Pierre Saccene Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Uit den Omtrek Radiorubriek Badio-Omroep Eerste lajisedijker Radio-Centrale 0. Schuitenraker Jr., Noordscharwoude Over bel invullen van het Aan&iftenbiljet Inkomstenbelasting. 'Artikel „J5. Wet Inkomstenbelasting luidt: „Bevordering of verplaatsing in een anderen wefkkring, bij een tak van openbaren dienst of in dienst van een bijzonder persoon of lichaam, •wordt niet beschouwd als het ontstaan eener nieuwe bron van inkomen. Daarentegen wordt het ontstaan eener nieuwe bron van inkomen aangenomen bij aanvaarding of hervatting van eenigen dienst binnen het Rijk na dienstverrichting in het buitenland of eene dor koloniën of bezittingen van fcet Rijk iiv andere werclddeelen." Na hetgeen wij in ons vorig artikel mededeel den ,zal de beteekenis van artikel 15 thans wel duidelijk zijn. Wanneer wordt gerekend, dat een nieuwe bron van inkomen nog aanwezig te zijn Dat is een belangrijke vraag- In de meeste gevallen is deze vraag gemakke lijk te beantwoorden. Er zijn echter ook grensgevallen. Om het belang van de kwestie wijden wij aan dit onderwerp nog een artikel. Door verwisseling Van werkgever door een ar beider, ontstaat voor dezen arbeider een nieu we bron van inkomen. Echter niet (en wil hierop letten) voor een los arbeider. Voor dezen lossen Arbeider is niet de betrek king, maar het beroep bron van inkomen. Al is dus de losarbeider op 1 Mei zonder werk, dan nog behoort hij op te geven, wat hij het laatst verloopeu kalenderjaar aan loon ontving. Tenzij die los arbeider met werken heeft op gehouden en door diaconie of gemeente voortaan wordt onderhouden; of op 1 Mei van los arbeider vaste arbeider is geworden- Wanneer een betrekking, gedurende het laatst verloopen kalenderjaar niet werd bezoldigd, maar in Februari bezoldigd werd, is die betrekking een nieuwe bron van inkomen, omdat, deze betrek king vóór de bezoldiging geen bron van inkomen, vormde. Ook is een nieuwe bron aanwezig, wanneer na den dood van den man. zijn weduwe de zaak voortzet. Er is niet een nieuwe bron van inkomen in de navolgende gevallen- Wanneer firmanten de winstrerdeeling wijzi- gen. Immers niet het aandeel in de winst is bron van inkomen, maar het bedrijf. Wanneer een nieuwe firmant intreedt in een firma, ontstaat er voor de oude firmanten geen nieuwe bron van inkomen; voor den nieuwen fir mant zal gewoonlijk wel een nieuwe bron ont staan. Bij verandering in de hoegrootheid van het loon bij denzelfden werknemer ontstaat geen nieuwe bron van Inkomen Wij stappen hiermede van dit onderwerp af. Artikel 16 Wet Inkomstenbelasting luidt: „De jaarlijksche zuivere opbrengst van tijde lijk niet belegde gelden wordt bepaald naar de wijze, waarop zij zullen worden belegd, of, indien aun de gelden nog geen bestemming is gegeven, op vier- ten honderd berekend De beteekenis van dit artikel is duidelijk: Wanneer men tijdelijk niet belegde gelden heeft, dan wordt als jaarlijksche zuivere op brengst gerekend de opbrengst van de beleggin- gen, die met dat geld zullen worden aangekocht. Hebben de gelden nog geen bestemming, dan wordt de opbrengst op -i pet. berekend, i Wanneer van tijdelijk niet belegde gelden spra- ■*ko is, zal van de omstandigheden afhangen. De hoegrootheid van het bedrag, dat men op 1 Mei in contanten in kas heeft, is niet in de eerste plaats beslissend, wel 'de vraag of de aard van het bedrijfeen zoo groot kasgeld wettigt Voor den rentenier dus, die land verkocht en op 30 .April f 10.000 ontvangt en deze f 10.000 eerst op 2 Mei belegt, vormen deze f 10.000 tijde lijk niet belegde gelden. Voor een handelaar ten platte lande, wonende in een plaats, waar geen bank gevestigd is, welke handelaar gewoon is belangrijke betalingen te doen en die met het oog daarop „steeds, ruim in het geld. zit," zullen deze f 10.000 geen tijdelijk or.belegde gelden zijn. 1 Een landbouwer, die op 1 Mei f 5000 huur moet bei alen en deze f 5000 op 30 April „van de bank haalt'', behoeft van de f 5000 de rente ad 4 pCt. I niet aan 'te geven. Vervalt de huur eerst 10 Mei, dan wel. MUZIEKCONCOURS TE NIEUWE NIEDORP. i In aansluiting op de in dit blad voorkomende advertentie betreffende bovengenoemd concours, 1 kunnen we het volgende mededeelen. I Op Hemelvaartsdag 29 Mei en den Zondag d.a.v. wordt te Nieuwe Niedorp een. concours gehouden, I uitgeschreven door den Westfrieschen bond van Har monie- en fanfarecorpsen. Het aantal deelnemende vereenigingen bedraagt, naar men ons mededeel- de, 34. Op Woensdagavond 28 Mei worden de feesten op het sporterrein ingeluid. De gastvrouwe, het fan farecorps „Excelsior" zal met welwillende mede werking van de plaatselijke zangvereeniging „Nie- dorp's Gemengd Koor" een concert geven. Na af loop bestaat gelegenheid op het feestterrein de ker- messe d'été te bezoeken. Behalve een danstent, zullen verschillende ker misvermakelijkheden een plaatsje verkrijgen, wij noemen slechts de bekende stoomcaroussel van Roels 1 Peters uit Bergen op Zoom. I Donderdagmorgen heeft de officieele ontvangst plaats van hoofdbestuur, juryleden, directeurs en j voorzitters van deelnemende vereenigingen. Daarna 1 wordt met het concours een aanvang gemaakt.. I Des avonds heeft een eere-wedstrijd plaats, gevolgd door dancing in de feesttent. I Zaterdagmiddag worden kinderspelen georganiseerd terwijl des avonds een concert zal worden gegeven I door Winkel's Harmonie. Tevens wordt dien avond I een Bal Masqué gehouden. De deelname is vrij. Uitgeloofd worden prijzen ten bedrage van hoog- stens f 100. Des Zondags wordt het concours voortgezet. Voor verdere bijzonderheden raadplege men den uitvoerigen feestgids, die binnen enkele dagen ver schijnt en verkrijgbaar gesteld wordt tegen den bil lijken prijs van 25 cent. Laten we hopen, dat de weersomstandigheden op bei de concoursdagen gunstig moge zijn, zoodat uit ge heel Westfriesland door velen wordt deelgenomen aan de te houden feesten. Allen op naar Nieuwe Niedorp op Hemelvaartsdag en den Zondag d.a.v. Gedenkschriften van een Commissaris van Politie. Be conversatie-likeur. Inmiddels hadden Medina en Hector tegenover elkander plaats genomen. Hector had een sigaar opgestoken. Medina had (wee glazen met de li keur gevuld, welke hij aan Dubois bijzonder aan geduid had en die door dezen gebracht was. „Maar proef eens, zei Medina, deze vreemde Chartreuse, welke die duivelsche Palmares in eene ik weet niet welke door de zon gezegende streek ontdekt heeft. Dat, wekt do denkbeelden op, versterkt den geest en maakt de ziel edel moediger en welwillender." In ééwn teug ledigde Hector zijn glas, en Medina vulde het weder zoodra het op de tafel neergezet was. „En praten wi] nu," zei Hector. „Ja, pPaten wij!" herhaalde de bankier, zijn ellebogen op de tafel en zijn kin in den palm zijner hand latende rusten. „*Ik zal' u niets nieuws berichten, niet waar, waarde vriend, als ik u zeg dat ge op dit oogenblik in omstandigheden zijt, die u niet zouden veroorloven twintig louis van den grootsten woekeraar van al' de Israëlieten der hoofdstad te kunnen leenen." „Ge zegt mij niets nieuws," aifwoordde Hector. „Go zijt totaal geruïneerd,-en zonder het crediet dat ik u geef sedert eenigen tijd, weet ik niet wat van u geworden zou zijn." „Wel ik zou mij de hersenpan verbrijzeld heb ben, daartoe behoeft mèn niet zeer schrander te zijn." „Een treurig middel." ,,Als er geen ander bestaat." „Wie weet.'' „Weet ge er een?" „Misschien." „Welk?" „Een goed huwelijk." Hector richtte driftig het hoofd op. „Wat zegt ge!" riep hij, de wenkbrauwen fronsend. „Een vrouw om haar geld te huwen, bij zijne levens gezellin niets dan geld te zoekenFoeidat is schandelijk, en daarvan wil ik niets weten." Medina doopte zijn lippen in zijn glas, terwijl zijn drinkgenoot andermaal het zijne ledigde. „Groote woorden," hernam de bankier, „en mo ge het gevoel achtenswaardig zijn, de uitdrukking er van is stellig overdreven. Wat ziet ga'anders in de wereld welke gij bezoekt? mannen, wie ge de hand geeft, uw vrienden heet en die niet an ders gedaan hebben." „Bijvoorbeeld!" Faillissementen in Nederland opgegeven door v. d. Graaf, ifc Co. N.V. (atVL Handelsinformaties. Uitgesproken 15 Mei. P. H. Nuijens, koopman den Haag, )Gerard Doustraat 70. - M. Huisman, koopman Loosduinen, Houtweg 180. C. van Werkho- „Nu, wat was Durnbain vóór zijn huwelijk? een arm proeurcursklerkje te Parijs. Op zeke ren dag kwam een dame zijn patroon raadplegen de dame was niet mooi, maar had vijftigdui zend franks lente. In 'f voorbijgaan valt haar oog op Durnbain, vindt hem naar haar smaak, doet onderzoek naar zijn stand en huwt hem t.en laatste. Thans heeft Durnbain tweemaal hon derdduizend franks rente, geheel Parijs verschijnt op zijn feesten, en de strengste zedeprekers zijn hem geld schuldig." „Dat is eenigszins waar," zei Hector. „En Pratton. bij was aan iedereen geld schul dig, maar hij was jong, zeer smaakvol gekleed en fraai van postuur. Wat deed hij? Hij huwde een jonge maagd die meermalen haar ceintuur had losgemaakt, en hij bevindt er zieli niet slechter door; men ziet hem tegenwoordig allerwege. Ik zal u nog anderen van dezelfde soort aanwijzen Ferot, die zijn studiën met hot huwelijksuitzet zijner vrouw betaald heeft;; Corberet, die geld aan zijn schoonvader schuldig is.- Lubas, Harby. Morion, al uw vrienden, overigens de beste jon gens van de wereld Hector zweeg. Gedurende ecnige seconden ging ei* iets zonder lings in hein om. Zijn bloed vloeide sneller door zijn aderen, een soort van opwinding had zich van zijn geest meester gemaakt, en het was. alsof de voorwerpen voor zijn oogen een onge- wonen vorm aannamen. Hij beproefde wel nu en dan zich tegen die vreemde gewaarwordingen, die hem overweldig den, te verzetten; hij drukte zijn voorhoofd^ met krachtige hand maar alles tevergeefs. „Ik zie," zeidc hij op grappigen toon, „dat ge een dwaas kunt gebruiken. Zeg het maar zon der omwegen en draal niet langer." „Nu ja," antwoordde Medina. ,,ge hebt ge raden, en zoo ge wilt „Is zij oud?" „Zestien jaar." „Bultig misschien nog erger „Integendeel, 'tis een ideale schoonheid, deugd zaam, zachtzinnig en goed, kortom een engel „Is 't onbescheiden u haar naam te vragen „Ter zake!" antwoordde Medina, „waarom ook zooveel geheimzinnigheid? Daartoe zal men al toos moeten komen. De dame van wie ik spreek is mejuffrouw Guillemot." „Irene!" „Wat zegt. ge er van?" Hector doorboorde den bankier met zijn blik tot op den bodem van 'diens ziel. „Irene!" herhaalde hij op zonderlingen toon, „arm nichtje! Ja, somwijlen heb ik or aan ge dacht, ik loochen het niet, en zoo zij er alleen wasmaar papa Guillemot zou nooit toestem men." „Och!" zei Medina, half fluisterend, „men zal buiten de vaderlijke toestemming kunnen." „Hoe?" De bankier naderde nog dichter den jongeman. ven, bloemenkoopman, Voorhout, Heerenlaan 4. H. Oppelaar, arbeider, Alphen a.d. Rijn, Hoorn 164. A. J. lieverse, caféhouder, Koude kerk a.d. Rijn, Hooge Waard B 83. F. J. H. Mobers, De nHaag, Kettingstraat 1315 en I.ang Achterom. Klaas Pels, voorheen auto verhuurder, thans zonder beroep, -Berge» (N.H.) lijtweg 33. Jan Koster Jzn., Binnenwijzend gemeente Westwoud, D. v. d. Blaak, aannemer Ede, A. van de Blaak, aannemer Ede, De Handelsvennootschap onder de firma Gebr. yan de Blaak, aanneemster te Ede- J. H. G. van Haaren, aannemer, Nijmegen. A. C. Kruijsen. metselaar, Gestel Eindhoven. W. K. Brands, zonder beroep, vroeger fabrikant, Groningen, Korreweg 88, Onderdendam. 16 Mei G. Baas, schoenmaker, Huizen N.-H. Middenweg 9- - - S. Haag, ondermachinist bij -de Nedcrïandsche spoorwegen, Amsterdam Nieuwe Heerengracht. 135 2e etage. Tn de week van 1217 Mei 1930 werden in Nederland uitgesproken 45 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 15 Mei. R. Beblander, Den Haag. J. W. van den Bosch, Den Haag. N.V. Bouw- en Handelmaatschappij Dijkhoven III Noordwijker- hout. - - E. van Bree, Heeze. Opgegeven ochtend 19 Mei. UITGESPROKEN. 15Mei H. Gelissen Beek (L.) thans te Antwer pen. 16 Mei Cornelis Roovers, manufacturier te Prinsenhage. 16 Mei W. Blommerds, landbouwer te Halsteren. 16 Mei C. Vermeer koopman te Rot terdam Pitere de Hooghweg 112 ajrn het Bosland 18, zaak doende onder den firmanaam C. Vermeer en Co. 16 Mei W. B. Sjerp, bouwondernemer, te Rotterdam, Hooidrift 39. 16 Mei J. P. Gagestein Sr. te Rotterdam, Nanningstraat 14. 16 Mei H. van Wijk, koopman te Rotterdam, Oranjeboomstraat 33. 16 Mei Johannes Cornelis Hubertus Jansen, schip per op het motorschip .„Jolam" liggende bij het kerkhof te Charlois in de Waalhaven, gedomicili eerd te Rotterdam. 16 Mei Hermanus Theodoras Scheffers, meubelmaker te Rotterdam, Rosener Manzstraat 7b. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 15 Mel G. Willkommen, Waubach, gem. Ubach over Worms. De „Omroepgids" brengt voornamelijk vereeni- gingsnieuws. I „Jack Hylton voor de A.V.R.O.-microfoon" is de titel van een interessant artikel in de „Radio bode" hierbij wordt een foto van het vermaarde dansorkest afgedrukt. A. D. Hildebrand schrijft een artikel getiteld „Uit en thuis met de Oranje voetbalploeg- Vefder voornamelijk programma besprekingen. I Het overlijden van Mr. P. J. Troelstra wordt in de „Radio-Gids" herdacht. Verschillende ar- tikelen in dit tijdschrift handelen over Beetho ven's werken in verband met de Beethoven-cye- lus van het Concertgebouw-orkest, die door de A.V.R.O. wordt uitgezonden. C. H. Gcudeker Jr. publiceert een voorbespreking van den België- Holland voetbalwedstrijd te Antwerpen. ITIT BiE RADICBLADEN. 17 Mei 1930. J. Corver publiceert het vervolg van zijn ar tikel „Ultra korte golf met den omroepontvan- gcr". in „Radio-Expres". Tn de kortegolfrubriek lezen we nog een en ander over gestuurde lamp zenders en een artikel, waarin een middel ter vooi'koming van „sleutelklikken" voor zendama teurs wordt besproken. In „R'adio-Wereld" wordt de bouw van een drielamps-ontvanger besproken. Voorts een arti kel „Nieuwe telefoonverbinding tussehen de Ver- eeuigde Staten van Zuid-Amerika" en verschil lende andore interessante bijdragen. De „Katholieke Radio-Gids" deelt, het overlij den van Constant IL. Twaalfhoven, den penning meester van den K.R.O,., mee. Een interessante bijdrag handelt over radio aan boord van vaar tuigen bij de Watersport. Voorts nog een artikel over den strijd tegen de radio-storingen. „Alles is gereed," sprak hij; „begrijpt ge, de vader is afwezig. Salomé zal tegen middernacht hare meesteres verlaten. Op dat oogenblik zal Irene een met een weinig opium vermengden drank ingenomen hebben. en met dezen sleutel die de deur van den tuin Dit zeggende haalde Medina den sleutel dien de dokter hem overhandigd had uit zijn zak en stopte hem in Hectors hand. Hector had niet de minste beweging gemaakt, even lijdelijk als we zenloos had hij de woorden van don bankier ge hoord .zonder den waren zin er van te begrijpen. Maar toen hij de hand voelde en de' vingers zich gesloten hadden om den sleutel dien men hem gaf, bewoog- een siddering al zijn leden en richtte hij wijd zijn oogen op Medina, terwijl twee groote tranen langs zijne wangen vloeiden. Medina was een oogenblik ontsteld. Hij dacht evenwel dat. het waarschijnlijk de uit werking van de likeur was, welke hij hem ge schonken had, en terstond werd zijn gemoed weder rustig. „Zeg mij!" antwoordde Hector, ik heb immers goed verstaan, niet waar ik droom niet en ben goed wakker?" „Zeker." „Ik 'zal mij uaar Irene begeven?" „.Precies!" „Met dezen sleutel zal ik de deur van het Zwit- sersche huis openen. Irene zal alleen in haar ka mer zijn en in een diepen slaap liggen, en mor gen zal papa Guillemot mij de hand zijner dochter niet kunnen weigeren." „En ik geef u morgen," voegde Medina er bij, „de beloofde honderdduizend franks. Is de koop gesloten Hector was opgestaan- „Waar is de sleutel?" vroeg hij op flauwen toon. „Ik iieb hem u gegeven?' ,,'tls waar ook „Gaat ge?" „Terstond." „En wanneer zie ik u weder?" „Morgen vroeg." Medina drukte de hand van den. jongeling. „Welaan," zeide hij, „wees meester over u zel- ven, in allen geval, nog een' laatste bizonderheid." .Welke „Wel! hoe zult 'ge mij 'bewijzen, dat gij in Ire ne's kamer zijt geweest ,,'tls waar ook, dat moet bewezen worden, voor u zou mijn woord niet voldoende zijn." „Er is reeds een bewijs dat onbetwistbaar zal zijn" „Spreek." ,tÖ(p den schoorsteenmantel in Irene's kamer, zult ge een klein fleschje vinden." „Dat ik u brengen moet?" „Precies Hector antwoordde niet. Hij knikte. Ulings verliet hij "het'Zwitsersehe. huis, en be gaf zich naar het strand. PROGRAMMA HILVERSUM. Woensdag 21 Mei. 1010.15 Avro. Morgenwijding. 122 Mid- dagmuziek. 22.30 Koorzang. 2;303 Liedjes. 3--4 Naaicursus, 44.30 Piano muziek. 55.30 Platen. 5.306.45 Diner- niuziek. 6.45—7.45 Italiaansch. 7.45—8 Platen. 811 Opera-fragmenten. 1112 Platen. Donderdag 22 Mei. 10—10.15 Avro. Morgenwijding. 122 Mid- dagmuziek. 23 Platen. 33.30 Falk- landjes. 3.304 Platen. 4)5 Ziekenuur.' 5.30—6.45 Concert. 6.45—7.30 Lezing. 7.30 7.45 Platen. 7.45—8 Causerie. 8—1.1 Beethoven-cyclus. -- 1112 Carlton-hotel. Vrijdag 23 Mei. 10.10-15 Avro. Morgenwijding. 122 Mid- aagmuziek 22.45 Schooluitzending. '2.45 —3 Platen. 3—4 Maak het zelf. 4.30—5.30 Platen. - - 5.306.45 Vooravondconcert. 6.45 7.15 Boekenuur. 7.158 Jodel-duo. 7.30 —7.45 Platen. 8—9.10 Concertgebouw. 9.10—11.30 Jack Hilton. 11.30—12 Platen. Zaterdag 24 Mei. 1010.15 Morgenwijding. 122 Middalmu- ziek. 22.30 Filmpraatje. 2.304.30 Film muziek 55.30 Gezondheid. 5.306 Pla ten. 68'Concert Treep. *812 Vara.-Con cert en platen. PROGRAMMA HUIZEN. Woensdag 21 Mei. *8159.30 Ncrv. Morgeneoncert. 10.3011 Ziekendienst. 1111.30 Platen. 11.30 12.30 Harmonium. 12.30—2 Middagconcert. 2—4.15 Concert, zang. 2.453.15 Lectuur. 4.155 Platen. 56 Kinderuur. 6—6.30 Platen. 6.80—7 Radiotechniek. 77.45 Platen, lezing. 8--11 Avondconcert. Donderdag 22 Mei. 8.15- 9.30 Ncrv. Morgeneoncert. 1010.30 Zang. 10.30-11 Ziekendienst. 11 11.30 Lectuur. 11.30—12.30 Landbouw. 12.30— 2 Middagconcert. 2.453.45 Handwerken. 4—5 Ziekendienst. 55.45 Platen. 5.45- 6.45 Orgelconcert. 6.457.15 Literaire lezing. 7.15—7.45 Platen. 8—11 Lezing. Vrijdag 23 Mei. 10.30—11'Ncrv. Ziekendienst. 11.3012 Kro. Godsd. halfuur. 12.153 I.unchmuziek. 4—5 Ncrv. Platen. 56.30 Delftsch trio. 6.30—7.30 Kro. Platen, lezing. 7.30 Vpro. weeknitzending. I Zaterdag 24 Mei. 8.15—9.30 Kro. Platenconcert. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15—2 Concert, platen. 2—3.15 Kinderuur. 45 Platen, zwemcursus. 58 Platen, mededeelingen. 89.30 Hoorspel 9.3012 Concert van K.R.O.-orkest. Het was een uur. Zijn hart klopte tot brekeijs, zijn horst gloeide, nauwelijks "kon hij voortgaan. De eh had hier en ginds groote waterplassen in het zand achtergelaten. Hij liep er naar toe, doopte herhaaldelijk zijn bevende handen, en zijn voorhoofd in dat ijskoude water. Na deze bekoeling en ofschoon nog geweldig bewogen, herkreeg hij een weinig koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest. Bijwijlen wendde hij zijn blikken «aar Irene's woning1 én een leven dig rood bedekte, dan zijne wangen. Doch zulks was kort van cDiur. Een spotlach plooide terstond weder zijpe lip pen, een wreed besluit schitterde in zijn oogen. Eindelijk nrwlerde hij Guillemot's huis, stak den sleutel in het slot en trad in den, tuin. De storm was bedaard, zooals we gezegd heb ben, maar de lucht nog met dikke wolken be dekt 'twas hem moeilijk den weg te vinden, en schier terstond betrad hij de paden. Eensklaps, trof een gerucht zijn ooren, en deed hem stilstaan. Iemand had de deur van het huis gesloten en. naderde het hek dat naar het, strand voerde. IX. De flacon van den dokter. j Raymond had geen oogenblik geaarzeld, en, het j hart verstijft! van schrik, was hij Salomé gevolgd Onderweg deed hij haar haastig eenige vragen. waarop 'Salomé antwoordde, doch zonder hem vol komen te ocvredigen. Hij vernam nietd anders dan dat Irene zeer ongesteld was geweest! ten gevolge i van den sltorni, dat de dokter in den loop van den avond gekomen was, en haar in dien toestand vin dende een kalmeerenden drank voor haar bereid j had. De uitwerking had zich weldra doen gevoe- j len, de ontsteltenis was schier onmiddellijk ge weken, zij was in slaap gekomen, en toen Salomé j tegen middernacht zich wilde verwijderen, on't- i waakte zij otpnieuw in een nijg duidelijker en meer j verontsuste:t)den zenuwachtigen toestand.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4