoordt hierop dat we steeds boven hot opgegeven kwantum komen. Nauwkeu rige vaststelling is moeilijk. Er zijn altijd nog voorraden die niet of onjuist worden opgegeven. Spr meent 'dat, het er tenslotte niet zoo precies op aankomt. De heer Keppel informeert nog 'naar het werk der controleurs iu den natijd, daar spr. niet hoog loopt inet hun wefrk. De Voorz. wijst de heer Keppel echter op het belangrijke en goede werk dat door hun wordt verricht en ook in den natijd hun tegenwoordig heid niet gemist kian worden. De heer Jb. Kramer wijst nog op de tuin- bouwboekhoudinig, die onder leiding staat van den heer v. Zuylein te Broek op Langendijk en bevoeld een ieder aan zich aan te sluiten. Dje kosten zijn gering en de besparing aan belasting is vaak belangrijk. Meerdere leden spraken hun voldoening uit over het goede wprk in deze door den heer v. Zuylen verricht. Niets meer aa. ude orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering met dank voor de aange name besprekingen. Bij Haaruitval en op plekken waar het haar erg dun ,wordQ- de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 óf 2 maal per weekdit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikraehtig. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond brak een begin van brand uit bij den heer Engel op het Noordeinde, doordat de gas slang va nhet comfoor in brand geraakte en zoo doende het uitstroomende gas in verbinding kwam met het brandende petroleumstel, waarop de doch ter des huizes aan het vleesch braden was. Door ijlings toeschieten van den heer E. die de gas kraan dichtdraaide en de brandende massa naar buiten wierp, werd erger voorkomen. E. liep hierbij eenige brandwonden op aan zijn handen, zoodat hij zich onder geneeskundige be- «andeling moest stellen. BROEK OP LANGENDIJK. Naar we vernemen zal het chr. gem. koor „Halle- lujah op den 2en Pinksterdag a.s. deelnemen aan het concours te Beverwijk, terwijl het chr. mannen koor de „Lofstem" op 5 Augustus a.s. zal deelne men aan het nationaal concours te Huizen NOORDSCHARWOUDE. Op het oogenblik wordt er op sommige plaatsen in de Achterburggracht een waarlijk goed werk ver richt. Wanneer men ziet wat voor rommel er opgebag gerd wordt met den baggermolen, rommel te water geworpen voor dat deze gemeente beschikte over den reinigingsdienst, dan wordt hierdoor wel degelijk gedemonstreerd van welk groot nut een dergelijke dienst is ook voor het verkeer te water NOORDSCHARWOUDE. Dat het der Provincie ernst is met het uitvoeren van het wegenplan bewijst wel het de laatste dagen doen van opmetingen in verband met den grooten verkeersader Oost-West. Vana fhet perceel van mej. de wed. Ootjers, wor den huizen en erven aan weerszijden van den weg nauwkeurig opgemeten en in teekening gebracht. Dit zo uin verband staan met het kiezen van de plek waar men eventueel kan doorbreken, om den weg door te trekken naar Bergen. Zelfs zou het niet onwaarschijnlijk heeten, dat de weg schuin vanaf de bekende Trijntjessloot naar de Spoorstraat werd geleid, om verder aansluiting te geven naar Oost en West. Plaatselijk Nieuws GUDKAREHfKL. KOLVEN. Uitslag van de 50-slagenWedstrijd in liet Huis „Die Brwlerode". Ie Klasse: )c prijs A. Berkjrout, Zuidscharwoude, 539 p. 2e en 3e prijs 1?. en T. Kostelijk, Alkmaar, beiden 559 punten, (moet. worden geloot). Serieprijs C. Langedijk, Noordseharw. 114 p. 2e Kbasse le prijs P. Quant, Warmenhuizen 481 p. 2e pr. A. Houter, Venhuizen, 463 punten. 3e pr. O. Groet, Nieuwe Niedorp 441 punten. Seriepvijs L. Hagenaar, Alkmaar 103 punten. EENIGENBURG. ST. MAARTEN. Vrijdag vergaderde de Tuinbouwvereeniging T,de Noord" ten huize van.' den heer K. Visser, Aanwezig met bestuur 12 leden. Te 7 uur uitge schreven, opende de Voorz. pas 8 uur deze bijeen komst, hierbij de gedachte uitsprekende, dat wel niet meerderen 'ter vergadering zullen verschijnen. Een woord van welkom aan leden en pers wordt door Voorz. gebracht, waarna lezing en goedkeu ring der notulen volgden. Naar aanleiding der notulen deelt Voorz. mede, dat de gevaar veroorzakende scherpe hoek in dc vaargeul der veiling is afgerond en het te smalle bruggetje met, 1 plank is verbreed. Op een verzoek om subsidie voor den planten- ziektonkundigen dienst werd besloten f5 te offe ren voor jaar. Voorts werd mededeeling gedaan, dat naar aan leiding der bespreking in de vorige vergadering, betreffende hot bezit van bijen in den tijd dat hét- koolzaad in bloei staat, door Voorz. een onder- zoele is ingesteld en deze de verzekering heeft Igekregen, dat in dien tijd te kort bloesem in deze streek aanwezig is en er geen imker is te vinden welke zijn bijen hierheen zou willen diri- geeren. Als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring werden benoemd de heeren O. v. d. Stoop, M. Blokdijk, J. Zut, Jb. 8trooper, O. Kos, L. Bleeker, A. Kossen, O. Meijles en K. Filme, met als plaatsvervangers de heeren G. Tesse- laar, P. Band en K. Kalf. oor het onderzoek der rekening werd de heer A. Kossen aangezocht, welke allen, voor zoover aanwezig, de benoeming aanvaardden. Hierna komt de beschrijvingsbrief der alge meene vergadering in behandeling, waarbij voor stel 18 cn 9 de tongen los komen. Na veel ge praat en weinig raad wordt besloten om het stel 8 en 9 de tongen los komen. Na veelj ge- handsche of verkoop op bonnen, te doen betalen, vast te houden en warm te verdedigen. Voorts werd vrij mandaat verleend. Bij de rondvraag zegt O. v. d. -Stoop dat hij gaarne zag, dat de vergadering op uitgeschreven tijd begon. Daar dit algeheele instemming vond, wprd besloten dit voortaan stipt te handhaven. Do heer Zutt brengt in behandeling de vraag, of liet niet heel dienstig zou zijn dat op alle veilingen dezelfde bepalingen golden daar hij, en wel meerderen, hier al eens de 'dupe van was. Zal op de Centrale vergadering worden bespro ken. l Niets meer van belang aan de orde zijnde, sluit Voorz. de vergadering, den wensch uitsprekende, dat dit jaar de financieele uitkomst, voor ons allen bevredigend mag zijn. Binnenland 3e Klasse: le j/rijs J. Pranger, Oudkarspel, 419 punten. 2e prijs. H. Dekker, Venhuizen, 414 punten. 3e pr'/js. P. Toepoel, N. Niedorp 404 punten. Sevieprijs D, Plakman, Oudkarspel 97 punten. 3»,jet l.e prijs J. Schenk, Barsingerhorn 410 p. Y VERNIETIGING VAN GROENTEN. Op de vragen van het Tweede Kmaerlid den hr. Wijnkoop betreffende het nemen van maatregelen tot gratis beschikbaarstelling aan armen en werk- loozen van jonge groenten, welke door groentekwee kers in verschillende streken hier te lande worden vernietigd, heeft de minister van Binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Uit een onderzoek is gebleken dat inderdaad in het Westland, in bepaalde streken van Noord-Hol land en op de Zuid-Hollandsche eilanden jonge groenten, speciaal spinazie en sla worden vernie tigd. De kweekers gaan echter zeer tot hun schade, eerst dan tot vernietiging over, wanneer geen af nemers van het product worden gevonden en de opbrengst op de veilingen zelfs de kosten van kis ten huur en vervoer naar de veiling niet dekt. Ver nietiging ehfet mitsdien plaats omdat het product onverkoopbaar is. De minister deelt voorts mede, dat het naar zijn meening niet op de nweg der regeering ligt, maatre gelen ten deze te nemen. Bovendien zou de groentehandel worden ont wricht, wannéér groote hoeveelheden gratis ver strekt werden, tengevolge waarvan de kweekers in nog grooter mate verlies zouden lijden. Afgezien nog hiervan moet uitvoering van maat regelen van regeeringswege tot distributie als hier bedoeld, practisch onmogelijk worden geacht. Nieuwstijdingen DE SCHATGRAVERS TE ZAANDAM. De gravers met den heer Langhirt aan het hoofd zijn zeer tevreden over het resultaat van hun gra- verij op de nieuwe plaats van het kerkhof. Men is namelijk gestuit zooals de helderziende madame Syl via had voorspeld op het geprepareerde stroo. De gravers vonden een laag hout, die op een vloer

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2